Nazwa kategorii

Jak uprawiać bambus w domu

Pokój bambusowy szczęścia, jak dbać i rosnąć w domu, sadzić i rozmnażać, zdjęcie w wystroju

Uprawa bambusa w domu jako rośliny doniczkowe stała się niezwykle popularna, zwłaszcza, że ​​może stworzyć oryginalną egzotyczną kompozycję.

Wszystko o bambusie: rośnie przez feng shui

Starożytna nauka feng shui mówi, że ta roślina stanie się źródłem szczęścia i szczęścia dla osoby, która rozpoczęła uprawę.

Właśnie dlatego sporo ludzi stara się zdobyć coś w rodzaju dracken Sander, który w rzeczywistości nazywa się bambusowym szczęściem i jest pięknie uprawiany jako roślina doniczkowa.

Zgodnie z filozofią, przychodzą do nas z Chin, jeśli umieścisz „drzewko szczęścia”, w południowo-wschodniej części pomieszczenia, a obok postawić rzeźbę ropuchę z monet, sukces i finansowej pomyślności nigdy nie opuścić ten dom.

Istotna jest liczba łodyg wyhodowanych w jednym naczyniu.

 1. Jeśli są 3 z nich - pomogą przyciągnąć szczęście w biznesie. Umieść te garnki lepiej w biurze.
 2. 5 łodyg symbolizuje osobiste szczęście i lepiej jest umieścić taką dekorację wnętrza, oczywiście, w sypialni.
 3. 7-krotne łodygi przewidują silne zdrowie
 4. Cóż, aby uzyskać pozytywny wpływ na wszystkie aspekty życia, technika Feng Shui zaleca hodowlę 21 łodyg w jednym naczyniu.

Dziki gatunek w naturze nie pasuje do warunków domowych, a do dekoracji jest nieodpowiedni ze względu na ogromny wzrost i sztywne łodygi, których nie można przeplatać. Dzika roślina bambusowa nie ma nic wspólnego z wzorem pokoju o tej samej nazwie, zresztą nie są one nawet spokrewnione. W przyrodzie, gdzie bambus rośnie, osiąga nawet 50 metrów długości i jest uważany za najwyższy trawiasty gatunek. Jest używany przez lokalnych mieszkańców do zbierania soku, a także do budowy.

Bamboo houseplant opieki w domu: jak to wygląda

Roślina ma nagie pędy, które na końcu mają zielone liście. W domu na parapecie kompozycja stworzona z udziałem bambusa w wazonie będzie wyglądała bardzo egzotycznie. Barwienie łodyg może być szmaragdowo zielone i żółto-słomiane. Ale liście i pędy będą miały intensywniejsze zabarwienie tylko wtedy, gdy zapewnisz dobre światło w ciągu dnia.

Gatunki różnorodne zwierzęta domowe

Zwłaszcza można zauważyć kilka gatunków związanych z bambusem wewnętrznym, które zyskały największą popularność wśród entuzjastów roślin. Każda z nich ma indywidualny kształt i kolor ulotek, a także inną formę łodyg. Oto jedne z najbardziej znanych i przystosowanych do uprawy w domu.

Główna piękna nazwa - bambusowa pielęgnacja Lucky spirali w domu jest prostsza niż reszta, ale ogrodnicy nazywają to nieco prostszym - Drachen Sander. Roślinę tę można przypisać rodzajom mniej wymagającym do pielęgnacji, ale jednocześnie potrzebującym stałego dopływu specjalnego mikroklimatu.

Dracaena nie narzeka na rzadkie podlewanie i suchą glebę, ale wręcz przeciwnie. Najczęściej roślina używana jest jako element ogrodowy części pomieszczenia lub części dekoracji wnętrz.

Powielanie odbywa się metodą nasienną lub przy pomocy sadzonek, z powodu braku warstw korzeniowych. Początkowo forma Lucky jest prosta, a spirala wymuszona.

Największa próbka w pomieszczeniu o wysokości łodygi około 2,5 metra, to odmiana Muriel. Ten rodzaj doskonałego rozwiązania dla dużego pokoju lub uprawy w ogrodzie. W przypadku każdego szkieletu roślina bardzo dobrze się układa, ale ze względu na ogromny rozmiar, pielęgnacja jest bardzo trudna, szczególnie jeśli jest wykonywana przez jedną osobę.

Najbardziej dekoracyjną wartość osiągnął bambus różnobarwny, a wszystko dzięki koronie o niezwykłej kolorystyce.

Liście są lekko jasnozielone, a brzegi są ozdobione małymi białymi plamami. Łodyga ma kolor zielono-żółty, Interesujące jest to, że do czasu przeszczepienia do nowego miejsca pokrywa go śnieżnobiałe plamki.

Jest jedna istotna wada: roślina szybko staje się nieatrakcyjna ze względu na suszenie liści w połączeniu z aktywną zmianą korony.

