Nazwa kategorii

Jak usunąć błędy z szafki kuchennej

Jak pozbyć się błędów w zad. Skuteczne i bezpieczne metody zwalczania owadów

Jeśli znajdziesz błędy w kuchni, możesz założyć, że twoje zapasy żywności, takie jak mąka i zboża, są zagrożone.

Całkowite usunięcie owadów za pomocą zwykłego przesiewania nie będzie możliwe, ponieważ jajeczka są tak małe, że łatwo wnikają do otworów sita.

Dzisiaj dowiesz się, jak pozbyć się błędów w mące i zaduciu szybko i bez użycia szkodliwych chemikaliów.

Jak pozbyć się błędów w kuchni: rodzaje owadów

Rodzaje szkodników kuchennych

W domu najczęściej można spotkać młynki do chleba, grzyby mączne, czerwone maczugi i mole spożywcze.

Młynki do chleba to małe latające chrząszcze o jasnobrązowym kolorze. W tempie sięgają 3 mm. Szkodniki te przyciągają suszone produkty piekarnicze, a także kawę, herbatę, suszone rośliny lecznicze. Dostają się do mieszkania w paczkach z jedzeniem i karmą zakupioną dla zwierząt domowych.

Również często w szafce kuchennej widać błąd mąki. Długość owada wynosi około 4 mm. Te czerwono-brązowe szkodniki są wprowadzane do mieszkania w workach z mąką lub w opakowaniach ze skrobią. Owady łatwo wnikają do pudełek zawierających produkty luzem. Zasiedlają one nie tylko mąkę pszenną, ale także mąkę żytnią i ryżową, płatki owsiane i semoliny. Czasami można je zobaczyć w kaszy gryczanej, suszonych owocach i ryżu. Błędy w mące szybko się rozmnażają. Składają jaja w zbożach, mące, w pęknięciach stołów i szafek. Wylęgają się, szkodniki pełzają po domu w poszukiwaniu odpowiedniego pożywienia.

Czerwony wyrzeźbiony chrząszcz ma 2,5 mm długości. Dom pochodzi ze złej jakości żywności dla zwierząt domowych. Owad woli jeść zboża, kukurydzę lub zepsute mąki, których zawartość wilgoci przekracza 15%. Jeśli szkodnik nie znajdzie dla siebie odpowiedniego pokarmu, po prostu umiera.

Ćma spożywcza to kolejny szkodnik mąki i płatków zbożowych w kuchni. Dorosły owad ma wygląd szarego motyla o długości do 10 mm. Pojawia się w produktach w wyniku niewłaściwego przenoszenia i przechowywania. Ponadto mol wchodzi do kuchni przez otwarte okna lub wentylację. Często można go zobaczyć w opakowaniach z makaronem, w herbacie, kakao, w opakowaniu z suszonymi owocami. Na zainfekowanych produktach znajdziesz cienką sieć małych, żółtych robaków.

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się błędów w kuchni. Faktem jest, że w produktach uszkodzonych przez owady gromadzą się wszelkiego rodzaju grzyby i bakterie, które mogą powodować alergie, a nawet zatrucia.

Jak pozbyć się błędów w kuchni: metody walki

Jeśli w Twojej kuchni występują błędy, powinny one zostać natychmiast wyświetlone.

1. Jeśli stopień uszkodzenia żywności jest znikomy, nie musisz się spieszyć, aby je wyrzucić. W takim przypadku kasze należy oddzielić od sita i podgrzać w piecu w temperaturze 110 ° C.

2. Ponadto, szkodniki mogą zostać zniszczone, jeśli stada owadów zostaną umieszczone na zamrażarce na jeden dzień.

3. Jeśli znajdziesz błędy i larwy w ziarnach lub grochu, możesz się ich pozbyć w następujący sposób. Zalej fasolę słoną wodą i pozostaw na kilka minut. Gdy larwy i owady same wypływają na powierzchnię, woda musi zostać osuszona, a czysta fasola wysuszona.

4. Produkty, które zostały poważnie uszkodzone przez szkodniki, powinny zostać wyrzucone, ponieważ jedząc je, możesz spowodować nieodwracalną szkodę dla swojego zdrowia.

