Nazwa kategorii

Jak wybrać dyktafon

Jak wybrać dyktafon

Czasami zdarza się, że naprawdę potrzebujesz dyktafonu. Chociaż na rynku istnieje wiele rozwiązań technicznych, to wybór staje się bardzo trudny. Jeśli interesuje Cię wybór nagrywarki, materiał zostanie opisany dla Ciebie. Najpierw musisz zdecydować o typie. Mogą to być cyfrowe i mikro-kasety.

Z tym ostatnim wszystko jest całkiem proste: zazwyczaj poziom nagrania zależy od tego, jak dobrze jest kaseta i samo urządzenie. Jako plus można nazwać niską cenę kaset oraz fakt, że przy dużej głośności nie można się martwić o czas nagrywania. Jako dodatkowe funkcje można wywoływać automatyczne zatrzymywanie, automatyczne cofanie, aktywację głosową, wskaźnik nagrywania i licznik taśmy. Ale faktem jest, że takie dyktafony stopniowo stają się przestarzałe, więc warto zastanowić się nad cyfrowym.

Jak wybrać dyktafon: niektóre subtelności

Rozważmy ten problem bardziej szczegółowo. Cyfrowy dyktafon zapisuje informacje w wewnętrznej lub wymiennej pamięci. Ponieważ nie jest to bardzo tani rodzaj pamięci, musisz stale monitorować jego stan, to znaczy czyść go, upuszczać rekordy na komputerze lub przechowywać duże ilości wolnego miejsca. Nie kupuj urządzeń, które nie obsługują kart pamięci, ponieważ ograniczy to Twoje możliwości.

Cyfrowe rejestratory wideo mogą mieć wiele dodatkowych funkcji. Oprócz standardu dla mikrozestawów mogą istnieć narzędzia do przetwarzania dźwięku, budzik, pamiętnik i inne. Te nagrywarki są w stanie połączyć się z komputerem. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia za pośrednictwem interfejsu USB, a jeśli łączy się bezpośrednio z kartą dźwiękową przez gniazdo słuchawkowe, jakość nagrywania może ulec znacznemu pogorszeniu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj interfejsu obsługuje rejestrator, lepiej, jeśli jest to USB 2.0, ponieważ zapewnia on najwyższą szybkość nagrywania. Jeśli mówimy dalej o tym, jak wybrać dyktafon, warto zwrócić uwagę na rozmiar złącza, ponieważ lepiej jest, gdy pokrywa się on z jakimś innym urządzeniem, dzięki czemu nie ma jednego portu stale zajętego.

Jakość nagrania, uzyskana za pomocą dyktafonu cyfrowego, zależy nie tylko od tego, jak dobre jest samo urządzenie, ale także od ścieżki wejściowej, mikrofonu, stopnia próbkowania sygnału, metody kodowania i innych czynników. Zrozumienie, jak wybrać dyktafon, musisz wiedzieć o niektórych funkcjach. Ludzkie ucho może odbierać dźwięk w zakresie 20 Hz-20 kHz, a główny format mowy jest przesyłany w zakresie 0,3-3,4 kHz. Oznacza to, że jeśli potrzebujesz tylko nagrywać głos, musisz wybrać dyktafon o przepustowości do czterech kiloherców, a jeśli chcesz nagrać wszystkie inne dźwięki, potrzebujesz urządzenia o przepustowości do 20 kiloherców. Warto jednak pamiętać, że przepustowość urządzenia zależy od przepustowości.

Teraz możemy powiedzieć o projekcie, który może być bardzo różnorodny. Mogą być wykonane w klasycznej formie i mogą przypominać różne obiekty, na przykład wieczne pióro, jeśli chcesz nagrywać ukradkiem. Mogą być wyposażone w zasilacz do pracy z miejskiej sieci elektrycznej, moduł do podłączenia do linii telefonicznej do nagrywania rozmów. A jeśli mówimy o projekcie urządzenia, to należy kierować się tylko własnym gustem. Można rozważyć jako opcję mini-dyktafonów cyfrowych, są one wygodne, ponieważ są one łatwo ukryte i niewidoczne dla innych.

Obecnie najpopularniejszymi markami rejestratorów są: Olympus, Sony i Ritmix.

Teraz ogólnie reprezentujesz, jak wybrać dyktafon, pozostaje tylko kupić.

