Nazwa kategorii

Ganek własnymi rękami

Ganek własnymi rękami z różnych materiałów

Ganek nazywany jest zewnętrznym przedłużeniem, umieszczonym przy wejściu do domu, który często jest pokryty. Za pośrednictwem tego załącznika odbywa się wejście i wyjście z budynku. Ganek może mieć drabinę, jeśli drzwi znajdują się wysoko nad ziemią. W uzupełnieniu do ich praktycznych funkcji, które obejmują ochronę wpisu różnych opadów, ganek może wykonywać funkcję dekoracyjną, jak bardzo często balustrada, baldachim i innych częściach ganek ozdobiony rzeźbami lub jakiś inny sposób.

Najczęściej projekt ganku odbywa się w tym samym stylu, w którym sam dom jest wykonywany, tak aby integralność nie została naruszona i wszystko wygląda pięknie. To z tego powodu, że w projektach ganek domów zawierać kilka prostych technik, aby upewnić się, że wizualnie elewacji i ganek były postrzegane jako jeden. Aby uzyskać ten efekt, konieczne jest oblitsevat powierzchnie pionowe ganek dokładnie ten sam materiał, który został użyty do dekoracji fasady domu oraz na powierzchniach poziomych trzeba użyć powłokę, która będzie kontynuacją wykładziny podłogowe stosowane w korytarzu.

Należy również wziąć pod uwagę obciążenia strukturalne i funkcjonalne ganku, które najczęściej różnią się. Możesz, jeśli chcesz, zrobić wygodną werandę własnymi rękami, która będzie zwykłą platformą z daszkiem i stopniami, lub możesz zbudować strukturę, która będzie połączona z tarasem.

Istnieje kilka różnych rodzajów ganek:

 • Ganek zintegrowany z tarasem jest bardzo funkcjonalny, piękny i wygodny;
 • ganek domu, który jest jednym z balkonem drugiego piętra i fasady;
 • jeden krok bez czaszy. Najczęściej ta opcja jest używana w miastach uzdrowiskowych i gorących krajach;
 • klasyczny werandę, która jest wyposażona w baldachim z pojedynczym lub podwójnym daszkiem i rzeźbione poręcze, które są podtrzymywane przez rzeźbione tralki. Ten ganek jest zwykle pomalowany farbą olejną i wykonany w przejrzystych liniach;
 • europejska weranda jest prawie zawsze ozdobiona różnymi akcesoriami. Pozwalał również na obecność szklanych drzwi ozdobionych rzeźbami;
 • romantyczny ganek to ażurowy lergolu, spleciony z liany lub winogron. Ławki lub latarnie można zainstalować obok takiego ganku.

Jeśli zdecydujesz się zrobić ganek własnymi rękami, musisz zacząć od najważniejszego etapu, który musi poprzedzać każdą konstrukcję - od projektu. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę wszystkie niuanse, które mogą uniemożliwić korzystanie z projektu w przyszłości. Projekt powinien dokładnie określać lokalizację ganku, różnorodne rozwiązania techniczne, które wpłyną na funkcjonowanie obiektu, a także materiały, które będą wymagane do budowy.

Zwykle ganek znajduje się na tym samym poziomie co pierwsze piętro domu, a jednocześnie przy drzwiach wejściowych trzeba pozostawić zapas co najmniej pięciu centymetrów od poziomu ganku. Nie należy również zapominać, że zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego drzwi wejściowe powinny otwierać się na zewnątrz. Ponadto podczas projektowania należy wziąć pod uwagę obecność pełnego dachu lub baldachimu, który może chronić dużą powierzchnię ganku przed opadami atmosferycznymi. Jeśli ganek zostanie dołączony do już ukończonego domu, to naturalnie nie będzie można zaprojektować dachu wspólnego z domem. Nie zapomnij odnotować w projekcie i ogrodzeniu, ponieważ w zimie kroki mogą oblodzenia i wspinania się bez wsparcia będą niebezpieczne.

Wcześniej mówiono, że do budowy ganku można wybrać prawie każdy materiał, który spełni twoje wymagania dotyczące niezawodności i jakości, a także będzie dobrze połączony z samym domem.

Najlepszymi materiałami do budowy ganku własnymi rękami są drewno, cegła, kamień, beton i metal. Potrzebny będzie również materiałów eksploatacyjnych, takich jak zawory wymaganych do ligacji i mocowania pokrycia dachowego stosowanego do uszczelniania, piasku, żwiru, a jako spoiwo można stosować cement.

Jako wykończenie ganek można użyć naturalnego lub sztucznego kamienia, drewna, bejcy, oleju lnianego i płytek ceramicznych (jeśli ganek jest betonowy). Jeśli ganek jest wykonany z cegieł, do jego wykończenia można użyć tych samych materiałów, co w przypadku betonowej ganku.

Aby zbudować ganek z betonu, musisz wcześniej przygotować wszystkie niezbędne materiały i narzędzia:

 • kruszony kamień, piasek i cement do produkcji betonu;
 • armatura;
 • drut;
 • młot;
 • łopata;
 • Betoniarka;
 • bułgarski;
 • Piła do metalu;
 • taranowanie;
 • wibrator do betonu;
 • elementy szalunku (sklejka i deski drewniane);
 • licowa cegła.

Kolejnym ważnym krokiem jest obliczenie. Konieczne jest prawidłowe obliczenie liczby kroków w oparciu o fakt, że głębokość kroku musi wynosić 30 cm, a jego wysokość - 15-20 cm, w przeciwnym razie nie będzie im wygodnie chodzić.

Następnie trzeba pomyśleć o fundamencie, który powinien leżeć na tej samej głębokości co fundament domu - 0,8 - 1,5 metra. Szerokość piwnicy powinna być równa szerokości samego ganku. Generalnie, podczas wykonywania jakichkolwiek obliczeń, konieczne jest poleganie na odległości od poziomu gruntu do progu. Na przykład, aby sprawdzić dokładność swoich obliczeń, musisz podzielić tę wartość na oczekiwaną liczbę kroków.

W celu przygotowania betonu należy zastosować następujący stosunek wszystkich składników: jedną część cementu, cztery kawałki pokruszonego kamienia, dwie części piasku i połowę wody. Oczywiście są to tylko ogólne liczby, które mogą się różnić w zależności od marki betonu i cementu, zastosowania plastyfikatorów, właściwości piasku i żwiru itp.

Zazwyczaj szalunki do budowy ganku wykonane są ze zwykłej sklejki i drewnianych desek. W niektórych przypadkach, aby ułatwić pracę, można użyć gotowych zestawów do szalunków, sprzedawanych w sklepach budowlanych.

Na początek konieczne jest zaznaczenie boków szalunku na arkuszu sklejki. Przede wszystkim znajdują się wypukłości i bieżniki ustawione pod kątem prostym, a następnie miejsce i bieżnik są oznakowane, które muszą mieć niezbędne gradienty, aby woda mogła płynąć bez problemów.

Ponadto jest to konieczne, wzmocnienie deskowania usztywnienia bocznych dla dodatkowego wsparcia i pomiędzy ścianą budynku i tarcze zostawić odległości 1 cm. Ponadto trzeba prowadzić wzmacniające pakiety, które powinny Pierce głębokości 20 cm i odwrót od podstawy etapów potrzebnych do około 45 cm. Między słupkami i osłonami szalunku konieczne jest zainstalowanie elementów dystansowych, aby nadać specjalną wytrzymałość całej wynikowej konstrukcji. Jeśli zrobisz wszystko według zasad, szalunek okaże się niezawodny i mocny.

Po zainstalowaniu szalunku można rozpocząć kopanie wykopu. Na dnie wykopu należy przygotować podkład pod fundament o grubości około 10 cm, który można wykorzystać jako warstwę piasku. Piasek musi być bardzo starannie zagęszczony.

Na ostatnim etapie konieczne jest przycięcie wszystkich niepotrzebnych części płyt, które zostały wykorzystane do nadania dodatkowej sztywności. Przycinaj deski zgodnie z rozmiarem pionów. Opuść krawędzie pionów, postaraj się zrobić pod niewielkim nachyleniem, aby po wylaniu betonu nie było żadnych nierówności. Płyty muszą być przymocowane do podstawy deskowania za pomocą gwoździ.

Teraz, gdy szalunek jest gotowy, należy położyć na fundamencie arkusz pokrycia dachowego i nałożyć uszczelniacz, aby utworzyć szew termiczny. Po wewnętrznej stronie szalunku można nałożyć warstwę smaru, aby wysuszony beton nie przylgnął do niego.

