Nazwa kategorii

Prosiaczek żółty opis

Żółte jajko, opis

Rodzina Petfishes (Nymphaeaceae). Wieloletnia roślina kłącza.

Żółta bakłażana (Nuphar luteum Sm.). Kłącze grube, mięsiste, pokryte bliznami z opadłych liści; dolne liście - wodą, półprzezroczyste góry - pływające długo petiolate głęboko sercowate owalny, okrągły, gęsty; kwiaty żółte; owoce są owalne, naga.

Wieloletnia roślin zielnych grubą wody (do 13 cm), mięsny, lekko rozgałęzione, żółto-zielony kłącza o długości 4 m, oraz wiele plecionych korzeni. Kwiaty są żółte lilii wodnej jest żółty, jeden pływające duży (5 cm średnicy), prawie sferyczny. Owoce rośliny zielone, jajowate, stożkowe, Skrzynki polyspermous, osliznyayuschiesya gdy dojrzałe. Owoce dojrzewają od lipca do września.

Ukazuje się w europejskiej części Rosji, na Kaukazie, w zachodniej i wschodniej Syberii, w Azji Środkowej. Rośnie w zaroślach, w zbiornikach wodnych o spokojnym prądzie.

Z kapsułki jajowej są dwa alkaloidy: nufarin C18H24N2O2 i cuprafidyna C15H23NIE

Kłącza zawierają alkaloidy (nufaridin, dezoksinufaridin, nufarin), witaminę C, karoten, kwasy fenolowe itd węglanowej (transkorichnuyu), wyższe kwasy tłuszczowe (kwas palmitynowy, arachidynowy i inni), taniny, steroidy, kumaryny, wyższe alifatyczne węglowodanów.

Kłącza kapsułek jajecznych są spożywane w postaci gotowanej i solonej, dodawane do mąki podczas pieczenia chleba. Ekstrakty służą do garbowania skóry i barwnika różnych tkanek. Nasiona są używane jako zastępcza kawa. Idą karmić ptactwo wodne. Kłącze jest sprawdzonym lekarstwem na karaluchy.

Bulion stosowane na gruźlicę, zapalenie dróg moczowych i nerek, skurczów brzucha, i moczenie nocne u dzieci, dna, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby skórne, kaszel.

Nalewka z liści zalecana jest do spożycia ze stanami zapalnymi nerek, kaszlem, zewnętrznie - jako środek gojący ran, w leczeniu różycy skóry.

Odwar z nasion jest środkiem przeciwgorączkowym, hipnotycznym, uspakajającym. Ich napar jest przepisany na impotencję, zapalenie błony śluzowej żołądka o niskiej kwasowości.

Puchar: Jajko jest żółte. Opis rośliny, gatunek, właściwości, uprawa

Żółta bakłażana

Żółte jajo jest najbardziej znaną rośliną o umiarkowanym klimacie Eurazji. Trudno jest znaleźć osobę, która nie widzi tych jasnożółtych dzbanków, górujących nad powierzchnią wody. Ich obrazy można znaleźć na płótnach znanych malarzy Europy, na freskach i gobelinach.

Jedna z popularnych nazw - żółta lilia wodna - opiera się wyłącznie na wyobraźni ludzi. Dla lilii jajo nie ma związku, nawet należy do różnych klas.

Grążel żółty - Nuphar luteum - przedstawiciel rodziny grzybieniowce lub Nymphaeaceae (Nymphaeaceaea), należący do klasy wydziału dwuliściennych okrytonasiennych. Nazwa „Potbelly” pochodzi z owoców roślin, które przypominają opakowanie lub dzban.

Żółte jajo to roślina stojących zbiorników wodnych lub zbiorników z słabo płynącą wodą. Występuje w deltach rzek, kał, jezior, starców, często tworząc ciągłe zarośla liści pływające po wodzie.

Forma życia jest wieczną rośliną zielną. W związku ze wzrostem wody rozwinęła wiele cech morfologicznych, charakterystycznych tylko dla roślin wodnych lub półwodnych.

Ta roślina jest płazem z łodygą, zmodyfikowaną w postaci pełzającego kłącza, która znajduje się na dnie zbiornika. Z kłącza odbiegają podrzędne korzenie, a system korzeniowy jest włóknisty. Rośliny wodne są wyjątkami od zasad, ponieważ prawie wszyscy przedstawiciele tej klasy mają dwuczęściowy system korzeniowy z wyraźnym centralnym korzeniem.

