Nazwa kategorii

Układ kuchni

Układ kuchni: jak prawidłowo zaplanować kuchnię (przykłady zdjęć)

Układ kuchni nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Od właściwego układu mebli i wyposażenia wiele zależy od kuchni. Na przykład, możesz w złej kolejności spróbować wrzucić kilka różnych przedmiotów kuchennych do małej kuchni.

Tak więc, aby przejść później i potknąć się o narożniki przyborów kuchennych. Lub, wręcz przeciwnie, staraj się zrobić właściwe ustawienie mebli w przestronnej kuchni. A potem biegnij wzdłuż niej jak boisko piłkarskie w poszukiwaniu właściwej płyty.

Gdzie umieścić i umieścić wszystko

Przy aranżacji mebli kuchennych i wyposażenia ważne jest, aby wziąć pod uwagę zasadę trójkąta, dzięki czemu przepływ pracy staje się wygodny i komfortowy, a co najważniejsze bezpieczny. Taki trójkąt składa się z płyty, lodówki i zlewu. Są to główne składniki podczas gotowania, ponieważ porusza się między nimi.

Lokalizacja powinna być w następującej kolejności: najpierw lodówka, zlew jest zainstalowany w środku, a następnie jest piec. Jest to spowodowane naturalną sekwencją, to jest, że produkty najpierw leżą w lodówce, są ekstrahowane, myte, a następnie poddawane obróbce cieplnej.

Głównym zadaniem jest umieszczenie tych obiektów w oddaleniu od siebie nie mniej niż 60 cm, należy również wziąć pod uwagę lokalizację systemów komunikacyjnych do instalacji dowolnego elementu. Teraz więcej o każdym z nich.

Istnieje kilka opcji umieszczania zlewu w kuchni. Najbardziej powszechnym z nich, który nadaje się do dowolnego układu zestawu słuchawkowego, jest instalacja na linii prostej. I to jest jedyny sposób na liniową formę kuchni. Zlew montuje się cent-cent między lodówką a kuchenką. Może być prostokątny, kwadratowy, okrągły kształt.

Druga opcja jest odpowiednia do układu rogu w kształcie litery L lub litery U. Lokalizacja jest w rogu. Takie myjnie samochodowe są uważane za kątowe, ale mogą również przyjmować formę koła, prostokąta lub kwadratu.

Najskuteczniejsze i najlżejsze miejsce do mycia znajduje się w pobliżu okna. W tym przypadku można połączyć przyjemne z pożytecznym, oglądając piękny widok z okna podczas zmywania naczyń lub jedzenia.

Uwaga, proszę! Ta strona instalacji jest w większości najdroższa, ponieważ konieczne jest wystarczająco duże pociągnięcie systemu łączności. W związku z tym znacznie wzrasta koszt instalacji. Ponadto, wytrzeć okno będzie znacznie częściej z powodu upadku na szklane krople.

Wreszcie, w dużej kuchni, bardzo wygodnie jest zainstalować dodatek w postaci wyspy, na której zostanie umieszczone pranie. Może stać się kontynuacją powierzchni roboczej, a często pod stołem mają pudła. W takim przypadku należy z wyprzedzeniem przemyśleć trasę komunikacji, ponieważ przejdą one pod podłogę.

Jak już wspomniano, płyta wchodzi do trójkąta roboczego, więc jej lokalizacja zależy od urządzenia do mycia i lodówki. W rzeczywistości jego umiejscowienie jest możliwe w taki sam sposób, jak pranie, ale wymagane są pewne ograniczenia.

Przede wszystkim ze zlewu i lodówki powinien znajdować się co najmniej w odległości 60-90 cm, zgodnie z regułami działania, nie można go zainstalować w odległości mniejszej niż 50 cm od drzwi balkonowych lub okna otwieranego okna.

Podmuch wiatru może ugasić płomienie, co jest bardzo niebezpieczne, jeśli nie zostanie zauważone na czas. Dlatego pod otwartym oknem płyta nie powinna być instalowana.

Ponadto, normy bezpieczeństwa mówią, że ze ścian płyty powinien stać w odległości nie mniejszej niż 6-7 cm w związku z tym w ciasnym do rogu nie zaleca się go instalować. Najlepiej umieścić szafkę przy ścianie lub kontynuować pracę na powierzchni co najmniej 15 cm, a następnie umieścić płytę.

Zwłaszcza podczas przygotowywania rozpylonego tłuszczu łatwiej jest zmywać blaty, a nie z pionowej ściany. Dlatego najlepszą opcją jest lokalizacja na linii prostej zestawu słuchawkowego.

Lodówka zajmuje najwięcej miejsca ze względu na duże wymiary, więc ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce. Przede wszystkim musisz spojrzeć na stronę, do której się otwiera.