 1. Wielowarstwowy z wąskimi listkami
 2. Niebieskie lub krótkie, rosnące w miniaturowych rozmiarach, które rzadko przekraczają 40 cm
 3. Motley z ozdobnymi liśćmi, ma średnią wysokość do 1 metra
 4. Genialna odmiana to jasna szmaragdowozielona wąska listka.
Odmiany dla otwartej gleby w Rosji

Jak bambus jest uprawiany w Rosji na otwartej przestrzeni? Dla średnich regionów klimatycznych Federacji Rosyjskiej odpowiednie są tylko gatunki mrozoodporne, które można sadzić w otwartym terenie. Chiński philoblast (sinarundinaria pleioblastus photo), takich warunków nie lubię. Roślina może wytrzymać krótki okres mrozu do -20 ° C. Jeśli wskaźnik stanie się niższy, instalacja zamrozi się do poziomu gruntu. W niektórych obszarach warstwa ziemi często zamarza, w tym przypadku filoloblast umiera z odmrożeń. Idealna temperatura dla gatunku wynosi + 30 -9 stopni.

Rośnie na przedmieściach może być kilka gatunków, zwanych bambusowymi Sasa (Sasa tsuboiana). Ich piękno nie jest gorsze niż u odmian południowych i nie ma spadku wysokości koncesji: mają one od 30 cm do 3 metrów.

Drzewo szczęścia, przynoszące dobrobyt w domu opieki wideo:

Jak uprawiać bambus w domu?

Drzewo szczęścia - roślina jest niesamowita, a jej udane treści pozwalają używać nie tylko doniczek, ale także środowiska wodnego. Podczas gdy początkowy etap wzrostu łodygi trwa, możliwe jest nadanie każdej postaci, która jest konieczna człowiekowi. Jakie są sposoby uprawy i jakie są ich cechy?

Ojczyzna jest w lasach tropikalnych, a nie ma zbyt wielu suchych miejsc, dlatego niektóre rośliny migrowały do ​​wody.

Jak dbać o bambus w wodzie? Aby stworzyć warunki, które są jak najbardziej zbliżone do naturalnych roślin, powstaje specjalne środowisko.

Przed sadzeniem, część korzeniowa jest myte, jeśli to konieczne, zbyt długie kolce mogą być przycinane. Pokroić na trzecią część całego kłącza, a to mu nie zaszkodzi, ponieważ prędkość wzrostu bambusa jest imponująca.

Jako pojemność odpowiednia dla dowolnego odpowiedniego przedmiotu według uznania kwiaciarni. Możesz uatrakcyjnić ekspozycję za pomocą kamieni ozdobnych, ale wcześniej nie zapominaj o traktowaniu ich wrzątkiem. Części trzonu są opuszczane do wybranego pojemnika, delikatnie układają się kamyki, a następnie następuje obrót głównego składnika - wody.

Miłośnik roślin na kartce. Ta metoda uprawy wymaga użycia wody destylowanej lub roztopionej. Nie ma problemu z ostatnim komponentem. Woda wlewa się do plastikowej butelki i wysyła do zamrażarki. Podczas rozmrażania zaleca się wyrzucenie matowego rdzenia z lodu, gdzie wszystkie szkodliwe składniki osadzają się razem z chlorem.

Podczas opieki nad rośliną wodę należy systematycznie zmieniać, najczęściej ta procedura jest przeprowadzana co 14 dni. Jeśli pojawi się nieprzyjemny zapach, bąbelki, piany, osady, wówczas zmiana płynu powinna być wykonywana częściej. Obecność żółtych liści służy jako wskaźnik natychmiastowego zastąpienia wody.

Należy zauważyć, że przy tej specyficznej metodzie uprawy rośliny wymagają nawożenia, które odbywa się co 30 dni.

Procedura jest podobna do powyższej, ale tutaj nie używają kamieni, ale granulki.

Jak bambus rośnie w hydrożelu? Ma określoną cechę: po chwili zmienia kolor, wszystko, czego potrzebujesz, to systematycznie dodawać trochę wody. Top-dressing odbywa się dwa razy w roku.

Ważne jest, aby nie zapomnieć o systemie korzeniowym, nie wyschnąć ani nie wystawić go na działanie granulek.

Oczywiście taki oryginalny sposób uprawy będzie punktem kulminacyjnym w ogólnym wnętrzu pomieszczenia.

Taki sposób można przypisać tradycyjnemu. Znajdź właściwą ziemię bambusową, w wyspecjalizowanych sklepach dostępny jest ogromny asortyment różnych gleb, który będzie odpowiedni dla Drazene. Możesz sam przygotować glebę, biorąc pod uwagę kilka ważnych aspektów.

