Nazwa kategorii

Jak obliczyć powierzchnię pokoju

Jak obliczyć kwadrat pokoju, ściany, sufit, podłoga

Okresowo musimy znać obszar i objętość pomieszczenia. Dane te mogą być potrzebne w projektowaniu ogrzewania i wentylacji, w nabywaniu materiałów budowlanych i w wielu innych sytuacjach. Wymagane jest również okresowe poznanie obszaru ścian. Wszystkie te dane są obliczane łatwo, ale przedtem będziesz musiał pracować z miarą taśmy - aby zmierzyć wszystkie wymagane wymiary. O tym, jak obliczyć powierzchnię pokoju i ścian, objętość pokoju i pójdzie dalej.

Często konieczne jest obliczenie kubatury pomieszczenia, jego objętości

Powierzchnia pokoju w metrach kwadratowych

Zliczanie jest łatwe, wystarczy zapamiętać najprostsze formuły, a także dokonać pomiarów. Będzie to wymagało:

 • Ruletka. Lepiej - z utrwalaczem, ale zwykle to zrobi.
 • Papier i ołówek lub długopis.
 • Kalkulator (lub licznik w kolumnie lub w umyśle).

Zestaw narzędzi jest prosty, jest w każdym domu. Łatwiej jest przeprowadzać pomiary z asystentem, ale możesz nim zarządzać samodzielnie.

Najpierw musisz zmierzyć długość ścian. Pożądane jest, aby robić to wzdłuż ścian, ale jeśli wszystkie są wykonane z ciężkimi meblami, możesz dokonywać pomiarów w środku. Tylko w tym przypadku upewnij się, że taśma ruletki leży wzdłuż ścian, a nie po skosie - błąd pomiaru będzie mniejszy.

Jeśli pokój ma odpowiedni kształt, bez wystających części, obliczyć powierzchnię pomieszczenia jest prosta. Zmierz długość i szerokość, napisz na kartce papieru. Napisz liczby w metrach, po przecinku, postaw centymetry. Na przykład długość wynosi 4,35 m (430 cm), szerokość 3,25 m (325 cm).

Jak obliczyć powierzchnię pokoju

Liczby zwielokrotnione znajdują się, otrzymujemy powierzchnię pomieszczenia w metrach kwadratowych. Jeśli przejdziemy do naszego przykładu, otrzymamy: 4,35 m * 3,25 m = 14,1375 m kw. m. W tej wartości zwykle zostaw dwie cyfry po przecinku, a następnie zaokrąglij. Łącznie obliczona kwadratura pomieszczenia to 14,14 mkw.

Jeśli konieczne jest obliczenie powierzchni pomieszczenia o nieregularnym kształcie, dzieli się go na proste figury - kwadraty, prostokąty, trójkąty. Następnie mierzą wszystkie niezbędne wymiary, obliczają znane formuły (patrz tabela poniżej).

Przed obliczeniem powierzchni pomieszczenia dokonujemy również zmian. Tylko w tym przypadku liczby nie będą dwie, ale cztery: długość i szerokość półki zostanie dodana. Wymiary obu sztuk są rozpatrywane osobno.

Jeden przykład znajduje się na zdjęciu. Ponieważ oba są prostokątami, obszar jest obliczany według tej samej formuły: długość jest pomnożona przez szerokość. Rysunek należy odjąć lub dodać do wielkości pomieszczenia - w zależności od konfiguracji.

Obszar złożonego pokoju

Pokażmy w tym przykładzie, jak obliczyć powierzchnię pomieszczenia z półką (pokazaną na powyższym zdjęciu):

 1. Uważamy, że kwadratura bez półki: 3,6 m * 8,5 m = 30,6 m kw. m.
 2. Uwzględniamy wymiary wystającej części: 3,25 m * 0,8 m = 2,6 m kw. m.
 3. Dodajemy dwie wartości: 30,6 metrów kwadratowych. m. + 2,6 metra kwadratowego. m. = 33,2 metrów kwadratowych. m.