Po zakończeniu fazy przygotowawczej możesz rozpocząć pracę nad budową ganku.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest połączenie wzmocnionej ramy, której kształt powtarza kształt ganku. Do każdego kroku musisz użyć dwóch prętów. Pod koniec wzmocnienia należy pozostawić małe edycje materiału na rogach. Jest to przydatne w przypadku, gdy zdecydujesz się na balustradę.

Po zbudowaniu ramy można rozpocząć mieszanie betonu za pomocą betoniarki, która może być ręczna lub elektryczna. Użyj gotowego betonu natychmiast, w ciągu czterdziestu minut. Gotowy beton należy wlać do przygotowanej wnęki, ostrożnie zagęścić i wyrównać za pomocą wibratora do betonu lub taranowania.

Możliwe jest usunięcie szalunku dopiero po tygodniu, a całkowicie beton zyska wytrzymałość około miesiąca, podczas którego nie można go załadować. Ganek wlewa się nie tak trudno, najważniejsze, aby nie zepsuć niecierpliwości przy całej wykonanej pracy.

Kiedy ganek wykonany z betonu jest gotowy, możesz przejąć podszewkę, która jest już wybrana do twojego gustu. Jak widać, nie jest tak trudno zrobić ganek z betonu własnymi rękami.

Ganek z cegły własnymi rękami

Trochę trudniej będzie wykonać ganek z cegły własnymi rękami, ponieważ potrzebujesz umiejętności układania cegły.

Wiele osób uważa, że ​​jeśli się beton ganek i jego oblitsevat płytki, że nie boi się bez wilgoci, bez niszczących skutków mrozem, ale w rzeczywistości jest to nieporozumienie. Z każdego materiału, z którego wykonano ganek, bez odpowiedniej jakości impregnacji, nie wytrzyma bez widocznych uszkodzeń przez długi czas.

Dość często można zobaczyć, że ganek zbudowany z czerwonej cegły byłego zabutovochnogo wykorzystywane, ponieważ niektóre są po prostu pewność, że każda cegła czerwony odnosi się do dobrej marki, która nie jest prawdą. Kiedy każdy stary dom jest podzielony na cegły, a następnie zerwać pokrywkę i ścian oraz ścian zewnętrznych, składając wszystkie cegły w kupie, gdzie jest mieszany, a zgodnie z normami wewnętrznymi przegrodami i nasadki należy stosować czerwone cegły różnych marek.

Na przykład do budowy przegród wewnętrznych można użyć czerwonej cegły, która należy do najniższej klasy. Odbywa się to dla oszczędności. Ale ułożenie takiej cegły w ziemi lub w innym agresywnym środowisku nie jest bynajmniej możliwe, ponieważ się zawala. Dlatego należy pamiętać, że czerwona cegła może bardzo różnić się charakterystyką.

Do budowy ganku najlepiej nadaje się klasa z czerwonej cegły 150. Ogólnie rzecz biorąc, do budowy ganku jest wiele dobrych materiałów budowlanych, więc spróbuj wybrać takie materiały, aby hydroizolacja była wygodna.

Najpierw musisz wykopać dziurę tam, gdzie ma zainstalować werandę. Zaleca się wykopać dół o takiej głębokości, który odpowiada głębokości fundamentu domu.

Dobrze będzie, jeśli podczas budowy cokołu zwolnisz kilka kołków wzmacniających w miejscu, w którym zbudujesz ganek. Na początek należy połączyć siatkę ze zbrojenia, wykorzystując w tym celu zbrojenie żebrowane o średnicy 12 mm.

Następnie wlać do siatki betonu, który jest wykonany w takim stosunku - 4-5 wiadra żwiru, wiadra piasku 2 i 1 wiadro cementu 400. Następnie znaki na betonie musi być określone za pomocą zabutovochny rozwiązanie cegieł.

Podczas budowy werandy bardzo ważna jest hydroizolacja, która z jakiegoś powodu jest rzadko wykonywana. Hydroizolacja jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na odcięcie wilgoci, ale jest bardzo prosta.

Na początek trzeba wyrównać zaprawę zaprawą, a następnie wykonać pionową i poziomą hydroizolację za pomocą pojedynczej warstwy aquaizolu (cienka, bez siatki). Możliwe jest użycie dwóch warstw pokrycia dachowego zamiast aquaizolu.

W takim przypadku pionowe uszczelnienie jest konieczne ze względu na fakt, że cokół, do którego przylega ganek, nie ma hydroizolacji. Z tego powodu konieczne jest odcięcie ganku od cokołu za pomocą filcu dachowego lub aquaizolu.

Teraz musisz zrobić pierwszy krok z przednich klocków. Możesz użyć fagotu do tych celów, co jest dalekie od najlepszej opcji, ale możesz zastosować lepszy klocek. Nawet taka możliwość jest możliwa, w której kroki są podejmowane z cegły kamieniołomu, a następnie wyłożone płytkami.

Gdzie konieczne jest nałożenie hydroizolacji?

Hydroizolacja powinna być położona nieco poniżej pokrywy twarzy w taki sposób, aby nie wystawała aquaizol. Na przykład, jeśli w pobliżu werandy ślad jest pokryty MES, wówczas hydroizolacja powinna znajdować się nieco poniżej powierzchni MES.

Podejmij standardy dla ganku

Jedną z najlepszych opcji jest:

 • bieżnik (wysokość kroku) - 15 cm, co odpowiada dwóm rzędom cegieł;
 • długość kroku wynosi 30 cm.

Najczęściej w budowie ganku podejmowane są trzy kroki, ponieważ im mniej, tym szybciej osoba wejdzie do domu. W niektórych krajach, w których często występują obfite opady śniegu, można podwyższyć bazę, co z kolei doprowadzi do większej liczby kroków. Ale w krajach południowych zwykle mają niską bazę.

Aby uzyskać bardziej spektakularny widok, niektórzy budowniczowie dokładają starań, aby baza była wyższa. Dom o wyższej podstawie wygląda lepiej niż dom o niskiej podstawie. Ale na wysoki cokół będzie musiał zrobić więcej kroków, a to jest dodatkowe koszty.

W obliczu obszar ganek i kroki lepszych położyć pod lekkim nachyleniem, jak w wodzie deszczowej, dzięki stoku, spłynie w dół i przykryć ganku w tym przypadku zawsze pozostanie suchy.

Baldachim nad gankiem jest prawie zawsze, ponieważ latem chroni werandę przed silnym zwilżaniem i chroni przed śniegiem i lukrem zimą. Jeśli czasza zrobi się dobrze, może poprawić wygląd domu, a nieudany baldachim może go pogorszyć.

Istnieje kilka rodzajów ganek - dołączone, wbudowane i w formie wspólnego obszaru, znajduje się przed wejściem do domu.

Czy można zbudować drewniany ganek własnymi rękami? Jeśli masz sprawne ręce, to nic nie jest niemożliwe. Ale najpierw musisz zrozumieć wszystkie dostępne opcje.

Ogólnie rzecz biorąc, ganek dowolnego domu, w tym drewniany, jest bardziej poprawny i niezawodny do budowania z domu, tak że ganek i dom mają wspólną podstawę i pojedynczą hydroizolację. Oczywiście jednoczesna budowa nie jest warunkiem wstępnym, szczególnie jeśli masz ograniczone finanse. Oddzielny montaż werandy musi zwrócić szczególną uwagę na przyszłość między słupami wsporczymi filara a fundamentem konstrukcji nie ma pęknięć i nie zatapiają się etapy peronu.

Istnieje kilka sposobów na wzniesienie drewnianej ganku:

 1. Starożytny sposób. W tym przypadku ganek jest wzniesiony na tej samej kolumnie.
 2. Tradycyjnym sposobem jest wznoszenie konstrukcji na krawężniku.
 3. Nowoczesna wersja to zwykły ganek z baldachimem.

Konstrukcję ganku można podzielić na kilka etapów:

 • planowanie i obliczenia;
 • przygotowanie rysunków i wybór materiałów;
 • budowa ramy;
 • sam budynek.

Należy zauważyć, że budowa drewnianej ganku nie jest bardzo trudna, ale należy pamiętać o niektórych zasadach, obserwując, które można zrobić na ganku, który chcesz.