Bambus w doniczce powinien się rozwijać wraz z wysokiej jakości systemem drenażowym, aby zapobiec możliwym:

 • powstawanie pleśni
 • nagromadzenie nadmiaru wilgoci
 • pojawienie się wrogich mikroorganizmów

Kilka łodyg draceny bambusowej można posadzić w jednym pojemniku z ziemią. Im lepiej dbać o nich, a do rokowań bardziej dekoracyjny rodzaju, kilka roślin zaleca się przywiązać linę do belki tesmovoy wybrać swój ulubiony kolor. Pod pulą odpowiednia jest dowolna pojemność, nie tylko tradycyjne urządzenia. Niektórzy używają okularów, wazonów. Gdy zwierzę zacznie "wyrastać" z domu, zostanie przeszczepione do wiadra lub głębokiego dzbanka. Jeżeli wysokość instalacji przekracza 0,8 metra - zaleca się, aby zbiornik z nią przestawiać z powierzchni na podłogę w bezpośrednim sąsiedztwie otworu okiennego lub obok źródła światła.

 • Aby z powodzeniem wyhodować bambus w mieszkaniu, musisz wybrać miejsce, w którym światło i cień będą optymalnie połączone. Nadmiar oświetlenia doprowadzi do tego, że rozpocznie się burzliwy wzrost zieleni i konieczne będzie częste przycinanie, a ponadto gęsty cień wpłynie na zdrowie łodyg.
 • Z nadmierną ostrożnością, częstym karmieniem, bambus może zacząć kwitnąć, a to jest znak, że wkrótce umrze. Na wolności rośliny mają kwiaty od 30 roku życia, a następnie zaczynają umierać. Kwiaty mają biały kolor i delikatny aromat.
 • Przycinanie stwarza miliony możliwości nadania dowolnej formy. Podczas cięcia górnej części, zatrzymuje się wzrost i rozpoczyna się grubszy wzrost liści, co wpływa na ogólny zarys rośliny. Przyciąć pędy przez węzeł w odległości co najmniej 5 cm.
 • Konieczne jest przestrzeganie czasu przeszczepu, w przeciwnym razie zwierzę odrzuci liście.
 • Wraz z nadejściem lata, draceny zaleca się wystawiać na świeże powietrze, które każda roślina potrzebuje.
 • Aby stworzyć idealny mikroklimat warto używać nawilżaczy. W przypadku braku takich urządzeń należy użyć pistoletów natryskowych. Rozpylanie przeprowadza się raz na kilka dni. Jeśli potrzebujesz liścia, możesz go wytrzeć szmatką nasączoną wodą.

Ważne jest, aby wiedzieć! Bambus jest bardzo bolesnym przeszczepem, więc jeśli nie ma istotnych warunków wstępnych dla tej procedury, to warto wstrzymać się od głosu.

Przede wszystkim wybrana jest wymagana pojemność. Powinien mieć trochę miejsca na system korzeniowy, ale niezbyt dużo. Idealny, jeśli kłącze nieskrępowane wchodzi do doniczki, a jednocześnie jest 4 cm wolnej przestrzeni.

W drugim torze powstają otwory odpływowe, jeśli nie są obecne. Zainstaluj tacę, aby zebrać w niej nadmiar płynu. Na dnie garnka ułożona jest warstwa drenażu.

Po tych manipulacjach dracen umieszczany jest w pojemniku i wypełniony ziemią, nie trzeba go dokładnie staranować, w razie potrzeby można po prostu dodać więcej ziemi. Roślina w nowym miejscu powinna być prawidłowo zasiana, procedura przeszczepiania jest wystarczająco długo. Nadmiar wody wylewa się z garnka, po czym garnek z bambusem przenosi się do miejsca przeznaczonego do uprawy.

Ta procedura jest przeprowadzana, jeśli jest potrzebna do stworzenia atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego lub zapewnienia pożądanej formy. Właściciel powinien zwracać wystarczającą uwagę na system korzeniowy, aby usunąć wadliwe, suche pędy.

Aby utworzyć typ krzewu, zaleca się pozbycie się górnych pędów w miejscu, w którym się rozgałęziają.

Wspieranie dekoracyjnego przyciągania pomaga w przycinaniu gałęzi od dołu i usuwaniu segmentów o niedostatecznej grubości. Aby nadać określony kształt łodygom, może być tylko wtedy, gdy roślina jest jeszcze sadzonką, w przypadku podwiązki użyć sznurka ogrodowego lub grubego drutu.

Przycinane pędy zaleca się zanurzać w stopionej parafinie, tak jakby zachowuje sekcje i zapobiega infekcji.

Bambusowa reprodukcja szczęścia w domu

Istnieje kilka sposobów na wyhodowanie draceny:

 • nasienny (odnosi się do bardzo rzadkich);
 • potomstwo;
 • poczerniałe;
 • root;
 • apical.

Korzystając z potomstwa i góry, musisz zaopatrzyć się w wiele cierpliwości i pamiętaj, że w ten sposób zajmie to dużo czasu i wysiłku. Ta metoda reprodukcji odnosi się do raczej trudnego wydarzenia.