Pożądane jest, aby był on do najbliższej ściany. Ponadto drzwi powinny się całkowicie otworzyć, w przeciwnym razie po prostu nie można otworzyć szafek.

Preferowanym miejscem do zainstalowania lodówki jest kąt. Zajmie to mało miejsca, nie zablokuje drogi. Często jest instalowany przy drzwiach, gdzie jest prosta ściana i tworzy się narożnik.

Ta opcja może być jeszcze wygodniejsza od pierwszej, w zależności od układu kuchni. Coraz bardziej popularna jest wbudowana technika, więc ta lokalizacja lodówki jest również istotna. W małej kuchni dodatkowo zaoszczędzi miejsce, ale ogólnie będzie ładnie pasował do ogólnego wnętrza.

Umieszczenie pralki i zmywarki

Pralka i zmywarka są często instalowane w kuchni. Zgodnie z zasadami lokalizacji, nie zaleca się umieszczania ich obok płyty, ponieważ pomimo obecności ochronnej warstwy termoizolacyjnej, ogrzewanie może nadal negatywnie wpływać na działanie urządzenia.

Minimalna odległość między nimi powinna wynosić 15 cm, ale najlepiej 40 cm. Niedopuszczalna jest także ostatnia szafa do instalacji. Mocowanie będzie niewiarygodne z rachunkiem elementów złącznych tylko z tej strony. Technika może być wbudowana lub umieszczona pod blatem, który nie ma pałaców.

Rada! O problemie wygody decyduje lokalizacja w pobliżu zmywarki lub pralki. Jest to nie tylko dostępność detergentów, ale także ułatwia połączenie z systemem komunikacji.

W małej kuchni kwestia rozstawienia mebli i wyposażenia jest szczególnie paląca. Nie zawsze można zrealizować wszystko, co zostało wymyślone i ustalić wszystkie niezbędne elementy. Oczywiście zlew lub piec prawdopodobnie nie zostanie przeniesiony do innego pomieszczenia.

Ale lodówki nie można zainstalować w kuchni i umieścić na przykład w korytarzu lub korytarzu. Pralka może być doskonale umieszczona w łazience i wolna przestrzeń w małym pomieszczeniu.

Jeśli lodówka ma być zainstalowana w kuchni, zaleca się wybrać modele wysokie i wąskie. Mają dużą objętość, ale jednocześnie zajmują niewiele miejsca.

Jeśli nie ma takiej potrzeby w dużej lodówce, to może być ona mała, mała. Następnie wygodnie jest umieścić go pod blatem lub, na przykład, użyć go jako podstawy do kuchenki mikrofalowej.

Znacznie oszczędza miejsce dzięki wbudowanej technologii, więc każde urządzenie lepiej kupić ten pakiet. Preferowane powinny być również wąskie modele. Wybór na dzisiejszym rynku jest szeroki, więc wybór odpowiedniej opcji nie jest tak trudny.

Kuchnia: opcje i zasady wyboru układu dla małych i dużych pomieszczeń

Przyjemne kłopoty lub ból głowy? Układ kuchni to skomplikowany proces nawet dla profesjonalistów. Nie ma jednolitych zasad konstruowania "właściwego" wnętrza: każda gospodyni ma własne wyobrażenia o funkcjonalności, komforcie. Preferencje smakowe gospodarzy i parametry techniczne lokalu są głównymi kryteriami, które projektant bierze pod uwagę przy planowaniu organizacji przestrzeni. Istnieje wiele możliwości aranżacji, a możliwości produkcji mebli i wbudowanej technologii pozwalają śmiało realizować nawet najbardziej fantastyczne pomysły.

Ogólne zasady rozmieszczenia kuchni: funkcjonalność i wygoda ↑

Czy zdecydowałeś się samodzielnie planować kuchnię? Konieczne jest rozwiązanie w sposób złożony 3 zadań:

Funkcjonalna i wygodna przestrzeń: właściwy układ

 1. Spraw, aby pokój był funkcjonalny - prawidłowo ustaw wszystkie niezbędne sprzęty i meble, zostaw wystarczająco dużo miejsca na stół jadalny i, jeśli to możliwe, teren rekreacyjny.
 1. Ergonomicznie rozmieść obszar roboczy tak, aby wygodnie było gotować.
 1. Zostań projektantem: zamień standardowy pokój w stylowy obiekt zazdrości znajomych.