Są jeszcze pokoje ze spadzistymi ścianami. W takim przypadku należy go rozbić, aby utworzyć prostokąty i trójkąt (jak na poniższym rysunku). Jak widać, w tym przypadku wymagane jest posiadanie pięciu rozmiarów. Można to inaczej przerwać, umieszczając pionową linię, a nie linię poziomą. To nie ma znaczenia. Wymaga jedynie zestawu prostych kształtów, a sposób ich przydzielania jest arbitralny.

Jak obliczyć powierzchnię pomieszczenia o nieregularnym kształcie

W takim przypadku kolejność obliczeń jest następująca:

 1. Rozważmy dużą prostokątną część: 6,4 m * 1,4 m = 8,96 metrów kwadratowych. m. Jeśli zaokrąglić, otrzymamy 9, 0 mkw.
 2. Oblicz mały prostokąt: 2,7 m * 1,9 m = 5,13 metrów kwadratowych. m. Zaokrąglamy się, otrzymujemy 5,1 m2. m.
 3. Rozważamy obszar trójkąta. Ponieważ jest to kąt prosty, jest równy połowie powierzchni prostokąta o tych samych wymiarach. (1,3 m * 1,9 m) / 2 = 1,235 metrów kwadratowych. m. Po zaokrągleniu otrzymujemy 1,2 metra kwadratowego. m.
 4. Teraz dodajemy wszystko, aby znaleźć całkowitą powierzchnię pokoju: 9,0 + 5,1 + 1,2 = 15,3 m kw. m.

Układ pomieszczeń może być bardzo różnorodny, ale rozumiecie ogólną zasadę: dzielimy się na proste figury, mierzymy wszystkie wymagane wymiary, obliczamy kwadraturę każdego fragmentu, a następnie dodajemy wszystko.

Wzory do obliczania powierzchni i obwodu prostych figur geometrycznych

Kolejna ważna uwaga: powierzchnia pokoju, podłogi i sufitu - wszystkie tego samego rozmiaru. Różnice mogą być, jeśli są jakieś pół-kolumny, które nie osiągają pułapu. Następnie kwadraturę tych elementów odejmuje się od ogólnej kwadratury. Rezultatem jest powierzchnia podłogi.

Jak obliczyć kwadraturę ścian

Definicja obszaru ściany jest często wymagana przy zakupie materiałów wykończeniowych - tapety, tynki itp. Do tych obliczeń potrzebne są dodatkowe pomiary. Potrzebna będzie istniejąca szerokość i długość pokoju:

 • wysokość sufitu;
 • wysokość i szerokość bram;
 • wysokość i szerokość otworów okiennych.

Wszystkie pomiary są w metrach, ponieważ kwadraty ścian są również mierzone w metrach kwadratowych.

Najwygodniej jest zastosować wymiary do planu

Ponieważ ściany są prostokątne, obszar jest traktowany jak prostokąt: długość jest pomnożona przez szerokość. W ten sam sposób obliczamy rozmiary okien i drzwi, ich wymiary są odejmowane. Na przykład obliczyć obszar ścian pokazany na powyższym schemacie.

 1. Ściana z drzwiami:
  • 2,5 m * 5,6 m = 14 metrów kwadratowych. m. - całkowity obszar długiej ściany
  • ile zajmuje wejście: 2,1 m * 0,9 m = 1,89 mkw.
  • ściana bez uwzględnienia przejścia - 14 m2 - 1,89 m2. m = 12,11 metrów kwadratowych. m
 2. Ściana z oknem:
  1. kwadratura małych ścian: 2,5 m * 3,2 m = 8 m.kw.
  2. ile zajmuje okno: 1,3 m * 1,42 m = 1 846 mkw. m, zaokrąglone, otrzymujemy 1,75 mkw.
  3. ściana bez otworu okiennego: 8 m2. m - 1,75 m2 = 6,25 m2.