5. Aby zapomnieć o błędach w tabeli lub szafce kuchennej, przede wszystkim musisz pozbyć się larw i jaj owadów. Wszystkie szafki należy uwolnić od jedzenia i przetrzeć roztworem octu. Jeden litr wody wystarczy na jedną łyżkę stołową. Szczeliny pudełek powinny być wypełnione wrzątkiem. Słoiki, w których przechowywane są mąka i zboża, należy dokładnie umyć mydłem, a następnie nalać gorącej wody. Jeśli do przechowywania produktów byłyby używane torby z tkankami, odpowiedni byłby roztwór solanki do ich przetwarzania. Aby spłukać, nie jest konieczne, a następnie błędy nie będą już składać jaj w nich.

Jak pozbyć się błędów w mące i zbożach: środki ludowe

Ponadto, aby zwalczać szkodliwe owady w kuchni, można użyć środków ludowej:

1. Proszek z zarodnia uchroni się od błędów mąki. Ten lek można kupić w aptece. Obsługuj półki szafek raz w tygodniu, aż do całkowitego zniknięcia szkodników.

2. Owady kuchenne nie tolerują ostrych zapachów. Pomoże ci skórka cytrusowa, czosnek, liść laurowy i gałka muszkatołowa. Po czyszczeniu rozłóż te produkty w rogach szafek.

3. Pozbądź się mola pokarmowego pomoże pachnącą lawendą. Możesz użyć jako małej wiązanki tych pachnących kwiatów, owiniętych w gazy i olejku lawendowego, nakładanych na waciki bawełniane.

4. W miejscach, w których przechowywane są zboża i mąka, należy umieścić watowane dyski z aromatycznymi olejkami z każdej z tych roślin: rozmarynu, geranium, goździków, bazylii lub jodły.

5. Gałązki piołunu, umieszczone w szafkach kuchennych, odstraszają owady.

6. Owady zapomną o twoich produktach, jeśli świeże liście orzecha włoskiego o specyficznym zapachu zostaną umieszczone w rogach szafek.

Jak pozbyć się błędów w zadu za pomocą boraksu

Bura to wielofunkcyjne narzędzie, które jest szeroko stosowane w życiu codziennym. Z jego pomocą można nie tylko idealnie wyczyścić toaletę, ale także skutecznie zwalczać pleśń, myszy i kuchenne błędy.

1. Możesz pozbyć się owadów w domu, wykonując kulki według specjalnej receptury. Zgodnie ze sprawdzoną metodą będziesz potrzebować następujących składników:

Proso należy zmielić na młynku do kawy. Wymieszaj wszystkie składniki w równych proporcjach i wyrzuć z nich kulki. Szafki należy wcześniej wyczyścić i zdezynfekować. W rogach rozcieńczamy ugotowane kulki. Od czasu do czasu aktualizujemy je.

2. Również od owadów pomaga inna mieszanina. Aby to przygotować będziesz potrzebował:

Składniki powinny być drobno posiekane, ułożone na kawałkach papieru i umieszczone w kuchni, w której znajdowały się irytujące owady. Doświadczenie pokazuje, że po pewnym czasie szkodniki znikną.

Te metody różnią się nie tylko wydajnością, ale także bezpieczeństwem. Tak więc związki z brązem są nieszkodliwe dla zwierząt domowych i ludzi.

Jak pozbyć się błędów w zadu: zapobieganie

1. Utrzymuj stoły kuchenne i szafki w czystości.

2. Używaj hermetycznych pojemników do przechowywania kasz i mąki.

3. Nie kupuj produktów "w rezerwie".

4. Od czasu do czasu sprawdzaj zapasy żywności dla owadów.

5. Torby płócienne mogą być również używane do przechowywania produktów. Muszą być gotowane przez pół godziny w silnym roztworze soli przed użyciem. Wygładź je, gdy wyschną. W takich woreczkach owady nie będą już obsługiwane.

6. Ponieważ większość szkodników trafia do domu ze sklepu, po zakupie zbóż zaleca się umieszczenie go w zamrażarce na 24 godziny lub ogrzanie w piekarniku. Pod wpływem temperatury larwy umrą i nie będą mogły zaludnić kuchni.