Trudny wybór nagrywarki

Problem z wyborem cyfrowego dyktafonu polega na tym, że klient po prostu nie wie. Większość osób, które chcą kupić dyktafon, nie rozumie nic na temat charakterystyki urządzenia i dlatego zwraca uwagę przede wszystkim na cenę i wygląd, jako główne kryteria. I choć cena może w pewnym stopniu odpowiadać jakości modelu, ta zależność nie zawsze jest prawdziwa, a projekt nie wprowadza w błąd nabywcy. Dlatego postaramy się określić kryteria, na podstawie których można stwierdzić, który rejestrator kupić lepiej pod względem jego głównego celu - dobrego zapisu audio.

Ponieważ urządzenia kasetowe prawie zniknęły w powietrzu, chodzi o to, jak wybrać cyfrowy dyktafon. Sklasyfikujmy je trochę:

Dyktafon może być baterią, akumulatorem i uniwersalnym (zasilany bateriami lub bateriami tego samego typu). Możesz się tego nauczyć z opisu lub z tytułu, jak w mini dyktafonie Edica:

 • litera "B9raquo; - bateria (Edic mini Tiny B22)
 • litera "A" - bateria (Edic mini Tiny16 A44)
 • litera "U" - uniwersalna (Edic mini Tiny16 U352)
 • litera "S" - bateria słoneczna (Edic mini Tiny16 S64)

Dyktafony można podzielić na zwarte i miniaturowe, których wymiary są porównywalne z zapalniczką, brelokiem lub pudełkiem zapałek. W związku z tym dyktafony Edic to mini dyktafon w swojej większości, a wśród Krasnoludów jest najmniejszy Gnome nano. Im mniejszy dyktafon, tym skromniejsza jego funkcjonalność, zwykle zawiera tylko funkcję nagrywania, słuchanie jest możliwe za pośrednictwem komputera.

Najmniejsze dyktafony na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa:

Funkcje funkcjonalne

Podzielmy dyktafony na modele o uproszczonej funkcjonalności (tylko nagrywanie) i zaawansowane (nagrywanie, słuchanie, nawigacja według zapisów). Ponieważ seria rejestratorów mini głosowe Edic mini Tiny, Edic mini Tiny16 uprościły fukntsionalom, ale wyróżnia się na tle reszty pierwotnego projektu i modelu Edic mini Plus, Edic mini pro, Edic mini Daily Edic mini LED, Edic mini LCD Edic mini Ray - rozszerzony , wyposażone w słuchawki i mają kilka przycisków sterujących, a niektóre - wyświetlacz. Krasnoludy Gnome dają użytkownikom więcej opcji, a Gnome 2M i Gnome 007 zapewniają wszystko, co konieczne.

Konsultant-sprzedawca z reguły nie zajmuje się szczegółami technicznymi, ale oferuje po prostu wybór modeli spełniających wymagania. Ale jeśli chcesz mieć pewność, że nie wyrzuciłeś pieniędzy, radzimy zrozumieć niektóre z nich.

Autonomia pokazuje, jak długo dyktafon może działać w trybie nagrywania od całkowicie naładowanego akumulatora do pełnego rozładowania. Ta opcja jest ważna, jeśli zabierasz dyktafon ze sobą na wycieczkę lub odwrotnie, zostaw ją do nagrywania w czasie twojej nieobecności. Aby nagrywać nagle nie zatrzymał się z powodu rozładowania baterii lub akumulatora, wybierz z dużą autonomią.

Cyfrowe dyktafony o dużej autonomii:

Ten parametr pokazuje, ile zewnętrznego szumu wpływa na nagrywanie dźwięku. Im niższa jest jego wartość, tym więcej zakłóceń zapisuje dyktafon, a niższa jakość nagrywania. Dlatego wybierz dyktafony, w których stosunek sygnału do szumu jest wyższy. W dobrych rejestratorach liczba ta mieści się w przedziale 60-90 dB, a wartość 85 dB jest uznawana za cechę profesjonalnego sprzętu.

Więc dyktafony Edic najlepiej poradzić sobie z modelu hałasu Tiny16 serii, takich jak A44, A52, U49 i Ray dystrybuowanych przez 8 mikrofonów, i za pomocą mikrofonu zewnętrznego do modelu sprężarki i innych serii. Wśród krasnoludków Gnome może zidentyfikować model Gnome 2M i Gnome 007 z funkcją czyszczenia z szumu podczas słuchania.

