Nazwa kategorii

Jak wybrać wyłącznik

Jak wybrać wyłącznik do domu, mieszkania

Zanim wybierzesz wyłącznik, spróbujmy dowiedzieć się, co to jest i do czego służy. Tak więc automatyczny przełącznik jest przeznaczony przede wszystkim do ochrony przewodów zasilających, czyli przewodów, przed przeciążeniem, zwarciem.

Częściej niż nie, aby chronić krajową sieć elektryczną, używamy automaty serii VA. Automatyczne urządzenia serii VA mają dwa rodzaje ochrony: termiczną i elektromagnetyczną. Praktycznie wszystkie nowoczesne urządzenia automatyczne są rozmieszczone prawie tak samo: zsyp łukowy, zwalniacz magnetyczny i płyta bimetaliczna, grupa stykowa, mechanizm dźwigniowy itp.

Zabezpieczenie termiczne to płyta bimetaliczna. Jeżeli prąd przepływający przez płytkę przekracza prąd znamionowy, płyta nagrzewa się, pojawia się zagięcie, wtedy ta płyta popycha specjalną dźwignię, automat wyłącza się.

Ochrona elektromagnetyczna ma na celu ochronę obwodu przed zwarciem, lub, jak się go nazywa, nadprądami, które powstają w wyniku zwarcia (zwarcia). Podczas zwarcia wyzwalany jest elektromagnes wyzwalający mechanizm wyzwalający. W ten sposób działa wyłącznik.

Odpowiednio dobrane wyłącznika pracy (automatyczny) czasu i wyłączenie uszkodzonego, okablowanie, urządzenia od sieci, a tym samym zapobiegania pożarom elektrycznych. Jak wybrać właściwą maszynę? Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim, wybierając automat, należy wziąć pod uwagę przekrój poprzeczny drutów i obciążenie linii. Wybierając automat, zainteresuj się jego pochodzeniem, zapytaj sprzedawcę o dokumenty dotyczące produktów, certyfikaty. Chociaż szczerze mówiąc, dostępność dokumentów nie zawsze jest gwarancją jakości.

Kupuj automaty lepiej w wyspecjalizowanych sklepach lub u autoryzowanych dealerów. Firmy zajmujące się dostawą takiego sprzętu na nasz rynek cenią sobie reputację, a produkty niskiej jakości z reguły nie sprzedają. Jednak cena automatów w takich sklepach jest znacznie wyższa niż na rynkach.

Aby dawać pierwszeństwo znanym markom maszyn, jeśli są one kute, fałszowanie jest w stosunku do normalnej jakości. Kiedy tarcza jest wyposażona, należy wziąć pod uwagę selektywność, to znaczy przejść od większej do mniejszej. Na przykład, jeśli wejście jest urządzeniem automatycznym o wartości nominalnej 40A, konieczne jest zainstalowanie automatu w 20A, oświetlenie-10A na gniazdach. I nie zapominaj o przekroju przewodów i nominalnym obciążeniu.

Aby odebrać maszynę z parametrami, których potrzebujemy jest prostsza niż myślisz. W tym celu warto pamiętać lekcje fizyki z programu szkolnego. Istnieje takie uniwersalne prawo Ohma. I = P / U, zgodnie z tym prawem, a my spróbujemy odebrać maszynę o pożądanym nominale.

Więc wiesz o mocy, napięcie w sieci również wynosi 220V. Na przykład, w kuchni będzie wyróżniać sprzętu, łącznej mocy 3 kW, 3000 W, podzielić tę kwotę przez napięcie-220, uzyskać figurę 13,6 A. najbliższy automat par -16 A. To jest jego miejsce i, z zastrzeżeniem że okablowanie jest miedziane, a przekrój tych przewodów wynosi co najmniej 2,5 mm kwadratowych. Wszystko musi być obliczone i policzone.

Automatyczne maszyny, w zależności od producenta, są przeznaczone do określonej liczby operacji. Używanie ich zbyt często do włączania / wyłączania obciążenia nie jest zalecane. Po pierwsze, mechanizm zużywa się, a po drugie styki są spalane, co prowadzi do nagrzewania grupy styków, aw konsekwencji do awarii styku. W celu częstego przełączania obciążenia należy stosować urządzenia specjalnie do tego przeznaczone, przekaźniki lub rozruszniki magnetyczne (styczniki).