Trójkąt: Layout Rule

Jedną z niewielu zasad, których nie należy naruszać, jest zasada trójkąta. Główne strefy w obszarze kuchennym (obszar przygotowywania żywności, przechowywania i mycia) powinny znajdować się w wierzchołkach warunkowego, najlepiej równoramiennego trójkąta. Obwód rysunku nie powinien przekraczać 3,5 m. Wydaje się, że matematyka w kuchni jest skomplikowana? W rzeczywistości wystarczy obliczyć minimalną dozwoloną odległość między głównymi strefami:

 • Pomiędzy kuchenką lub kuchenką gazową a zlewem należy pozostawić od 60 cm do 1 m wolnej powierzchni blatu.
 • Podczas obliczania opcji kuchennych wybierz układ zestawu słuchawkowego o maksymalnej długości roboczej powierzchni wokół obszaru gotowania i mycia.
 • Z głównego miejsca przechowywania produktów, lodówka, do blatu nie powinna być większa niż 1,2 m.

Trójkąt w typowych układach

Proces układania kuchni rozpoczyna się od budowy schematu: po prostu narysuj obwód pomieszczenia, zaznacz położenie okien, drzwi. Punktem wyjścia jest miejsce wyjęcia rur wodociągowych i kanalizacyjnych. Jeśli nie planujesz ponownej instalacji komunikacji, punkt instalacji prania pozostanie stały, a pozostałe elementy będą musiały być zbudowane wokół zlewu.

Drugim ważnym punktem są punkty wylotowe kolanek wentylacyjnych. Zaleca się zaplanowanie zestawu tak, aby piec był blisko wentylacji. Jeśli wyciąg z kaptura ma być rozciągnięty przez ścianę, konieczne jest wykonanie skrzynki, aby ukryć rurę.

Udane opcje układu dla dużych i małych kuchni ↑

Standardowe rodzaje kuchni: rozkład

Wybór układu kuchni zależy od obszaru i geometrii pomieszczenia. Standardowe rozwiązania planistyczne:

 • Liniowy. Uniwersalna opcja planowania. Nadaje się do pomieszczeń z dowolnym materiałem. Zestaw słuchawkowy i technika są rozmieszczone wzdłuż jednego, w jednym rzędzie lub wzdłuż dwóch równoległych ścian. Układ dwóch rzędów mebli nazywa się równoległym lub dwurzędowym.

Równoległe wyposażenie wąskiej kuchni

 • Kuchnia narożna lub w kształcie litery L. Układ jest odpowiedni dla kwadratowych i prostokątnych izolowanych pomieszczeń. Zainstalowane wzdłuż dwóch ścian zestawu narożnikowego pozostawia wystarczającą ilość wolnego miejsca, aby zorganizować pełnowartościową jadalnię.

Projekt z kanciastym układem mebli

 • W kształcie litery U. Funkcjonalny układ z rozmieszczeniem mebli i powierzchni roboczych wzdłuż trzech ścian. Ograniczenie: pomiędzy krawędziami dolnej kondygnacji mebli dwie równoległe ściany powinny mieć przejście o szerokości 1,2 m. Nadaje się do kwadratowych pomieszczeń o powierzchni 9 m2. m.

Niestandardowa wersja z mobilnym stojakiem na mały pokój

 • G-planowanie. Uzupełniony o kontuar barowy lub półwysep, zestaw w kształcie litery U doskonale podziałał na strefy przestronnych kuchni-jadalni i przedpokoju. Określa się obszar roboczy, grupę restauracyjną i strefę odpoczynku.

Wyspa z powierzchnią roboczą i kuchenką

 • Wyspa. Pełnowartościowe wyspy kuchenne - dla lokali, których powierzchnia przekracza 20 m 2. W rzeczywistości układ wyspy składa się z dwóch typów: jednej części - liniowej lub litery U; drugi to wyspa.
 • Asymetryczny. Układ dla pomieszczeń o złożonym kształcie geometrycznym. Przypomina wersję w kształcie litery U, ale nie ma równoległych linii ze względu na zwężający się kształt pomieszczenia.

Połączenie wariantu liniowego z półwyspem w nowoczesnym wnętrzu

 • Bezpłatny. Meble nie są ściśle uszeregowane zgodnie ze standardowym rodzajem planowania, ale są pogrupowane w pokoje według modułów. Wiele decyzji planistycznych można również połączyć w jedną przestrzeń.

Układ liniowy: proste rozwiązania dla różnych obiektów ↑

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w nowoczesnym wnętrzu kuchennym jest liniowe ustawienie mebli. Dwa klasyczne warianty liniowego układu kuchni - jedno- i dwurzędowe. Różnica - meble montuje się wzdłuż jednej ściany lub umieszcza wzdłuż równoległych ścian.

Schemat organizacji układu jednorzędowego

Zestawy słuchawkowe jednorzędowe: zasady rozmieszczenia i wymagania dotyczące pokoju ↑

Liniowe kuchnie są tradycyjnie uważane za najlepszy sposób na zaaranżowanie małych i wąskich pomieszczeń. Wystarczająca szerokość pomieszczenia wynosi 2 m. W środku obszaru roboczego zainstalowano zlew po prawej stronie zlewu - powierzchnię do gotowania, po lewej stronie - lodówkę.