Szerokość pasma lub zakres zarejestrowanych częstotliwości

Fale dźwiękowe, które ludzie słyszą, leżą w zakresie częstotliwości od 16 do 22 000 Hz. Zakres częstotliwości rejestrowany przez dyktafon cyfrowy nazywany jest szerokością pasma. Co raportuje ten wskaźnik? Im szersza przepustowość, tym lepiej. Jeśli przepustowość jest wąska, na przykład nagrywarka nie odbiera wysokich częstotliwości, wówczas podczas nagrywania wysokie dźwięki będą zniekształcone lub nie będą nagrywane, a usłyszysz pochrząkiwanie, trzaski lub inne dźwięki. Dla porównania, szerokość pasma zwykłej linii telefonicznej wynosi około 100 - 8000 Hz i jest to akceptowalna jakość.

Wśród mini dyktafonu Edic maksymalna przepustowość dla mini-serii Edic mini Tiny16 i Edic mini Daily, a wśród krasnoludów dla modelu Dwarf to 2M.

Automatyczna kontrola wzmocnienia

Zmniejszenie AGC w opisie rejestratora oznacza, że ​​rejestrator jest wyposażony w automatyczną funkcję kontroli wzmocnienia, która usuwa zakłócenia ze zbyt głośnego źródła dźwięku i wzmacnia źródło zbyt daleko.

Czy jest jakiś dyktafon, który mógłby nagrywać na ulicy lub w dużym pokoju? Kup dyktafon z funkcją AGC. Jest w serii dyktafonów Edic mini Tiny16, Edic mini Dzienna, Edic mini Ray, Edic Mini LED, ochrona rejestrator jak również wszystkie dyktafony Gnome, co zwiększa dystans ich zapis do 10-12 metrów.

Aby zdecydować, która nagrywarka jest najlepsza, musisz wziąć pod uwagę wszystkie powyższe parametry, wtedy twoja decyzja będzie uzasadniona.

Dyktafon z funkcją AGC:

Istnieje wiele funkcji, które nie mają wpływu na jakość nagrania rejestratora, ale zwiększają jego możliwości.

Funkcje kontroli zapisu (obecne we wszystkich naszych dyktafonach):

 • Aktywacja nagrywania głosu (VAS - Voice Activation System). Umożliwia włączenie nagrywania tylko wtedy, gdy dźwięk przekracza określony próg przełączania, oszczędza zasoby rejestratora. Wymaga trochę treningu. Ta funkcja jest obecna w prawie wszystkich współczesnych dyktafonach.
 • Nagrywanie z timerem. Umożliwia włączanie nagrywania o ustalonej godzinie, nie tylko raz, ale także codziennie.
 • Cykliczne nagrywanie. Umożliwia kontynuowanie nagrywania po osiągnięciu granicy pamięci rejestratora, kasując wcześniejsze rekordy.

Funkcje bezpieczeństwa informacji:

 • Podpis cyfrowy. Wyjątkowo pozwala określić, jaki magnetofon został nagrany i czy został zmodyfikowany.
 • Maskowanie fonogramów. Nie pozwala na wyświetlenie fonogramów na karcie pamięci, jeśli ma zostać odczytany przy użyciu innej nagrywarki. Używany w dyktafonie Dwarf 2M.
 • Ochrona hasłem. Zablokuj dostęp do zawartości rejestratora za pomocą hasła.
 • pamięć flash. Umożliwia wykorzystanie części pamięci rejestratora do przechowywania danych, takich jak zwykły dysk flash. Jest to typowe dla Edica.
 • Znacznik czasu. Pozwala słuchać nie całego zapisu, ale tylko jego fragmentu, ograniczonego dwoma znacznikami czasu. Jest to szczególnie przydatne w dyktafonach z dużą pojemnością pamięci. Używany w dyktafonach różnych producentów pod różnymi nazwami.

Na wybór cyfrowych dyktafonów może również wpływać na możliwość łączenia w pakiet z dodatkowymi akcesoriami: futerał, słuchawki, adapter linii telefonicznej, zdalne mikrofony wzmacniające.

Mikrofony zewnętrzne zwiększają zasięg nagrywania o kilka metrów i mogą zmniejszyć hałas podczas nagrywania, a także umożliwiają nagrywanie z zewnątrz, podczas gdy dyktafon można ukryć w środku, pod ubraniem lub w torbie.