7. Aby uniknąć pojawienia się orzechów i suszonych owoców, przechowuj je w lodówce.

8. Upewnij się, że kuchnia jest regularnie wentylowana. Wiele owadów nie toleruje świeżego powietrza.

9. Jeśli znajdziesz owady lub larwy w zakupionych zbóż, najlepiej odrzucić taki zakup natychmiast. Z tego powodu nie kupuj potencjalnie niebezpiecznych produktów po niższych kosztach.

10. Otwory wentylacyjne w mieszkaniu należy wcześniej wypełnić drobną siatką.

11. W pojemniku ze zbożami pożądane jest ząbkowanie czosnku. Smak produktów w żaden sposób nie wpłynie na to.

12. Upewnij się, że powierzchnia zlewu i stoły w kuchni są zawsze suche, ponieważ owady potrzebują stałego źródła wody.

13. Nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie przez długi czas.

14. Przechowuj pozostałe produkty w lodówce.

15. Regularnie czyść kuchnię.

Owady w kuchni nie są werdyktem. Teraz już wiesz, jak pozbyć się nieznośnych szkodników, które atakują zapasy żywności. Korzystając z prostej porady, na zawsze zapomnisz o takich nieszczęściach, jak kuchenne błędy.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

W jaki sposób można uzyskać błędy w zadu i szafce kuchennej?

Jeśli znajdziesz błędy w co najmniej jednej torebce kaszy - natychmiast rozpocznij rewizję kuchni! Warto dać im trochę "woli" - od razu zaczynają rozmnażać się z niewiarygodną prędkością i zachowują się wyjątkowo bezczelnie.

W tym artykule dowiesz się, jak pozbyć się błędów w zadu iw szafie w kuchni przy użyciu środków ludowych, a także zakupionych. Powiemy Ci również, jakie rodzaje błędów istnieją, gdzie mogą żyć i jaki mają rząd.

Co się stanie, jeśli wykryjesz miejsce pobytu robaków?

Jeśli znajdziesz gdzieś siedlisko chrząszczy - wyrzuć produkt. Jest to najlepszy sposób, ponieważ nawet jeśli przesiejesz, będą w nim larwy, które nadal będą przeradzały się w błędy. A potem pójdą dalej i zajmą nowe terytoria.

Zwracamy uwagę na to, że lepiej jest wyrzucić natychmiast na ulicę. Zostawcie noc w koszu na śmieci - nadal będą wędrować i co najmniej jeden, więc uratujcie się. I gdzie - tam, liczyć, sto, za kilka tygodni.

W toalecie nie trzeba przecież spłukiwać, bo to produkt, to nie jest jakoś feng shui. Lepiej jest wynieść do pojemnika na śmieci, a zad powinien zabrać człowiek, który karmi bezdomne zwierzęta.

Nie myśl, że robaki uwielbiają tylko pyszne: płatki zbożowe i cukier.

Są takie wszystkożerne, że można je znaleźć wszędzie, nawet w opakowaniach (zapieczętowane!) Z tynkami musztardowymi.

A także w przyprawach, w tym czerwonej papryce.

A skoro są w takim miejscu, czują się wspaniale, wiesz, że środki ludzi, w tym coś płonącego w kompozycji, nie pomogą ci. Ale więcej o tym później, a teraz zidentyfikujmy najbardziej prawdopodobne miejsca ich rozmieszczenia, ponieważ konieczne jest szybkie i pewne działanie.

Dokładnie sprawdź wszystkie paczki ze zbożami. Czytaj, żeby szukać gadów w otwartych paczkach, gdzie najczęściej się przenikają. Jeśli jest ich dużo, możesz nawet wątpić, że już udało im się przeniknąć do zamkniętych, ale nie jesteś jeszcze widoczny, ponieważ dziury, które obgryzają, są bardzo małe.

Sprawdź wszystkie suche przepisy, ponieważ mogą one dotyczyć nie tylko zbóż, ale także mąki, makaronu, cukru.

Czy to - oni nie lubią soli, ale nadal wyglądają, nie boli. Może masz jakieś specjalne robaki? W tym przypadku lepiej jest "perebdet", bo trzeba zostawić gdzieś swoje "gniazdo", nie będziesz miał czasu, by mrugnąć okiem, bo znów zaleją kuchnię.