Liście kapsułki jajowej są koloru żółtego dwóch typów: łodzi podwodnej (tkliwej) i pływającej na powierzchni. Powierzchowne liście proste, całe, twarde, skórzaste, na długich (do 2,5 m) ogonkach, przymocowanych do poziomego kłącza. Ciekawostka w lokalizacji aparatów szparkowych: w przeciwieństwie do roślin lądowych, aparaty szparkowe znajdują się w górnej części liści. To pozwala jajo na wymianę gazową, ponieważ jej liście leżą na powierzchni wody.

Kapsułka jajowa, podobnie jak jej krewni, podczas ewolucji stworzyła specjalny rodzaj tkanki - erinchime (aerichim). Ta porowata tkanka z przestrzeniami między komórkami tworzy zagłębienia wypełnione powietrzem i służy do wymiany gazowej. Aeragenyma zawiera zapas tlenu i dwutlenku węgla, który wykorzystuje butelkę do oddychania i fotosyntezy.

Kwiaty rośliny są actinomorficzne, regularne, duże, pojedyncze z podwójnym okwiatem, położone na szypułce, wzniesione nad wodą.

Siedliska są pięć, są żółte i duże, służą do przyciągania zapylaczy. Często mylone są z płatkami. Karczoch składa się z zestawu małych płatków, które są wewnątrz, pokryte działkami. Mnóstwo pręcików. Jeden tłuczek z górnym jajnikiem z krótką szypułką i krótkim piętnem przypominającym gwiazdę. Zapylane przez owady, głównie chrząszcze, rzadziej muchy.

Owoce to marynowany orzech pokryty soczystą skorupą przypominającą dzbanek w kształcie. Nasiona z komorą powietrzną do dystrybucji wody. Czasami w niekompetentnych źródłach istnieją dane, że kapsułki jajowe mają kapsułkę płodową. To błąd. Owoc kapsułki powstaje z cenodrągowej ginekologii, natomiast we wszystkich roślinach z rodziny goniec Nymphaea jest zrogowaciały.

Znaki archaicznych kapsułek jajecznych na żółto

Żółte jajo jest gatunkiem pierwotnym z punktu widzenia ewolucji. To jeden z pierwszych kwiatów, który pojawił się na Ziemi (około 30 milionów lat temu), ma wiele cech archaicznych:

• długotrwała forma życia;

• części kwiatu są ułożone spiralnie;

• duża i nieokreślona liczba części kwiatu (mianowicie pręcików);

• Kwiaty actinomorficzne (z symetrią ray);

• Pręciki wolne (nie topione);

• ginecia apocarpous (najbardziej prymitywna ze wszystkich odmian);

• Części okwiatu są luźne.

W rodzaju Kubyshka 8 gatunków i 3 hybrydy. Wszystkie mają kolory o podobnej strukturze i odcieniu, ale zgodnie z różnicami molekularnymi są podzielone na europejskie i amerykańskie. Różnorodność gatunkowa kapsułek jajecznych i liczba ich gatunków jest przedmiotem gorących dyskusji naukowych. Niektóre źródła odnoszą się do 5 rodzajów kapsułek z jajami, a niektórzy naukowcy uważają, że wszystkie gatunki są tylko podgatunkami kapsułek jaj. Niektóre z nich:

Jajko grotowe - Nuphar sagittifolium - rośnie w Północnej i Południowej Karolinie i w Wirginii. Jest również stosowany w akwariach i ogrodach wodnych. Liście są sagittate, kwiaty do 3 cm średnicy (zdjęcie →)

Mały stos - Nuphar pumila - liście nie przekraczają 20 cm, kwiaty są małe, do średnicy cm. Areal - zbiorniki wodne Europy, Azji i Ameryki Północnej;

Japoński dzbanek - Nuphar zanica - oprócz podwodnego i pływającego na powierzchni liści, znajdują się również nadobodne liście, które wyrastają 15-20 cm nad powierzchnią wody. Obszar ten to Azja (Daleki Wschód, część Korei, wyspy japońskie).

Pupa drobnolistna lub Kalmiana, - Nuphar microphylla - posiada liście, których wielkość nie przekracza 10 cm, kapsułki jajowe mają stosunkowo duże 2-3 cm (średnicy). Rodzimą krainą rośliny są wschodnie regiony USA.

Kubyshka obcy (obcy) (Nuphar advena) - kwiaty są żółte, na zewnątrz jest zielonkawo-brązowe, z czerwonawym pręcikiem o średnicy do 8 cm.

