Nazwa kategorii

Jak wybrać ręcznie frez

Najlepszy ręczny frez do drewna. Jak wybrać ręczny router do drewna?

Potrzeba miejscowego przetwarzania drewna nie przestaje mieć znaczenia nawet w dobie nowych technologii, kompozytowych tworzyw sztucznych i surowców węglowych. Naturalne drzewo dzięki ekologicznej kompatybilności, elastyczności w przetwarzaniu i wyjątkowej teksturze jest nadal interesujące zarówno dla branży budowlanej, jak i produkcyjnej. Niemniej jednak nie oznacza to zniesienia procesu pojawiania się nowych technicznych środków przetwarzania materiału, w tym frezarek. Zachowana została zasada mechanicznej korekty tarcicy, ale w ostatnich latach zmieniło się znacznie podejście technologiczne do tej operacji. Dlatego te, które chcą uzyskać wysokiej jakości rowek lub dziurę w obrabianym przedmiocie, następujące pytanie jest dość logiczne: "Jak wybrać ręczny frez do drewna?" Producenci produkują jednostki w różnych wzorach, więc niedoświadczony użytkownik będzie miał trudności z wyborem.

Wybór powinien zaczynać się od definicji najodpowiedniejszej zasady działania. Podstawową separacją według tej cechy jest metoda przetwarzania docelowego materiału. Istnieją podwodne i stałe modyfikacje. Jak się różnią? Projekt routera można podzielić na dwie części - ramę i funkcjonalne wyposażenie, reprezentowane przez rzeźbiarzy i silnik. W przypadku ruchomej konstrukcji, rama jest umieszczana na obrabianym przedmiocie, który ma być obrabiany, a frez z silnikiem porusza się wzdłuż niego, wykonując czynności operacyjne. Z kolei narzędzie stacjonarne nie implikuje oddzielnego ruchu części tnącej, chociaż ogólnie urządzenie można przesuwać podczas wykonywania operacji. Oznacza to, że wzajemne sprzężenie z ramą określa cechy konstrukcyjne i funkcjonalne, jakie ma ręczny frez. Który wybrać? Pierwsza opcja nadaje się do tworzenia profili, rowków i otworów, a druga, dzięki regulacji głębokości frezowania, będzie w stanie optymalnie poradzić sobie z obróbką krawędzi.

Odmiany profesjonalnych modeli

Profesjonalne lub wyspecjalizowane modele młynów można uznać za przedstawicieli rodziny stałych modeli. Zwykle izolowane są agregaty płytkowe, obrotowe i dodatkowe. W odniesieniu do technologii płytkowej, działa ona kosztem frezu tarczowego, który może być obsługiwany przez użytkownika, naciskając uchwyt. W rezultacie uzyskuje się wyspecjalizowane narzędzie do nacinania, które usuwa cienkie blaszki z powierzchni drewna, czyli owalne wióry płytkowe. Lamelowe typy frezów ręcznych są konstrukcyjnie podobne do narzędzia wypełniającego. Ale jeśli są prowadzone przez miękki wybór rowków, modele wypełniaczy są dostarczane z nożami spiralnymi, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dokładnych otworów w konfiguracji lokalizacji. Jednostki obrotowe charakteryzują się wydłużonym korpusem zaopatrzonym w gumowane wkładki. Jest to konieczne do bardziej wytrwałego utrzymania narzędzia podczas pracy. Operator może tworzyć z takimi otworami jakości frezu nie tylko w drewnie, ale również w plastiku, płytkach ceramicznych i płytach gipsowo-kartonowych.

Z punktu widzenia zdolności do pracy nie jest to najważniejszy parametr z wyboru. Faktem jest, że nawet minimalna moc wystarcza do większości dzisiejszych operacji. Moc jest bardziej prawdopodobna, że ​​zostanie uznana za znacznik klasy, który określa funkcjonalne i strukturalne możliwości maszyny, a także wagę. Tak więc początkowa klasa ma moc rzędu 450-600 watów. Jest to proste narzędzie, którego masa rzadko przekracza 3 kg. I tutaj musimy wziąć pod uwagę, że takie modele są bardziej odpowiednie dla prostych operacji - na przykład przy usuwaniu krawędzi małych wykrojów. Jeśli istnieje pytanie, w jaki sposób wybrać ręczny frez do drzewka uniwersalnego, to warto polegać na klasie średniej. Ten model o mocy 800-1250 W, którego masa może wynosić 5 kg. Za pomocą takiego agregatu operator może łatwo obrabiać krawędzie, wykonywać wymagane otwory itp. Potencjał mocy ciężkiej frezarki o mocy około 2000 W nie ma bezpośredniego wpływu na zdolność wydajnego przetwarzania. Przy odpowiedniej umiejętności, ta sama jakość rowków i profili może być uzyskana przy użyciu aparatu o mocy 1500 W. Ale w trybie ciągłej pracy bez przerw, przydatna będzie rezerwa mocy, ponieważ zapobiegnie przeciążeniu instrumentu.