Fasola - najlepszy "dom". Dlaczego jest tak kochany przez błędy nie jest bardzo jasne, ale fakt pozostaje. Jeśli fasola nie jest przechowywana w zamrażarce, ale po prostu w słoiku lub worku, prędzej czy później będzie musiała zostać podana chrząszczom do zjedzenia.

Najprawdopodobniej w ziarnach posadzono kilka specjalnych błędów, których larwy już w nim występują, po prostu "śpią" do pewnego momentu. A jeśli dostaną się do ognia, natychmiast zaczynają przekształcać się w robaki, które pozostawiają na ziarnach ciemne, duże plamki i dziury.

A może jakiś pasożyt chrząszcza z pola dostaje się do fasoli, a następnie szybko się rozmnaża? Nie jest to jasne, ale nie o to chodzi.

To fasola, która jest najbardziej wrażliwa, więc z reguły trzymaj ją w zamrażarce.

To jest najbardziej idealne miejsce do przechowywania. Po zamrożeniu jakość ziarna nie zmienia się wcale, a nawet można ją sadzić, pięknie rośnie.

Weź przyprawy i leki. Jak już pisaliśmy powyżej - błędy tylko uwielbiają tynki musztardowe. Chociaż gorzki, ale jakoś nie ma mąki. Dlatego spójrz, czy ich tam nie ma? A także otwieraj paczki z łatkami, tabletkami i dobrze wytrzyj obudowę. Może wyskoczą, kiedy zaczniesz "szeleścić" w pudełku. A przyprawy to papryka, przyprawy, wszelkiego rodzaju zioła. Mogą być wszędzie!

Również herbata, kawa, suszone owoce są przez nich kochane. Zazwyczaj o takie rzeczy zapomina się kochankę. W banku są praktycznie niewidoczne. Pojawiają się tylko wtedy, gdy nalewacie drinka. To bardzo paskudny widok! Dlatego spójrz, a potem, nierówna godzina, hańba, nalewanie herbaty do gościa.

Zwróć uwagę na pudełka z warzywami. Wyobraź sobie, że robaki kochają cebulę. W sieci jest wiele postów na forach, na których kobiety mówią, że szkodniki są tam nawet likwidowane. Cebula jest zepsuta, staje się miękka. Dlatego nie bądź leniwy i sprawdź wszystkie warzywa.

Spójrz za ściany mebli i szczeliny. Błędy są różne. Niektóre kaszki, a niektóre - meble. Nie są szczególnie zainteresowani przepisami, ale idealnie układają się w kuchni, psując i psując nastrój swoim wyglądem.

Idealnie żyją w szafkach kuchennych, jedząc okruchy. Oprócz mebli kuchennych otwórz szuflady w pozostałych pomieszczeniach. Jeśli jest ich już dużo, mogą spokojnie zamieszkać w całym mieszkaniu.

Sprawdź parapety. Parapet kuchenny jest szczególnie wrażliwy. Są często używane przez gospodynie domowe jako dodatkowe miejsce pracy. Dlatego w szczelinach mogą znajdować się różnego rodzaju drobiny, za którymi będą lądować błędy. I tam urządzą sobie "jaskinię".

Spójrz dobrze na podłogę. Tam też mogą idealnie pasować. Zwłaszcza jeśli podłogi są drewniane i mają wiele małych pęknięć. Na podłodze nie są tak łatwe do wykrycia. Tutaj trzeba albo wytrawić albo wytrzeć wybielaczem. Potem wyskakują, a ty już wiesz, gdzie je prowadzić.

Peretrusite wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego. Co zaskakujące, robaki zajmują nawet technikę. Można je znaleźć w mikserach, maszynach do mielenia mięsa, a nawet żelazkach.

Pewna kobieta na forum napisała, że ​​znalazła błędy, gdy zaczęła głaskać bluzkę. Włączyłem parę i posypały. Brrr.

Dlatego nie zapomnij sprawdzić. Będzie bardzo obraźliwe, jeśli zaczniesz robić mięso mielone, a to będzie robactwo.

Jak dostają się do domu?

Kupujesz chrząszcze. Nie włączają się i nie latają z ulicy. Zazwyczaj w połączeniu z owadami sprzedawane są wagi, które są tańsze niż pakowane.

Ale w zapieczętowanym opakowaniu mogą być.

Więc - patrz, co bierzesz. Chociaż w uczciwości, zwykle "sprzedane" larwy, których nie można zobaczyć.

