Nazwa kategorii

Jak wygląda Drazena?

Dracaena: jak dbać i replikować w domu. Wszystko o opiece nad draceny w domu: wskazówki ze zdjęciami

Wśród ogromnej różnorodności roślin, które są wykorzystywane do domu, biura, mieszkania, centrum handlowego i krajobrazu, draceny to takie, które można spotkać niemal wszędzie.

Jeśli chcesz mieć ten krzew, postępuj zgodnie z naszą radą i dowiedz się więcej o opiece nad draceny w domu.

Dracaena: opieka domowa - reprodukcja

Na początek, należy pamiętać, że to wieloletnia roślina, która rośnie powoli wystarczająco 10-15 cm rocznie.

Rozmnażanie odbywa się poprzez rozmnażanie sadzonek.

Istnieją dwa sposoby.

1. Reprodukcja korony.

- przygotować sadzonki. W tym celu cięcia rozgałęzione części roślin korzeń po lub w przypadku bagażnika następnie odciąć górną częścią w odległości około 10 cm od początku. Usuń dolne liście z wyciętej części. Aby wysuszyć skrawek, pozostaw go na godzinę w powietrzu.

- Do pojemnika i wlać wermikulit - jest szczególnym mineralny, który jest stosowany do sadzonek ukorzenienia (można go zakupić w centrach ogrodniczych lub wymienić węgiel). Alternatywnie, łodygę można obniżyć do roztworu podkładki - preparatu, który przyspiesza tworzenie korzeni u roślin.

- zwilżyć ziemię i umieścić w niej sadzonki. Ponownie zalać ciepłą wodą.

- Zapewnij oświetlenie, unikając bezpośredniego światła i ciepłego reżimu temperaturowego.

Po trzech tygodniach rozwija się system korzeniowy rośliny i może zostać przeszczepiony do podłoża glebowego.

Możesz sadzić łodygę bezpośrednio i bezpośrednio w ziemi, ale gleba musi mieć wysoką zawartość torfu. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy stworzyć rodzaj szklarni lub zapewnić niezbędną temperaturę (24-26 ° C), nawilżając i nawadniając.

Jeśli macica jest teraz penechką, przykryj ją słoikiem i umieść w ciepłym i jasnym miejscu. Znaki nowego wzrostu widoczne są już za kilka miesięcy. Usuń wszystkie nerki skierowane do wewnątrz, powinny one pozostać nie więcej niż pięć. Odbywa się to w taki sposób, że powstające pędy nie przeszkadzają sobie nawzajem. W przeciwnym razie korona będzie niekontrolowana w gęstości, aw konsekwencji - choroby i szkodniki w tym samym czasie, co odkształcenia pędów.

2. Jeżeli górna umarłeś, i był jeden Pniak, a roślina naprawdę chcesz zapisać, a następnie za pomocą następującej metody propagacji. Aby to zrobić, należy wyciąć trzpienia i arkusz blizn tych zaleceń sztuk z dzielenia 5-20 cm. Umieszczone poziomo lub pionowo w wermikulitu, piasku lub gruntu podłoża i wytwarzają specyficzny efekt teplichku. Jeśli zastosowałeś metodę pionową, nie jest wymagane przesadzanie w ziemi.

Odpowiednia uprawa odgrywa ważną rolę w zapewnianiu roślin. Nie wszyscy wiedzą, jakie instrukcje dotyczące opieki nad draceny w domu powinny być przestrzegane. Poniższe wskazówki przeprowadzą Cię przez proces prawidłowej produkcji roślinnej.

Dracaena: opieka domowa - gleba, oświetlenie, warunki do kwitnienia

Gleba: jeśli nie chcesz kupować specjalnej mieszanki gleby dla rodziny agawy, możesz sam ją przygotować. Aby to zrobić, należy przyjmować 1 część ziemi sod (zebranych na łąki i pastwiska) i 1 części perlitu (lekki lekki minerał, który jest zamiennikiem piasek) lub piasku lub torfu i 1 część kompostu lub liści formy. Jako środek ułatwiający rozpad można również użyć węgla lub zepsutej cegły. Na dnie doniczki koniecznie umieścić rozszerzoną glinę. Z tego powodu w wodzie zostanie zatrzymana różnorodna zastała woda, która może zniszczyć całą roślinę.

Jeszcze łatwiej jest wziąć trzy kawałki ziemi ogrodowej, po części torf i gruby piasek. Nie zapomnij położyć odpływu około 3 cm.

Z tak zwanym. przeładunek w głębokim garnku pożądane jest zastąpienie wierzchniej warstwy gleby. Odpowiednio dobrana gleba jest kluczem do pomyślnego rozwoju i wzrostu rośliny.

Światło: roślina ta jest dość odporna na oświetlenie w szerokim zakresie warunków. Ale unikaj bezpośredniego światła słonecznego, lepiej, jeśli oświetlenie jest rozproszone. Jednocześnie brak oświetlenia może prowadzić do znacznie wolniejszego wzrostu roślin. Odnosi się to do przypadku, gdy roślina znajduje się pośrodku pokoju. Rozciąga się na wzrost i szybko traci swój atrakcyjny wygląd i wyrafinowanie. W takim przypadku wykończenie mu pomoże. Zaleca się spędzać go wiosną i latem. Poprzez swoją procedurę przypomina proces "reprodukcji korony". Nie zapomnij przetworzyć krawędzi plasterków za pomocą specjalnych środków.