Ale najtrudniejsza jest wersja nasion a w domu rośliny rosną bardzo rzadko. Zasiej nasiona, poczekaj, aż pojawią się siewki, a następnie przez długi czas odpowiednio się nimi zajmij. Nie każda kwiaciarnia pójdzie na to.

Miłośnicy roślin stosują inną metodę i nazywają ją rootem. Znajduje się w zgrabnej części wystającej części środkowej korzenia. Najważniejsze, aby nie dopuścić do zerwania lub uszkodzenia. Pozwala na oddzielenie tylko mocniejszych okazów od liści korzeni. Do obróbki miejsca cięcia stosuje się var ogrodowy, który chroni roślinę przed infekcjami lub wyglądem zgnilizny. Ta metoda aktualizuje system główny. Metoda ta jest środkiem zapobiegającym korozji i obumieraniu części korzeniowej.

Najczęściej używane sadzonki, jest najbardziej dostępna, ponadto jest idealna dla przedstawiciela tej rodziny.

Jak rozmnażać bambusa w domu z sadzonkami? Sadzonki są bardzo proste, poza tym nie trzeba przeszczepiać rośliny. Najlepiej rozmnażać się wraz z nadejściem wiosny. W przypadku cięcia, zrobi to część z istotną obecnością węzła bocznego, z którego w przyszłości zacznie się rozgałęziać. Wybrana część jest starannie oddzielona od głównej rośliny i umieszczona w pojemniku z podłożem lub wodą na wygląd korzeni. Jeśli wybrana jest druga opcja, należy pamiętać o systematycznej zmianie wody. Po 30 - 48 dniach system korzeniowy zacznie się rozwijać w sadzonkach. Lądowanie w glebie odbywa się zgodnie z zasadami przeszczepu.

Problemy z zdrowiem rośliny wynikają z niewłaściwej opieki:

 • Pojawienie się ciemnych plamek wskazuje na obecność grzyba. Fungicydy są używane do leczenia, a pomieszczenie z bambusem powinno być regularnie wentylowane;
 • Nie ma wzrostu, najprawdopodobniej jest to brak składników mineralnych. Konieczne jest wprowadzanie nawozów, ale nie należy przesadzać z ich ilością;
 • Przyciemnianie i zmiękczanie liści. Zdarza się, gdy naruszony zostanie reżim temperaturowy. Przy niskich stawkach zwierzę resetuje liście. Problem można łatwo rozwiązać, instalując dodatkowe grzejniki.
 • Dlaczego liście zmieniają kolor na żółty? Jeśli wszystkie warunki są spełnione, właściwa pielęgnacja może zacząć żółknąć i wysuszyć liście. Najczęściej oznacza to obecność jakiejś choroby. Zakażenie można zarejestrować nawet w glebie zakupionej w sklepie. Lub uzyskać od kleszczy, mszyce przeniesione z roślin, które są w sąsiedztwie.

Bambusowe szczęście odnosi się do niewymagających i bezpretensjonalnych roślin. Jeśli opieka jest właściwa, natychmiast zacznie szybko rosnąć i proszę właściciela o jasnym kolorze i oryginalnym wyglądzie.

Roślina może być wykorzystana jako oryginalna część wystroju lub jako ozdoba w projekcie mieszkania. Zwłaszcza jeśli jest w porę i prawidłowo, aby utworzyć łodygi, obracając je i obracając w różnych kierunkach, nie zapomnij o symbolice tego przystojnego mężczyzny, a mimo to nagle z jego pomocą, aby przyciągnąć szczęście, szczęście i zdrowie?

Zastanawiając się nad wyborem na korzyść tego lub innego rodzaju kwiatu bambusowego, warto dać pierwszeństwo dracenie.

Ważne do zapamiętania, że nadmierna dbałość o bambus również może być niebezpieczna, podobnie jak jej brak.

Dekoracyjne bambusowe choroby i uwodzenie wideo:

Kwiaty Camellia: fotografia, jak dbać w domu, rozmnażanie i przycinanie, przeszczep i hodowla

Pokój bambusowy szczęścia, jak dbać i rosnąć w domu, sadzić i rozmnażać, zdjęcie w wystroju

Elegancki kwiat woskowy bluszcz Hoya można przechowywać w domu, jak dbać w domu, typy zdjęć

Pielęgnacja i pielęgnacja oleander oleisty w domu, zdjęcia gatunków, przycinanie i hodowla

Flower monstera, dlaczego nie możesz pozostać w domu, zdjęcia opieki Philodendron w domu, znaki i przesądy

Egzotyczny w doniczce: rosnący bambus w domu. Jak sadzić i pielęgnować bambus (zdjęcie)

Bambus kryty jest dość rozpowszechniony, służy do tworzenia egzotycznych kompozycji w doniczce.

Roślina słynie z zielonych liści i łatwości pielęgnacji.