Liczba zwojów ma większy wpływ na naturę efektu mechanicznego. W tym przypadku ważna będzie również nominalna wartość prędkości obrotowej młyna oraz możliwość jego regulacji. Im szerszy zakres regulacji, tym więcej operacji z dużą dokładnością może wykonać narzędzie. Możliwość zmiany liczby obrotów ma miejsce w przypadkach, gdy producent wskazuje nie określoną prędkość na biegu jałowym, ale zakres. Jak wybrać odpowiedni router do drewna według liczby obrotów? Rozważ zalecaną górną wartość, która wynosi średnio 10 000 obr./min. Ale w tym wyborze ważne jest, aby początkowo mieć pojęcie o cechach pustych. Powyższa prędkość jest odpowiednia, na przykład, do pracy z narzędziem o średnicy 10 mm. Jeśli planujesz pracować z nożami do drewna o średnicy 40 mm, wtedy liczba obrotów powinna wynosić już około 20 000 obrotów na minutę.

Jaki powinien być optymalny skok roboczy?

Jeśli prędkość obrotowa jest w pewnym stopniu parametrem siły, to skok jest określany przez charakterystyki projektowe. Innymi słowy, wielkość leczonej strefy zależy od tego. Tak więc modele poziomu początkowego mogą frezować na głębokości 30-40 mm, a w mocnych agregatach wartość ta może osiągnąć 80 mm. W kwestii wyboru ręcznego routera do drewna pod kątem optymalnej głębokości zanurzenia należy uwzględnić ograniczenia przetwarzania. Na przykład formalna wartość głębokości 30 mm w ogóle nie oznacza, że ​​frez może w praktyce osiągnąć tę szczególną wartość. Zwykle rzeczywista wartość 3-4 mm jest mniejsza niż deklarowana wartość, co tłumaczy się wieloma czynnikami technicznymi. Oznacza to, że do wymaganej wartości należy dodać kolejne 5-6 mm dla zapasów.

Aby zwiększyć ergonomię, bezpieczeństwo i wydajność, producenci dostarczają frezy z dodatkowymi funkcjami. Wśród nich można wymienić przycisk miękkiego startu, zabezpieczenia antywibracyjne, zabezpieczenia przeciążeniowe itp. Jak wybrać ręczny frez do drewna z zawartością funkcjonalną? Z jednej strony, im więcej przydatnych dodatków, tym lepiej. Ale tutaj ważne jest zachowanie pewnej równowagi, ponieważ obecność opcji obciążających projekt czyni go trudniejszym, a to nie wspominając o podniesieniu ceny. Eksperci zalecają poświęcenie modnych wtrętów marketingowych, które poszerzają pole działania narzędzia. Są nieskuteczne i rzadko wymagane w praktyce. Nie należy jednak ignorować środków zwiększających niezawodność i bezpieczeństwo.

Głównym zadaniem w tej części jest określenie rodzajów młynów, które będą używane w wyposażeniu jednostki. Najczęściej spotykane są elementy rowkowe, które są wykorzystywane do kształtowania niszy profilowych do łączenia części. Mają one inną średnicę, a także urządzenie strukturalne, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Typy frezów spiralnych są również pożądane w przypadku ręcznego routera, który jest wykonany ze wzmocnionego stopu i przypominał klasyczne wiertła. Przy doborze takich frezów konieczne jest również obliczenie możliwości pracy z metalowymi preformami, ponieważ taki sprzęt, w zależności od jakości, może również poradzić sobie z przetwarzaniem materiałów stałych.

Którzy producenci preferują?

Jeśli potrzebujesz zaawansowanej techniki frezowania, warto zapoznać się z produktami Bosch. Niemieccy projektanci oferują nowoczesne modele technologiczne, wyposażone w szeroki zakres opcji regulacji i sterowania elektronicznego. Wśród konkurentów tego producenta można wymienić firmy Metabo, Makita, Einhell itp. Jest to jednak grupa pierwszorzędnych producentów, których oferty są bardzo kosztowne. A jak wybrać ręczny frez do drewna, którego recenzje równie pozytywnie odzwierciedlają zarówno parametry robocze narzędzia, jak i politykę cenową producenta? Ten zakres wyszukiwania obejmuje mało znane, ale odpowiedzialne firmy Talon, Sparky i łotewska firma Rebir. Użytkownicy tego produktu nie tylko wskazują na przyzwoitą wydajność, ale również podkreślają dostępność nowoczesnej opcji, która nie jest gorsza od poziomu Bosch.