Aby wejść do domu był wygodny, trzeba zainstalować ganek na tym samym poziomie z pierwszego piętra, ale zgodnie z zasadami bezpieczeństwa pożarowego, obszar ganek powinien wynosić 5 cm niższy od drzwi wejściowych, które powinny otwierać się na zewnątrz.

Drewniany ganek może różnić się nie tylko designem, ale także materiałem. Jeśli chcesz, aby Twoja weranda była trwała i trwała, warto wybrać jodłę lub sosnę. Do wytrącania te materiały są również bardzo stabilne.

Kształt ganku można dowolnie wybrać, ograniczony jedynie do wyobraźni i umiejętności. Różnica strukturalna między różnymi rodzajami ganku zależy od tego, w jaki sposób znajduje się w stosunku do samego domu. Na przykład ganek może być narożnikiem, a wejście do niego może być usytuowane równolegle do domu lub bezpośrednio naprzeciwko drzwi.

Do dokładnych pomiarów potrzebne są następujące narzędzia: reguła planszowa, poziom i ruletka.

Prosty sposób na uporządkowanie ganku

Konstrukcja najprostszego drewnianego ganku musi zaczynać się od ziemi. Ganek może być wsparty przez najzwyklejszą płytę chodnikową, lub możesz zrobić podstawę betonu i gruzu. Gdy baza jest już gotowa, możesz przystąpić do budowy ganku.

 1. Po pierwsze konieczne jest zainstalowanie dwóch drewnianych klocków pod stromizną, które będą służyć jako Kosowary.
 2. Następnie na tych prętach powinny być ustalone kroki.
 3. Upewnij się, że dolne końce prętów stoją bezpośrednio na podstawie ganku.
 4. Pamiętaj, aby umieścić impregnaty pomiędzy stertami a podstawą.

Najczęściej ganek jest wykonany w takim rozmiarze, który odpowiada długości ściany samego domu, a głębokość jest nie mniejsza niż 120-180 cm.

Montaż stopniowanego skrzyni musi odbywać się na betonowej lub pokruszonej kamiennej podstawie. W takim przypadku miejsce powinno być zainstalowane na belkach, które wystają ze ściany domu około 3 cm poniżej progu. Przy takiej konstrukcji można wcześniej wykonać instalację stopniowanego skrzyni.

W takim przypadku gotowa konstrukcja wraz z platformą powinna zostać zainstalowana nieco poniżej otworu drzwiowego na fundamencie wykonanym z rur (kolumny). Ale taka technologia ma zarówno pozytywne, jak i negatywne strony.

Na przykład, pewne komplikacje to układanie kolumnowego fundamentu w formie kotwic do głębokości, która odpowiadałaby fundamentowi samego domu. Te kotwice będą musiały utrzymywać ganek od wystawania na zimno.

Ten ganek jest naprawdę twórczą pracą.

Ponadto istnieją tylko dwie reguły:

 1. Miejsce, które zostanie zainstalowane na przyszłym ganku, musi być starannie uszczelnione.
 2. Ganek powinien być połączony z samym domem.

A w reszcie wszystko zależy tylko od twoich zręcznych rąk i wyobraźni. Ale są ogólne zalecenia dotyczące takich ganków, wykonanych z drewna.

Zbudowanie pięknego drewnianego ganku, wykonanego w stylu rosyjskim, nie jest tak trudne. Po prostu spróbuj użyć do tego drzewa jakości, które powinno nadawać się do takich prac.

Dołączanie ganku do drewnianego domu może być wykonane na kilka sposobów, w zależności od wielkości konstrukcji.

Ganek, który jest dołączony do prywatnej domu, może mieć jedną lub kilka etapów i samego drabina może być umieszczony z przodu na jednej lub obu stronach, w zależności od życzenia gospodarza i planu wydruku. Zwykle stosuje się drabinę z jedną drabiną. Jeśli drzwi wejściowe znajdują się wystarczająco wysoko, można utworzyć drabinkę obrotową lub drabinkę dwuczęściową, bez pośredniej platformy i wraz z nią.

Prawdziwy mistrz cieszy się nie tylko produkcją drewnianego ganku, ale także jego dekoracją. W końcu ten ganek może być ozdobiony rzeźbionymi bandami, różnymi tralkami, poręczami i innymi rzeźbami, a także kutymi elementami i dziurami.

Drewniany ganek nadaje się doskonale do budynków adobe, a także dobrze współpracuje z sidingiem winylowym i cegłą. Projekt tego ganku powinien być połączony nie tylko z samym domem, ale także z otaczającym krajobrazem.

Aby dokonać ganek służyć przez lata, trzeba poradzić ze specjalnymi środkami ochronnymi, a następnie prawidłowo dbać o nich, traktując drewno przed gniciem i wilgocią.

Najbardziej trwałą opcją jest metalowa ganek. Jeśli przestrzegasz zasad działania, nie zapyta, nie rdzewieje i nie odkształca się. Ponieważ waga konstrukcji metalowej nie jest tak duża, nie wymaga ona dla niej fundamentu kapitałowego. Konstrukcje kute są bardzo piękne i pełne wdzięku.

Jeśli ganek zostanie wykonany na indywidualne zamówienie, zajmie to sporo czasu, a koszt takiej przyjemności również jest dość wysoki. Podczas pracy elementy metalowe muszą być od czasu do czasu podbarwione, co będzie wymagać dodatkowej inwestycji. Ale konstrukcja ganku wykonana z metalu idzie bardzo szybko, wcześniej przygotowane części można zamontować w ciągu 3-4 dni.

Typowe błędy, które są dozwolone podczas budowy ganku

 1. Montaż ganku z betonu o niskiej jakości (poniżej 200). Taki beton zawiera luźny i słabą powierzchni, jest więc bardzo trudne do przeprowadzenia takiej wyściółki na ganku, ponieważ siła adhezji mieszanin po wysuszeniu jest większe niż do podłoża. W takim przypadku przy wahaniach temperatury okładzina może odpaść. Fundament, pozostały bez okładzin, zostanie wystawiony w okresie jesienno-letnim na przyspieszone zniszczenie. Jeszcze szybciej zostaną zniszczone ceglane stopnie.
 2. Nie ma hydroizolacji ganku. Jeśli na ganku nie wykonano izolacji, może to prowadzić do gromadzenia się wilgoci w dolnej części werandy, aby po jej zamarznięciu ganek mógł się pogarszać. Przede wszystkim podlegają one zwilżaniu sceny, więc zaczynają się najpierw załamywać.
 3. Tynk stopni i wylewki wylewano kilka dni po wykonaniu betonowania. Jeśli pozwolimy na długą przerwę, warstwy wyrównujące nie będą się utrzymywać bez pomocniczego poślizgu na konstrukcji lub raczej słabo. Punktem zapalności tynku lub jastrychu są najbardziej wrażliwe.
 4. Sercem projektu nie było wzmocnienie. Jeśli nie ma wzmocnienia w podstawie, a następnie z nierównomiernym skurczem lub w przypadku wyporu, ganek można podzielić na oddzielne części. Napraw to nie zadziała.
 5. Ganek jest przywiązany do istniejącego fundamentu domu bez użycia szwu odkształcenia. Pewne przymocowanie ganku do domu jest możliwe tylko w jednym przypadku - jeśli ganek i dom będą miały jeden fundament. W przypadku, gdy ganek zostanie przymocowany, a fundament dla niego zostanie wykonany osobno, pęknięcie osadowe nieuchronnie powstanie, co będzie na granicy domu i ganku. Z tego powodu szew płytek licowych powinien być umieszczony na tej granicy i musi być wypełniony szczeliwem silikonowym, a nie przez zacieranie.

Właściciele prywatnych domów często budują na swoich stronach i budynkach pomocniczych.

Jednym z kamieni węgielnych na dachu domu jest Mauerlat. Za ich pomocą.

Dachówka metalowa - pokrycia dachowe, pozwalające ozdobić dowolną konstrukcję. Pomimo.

Murowany murowany jest tradycyjnym sposobem stawiania czoła ścianom domów, jednak w ostatnich latach.

Jest to bardzo ważne dla wszystkich, którzy lubią samodzielnie wykonywać niezbędne czynności w gospodarstwie domowym.

Każdy młody człowiek chce stworzyć specjalne wnętrze w swoim pokoju, a nie jak i nieporównywalne.

Termo szklarnie - szklarnia, która znacznie obniża zużycie energii na ogrzewanie.

Czy chciałbyś ożywić lub zmodernizować swój salon? Jeśli tak, zobacz zdjęcia z przykładów.