Według starożytnych nauk feng shui, bambus przynosi szczęście i szczęście swojemu panu, jest uważany za symbol dobrego samopoczucia.

Bambus to goła łodyga, na której końcu rozwijają się zielone liście. W domu kompozycje bambusowe wyglądają imponująco. Kolor łodygi zmienia się od jasnozielonej do słomkowożółtej. Intensywność zabarwienia pędów i liści zależy od oświetlenia w pomieszczeniu. Nasycony zielony kolor może być w dobrym świetle tylko przez cały dzień.

Bambusowe łodygi wyginają się dobrze, skręcają w różne spirale, co sprawia, że ​​roślina jest idealna do tworzenia bonsai. W warunkach wewnętrznych kwitnie bardzo rzadko.

Rodzaje bambusa do uprawy w pomieszczeniach

Jedyną różnicą między wszystkimi rodzajami bambusa jest wysokość rośliny i średnica pnia.

W średnim wieku odmiany bambusa

Ten rodzaj roślin ozdobnych przybył do Japonii. Wymiary dorosłej rośliny osiągają około 4 metry wysokości. Odmiana wymaga oświetlenia, jest odporna na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Istnieją odmiany o biało-zielonych liściach.

Low-Browed gatunków bambusa

Takie rośliny najczęściej rosną w mieszkaniu lub biurze. Wysokość bambusa nie przekracza 1,5 metra. Dobrze znosi cień, potrzebuje chłodu i wysokiej wilgotności. Jest importowany z Brazylii.

Warunki do uprawy bambusa

Umieść garnek z bambusa w pokoju z orientalnymi oknami. Roślina należy do gatunków kochających ciepło, więc zimne powietrze wpływa niekorzystnie na nią. Zimą wietrzenie pokoju odbywa się ostrożnie.

Bamboo wymaga oświetlenia, garnki z dużymi okazami powinny być umieszczone bliżej okien. Roślina dobrze rozwija się w półcieniu lub w rozproszonym świetle.

Latem bambus wymaga częstego podlewania, a zimą gleba powinna być umiarkowanie wilgotna.

Co wziąć pod uwagę podczas uprawy bambusa w domu

1. Bambus nie znosi suchości powietrza, dlatego nie można umieszczać doniczek z rośliną w pobliżu urządzeń grzewczych, kuchni.

2. Optymalna temperatura do uprawy bambusa wynosi 25 stopni. Niewielkie odchylenie jest możliwe w obu kierunkach. Zbyt wysokie temperatury nie przyniosą korzyści roślinie.

3. Aby uzyskać więcej bujnych i mocnych roślin, musisz dodać azot i fosfor do gleby w celu uprawy.

Niedawno zakupiona roślina nie jest nawożona, dopóki nie całkowicie dostosuje się do warunków zatrzymania.

Możesz uprawiać bambus na kilka sposobów:

• w doniczkach z dowolną glebą;

• w pojemniku z hydrożelem.

Wybór bambusa do uprawy zależy od właściciela, ale pamiętaj, że hydrożele i lakiery szybko tracą swoje właściwości, roślina cierpi na niedobór składników odżywczych.

Sadzenie bambusa bezpośrednio w glebie

Roślina nie jest wymagająca pod względem składu gleby, najczęściej jest uprawiana w mieszance odżywczej dla dracenu. Garnek jest dość obszerny, ponieważ korzenie rosną dobrze.

Ziemia w doniczce powinna być zawsze w stanie mokrym, co 14 dni podawany jest bambus. Młode rośliny potrzebują corocznego przeszczepu, a starsze osobniki są hodowane w jednym zbiorniku przez okres do 3 lat.

Nie zapominaj, że bambus pochodzi z tropikalnych lasów, gdzie musiał rosnąć prawie w wodzie. Aby stworzyć naturalne warunki do uprawy bambusa, jest on przechowywany w wodzie.

Przed sadzeniem należy przepłukać i sprawdzić korzenie rośliny, usunąć zarośnięte części. Bez szkody dla bambusa, możesz obciąć do 1/3 korzeni.

Do uprawy używaj wszelkich pojemników i kamieni ozdobnych, które trzeba zagotować. Łodygi są opuszczane do pojemnika, delikatnie zagęszczane kamieniami i wylewane z wodą. Do tej metody uprawy wykorzystuje się wodę z bambusa, destylowaną lub destylowaną.

W trosce o bambus trzeba regularnie wymieniać wodę w pojemniku, co zwykle odbywa się co dwa tygodnie. W przypadku nieprzyjemnego zapachu, pęcherzyków, piany lub osadów częściej się zmienia. Kiedy liście stają się żółte, woda jest natychmiast zmieniana.

Rośliny uprawiane w wodzie wymagają suplementów odżywczych, które są przeprowadzane raz w miesiącu.

