Nazwa kategorii

Chłodnica konwektorowa lub olejowa

Grzejnik konwektorowy lub olejowy: co jest lepsze w użyciu

W zimnym chłodzie często nie ma wystarczającej ilości centralnego ogrzewania, a następnie przychodzi z pomocą dodatkowych urządzeń grzewczych. Niektórzy twierdzą, że tradycyjne grzejniki są niezawodnym i sprawdzonym sposobem na utrzymanie ciepła, podczas gdy inni twierdzą, że takie źródła ciepła są reliktem przeszłości i preferują bardziej nowoczesne modele. Porozmawiajmy o zasadach pracy, zaletach i wadach każdego z nich i postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze w użyciu - konwektor lub podgrzewacz oleju.

Takie jednostki są jednym z najczęstszych źródeł ciepła w domach. Aby je podłączyć, nie potrzebujesz instrukcji, ponieważ do pracy wystarczy zwykłe gniazdo. Po prostu umieść go w pobliżu i ciesz się ciepłem.

Grzejniki te są konstrukcją spawaną. Metalowe panele tworzą zbiornik, w którym nalewany jest olej mineralny lub techniczny.

Wewnątrz umieszczony jest element grzewczy, olej opałowy, który z kolei przenosi ciepło do ścian i oddaje je do środowiska (więcej o projekcie - o cechach nagrzewnic olejowych urządzenia).

Producenci wyposażają grzejniki termoregulator, który pozwala kontrolować i regulować temperaturę w pomieszczeniu. Najczęściej w nowoczesnych modelach istnieje specjalny czujnik, który pozwala monitorować lokalizację urządzenia i określać odchylenie od poziomu. Jeśli pochylisz się lub spadniesz, urządzenie wyłączy się automatycznie.

Niektóre modele są wyposażone w timer, dzięki czemu możesz zaplanować włączenie go o określonej godzinie, na przykład rano lub wieczorem. Pozwoli to zaoszczędzić zużycie energii.

Kontrola może być mechaniczna lub elektroniczna. Ponadto mają komorę do przechowywania przewodu zasilającego w stanie bezczynności, ochronę przed przegrzaniem elektrycznym i ochronę przed rozpryskami. Nowoczesne modele są dodatkowo uzupełniane wentylator, co pozwala przyspieszyć proces podgrzewania powietrza w chłodni.

Z uwagi na fakt, że taki grzejnik nie ma otwartych elementów grzejnych, nie przesusza on powietrza.

Istnieje opinia, że ​​im wyższa temperatura grzejnika, tym szybciej pomieszczenie się nagrzewa. Jest to częściowo prawda, ale są pewne "ale". Praca w wysokich temperaturach powoduje, że powietrze wysycha i zmniejsza wilgotność w pomieszczeniu. Kurz opadł na mocno rozgrzaną obudowę, nagrzewa się i wydziela szkodliwe substancje. Dlatego działanie tej grzałki w niższych temperaturach jest uważane za bardziej użyteczne i przyjazne dla środowiska.

 • niska cena;
 • cicha praca;
 • mobilność dzięki kołom i uchwytowi;
 • automatyczna konserwacja temperatury.

Moc różnych modeli może się różnić - waha się od 1 do 2,5 kW. To zależy bezpośrednio od liczby sekcji (zwykle 5-12 sztuk). Aby ogrzać pomieszczenie o powierzchni 25 metrów kwadratowych i wysokości około 2,5-3 metrów, potrzebny jest model o mocy 2,5 kW.

Wzór obliczania mocy jest następujący: 1 kW jest przeznaczony do ogrzewania pomieszczenia o powierzchni 10 m 2.

Zasada podgrzewania powietrza jest konwekcyjna. Ciepłe powietrze unosi się, zimno schodzi w dół, gdzie rozgrzewa się na przednim panelu, w ten sposób masy powietrza krążą w pomieszczeniu i jego ogrzewanie (więcej szczegółów, zobacz jak działa konwektor elektryczny).