Modele firm premium, takich jak Einhell i Metabo, są dostępne średnio za 10-15 tysięcy rubli. Dla porównania, produkty Sparky'ego lub Rebira mogą kosztować kilka razy taniej, ale to nie znaczy, że taki sprzęt traci na jakości. Różnica w cenach jest często spowodowana tym samym zestawem opcji, z których niektóre po prostu zwiększają cenę i są uwzględniane. Wielofunkcyjny model, który w praktyce kosztuje 20 tysięcy, aby wykonać standardowe zadania związane z tworzeniem rowka, może odpowiadać wynikowi pracy, co zostanie wykazane przez ręczny frez do drewna z budżetu. Którą opcję preferuję? Oczywiście wyposażenie jednostki w segment modelowy za 3-5 tys. Nie zawsze gwarantuje wysoką jakość, a ponadto nie oznacza istnienia tych samych systemów zabezpieczeń. Ale w rodzinach powyższych producentów, przyzwoite modele można znaleźć również na tym poziomie cenowym. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego routera, wskazane jest natychmiastowe przejście do asortymentu Makita lub Bosch.

Wraz z rozwojem technologicznym narzędzia budowlanego i produkcyjnego rozszerza się również zakres jego zastosowania. Dlatego kluczowym kryterium może być lista zadań, które dany model może rozwiązać. Ale jest inna pozycja wśród doświadczonych mistrzów, która mówi, że najlepszy ręczny frez do drewna to taki, który radzi sobie jakościowo z 2-3 podstawowymi zadaniami. W tym kontekście wielofunkcyjność w ogóle nie ma znaczenia. Jeśli chodzi o jakościową realizację ich bezpośrednich zadań, odnosi się to nie tylko do przetwarzania pustych pól jako takich. Nowoczesna frezarka powinna również różnić się odpornością na uszkodzenia, wysoką bazą elementów zasobowych i ochroną przed wpływami zewnętrznymi.

Jak wybrać ręczny frez

Podnosząc ręczny frez do drewna do warsztatu, przyjrzyj się bliżej modelom podwodnym. Każdy stolarz, producent mebli lub budowniczy-finisher zna zalety tego uniwersalnego narzędzia i nigdy nie zrezygnuje z takiego asystenta. Nie będziemy promować niektórych produktów i marek, ale przedstawimy profesjonalne zalecenia, koncentrując się na głównych kryteriach.

Zdjęcie ręcznego routera na drewnie zanurzonym.

Najlepszym wyborem swojej pierwszej maszynie do mielenia będzie zanurzyć model, który wykonuje wszystkie te same, co za maszynę o stałej podstawy i wielu innych operacji. Pracuj z narzędziem, którego podeszwa niezawodnie polega na przedmiocie obrabianym, bezpieczniejszym i łatwiejszym. Obudowa zanurzeniowe przemieszcza młyn sztywno zamocowana w dolnej prowadnicy, umożliwiając tnącej wprowadzić przedmiotu pionowo i delikatnie unieść oprzyrządowania końca przejścia. Istnieją modele z dwiema podstawami - stałą i zanurzoną, opcja ta jest idealna dla każdego warsztatu.

Projekt ręcznego routera na drewnie jest w zasadzie nieskomplikowany. W przeciwieństwie do innych elektronarzędzi, nie ma reduktorów, pasków i przekładni, a takielunek jest przymocowany do wrzeciona silnika. Frezarki różnych producentów różnią się nieco od prezentowanych, jednak zawierają te same znaczące części.

Urządzenie routera podwodnego: 1 - obudowa narzędziowa; 2 - uchwyt; 3 - fałdowany mankiet ukrywa pionowe pręty; 4 - podstawa; 5 - podeszwa; 6 - pokrywa uchwytu na szczotkę; 7 - zatyczka wrzeciona; 8 - zaciskowy uchwyt zaciskowy; 9 - zamek ekranu ochronnego; 10 - regulator prędkości; 11 - mechanizm regulacji głębokości frezowania; 12 - przełącznik zasilania; 13 - przycisk blokady; 14 - Odkurzacz; 15 - mikrometryczny kontroler głębokości; 16 - dźwignia do ustalania głębokości zanurzenia; 17 - blokada prowadnicy równoległej.

Frez będzie najbardziej wszechstronnym narzędziem w warsztacie, jeśli poradzisz sobie z pracą, którą na nim nakładasz. Dla osób nieprofesjonalnych wszystkie młyny ręczne wyglądają tak samo, ale różnice są ukryte w szczegółach, a wybór odpowiedniego narzędzia zależy od nich.

Parametry techniczne frezarek ręcznych

Pierwszy i główny parametr - zużycie energii, wskazując wydajność urządzenia. Im wyższy wat, tym większy może być frez, tym szybszy posuw i głębsze przejście, bez ryzyka uszkodzenia narzędzia.

Tabela. Wybór frezu za pomocą siły

praca ręczna z małymi nożami.

produkcja w domowym warsztacie mebli, cokołów, drzwi itp.

Ciągła praca z dużymi nożami i używanie w stole.

Wybierz narzędzie, które pasuje do twoich celów, porównując zalety dużej mocy z brakiem użycia ciężkiego routera do precyzyjnej pracy ręcznej.