Jak sadzić bambus w pojemniku z hydrożelem

Kiedy bambus jest zasadzony w hydrożelu, stosuje się te same procedury, co przy sadzeniu w wodzie, zamiast kamieni używa się tylko granulek. Granulki stopniowo zmieniają kolor, a woda jest okresowo dodawana do pojemnika. Nawozić rośliny co 6 miesięcy. Ten sposób sadzenia jest dobrą ozdobą wnętrza, ale konieczne jest monitorowanie stanu systemu korzeniowego rośliny. Korzenie w pojemniku nie powinny być denudowane i suche.

1. Aby odnieść sukces w uprawie bambusa, wybierz miejsce z optymalnym stosunkiem światła i cienia. Gdy światło jest zbyt jasne, zwiększa bujną roślinność i często wymaga przycinania, a w grubym cieniu wyrastają skarłowaciałe łodygi.

2. Częsty nawóz i nadmierna pielęgnacja powodują kwitnienie rośliny, co wskazuje na jej szybką śmierć. W naturalnym środowisku bambus ma barwę dopiero po 30 latach, po czym umiera. Kwiaty są bardzo pachnące, białe.

3. Przycinanie daje roślinie różnorodne formy. Jeśli odetniesz wierzch, bambus przestanie rosnąć i będzie tworzył liście, ciągle zmieniając kształt. Prowadzenie przycinania musi być powyżej węzła o 5 cm.

4. Jeśli nie przesadzisz roślin w odpowiednim czasie, wtedy rzuca liście.

5. W lecie bambus dobrze reaguje na świeże powietrze. Przydaje się na balkonie lub w ogrodzie.

6. Regularne opryskiwanie pomoże zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, co będzie miało dobry wpływ na roślinę.

Reprodukcja bambusa w domu (zdjęcie)

Najczęściej bambus jest rozmnażany przez sadzonki. Do ukorzeniania wybierz silne pędy i łodygi. Łodyga jest cięta kilkoma węzłami, a następnie ukorzeniona w wodzie lub ziemi.

Należy zadbać o młode pędy: zapewnić im wystarczające oświetlenie i podlewanie.

Podczas przesadzania możesz uciekać się do oddzielenia starego buszu. W tym celu silny proces jest oddzielony od dobrze rozwiniętego systemu root. Ukorzenić młodego bambusa w pojemniku z podłożem odżywczym.

Bambus to roślina bezpretensjonalna, wszystkie choroby powstają z powodu naruszenia warunków uprawy i pielęgnacji.

1. Ciemne plamy na liściach - jest to choroba grzybicza.

Chora roślina jest traktowana fungicydami, a pomieszczenie jest dobrze wentylowane.

2. Bambus nie rośnie - brak minerałów.

Problem rozwiązuje się, karmiąc i zwiększając dawkę składników odżywczych. Ale we wszystkim powinien przestrzegać normy.

3. Liście są ciemne i miękkie - reżim temperatury jest naruszony.

Liście tracą atrakcyjność, kruszą się - w pomieszczeniu, w którym rośnie bambus, jest zbyt zimno. Aby naprawić problem, zainstalowane są grzałki.

4. Pająki i mszyce - szkodniki bambusa.

Chore rośliny są myte wodą z mydłem, uszkodzone części są usuwane. Bambus jest traktowany środkami owadobójczymi.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Bamboo: jak dbać o rośliny doniczkowe

Wiedząc, jak dbać o bambus, możesz trwale zachować zielony kolor łodyg i atrakcyjny wygląd. Dracena Sander może symbolizować dobrobyt i sukces. Znaki Feng Shui mówią, że przyciąga ono pozytywną energię qi, ładując dom osoby z pozytywną energią.

Jak uprawiać bambus w domu

Roślina jest często nazywana szczęśliwym, więc wielu ludzi próbuje ją sadzić w domu, tworząc wnętrze mieszkania w stylu wschodnim. Pędy draceny mogą przetrwać w doniczce z czystą wodą lub glebą w różnych warunkach. Można je łatwo skręcić w spiralę, zginać, tworzyć kompozycje dekoracyjne. Lakier bambusowy jest bezpretensjonalny, ale dbałość o niego musi być piśmienna, aby liście nie zmieniły koloru na żółty. Rozwijaj zdrową roślinę pomoże:

 1. właściwe nawadnianie;
 2. górny opatrunek;
 3. wymagana temperatura powietrza;
 4. prawidłowy kształt pojemnika.

Wiedząc, jak dbać o bambus w pojemniku, możesz wyhodować piękną roślinę. Rozmiar i wysokość zależą bezpośrednio od systemu root. Ponieważ powierzchnia doniczek jest ograniczona, długość łodyg będzie również ograniczona. W takim przypadku będą bardziej subtelne i krótkie. Aby całkowicie ograniczyć wzrost draceny, należy przeszczepić ją co trzy lata, zmieniając glebę. Pamiętaj też, że liście bambusa są toksyczne, więc nie mogą być przechowywane w miejscu dostępnym dla zwierząt lub małych dzieci.

