Nazwa kategorii

Jak zrobić zielnik

Zielnik: jak zrobić domową kolekcję roślin

Wczesna złota jesień to świetny czas na zbieranie i suszenie ziół, kwiatów polnych i ogrodowych, liści krzewów i drzew. Komunikacja z naturą pozwoli ci znaleźć harmonię w duszy, przyciągnąć energię i uspokoić się. A jeśli pójdziesz z dziećmi do parku lub lasu, możesz cieszyć się radosnymi chwilami wspólnego spędzania wolnego czasu, a ponadto zaszczepić zainteresowanie dzieci otaczającym ich światem. W tym artykule przyjrzymy się jak złożyć zielnik, jak to zrobić łatwo i poprawnie, uzyskując w końcu piękne okazy lokalnej flory. Zielnik oznacza zbiór różnych roślin (ziół, kwiatów, liści), zebranych i wysuszonych. Również w najszerszym tego słowa znaczeniu termin ten można uznać za instytucję zajmującą się zbieraniem i przechowywaniem takich kompozycji. Pierwsze zielniki pojawiły się we Włoszech w XVI wieku, a dziś największe zbiory znajdują się w muzeach, ogrodach botanicznych i instytutach w Nowym Jorku, Paryżu, Sankt Petersburgu. Krajowe kolekcje suszonych ziół, z reguły, składają się z kilkudziesięciu eksponatów dołączonych do arkuszy albumów i zaopatrzonych w etykiety z niezbędnymi informacjami.

Twój własny zielnik: jak go poprawnie wykonać i zmontować?

Aby stworzyć zielnik, będziesz potrzebował minimalnego zestawu narzędzi i materiałów, w tym:

 • nóż, nożyczki:
 • papier lub gazety do suszenia;
 • naciśnij;
 • albumy lub foldery do wygodnego przechowywania roślin;
 • klej;
 • etykiety lub naklejki.

Główną zasadą zbierania ziół, liści i kwiatów jest praca przy suchej pogodzie. Na biomateriałach nie powinno być żadnych kropel rosy, w przeciwnym razie wyschnie on bardzo długo i będzie źle przechowywany. Wskazówka: aby przynieść do domu wszystkie liście i kwiaty, możesz zabrać ze sobą folder. Po zebraniu wszystkich próbek lokalnej flory, którą lubisz, musisz zająć się ich przetwarzaniem. Delikatnie otrząśnij z nich nadmiar ziemi, wyprostuj roślinę, ale staraj się zachować jak najwięcej naturalnego, naturalnego wyglądu.

Home herbarium. Jak zrobić i wysuszyć?

Rozważmy kilka podstawowych metod wytwarzania zielnika. Najprostszą techniką, znaną wielu od dzieciństwa, jest suszenie liści, traw i kwiatów w czasopismach lub książkach, to jest pod prasą. Jego główną zaletą jest to, że dzięki gładkim arkuszom drukowanego materiału biomateriał przyjmuje wygodny płaski kształt. Niestety, za pomocą tej metody można nie tylko zepsuć dobre książki, ale także zrujnować zielnik przez przesuszenie go. Wskazówka: jeśli chcesz, aby liście były bardziej trwałe i gęste, zanurz je w roztworze z wody i kleju PVA. I jak zrobić zielnik kwiatów? Druga metoda suszenia polega na zbieraniu roślin w wiązce, a następnie zawieszaniu "bukiety" na linie w suchych pomieszczeniach (w stodole lub na strychu). Ta technika służy do suszenia roślin kwiatami lub owocami. Wszystkie kwiaty zachowają swój kształt i będą wyglądać pięknie.

Zielnik: jak zrobić to z roztworem glicerolu

Jedną z interesujących technik konserwacji i kontynuacji życia roślin jest zanurzenie ich w roztworze gliceryny (trzech części wody i jednej części gliceryny). Liście, pąki i gałązki absorbują substancję, woda następnie wyparowuje i pozostaje w roślinie. Technika ta pozwala uzyskać elastyczne, mocne, dobrze zachowane liście i kwiaty. Rośliny zmieniają tylko kolor - brązowo-zielony. Ale w razie potrzeby można to skorygować za pomocą różnych farb aerozolowych. Jak zrobić zielnik liści w ten sposób? Roztwór gliceryny przelewa się do miski o wysokich bokach. Roślina jest przygotowana: wzdłuż długości kory lub wierzchołka łodygi wykonuje się nacięcie o długości około 4 cm. Następnie liść lub gałązka umieszczana jest w pojemniku z roztworem na kilka dni. Zdejmij roślinę, gdy się ściemni. Należy pamiętać, że w trakcie wchłaniania cieczy należy do pojemnika dodać jeszcze trochę roztworu. Wszelkie dalsze prace z próbkami można rozpocząć po ich ostatecznym wysuszeniu.