Drugi parametr - prędkość obrotowa, osiągając 30 tys. obrotów na minutę w młynach ręcznych, czasem wyższych. Ważna jest tu nie maksymalna wartość prędkości obrotowej, ale możliwość jej regulacji, która decyduje o funkcjonalności narzędzia. Płynna zmiana prędkości obrotowej umożliwia precyzyjny wybór trybu obróbki w zależności od gęstości materiału i średnicy frezu.

Im większa cyfra na regulatorze prędkości, tym wyższa prędkość obrotowa.

Trzeci znaczący parametr nazywa się inaczej: głębokość frezowania, pionowy lub ruch roboczy noża. Ta wartość wskazuje, jak bardzo mieląca obudowa może spaść do podeszwy, ale w ogóle nie pokazuje rzeczywistej głębokości frezowania. Głębokość zależy również od cech konstrukcyjnych i długości noża. Większość modeli z tulejami zaciskowymi prawie dosięga dna podeszwy, jeśli spadnie jeszcze niżej - uważam to za dobry bonus. Narzędzie o niewielkim skoku roboczym może obrabiać obrabiany przedmiot tylko na małej głębokości.

Pionowy ruch frezu jest połączony z klasą routera i jest:

 • w płucach - około 40 mm;
 • w środku - 50-60 mm;
 • w ciężkich - 70-80 mm.

Sprawdź, czy obudowa frezarki może być wystarczająco nisko obniżona.

Inne cechy komponentu elektrycznego, "dzwonki i gwizdki", są nie mniej ważne. Ułatwiają pracę z frezem i zwiększają jego wydajność. System "płynnego rozruchu" wyklucza gwałtowne szarpnięcia i przeciążenie sieci w momencie uruchomienia silnika. W przypadku potężnych agregatów ta opcja jest po prostu niezbędna i będzie trwać dłużej, ponieważ jej części nie podlegają okresowym obciążeniom udarowym.

Dodatki do modemu strony zabezpieczonego tulei: specjalnej nakrętki umieszczonej wewnątrz tulei jest nakręcona na trzpień i zaciska trzonek pewnej frezowania wielkości. Lekkie maszyny przeznaczone do kalibru 6 mm lub 8 mm, bardziej wydajne routery pozwalają na ustawienie przystawki na 10 mm lub 12 mm. Im większy nóż, tym grubszy trzon i tym wyższe wymagania co do charakterystyki wytrzymałościowej narzędzia.

Dobra tuleja ma stożkowy kształt i kilka zaciskowych płatków.

Do wszystkich trzech części jednostki zaciskowej (kartridża, tulei zaciskowej i wału) nakłada się rygorystyczne wymagania: precyzyjna produkcja i jakość hartowanej stali. Części wątpliwego pochodzenia szybko się zużywają, nie zabezpieczają frezu i często pękają.

Przed zakupem narzędzia sprawdź jakość oprawki i wybór innych kalibrów. Lepiej, gdy są odpowiednie tuleje, a nie adaptery, często powodujące wibracje.

Sprawdź głębokość otworu dla noża wewnątrz wału - parametr, który nigdy nie został określony w specyfikacji, ale ważny dla bezpiecznej pracy. Konieczne jest, że trzon nie jest zakończony na dole, lub gdy poluzowanie mocowania dyszy, z uwagi na słabą tuleję zaciskową lub wady, nie będzie go zobaczyć, a przy podnoszeniu frez może latać.

Głębokość wiercenia musi przekraczać długość trzonka.

Mechanizm regulacji głębokości nurkowania

Przy projektowaniu regulatora głębokości ważne są dwa czynniki:

 • dokładność i łatwość instalacji;
 • możliwość precyzyjnego dostrojenia.

Typowym regulatorem głębokości plastra jest pręt, który porusza się w górę i w dół, gdy koło zamachowe jest przewijane. Jego stadnina opiera się o podkładkę i nie pozwala opaść korpusowi ręcznego routera. Wielostopniowa głowica pozwala zwiększyć głębokość frezowania i wybrać materiał w kilku przejściach. Zewnętrznie to urządzenie wygląda jak na zdjęciu poniżej lub podobnym.

Precyzyjne ustawienie głębokości frezowania zapewnia śruba regulacyjna ze skalą mikrometryczną.

Ręczne frezy w drewnie, nawet w średniej kategorii cenowej często "grzeszą" w wykonaniu tego mechanizmu: pręt regulatora często zwisa w gnieździe, gdy koło zamachowe obraca się. Ale o wiele ważniejsze jest to, jak trudno jest go zamocować podczas zaciskania i czy istnieje śruba precyzyjnego strojenia, działająca wyraźnie i bez luzu.

Problemy z ustawieniem głębokości obróbki z pewnością nie będą możliwe, jeśli frez jest wyposażony w mikrometryczny regulator pozycji ciała - koło zamachowe lub pierścień o dużej średnicy obracający się wokół szyny teleskopowej.