Liniowe kuchnie w niewielkich pomieszczeniach

Minimalna długość zestawu słuchawkowego wynosi od 2 m. Maksymalna długość może wynosić do 4,5 m. Wybór dla kuchni opcji układu w jednej linii jest doskonałą okazją do zaoszczędzenia na sprzęcie i drogich elementach. Zamiast ergonomicznych szaf górnego poziomu z mechanizmami podnoszącymi, można łatwo zamówić standardowe szafki z drzwiami na zawiasach.

Czarne meble jednoosobowe w przestronnej jadalni

Zestawy jednorzędowe są po prostu składane z prefabrykowanych fabrycznych zestawów modułowych. Niewątpliwą zaletą - możliwość instalacji bezproblemowego bezproblemowego blatu z niedrogich talerzy.

Ergonomiczny i elegancki: bez "architektonicznych" ekscesów

Jeśli meble są wykonane na zamówienie, wówczas górna kondygnacja może być wykonana na niestandardowej wysokości - zamknij ścianę do sufitu.

Układ równoległy: odzyskiwanie w kuchniach w kuchniach. ↑

Układ dwurzędowy lub równoległy - najlepszy wybór w przypadku długich pomieszczeń, gdy drzwi wejściowe i okno są naprzeciwko siebie, pod oknem - chłodnica, co jest niepożądane w przypadku pokrycia mebli. Układ równoległy jest niezbędny w mieszkaniach, w których kuchnia przechodzi.

Wymagania dotyczące planowania: między dwiema liniami mebli, musisz zostawić wystarczająco dużo miejsca, aby osoba mogła swobodnie się poruszać i otworzyć drzwi bez przeszkód. Minimum - od 1,2 m.

Kuchnia o zmniejszonej głębokości w wąskim korytarzu: bez najwyższej kondygnacji

W dwurzędowych kuchniach zaleca się budowanie w niestandardowym zestawie. Piekarnik można podnieść na wysokość 40 - 60 cm od podłogi, instalując go w szafce - nie trzeba schylać się, aby uzyskać ciastka.

Luksusowa biała kuchnia równoległa

Jedna linia w równoległym planowaniu może być przypisana do głuchych płytkich szafek. To rozwiązanie pomoże ukryć przed wzrokiem wszystkie przybory kuchenne, małe urządzenia i przybory.

Perfekcyjne wnętrza kuchni z układem linii ↑

Wygląda na to, że standardowy układ pomieszczenia w jednej linii jest nudny i banalny? Wręcz przeciwnie! Prostota formy podkreśla piękno fasad. Pokój jest automatycznie podzielony na strefy: linia obszaru roboczego jest wyraźnie zaznaczona.

TOP-5 proste i stylowe opcje liniowe:

 1. Została podkreślona prosta fasada z matowego drewna z otwartymi szufladami w poddaszu.

Lakoniczna i stylowa przestrzeń

 1. Przestronna kuchnia z jadalnią z białymi meblami. Górny poziom - bez zewnętrznego wyposażenia.

Obszar roboczy - w niszy z fartuchem z matowego czarnego szkła

 1. Kompaktowe meble z dodatkowym wieszakiem na pręty.

Zebry na fartuchu i nadruk na ścianie: oryginalne rozwiązanie

 1. Luksusowa dwurzędowa czarna kuchnia z jadalnią.

Stylowe połączenie czarnego i naturalnego drewna

 1. Konstrukcja sufitowa z oświetleniem akcentuje miejsce pracy.

Błyszczące fasady i jednoczęściowy blat z akrylu

Kuchnia narożna - najlepsze rozwiązanie dla pokoju kwadratowego ↑

Popularnym rozwiązaniem dla małego kwadratowego pokoju jest narożny układ mebli z oddzielną jadalnią.

Kuchnia z wentylacją w rogu

Słuchawki w kształcie litery G lub L: zalety i ograniczenia ↑

Standardowy układ jest zbudowany wokół zlewu, który jest umieszczony w rogu. Osobliwością układów kątowych jest maksymalna długość powierzchni roboczych dla małych wymiarów. Montaż zestawów narożnych jest dobrym wyborem dla standardowych kwadratowych pokoi o powierzchni 8 - 10 mkw.

Rozwiązanie dla mikro-obszaru

 • Ze względu na długi niższy poziom, liczba szafek wiszących może być zmniejszona bez utraty powierzchni użytkowej obszaru przechowywania.

Za pomocą narożnego układu można było wizualnie powiększyć pomieszczenie

 • Doskonała strefa strefowa.
 • Pozostaje duży obszar dla grupy restauracyjnej.