Warunki i właściwa pielęgnacja bambusa w doniczce są następujące:

 1. Gleba powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna: draceny nie lubią zbyt mokrego lub suchego środowiska.
 2. Temperatura wynosi około 18-28 stopni.
 3. Dobry drenaż.
 4. Miękkie światło, brak jasnego światła słonecznego.
 5. Każdego miesiąca musisz wyżywić dom.

Dracena Sander rośnie powoli. Jego główną cechą jest to, że nie może kwitnąć. Jednak przy należytej staranności, roślina da dużą liczbę liści o jasnozielonym odcieniu. Najpierw należy umieścić kawałek w probówce z wodą, poczekać na pojawienie się korzeni, a następnie wbić w ziemię. Na początek należy nauczyć się, jak utrzymać bambus w warunkach domowych w wodzie:

 1. Wybierz długi i cienki pojemnik, aby sadzonki bambusa trzymane były pionowo.
 2. Napełnij pojemnik wodą około trzy czwarte.
 3. Co tydzień zmieniaj wodę.
 4. Nawozić roślinę co 2 miesiące.
 5. Posadzone łodygi postawić na parapecie, ale chronić przed zbyt jasnym światłem.

Bambusowa opieka w domu

Aby przyciągnąć szczęście do domu, po wyhodowaniu solidnej rośliny, należy wziąć pod uwagę następujące zasady:

 • Roślina może być w wodzie lub w glebie.
 • Lepiej jest użyć garnka o 5 cm szerszego niż łodygi.
 • Okresowo używaj bambusa w pomieszczeniach.
 • Nie zapomnij o wodzie, inaczej łodygi mogą wyschnąć.
 • Nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 • Regularnie usuwaj martwe lub żółte liście.

Jak dbać o bambusy w mieszkaniu? Bez względu na miejsce uprawy (w wodzie lub glebie) wymagania dotyczące światła będą takie same. Wpływ iluminacji na rośliny jest olbrzymi: zależy od tego kolor liści, wysokość łodyg i ich żywotność. Dracena uwielbia dużo światła, ale cierpi z powodu silnych promieni słonecznych, które powodują oparzenia liści. Jeśli oświetlenie jest słabe, pomaga spowolnić wzrost. Pozbawiony światła słonecznego, roślina sięga po niego, łodygi deformują się, stają się krzywe i brzydkie. Liście tracą bogaty kolor i szybko żółkną.

Dracaena wymaga umiarkowanej temperatury powietrza. Roślina boi się przeciągów, więc nie umieszczaj donicy obok drzwi lub okien, które często się otwierają. W jakiej temperaturze rośnie bambus? Zmienia się w zakresie 18-30 stopni. Jednak nie zaleca się umieszczania pojemnika pod nagrzewnicą lub klimatyzatorem, aby liście nie zmieniły koloru na żółty.

Bambusowe gospodarstwa domowe lubią umiarkowaną wilgotność (około 35-50%), szczególnie w czasie upałów. Aby zapewnić mu komfortowe warunki, należy użyć nawilżacza, a także - spryskiwać liście co kilka dni puszką z aerozolem. Tworzenie warunków zwyczajowych draceny w pomieszczeniach, można uniknąć pojawienia się pęknięć w łodygach i przedłużyć żywotność rośliny doniczkowej.

Dracaena bardzo lubi regularne podlewanie, ale proces musi być poprawny. Wszystko zależy od tego, gdzie rośnie - w ziemi lub wodzie. Jeśli roślina znajduje się w pojemniku, korzenie powinny być pokryte wodą. Ten poziom musi być stale utrzymywany, dodając płyn do wazonu. Co kilka tygodni woda powinna być świeża i czysta. Używaj tylko wody destylowanej lub rozmrożonej, ponieważ dracena jest bardzo wrażliwa na sole i chemikalia, szczególnie w umiarkowanie wilgotnej glebie.

Nawadnianie bambusa powinno odbywać się co kilka dni, wraz z opryskiwaniem liści ze specjalnej puszki. Czasami gleba w pojemniku jest sucha w dotyku, ale nie oznacza to, że warto zwiększyć ilość płynu. Należy pamiętać, że nadmierne podlewanie może uszkodzić roślinę: czubki liści nabrają brązowego odcienia i zaczną wysychać.

Dracena nie wymaga wielu nawozów i może pozostawać w czystej wodzie przez długi czas. Przez pierwsze 2 tygodnie roślina lepiej nie karmić, ponieważ nadmiar składników odżywczych uszkodzi roślinę. Co nawozić bambusem w domu? Aby nakarmić draderen sander, można użyć zwykłej wody z akwarium (jeśli roślina jest w wazonie) lub nawozu rozpuszczalnego w wodzie dla roślin domowych o podwyższonej zawartości azotu (N). Karmić co miesiąc, począwszy od nadejścia wiosny.