Korekta pozycji ciała względem pręta może mieć mniejszy zakres, ale większą dokładność.

Uchwyty solidnego routera są proste i wygodne, przełącznik znajduje się na wyciągnięcie ręki lub w pobliżu, aby uruchomić i zatrzymać silnik bez przechwytywania. Blokowanie w pozycji włączonej jest przydatną opcją, a podczas używania narzędzia w tabeli jest to po prostu konieczne.

Spróbuj chwycić instrument dłońmi i doceń łatwość obsługi.

Zaciskanie głębokości zanurzenia w młynach lekkich odbywa się zwykle za pomocą obrotowej rękojeści, a na mocnych - za pomocą oddzielnej dźwigni. Ta ostatnia opcja jest konstruktywnie bardziej niezawodna i jest lubiana przez wielu mistrzów, pod warunkiem, że jest dogodnie zlokalizowana.

Odpowiednie miejsce na korek głębokości zanurzenia znajduje się w pobliżu uchwytu w obszarze dostępu palców, ale nie w samym uchwycie.

Plastikowa nakładka podeszwy większości młynków jest zdejmowana, co jest wygodne przy wymianie zużytego panelu na nowy i podczas umieszczania narzędzia w blacie.

Należy dokonać oceny widoku obszaru roboczego, w zależności od wielkości otworu w podeszwie, umiejscowienia osłony ochronnej i gniazd odsysających. Zwróć uwagę na kabel zasilający, najlepszy kabel jest długi i gumowy.

Testuj rotację z różnymi prędkościami - nie powinno być żadnych obcych wibracji ani dźwięków. Pchnij poręcze i opuść korpus narzędzia, który powinien płynnie przesuwać się wzdłuż pionowych prętów, bez zniekształceń i luzu.

Usuwanie trocin z obszaru roboczego jest realizowane w młynach na różne sposoby, trudno jest wnioskować o wydajności bez testowania działania systemu. Możliwe, że nie będzie można dokładnie zebrać całego pyłu, ale większość z nich zostanie dokładnie usunięta, bez ingerencji w pracę.

Cóż, jeśli modelowe odsysanie pyłu można przeprowadzić na różne sposoby. Aby pracować z zatrzymaniem równoległym, obudową przymocowaną bezpośrednio do niego, obróbka krawędzi wymaga mniejszego usuwania wiórów.

Adapter do pracy z ogranicznikiem bocznym.

Podczas pracy na płaszczyźnie, szczególnie podczas frezowania rowków ślepych, dostęp od dołu jest zamknięty, a trociny są usuwane przez kanały w podstawie frezu lub w górnej części obudowy.

Warianty podłączenia rury odgałęzionej ssania pyłu.

Frez do drewna jest niezwykle rzadko używany do ręcznej konserwacji, coraz częściej wymagane jest przetwarzanie z filigranową precyzją. Do tego wykorzystywane są różne urządzenia i prowadnice. Niedrogie frezy do użytku domowego są zwykle wyposażone w narzędzia do określonych zadań, początkujący może zaoszczędzić dużo i początkowo nie szukać odpowiedniego narzędzia. Profesjonalne urządzenia są droższe ze względu na niezawodność i sugerują, że frez wybierze i kupi niezbędne dodatki.

Ogranicznik boczny jest standardowym wyposażeniem dowolnego ręcznego routera.

Podparcie boczne umożliwia frezowanie prostych elementów równolegle do krawędzi. Wyposażone w plastikowe regulowane paski i pokrętło regulacji. Urządzenie jest zamocowane na dwóch stalowych prętach, wystarczająco sztywnych, aby nie zginać podczas jazdy rutera.

Precyzyjne dopasowanie i niezawodne mocowanie - obowiązkowe wymagania dla elementów ogranicznika bocznego.

Tuleja kopiująca jest potrzebna, gdy narzędzie jest sterowane przez szablon lub bezpośrednio wzdłuż krawędzi obrabianego przedmiotu. Im bardziej zróżnicowane są dostępne średnice pierścieni kopiujących, tym większe zastosowanie dysz o różnych rozmiarach, w tym różnych kombinacji frezowania / tulei.

Urządzenie zwykle jest mocowane do trybów, ale są modele z wygodnym szybkim mocowaniem.

Inne dodatki (prowadnica, ogranicznik narożny, kompasy, urządzenia do próbkowania rowków) są zwykle kupowane osobno w razie potrzeby lub produkowane ręcznie.

Aby nie tracić czasu na poszukiwanie potrzebnych elementów pomocniczych, zapytaj, czy istnieją dodatki do frezu, jak łatwo je kupić i czy odpowiednie są akcesoria innych modeli.