Przeznaczenie: obszar narożny i grupa restauracyjna ↑

Kilka przykładów, jak świeże i interesujące mogą wyglądać jak mała kuchnia z kanciastym układem:

 • Białe meble są w harmonii z naturalnym drewnem jadalni.

Kuchnia z elewacjami promieniowymi

 • Jasne meble i kontrastujące kolory.

Czerwony i biały

 • W zestawach narożnych można ukryć nie tylko piekarnik i kuchenkę mikrofalową, ale także lodówkę.

Narożnik ustawiony w neutralnym odcieniu

 • Jasne akcenty: pomarańczowy wystrój, folia winylowa na szafkach wyższego poziomu i lodówka.

Mały pokój z jasnym apartamentem

Kuchnia w kształcie litery "U" i w kształcie litery "G": maksymalna liczba ścian. ↑

Układ w kształcie litery U nadaje się do małych pomieszczeń i pomieszczeń o niestandardowej geometrii. Nie możesz znaleźć gotowych modułowych zestawów słuchawkowych. Aby wyposażyć małą kuchnię, musisz zmienić głębokość szafek.

Zlew - pod oknem

Układy kuchenne w kształcie litery U pomogą wykorzystać ścianę z oknem: łącząc dwa równoległe rzędy szafek, możesz zrobić stół przy oknie, oszczędzając cenny metr kwadratowy. Pod oknem nie można zainstalować płyty kuchennej i płyty grzewczej.

Niezbędny asymetryczny układ litery P w pomieszczeniach, w których występują wypukłości, nisze oraz kształt trapezu lub wielokąta.

Doskonałe rozwiązanie do niestandardowej kuchni z niszą wentylacyjną

Główny problem - musisz zainstalować kosztowny blat z kamienia akrylowego, który zostanie wykonany na zamówienie. W takim przypadku powierzchnia będzie płynna. Podczas instalacji płyt budżetowych będziesz musiał łączyć i ukrywać szwy.

Kuchnia w kształcie litery U w przestronnym pokoju prywatnego domu

Trend - dodanie kuchni w kształcie litery U z małym półwyspem lub blatem barowym. Odpowiedni jest układ w kształcie litery G dla przestronnych kuchni i jadalni.

Kuchnia z barem śniadaniowym

Układ wyspy: szyk dla przestronnych kuchni ↑

Wyspy w układzie kuchni pozostają u szczytu mody. Projektanci łączą moduły wyspowe ze wszystkimi rodzajami standardowych układów - od linearnych jednorzędowych po U-kształtne. Planowanie obszaru opiera się wyłącznie na wielkości lokalu i zależy bezpośrednio od budżetu przydzielonego na uzgodnienie.

Modna szara wyspa w nowoczesnym wnętrzu

Kombinowany zestaw słuchawkowy i wyspa ↑

Złożoność układu wyspy zależy od obciążenia funkcjonalnego, które moduł wykonuje. Jeśli element wyspy ma zostać wbudowany w płytę grzewczą, należy przeprowadzić okablowanie elektryczne i rozwiązać problem z okapem.

Wyspa z płytą grzewczą

Modele okapów do montażu powyżej modułów wyspowych są o rząd wielkości droższe.

Jasna i zwarta wyspa z umywalką

Podczas instalowania zlewu konieczne będzie doprowadzenie wody i ścieków do miejsca, w którym planowana jest wyspa. Oczywiście, stare podłogi będą cierpieć.

Brak wyposażenia, ale z szufladami do przechowywania: wyspa - stół jadalny

Ekonomiczna wersja układu wyspy: instalacja modułu z miejscem do przechowywania, wbudowana mała lodówka na żywność i wino. Wykorzystaj także wyspę jako jadalnię.

Technologia jest znacznie łatwiejsza do zbudowania w zestawie słuchawkowym, umieszczonym blisko ściany. Moduł wyspowy jest łączony z:

Połączenie z liniową kuchnią

 • Słuchawki w kształcie narożnika i litery U.

Wyspa w czarno-białej kuchni z jadalnią

Wyspy jako pełnowartościowa kuchnia: nowoczesne wnętrza ↑

W układzie nowoczesnych stref kuchennych w studiach coraz częściej odnajdujemy pełnowartościową wyspiarską kuchnię. Kształt modułów może się różnić, a wykończenie wykończenia jest wybierane przez projektanta dla konkretnego wnętrza.

Pełna kuchnia do studia

Wyposażenie techniczne wyspy jest imponujące: w module do instalacji wystarczającej na 2 metry kwadratowe. m, można zainstalować kuchenkę, lodówkę, zmywarkę i piekarnik. Oprócz technologii, wewnątrz półki i szuflady na naczynia.