Znajdź całkowitą powierzchnię ścian nie jest trudne. Dodajemy wszystkie cztery liczby: 14 m kw. + 12,11 m.kw. + 8 m 2 + 6,25 m 2 = 40,36 metrów kwadratowych. m.

Wzór do obliczania objętości pomieszczenia

W przypadku niektórych obliczeń wymagana jest objętość pomieszczenia. W takim przypadku trzy wielkości są mnożone: szerokość, długość i wysokość pomieszczenia. Wartość ta jest mierzona w metrach sześciennych (metrach sześciennych), nazywana nadal kubaturą. Na przykład używamy danych z poprzedniego akapitu:

Jeśli wszystko się zwielokrotni, otrzymamy: 5,6 m * 3,2 m * 2,5 m = 44,8 m 3. Więc objętość pokoju to 44,8 sześcianu.

Jak obliczyć powierzchnię pokoju

Czy zamierzasz kupić lub sprzedać mieszkanie, umeblować je lub po prostu rozpocząć naprawę? W każdym przypadku cena pytania zależy od dokładnych wymiarów każdego pokoju. Do obliczeń można zatrudnić specjalistów, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Aby ich uniknąć, sugerujemy, abyś sam obliczył powierzchnię pokoju.

Jak obliczyć powierzchnię pokoju - instrukcja krok po kroku

Możesz oczywiście zajrzeć do dokumentacji technicznej domu i zobaczyć w nim wszystkie niezbędne cechy. Ale po pierwsze, często występują błędy, a po drugie, czasem łatwiej jest wszystko obliczyć, niż znaleźć dokumenty.

Do obliczeń potrzebne będą narzędzia, z których większość można łatwo znaleźć w każdym domu. Mianowicie:

 • ruletka;
 • ołówek;
 • papier do zapisów;
 • Kalkulator (możesz skorzystać z kalkulatora, który jest umieszczony na naszej stronie internetowej);
 • trzeźwość umysłu i przejrzystość myśli.

Aby obliczyć kwadrat podłogi w prostokątnym lub kwadratowym pokoju, musisz znać jego długość i szerokość.

Pomiary są lepsze u podstawy ścian i do tego pożądane jest przesuwanie lub wyjęcie wszystkich mebli. Jeśli jednak taka procedura nie została uwzględniona w twoich planach, możesz zmierzyć ją w centrum. Najważniejsze jest to, że linia wyobrażona, która będzie mierzona, znajduje się pod kątem 90 ° do ściany.

Po uzyskaniu i sprawdzeniu pomiarów należy je pomnożyć przez formułę, gdzie S to powierzchnia w metrach kwadratowych, a i b to odpowiednio długość i szerokość.

Jeśli nisza sąsiaduje z pokojem głównym lub innym - jego powierzchnia musi być obliczona według tego samego algorytmu, a wyniki są dodawane do obszaru pomieszczenia. Jeśli występują różne występy, które zajmują jego część - należy je również zmierzyć i odjąć od wyniku całkowitego.

W kwadraty i prostokąty wszystko jest proste. A jak liczyć pokoje S, jeśli ma niewłaściwy kształt? Tutaj musisz zastosować logiczne myślenie i pamiętać trochę o szkolnym kursie algebry i geometrii. Ale zacznijmy w kolejności.

Jeśli pokój ma nieregularny kształt

Staraj się umysłowo lub na papierze podzielić pokój na proste elementy (kwadraty, prostokąty, trójkąty). Następnie musisz obliczyć wymiary każdego z nich i dodać wyniki.

 • dla trójkąta. Gdzie a jest długością podstawy trójkąta, b jest wysokością narysowaną od góry do dołu;
 • dla koła. Gdzie 3.14, r jest promieniem okręgu (aby znaleźć promień - znajdź najdłuższą odległość między ścianami za pomocą ruletki i podziel ją przez 2);
 • na półkole - (oznaczenia liter pokrywają się z poprzednim akapitem).