Możesz użyć dowolnego narzędzia do frezowania w tabeli, ale dla udanej pracy preferowane jest narzędzie o określonych właściwościach:

 1. Moc wynosi 1800 W przy elektronicznym wspomaganiu obrotów pod obciążeniem, aby zainstalować duże noże i wykonywać długie i głębokie przejścia.
 2. Możliwość regulowania wylotu frezu za pomocą specjalnych kluczy, najlepiej - poprzez otwór w płycie montażowej.
 3. Dzięki mechanizmowi odłączania sprężyny powrotnej lub możliwości jej usunięcia - bez niej łatwiej jest ustawić początek frezu.

Funkcje routera do pracy w stole.

Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy wyczerpujące praktyczne informacje na temat wyboru ręcznego routera i zdemontowaliśmy czynniki wyboru wszystkich istotnych parametrów. Pamiętaj, że dobry router nie jest tani i należy do kategorii narzędzi, których oszczędzanie nie ma większego sensu.

Instrukcja krok po kroku ze zdjęciem analizuje proces tworzenia prostego przełącznika zaczepów na własne ręce.

W artykule rozważono proces wytwarzania i używania prostego urządzenia do pracy z ręczną piłką tarczową, która zapewnia dokładne narzędzie.

Mistrzowskie klasy ze zdjęciami i rysunkami krok po kroku traktują proces produkcji samych składanych koziołek.

Rysunek i instrukcja do produkcji ręcznego drewnianego sabotażu - proste i niezbędne urządzenie do zagęszczania gruntu lub kruszony kamień.

Szczegółowe instrukcje dotyczące produkcji uchwytów ze sklejki w miejsce nakrętek jagnięcych. Mistrzowska klasa ze zdjęciami krok po kroku.

Wybór ręcznego routera: jak nie zgubić się w charakterystyce

Jeśli zajmujesz się przetwarzaniem drzewa, nawet w celach amatorskich, nie możesz obyć się bez małej mechanizacji. Jeśli chodzi o wykonywanie złożonych prac, kwalifikacja mistrza rośnie, a na wyjściu chce się otrzymać produkt o coraz wyższej jakości.

W tym celu dostępny jest również ręczny frez. Praca ręcznej frezarki wymaga pewnych umiejętności, nie jest to układanka, która odnosi się do narzędzi pierwotnego przetwarzania.

Ręczna frezarka do drewna, jest to mini maszyna do kształtowania. Jego użycie implikuje pewne kwalifikacje mistrza. Jest to narzędzie z roszczeniem, więc do wyboru modelu i funkcjonalności należy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

Jak wybrać ręczny router, na co zwrócić uwagę?

Router elektryczny jest przede wszystkim wyrafinowanym narzędziem ręcznym, a nie modnym gadżetem do demonstrowania znajomym. Aby świadomie wybrać ręczny router do drewna (bez względu na to, jak go używasz w domu lub w małym warsztacie), musisz zrozumieć jego funkcje i parametry operacyjne.

 1. Przetwarzanie krawędzi półfabrykatów: prostoliniowe lub kręcone.
 2. W obliczu.
 3. Ćwiartka próbkowania na krawędzi. Na przykład do produkcji ram okiennych lub ościeżnic.
 4. Cięcie rowków o dowolnym kształcie (przez głuchotę), rozłupywanie.
 5. Pobieranie próbek z gniazdka niewidomego do montażu okuć meblowych.
 6. Precyzyjny dobór materiału do montażu zamków wpuszczanych i zawiasów.
 7. Wiercenie otworów o dużej średnicy pod różnymi kątami.
 8. Artystyczna obróbka samolotu: tworzenie paneli, figur geometrycznych, złożonych reliefów.

Wideo demonstracja pracy i funkcjonalności ręcznej frezarki Bosch

Oczywiście narzędzie nie działa na samo drewno. Aby zapewnić, że ręczna obsługa nie zmęczy operatora, powinna być łatwa w użyciu. Wszystkie ruchy wykonywane są za pomocą rąk. Po 30 minutach występuje zmęczenie (podczas pracy z niewygodnym narzędziem), a jakość jest zmniejszona.

Rozważymy uniwersalny model. To właśnie te podręczne maszyny najczęściej kupuje się do użytku domowego. Młyny zaprojektowane do wykonywania jednej operacji, pracują dokładniej i lepiej. Ale przechowywanie całego arsenału drogich narzędzi w domu jest marnotrawstwem.

 1. Obudowa z zamontowanym na stałe silnikiem.
 2. Kontroler prędkości wrzeciona.
 3. Zacisk zaciskowy, w którym są zamocowane frezy.
 4. Platforma wspierająca lub podeszwa routera.
 5. Przystanek równoległy przeznaczony do liniowego frezowania wzdłuż prowadnicy.
 6. Ogranicznik pionowy z uchwytem do precyzyjnego ustawiania głębokości zanurzenia frezu.
 7. Rewolwerowy ogranicznik kroku głębokości frezowania.
 8. Przyłącze węża do odkurzacza.

Jakość obróbki produktów drewnianych w dużej mierze zależy od zgodności parametrów i rodzaju materiału. Ponieważ istnieje praca do wykonania z różnymi gatunkami drewna, a czasem z plastikiem, ustalone wartości nie będą działać.