Instrumenty mają gładką płaską powierzchnię. Sam korpus jest komorą konwekcyjną z elementem grzewczym w środku. Zimne powietrze napływa i jest ogrzewane opalenizną. Dalej przesuwa się przez rolety na ciele, a zastępuje go nowa porcja chłodnego powietrza z pomieszczenia. Aby zwiększyć rozpraszanie ciepła i ogrzać podłogi i ściany, szczeliny znajdują się pod kątem w dół.

Wszystkie urządzenia są wyposażone w termostat pokojowy- wbudowany czujnik, który sam określa temperaturę w pomieszczeniu i przechowuje ją na danym poziomie. Takie urządzenia są bardzo skuteczne i mają wysoką sprawność (prawie 100%).

Ważną różnicą między grzejnikiem konwektorowym a nagrzewnicą olejową jest metoda instalacji. Grzejniki pracujące na oleju są urządzeniami podłogowymi, podczas gdy konwekcyjne są często zawieszone na ścianie. Istnieją oczywiście ruchome konstrukcje z kołami, a także urządzenia w postaci wysokiego cokołu.

Ponieważ element grzejny nie styka się bezpośrednio z obudową (między nimi są oporniki żaroodporne), uznaje się grzejnik konwektorowy ognioodporne urządzenia, a zatem dodatkowe uziemienie nie jest konieczne.

 1. To źródło ciepła jest ognioodporne i spełnia wszystkie wymagania normy europejskiej.
 2. Konwektor elektryczny jest bardzo wydajny, jego konstrukcja pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza w pomieszczeniach do różnych celów. Łącząc kilka urządzeń w jedną sieć, możliwe jest stworzenie tak zwanego modułowego systemu ogrzewania i można go używać nie tylko w mieszkaniach i biurach, ale także w domach wiejskich, w których nie ma podstawowego ogrzewania. Taki obieg grzewczy może zastąpić kosztowny kocioł.
 3. Termostat i obecność kilku trybów pracy pozwalają ekonomicznie zużywać energię elektryczną.
 4. Stylowy wygląd - pasuje do każdego wnętrza.
 5. Cicha praca.

Ostateczne porównanie głównych cech

 1. Praca ekonomiczna. Konwekcyjne źródło ciepła zużywa więcej energii, elektryczna bateria oleju zużywa o 25-30% więcej.
 2. Szybkość rozgrzewki. Urządzenie z olejem jest podgrzewane w kilku etapach: energia elektryczna ogrzewa grzałkę, podgrzewa olej, który przenosi ciepło do samej obudowy, z której ciepło emanuje do pomieszczenia. Grzanie krok po kroku zajmuje dużo czasu - urządzenie już działa, zużywa energię elektryczną, a pomieszczenie jest nadal chłodne. Aby zminimalizować to niedogodności i przyspieszyć proces ogrzewania, grzejniki są wyposażone we wbudowany wentylator.
 3. Łatwość użycia. Ciężar chłodnicy oleju jest dość duży (około 20 kg), chociaż jest mobilny dzięki kołom i uchwytowi. Konwektor ma niewielką wagę i możliwość dodatkowego mocowania do ściany.
 4. Bezpieczeństwo. Ogrzewany do wysokich temperatur, olej może być niebezpieczny dla ludzi, nawet jeśli grzejnik jest wyposażony w ochronę przed rozpryskami. Metal nagrzany do bardzo wysokich poziomów może spowodować oparzenie. Lepiej nie zostawiać takiego grzejnika bez nadzoru - nie wszystkie z nich są wyposażone w ochronę przed przegrzaniem. Korpus konwektora nagrzewa się tylko do 60 stopni i nie ma niebezpieczeństwa. W nagłych wypadkach automatyzacja urządzenia zadziała i wyłączy się.
 5. Czas trwania operacji. Wszystkie urządzenia pracujące na oleju, z biegiem czasu, przepływu, w wyniku pierwszego występuje odparowanie oleju, a następnie awarii. Czas trwania baterii konwekcyjnych, deklarowany przez producenta, wynosi 5 lat, ale w rzeczywistości trwa dłużej - do 15 lat.
 6. Ekologiczna kompatybilność. Wskaźnikiem ekologicznej kompatybilności urządzenia jest brak spalania tlenu i pyłu. Oba te źródła ciepła, w wyniku konwekcji, wznoszą pył w powietrze, ale w konwektorach nie wypali się z powodu niskich temperatur kadłuba, czego nie można powiedzieć o rodzaju oleju. Jeśli chodzi o spalanie tlenu, proces ten jest wykluczony w obu przypadkach.
 7. Cenaa. W tej kategorii bateria olejowa jest wyraźnym zwycięzcą, ponieważ kosztuje znacznie mniej niż bateria konwekcyjna. Ale jeśli mówimy o stosunku ceny do jakości, to oczywiście wygrywają tu konwektory.