Jak się okazało, w tym przypadku nie ma nic skomplikowanego. Najważniejsze jest dokładne sprawdzenie wyników pomiarów, aby obliczenia nie spowodowały przypadkowego błędu i nie trzeba ich odtworzyć.

I więcej. Jeśli chcesz zainstalować ciepłą podłogę, nie zapomnij obliczyć obszaru zajmowanego przez meble oddzielnie i odejmij od ogólnej wartości pomieszczenia.

Ustaliliśmy płeć. Ale kiedy przygotowujesz, na przykład, tapetowanie tapet, to ci nie pomoże. Konieczne będzie znalezienie dokładnej liczby metrów kwadratowych zajmowanych przez ściany.

Obszar każdej ściany można obliczyć w taki sam sposób, jak kwadrat podłogi. Tylko teraz, zamiast szerokości pokoju, trzeba zmierzyć jego wysokość. Pomnóż długość ściany przez wysokość i uzyskaj pożądany wynik w metrach kwadratowych.

Pomiar wysokości taśmy mierniczej laserowej

I możesz obliczyć dla wszystkich ścian jednocześnie. Aby to zrobić, musisz znać obwód przestrzeni. Weź taśmę mierniczą i zmierz długość każdej ściany, złóż wyniki - to będzie obwód. Pozostaje zmierzyć wysokość pomieszczenia i zastosować następującą formułę :, gdzie p - obwód, a h - wysokość.

Teraz należy zająć się oknem, drzwiami i innymi otworami znajdującymi się w pomieszczeniu.

Dokładniej, aby obliczyć powierzchnię każdego z nich (zgodnie z przedstawionymi powyżej wzorami, w zależności od kształtu otworu), sumuj i odejmuj wyniki od sumy.

Istnieje również szereg ogólnych zaleceń dotyczących pomiaru.

Zalecenia ogólne

Aby uzyskać dokładne dane, budowniczowie zalecają pomiar ściany w trzech miejscach (na początku, w środku i na końcu). Następnie uzyskane dane należy zsumować i podzielić przez 3, a tym samym oblicza się średnią arytmetyczną. Ta procedura pomaga uniknąć błędów, nawet jeśli ściany nie są najbardziej wyrównane.

Podczas pomiaru otworów okiennych i drzwiowych nie należy oczekiwać poprawności ich kształtu.

Pomiar otwarcia okna

Lepiej osobiście zmierzyć wszystkie cztery strony, a nie tylko dwie sąsiadujące. Takie podejście chroni przed konsekwencjami zaniedbania budowniczych i dodatkowych kosztów (na przykład przy wymianie okien lub drzwi).

Niezależnie od tego, dlaczego zdecydowałeś się samodzielnie obliczyć powierzchnię lokalu - pamiętaj, że pożądane jest wykonywanie jakiejkolwiek pracy jakościowo. Dlatego starannie starannie zaplanuj cały proces, przygotuj niezbędne narzędzia i odważnie zacznij wykonywać pomiary i obliczenia. Mamy nadzieję, że nasza rada ułatwi ci ich wypełnienie.

Jak obliczyć powierzchnię pomieszczenia - formuły i metody obliczeniowe

Dokonując naprawy, musisz kupić odpowiednią liczbę tapet, klejów, farb i innych materiałów. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jak obliczyć powierzchnię pokoju. Jeśli rozumiesz, jak zdobyć i zastosować niezbędne pomiary, to w przyszłości, na przykład, kupując lub sprzedając nieruchomość, możesz samodzielnie obliczyć powierzchnię pomieszczenia i sprawdzić dokumenty.

Prosty pokój o kształcie prostokąta lub kwadratu

Aby dowiedzieć się, jak obliczyć powierzchnię pomieszczenia, należy określić jego kształt. W pokoju, który jest prostokątem lub kwadratem, musisz zmierzyć długość i szerokość oraz pomnożyć wartości między sobą. Dostajesz powierzchnię pokoju w metrach kwadratowych.