Istnieje nieformalny podział na kategorie władzy.

Moc do 750 watów. Wygodny w pracy (słowo "światło" oznacza nie tylko kategorię, ale także niewielką wagę: do 3 kg). Wykonuje wszystkie podstawowe zadania, ale tylko na materiale o małej grubości.

Długie i ciężkie młyny o skomplikowanym kształcie, nie mogą odpiąć do wymaganej liczby obrotów. Podczas przetwarzania litych gatunków drewna istnieje ryzyko spowolnienia.

Dlatego należy kupić mocniejszą jednostkę lub pogodzić się z niską prędkością. Do prostej stolarki w domu - to dobra opcja.

Dodatkowy bonus - niskie zużycie energii. Prawda jest taka, że ​​czas ciągłej pracy jest ograniczony: silnik na granicy możliwości szybko się przegrzewa.

Mocniejszy 800W to 1500W. Nadal nie jest tak ciężki i ciężki jak profesjonalista, ale rezerwa momentu obrotowego jest znacznie wyższa. Podczas obróbki grubych kęsów i twardego drewna prędkość przesuwu jest wyższa.

Możesz już używać frezów wielowarstwowych, wybrać materiał na wielką głębokość. Aby zwiększyć możliwości, płacisz wyższą cenę: po pierwsze, samo urządzenie jest droższe; po drugie, jest cięższy (3-5 kg); w trzecim - nawet przy 30% obciążenia, zużycie energii elektrycznej jest wyższe.

Ale moc routera pozwala nie tylko wykonywać jednorazowe zadania domowe, ale także regularne zamówienia w małym warsztacie stolarskim. Dzięki takiemu aparatowi możesz już zarabiać pieniądze.

Zwiększona moc to ponad 2 kW, o wadze 6-10 kg. Pytanie nie dotyczy nawet funkcjonalności: wykonuje te same zadania, co światło, z tym, że przy grubości i twardości przygotowania problemów nie będzie w zasadzie.

Każdy frez jest ustawiony na taki agregat, nie uważasz, że nie powinieneś mocno naciskać na uchwyty podczas przechodzenia: wszystko jest wycinane, piłowane i dobierane jak w zegarku.

W tym samym czasie nie martwisz się przegrzaniem: prawie przy dowolnym obciążeniu silnik biegnie na podłogę siły. Ale twój licznik elektryczny obraca się z prędkością wału routera, a portmonetka będzie łatwiejsza za okrągłą sumę (jeśli kupisz wersję profesjonalną, koszt będzie porównywany z półtora metrowym telewizorem plazmowym).

Prędkość obrotowa (prędkość wału)

Ważny parametr, ponieważ jest bezpośrednio związany z jakością obróbki (a nie z prędkością liniowego frezu). Z punktu widzenia fizyki ważne jest nie liczba obrotów na minutę na wrzecionie, lecz prędkość kątowa dyszy.

Na przykład, frezy o średnicy 10 i 45 mm, wycinają drzewo z różną intensywnością z taką samą liczbą obrotów na minutę. Jeśli odkręcisz wrzeciono szerokim frezem do maksymalnej prędkości obrotowej, drzewo po prostu się włączy.

Dla każdego routera znajduje się tabela obrotów dla różnych średnic frezu. Dlatego kupując kopię do zakupu, nie ścigaj się z dużą prędkością, ale spójrz na możliwość jej zmiany, zachowując jednocześnie odpowiedni moment obrotowy.

Średnia prędkość ręcznego routera wynosi 20-30 tysięcy obrotów na minutę. Niedrogie modele z silnikiem o mocy 700-1000 W mogą mieć wskaźnik 10 tysięcy obrotów. W związku z tym najlepsze profesjonalne kopie rozpraszają wrzeciono do 35 tysięcy.

Mechanizmy i funkcjonalność routera

Tsanga w zasadzie nie ma parametrów, ale jej siła zależy od dokładności pracy. Nie powinien grać na wale, a twardość materiału musi wytrzymywać częste zmiany dysz. Określ, z jakiego metalu jest wykonany. Jest to pożądane - ze stali stopowej. Taki collet przetrwa sam instrument.

Średnica tulei w mm odpowiada maksymalnemu rozmiarowi obcinarki dla konkretnej instancji routera. Więc "nie możesz wepchnąć stłoczonego" w siebie. Jest to pewna gwarancja, że ​​użytkownik nie "napędzi" narzędzia z wyprzedzeniem.

Podeszwa to nie tylko wsparcie, ale narzędzie znajduje się w spiżarni. Od jego gładkości, wytrzymałości i poprawnej geometrii zależy dokładność i komfort pracy. Podeszwa jest wskaźnikiem jakości całej aparatury.