Jak przeszczepić bambus z wody na ziemię

Dracaena może rosnąć w wodzie lub wazonach z hydrożelem, ale najlepiej zachowuje się w ziemi. Sadzenie szczęśliwego bambusa w odpowiednim pojemniku i nowej ziemi poprawi zdrowie i przedłuży żywotność rośliny. Jak sadzić bambus w doniczce:

 1. Konieczne jest wybranie pojemnika, którego średnica jest o kilka cm większa niż podstawa łodyg bambusa. Najlepiej jest przesadzać do głębokiej, szerokiej doniczki. W pojemniku musi znajdować się co najmniej jeden otwór drenażowy.
 2. Napełnij pojemnik zwilżoną glebą na 1-2 cm, nie powinno być żadnych nawozów w glebie.
 3. Jak przełożyć bambus z wody na ziemię? Powinno to być:
  • Weź łodygi na dole, wyciągnij je. Delikatnie potrząśnij korzeniami, jeśli to konieczne.
  • Umieść draceny w przygotowanym naczyniu.
  • Dodaj więcej ziemi, wypełniając większość pojemnika.
 4. Możesz podlewać roślinę do momentu, aż wilgoć zacznie wypływać z dna doniczki. Jak tylko to nastąpi, opróżnij miskę odpływową.

Roślina może osiągnąć ogromne rozmiary. Jeśli szczęście bambusa jest zbyt wysokie dla pokoju, warto wyciąć łodygi, usuwając 1/4 długości. Sadzonki najlepiej sadzić w doniczce, aby wyhodować młodego dracena. Roślina jest bardzo odporna na przycinanie, dzięki czemu jej wysokość można łatwo regulować. Jak przyciąć bambus:

 1. Konieczne jest usunięcie suszonych lub małych pędów na poziomie gleby.
 2. Aby zapobiec wzrostowi łodygi, należy ją odciąć powyżej punktu gałęzi.
 3. Regularne usuwanie cienkich gałęzi przyczynia się do pionowego wzrostu.
 4. Możesz przyciąć dolne gałęzie dla uzyskania estetyki.

Dracena jest wiecznie zieloną rośliną, która okresowo odrzuca liście. Najpierw zmieniają kolor na żółty, a następnie odpadają i jest to absolutnie normalny proces. Największe straty liści obserwuje się na wiosnę. Istnieją jednak inne powody, dla których liście bambusa zmieniają kolor na żółty:

 • niska zawartość składników odżywczych w glebie;
 • nadmierne żywienie;
 • brak wody, światła;
 • złej jakości odwadnianie;
 • niska temperatura powietrza;
 • niska wilgotność;
 • szkice;
 • obecność szkodliwych substancji chemicznych w wodzie.

Powielanie bambusa w domu

Dracaena jest jedną z najszybciej rosnących roślin. Może się rozmnażać za pomocą nasion, kłączy lub odciętych części. Jak wyhodować bambus z wyrostka? Konieczne jest:

 1. Posyp roślinę dzień przed przycinaniem.
 2. Wybierz właściwą ucieczkę. Powinno być długie i zielone.
 3. Usuń liście z pędu, pozostawiając kilka dojrzałych liści u góry. Przyczynia się to do powstawania nowych korzeni.
 4. Usuń ucieczkę. Użyj bardzo ostrego noża lub nożyczek, aby wyciąć 1 cm od miejsca, w którym pęd spotyka się z łodygą. Im gładsze cięcie, tym mniej prawdopodobne jest wystąpienie infekcji bakteryjnej.
 5. Aby uratować łodygę, należy ją również przyciąć 1 cm poniżej obszaru, w którym była połączona z pędem.
 6. Potraktuj przycięty obszar woskiem, aby uniknąć rozmnażania bakterii.
 7. Umieść wycięcie w wodzie (stymuluje to wzrost korzeni lepiej niż gleby).
 8. Odstaw wazon od światła, ponieważ bezpośrednie światło słoneczne może uszkodzić roślinę. Po 1-2 miesiącach Drazena powinna dać kilka korzeni. Następnie można go sadzić w doniczce z gleby.

Zdrowa łodyga draceny jest zaskakująco odporna na szkodniki i choroby. Jeśli pojawiają się na nim plamy, może to wskazywać na szereg problemów. Niektóre choroby i szkodniki bambusa rozprzestrzeniają się w sklepach, które sprzedają zainfekowane rośliny. Z tego powodu nie kupuj go przez Internet, koncentrując się wyłącznie na zdjęciu. Lepiej zapytać sprzedającego, czy przeprowadzono specjalne zabiegi, a także samemu zbadać draceń. Nie powinien mieć plam i żółtych liści.

Nie wiedząc, jak dbać o bambus, można przyznać się do różnych chorób. Jakie mogą pojawić się problemy:

 • pojawianie się plam;
 • grzyb;
 • wirus mozaiki tytoniu;
 • pleśń na łodydze;
 • gnicie korzeni.

Dodaj komentarz

2 + 2 =