Najlepszy sposób na radzenie sobie z robakami w kuchni

A więc, w jaki sposób w kuchni robią się błędy ze zbóż? Nie ma nic lepszego niż stary i miły "Dichlophos".

Muck, rzecz jasna, jest rzadki, ale zabija robale na miejscu. Ale zanim przetworzymy powierzchnię, znajdź miejsce, w którym możesz usiąść przez co najmniej pół dnia, aby zniknął.

Procedura w tym przypadku jest następująca:

  1. 1. Przejdź przez wszystko, co jest możliwe i wyjmij je na ulicę (lub inny pokój)
  2. 2. Oczyść szafki, podłogę, listwę przypodłogową wilgotną szmatką
  3. 3. Naczynia i słoiki na zboża - umyć i spłukać wrzątkiem (aby zabić larwy)
  4. 4. Przetwórz wszystko za pomocą Dichlorvos (zawsze w masce i okularach) i wycofaj się do kogoś na wizytę

Nie radzimy dzwonić do różnego rodzaju firm, które gwarantują dezynfekcję. Nie wymyślili niczego nowego, ale kosztują dużo pieniędzy.

Nie, jeśli masz dodatkowe środki, możesz zadzwonić, żeby samemu nie oddychać chemią. Ale jeśli mówimy o wydajności, to nie ma różnicy: będziesz samodzielnie przeprowadzać przetwarzanie lub płacić ludziom, aby nie powiedzieli, że nie da się ich wytrawić w domu.

Bardziej humanitarne sposoby (dla emerytów)

Nie chodzi o ludzkość w odniesieniu do błędów, ale o ludzkość do przepisów, a więc do emerytów. Mimo to, jeśli nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, po prostu jest to wysokość szaleństwa, aby wziąć i wyrzucić zad.

Dlatego możesz użyć tej metody walki:

  1. Krok 1. Przesłoń zad. Przez drobne sito, dobrze wyglądaj.
  2. Krok 2. Następnie spal go w piekarniku lub włóż paczki do zamrażarki na 3-4 dni.
  3. Krok 3. Spróbuj użyć tego kupra tak szybko, jak to możliwe.
  4. Krok 4. Szafki, podłoga i inne powierzchnie nadal leczą. Jeśli nie potrafisz chemii, to przynajmniej ocet wytrzyj, zalej wrzątkiem szczelinę lub możesz użyć mydła do prania (zetrzyj je i zrób roztwór mydlany). Możesz również przygotować roztwór kwasu borowego.
  5. Krok 5. Pamiętaj, aby opłukać naczynia, ponieważ mogą występować larwy.

Po umieszczeniu zboża z powrotem w pudełku, możesz umieścić tam "pułapki". Wlać kapsle oleju słonecznikowego i resztki robaków oczywiście smakują ten smakołyk. I utonąć w tym, a ty po prostu to wypuściłeś i to wszystko.

Następnie można umieścić liść laurowy i czosnek w szafkach. Nie gwarantujemy, że jest to bardzo skuteczne i pomoże trwale usunąć błędy, ale dusza uspokaja.

Jak zapobiec nowej inwazji?

Nie ma mowy, nie możesz tego ostrzec. Od czystości tego małego zależy, raczej - od uważności.

Jedyne, co możesz doradzić - przechowuj zboża w hermetycznie zamkniętych szklanych słoikach, specjalnie zaprojektowanych do przechowywania produktów sypkich.

Chociaż nie jest to panaceum, ale wtedy, chociaż nie będą rozpraszać się w inne miejsca.

Pamiętaj też, aby przykrywać paczki przyprawami, ale zwykłymi zszywkami.

Ogólnie rzecz biorąc, zapobieganie jest jedno: po prostu staraj się nie kupować niczego, aby móc z niego skorzystać w przyszłości. Na podwórzu, przypuszczam, nie jest to 17 rok i w każdej chwili możesz iść do sklepu. Lepiej kupić mniej i trochę drożej niż dużo, tanio, ale połowę, aby wysłać na wsparcie psów domowych.

Jakie rodzaje magazynów owadów istnieją

Co działa najlepiej i jak dokładnie można uzyskać błędy - już napisaliśmy. Ale oprócz takich środków wciąż istnieją wszelkiego rodzaju pułapki, na przykład feromony. Możesz kupić parę i zorganizować, aby zapobiec i zwabić te osoby, które doświadczyły głównego leczenia.