Dzięki temu adapter linii telefonicznej umożliwia połączenie dyktafonu z telefonem stacjonarnym i rejestrowanie połączeń przychodzących i wychodzących z czasem i ustalaniem numerów.

Dyktafon z możliwością podłączenia adaptera linii telefonicznej:

Powyższe kryteria pomogą Ci wybrać własny dyktafon na każdą okazję.

A więc przy nagrywaniu pod twoją nieobecność lepiej wybrać dyktafon z dużą autonomią, szczególnie jeśli odejdziesz na kilka dni, może nawet na baterii słonecznej, która może działać jak "czarna skrzynka":

Do nauki będą prowadzone zajęcia wykładowe w salach wykładowych instytutu, kompaktowy dyktafon z AGC i pięć mikrofonów rozproszonych. Są one specjalnie zaprojektowane do nagrywania kierunkowego, wzmacniając jedynie przydatny sygnał i tłumiąc nieistniejący hałas z innych kierunków.

Dyktafony do ochrony w sądzie charakteryzują się przede wszystkim najlepszym w porównaniu z innymi jakościami nagrywania. Z pewnością korzystają z AGC, a te nagrywarki zostały przetestowane pod kątem możliwości użycia fonogramów do badania fonograficznego, to znaczy przy identyfikacji osoby za pomocą nagrania głosu. Także te dyktafony są chronione przed nieuprawnioną modyfikacją nagrań dźwiękowych za pomocą ochrony cyfrowej. Nie można w niezauważalny sposób zastąpić lub zmodyfikować nagrania z rejestratora PROTECT lub GNOM 2M.

Jak wybrać dyktafon

Dyktafon to wielofunkcyjne urządzenie o niewielkich rozmiarach, które wytwarza głos w celu dalszego słuchania. Dyktophone jest szeroko wykorzystywany przez dziennikarzy i prowadzących różne szkolenia, studentów i lingwistów, którzy uczą różnych języków i są zmuszeni wielokrotnie powtarzać te same frazy. Współcześni producenci oferują bardzo małe dyktafony, w rozmiarach nie przekraczających zapalniczki lub długopisu do celów związanych z bezpieczeństwem.

Obecnie nowe technologie są pożądane dla konsumentów tylko urządzeń cyfrowych, które są praktyczne, wygodne i funkcjonalne. Ważnym aspektem, który może mieć wpływ na wybór rejestratora, jest rodzaj mocy wpływający na czas działania urządzenia i jego niezawodność. Współcześni producenci oferują następujące opcje żywności:

 • Baterie są oznaczone literą B
 • Akumulatory o oznaczeniu A
 • Uniwersalne dyktafony oznaczone literą U

Jednak oprócz typu zasilania, nadal istnieje wiele cech, według których cyfrowy dyktafon powinien zostać oceniony przed jego nabyciem.

Rada! Początkowo, przed zakupem dyktafonu, musisz określić cel takiego zakupu. Z funkcji funkcjonalnej urządzenie będzie bezpośrednio zależało od jego konfiguracji. Czasem trzeba usłyszeć nawet ciche komentarze uczestników rozmowy, a niektórzy konsumenci są zadowoleni z poziomu najprostszego urządzenia do dyktowania ich tekstu. Dlatego należy natychmiast skupić się na najważniejszych właściwościach i charakterystyce dyktafonu cyfrowego.

Dźwięk dyktafonów rejestrowany jest w skompresowanej i czystej formie. Główne formaty nagrywania obsługujące nowoczesne dyktafony to MP3 i WMA. Główną zaletą formatu zapisu MP3 jest to, że łatwo, bez żadnych problemów można go rzucić na odtwarzacz samemu i słuchać go natychmiast, bez konwerterów i przetwarzania. Ponadto taki dyktafon zajmuje minimum przestrzeni.

Format WMA ma również pozytywne zalety: wysoka jakość dźwięku, brak kompresji informacji oraz możliwość słyszenia dźwięków o najniższych i niepozornych dźwiękach.

Należy wziąć pod uwagę natychmiast, że czas nagrywania zależy bezpośrednio od formatu audio i pojemności karty pamięci. Jeśli tryb audio jest ustawiony na kompresję, pamięć będzie znacznie dłuższa. Ale dyktafony MP3 kontrolują kompresję z powodu częstotliwości próbkowania. Analogicznie do jakości i charakterystyki płyt CD w rekordowo wysokiej jakości dyktafonach, minimalna prędkość transmisji powinna wynosić co najmniej 256 kbit / s.