Temperatura: zawsze powinien być ciepły (20-23 ° C), niezależnie od pory roku na zewnątrz. W niskiej temperaturze dracen nie wzrośnie, a nawet może umrzeć. Minimalna temperatura dla zawartości wynosi 13 ° C. Nie zapominaj, że Drazena boi się przeciągów. Zajmij się tym.

Warunki kwitnienia. Czy jesteś zaskoczony? Okazuje się, że kwitnie również nasza ozdobna roślina liściasta. Chociaż nie można nazwać tego imponującego drzewa. Kwiatostan jest uchem lub pędzlem, na którym znajdują się małe i bezbarwne kwiaty. W przypadku kwitnienia konieczne jest przestrzeganie reżimu temperatury i reżimu nawadniania i nawilżania. Ale nie wiązać żadnych nadziei, ponieważ kwiaty draceny są rzadkie i najczęściej tylko draceny są pachnące.

Kwitnienie pachnącej draceny

Dracaena: opieka domowa - najlepsze opatrunek i podlewanie

Wilgotność: Jeśli wilgotność otoczenia jest wysoka, roślina rośnie dobrze. Spróbuj rozpylać tę roślinę tak często, jak to możliwe.

Podlewanie gleby powinno być umiarkowane i przeprowadzane w miarę wysychania. Jest to około 2 razy w miesiącu w zimie i raz w tygodniu - w lecie. Ważne jest, aby nie dopuścić do nadmiernego zawilgocenia lub wyschnięcia gleby. Woda musi być koniecznie ciepła.

Nawozy: takie potrzeby są dość proste. Latem i wiosną nawozy rozpuszczalne w wodzie mogą być używane dwa razy w miesiącu. Gdy na zewnątrz jest zima lub jesień, nawóz nie jest wymagany. W okresie aktywnego wzrostu roślin zalecane są nawozy organiczne, a od połowy lata nawozy mineralne. Ważne: gleba musi pozostać wilgotna podczas nawożenia.

Fluor: rośliny te są bardzo wrażliwe, więc wpływ tej substancji chemicznej należy zminimalizować. Fluorek można znaleźć w wodzie z kranu, dlatego ważne jest, aby używać czystej i destylowanej wody.

Dracaena: opieka domowa: dlaczego ona umiera?

W większości przypadków niepokój właściciela Drazena powoduje stan liści draceny. Zaczynają ciemnieć od czubka, a potem cały liść staje się brązowy i umiera. Przycinanie martwych liści nie rozwiązuje problemu. Tutaj trzeba pomyśleć o przyczynach, które doprowadziły do ​​takich wyników.

Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy są:

- roślina jest zalana. Może to również prowadzić do rozpadu korzeni roślin. Resuscytacji dracaena wyjąć z garnka, cięte gnicie korzeni, posypać je proszku lub węgla aktywowanego i po przeszczepie nowego substratu;

- niewystarczająco podlany - brązowe liście pojawiają się na liściach i wysychają. W takim przypadku należy ustawić nawadnianie na umiarkowane. Wytnij brązowe końce liści.

- Niska wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą zawartości. Unikaj umieszczania garnka z draceny w pobliżu grzejników. Jeśli nie można tego uniknąć, należy regularnie spryskiwać roślinę.

Nadmierne oświecenie wynika z pojawienia się na liściach jasnych i suchych plamek lub są one lekko zabarwione.

Jeśli temperatura w domu jest zbyt niska, liście stają się miękkie, zwijają się, opadają i gniją.

Zawsze używaj dobrze przepuszczalnych gleb, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jeśli pień twojej rośliny jest zdrowy, ale liście są uschnięte lub odpadły, wtedy je usuń. Lufę należy regularnie spryskiwać i zapewniać niezbędne warunki. Wkrótce da nowe kiełki. W tym przypadku, biorąc pod uwagę fakt, że upadek dolnych liści rośliny jest normalnym procesem dla draceny.

Jeśli pień jest pomarszczony, oznacza to, że cała roślina gnije.

Przyczyną śmierci rośliny może być także uszkodzenie mechaniczne. Ale w tym przypadku istnieje wyjście. Użyj jednej z metod hodowli, aby ponownie posadzić złamany wierzchołek lub korzeń ze złamanej doniczki. Troskliwa i właściwa opieka po raz pierwszy reanimuje twoją roślinę.

Innym powodem śmierci rośliny może być początkowo chora roślina, którą kupiłeś w sklepie. Nie kupuj rośliny z następującymi objawami:

- półprzezroczyste lub brązowe młode liście;

- zgniłe porady root;

- zapach pleśni i zgnilizny.

Kupowanie zdrowej rośliny uratuje Cię od niepotrzebnych wydatków i doświadczenia, że ​​robisz coś złego.

Potencjalne problemy w walce: choroby i szkodniki

Dracena może zostać zniszczona przez różne szkodniki, dlatego bardzo ważne jest poznanie naturalnych rozwiązań tych problemów.

Spider's Ticks - Są to ssące owady, które prowadzą do nierówności liści. Aby się ich pozbyć, możesz spryskać roślinę środkami owadobójczymi dla roślin doniczkowych.

Shchytovka Kiedy pojawienie się jest konieczne, aby zdrapać, a liście są traktowane roztworem alkoholu.

Mąka prażona - owady ssące, które są wyraźnie widoczne. Wełna nasączona roztworem mydła usuwa je z powierzchni liści, a same liście są traktowane alkoholem.

Mszyce - gdy te szkodniki zostaną uszkodzone, liście rośliny żółkną, skręcają się i opadają. Aby je zwalczać, należy stosować insektycydy (aktynowe, roślinne, decis, inta-vir).