Okrągła funkcjonalna wyspa

Bezpłatne planowanie: rozwiązania projektowe ↑

Niestandardowe odważne pomysły

Darmowy układ kuchni - dla przestronnych pokoi prywatnych domów. Meble nie są instalowane zgodnie ze standardowym schematem, ale tworzone są moduły blokowe zgrupowane w strefach funkcjonalnych. Daj pierwszeństwo swobodnemu planowaniu w studio - obszar nie zostanie przeładowany meblami, a wnętrze - nie stanie się przestarzałe.

Kraj: niezwykły układ

Niestandardowe kuchnie wyglądają jak połączenie kilku opcji układu. Na przykład superfunkcjonalny pokój z dwiema wyspami i słuchawkami liniowymi.

Dwie wyspy: kuchnia dla dużej rodziny

Bar na powietrzu jako stół jadalny, zainstalowany na zewnątrz kuchni: jasne rozwiązanie na modne mieszkanie.

Półprzezroczysty blat łączący wyspę ze ścianą: wizualne oddzielenie obszaru kuchennego.

Czekoladowo-biała kuchnia w swobodnym układzie

Wybierając projekt i układ, nie zapominaj o funkcjonalności i wygodzie. W końcu kuchnia jest dokładnie tym pomieszczeniem, w którym gromadzi się cała rodzina, co oznacza, że ​​każdy powinien czuć się komfortowo. Powierzenie planowania projektantowi, zwłaszcza jeśli lokale są małe. W końcu ukrywanie przed wzrokiem ciekawskich przyborów kuchennych, bez zagracania mikroprzestrzeni przy pomocy mebli, jest trudne.

Kuchnia 13 m kw. - dużo miejsca. Może swobodnie pomieścić pełnowartościową jadalnię, niezbędne urządzenia i meble. I.

Przytulne wnętrze dla 13 m2 M: opcje do rozmieszczenia i projektowania kuchni z sofą

Jak często ludzie narzekają na maleńką kuchnię! Ale co zrobić, gdy okaże się inaczej - kuchnia jest zbyt duża? Projektowanie i aranżacja wnętrz jest świetna.

Duża kuchnia: pomysły na wystrój wnętrz i zasady projektowania

Kuchnia, być może, jest jednym z nielicznych miejsc w mieszkaniu, w którym eksperymenty na łączeniu różnych materiałów wykończeniowych są nie tylko możliwe, ale mogą również dawać.

Planowanie i projektowanie kuchni: rozwijamy się

Kuchnia jest skierowana do pomieszczeń technicznych lub pomocniczych. Co więcej, gospodynie spędzają tam znaczną część swojego "wolnego czasu", więc wszyscy mieszkańcy apartamentu lubią siedzieć przy filiżance herbaty lub kawy. Często jest to małe, zazwyczaj pod względem wielkości pomieszczenia, które jest centrum całego mieszkania lub domu. W związku z tym rozkład kuchni i rozwój projektu odbywa się z uwzględnieniem wszystkich wymagań. Powinien być praktyczny, wygodny, piękny i przytulny. Zadanie nie jest łatwe, a dodanie "niedrogiego" staje się jeszcze trudniejsze. Niemniej jednak w tej sytuacji można znaleźć akceptowalne rozwiązanie.

Niestandardowe rozwiązania dla kuchni - drukowanie zdjęć na szafkach

Całkowicie oryginalna decyzja projektowa w zakresie projektowania kuchni, aby stworzyć bez odpowiedniej edukacji jest trudna, ale do przerobienia zdjęć widzianych na zdjęciu do swoich potrzeb naprawdę. Najważniejsze jest znalezienie zdjęcia, które stanie się podstawą. Na pierwszy rzut oka konieczne jest dokonanie regulacji zgodnie z istniejącymi warunkami, a teraz wyjątkowy projekt kuchni jest gotowy.

Układ kuchni można podzielić na kilka etapów:

 • definicja miejsca montażu mebli - kształt zestawu kuchennego i jadalni;
 • wybór stylu (znajdź swoje ulubione zdjęcie z projektu);
 • Wybór skali kolorów;
 • definicja z rodzajami dekoracji ścian, fartuchem do pracy, sufitem;
 • rozwój oświetlenia;
 • projekt okien w kuchni.

Jeśli jesteś przyjacielem sprzętu komputerowego, możesz symulować w jednym z darmowych programów do projektowania. Tam możesz oszacować proporcje, rozmiary, ogólne wrażenie - większość narzędzi pozwala na obraz objętościowy. Następnie możesz rozpocząć wdrażanie utworzonego projektu.

Rodzaje aranżacji mebli w obszarze roboczym kuchni

Przede wszystkim należy zdecydować, jaki rodzaj kuchni będzie miał. W zależności od geometrii pomieszczenia i miejsca komunikacji (dostawa wody, kanalizacja, gniazda) należy przede wszystkim wybrać sposób umieszczania szafek, szafek i urządzeń.