Obudowy automatycznych przełączników różnych producentów, często różnią się od siebie, zarówno w pozycji siedzącej na szynie DIN, jak i w miejscu mocowania przewodu do maszyny. Tak więc, kupując lub zmieniając maszynę, która nie jest zamówiona, wybierz maszynę tego samego producenta, która znajduje się w tarczy. W każdym razie, wszystkie prace związane z elektrycznością, zaufanie tylko specjalistów, inaczej katastrofa nie przejdzie.

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dołącz do naszych grup społecznościowych:

6 ważnych kryteriów wyboru wyłącznika

Zastanówmy się więc, jak wybrać najważniejsze parametry urządzenia, aby chronić przewody w domu i mieszkaniu.

 1. Prąd zwarciowy. Aby wybrać wyłącznik dla prądów zwarciowych, należy wziąć pod uwagę ważny warunek - zabronione są zasady automatów SAE o najwyższej zdolności przerywania mniejszej niż 6 kA. Do tej pory urządzenia mogą mieć oceny 3; 4,5; 6 i 10 kA. Jeśli twój dom znajduje się obok podstacji transformatorowej, musisz wybrać wyłącznik, który działa przy zwarciu 10 kA. W innych przypadkach wystarczy wybrać urządzenie przełączające o wartości nominalnej 6000 Amer.
 2. Prąd znamionowy (działa). Kolejnym, nie mniej ważnym kryterium wyboru automatu do domu jest prąd nominalny. Ta charakterystyka wyświetla wartość prądu, po którym obwód się rozłączy i odpowiednio zabezpiecza przewody przed przeciążeniami. Aby wybrać odpowiednią wartość (może to być 10, 16, 32, 40A itd.), Należy polegać na przekroju domowego okablowania i mocy odbiorników energii elektrycznej. O tym, ile prądu jest w stanie przepuścić przez siebie przewody i jednocześnie, jaka będzie całkowita moc wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego, prąd roboczy urządzenia przełączającego będzie zależał. W tym przypadku, aby wybrać odpowiednią charakterystykę wyłącznika, zalecamy najpierw określenie przekroju kabla w twoim domu lub mieszkaniu, po czym kierujemy się następującymi tabelami:

Zalecamy również zapoznanie się z instrukcją wideo, która zawiera wszystkie niezbędne tabele i wzory do wyboru wyłącznika dla prądu, mocy i przekroju kabla:

Wymienione kryteria wyboru wyłącznika są głównymi, a przede wszystkim należy zwrócić uwagę na te parametry. Należy zauważyć, że oszczędność na automatach jest bardzo głupia! Różnica między jakością produktu (od producenta ABB lub Schneider Electric) i podrabiania nie jest zbyt wysoka, biorąc pod uwagę, że stawką jest twój dom, a co ważniejsze - życie!

Nieprawidłowe błędy zakupu

Istnieje kilka błędów, które mogą pozwolić elektrykom-początkującym przy wyborze wyłącznika pod względem prądu i obciążenia. Jeśli wybierzesz złą automatykę zabezpieczającą, a nawet trochę „przekroczenia” ocenił, może to prowadzić do wielu negatywnych skutków: działanie urządzenia, gdy urządzenie nie będzie okablowanie podtrzymywać prąd obciążenia, usługa życie przełącznik szybko skrócić itp

Aby temu zapobiec, zalecamy zaznajomienie się z następującymi błędami, które w przyszłości poprawnie wybierz automatyczny przełącznik dla domu lub mieszkania:

 • Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że podczas zawarcia umowy nowi abonenci zamawiają moc połączenia. Z tego działu technicznego oblicza i wybiera miejsce, w którym odbędzie się połączenie i czy sprzęt, linie lub TP mogą wytrzymać obciążenie. Ponadto, zgodnie z deklarowaną mocą, obliczany jest przekrój kabla i ocena urządzenia ochronnego. Dla użytkowników apartamentów nieautoryzowany nieautoryzowany wzrost obciążenia na wejściu bez jego modernizacji, ponieważ projekt już zadeklarował pojemność i ułożył kabel zasilający. Ogólnie rzecz biorąc, wartość nominalna automatu wejściowego jest wybierana nie przez ciebie, ale przez dział techniczny. Jeśli w końcu chcesz wybrać mocniejszy wyłącznik, wszystko powinno być skoordynowane.
 • Zawsze skupiaj się nie na mocy urządzeń AGD, ale na okablowaniu elektrycznym. Nie ma potrzeby wybierania maszyny tylko na podstawie charakterystyk urządzeń elektrycznych, jeśli okablowanie jest stare. Istnieje niebezpieczeństwo, że jeśli, na przykład, aby chronić urządzenie wybrać model 32A, część starych przewodów aluminiowych może wytrzymać tylko obecny w 10A, Twój wpis nie będzie stać i szybko topnieć, które mogłyby spowodować zwarcie w sieci. Jeśli chcesz wybrać potężne urządzenie przełączające do ochrony, najpierw wymień instalację elektryczną w mieszkaniu na nową, mocniejszą.
 • Jeśli, na przykład, przy obliczaniu odpowiedniej nominalnej prądu roboczego maszyny, którą opuścił średnią wartość między dwóch cech - 13,9A (nie 10 i 16a) dawać pierwszeństwo większej wartości tylko wtedy, gdy wiesz, że nadprądowe przewodów wytrzymać załaduj w 16A.
 • W przypadku letniej rezydencji i garażu lepiej jest wybrać automatyczny przełącznik bardziej efektywnie. W tym przypadku można zastosować spawarkę, mocną pompę zanurzeniową, silnik indukcyjny itp. Lepiej uprzedzić połączenie potężnych konsumentów z wyprzedzeniem, aby nie przepłacać za kupowanie urządzenia przełączającego o wyższym nominale. Z reguły 40A wystarcza, aby chronić linię w domowych warunkach użytkowania.
 • Pożądane jest odebranie całej automatyzacji od jednego, wysokiej jakości producenta. W takim przypadku prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek rozbieżności jest zminimalizowane.
 • Kupuj towary tylko w wyspecjalizowanych sklepach lub nawet lepiej - od autoryzowanego dystrybutora. W takim przypadku mało prawdopodobne jest, aby wybrać fałszywe, a poza tym koszt produktów od bezpośredniego dostawcy jest zwykle nieco niższy niż koszt pośredników.

To cała technika wyboru odpowiedniej maszyny do własnego domu, mieszkania i willi! Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak wybrać wyłącznik na prąd, obciążenie i resztę, nie mniej ważne cechy, a także jakie błędy nie powinny być dozwolone podczas zakupu!

Jak wybrać wyłącznik zgodnie z charakterystyką urządzenia?

Podczas budowy nowego domu lub podczas wymiany okablowania podczas napraw, trzeba pomyśleć o tym, jak poprawić bezpieczeństwo sieci elektrycznej w domu. Jak uniknąć pożarów spowodowanych zwarciami, przypadkowym porażeniem prądem, zachować wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego w stanie nienaruszonym?

Czasy ceramicznych korków już dawno przeszły w przeszłość. Teraz na straży instalacji elektrycznej są automatyczne przełączniki. Można je znaleźć na dowolnym panelu elektrycznym - w wejściu, mieszkaniu, prywatnym domu, we wszystkich robotnikach i pomieszczeniach przemysłowych. Ogromny plus automatycznych przełączników w ich stosunkowo niskiej cenie, niezawodności i trwałości. Spędziwszy na przykład w celu ochrony apartamenty z jedną sypialnią w zakresie od 220 do 1500 rubli do maszyn (co jest wymagane od pięciu do siedmiu sztuk) może być dziesięć do piętnastu lat, aby zapomnieć o tym, co jest problem z okablowaniem i zasilaczem.

Określenie bieguna automatu

Przede wszystkim należy wyjaśnić, z obciążeniem i typem okablowania, który ma być chroniony. Na podstawie tych informacji wyznaczany jest wymagany biegun automatu. Poniższa tabela może pomóc w wyborze wyłączników.

Wybór wyłącznika prądu

Od tego wskaźnika zależy, przy którym konkretnym wskaźniku maksymalnej ochrony prądowej będzie działać - przełącznik otworzy obwód na osłonie mocy.