Używanie pułapek jest nieuzasadnione i kosztowne. Działają nie tak szybko, jak byśmy chcieli, oceniając po recenzjach w Internecie. W międzyczasie w kuchni są robaki - zbóż staną się bezużyteczne.

Na koniec pozwól nam powiedzieć, jakie szkodniki są i jak są one nazywane. Być może zidentyfikujesz je ze zdjęcia, a wtedy łatwiej będzie wybrać chemię w sklepie, jeśli błędy zostaną usunięte.

Moth pokarmowy to osobny przypadek. Porada podana powyżej nie zawsze pomaga, musisz kupić pieniądze, które są zawieszone w kuchni, ponieważ to latające owady.

Co jeszcze możesz powiedzieć na zakończenie? Jak pozbyć się błędów w kuchni - teraz wiesz na pewno. Pozostaje ci życzyć tylko jednej rzeczy - że nasza rada wkrótce nadejdzie.

Jak pozbyć się błędów mąki w kuchni: skuteczne sposoby i zalecenia

Jak pozbyć się błędów mąki w kuchni? Takie pytanie pojawia się w głowie każdej kochanki, gdy istnieje wiele małych owadów, które zajmują zapasy żywności w szafce. Dość nieprzyjemny widok zagraża nie tylko zepsutemu nastrojowi, ale także częściowemu lub całkowitemu oddzieleniu się od uszkodzonych zbóż. Można oczywiście spróbować uratować co najmniej przez przesiewanie przez sito, ale ... "Sort away9raquo; tylko dorośli, ale jaja ułożone przez nich, skąpe i podobne do ziaren mąki, z łatwością przejdą przez otwory w siatce sita. Dlatego lepiej jest szukać innego rozwiązania złożonego i nieprzyjemnego pytania: "Jak pozbyć się błędów w zadaniu raz na zawsze?"

Kto mieszka na półkach w kuchni?

Jeśli w kuchni pojawiły się błędy - jak szybko i skutecznie pozbyć się ich? Należy zauważyć, że istnieje wiele osób ubiegających się o zawartość szafek kuchennych: młynki do chleba, grzyby mączne, morwy czerwonej, mole żywności. Każdy z tych gatunków, uderzając w sprzyjające warunki, znacznie psuje produkty i aktywnie się rozmnaża. Jak pozbyć się błędów w szafce kuchennej?

Młynki do chleba to małe robale (do 3,7 mm długości), charakteryzujące się niesamowitą witalnością i płodnością. Mają czarno-brązowy kolor pnia i małą główkę całkowicie pokrytą skorupą. Dorośli nie jedzą: uszkodzenie rezerw kuchennych spowodowane jest przez larwy. Penetrując podłoże odżywcze, wykonują liczne przejścia. W tym samym miejscu przepoczwarzaj, przedgryzając się w miejscach karmienia kołyski. Instancje, które żyją w mące, kleju z kulki cząstek i przetrwać okres transformacji w imago. W ciągu roku powstaje około 3-4 generacji młynków do chleba, które można znaleźć w zapasach kuchennych, na oknach, ścianach, podłogach pomieszczeń tylko przy ich dużej akumulacji. Z niewielkimi ilościami owadów pozostają w podłożu żywności potajemnie i na zewnątrz nie są pokazane. Młynki do chleba nie gardzą herbatą, kawą, roślinami leczniczymi, wiązaniami do książek, mieszaną paszą, rozdrobnionymi mieszankami ziaren; pozostawiają w nich wiele ruchów i odkładają produkty życia.

Sposoby penetracji błędów w kuchni

Jak młynek do kawy dostaje się do kuchni? Najczęściej są one dostarczane przez właścicieli w paczkach z zakupionymi produktami. Najprawdopodobniej kasze na półkach sklepów były początkowo zanieczyszczone z powodu nieprzestrzegania przez producenta norm sanitarnych i higienicznych dotyczących przetwarzania i przechowywania produktów. Tak więc, po drodze z magazynu do sklepu, błędy, które były w jednym pakiecie z zadem, trafiają do konsumenta końcowego. Jak pozbyć się błędów mąki w kuchni?