Zielnik: jak zrobić to długo i bezpiecznie przechowywać?

Po zebraniu, przetworzeniu i wysuszeniu roślin, powinny one zacząć się w folderach lub albumach dla zielnika. Do każdego liścia dołączona jest tylko jedna roślina z pewnego gatunku. Dla jasności możesz umieścić kilka wystąpień na stronie, ale nie rozciągaj części papieru poza krawędzie papieru. Do mocowania roślin używaj kleju i wąskich pasków papieru. Dolny prawy róg jest wolny od napisu lub etykiety z nazwą przedstawiciela flory i innych ważnych informacji (data, godzina, miejsce odbioru itp.).

Jak zrobić zielnik

Badanie przyrody to niezwykle interesująca aktywność. Jak piękna jest, bogata, różnorodna! Znana jest niezliczona ilość roślin: drzew, krzewów, traw i kwiatów. Niektóre z nich są lecznicze, inne wręcz przeciwnie, są agresywne i trujące.

Oczywiście wydano więcej kolorowych książek, czasopism, publikacji z dużymi, jasnymi zdjęciami niektórych roślin. Ale bardziej interesujące jest rozważenie samego liścia niż jego najbardziej wysokiej jakości zdjęcie. Ale nie wszystkie rośliny mogą być uprawiane w domu, a utrzymywanie liści przez długi czas przy życiu nie będzie działać. Istnieje jednak świetny sposób na stworzenie własnej "zielonej kolekcji" - zielnika.

Jakie jest znaczenie słowa herbarium? To jest zbiór suszonych roślin. Może wchodzić nie tylko do ulotek, ale także do kwiatów, kory drzew, łodyg i ogólnie do wszelkich części roślin. Jest jeszcze jeden sens tego słowa. To nazwa całego budynku, który jest magazynem kolekcji ziół.

Pochodzenie słowa herbarium (herbarium) jest łacińskie, pochodzi od herba - trawy. Pierwsza kolekcja ziół pojawiła się we Włoszech w odległym XVI wieku. Nazwą pierwszej "herbaristy" jest Luque Gini.

Wartość herbarium jest świetna: mogą być przechowywane przez bardzo długi czas, zachowując potomstwo "biologicznego obrazu" terenu. To oczywiście w sensie globalnym. A jeśli mówimy o dziecku, które tworzy zielnik, na przykład w szkole, to on:

 • zrozumie różnorodność roślin w jego mieście (zaludniony obszar);
 • nauczyć się rozpoznawać rośliny, odróżniać pożyteczne zioła od trujących;
 • podczas kompilacji kolekcji otrzymają umiejętności zbierania i suszenia roślin, katalogów.

Kiedy i jak zbierać materiały?

Pierwsze pytanie zadane przez osobę, która zdecydowała się zebrać zielnik, jak przygotować się do niego, co zbierać i kiedy.

Po pierwsze, istnieje kilka ogólnych zasad, które są istotne bez względu na to, w jaki sposób zielnik będzie pochodził z liści drzew, ziół lub suszonych kwiatów zostanie wysuszonych w zielniku:

 1. Zbieranie roślin jest ważne przy suchej pogodzie, gdy nie padało przez kilka dni, w przeciwnym razie suszenie liści będzie trudne;
 2. Gałęzie nie mogą zostać złamane, trzeba je przeciąć nożem;
 3. Prawo herbarium obejmuje te części roślin, dzięki którym można je rozpoznać (najlepiej nie tylko kwiaty lub liście, ale kilka elementów jednocześnie);
 4. Musisz wybrać zdrowe, żywe rośliny, które nie są suszone z gorąca;
 5. Przygotowując zielnik warto wziąć kilka okazów roślin (mało lub wcale lisów nie będzie rozdarty, zagubiony, zepsuty podczas przetwarzania lub przetwarzania).