Na niedrogich modelach jest tłoczony. Możliwe zniekształcenia do 2 mm w rogach. Profesjonalne i po prostu zaawansowane modele używają obsady obsady. Precyzyjna geometria i wysoka sztywność zapewniają wysoką jakość obróbki obrabianego przedmiotu.

Na spodzie routera musi znajdować się plastikowa podszewka. Zapewnia zmniejszenie tarcia i jest zwykle wymienny.

Na pierwszy rzut oka - proste urządzenie do regulacji głębokości frezowania. I faktycznie - to najważniejszy element projektu. Dokładność i bezpieczeństwo pracy zależy od tego, jak płynnie i precyzyjnie porusza się ciało za pomocą tulei zaciskowej i noża.

Aby ustawić głębokość zanurzenia dyszy, używana jest śruba dociskowa. Może mieć grubą i cienką nitkę. Ale jeśli chcesz wykonać serię podejść o różnych głębokościach, niewygodnie jest ciągle zmieniać ustawienia.

W wielu modelach (w tym niedrogich) występują obrotowe przyczółki typu rewolwerowego. Są instalowane na podeszwie i szybko zmieniają głębokość, po prostu obracając mechanizm.

Możliwość podłączenia odkurzacza do frezu i usuwania wiórów podczas pracy jest nieocenioną opcją, która jest niedroga. Równoległy stop służy do zapewnienia, że ​​linia leczenia nie zależy od twardości twoich dłoni. Ogranicznik niezawodnie blokuje pozycję noża względem prowadnicy.

A jeśli krawędź jest przetwarzana, na przedmiot jest przykręcana długa linijka (za pomocą zacisków), a nacisk przesuwa się wzdłuż niej. Linia cięcia zostanie wykonana na profesjonalnym poziomie.

Najprawdopodobniej kupisz narzędzie tej klasy. Ale aby poszerzyć nasze horyzonty, poznamy również wąskie warianty profili.

 • Zatapialny frez - to jest uniwersalny model. Zbadaliśmy szczegółowo jego możliwości w artykule.
 • Frez do krawędzi - to w rzeczywistości grawerka do drewna.

Szybko wykonuje ten sam typ pracy różnego rodzaju: rowki próbkowania według szablonu, typowe przetwarzanie krawędzi. Jest używany tylko w produkcji, z dużymi ilościami przetwarzania. Do użytku domowego jest bezużyteczne.

 • Lamelarny frez. Jest przeznaczony wyłącznie do próbkowania rowków do połączeń płytkowych. Oprócz tego zadania nic na to nie można poradzić. Stosowany w fabrykach mebli i warsztatach do produkcji okien - drzwi z drewna.
 • Narzędzia do wypełniania. Wybiera sparowane rowki lub otwory do połączeń kołków mebli. Jeśli nie jesteś zaangażowany w masowy montaż drewnianych produktów - zupełnie niepotrzebne przejęcie.

  1. Przed pójściem do sklepu, zrób listę operacji, które wykonasz za pomocą ręcznego routera dla drzewa. Jeśli coś przegapisz, jest w porządku. Będą korzystać z uniwersalności nabytego instrumentu.
  2. Następnie naprzeciwko każdego zadania napisz niezbędne opcje do jego realizacji (bezpośrednio z tego artykułu). Po usunięciu powtórzeń pozostanie pełna lista.
  3. Konieczne jest zwrócenie uwagi na materiał, z którym będziesz musiał pracować. Jeśli jest to dąb, buk, grab i inne twarde odmiany - będzie musiał rozwidlenia dla średniej mocy i wysokich obrotów.
  4. Poważne oszczędności zostaną uzyskane, jeśli zamiast kategorii zawodowej wybrać gospodarstwo domowe. W przypadku braku własnego warsztatu stolarskiego - jest to właściwy wybór.
  5. Nazwa producenta jest najnowszym kryterium. Zasada jest prosta - jeśli imię zobaczysz po raz pierwszy - powstrzymaj się od zakupu. Wszyscy znani producenci elektronarzędzi, produktów i elektrowłókna. Dlatego preferuj ulubioną markę i nie idź źle.

  Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru routera

  1. Pamiętaj, aby określić, gdzie znajduje się najbliższe centrum serwisowe dla Twojego modelu.
  2. Sprawdź okres gwarancji - im więcej, tym lepiej. Poważni producenci mogą oferować do 36 miesięcy.
  3. Zapytaj sprzedawcę, jakie materiały eksploatacyjne, a co najważniejsze - noże, mogą być używane w twoim elektronarzędzie. W odległości krótkiego spaceru musi być sklep, w którym wszystko można kupić.

  Bardziej racjonalnie będzie kupić model, który jest produkowany od wielu lat. Wszystkie błędy konstrukcyjne zostały już skorygowane, a cena będzie niższa niż tak zwane "nowości sezonu".

  Szczegółowe wideo z recenzją i zaleceniami dotyczącymi wyboru ręcznego routera do domowego warsztatu

  Dodaj komentarz

  43 − 35 =