Ostatnio, jeśli zadają pytanie: "Jaki rodzaj posadzki byś wybrał?" - zbiegają się.

Budowanie altanki własnymi rękami jest interesujące i interesujące. Każdy z nas może spróbować.

Aby stworzyć mały i przytulny dom, para pracowała z przyjemnością i zainteresowaniem. W domu.

Takie unikalne czarno-białe wnętrze mieszkania może być opcją dla tych, którzy kochają futurystyczny.

Przestrzeń rozrywkowa jest prawdopodobnie najważniejszą częścią salonu. Zwykle w centrum salonu.

Piękne pokoje dziecięce powinny zadowolić nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Oprócz potrzebnego piękna.

Jak zbudować ganek z drewna - piękne i funkcjonalne przedłużenie wejścia do domu

Co to jest ganek, co to jest i jakie funkcje pełni?

Ganek jest przedłużeniem domu, który dzięki stopniom ułatwia wejście / wyjście do drzwi. Ponieważ weranda zazwyczaj ma czasza, jest to dodatkowa ochrona drzwi przed słońcem, deszczem i śniegiem.

Ponadto ganek pełni funkcję elementu dekoracyjnego, co sprawia, że ​​zewnętrzna strona domu jest kompletna, a jego obsługa jest wygodna.

Z reguły parametry ganku są przemyślane nawet na etapie budowy domu, chaty czy willi. Ale często ganek jest dołączony do istniejącej struktury.

Tradycyjnie do budowy ganku przed domem używany jest ten sam materiał, z którego jest wzniesiony (np. Drewniany lub murowany). Ganek może być wykonany z drewna, betonu, metalu, cegły. Ważne jest, aby wybrany materiał (na schody, okładziny, wykończenie ganku) był w harmonii z ogólnym projektem domu.

Ze względu na to, że drewno jest najpopularniejszym, a także niedrogim i niedrogim materiałem, najczęściej ganek jest zbudowany z drewna. Dlatego szczegółowo omówimy (krok po kroku), w jaki sposób zorganizować konstrukcję drewnianego ganku. Inną przyczyną tarcicy jest łatwość obróbki drewna, co pozwala wykonać drewnianą ganeczkę własnymi rękami.

Drewniana weranda do prywatnego domu - projekt

Budowa zaczyna się od faktu, że opracowywany jest projekt uwzględniający:

 • Zwykły (prosty ganek), składający się z kilku etapów, z otwartymi lub zamkniętymi pionami, z poręczami lub bez nich. Prosty drewniany ganek jest niski i różni się od braku szerokiej posadzki.

Schludny ganek Drewniany ganek z poręczami Drewniany ganek bez poręczy Drewniany ganek o klasycznym kształcie

Drewniany ganek-patio Porch-patio z platformą z drewna Weranda z ogrodzonym terenem Weranda z masywnymi schodami

Drewniany taras werandowy Drewniana weranda

 • wbudowany ganek - wznosi się wraz z domem, ma wspólny fundament;
 • dołączony (dołączony ganek) - jest zakończony podczas działania domu.

Materiał na błotniki w prywatnym domu

 1. drewno;
 2. beton;
 3. metal (kucie, stal, żelazo);
 4. cegła (kamień).

Metody budowania drewnianego ganku

Możliwe jest wdrożenie w dwóch wersjach:

 • Na platformie o prostej i ściętej ramie

Bezpośrednia rama ganku - schemat Bezpośrednia rama ganku - rysunek Skośny szkielet ganku - schemat Skośny szkielet ganku - rysunek

Ta metoda jest prostsza i polega na tym, że na przygotowanym obszarze, na którym ustawione są schody, jest zainstalowane drewniane pudełko (lub ganek ganku z metalowego profilu).

Ta opcja jest również bardziej budżetowa, może być wdrożona na każdym etapie budowy lub eksploatacji domu. Zamknięta drewniana weranda pozwala ukryć wszystkie wady, które pojawiają się w fazie budowy;

Rama ganku na wzmocnionej kosourze - schemat Rama ganek na zbrojonym kosoura - rysunek

Osobliwością tej metody jest to, że szkielet podstawy jest przygotowany tylko dla dolnej części Kosovra / Tetev, a górny jest wspierany przez belki lub płytę. Ten sposób budowania ganku daje więcej możliwości wdrożenia oryginalnych rozwiązań.

Jak zrobić ganek z drewna własnymi rękami bez błędów

Zanim opowiesz, jak zbudować drewniany ganek, opiszemy główne błędy, z którymi mogą się zmierzyć początkujący.

 • błędy stylistyczne. Wymiary, wygląd, materiał ganku powinny być w harmonii z ogólnym widokiem na strukturę (projekt domu);
 • niedokładności w wymiarach ganku. Ganek powinien być proporcjonalny do głównego budynku;
 • błędy w pomiarach. Każdy parametr jest mierzony kilka razy i stosowany do obwodu;>

  Jak zbudować ganek w domu

  Materiał do wykonania ganku

  Aby stworzyć piękny ganek wykonany z drewna, potrzebujesz materiału budowlanego:

  • wsporniki będą pasować do belki o wymiarach 100 x 200 mm. Wielkość zależy od rodzaju ganku, oczekiwanego obciążenia, liczby podpór itp. Wybierając drewno na podpory lepiej jest preferować modrzew lub sosnę, dzięki obecności żywic, dobrze znoszą warunki pogodowe w każdych warunkach pogodowych;
  • do strefy wejściowej od schodów można użyć deski o grubości 30-50 mm;
  • wykończone tralki i balustrady. Lub belki i szyny do ich produkcji. Wymiary drewna zależą od parametrów przyszłego produktu.
  • Rozwiązania, kompozycje i impregnaty do ochrony drewna;
  • zaprawa cementowa (beton);

  Nawet prosty (typowy) rysunek, narysowany przez ciebie, pomoże uniknąć trudności w jego konstrukcji.

  Rysunek ganek powinien zawierać następujące dane:

  • wygląd ganku. Zapewnia możliwość wizualizacji ostatecznej formy struktury;
  • szerokość ganku - powinna być półtora razy szersza od drzwi (aby obliczyć szerokość werandy w ten sposób: 1,5 razy szerokość drzwi, będzie to minimalna dopuszczalna szerokość). Ta szerokość otworzy drzwi na ganku;
  • szerokość schodów do werandy (klatki schodowej) - powinna wynosić co najmniej 700 mm. W przeciwnym razie wystąpią trudności w przemieszczaniu się ludzi i przedmiotów po schodach;
  • położenie platformy (platform) na werandzie. Podłoga ganku powinna być poniżej progu (drzwi) o 30-50 mm. Opuszczone podest na ganku zapobiegnie blokowaniu się drzwi z powodu śniegu lub podniesienia ganku;
  • kąt nachylenia ganku;
  • fundacja. Rodzaje, głębokość złoża, charakterystyka gruntu pod nim;
  • liczba i wielkość stopni na ganku. Standard zaleca stosowanie następujących wymiarów stopni: wysokość - 170-180 mm, głębokość stopnia (bieżnik) - 300-350 mm. Pożądane jest, aby liczba kroków była nieparzysta. Takie wymiary ułatwią ruch na schodach;
  • obecność i położenie ogrodzenia (tralki i poręcze).

  Rysunek drewnianego ganku jako przykładowy przykład:

  Rysunek drewniany ganek o wymiarach

  W pracy jest to wygodne, gdy schemat drewnianej ganku jest wykonywany na dużym arkuszu papieru i zawsze jest przed oczami.

  Dobrą alternatywą jest tekturowy szablon wykonany w pełnym rozmiarze. Wzorzec szablonu z papieru jest niezbędny do wytworzenia marszu drabinowego na sznurku.

  Ganek wzór

  Drewniane schody na werandzie Prawidłowo dobrane i wylewane fundamenty pod drewnianą werandę - obietnica ich wytrzymałości i trwałości.

  Drewniane schody do werandy mogą być zainstalowane bez fundamentu. Ale jego wylewanie pozwoli uniknąć przesunięcia ganku z powodu sezonowego ruchu gleby.

  Budując ganek, możesz wybrać jeden z następujących rodzajów fundamentów:

  Kolumnowy fundament pod gankiem Stolbchaty. Dobry do lekkiej konstrukcji. Liczba filarów zależy od wielkości ganku.

  Fundament płyt pod gankiem. Strukturalnie jest to monolityczna płyta z betonu. Zaprojektowany do ciężkich (masywnych) konstrukcji. Podłoże płytkowe w większości przypadków nie wymaga wiązania do fundamentu głównego budynku (domu).