Oczywiście, daleki jest od tego, że wszystkie zasady gromadzenia prawdziwego zielnika, ale do tego zadania, jak zrobić zielnik w szkole, to wystarczy.

Pamiętaj, aby zapisać, gdzie, kiedy, o której porze roku każda eksponat został zebrany.

Dowiedzisz się, jak zrobić zielnik liści, musisz zapoznać się z technologią suszenia. Istnieje kilka opcji, ale optymalne w tym przypadku będą następujące: załącz kopię między dwoma arkuszami papieru, dalej dzielą takie "koperty" na papier, kładziesz go pod prasą w wypłukanym miejscu (na parapecie). Jak zrobić zielnik kwiatów? Jest specjalna metoda - suszenie w piasku. Należy oczyścić piasek rzeczny lub morski, ułożyć eksponaty na kartce papieru lub w pudełku z płaskim dnem i przykryć je. W takim przypadku płatki nie zostaną uszkodzone.

Najprostszym rozwiązaniem problemu suszenia jest umieszczenie materiału w książce. Jednak w tym przypadku zarówno rośliny, jak i książka mogą ulec pogorszeniu. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak poprawnie wykonać zielnik, nie zaleca się takiego suszenia.

"Gotowy" to liście lub kwiaty, które się nie wyginają, jeśli podnosisz je za łodygę.

Świetnie, rzeczy są gotowe! Jak pięknie zrobić zielnik?

Jeśli zacząłeś uprawiać zielnik własnymi rękami, przygotuj się na żmudną pracę. Suszone rośliny są bardzo kruche, łatwo je zmiażdżyć, więc trzeba działać ostrożnie.

Istnieje kilka opcji, jak ozdobić zielnik. Pierwszym jest umieszczenie eksponatów w albumie fotograficznym, który ma lepkie strony. W takich książkach zazwyczaj można oddzielić folię od każdego arkusza, pod którym układa się zdjęcia (na lepkim podłożu). W naszym przypadku będą to części zakładu. Drugi - aby umieścić liście na grubym papierze (można kupić specjalny, zielnik), przyklejając je do środka na dwustronnej taśmie klejącej lub kleju. Dzięki takiemu projektowi kolekcja będzie bardziej narażona na skutki czynników powodujących zepsucie.

Dziś możesz kupić zielnik. To nie znaczy, że dostaniesz gotową kolekcję. Istnieją specjalne zestawy, które mają wszystko, czego potrzeba, aby zebrać zielnik - naciśnij, aby wysuszyć, klej, papier zielnikowy, farby i pędzel do rejestracji pracy.

Bez względu na sposób wyboru metody, etykieta z datą i miejscem pobrania zakładu powinna zostać dodana do każdej strony w dowolnej formie. Doskonałym dodatkiem będą fotografie okazu, skąd go otrzymano, lub cała roślina. Byłoby interesująco dołączyć krótką notatkę o przedstawicielu natury - gdzie mieszka, kiedy zakwitnie, jest użyteczny lub szkodliwy dla ludzi.

Tworzenie zielnika jest bardzo fascynującym procesem. Po pierwsze pomaga pamiętać, jak wyglądają rośliny, o wiele lepiej niż jakakolwiek książka. Po drugie, uczy uważności, uważności na szczegóły. I, oczywiście, faktyczny projekt kolekcji jest bardzo twórczym procesem.

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Witryna została zbudowana w oparciu o Genesis Framework · Design by WP Fairytale

Dla uczestników galerii zdjęć "Moje ulubione doświadczenie" w październiku jest wspaniała okazja, aby wygrać prezent od "Prostej nauki".

Cała seria "Eksperymentów w pudełku".

Zestaw zawiera 10 zestawów "Eksperymentów w pudełkach:

 1. Wąż Faraona
 2. Vulcan
 3. Gorący lód
 4. Kryształ
 5. Handgam
 6. Chemiczna gumka
 7. Eksperymenty z piłkami
 8. Sztuczny śnieg
 9. Ogród koloidalny
 10. Hologram

Prezenty są wysyłane tylko w Rosji.