Czerwony grzyb - zaszkodzi zapasy kuchenne

Nie przeciwko stanie szafek kuchennych zaopatrzenie czerwony mukoed - małe owady (długą 1,5-2,5 mm) rdzawo-żółty kolor, znamienny tym, sztywne skrzydła, pokryte włosami ciałko jedwabiste i szeroko rozstawione nitkowatego anten. Podobnie jak młynek do chleba, woli "work9raquo; na skalę przemysłową i mieszka w młynach, zbożach i młynach paszowych, piekarniach, fabrykach makaronów. Żywi się zbożami, gnijącymi mąkami i ziarnami, pod warunkiem, że wilgotność tych ostatnich nie jest niższa niż 15%. W ciągu roku na sprzyjających warunkach mogą się rozwijać 4 pokolenia. Średnia długość życia osób dorosłych wynosi 6 miesięcy. Zebrane w grupach mucker podnosi wilgotność produktów, zanieczyszcza je ekskrementami i łuskami od larw. Jak pozbyć się błędów mąki w kuchni?

Mączysty Chruszczak: cechy siedliska

Najczęstszym mieszkaniec kuchni jest mukoed Surinam (poza mąką ziemniaczaną) - czerwonawo-czerwony chrząszcz charakteryzuje małe (3-4 mm), wielkość, krótkiej anteny, silny pancerz, co zabezpiecza tyłu i głowy i małych nierozwiniętych skrzydła. Przy korzystnej temperaturze + 23-25 ​​° C samica jest w stanie dać 4 pokolenia rocznie, znosząc 300-350 jaj na raz. U osób z najbardziej aktywnych ta może sięgać 1000. jaja flour beetle (korotkoovalnye, biały) w zadzie dość trudne do wykrycia, gdyż pokryte są lepką cieczą, szybko absorbująca cząstki mąki i pyłu. Chociaż samica jest tak płodna, że ​​sprzęgło wytwarza wszędzie, gdzie to możliwe: na produktach, tkaninach, w pęknięciach szafek. Wykluły się larwy natychmiast indeksować w poszukiwaniu pożywienia, łatwo przegryźć worków i osiedlić się w zapasach zboża i mąki - najbardziej preferowany produkt. Nieco zadowolony z tego, że tego typu owady niezależnie regulują jego siłę. Wraz ze znacznym wzrostem osobniki dorosłe i larwy jedzą jaja i poczwarki.

Nagromadzenie mucynoidów może znacząco zepsuć zapasy żywności. Na przykład mąka, gdy infekcja masy ulega zabrudzeniu, staje się grudkowata, pachnie źle, nieprzyjemnie do smaku i ogólnie nie nadaje się do spożycia. Żywność uszkodzona przez hruschak jest niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego i może powodować reakcję alergiczną, dysbiozę, a nawet zatrucie. Jak pozbyć się błędów w kuchni?

Jak pozbyć się moli żywnościowych?

Nieprzyjemną niespodzianką w kuchni jest odkrycie moli żywnościowych. Owad nie rozprzestrzenia się tak aktywnie, jak jego "współpracownicy", ale składanie jaj wytwarza się w najbardziej nieoczekiwanych, często trudno dostępnych miejscach. Oznaczyć obecność uskrzydlonego szkodnika można przez dokładne zbadanie pomieszczenia. Na ścianach i pod sufitem widać szaro-brązowe kokony; w zakażonej mące i skrzepie łatwo jest zbadać różowawe gąsienice. Takie produkty są bezużyteczne w użyciu, więc będą musiały się z nimi rozstać. Ponadto, pożegnaj się z mole żywieniową, stosując jedną z następujących metod.

Mąki w kuchni: sposoby walki

Jeśli w zbożach i mące znajdują się małe szkodniki, należy natychmiast podjąć działania w celu ich zniszczenia, nie pozwalając na czas rozmnażania i rozwoju wyklutych osobników. Jak pozbyć się błędów w zbożach i mące w kuchni?