Formuła, za pomocą której można obliczyć obszar:

Aby zmierzyć, możesz wziąć zwykłą miarę taśmy. Aby uzyskać jak najdokładniejszy wynik, zaleca się zmierzyć długość na początku ściany i na końcu, a jeśli dane są różne, przyjąć średnią arytmetyczną.

Pokój, w którym znajdują się nisze lub półki

Jeżeli pomieszczenie ma niszę, półkę, konstrukcję wodno-kanalizacyjną lub wentylacyjną, wówczas należy oddzielnie odmierzyć obszar każdej sekcji. Jeśli jest to nisza w ścianie, to do obszaru pomieszczenia należy dodać obszar depresji. Jeśli jest to półka, to odpowiednio z obszaru pomieszczenia konieczne będzie odjęcie jej obszaru.

Tę samą zasadę należy przestrzegać, jeśli chcesz wiedzieć, jak obliczyć powierzchnię sufitu pomieszczenia. Równomierny, prostokątny sufit bez żadnych nisz i występów oznacza, że ​​należy go zmierzyć wzdłuż długości i szerokości, a następnie obliczyć powierzchnię za pomocą prostego mnożenia.

Jeśli planujesz ocieplić podłogę za pomocą elementów grzejnych, to z całkowitej powierzchni podłogi będziesz musiał odjąć obszar zajmowany przez ciężkie meble.

Często są to pokoje o nietypowym kształcie. Jeśli jest taka możliwość, musisz podzielić pokój na kilka prostokątów, obliczyć powierzchnię każdego z nich i dodać.

Powierzchnia pokoju w kształcie koła obliczana jest według wzoru:

S pokoje = πR², gdzie R jest promieniem. Konieczne jest rozważenie, ile stopni w sektorze.

Aby obliczyć powierzchnię pomieszczenia w kształcie trójkąta, użyj wzoru Gerona:

Gniazda = √ (P (P -A) x (P - B) x (P - C)), gdzie P jest połową obwodu trójkąta, A, B, C są długością boków.

Pół metra trójkąta oblicza się w następujący sposób: P = (A + B + C) / 2

Pokój o złożonej konfiguracji ścian. Zdjęcie - welovead.com

Funkcje obliczania powierzchni prostych ścian i ścian zawierających występy i nisze

Rozważmy teraz ważny punkt, na przykład obliczanie powierzchni ścian pomieszczenia. Znając tę ​​konkretną wartość, możesz kupić odpowiednią ilość tapety do naprawy. Oczywiście, możesz skonsultować się z konsultantem w warsztacie budowlanym, a on powie ci, jak obliczyć powierzchnię ścian. W tym nie ma nic trudnego: zmierzyć długość, szerokość i wysokość pomieszczenia. Ponadto powierzchnia ściany jest obliczana według wzoru:

Ssten = P x S, gdzie P jest obwodem pomieszczenia, C jest wysokością ścian.

Obwód pokoju jest określony wzorem:

P = (A + B) x 2, gdzie A to długość, B to szerokość.

Aby uzyskać dokładniejsze wyniki, należy odjąć obszar otworów drzwi i okien od całkowitej powierzchni ścian.

Powierzchnia ścianek pomieszczenia z występami lub wgłębieniami będzie różnić się od powierzchni ścian prostego pomieszczenia. Nie zapomnij dodać obszaru ścianki wystającego lub pogłębionego odcinka do głównej wartości.

Zachowaj ostrożność podczas dokonywania pomiarów i obliczeń. Jeśli używasz laserowej ruletki, upewnij się, że wiązka jest skierowana ściśle prostopadle do ściany, w przeciwnym razie otrzymasz duży błąd w wynikach.

Dodaj komentarz

− 3 = 2