Homar wielopiecowy (Nuphar polysepala) - duże 30-centymetrowe owalne liście, kwiaty o średnicy do 15 cm mają 9 działek.

Kapsułka zawiera flawonoidy, glikozydy i alkaloidy, dzięki czemu roślina jest używana jako roślina lecznicza. W przypadku niektórych właściwości, jajowate kapsułki są utożsamiane z digitalis. W czasach Theophasta nacierający korzeń był stosowany w celu zatrzymania krwawienia. W medycynie ludowej używa się wszystkich części rośliny:

- kwiaty nalegają i aplikują na zapalenie ucha, ból głowy i ból zęba;

- nasiona są warzone w celu wzmocnienia męskiej potencji, jako środek przeciwgorączkowy i uspokajający;

- liście i łodygi w postaci nalewek są używane do kaszlu, odmiedniczkowego zapalenia nerek, do leczenia ran, skóry;

- kłącza w postaci wywaru lub proszku - z gorączką, żołądkiem, skórą, chorobami wenerycznymi, chorobami kości i stawów.

Na bazie kapsułek jajowych opracowano leki przeciw trichomonadom i antykoncepcji.

Skrobia zawarta w korzeniach nadaje im słodkawy smak, który pozwala na ich wykorzystanie podczas gotowania. Po ugotowaniu owsianki sproszkowanej na proszek, na przykład w cieście. Aby usunąć gorycz (szkodliwą dla organizmu człowieka, alkaloidów), korzenie były wcześniej moczone. Do dziś japońska sałatka i substytut herbaty są przygotowywane z kapsułek jajecznych.

Ponadto roślina pomogła pozbyć się karaluchów, a zawarte w niej garbniki sprawiły, że zakraplacz stał się doskonałym narzędziem do garbowania skóry.

Użyj w projektowaniu krajobrazu

Wszystkie gatunki z rodzaju Nuphar stosowane w projektowaniu krajobrazu ozdobić otwarte i zamknięte grunt sztucznymi zbiornikami. Jedną z zalet w kapsułce w stosunku do jego najbliższego krewnego lilii wodnych, - odporność na zanieczyszczenia wód. Dodatkowo hamuje wzrost cyjanobakterii (sinice), a tym samym woda czysta i nadaje się do wzrostu roślin i innych żywych organizmów wodnych. Po cyjanobakterii nie tylko zmniejszają ilość tlenu w wodzie, ale odizolowane jako zbiornik substancji toksycznych.

W zagrodach mieszkalnych i szklarni środkowej Rosji coraz częściej stosuje się gatunki i odmiany odporne na zimę:

Żółta bakłażana - gigantyczne jajo, najbardziej odporne na zimno i stabilne, żółty pachnący kwiat o średnicy do 8 cm, tłuczek w kształcie butelki, zanurzenie do 2,5 m

Mały stos - podwodne liście są przezroczyste, kwiaty do 2,5 cm średnicy, dla średnich zbiorników, zanurzenie do 1,5 metra

Japoński dzbanek "Rubrotincta" - pomarańczowo-czerwone kwiaty, liście podwodne czerwonobrązowe, zanurzenie do 80 cm, korzystna temperatura wody + 18-23 ° C

Japoński dzbanek "Variegatus" - bardzo dekoracyjna odmiana z żółtymi plamami na

małe podniesione liście nad wodą, zanurzenie do 20-60 cm, temperatura wody + 18-23 ° C

Obce i zagraniczne kostki - Zanurzenie do półtora metra.

Rodzaje małych jaj z małymi liśćmi (małe i Kalmiana) są stosowane w akwariach i akwarystyce.

Do ozdabiania zbiorników znajdujących się w ogrodach zimowych odpowiednie są gatunki drobnolistne i gatunki o większych liściach, wszystko w zależności od wielkości basenu.

Hiacynt wodny (eichornia) Lilie wodne (uprawa) Iris marsh Rośliny kwitnące na glebach bagiennych Naturalne sadzonki stawów i stawów

Uprawa jajecznych kapsuł w ogrodowym stawie

Najlepszym sposobem na wyhodowanie kapsułki jest sadzenie w specjalnym koszu (pojemniku). Ułatwi to opiekę nad rośliną. Możliwe jest lądowanie bezpośrednio w glebie (torf + humus + glina). Rośliny są sadzone powierzchownie, nie pogłębiając, ale tylko mocując nad ziemią za pomocą kamienia. Głębokość zanurzenia zależy od gatunku i odmiany, waha się od 30 cm do 2 m.