Jednym skutecznym sposobem zabicia szkodnika jest zamrożenie skażonej żywności w zamrażarce. Nie poważnie uszkodzone zboża można kalcynować w piecu w temperaturze 100-110 ° C przez 10-15 minut, przed przesiewaniem. W celu zapobiegania zaleca się podgrzanie wszystkich zakupionych zbóż w piekarniku, ponieważ mogą być już zarażone przez szkodniki. Łatwo jest usunąć chrząszcze z fasoli i grochu, które są wymagane przez kilka minut do napełnienia słoną wodą. Kiedy pojawiają się owady, woda musi zostać osuszona, a czyste owoce z roślin strączkowych wysuszone na suchej serwetce. W przypadku poważnego uszkodzenia lepiej odrzucić żywność. Jak pozbyć się błędów w szafce kuchennej w inny sposób?

O kolejności w szafkach kuchennych

Operacja usunięcia błędów zostanie uznana za całkowicie zakończoną, jeśli uporządkujesz je w szafkach kuchennych. Aby to zrobić, wszystkie półki powinny być całkowicie uwolnione od zawartości, usunąć resztki obudzonych zbóż, wypełnić szczeliny wrzącą wodą, wytrzeć powierzchnie roztworem octowym (na litr wody - łyżkę octu). Następnie szafki należy zostawić na dzień, aby wyschły. W międzyczasie należy uporządkować pojemniki na zboża: umyć je roztworem na bazie mydła do prania, a następnie traktować go wrzącą wodą. Worki tkanek, w których przechowywano zboża, należy traktować roztworem soli i bez spłukiwania suszyć.

Jak pozbyć się błędów mąki w kuchni? W celu uniknięcia ponownego zakażenia szafki błędy półki zaleca się posypać proszku złocienia - naturalny środek owadobójczy organiczny jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, ale jest to śmiertelna trucizna dla owadów. Wytwarza się z dolmatskoy rumianku, takie środki blokują przepływ impulsów nerwowych, z którego to powodu owadów szybko paraliżu matrycy. Obróbkę trudnych powierzchni można również przeprowadzić za pomocą pistoletu natryskowego, który jest wypełniony złodziejem rozpuszczonym w wodzie. Zaletą naturalnego środka jest jego wszechobecność: proszek jest łatwo dostarczany do trudno dostępnych miejsc. Jego jedyną wadą jest niezdolność do niszczenia jaj owadów. Dlatego zaleca się wykonywanie powtarzających się zabiegów mających na celu pozbycie się pokolenia lęgowego.

Jak pozbyć się mąki robaka w kuchni metodami ludowymi?

Zwykłe czosnek i liście laurowe są dobrymi repelentami błędów kuchennych. Wystarczy po prostu umieścić je na półkach szafek lub w pojemnikach ze zbożami i mąką. Owady również nie tolerują aromatu gałki muszkatołowej, dlatego zaleca się zalewanie przyprawy klejem i przyklejenie jej do wewnętrznych ścianek szafki.

W przypadku błędów zbożowych trudno jest walczyć, dlatego najlepiej zapobiegać ich inwazji na kuchnię. W celu uniknięcia takich szkodników jak żywiak chlebowiec, czerwony mukoed, flour beetle, zaleca się regularnie utrzymania stałej czystości w kuchni, powietrza pokojowego i zapewnić, że wilgotność powietrza jest umiarkowane. W końcu wilgoć jest idealnym środowiskiem do zwalczania błędów.

Kasze to produkt, który każda gospodyni zawsze próbuje kupić z pewnym marginesem. Jest spożywany powoli, rzadko sprawdzany pod względem integralności i czystości. W tym czasie szkodliwe chrząszcze mogą się w nim rozmnażać i rozwijać. Dlatego nie zaleca się kupowania mąki i zbóż w dużych ilościach. Natychmiast po zakupie należy sprawdzić produkty pod kątem obecności chrząszczy, w ciągu jednego dnia w zamrażarce i dopiero potem wlać do hermetycznie zamkniętych pojemników. W opakowaniach zboża nie są zalecane do przechowywania, ponieważ błędy są w stanie łatwo je obgryzać.

Suszone owoce i orzechy są pożądane do przechowywania w lodówce. Okresowo należy sprawdzać zboża i mąkę pod kątem występowania w nich owadów wylanych na suchą powierzchnię w celu wietrzenia. Naczynia, w których zbóż są przechowywane, po wyczyszczeniu, oparzenia wrzącą wodą i wytrzeć do sucha.

Dodaj komentarz

63 + = 64