A jednak, który grzejnik jest lepszy - konwekcja czy olej?

Nagrzewnica olejowa lub konwektor - każdy ma swoje zalety i wady. Propozycje na rynku i sprzedaż z ostatnich lat pokazują, że Urządzenia konwekcyjne szybko wypierają inne rodzaje grzejników, ponieważ są ekonomiczne, wygodne i bezpieczne. A jeśli porównamy grzejniki pracujące na konwektorach olejowych i elektrycznych, to te z pewnością są liderami.

Ocena najlepszych grzejników do ogrzewania małych powierzchni. Grzejniki olejowe, ich główne zalety i wady, marki producentów technologii grzewczej dla domu.

Który grzejnik jest lepszy niż olej lub grzejnik konwekcyjny

Gdy pogoda na ulicy nie cieszy się ciepłem, a przed początkiem sezonu grzewczego jest jeszcze daleko, pojawia się kwestia ekonomicznego i jakościowego ogrzewania pomieszczenia. Jeśli mieszkasz w prywatnym domu - nic nie jest łatwiejsze. Konieczne jest jedynie podgrzanie pieca. A co z mieszkańcami sektora wielomieszkaniowego? Wpływy pochodzą z różnych urządzeń grzewczych. Tutaj powstaje naturalne pytanie: jaki jest najlepszy konwektor lub grzejnik olejowy? Jeśli nigdy nie spotkałeś się z jednym z nich, jest coś do przemyślenia. Dokładnie to jest dzisiaj naszym artykułem.

Więc grzejnik oleju lub konwektor? Co jest lepsze? Informacje zwrotne od ekspertów i konsumentów pomogą dokonać właściwego wyboru. Aby dowiedzieć się, który grzejnik jest lepszy, najpierw wyjaśnijmy zasadę każdego z nich.

Zasada działania chłodnicy oleju

Tutaj wszystko jest bardzo proste. Chłodnica oleju jest hermetycznie zamkniętym zbiornikiem wypełnionym olejem mineralnym. Wewnątrz konstrukcji znajduje się także grzałka elektryczna. W wyniku działania nagrzewnicy wzrasta temperatura oleju, a następnie podgrzewane są ściany zbiornika. Pokój jest ogrzewany.

Że olej nie gotuje się w systemie jest wyposażony w specjalny czujnik kontrolujący temperaturę. Ponadto w niektórych modelach istnieje kontrola pozioma. Oznacza to, że jeśli grzejnik przypadkowo się wywróci i grzejnik znajduje się poza środowiskiem olejowym, automatyka natychmiast wyłączy urządzenie.

Używanie chłodnic oleju jest bardzo proste. Żadna wiedza tutaj nie jest wymagana. Wystarczy podłączyć wtyczkę do gniazdka, naciśnij przycisk zasilania i popchnij urządzenie bliżej. Niektórzy producenci wyposażają swoje modele w timer, który pozwala na automatyczne włączenie urządzenia o określonej godzinie. Jest to bardzo wygodne, jeśli chcesz na przykład wrócić z pracy do dobrze ogrzanego pokoju. W tym samym czasie przez cały dzień grzejnik pozostaje wyłączony i nie marnuje elektryczności na próżno.