Wciornastki - małe owady, które wpływają zarówno na kwiaty, jak i liście. Gołym okiem wyglądają jak czarne kropki. Możesz się ich pozbyć przez bezwzględne usuwanie liści i przetwarzanie przez confidor.

Do najczęstszych chorób, które wpływają na roślinę należą:

1) Liście są żółte i białe plamy przy wierzchołkach. Choroba jest leczona utrzymując umiarkowaną wilgotność, warunki oświetleniowe i temperaturę.

2) Toksyczność fluoru - liście mają ciemnobrązowe i martwe strefy z żółtymi granicami. Zarządzanie: Unikaj stosowania zmian gleby, które zawierają fluor.

3) Plamienie liści - czerwonawe plamy na młodych liściach. Zastosuj iprodion, tiofanat, metyl, mankozeb i chlorotalonil.

4) Miękka zgnilizna - miękka, brązowa zgnilizna i nieprzyjemny zapach z ukorzenionych sadzonek. Oczyść korzenie starej ziemi i wyląduj w nowej glebie.

5) Przy niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności może rozwinąć się szara zgnilizna (botrytis) - brązowe plamy na liściach.

Przeprowadzenie regularnej inspekcji roślin i terminowe przeprowadzenie działań zapobiegawczych pomoże utrzymać roślinę w czystości i zdrowiu.

Dracaens mają piękne kolorowe wzory (z różowymi, żółtymi, białymi i czerwonymi paskami) i mogą ożywić każdy obszar. Jeśli wiesz, kiedy przeszczepić, jak opiekować się nimi w domu i przestrzegać wszystkich powyższych zaleceń, wtedy zdrowa roślina zaskoczy wszystkich.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Dracena

Przyszedł do nas z wilgotnych tropików ... To się nazywa krzew, ale może wzrosnąć do 20 metrów wysokości ... Wszystkie te słowa o dracenie. Rośliny Dracaena mają wiele odmian, natomiast w domu rosną około 3-4 gatunki. To nie jest rodzaj bonsai, ale żywy przedstawiciel flory. Gdy przedstawiciel gatunku Dracaena w domu, jak na zdjęciu, jest prowadzony zgodnie z wszelkimi zasadami, podoba mu się jego kochanka bogatą, bujną koroną. Porozmawiamy dziś o kompetentnej opiece.

Kwiat Dracaena: jak dbać w domu?

Najpopularniejsze gatunki to:

 1. Kwiat draceny jest pachnący. Nawet w normalnym pokoju będzie rosnąć bez problemów.
 2. Dracaena Marginata z czerwoną obwódką na liściach i dość długiej łodydze.
 3. Departament Stanu Dracaena. Charakteryzuje się owalnymi pstrokatymi liśćmi.

Dracena pachnąca Dracaena Marginata Departament Stanu Dracaena

Jeśli pozwala na to miejsce, możliwe są inne typy. Wystarczy umieścić dracen w garnku i umieścić go w pomieszczeniu z wysokim sufitem. Ta sama forma Marginata łatwo osiąga wysokość 3 metrów.

Pięknie kwitną dla radości gospodarzy będzie widok Sandera. Czasami sadzi się go w jednym pojemniku 2-3 kopii. Pozwala to stworzyć bardzo nietypowy splot pni w egzotycznym stylu.

Dracena Sander

Jednak tylko zdrowe rośliny będą w stanie zadowolić piękno. Jeśli nie masz informacji, jak prawidłowo sadzić kwiat, jego liście zaczną się deformować i wysychać, pojawią się owady i szkodniki. Jest mało prawdopodobne, że taki okaz będzie w stanie zadowolić cię pięknem. Z niektórymi czynnikami treści może zrezygnować, ale niektóre są całkowicie nie do przyjęcia.

Tak więc, podczas uprawy rośliny, konieczne jest spełnienie takich wymagań: optymalna temperatura, komfortowe oświetlenie, regularne harmonogramy nawadniania i terminowe karmienie draceny, bez przeciągów. Rozważmy każdy z tych czynników bardziej szczegółowo.

Najprostszy sposób na stworzenie optymalnego reżimu temperatury dla evergreenów. Wymagana temperatura latem + 20 - 22 stopni jest tworzona w sposób naturalny. W końcu, jeśli istnieje klimatyzator w domu lub biurze, stworzenie odpowiedniego systemu nie będzie trudne. Kiedy kwitnienie draceny pojawia się latem, przenoszone jest nawet na balkon lub otwarty kontur loggii.

Ogólnie rzecz biorąc, Dracena treelike zachowuje swoją żywotność w zakresie temperatur od 5 do 27 stopni. W zimie liczba ta powinna wynosić 15-17 stopni.

Jak zasadzić dracena, jeśli nie lubi bezpośredniego światła słonecznego i jednocześnie jest ciepłolubną rośliną? Nigdy nie kładź go na południowym oknie. Po zbudowaniu osobnego stoiska w odległości 120-150 cm od okna, w gorący, słoneczny dzień można chronić liście przed poparzeniem. Nie jest trudno je zauważyć. Wyglądają jak ciemne kropki pokrywające zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię.

Z butelek robimy kroplówkę własnymi rękami

Piękny dziedziniec prywatnego domu własnymi rękami: wszystko o budowie podwórka

Kiedy kwitną draceny, nie możesz zobaczyć, czy nie tworzysz niezbędnego mikroklimatu wilgotnych tropików dla rośliny. Jest to jedno z najważniejszych zadań ogrodnika. Istnieją trzy główne sposoby tak zwanego "doładowania": tradycyjne nawadnianie, umieszczanie obok roślin specjalnych parowników, terminowe opryskiwanie ulotek.

Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej uwagi należy poświęcić roślinie. Aby zwiększyć wilgotność w pokoju dziennym, można wetknąć mokrą szmatkę do baterii, postawić akwarium, zainstalować paletę z morfem i kamykami. Te środki zapewnią stopniowe i ciągłe odparowywanie wilgoci.

Poszczególne gatunki po prostu nie mogą się normalnie rozwijać bez spryskiwania wodą. Aby upewnić się, że "procedury wodne" są najbardziej użyteczne i skuteczne, woda powinna zostać ustalona.

Do obfitego podlewania zacząć, gdy górna warstwa gleby staje się sucha w gorącym sezonie. Używając specjalnego filtra węglowego, przepuść przez niego wodę. Nie wszyscy mają taką możliwość. Alternatywą dla filtra węglowego jest węgiel drzewny, który po prostu wpada do wody podczas procesu osadzania.

Nawóz do dracen może być stosowany uniwersalnie. Najważniejsze, że nie zawiera fluoru. W okresie letnim Dracaena potrzebuje tygodniowego karmienia, zimą zabieg można ograniczyć do raz w miesiącu.

Pomimo faktu, że draceny kwitnie obficie ze stałym dostępem do świeżego powietrza, silne przeciągi mogą być szkodliwe dla rośliny. Dlatego wietrzenie powinno być regularne, ale bez dodatków.

Czasem, w słabym świetle, roślina zaczyna przypominać bonsai. Jest silnie rozciągnięty lub, przeciwnie, słabo rośnie. Czasami lufa jest pusta, są charakterystyczne blizny z liści, które zniknęły wcześniej. Regularna zmiana liści jest naturalnym procesem dla danej rośliny. Możesz jednak postępować w następujący sposób. Odciąć szczyt draceny wraz z pniem o długości 12-15 cm i umieścić roślinę w ciemnym miejscu. Nie podlewaj go, dopóki nie zaczną się pojawiać nowe liście. Kwiat będzie znacznie zaktualizowany, pojawią się nowe gałęzie. Nawiasem mówiąc, gatunki draceny można przesadzić przy pomocy wycinanego kawałka. Plastry, które pozostały otwarte, są podatne na zraszanie ziarnem lub pokruszonym węglem drzewnym.

Transplantacja dorosłych roślin w nowym wazonie jest uważana za jeden z najważniejszych etapów konserwacji. Zasady wyboru najbardziej odpowiedniej pojemności są ściśle przestrzegane. Tak więc, jeśli roślina ma długość 35-40 cm, konieczne jest przeszczepienie dracenu do doniczki o średnicy około 15 cm.

Młode rośliny są przeszczepiane co roku, głównie na wiosnę. Transplantacja obejmuje zakup ziemi, podobnie jak w przypadku drzew palmowych. Warstwa drenażowa jest obowiązkowa. Konieczne jest podlewanie rośliny po przeszczepie, wykorzystanie wzrostu stymulującego wzrost jest uzasadnione.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kwitnieniu draceny

Niektórzy ogrodnicy na ogół nie wiedzą, jak ta roślina może wyglądać podczas kwitnienia. Przede wszystkim wynika to z niewłaściwych warunków zatrzymania. Najbardziej pachnący ze wszystkich zapachów pachnących draceny. Łodyga kwiatowa rozwija się wystarczająco długo - czasem trzeba czekać 10-12 lat. Ostateczny rezultat na pewno Ci się podoba.

Najdogodniejsze sposoby reprodukcji draceny

Chcesz zdobyć jeszcze więcej roślin? Nie ma problemu - możesz użyć następujących metod:

 1. Przetnij procesy wierzchołkowe.
 2. Propaguj części roślin pnia.
 3. Warstwy.

Najbardziej produktywnym okresem w roku na reprodukcję Drazena jest wiosna. W tym czasie wszystko budzi się, nasilają się również rośliny. Najprostszym i najszybszym sposobem są sadzonki. Weź górną część tułowia (możesz nawet z liśćmi) i pokrój go bardzo ostrym nożem. Przybliżona długość sadzonek wynosi 10 centymetrów.

Zwróć uwagę, że prawidłowo wykonane cięcie rośliny odgrywa ważną rolę.

Obdarte krawędzie, podarte kawałki kory - pierwszy krok do szybkiej śmierci rośliny. Jedna trzecia liści jest usuwana, co znacznie przyspiesza korzenie. Może być również prowadzona na różne sposoby:

 1. W wodzie. Warunkiem jest absolutnie ciepła woda ogrzewana do temperatury pokojowej. Zmień to powinno być częściej, okresowo dodając aktywowany węgiel drzewny.
 2. W materiałach stałych. Na przykład piasek, hydrożel i perlit. Zastosowane podłoże i powietrze muszą mieć temperaturę +20 stopni. Regularnie rozpylaj sadzonki, wykonuj wentylację rano i wieczorem przez 15-20 minut.
 3. W obojętnych podłożach. Chodzi o propagowanie draceny z łodygami macierzystymi. Po podzieleniu żywej łodygi na kawałki o długości 5-15 centymetrów, została ona również pocięta na blizny po liściach. Łodygi macierzyste można ukorzenić w poziomy i pionowy sposób.