W przypadku okresowego nawożenia stosuje się nawozy dla roślin stawowych. Stare i dodatkowe liście są usuwane. Powierzchnia zajmowana przez liście nie powinna przekraczać 25-30% całkowitej powierzchni stawu.

W celu pomyślnego zimowania jesienią rośliny przesuwają się poniżej oczekiwanego poziomu lodu lub są trzymane w niezamarzającym stawie. Względnym wyjątkiem może być żółte jajo. Rośliny w pojemnikach na zimę są przenoszone do zimnego akwarium lub do szklarniowego stawu.

Propaguj wegetatywnie jajowatą kapsułkę pod koniec maja lub latem, dzieląc kłącze lub młode rozety. W środowisku naturalnym możliwe jest rozmnażanie przez nasiona.

© "Strona o roślinach" www.pro-rasteniya.ru

© 2018 Strona o roślinach. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jajko to jest. Opis, zdjęcie rośliny

Kubyshka jest wodnistą rośliną zielną, zwaną inaczej żółtą lilią wodną. Należy do rodziny lilii wodnej. Na wolności rośnie w Europie, Rosji, Azji. Duża liczba składników odżywczych i pól zastosowań doprowadziła do tego, że zakład z jajami był przechowywany i rozmnażany w akwariach na całym świecie.

Dekoracyjna trawa z lancetowymi liśćmi, pięknie podekscytowana w stawie. Część podwodna ma faliste krawędzie. Kubyshka jest półprzezroczystą rośliną o wyraźnych żyłach. Kolor może być od jasnozielonego do czerwonawo-brązowego. Kubyshka, której opis można znaleźć w każdej instrukcji akwarysty, to kapryśna roślina, nie każdy (nawet doświadczony) opiekun akwarium sobie z nią poradzi.

Preferowane warunki - tropikalne akwarium. Temperatura wody nie powinna być niższa niż 24 stopni, w przeciwnym razie kwiat będzie rosnąć znacznie wolniej. Kubyshka to roślina, która wymaga nawet twardości wody: około 6-12 stopni twardości i neutralnej kwasowości. Najwyższą uwagę należy zwrócić na twardość wody. Lilia wodna preferuje czyste zbiorniki wodne w największym możliwym stopniu. Liść kapsułki z jajkiem jest tak delikatny, że osiadła zawiesina materiału organicznego może go zabić. Z tego samego powodu należy unikać silnego przepływu w akwarium. Ryby kopiące ziemię są złymi sąsiadami dla lilii wodnej. Wymiana wody nie powinna odbywać się więcej niż 3 razy w miesiącu.

Kubyshka to roślina, która kocha światło. W akwariach odczuje brak światła, dlatego ważne jest wyposażenie zbiornika w podświetlenie. Jasny dzień dla lilii wodnej powinien trwać do 13 godzin. Zaleca się dodawanie lamp fluorescencyjnych do lamp żarowych - przyda się to roślinie.

Jajo to alga, ale jej liście w warunkach naturalnych rzadko stają się pływające - pozostają całkowicie pod wodą. Możesz osiągnąć pożądany efekt, tworząc najkorzystniejsze warunki, w tym jasność światła powinna przekraczać 1 W / l. Jeszcze rzadsze w akwarium - kwitnienie. Kwiat wystaje ponad wodę na długim szypułce. Średnica żółtego kwiatostanu wynosi 3-5 cm.

Chociaż jajko jest algą, która może wchłaniać składniki odżywcze z wody, gleba musi być specjalnie dobrana, kierując się jej wysoką wartością odżywczą. Przesadzając roślinę w nowym "zbiorniku wodnym", konieczne jest dodanie węgla drzewnego i gliny. W celu dalszego rozwoju żółtej lilii wodnej będzie wystarczająco dużo naturalnego zamulania. Powinieneś regularnie czyścić akwarium z mułu, aby nie dopuścić do kwaszenia kłącza. Kubyshka to roślina o bardzo silnym systemie korzeniowym, więc gleba powinna mieć co najmniej 8 cm grubości.

W sprzyjających warunkach, zawartość jaja, którego zdjęcie wyraźnie pokazuje możliwość jego udanego wzrostu, rośnie bardzo, wypełniając akwarium. Dlatego powinno być regularnie rozcieńczane, jednocześnie obserwując odmłodzenie populacji.