Rada! Dla prostego słuchania wystarczającym poziomem jest bitrate 128 kbit / s. Może zapewnić zwykły dźwięk, który można usłyszeć na komputerze nawet przy użyciu zwykłych głośników.

Współcześni producenci dyktafonów oferują urządzenia z możliwością nagrywania 300 godzin w najwyższej jakości. Szybkość 32 Kb / s gwarantuje czas nagrywania co najmniej 100 godzin. Jednak dla masowego odbiorcy, typowe urządzenie wysokiej jakości o przepływności 128 kbit / s i wyższej będzie wystarczające do nagrywania rozmów biznesowych, wykładów i seminariów, z możliwością wygodnego słuchania wszystkiego nagranego z wyraźnym zrozumieniem.

Wymiary rejestratora i estetyka zewnętrzna

Wszystkie dyktafony są podzielone na dwa rodzaje: kompaktowe i miniaturowe. Te ostatnie wymiary są podobne do zapalniczki, breloka lub pudełka zapałek. Należy pamiętać, że im mniejsze urządzenie, tym skromniejsze są jego właściwości funkcjonalne. Zwykle zawiera tylko funkcję nagrywania, a słuchanie jest możliwe tylko przy pomocy komputera.

W przypadku kompaktowych modeli cyfrowych ważna jest jakość wyświetlacza, która pomaga nawigować w dużej liczbie zarejestrowanych materiałów i proponowanych funkcji. Poza tym zawsze możesz sprawdzić, ile ładunku zostało w rejestratorze. Za pomocą wyświetlacza o wysokiej jakości możliwe jest przetwarzanie nagrań audio bezpośrednio na urządzenie, jeśli jest to pilnie potrzebne.

Liczba funkcji i ich cechy

 • Mikrofon. Charakteryzuje się czułością, wartością napięcia w procesie ciśnienia akustycznego. Im wyższa czułość rejestratora, tym silniejszy będzie sygnał, że mikrofon się podłączy. Na przykład dla odwiedzających seminaria i szkolenia niezbędna jest wysoka jakość dokumentacji, a dla zawodowych dziennikarzy ten wskaźnik jest decydującym parametrem. Ponadto można kupić osobny mikrofon.
 • Połącz się z komputerem. Najważniejsza funkcja, która pozwala szybko i szybko przetwarzać informacje audio w programie komputerowym na komputerze. Zwykle do połączenia używa się portu USB. Możesz przesyłać pliki w dowolnym formacie na komputer bez utraty jakości dźwięku.
 • Karta pamięci. Czasami podczas nagrywania nie ma czasu na korzystanie z komputera, a zapasowe karty pamięci zwiększające możliwości i funkcje urządzenia przychodzą na ratunek.

Było wiele nowych funkcji: sortowanie i indeksowanie dźwięku, dostęp do poszczególnych fragmentów, edycja audio itp. Po zakończeniu edycji możesz natychmiast przesłać dane do komputera, aby zaoszczędzić pamięć i napisać więcej informacji.

Nowoczesne cyfrowe dyktafony, nawet zakupione na mniejsze sposoby, zapewnią wysoką jakość i znaczną ilość nagrań dźwiękowych, a jednocześnie pełnią wiele funkcji, czasem nawet są zbędne. Przy zakupie należy skupić się na znanym producencie i wybrać urządzenie, biorąc pod uwagę niuanse jego pracy, nauki lub innych celów.

W rankingu najpopularniejszych dyktafonów przeznaczonych do nagrywania wykładów na pierwszym miejscu znajdują się następujące modele: Sanyo ICR-EH 800, Olympus WS-520M, Olympus WS-710M. Wśród fanów nagrywania muzyki do nagrywarki są urządzenia na żądanie Sanyo ICR-XPS01M Olympus LS-20M i Sanyo ICR-XPS01MF.

Dyskusje

 • Irina:Kino domowe to rzecz amatorska, ale ...
 • Lara:Moim ulubionym jest Hotpoint, moja mama ...
 • VikaiViktor:jeśli pozwala na to konfiguracja kuchni, wtedy ...
 • Anyuta:Zmywarka musi być tak wykonana, aby cors ...
 • Anyuta:To na pewno jest to ostatni wiek kroplówki ...

Każdy przedruk materiałów jest możliwy tylko z aktywnym linkiem do

Dodaj komentarz

44 − 38 =