Wyższy wskaźnik maszyny modułowej, który może być wymagany w celu zapewnienia bezpieczeństwa okablowania w obszarze mieszkalnym - 10kA. Jest wybierany dla bezpieczeństwa, w przypadku gdy maksymalny wskaźnik prądu przekracza 6000A.

Dowiedz się, ile RCD można optymalnie wykorzystać w domu, możesz skorzystać z tej instrukcji.

Należy zauważyć, że zwarcie "domowe" również uratuje automat o 4,5kA. Zwykle preferowany jest większy wskaźnik.

Głównym warunkiem wyboru wyłącznika pod względem mocy jest obliczenie oczekiwanej wartości jego zużycia przez okablowanie chronione przez urządzenie. Nie jest pożądane stosowanie automatu z zawyżonym prądem, ponieważ prawdopodobieństwo nie zadziałania zabezpieczenia w przypadku przeciążenia jest wysokie. Przewody mogą się stopić, co grozi pożarem.

Przed wyborem automatu do zasilania należy wziąć pod uwagę przekrój kabla używanego do okablowania i stosować się do następujących zależności:

W celu dokładniejszego określenia prądu znamionowego maszyny konieczne jest obliczenie mocy wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego użytych w budynku, a następnie podzielenie go przez napięcie w sieci - 220V.

Litera po lewej stronie znamionowego prądu informuje o charakterystyce czasowo-prądowej.

Ta cecha wskazuje funkcję natychmiastowej reakcji na uwolnienie automatem występujące przeciążenia sieci (na przykład po włączeniu zbyt potężny grzejnik w mieszkaniu).

Aby zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi wyboru takiego urządzenia, można tutaj i szczegółowe instrukcje dotyczące różnych schematów jego połączenia będą przydatne do prawidłowego ustawienia czujnika ruchu.

Jeżeli sieć podłączania urządzeń o niskim zużyciu, odpowiedniej maszynie z typu B lub C. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, wybrać D lub charakterystycznym K - większość tych urządzeniach są instalowane w produkcji, które są podłączone do sieci silne silników elektrycznych.

 • Typ B - obwód jest przerwany, jeśli prąd jest trzy do pięciu razy większy niż prąd znamionowy. Używany do starych przewodów lub okablowania zasilanego z długich linii lotniczych (np. W domach wiejskich).
 • Typ C - jeśli prąd jest od pięciu do dziesięciu razy większy od nominalnego. Najpowszechniejszy typ stosowany we wszystkich miejskich sieciach elektrycznych.
 • Typ D - jeśli prąd jest dziesięciokrotny lub dwadzieścia razy większy od nominalnego. Nadaje się do użytku przemysłowego.

Warto zwrócić uwagę na to, jak maszyna będzie podłączona. Można go zamocować na ścianie na stałe - nieruchomo, na tarczy.

Bądź elastyczny - przenieś się na specjalną ramę, która ułatwi konserwację i ewentualne naprawy.

Wyłącznik musi spełniać wysokie standardy jakości. Lepiej jest dać pierwszeństwo dobrze sprawdzonemu producentowi na rynku. Ciało produktu nie ma widocznych uszkodzeń, a jego moc nie powinna być zbyt wysoka.

Według projektu maszyny mogą być:

 • Miniatura - prąd roboczy w nich nie przekracza 100A. Brak regulacji.
 • W formowanym pudełku - najnowocześniejsza i powszechna opcja. Wszystkie części maszyny są niezawodnie chronione przed wpływami zewnętrznymi, wewnątrz znajdują się urządzenia elektroniczne. Korekta jest możliwa.
 • W izolowanej obudowie - niezbędna dla linii o dużym obciążeniu.
 • W metalu - do przełączników nożowych bez zrywania prądu w korpusie.

Aby wybrać wyłącznik należy traktować z maksymalną uwagą. Kupuj lepiej w specjalnych sklepach. Dążenie do niskich cen w tym przypadku nie jest uzasadnione. Małe "pudełko" niskiej jakości, kupione tanio i wszędzie, może doprowadzić do utraty całego mienia w przypadku pożaru.

Wideo z poradami - jaki rodzaj wyłącznika do wyboru

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Moskwa, Zoe i Aleksandra Kosmodemyanskikh, 26 +7 (499) 350-26-73

Dodaj komentarz

68 − 62 =