Urządzamy sprzęt na zasadzie trójkąta

Planując, należy pamiętać, że jest pożądane, aby kuchenka, zlew i lodówka stanowiły trójkąt. Naukowcy przeanalizowali ruch gospodyń domowych w kuchni i okazało się, że większość czasu spędza w pobliżu zlewu, blisko kuchenki i lodówki - trochę mniej. Ale porusza się głównie między tymi trzema obiektami.

Do pracy było wygodne, zlewozmywak postawiony pośrodku, a talerz i lodówka - po każdej stronie. Można je umieścić w jednej linii lub utworzyć naprawdę trójkąt, ale między nimi pożądane jest umieszczenie szafek o powierzchni roboczej na co najmniej 80 cm. Po rozwiązaniu tego problemu uzyskasz idealnie zaplanowany obszar roboczy.

Pod tą nazwą jest jasne, że szafki i wyposażenie ustawiają się wzdłuż jednej ściany. Ten wariant planowania kuchni nazywa się wierszem jednorzędowym lub prostym. Ta opcja jest używana w małych pomieszczeniach o powierzchni 6-8 metrów kwadratowych. metrów. Jest to wygodne dla niewielkiej liczby osób - 1-2, ale nie więcej. Ponieważ nie ma wielu miejsc, nie ma tu wiele do dodania. Jeśli chcesz, nie chcesz, ale najlepiej kupić wbudowany sprzęt, ponieważ jest bardziej kompaktowy.

Liniowy lub jednorzędowy układ kuchni

Zazwyczaj są dwa lub trzy szafki, z których jeden to zlew, piec. Na pomysł w tej samej ścianie trzeba wejść do lodówki, ale okazuje się, że nie zawsze i jest umieszczona tam, gdzie jest miejsce.

Uniwersalny sposób aranżacji, który pozwala na pełniejsze wykorzystanie przestrzeni. Najbardziej wygrywający jest w pokojach kwadratowych. Za pomocą takiego urządzenia zmniejszają się również ruchy hostessy w kuchni: wszystko jest blisko ręki.

Możesz użyć ściany, w której jest okno, i tej z drzwiami. Zastanawiając się, co umieścić pod oknem, staraj się nie ograniczać ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

W kwadratowej kuchni wygodnie jest układać meble za rogiem

Aby tak zaplanować kuchnię, jest to możliwe nawet przy małym obszarze: wystarczy już 7 metrów. Może będzie kilka szafek, ale wszystko powinno pasować. Często w kuchni w kształcie litery L w kącie jest zlew, pod nim znajduje się schowek na śmieci, detergenty i pomoce techniczne.

Ten sposób planowania jest odpowiedni dla długiej i wąskiej kuchni z oknem w krótkiej ścianie. Aby nie blokować dostępu do okna, pozostaw baterię otwartą, szafki i wyposażenie znajdują się wzdłuż dwóch ścian. Po prostu muszę to zrobić i jeśli pokój jest już skończony.

Dwurzędowy układ mebli w kuchni nadaje się do długich kuchni

Jest to dobra opcja dla wąskiej kuchni, jeśli okno i drzwi są w krótkich ścianach. Jadalnia jest przesuwana bliżej okna, a pozostała przestrzeń jest zajęta przez powierzchnie robocze i sprzęt. Tylko przy określaniu wymiarów mebli należy pamiętać, że odległość między rzędami powinna wynosić co najmniej 80-90 cm. Aby poprawić funkcjonalność, lepiej jest zrobić drzwi w niższym rzędzie, a w górnym - w celu wyprowadzenia lub otwarcia. To jeszcze bardziej zmniejszy prawdopodobieństwo siniaków na otwartych drzwiach.

Ten układ jest wygodny dla mniej lub bardziej przestronnych kuchni, ale może być również stosowany w długich wąskich.

Wariant kuchni w kształcie litery U.

Dla małej rodziny można zorganizować jadalnię kosztem różnych poziomów blatów, jak na powyższym zdjęciu. Jeśli pokój jest kwadratowy lub szeroki, stół może być umieszczony pośrodku.

W szerokiej kuchni układ w kształcie litery U jest wygodny, ponieważ w środku można postawić stół

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku takiej organizacji istnieją opcje. Możesz eksperymentować, jeśli pozwala na to obszar w programie, lub wycinając kartonowe kwadraty według rozmiaru planowanego mebla i przesuwając je zgodnie z planem narysowanym na kartce papieru. Pamiętaj tylko, że wszystko powinno być narysowane w tej samej skali.

Układ ten jest najczęściej spotykany w kuchniach połączonych z salonami lub jadalniami. Do któregokolwiek z wyżej wymienionych planów dołączono oddzielną "wyspę", w której można umieścić zlew, kuchenkę lub po prostu pulpit.