Trudno jest rozmnażać roślinę. Zdarza się to wegetatywnie, ale kłącza rozgałęzia się na długi czas - raz na 12 miesięcy. Oddziel nowy zakład powinien być ostrożny, ponieważ ciężki uraz kłącza może doprowadzić do śmierci alg.

Kubyshka, której zdjęcie przedstawia raczej nieatrakcyjną roślinę, ma wiele użytecznych substancji. Skład kłącza obejmuje żywice, cukry, sitosterol, alkaloidy, stigmasterol i inne chemikalia.

Liście mają nie mniej użytecznych elementów:

Nasiona i kwiaty kapsułki jajowej zawierają nimfalinę.

Taka kompozycja części rośliny umożliwia jej szerokie zastosowanie nie tylko w folklorze, ale nawet w medycynie tradycyjnej. Na podstawie żółtej lilii wodnej wykonuje się preparaty o różnym działaniu:

Podczas przygotowywania preparatów wykorzystuje się wszystkie części rośliny: liście, nasiona, kwiaty, kłącze. Aby uzyskać surowce, potrzeba dużego wysiłku. Co więcej, pobieranie kłącza z dna zbiornika nie jest prostą sprawą, więc nawet podczas suszenia roślin większość traci się - tylko 1 kg produktu otrzymuje się z 10 kg wyekstrahowanych kłączy.

Z tej części rośliny Lutenurin 9raquo nadaje się do leczenia Trichomonas. Ponadto na bazie kapsułek z jajami wytwarzane są środki antykoncepcyjne.

Przy miejscowym stosowaniu preparatów z ekstraktów można je stosować w leczeniu chorób skóry i śluzowych wywoływanych przez chorobotwórcze grzyby i mikroorganizmy. Zaleca się, aby ludowi uzdrowiciele używali kapsułki z jajkami w leczeniu niektórych typów nowotworów złośliwych.

Kłącza kapsułek z jajami są stosowane jako środki korygujące aktywność seksualną. Jest to najbardziej przydatne w przypadku bolesnych zanieczyszczeń u mężczyzn, impotencji lub libido. Wywar z kłącza jest zalecany dla kobiet, które cierpią na problemy z pojawieniem się pożądania.

U ludzi wszystkie części rośliny są wykorzystywane do gorączki, różnych chorób skóry, zapalenia przewodu pokarmowego. Rosół jest zalecany do takich chorób:

  • Reumatyzm.
  • Zapalenie nerek i narządów układu moczowo-płciowego.
  • Gruźlica.
  • Skurcze żołądka.

Kubyshka doskonale walczy z kaszlem, zapaleniem płuc i zapaleniem oskrzeli. Przypisywanie dny moczanowej i moczenia dziecka.

W warunkach naturalnych jajo to dość duża roślina: kubki kwiatowe o długości do 30 mm. Ruchome części liścia są jajowate, na długich ogonkach, składające się z trzech twarzy.

Płatki dość dużo, z miodową dziurą. Kwiaty są żółte, z dużą liczbą pręcików. Owoce kapsułek jajowych są gładkie, śluzowate po dojrzewaniu.

W naszym kraju nie ma tak często tej rośliny - żółtego jajka. Czerwona Księga Federacji Rosyjskiej klasyfikuje ją jako wrażliwe rośliny. Chociaż na liście IUCN tej rośliny nie można znaleźć.

Wcześniej największe populacje znajdowały się na terytorium Krasnodaru, jednak dzisiaj ich liczba znacznie się zmniejszyła. Dzisiaj najmniejsze populacje znajdują się na terenie zalewowym rzeki Kuban. Kolejną redukcję odnotowuje się co roku.

Przyczyny, dla których żółta jaja może wkrótce zniknąć w naszym kraju, to zanieczyszczenie jej siedlisk, środki do osuszania terytoriów, zamawiania leków.

Obecnie środki bezpieczeństwa są przechowywane w Rezerwacie Dzikiej Przyrody Azowskiego oraz w Państwowym Gospodarstwie Myśliwskim Primorsko-Akhtarsk.

Wymaga to stałego monitorowania ludności, zakazu zbierania jakichkolwiek części zakładu, całkowitej ochrony, propagandy wśród ludności. W obszarach zalewowych Kuban konieczne jest zorganizowanie obszarów chronionych, aby promować maksymalny zwrot kapsułek z jajami do naturalnych siedlisk.

Dodaj komentarz

61 − 60 =