  Podstawa wstążki pod taśmą ganku. Ma znaczny margines siły, a jednocześnie wymaga mniejszych kosztów materiałowych. Wymagana jest paczka z fundamentem domu.

  Materiał jest przygotowany na stronę www.mydomik.net

  Jaka jest najlepsza podstawa do ganku?

  Część użytkowników zaleca wyposażenie podstawki do ganku. W tym przypadku prawdopodobieństwo rozbieżności między gankiem a domem jest wyeliminowane, tak jak przy użyciu kolumny. A także zmniejsza zużycie materiału w porównaniu z płytą. Złożoność układu tego typu fundamentów polega na tym, że musi on być związany z domem.

  Jak związać fundament werandy i domu?

  Przede wszystkim sąsiednie fundamenty ganku i domu muszą mieć jednolitą głębokość osadzenia.

  Miejsce łączenia (łączenia, łączenia) fundamentów nie powinno być natychmiast wypełniane, ale pozostawić lukę techniczną (szczelina 20-30 cm), w której będą elementy wiążące (kołki, łączniki).

  W starym fundamencie otwory w domu wierci się w odległości 50-60 mm, a kołki ze śrubami rozporowymi są młotkowane. Z nowego fundamentu ganku dokonaj wycofania zbrojenia do tych ćwieków. Właśnie podsumowałem (nie skręcam ani nie spawam).

  Po tym, jak nowa fundacja jest "rozliczona" 9raquo; (stoisko) rok (lub przynajmniej zima), najlepiej pod obciążeniem, można podłączyć armaturę (zawiązać, skręcić, spawać). Wlać spoiwo za pomocą betonu.

  Poniższy schemat pokazuje, jak zrobić ganek z drewna z kołkiem do domu.

  Wiązanie piwnicy ganku i domu - schemat Stos piwnicy ganku i domu - schemat

  Jaka jest głębokość piwnicy pod gankiem?

  Głębokość piwnicy na ganek musi odpowiadać głębokości fundamentu domu i jest poniżej poziomu zamarzania gleby.

  Taśma fundamentowa jest z pewnością doskonałym rozwiązaniem do budowy ganku. Jednak nie każdy potrzebuje masywnej konstrukcji. W końcu większość klatek schodowych na ganku budowana jest za pomocą sznurków lub cięciwy. W tym przypadku nie jest konieczne wypełnianie podkładu listwowego, ale preferowanie stosu lub kolumny. Przez ułożenie takiego fundamentu konieczne jest wykonanie betonowych "poduszek" 9raquo; pod nogami i podstawą sznurków / sznurków.

  Sposób budowy poduszki betonowej pokazano na schemacie.

  Schemat urządzenia ganku na poduszce betonowej

  Jak zbudować ganek z drzewa do domu

  Zastanów się nad technologią montażu błotników na słupach (szczudłach, słupach, belkach) wykonanych z drewna.

  Konstrukcja ganku na fundamencie w postaci poduszki pod filarami (podpory podporowe) będzie uzasadniona tylko wtedy, gdy spełni się szereg zasad:

  • podstawa kosoury powinna opierać się o hydroizolację położoną między fundamentem a drewnem Kosowa;
  • dla podpór lepiej jest zabrać drewno z gatunków iglastych, jest to korzystne w warunkach wysokiej wilgotności;
  • Drewno podpór należy traktować środkiem antyseptycznym;
  • głębokość montażu podpory co najmniej 800 mm;
  • Im szersza i bardziej masywna konstrukcja, tym więcej podpór powinno być;
  • Po betonie, który wylewa podpory, więdnie, trzeba sprawdzić ich wysokość. Różnica wysokości do poprawienia;
  • układanie podpórek na kłody jest obowiązkowe. Najlepiej, aby górna krawędź Kosovry została przymocowana do podkładów kolejowych.

   Ułożenie werandy ganku na wspornikach

   • na końcach podpór musisz wybrać kwartał. Zapewni to bardziej niezawodne wsparcie lagów i warstw.

   Zmył drewniany ganek

   Warto zauważyć, że nie ma fundamentalnej różnicy w sposobie budowy ganku do drewnianego domu lub murowanego. Ważne jest, aby dokonać świadomego wyboru rodzaju fundamentu i, jeśli to konieczne, prawidłowo wykonać jego wiązanie z fundamentem domu.

   Podłoga z klatki schodowej i instalacja schodów

   W tym wydaniu opinie użytkowników są różne. Niektórzy radzą, aby dopasować deski tak blisko siebie, jak to tylko możliwe, aby zapobiec pojawieniu się pęknięć nieodłącznie związanych z wysuszonym drewnem, a także aby uzyskać nachylenie 1,5-2 °, pozwalające na spokojny przepływ wody z podłogi.

   Inni zalecają pozostawienie szczeliny 2-3 mm, aby woda mogła swobodnie płynąć w dół. Postępując w ten sposób, argumentują, że luki te nie powodują obrażeń podczas chodzenia po podłodze (z wyjątkiem butów na szpilce do włosów). Drewniane schody na ganek - możesz kupić gotowe lub zrobić samodzielnie. Jeśli wybrana zostanie ta ostatnia opcja, poniżej zostanie przedstawiony szczegółowy opis.

   Jak zrobić schody do werandy z drewna

   Metody mocowania kroków do łańcucha Ustaw kroki począwszy od dolnej krawędzi łańcuchów / łańcuchów. Mocowanie wykonuje się za pomocą wkrętów samogwintujących, które należy utopić w drewnie, aby uniknąć obrażeń.

   Najpierw zamontowane są piony, a następnie krok. Wynika to z faktu, że łatwiej jest wytrzymać wymiary.

   Przy urządzeniu klatki schodowej na Kosoura - dołączone są schody. Opcje montażu kroków do łańcucha są pokazane na schemacie.

   Ważne jest, aby pamiętać, że w obecności więcej niż 3 kroków na klatce schodowej pożądane jest wyposażenie go w ogrodzenie. Ogrodzenie na ganek może być metalowe (kute, ze stali nierdzewnej), drewniane, ceglane, kamienne (lub betonowe). Drewniane balustrady na werandę mogą stać się nie tylko gwarancją bezpieczeństwa ruchu, ale także dodatkową ozdobą.

   Ozdobne ogrodzenie werandy wykonane z drewna Stylizowane ogrodzenie drewnianego ganku

   Powłoka antypoślizgowa na kroku ganku

   Z pytaniem, jak zrobić drewniany ganek wymyślony, teraz ważne jest, aby dowiedzieć się, jak przedłużyć okres jego działania.

   Jak chronić drewnianą werandę - opieka

   Baldachim nad gankiem ochroni drewniane schody i całą konstrukcję przed wpływem czynników zewnętrznych (od słońca, śniegu i deszczu). Szczególnie udany będzie drewniany wizjer nad gankiem drewnianego domu. W przypadku budynków wykonanych z innych materiałów (na przykład w przypadku domu z kamienia) zrobi się poliwęglan, tektura falista, dachówka lub inne materiały dachowe. Wizjer może być wykonany na stojakach lub bez nich. Najważniejsze jest to, że rekwizyty przyłbicy nie zakłócają ruchu.

   Przetwórstwo drewna dzieli się na wstępną eksploatację i eksploatację. Pierwszy polega na zastosowaniu specjalnych związków przed rozpoczęciem budowy ganku. Skład roztworów zmniejszy skłonność drewna do gnicia, deformacji, wysychania itp. A drugi - zapewni możliwość zachowania oryginalnego projektu. Do takiego przetwarzania można przeprowadzić malowanie, przetwarzanie za pomocą wosku lub lakieru.

   • Drewno sosnowe musi zostać otwarte (pokryte) farbą w niektórych warstwach i okresowo aktualizować warstwę;
   • Przed nałożeniem farby należy otworzyć (impregnować) drewno podkładem;

    Jak przymocować drewniany ganek - wideo

    Zgodność z powyższymi krokami stworzy piękną, niezawodną i funkcjonalną drewnianą werandę własnymi rękami.