Kluczem do skutecznego ukorzenienia będzie optymalna temperatura (nie poniżej +20) i zawartość sadzonek w szklarni.

Podsumowując, chcemy podzielić się z Wami 5 tajnikami skutecznej hodowli roślin:

 1. Regularnie usuwaj pył z liści.
 2. Wyjmij roślinę na świeże powietrze.
 3. Rozłóż górną warstwę gleby. Ma to pozytywny wpływ na wzrost.
 4. Zapewnij dodatkowe oświetlenie w okresie zimowym.
 5. Rozpyl w gorące dni.

Powiedz mi więcej pomysłów

Archiwum zdjęć Spójrz na wiele zdjęć i uzyskaj pomysły!

Archiwum wideo Tutaj znajduje się wiele filmów szkoleniowych i edukacyjnych

Dbaj o draceny

Dracaena potrzebuje rozproszonego oświetlenia. Jednak nie można umieścić go w cieniu, ponieważ brak światła zmniejszy jasność koloru liści. Narażenie bezpośredniego światła słonecznego na liście jest niedopuszczalne. Może to powodować poparzenia słoneczne i wysuszenie liści.

Dla dobrego szybkiego rozwoju rośliny potrzebne jest intensywne rozproszone oświetlenie. Najbardziej optymalnym miejscem będzie okno wschodnie lub zachodnie, gdzie promienie słoneczne nie docierają do popołudnia. W oknie południowym, w porze lunchu, wymagane jest cieniowanie, na przykład za pomocą półprzezroczystych zasłon.

Na północnych parapetach nie zaleca się rozwijania draceny. W cieniu roślina zacznie więdnąć. Szczególnie wymagający do oświetlenia odmiany o barwnych liściach, z brakiem światła, tracą swój kolor. Dlatego zimą zaleca się sztuczne ich rozjaśnianie. Gatunki o ciemnych liściach są bardziej mroczne.

Kwiat może rosnąć i czuć się dobrze dzięki wystarczającemu sztucznemu oświetleniu. Tak często ten kwiat można znaleźć w biurach.

Temperatura konserwacji latem i zimą może się znacznie różnić. Jeśli na wiosnę i lato konieczne jest utrzymanie temperatury w zakresie 20-25 ° C, to w zimnych porach roku roślina potrzebuje chłodnego zimowania.

Temperaturę można zmniejszyć do 15, ale nie poniżej 12 ° C, aby kwiat nie zginął.

W bardzo gorące letnie dni możliwe jest złagodzenie stanu draceny poprzez opryskiwanie liści i częste wietrzenie w celu uzyskania dostępu do świeżego powietrza. Równie ważne jest regularne i obfite podlewanie, aby gleba nie wyschła.

Kiedy na ulicy panuje ciepła pogoda, roślinę można wynieść na świeże powietrze. Jednak, ponieważ kwiat boi się przeciągów i palących promieni słonecznych, miejsce powinno być ciche i zacienione.

W zimie, jeśli nie jest możliwe zapewnienie warunków chłodniczych, ważne jest, aby chronić instalację przed gorącym powietrzem pochodzącym z grzejników. Ważne jest również utrzymanie środowiska o wysokiej wilgotności.

Dracaena jest rośliną tropikalną, kochającą wodę, ale jest bardzo słabo tolerowana przez stagnację wody w ziemi, dlatego wymaga umiarkowanego podlewania.

W letnim upale roślina musi być podlewana raz na 2-3 dni. Przed podlewania dratsenu w domu, ziemi w doniczce należy wysuszyć na głębokość 1-2 cm. Jeżeli temperatura latem powietrze gwałtownie zmniejszona lub zwiększona wilgotność, podlewanie kwiatów zostać zmniejszona.

Zimą, gdy roślina jest w spoczynku i rośnie bardzo słabo, powinna być podlewana rzadziej. Zimą podlewanie odbywa się raz na 5-7 dni. W takim przypadku musisz monitorować suszenie śpiączki ziemskiej.

Niektórzy eksperci zalecają podlewanie kwiatów przegotowaną wodą i schłodzone do temperatury pokojowej. Jednocześnie ryzyko zepsucia korzenia rośliny jest znacznie zmniejszone.

Roślina do prawidłowego wzrostu wymaga wysokiej wilgotności, którą można zwiększyć przez opryskanie rośliny ciepłą wodą. Możesz wziąć wodę do nawadniania, ogrzewając ją do 1-2 ° C.

Latem codziennie można przeprowadzać zabiegi wodne. To kompensuje niedobór wilgoci i zmyje pył z liści.

Zimą nie można rozpylać, ale jeśli instalacja znajduje się w pobliżu urządzeń grzewczych, procedura ta jest przeprowadzana raz w tygodniu.

Należy dopilnować, aby woda nie wpadła do lejków liści (w szczególności nie przebywał tam) i nie doprowadziły do ​​ich rozpadu.

Prawidłowy przeszczep draceny w domu

Zamknięta dracaena - marginate

Ziemia na draceny powinna być płodna i łatwo przepuszczalna dla wody. W mchu torfowym musi koniecznie zawierać torf.

Optymalny skład gleby dla draceny można wybrać w następujący sposób: darni ziemi, liści ziemi, próchnicy, torfu i grubego piasku w równych częściach. Taką mieszankę gleby można również kupić w kwiaciarniach. Konieczne jest wybranie uniwersalnej mieszanki dla roślin liściastych z dodatkiem torfu.