 • Ogólny termin konkursu od 1 października 2016 r. Do 31 października 2016 r.
 • Prezentacja nagród do 31.12 2016 włącznie
 • Wyślij swoje zdjęcia do udziału w galerii zdjęć "Moje ulubione doświadczenie" na adres [email protected]
 • W temacie określ Galeria fotografii.
 • Wskaż nazwę pracy, wiek eksperymentatorów.
 • Od jednego uczestnika przyjmuje się nie więcej niż trzy prace.
 • Wyznaczenie zwycięzców przed 7 listopada 2016 r.
 • Zwycięzca jest zdeterminowany największą liczbą głosów oddanych na prace fotograficzne.

Nagrody są wysyłane tylko przez terytorium Federacji Rosyjskiej

Tworzymy piękny herbarium własnymi rękami: instrukcje krok po kroku

Wyobraź sobie, że czytasz magiczną książkę ze zdjęciami, z których dusza zamarza. Strona po stronie przenosi Cię do nieznanych krajów, opowiada o czymś cudownym i jak pięknie zaaranżowany jest ten świat. Kto jest autorem tej pracy? Natura. A nazwa arcydzieła to "Herbarium liści z kwiatami". Przeczytajmy tę książkę razem, aby zrozumieć, do czego jest napisana? Do kogo jest przeznaczony? A dla tych, którzy pragną spróbować swoich sił i pomóc Autorowi kontynuować tę wspaniałą pracę, sugerujemy, aby nauczyć się, jak zrobić zielnik własnymi rękami.

Wygląd kolekcji botanicznej nie zmienił się od tego czasu. Ale tylko po to, by je zebrać, coraz częściej w domu było dla dzieci w wieku szkolnym, a nawet dla przedszkola. Dlaczego? Kto tego potrzebuje? Jaki jest cel takiej kolekcji?

 1. Specjalne. Na przykład zielnik dla szkoły podstawowej.

 • Liście do zielnika muszą być zdrowymi i nienaruszonymi owadami.

Niezbędne narzędzia i materiały do ​​zbierania materiału do zielnika: szpatułka, nóż, folder zwiedzania (mogą być wykonane z dwóch arkuszy sklejki / tektury), gazety "koszule" do suszenia, etykiety i długopis.

Warunki suszenia określonej rośliny

jak przygotować kwiaty do wysuszenia zielnika

Zebrane korzenie, więc szybko wyschły, przeciąć ostry nóż.

Najbardziej powszechne suszenie płaskie. Suszony, dzięki czemu materiał może być używany do zastosowań dekoracyjnych i albumów.

- Wskazane jest, aby znaleźć miejsce z dala od jezdni;

"Czas wybrać, kiedy powietrze się ociepli;

"Tylko świeża roślina jest odpowiednia, bez żadnych oznak więdnięcia".

Nie zapomnij, jeśli nie chcesz zepsuć książki i wysuszyć rośliny szybciej, jeśli przeniesiesz je czystym papierem po obu stronach.

jak wysuszyć zielnik w książce

W przyszłości rośliny można usunąć z książki i przechowywać w ciemnym miejscu. Oczywiście straty są nieuniknione. Ale można je zmniejszyć.

instrukcja, jak wysuszyć zielnik

Jak wysuszyć materiał sypki, na przykład, jak być z pąkiem kwiatowym? Dla tej części drzewa lub kwiaty są umieszczone w pudełkach i pokryte piaskiem lub żelem krzemionkowym. Ale pąki powinny patrzeć w dół.

Jak rozprowadzić zioła w albumie

Do montażu materiału można użyć nici: białej lub zielonej, słomy papierowej i kleju. Ale w każdym razie łatka lub taśma.

Jednak, aby wszystko pięknie udekorować, pożądane jest, aby na jednym arkuszu był jeden rodzaj rośliny. Jeśli jest większy niż strona, materiał można przyciąć w kilku miejscach.

formułowanie suszonych szyszek roślin z liści orzechów

Jak zorganizować spotkanie

Ale to nie wszystko. Porozmawiajmy o tym, jak zrobić zielnik nie tylko dla szkoły, ale także dla celów dekoracyjnych.

Obraz jest gotowy i można go wypełnić odpowiednią ramką. Teraz możesz ozdobić ścianę takim oryginalnym panelem.

Dodaj komentarz

+ 70 = 74