    Komentarze (0)

    Projekt informacyjny dotyczący budowy domu własnymi rękami. Pełne lub częściowe kopiowanie materiałów witryny jest możliwe tylko po uzgodnieniu z administratorem

    Porch do domu własnymi rękami: projekty, zdjęcia różnych wzorów

    Być może nie byłoby przesadą stwierdzenie, że ganek prywatnego wiejskiego domu powinien być funkcjonalny i dopasowany do ogólnej części zewnętrznej budynku. Jednocześnie stylowa i oryginalna weranda jest wizytówką domu. Istnieje kilka różnych opcji realizacji tego ostatniego etapu budowy, w zależności od wyboru podstawowego materiału konstrukcyjnego i ram budżetowych. Jednocześnie można śmiało powiedzieć, że całkiem możliwe jest stworzenie solidnego, trwałego i pięknego ganku do domu własnymi rękami: projekty, zdjęcia i opisy wszystkich etapów prac można znaleźć w Internecie bez trudu.

    Drewno i beton - jedna z najpopularniejszych kombinacji w konstrukcji ganku

    Główne rodzaje i konstrukcja ganku

    Strukturalnie ganek w prywatnym domu, którego zdjęcia prezentowane są nie tylko w tym artykule, to otwarta przestrzeń, zwykle ze schodami, która jest wykonywana bezpośrednio przed wejściem do domu. Może mieć różnorodne formy i być z baldachimem lub bez niego, a także z różnych materiałów.

    Stylowa weranda wykonana z drewna

    Pod względem warunkowym projekt, który określa projekt ganku prywatnego domu (zdjęcia tworzą wizualną reprezentację) można podzielić na trzy główne typy: proste, wbudowane lub dołączone:

    • Ganek prostego typu to platforma ze stopniami i baldachimem nad nią. Podczas montażu takiego ganku najbardziej złożoną operacją będzie wylewanie fundamentu, co będzie wymagane nawet w przypadku lekkiej konstrukcji drewnianej;
    • Wbudowany ganek jest zaprojektowany razem z domem i zbudowany w sposób dokładny;

    • Ganek dołączonego typu nie różni się zewnętrznie od wbudowanego, ale można go łatwo modyfikować i przebudowywać. Jednocześnie dołączony ganek może być ułożony za pomocą przeróbki lub drobnej modyfikacji prostego ganku;

    Ważne! Fundament pod gankiem jest niezbędny, aby zapobiec deformacji stopni związanych z sezonowymi zmianami temperatury.

    Przykład aranżacji werandy domu z drewna

    Fundament: ogólny etap dla wszystkich typów ganków

    Głębokość fundamentów ganku powinna pokrywać się z głębokością fundamentu całego domu. W przeciwnym razie, z powodu osadu gleby, związanego z jej sezonowym zamrażaniem i rozmrażaniem, możliwe jest odkształcenie całej konstrukcji ganku. Jeśli w wyniku sedymentacji gleby nastąpi przesunięcie struktury w stronę domu, wówczas fundament ganku, jak czasami mniej masywny, zapadnie się. Drobne naprawy w tym przypadku nie będą działać: wszystko będzie musiało zostać ponownie przetworzone.

    Ułożenie fundamentów ganku własnymi rękami

    Bo nawet zamknięty ganek dla prywatnych domach (Zdjęcia można oglądać na wyspecjalizowanych zasobów), choć w pełni przeszklone, nie jest przeznaczony do pobytu i nie będzie masywne meble i stała obecność ludzi, możesz użyć prostego konkretny pad dla wszystkich etapów jako fundament .

    Jeśli jednak materiałem do rozwiązania problemu jest wykonanie ganku w prywatnym domu (zdjęcie niezbędnych etapów pomoże poradzić sobie z pracą), wybrana zostanie betonowa, czerwona lub biała cegła lub kamień - fundament musi zostać wzmocniony. Taka konstrukcja będzie miała większy nacisk na podstawę niż drewniana.

    Układ fundamentów na ganek

    Podstawa ganku rozpoczyna się od oznaczenia prostokątnego obszaru o odpowiednich wymiarach: ganek o dowolnym kształcie musi pasować do tego prostokąta. Pale wbija się w rogi prostokąta, po czym wykopuje się dół po zaznaczonym konturze. Głębokość wykopu nie powinna być mniejsza niż głębokość głównego fundamentu.

    Przydatna rada! Nie zaleca się również kładzenia fundamentów werandy na większą głębokość. W tym przypadku obciążenie siłą wraz z przesunięciem fundamentów domu i ganku z kurczeniem się gruntu i spadkami temperatury będzie mniejsze, ale zniszczenie jest nadal nieuniknione - nie po 2-3 sezonach i po 5-7.

    Zazwyczaj szalunek do betonowej ganku powyżej podstawowej konstrukcji wynosi 30 cm

    Duża powierzchnia daszek nad gankiem (fot daje ideą tego projektu jest lepsze niż opisem słownym), które wymaga instalacji słupów, prostokąt, aby zwiększyć pit węgielnego za dodatkową 20-30 cm z każdej strony. W takim przypadku podpory palowe dla wizjera mogą być zatkane i po wykonaniu samej ganku.

    Aby to zrobić, w punktach przyszłej instalacji podpór należy pozostawić małe prostokąty (20x20 lub 30x30 cm) nie wypełnionego obszaru. W przyszłości możesz szybko wywiercić w tych obszarach studnię, zainstalować i napędzać wsparcie, zalać betonem.

    Budowa ganku z betonu, kamienia i drewna własnymi rękami

    Decking jest bardzo pożądany, chociaż można go obejść bez niego na skalistej glebie. Do deskowania można użyć niemal wszystkiego - desek pozostających po głównej konstrukcji, cienkiej sklejki, a nawet płyty wiórowej. Wystarczy pamiętać, że grube sklejki i płyt wiórowych są higroskopijne i będzie pęcznieć z powodu deszczu i podziemnych, i aby rozprzestrzeniać, więc po ustawieniu deskowania betonu muszą być usunięte.

    Deski do krojenia z drewna iglastego można pozostawić. Tarcica z drewna drzew iglastych ma bardzo istotną zaletę: całkowicie zamoczona w wodzie (a nawet głęboko zamrożona), są one bardzo mocne, zachowują elastyczność.

    Prawidłowe obliczenia projektowe pozwolą uniknąć skrzywienia i innych deformacji

    Przydatna rada! Jeśli gleba jest silnie zdeformowana, na przykład, jeśli dom zostanie zbudowany na zboczu, iglaste deski szalunkowe będą działały jak amortyzator.

    Hydroizolacja piwnicy werandy jest obowiązkowa - do jej budowy wystarczy pokryć dno dołu piperoidem i wewnętrzną powierzchnią szalunku. Do zbrojenia można użyć kilku cegieł, na których układana jest siatka lub ustalana jest siatka zbrojenia.

    W ten sposób dół jest wypełniony niezbędną liczbą warstw cegieł i siatki, a następnie przystąpić do zalewania konstrukcji betonem. Aby upewnić się, że nie powstają puste przestrzenie w grubości betonu, po każdej warstwie wylewania należy ostrożnie ubić roztwór za pomocą łopaty.

    Przykład hydroizolacji piwnicy werandy

    Przydatna rada! Do zagęszczania betonu lepiej jest użyć elektrycznego zgrzewarki wibracyjnej, którą można wypożyczyć.

    Jako konkretne zestawy i schnie przez około tydzień, trzeba natychmiast wygładzić powierzchnię podstawy i przykryć pokrycia dachowego lub folii budowlanej z nakładających się na krawędziach co najmniej 50 cm. W przeciwnym razie, w przypadku deszczu, nadmiar wody w warstwie powierzchniowej betonu pozwoli kruche w przyszłości, a następnie całość z fundament będzie bez znaczenia.

    Drewniany ganek domu wiejskiego

    Porch do domu własnymi rękami: projekty, zdjęcia różnych typów ganek

    Znalezione projekty w Internecie, zdjęcia ganku do domu pomogą określić wybór materiałów do budowy. Ogólnie są one tradycyjne:

    Ponieważ podłoga w domu jest zawsze podniesiona do poziomu piwnicy, nieodzownym elementem ganku jest seria kroków

    Drewniana weranda do prywatnego domu własnymi rękami

    Zdjęcie drewnianych błotników do prywatnego domu własnymi rękami, wykonane z drewna - w Internecie, być może najbardziej. W końcu drewno jest najbardziej tradycyjnym materiałem, a wykonana z niego weranda jest najprostsza w produkcji. Wystarczy mieć zręczne ręce, piłę tarczową (lub prostą piłę z małym zębem dla dokładności cięcia) i kwadrat budynku.