Jeśli używane jest zakupione podłoże, zaleca się dodanie składników rozdrabniających, na przykład wiórków kokosowych lub drobnego żwiru. Ponieważ roślina ma powierzchowny mały system korzeniowy, dobrą warstwę drenażu należy umieścić na dnie doniczki. W swojej jakości można użyć gliny, gliny, kamyków lub polistyrenu. Pomoże to uniknąć gnicia korzeni.

Przed sadzeniem mieszaninę gleby należy zdezynfekować, znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji przez szkodniki i choroby. W tym celu ziemię można przechowywać przez kilka godzin w mrozie lub kalcynować w nagrzanym piekarniku przez 15-20 minut.

Nawozić glebę, w której znajduje się draceny, jest to możliwe tylko w okresie wiosenno-letnim, kiedy obserwuje się jej intensywny wzrost.

Rozpocznij karmienie pod koniec kwietnia lub na początku maja, i kończymy pod koniec września. Jesienią i zimą roślina nie nawozi.

Do nawożenia rośliny najlepiej nadają się złożone płynne nawozy odpowiednie dla roślin liściastych. Nawozić glebę 2 razy w miesiącu.

Optymalny dla wzrostu draceny jest wilgotność w zakresie 60-70%. Bardzo trudno jest stworzyć takie warunki w mieszkaniu. Dlatego konieczne jest okresowe nawilżanie powietrza w pobliżu rośliny. Odbywa się to poprzez rozpylanie i natryskiwanie wilgoci w pobliżu rośliny.

Oprócz natryskiwania zaleca się również przygotowanie ciepłego prysznica dla rośliny. Pomoże zmyć pył z liści i odświeży kwiat. Zapobiegnie to również pojawieniu się przędziorka.

Aby zwiększyć wilgotność w otoczeniu, możesz również:

 • Za pomocą nawilżacza powietrza;
 • Umieszczanie garnka na tacy mokrymi kamykami, mchem, ekspandowaną gliną;
 • Na gorącym akumulatorze umieść wilgotną ściereczkę.

Dracena jest bardzo wrażliwa na chlor, bor i fluor zawarte w wodzie do nawadniania. Dlatego jeśli w wodzie jest nadmiar tych mikroelementów, roślina uschnie. A jeśli pozbędziesz się chloru, broniąc wody z kranu przez kilka dni, to nie będzie możliwe oczyszczenie go z fluoru.

Czyszczenie konwencjonalnymi filtrami zmniejszy tylko nieznacznie jego zawartość. Dlatego jeśli masz nadmiar fluoru w wodzie z kranu, lepiej nie podlewać go draceni. Zaleca się stosowanie deszczu lub wody destylowanej.

Kwasowość gleby jest również ważna dla rośliny. Optymalna równowaga kwasowo-zasadowa wynosi 6,0-6,5 pH. Ze wskaźnikami wyższymi lub niższymi mogą pojawić się płaty liści.

Przydatne wskazówki, dzięki którym draceny będą wygodne i będą wyglądać majestatycznie i luksusowo:

 • Umiarkowane podlewanie. Roślina toleruje suchość lepiej niż wilgotność stojąca w glebie i podlewanie systemu korzeniowego.
 • Optymalna temperatura zawartości latem wynosi 20-25 stopni, zimą ważne jest obniżenie jej do 15-18 stopni.
 • W ciepłym sezonie zaleca się zabranie draceny na świeże powietrze w zacienionym miejscu: na podwórku, na werandzie lub na tarasie.
 • Jeśli zimą roślina znajduje się w pomieszczeniu z ciągle gorącymi bateriami, należy ją spryskiwać dwa razy dziennie i okresowo układać ciepłym prysznicem.
 • Zimą roślina potrzebuje intensywniejszego oświetlenia niż latem.
 • Wiosną i latem zaleca się delikatne poluzowanie wierzchniej warstwy gleby w doniczce, aby poprawić jej przepuszczalność powietrza.

Dbaj o draceny w domu w zimie

Zastanów się, jak zadbać o draceny w domu w zimie. Zimą dracena ma okres odpoczynku. W tej chwili wzrost i wszystkie procesy metaboliczne spowalniają. Dlatego też opieka nad nią w zimie jest nieco inna niż latem.

Zimą zaleca się obniżenie temperatury zawartości do 14-18 stopni. Ważne jest jednak, aby wskaźnik termometru nie spadł poniżej znaku 12 stopni. Taka hipotermia może być szkodliwa dla rośliny. Liście mogą spaść, a powrót do zdrowia potrwa kilka miesięcy. Nawet śmierć kwiatu jest możliwa.

Ciekawą cechą rośliny jest to, że zimą potrzebuje intensywniejszego oświetlenia niż latem. Dlatego zaleca się, aby zimą przestawić doniczkę na kwiaty na okno południowe, gdzie jest więcej światła.

Jak często i jak prawidłowo podlewać draceny zimą w domu? Podlewanie i opryskiwanie w zimie są również znacznie zmniejszone. Wyjątkiem są przypadki, gdy kwiatek jest zmuszony znajdować się w pobliżu urządzeń grzewczych. Następnie potrzebuje intensywnego nawilżania gleby i codziennego spryskiwania. Sygnał do następnego podlewania będzie wyschniętą górną warstwą gleby.

Przycinanie pratseny wydaje na utrzymanie pięknego wyglądu. W procesie wzrostu jego stare liście więdną i opadają, a pień zostaje odsłonięty.

Z biegiem czasu roślina zamienia się w wysoką kolumnę z pęczkiem liści na szczycie.