Wyspa - samodzielny stół

Ta opcja może być realizowana na powierzchni większej niż 16 metrów. Przy mniejszych wymiarach miejsce to jest zwykle zajmowane przez jadalnię. Minimalny rozmiar wyspy jest nie mniejszy niż 1,2-1,2 m, a także warto dodać odległość 80-90 cm od szafki roboczej ściany, w przeciwnym razie będzie niewygodne w pracy.

Jest to modyfikacja wyspy, kiedy półka - półka - zostaje dodana na jedną stronę. Jeśli możesz rozmiar, w tak prosty sposób możesz rozszerzyć funkcjonalność. Ta półka służy jako jadalnia, jednocześnie może być używana jako licznik, licznik barowy. Jeśli postawisz kilka wysokich krzeseł, wygodnie jest zjeść przekąskę lub napić się herbaty i kawy.

Wersja planująca z półwyspem

Jeśli dostępny obszar ma tylko 5-6 metrów, musisz używać nie co metr, ale co centymetr. Ponieważ często szafki wiszące robią w dwóch rzędach - do sufitu. W niższym rzędzie często używano przedmiotów i sprzętu, w górnym - te, które są rzadko używane. Stwórz szafy lub półki i nad lodówką: jakie miejsce ma zniknąć.

W małej kuchni użyj całej dostępnej powierzchni ściany

Jeśli istnieje wyjście na balkon, zaizolowane i przeszklone, można tam wyjąć jadalnię. Popularny ostatnio w opcji przebudowy: w związku z pojawieniem się nowej izolacji, normalna temperatura może być utrzymana, nawet jeśli sąsiedzi u góry i dołu balkonu / loggii są otwarte.

Również w małych pomieszczeniach stosuj różne adaptacje - szuflady, półki obrotowe, składane lub przesuwne blaty. Ogólnie rzecz biorąc, robią to ze zwykłej kuchni przekształconej.

Przy okazji, należy zwrócić uwagę: aby nie przebijać narożników, lepiej jest zaokrąglić blaty. To, nawiasem mówiąc, jest jednym z najnowszych trendów - okrągłe kuchnie i okrągły design.

W tej części próbowaliśmy zebrać zdjęcia różnych układów kuchni - zarówno dużych, jak i małych, w różnych stylach i opcjach. Wiele zdjęć to prawdziwe apartamenty. Jest to dobry przykład tego, w jaki sposób pomysły projektantów mogą być realizowane w rzeczywistych warunkach.

Aby rozpocząć kilka pomysłów od projektantów. Na przykład, jak wizualnie rozszerzyć wąską kuchnię. Jedną z opcji jest wykonanie ściany o powierzchni odbijającej. Jeśli to możliwe - pomaluj ją farbą o metalizowanym połysku, a na górze przezroczystym poliwęglanem (nie komórkowym). Więcej opcji budżetowej - błyszczący plastik.

Błyskotliwa ściana sprawia, że ​​budynek nie jest tak wąski

Najnowsze trendy w projektowaniu to gładkie zakrzywione linie, a nie ostre kąty i proste linie. Wygląda interesująco, a ta konstrukcja jest bezpieczniejsza: rogi nie bolą. Istnieje inna metoda: szklane drzwi łagodzą jasny kolor.

Nieliniowe powierzchnie - nowy trend

Wodospad na kuchennym fartuchu w miejscu pracy i oświetlenie mebli od dołu są interesujące i niezwykłe. Surowy kontrast kolorystyki - czerni i bieli - jest przełamany ornamentacją roślin.

Klasyczne meble w nieklasycznym kolorze. Na tym zdjęciu układ kuchni jest wyspą, ale ten pomysł jest łatwy do przekształcenia: spróbuj pokonać tradycyjne meble o nietypowym kolorze.

Kolor indygo występuje rzadko w kuchni

Dalej - zdjęcia kuchni w mieszkaniach. Są bardzo małe pokoje, jest ich więcej. Kuchnia, choć typowa, różni się rozmiarem i układem, ale możesz śledzić kilka ciekawych pomysłów. Co więcej, są to już naprawdę wcielone projekty.

Niezwykły układ szafek kuchennych: zarówno szuflady, jak i szafki wiszące są umieszczone nie tylko

Układ małej kuchni z lodówką

Niezwykły design: przemienność równomiernie malowanych drzwi i elementów dekoracyjnych

Układ kuchni z balkonem - kątowe ułożenie mebli

Układ przestrzeni kuchennej w standardowym mieszkaniu

Nawet w pobliżu kaptura, wąskie szafki. Racjonalne użycie

Otwarte i zamknięte szafki wiszące - interesujące

Dodaj komentarz

56 − = 54