    Idealnym materiałem jest modrzew, a następnie świerk i inne gatunki iglaste: są mocne, łatwo się nimi posługuje. Po specjalnej impregnacji, materiał z nich jest trochę gorszy, na przykład, do materiału z dębu lub z innych twardych skał.

    Ganek wykonany z drewna jest łatwy do wykonania na własną rękę

    Ważne! Aby pracować z drzewem liściastym, potrzebujesz nie tylko umiejętności i odpowiedniego narzędzia, ale także konkretnej wiedzy. Jakość suszenia dębu może być określona tylko przez doświadczonego stolarza.

    Mały ganek wykonany z drewna

    Na początek musisz zrobić Kosowara (ukosowanie). Ponieważ szerokość ganku dla drewnianego domu jest po prostu niepraktyczna (co potwierdzają zdjęcia najbardziej udanych projektów) poniżej 120 cm, wymagane będą co najmniej trzy takie belki. Optymalna odległość między kosowcami wynosi około pół metra, więc można obliczyć, ile belek jest wymaganych.

    Takie podejście zapewni wytrzymałość i trwałość wykonany własnymi rękami na ganku drewnianego domu (zdjęcia i rysunki w czasopismach i podręcznikach dotyczących budowy to udowodnić), nawet jeśli schody będą aktywnie wykorzystywane, z dużym obciążeniem wagi.

    Interesujące! Kosouur jest belką nośną z piłowanymi zębami, która pełni rolę dodatkowego wsparcia wewnętrznego. Na poziome krawędzie zębów są ułożone kroki.

    Szczegółowy schemat z wymiarami do budowy drewnianej klatki schodowej

    Cięciwa (zewnętrzny skośny grzebień lub po prostu pochylona belka) powinna być 2-3 razy grubsza niż Kosowra. Oba łańcuchy są połączone na końcach poprzecznymi belkami. Pomiędzy nimi a belkami znajduje się niezbędna liczba Kosowarów.

    Podczas przycinania krawędzi w krokach po prostu potrzebny jest kwadrat. Zsuwanie się między zębami w równoległych pasach, nawet przy 5-7 mm, zapewni łatwe zwiotczenie schodów w jednym miejscu i pęcznienie w drugim. Różnice temperatur tylko zwiększą różnicę poziomów kroków.

    Podczas budowania drabiny bardzo ważne jest prawidłowe obliczenie szerokości bieżnika

    Szerokość schodów, aby ręce ganku drzewa (z lub bez baldachimu) oblicza się za pomocą stopy dorosłego z zapasów, które jest 35-45 cm. Wysokość pionu (różnica w wysokości pomiędzy etapami) nie powinny robić więcej niż 20 cm. Kroki musi być liczbą nieparzystą (pod warunkiem, dodatkowe żebro), a jeśli więcej niż trzy kroki, to powinno się zapewnić poręcz ganku.

    Zwisu stopni można uniknąć, jeśli ganek jest przeszklony, a klatka schodowa jest bezpiecznie osłonięta przed deszczem i śniegiem. Jeśli klatka schodowa wychodzi, wówczas nawis jest konieczny, aby woda wbiła się w płaszczyznę dolnego stopnia, zamiast spływać w pionie do rowka między nimi.

    Schemat budowy schodów

    Przydatna rada! Gotową zmontowaną klatkę schodową należy zainstalować w taki sposób, aby płaszczyzny schodów znajdowały się w niewielkim nachyleniu (około 1-2 cm na metr). Wtedy woda spłynie po schodach i nie wytworzy się na nich lód.

    Gotowa konstrukcja jest instalowana na przygotowanej wzmocnionej platformie, czyli na fundamencie. Aby uzyskać wytrzymałość instalacji w miejscu powierzchni fundamentowej, gdzie zostanie osadzona dolna belka z rozpórkami, można nacisnąć mały rowek tą belką, aż beton całkowicie się zestali. Uzyskaj bardzo silne wsparcie dla schodów z ganku.

    Drewnianą werandę można zbudować tylko z dobrze wyschniętych desek

    Pokład górnej platformy jest wykonany z tego samego materiału co drabina. Wymóg tutaj jest tylko jeden: pożądane jest użycie desek o maksymalnej dostępnej szerokości i długości i dopasowanie stawów tak dokładnie, jak to możliwe. Dobrze zużyte deski zapewnią brak deformacji, nawet jeśli drzewo ostatecznie zacznie pękać.

    W zależności od wielkości witryny i schodów, z gotowym fundamentem, na ganek, aby własnymi rękami przenosiny do drewnianego domu zajęło 3-7 dni. Projekty, zdjęcia instrukcji i podręczników pomogą przełamać proces na etapy. Spędzony czas będzie zależał od doświadczenia z drzewem, ale początkujący poradzi sobie również bez problemów.

    Stylowa weranda wykonana z drewna

    Zaletą ganku wykonanego z metalu jest fakt, że jest on montowany dosłownie na wiele godzin z możliwością pracy ze spawaniem elektrycznym. Ponadto, metalowa konstrukcja będzie stosunkowo niedroga, jeśli nie użyjesz przedmiotów kutych. Minus - wszystko będzie musiało zostać zebrane ze standardowych elementów. Ale jeśli chcesz naprawdę piękny i stylowy metalowy ganek, a następnie kute elementy trzeba zamówić i poczekać co najmniej 2-4 tygodni, w zależności od wielkości zamówienia, pomimo faktu, że kucie nie jest tanie.

    Schody z drewna wyglądają pięknie z metalowymi poręczami

    Jednak prymitywny projekt drabiny bez dodatków może być wykonany z bardzo efektownego ganku wykonanego z metalu w prywatnym domu (zdjęcia potwierdzają to). Najprostsza wersja jest montowana z kanałów, naroży i materiału wypełniającego: drewna, grubej płyty wiórowej lub porcelanowej. Projekty, zdjęcie ganku do domu z metalu, wyraźnie pokazują popularność takiego rozwiązania.

    Schemat montażu metalowej drabiny

    Do prostego metalowego ganku potrzebne są dwa identyczne kanały o długości przyszłej drabiny. Oba kanały są umieszczone równolegle w odległości równej długości przyszłego etapu, a następnie zaznacz i obetnij narożnik do wielkości kroku, dodając centymetr wzdłuż krawędzi szwu spawalniczego.

    Podobnie, wyciąć narożnik o długości równej wysokości między schodami. Oba elementy są zgrzewane ze sobą w kształcie litery L (uzyskiwany jest brzeg-szkielet kroku w wycięciu). Wykonaj odpowiednią ilość, odpowiadającą liczbie kroków, takich części w kształcie litery L i przyspawaj je do kanału. Powoduje to pochylenie metalu. W ten sam sposób wykonuje się drugi ukos z innego kanału.

    Daszek nad gankiem z poliwęglanu. Funkcje fotograficzne i projektowe. Właściwości materiału, rodzaje poliwęglanu, zalety i wady. Warianty projektu, cechy instalacji za pomocą rąk.

    Następnie zarówno koryto kosougora łączenia parami w plasterkach narożniki szerokości schodów, tworzenie fazy obwodu, przy czym kąt, który jest umieszczony pod pionem okazało góry w dół (jak w przypadku tworzenia się występ).

    W rezultacie gotowa klatka schodowa jest praktycznie zmontowana. To kwestia gustu. Najpiękniejszy będzie wyglądał jak drewniany krok, który po prostu kładzie się na ramie wynikowej i naprawia w dowolny sposób.

    Mocowanie drewnianych listew do betonowych stopni

    Nawet przy niewielkim doświadczeniu z urządzeniem spawalniczym łączny czas spędzony na montażu metalowej ganku nie przekroczy kilku godzin.

    Ta opcja jest kontynuacją fundamentu, ale z obowiązkowym wzmocnieniem każdego kroku, ponieważ na nich pojawia się główny ładunek i żetony mogą pojawić się bardzo szybko - za kilka miesięcy. Ponieważ dla estetyki betonowa weranda pokryta jest licową płytką lub kamieniem, kruszony beton natychmiast zapewnia zrębki i pęknięcia w podszewce.

    Ganek wykonany z betonu jest bardzo wytrzymały i praktyczny

    Wystarczy zmontować szalunek dla dolnego stopnia na gotowym fundamencie, biorąc pod uwagę, że wysokość dolnego stopnia ze względu na duże obciążenie powinna być o 1-2 cm większa niż wszystkie pozostałe. Następnie dokładnie tę samą procedurę powtarza się, jak przy przygotowywaniu wzmocnionego fundamentu, z tą tylko różnicą, że nie należy żałować zbrojenia lub siatki.