Aby stworzyć piękną rozłożystą roślinę, pień draceny jest cięty na wysokości około 30 cm (lub początek gałęzi). Górna część może być użyta do propagacji, a niższa szybko wyrzuca 2-3 pędy.

Prowadząc okresowe przycinanie, możesz stworzyć piękny bujny krzew. Więcej informacji na temat wycinania draceny można znaleźć tutaj.

Dracaena jest odporna na wiele zakaźnych i wirusowych chorób i szkodników.

Ta roślina ma tylko zgniliznę korzeni, która pojawia się z powodu nadmiernego podlewania.

Na początku choroby można uratować roślinę, usuwając zgniłe korzenie i przesadzając na nową ziemię.

Często Dracena jest dotknięta wciornastkami, łajnami i przędziorkami. Aby zaobserwować szkodniki tak wcześnie, jak to możliwe, należy sprawdzić roślinę, szczególnie jeśli jest ona na wolnym powietrzu latem.

Zauważając szkodniki, musisz użyć specjalnych środków owadobójczych, pozbyć się niechcianych gości i uratować kwiat.

Jeśli nie ma tak wielu szkodników, możesz się ich pozbyć, traktując roślinę roztworem mydła. Procedurę należy powtórzyć 2-3 razy w odstępie 6-7 dni. Kiedy owady się nie pojawiają, leczenie należy przerwać. Jeśli ta metoda nie pomoże, będziesz musiał użyć środków owadobójczych, na przykład Fitoverm, Actellik, Nurell-D.

Z powodu niewłaściwej pielęgnacji roślina może wpływać na różne choroby: alternaria, jasnobrązowy plamistość, phyllosticosis. W takich przypadkach należy usunąć wszystkie chore części rośliny, a samo dracenie należy potraktować środkiem grzybobójczym 3 razy z częstotliwością 10 dni. Na przykład można użyć Fundazolu (1 gram na 0,5 litra wody).

Niedoświadczeni hodowcy mają do czynienia z problemami rosnącej draceny, gdy traci ona swój dekoracyjny wygląd, mimo regularnej konserwacji. Oznaki błędów w pielęgnacji rośliny odbijają się na jej liściach.

Końce liści są suche i czarne przy spadku wilgotności. Roślina reaguje również na przeciągi. Aby temu zapobiec, należy nawilżyć powietrze i odszukać roślinę w odpowiednim miejscu, z dala od okna otwierającego.

Liście rośliny zmieniają kolor na żółty w wyniku braku składników odżywczych. Powinny być regularnie karmione złożonymi nawozami. Więcej o żółtych liściach draceny - tutaj.

Liście rośliny są skręcone i suche w bardzo niskiej temperaturze. Jeśli nie podniesiesz temperatury w czasie, może umrzeć. Czytaj więcej tutaj.

Nadmiar światła i bezpośrednie światło słoneczne na liściach tworzą suche miejsca - oparzenia. Jeśli światło nie wystarcza, roślina traci intensywny kolor liści.

Dracaena mnoży się w warunkach pokojowych na trzy sposoby: nasiona, sadzonki i warstwy od góry. Optymalnym okresem dla tej procedury jest wiosna, kiedy roślina rozpoczyna intensywny wzrost po zimowym okresie odpoczynku.

Metoda rozmnażania nasion może być stosowana tylko dla gatunków i odmian z zielonymi liśćmi. W przypadku barwnego dracenu stosowane są wyłącznie metody wegetatywne.

Przed wysianiem nasiona są moczone w stymulatorze wzrostu, Epine lub Cyrkonie, przez 24 godziny w temperaturze 30 stopni. Następnie nasiona wysiewa się w glebie (zalecane jest podłoże na palmy). Możesz użyć jednorazowych doniczek lub pudełek. Są obficie podlewane i pokryte polietylenem lub szkłem. Kiełkowanie można się spodziewać po 1-2 miesiącach.

Pędy są umieszczane na dobrze oświetlonym miejscu. Ważne jest, aby nie dopuścić do przypalenia promieni słonecznych. Ważne jest także regularne podlewanie. Pierwszy górny opatrunek młodych okazów można zrobić, gdy trochę wyrosną i staną się silniejsze. Wtedy regularność nawożenia jest 1 raz w miesiącu. Gdy młode osobniki osiągają wysokość 5-6 cm, można je przesadzić do małych pojedynczych doniczek.

Aby rozmnażać draceny za pomocą rozmnażania, konieczne jest wybranie młodej i silnej łodygi i pokroić ostrym nożem na kawałki, których długość może wynosić od 3 do 5 cm, a każda z nich musi mieć co najmniej 2 nerki.

Każde cięcie jest wycinane od dołu przez kora, a ta strona jest przyklejona do ziemi. Pojemnik jest przykryty szklanym słojem lub polietylenem i umieszczony w ciepłym, jasnym miejscu. Optymalna temperatura ukorzeniania wynosi 23-26 stopni.

"Teplichka" jest codziennie wentylowana iw razie potrzeby podlewana. Młode pędy powinny pojawić się w ciągu 4-6 tygodni. Zaleca się regularne spryskiwanie ciepłą, czystą wodą.

Podczas rozmnażania przez wierzchołkowe stukanie, końcówka łodygi jest cięta ostrym nożem i umieszczana w słoju lub szklance z wodą do ukorzeniania. Aby zmniejszyć ryzyko zepsucia, należy włożyć tabletkę węgla aktywowanego do pojemnika. Koreshkov będzie musiał czekać 1,5-3 miesiące. Gdy osiągną 4-5 cm, dracen można sadzić w doniczce z gleby.

Wielu często pyta: czy warto przenieść dracena zaraz po zakupie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możesz powiedzieć z pewnością, że nie musisz przeszkadzać roślinie przez pierwszy tydzień lub dwa. Ważne jest, aby dać czas na aklimatyzację. Ale czy warto zmienić pulę na większą po tym okresie? Kilka czynników odgrywa tutaj rolę.

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na wielkość rośliny. Jeśli kwiat jest młody, rozwija się szybko, a następnie można go przesadzić do większej doniczki. Jeśli dracena jest już dorosła, lepiej nie spiesz się z przeszczepem, ale poczekaj do wiosny.

Ponadto rolę odgrywa źródło pochodzenia rośliny. Jeśli z zagranicy, to potrzebuje obowiązkowego przeszczepu. Wynika to z faktu, że takie rośliny umieszczane są w substracie transportowym, który nie jest odpowiedni do stałego wzrostu kwiatu.

Przed przesadzeniem ważne jest również określenie wielkości doniczki. To zależy bezpośrednio od wysokości i rozmiarów rośliny.

Tak więc, dla rośliny o wysokości 40 cm, średnica doniczki powinna wynosić 15-17 cm .Jeśli roślina jest wyższa, to odpowiednio średnica doniczki powinna być duża.

Nie należy jednak natychmiast przesadzać kwiatu do dużego pojemnika. Spowoduje to jedynie stagnację wody, która negatywnie wpłynie na samą Drachtene. Nowa doniczka powinna mieć 3-4 cm większą średnicę niż poprzednia.

Kwiaciarnie twierdzą, że dracen można przesadzić o każdej porze roku. Jednak najbardziej odpowiednim czasem jest wiosna lub wczesne lato. Młodym osobnikom zaleca się przeszczepianie co roku, a dorosłym - co 3-5 lat.

Przed przesadzeniem do nowej doniczki podaje się gorącą wodę do dezynfekcji. Dobra warstwa drenażu z gliny, glinianych czaszek lub kamyków wlewa się do dna. Następnie kwiat zostaje usunięty ze starej doniczki.

Powinieneś uważnie przyjrzeć się korzeniom. Jeśli są zgniłe lub uszkodzone, są odcięte, a plasterki są wylewane z tłuczonego węgla. Następnie roślina jest umieszczana w nowym naczyniu, a wolna przestrzeń jest wypełniona nową ziemią. Następnie dracen należy obficie podlać. W wodzie zaleca się dodanie stymulatora wzrostu, na przykład Zircon lub Epin.

Dracaena to soczysty krzew lub drzewo należące do rodziny szparagów. Ojczyzną większości gatunków jest Afryka lub Azja Południowa. Od greckiej nazwy rośliny jest tłumaczone jako "żeński smok".

Łodygi draceny nie rozgałęziają się zbytnio. Są one liniowymi, paskowymi lub lancetowatymi liśćmi. W zależności od rodzaju i odmiany mogą być zielone lub różnorodne, mają podłużne pasy: biały, żółty lub różowy. Szerokość liści również jest bardzo różna. Liście są zwykle gęste i skórzaste.

Dracena rośnie powoli. Na wysokości może sięgać od kilkudziesięciu centymetrów do 2-4 metrów. W domu żyje od 5 do 15 lat, w zależności od rodzaju i opieki.

Według różnych danych, istnieje od 50 do 300 rodzajów draceny. Najpopularniejsze jak rośliny domowe to:

 • Dracaena Marginanta lub frędzla jest najpospolitszym gatunkiem w ogrodnictwie wnętrz. Wysokość może osiągnąć 3 metry. Ma zdrewniałą łodygę, która jest odsłonięta od dołu i nie rozgałęzia się silnie. Na pniu występuje charakterystyczny wzór z opadłych liści. Liście wąsko-liniowe, długości 50-70 cm i 1-2 cm, gęste, ostre na końcach. Ich kolor jest przeważnie zielony lub z brązowoczerwonym paskiem wzdłuż krawędzi.
 • Dracena pachnący - ma gruby, lekko rozgałęziony pień, który może wyrosnąć do 6 metrów (w domu do 2,5 metra). Siedzące, szeroko lancetowate zakrzywione liście mają faliste brzegi, osiągają długość 60-70 cm, szerokość - 6-7 cm, kolor liści może być zielony lub z białymi lub żółtymi paskami. Białe lub jasnozielone kwiaty są zbierane w kwiatostany racemose. Dają przyjemny aromat.
 • Dracena Deremskaja jest jak pachnąca dracaena. Różnica polega na tym, że liście są krótsze i węższe, mają długość do 50 cm i szerokość do 5 cm. Kolejną różnicą są czerwone kwiaty wydzielające nieprzyjemny zapach.
 • Dracena Godzef - draceny w kształcie krzaka z cienkimi wyprostowanymi pędami. Owalne ciemnozielone liście są całkowicie pokryte złotymi lub beżowymi plamami.
 • Dracena Bamboo - Sander.

Zdjęcie gatunków draceny w procesie opieki w domu:

Teraz wiesz już wszystko o opiece nad draceny w domu, popularnych gatunkach roślin (pachnące, Dereum, graniczy), a także reprodukcji i transplantacji palmy. Na stronie znajduje się artykuł z popularnymi pytaniami - odpowiedzi na temat Draceny, więcej szczegółów - tutaj.

Czy podoba ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym w sieciach społecznościowych:

Dodaj komentarz

11 − = 1