    Przydatna rada! Przestrzeń pomiędzy fundamentami domu a gankiem powinna być wyłożona wełną mineralną. To stworzy tak zwany szew deformacyjny.

    Układ schodów z betonowymi schodami

    Możesz natychmiast przygotować pełne deskowanie dla każdego kroku - dzięki temu mniej czasu zostanie poświęcone na pracę. Ale o wiele łatwiej i bezpieczniej będzie wlewać kolejne kroki po kolei i pozwolić, aby rozwiązanie na poprzednim etapie zostało ustawione przed następnym etapem.

    Następnie gotową zamrożoną konstrukcję należy wyrównać i przykryć antypoślizgową płytką na ganek lub kamień licowy.

    Wykończone betonowe stopnie można licować z kamieniem

    Całkowity czas pracy zależy od tego, czy użyto pełnego deskowania i czy wszystkie etapy zostały uformowane od razu, czy też każdy krok został wykonany osobno. W pierwszym przypadku zajmie to 7-10 dni, a w drugim - dzień pracy i tydzień na ustawienie betonu na każdym etapie.

    Każdy etap jest betonowany na raz, bez przerw

    Ganek ceglany lub kamienny

    Być może urządzenie z ganku z cegły lub kamienia jest najbardziej czasochłonną opcją. Ponieważ jedna rzecz to układać fundamenty z cegły, gdzie dokładność prawie nie jest wymagana, a druga to perfekcyjne rozprowadzanie cegły lub kamienia.

    Przykłady werandy do prywatnego domu

    Dobry murarz kładzie klocek tylko wtedy, gdy są jeszcze asystenci, którzy będą ingerować w beton i dostarczyć go na czas. Z kamieniem jest jeszcze trudniejsze, ponieważ wyszczerbione krawędzie nigdy nie pasują do siebie. Jeśli więc nie ma doświadczenia i kilku osób do pracy dodatkowej, lepiej jest zapomnieć o kamiennej lub murowanej werandzie naraz, aby nie marnować materiału i czasu.

    Betonowe stopnie dobrze komponują się z drewnianą podłogą

    O wiele łatwiej jest zbudować betonową klatkę schodową i podnieść dachówkę na schody, cegłę lub kamień o jak najbliższym rozmiarze. Następnie łatwo i szybko nakładamy gotową gładką betonową "ramę" z jedną warstwą cegły lub kamienia. Ta metoda jest dobra, ponieważ w przypadku błędu nie będzie trudno oderwać okładki od nieudanej strony i zakończyć ją ponownie.

    Osłona przeciwsłoneczna to nie tylko ochrona stopni schodów i platformy od atmosferycznych opadów atmosferycznych, ale także sposób ozdabiania się gankiem, aby szybko i pięknie. Zdjęcia z najbardziej różnorodnych baldachimów i markiz można znaleźć zarówno w Internecie, jak i w specjalnych czasopismach na temat budowy podmiejskich.

    Przykłady aranżacji nowoczesnych wizjerów nad gankiem

    Zwykle daszek jest wykonany z metalowych rur, drążka z drzew iglastych do ramy i metalu, drewna i pleksi do poszycia.

    Drewniane osłony muszą być co 2-3 lata, aby zabarwić lub przetwarzane przez specjalne pociągi, lub drzewa rassohnetsya i zacząć podzielona w kierunku wzdłużnym, a samolot z pleksi lepszych nie obejmują więcej niż 0,7 m2 „semimillimetrovki”. Szkło nie jest zalecane - może pękać pod ciężkim śniegiem w zimie lub w wyniku deformacji drewnianych ram.

    Drewniana przyłbica - jedno z najpopularniejszych rozwiązań konstrukcyjnych

    Powierzchnia przyłbicy powinna być co najmniej o pół metra większa niż powierzchnia werandy, w przeciwnym razie osłona nie spełni swojej głównej funkcji ochronnej.

    Najszybszą i najprostszą opcją jest wykonanie pozornej metalowej drabiny, jedynie odległość między stopniami może wynosić 0,5 m, a części w kształcie litery L nie będą potrzebne. Kanał również nie jest potrzebny, ponieważ obciążenie na wizjerze jest mniejsze - można wykonać bez naroża zewnętrznej ramy. W rzeczywistości zamiast "wypełniania" w postaci drewna lub granitu ceramicznego można użyć dowolnego materiału.

    Projekt rozmieszczenia kutego daszka nad gankiem

    W opisie wylewania fundamentów wspomniano, że stosy przyłbicy można łatwo zainstalować podczas formowania podstawy. Najlepiej założyć na nie daszek. Ponadto w ciągu kilku dni stworzy on w przyszłości zamkniętą przeszkloną werandę.

    Jako powłoka można użyć blachy metalowej, na której kładzie się płytkę, ale pleksi lub poliwęglan będzie wyglądał spektakularnie.

    Schemat montażu drewnianego szczytu nad wejściem

    Przydatna rada! W celu ochrony przed rdzą, blacha pokrywająca wizjer musi być pokryta farbą w 2-3 warstwach.

    Wizjer musi być wykonany w pozycji spadzistej, a w dolnej krawędzi rampy przyspawać metalowe koryto z lekkim nachyleniem. Aby zapobiec rozpryskiwaniu wody w deszczu, konieczne jest dołączenie zwykłego łańcucha do końca rowu prawie do ziemi. Woda, oprócz płynności, ma lepkość z napięciem powierzchniowym, tak że będzie stopniowo spływać w dół łańcucha. A na ziemi pod punktem spustowym można wykonać drenaż i pozbyć się możliwych kałuż przed gankiem.

    Projekt rozmieszczenia daszka wbudowany w dach domu

    Oszklony lub zamknięty ganek do domu własnymi rękami

    Popularnym rozwiązaniem jest zamknięty ganek do domu własnymi rękami. Zdjęcia projektów przezroczystych, latających struktur "ze szkła i metalu" wyglądają tak atrakcyjnie, że wywołują wyraźne pragnienie stworzenia czegoś podobnego na własnym podwórku.

    Przeszklona weranda jest szczególnie ważna w chłodnym klimacie

    Wariant ganku z przeszkleniem to zwykle betonowy lub kamienny fundament z drabiną i daszkiem, koniecznie spoczywający na palach.

    Przy pomocy kątów długości na wysokości stosu, tworzy się szkielet dla osłony. Jednocześnie narożniki są spawane do słupów, a drewniane podwójne ramy są wstawiane z gumowaną wyściółką pomiędzy nimi.

    Otwarta weranda prywatnego domu wykonana jest z drewna

    Przydatna rada! Wysokość szklanej tafli może być dowolna, ale szerokość nie jest zalecana do wykonania więcej niż 120 cm, ponieważ żagiel takiej tafli szkła jest tak wysoki, że podmuch wiatru 30 m / s może złamać arkusz o grubości 5 mm.

    Jeśli szczeliny między stosami są większe niż metr, lepiej podzielić je pseudopilkami. Aby to zrobić, na dole i na górze róg jest spawany ze ściegiem wewnętrznym do końców stosów, a między nimi podwójny rąbek tworzący pseudo-szew. Podobnie wysokość można również podzielić, tworząc poziomą belkę z dwóch bliźniaczych narożników. Obciążenie arkusza szkła zmniejszy się, a jego wygląd będzie nadal jasny i przezroczysty.

    Doskonałe rozwiązanie do oświetlenia werandowego - oświetlenie sceniczne LED

    Nie ma więc specjalnych umiejętności rozwiązywania problemu, jak zbudować własną werandę do domu z drewna, metalu, betonu i innych materiałów. Wszystkie operacje są podstawowe dla konstrukcji i jest całkiem możliwe dla wykwalifikowanych rąk.

    Weranda do domu własnymi rękami: projekty, zdjęcia ciekawych pomysłów

    Daszki z poliwęglanu do prywatnego domu własnymi rękami: zdjęcia nowoczesnych konstrukcji na zawiasach

    Gniazdo termiczne rurek profilowych własnymi rękami: zdjęcie gotowych konstrukcji

    Metalowe ławki ogrodowe własnoręcznie: rysunki i projekty fotograficzne

    Woliera dla psów: fotografia udanych projektów wykonanych własnymi rękami

    Ganek z przyłbicą w prywatnym domu, zdjęcie z możliwych opcji

Dodaj komentarz

− 1 = 2