Zobacz także - Wybór najlepszego konwektora elektrycznego dla domu

Na podstawie opinii od konsumentów staraliśmy się podkreślić główne wady i zalety takich urządzeń grzewczych. Zalety nagrzewnicy olejowej obejmują:

 • Niski koszt.
 • Wysokiej jakości ogrzewanie otaczającego powietrza dzięki zwiększonej powierzchni wymiany ciepła.
 • "Miękkie" ogrzewanie. Jeśli porównamy grzejniki z otwartą spiralą, można zauważyć, że chłodnica oleju nie przesusza powietrza. Ponadto podczas pracy nie spalaj cząsteczek kurzu znajdujących się w pobliżu. Dlatego nie ma zapachu w procesie pracy.
 • Mobilność. Ponieważ urządzenia grzewcze oleju są w 98% przypadków podłogowe i mają koła, można je łatwo umieścić w dowolnym miejscu.
 • Trwałość i niezawodne działanie.

Jednakże, oprócz niezaprzeczalnych zalet grzejników, występują wady. Pomagały im także referencje klientów. Więc minusy:

 • Całkiem wysoka powłoka t ° C. Podczas pracy przy maksymalnej mocy, ściany chłodnicy oleju mogą być nagrzane do temperatury powyżej 90 ° C. Fakt ten zwraca uwagę na kwestię bezpieczeństwa.
 • Niesamowita waga. Niektóre modele grzejników olejowych mogą "ciągnąć" o 25 kg, a te najmniejsze rzadko ważą mniej niż 10 kg. Może to powodować dodatkowe niedogodności podczas przenoszenia.
 • Prawdopodobieństwo wycieku chłodziwa (oleju) z mechanicznym uszkodzeniem powłoki. A jeśli tak się stanie, grzejnik będzie po prostu wyrzucony. Koszt naprawy jest często nieporównywalny z kosztem nowego urządzenia.

Zobacz także - Jak wybrać ekonomiczny kocioł elektryczny do ogrzewania domu

Jak konwektor działa i działa

Bardzo łatwo odróżnić konwektor od chłodnicy oleju. Jeśli ten ostatni wygląda jak "akordeon na nogach", ten pierwszy ma płaskie, gładkie ciało ze szczelinami na górze i na dole. Główną różnicą między tymi urządzeniami jest sposób ogrzewania pomieszczenia. Grzejnik najpierw podgrzewa olej, a konwektor ogrzewa bezpośrednio masy powietrza.

Zasada działania konwektora opiera się na fizycznych właściwościach zimnego i gorącego powietrza. Drugi, jak wiecie, jest łatwiejszy. Tylko element grzejny (spirala) i czujnik temperatury znajdują się w pustym korpusie konwektora. Zimne powietrze przenika przez konwektor przez szczeliny znajdujące się w dolnej części urządzenia. Następnie masy powietrza, ogrzane za pomocą elementu grzejnego, naturalnie przechodzą przez otwory znajdujące się w górnej części obudowy. A ich miejsce ponownie zajmuje zimne powietrze, proces się powtarza.

Każdy grzejnik konwektora jest wyposażony w czujnik temperatury, który włącza się i wyłącza w zależności od tego, czy powietrze w pomieszczeniu osiągnęło żądaną temperaturę. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie ma potrzeby monitorowania urządzenia. Automatyka niezależnie utrzymuje komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

Praktycznie wszystkie modele konwektorów mają dwa sposoby umieszczenia. Można je powiesić na ścianie lub ustawić na specjalnych nogach i umieścić w wygodnym miejscu na podłodze.

Aby określić wszystkie zalety i wady, skorzystamy również z opinii klientów.

 • Korzystając z konwektora, można ustawić dokładną (dosłownie do pewnego stopnia) temperaturę pomieszczenia, a automatyka go wesprze.
 • Obudowa urządzenia nie nagrzewa się powyżej 60 ° C, co jest znacznie bezpieczniejsze niż w przypadku urządzeń olejowych.
 • Po niewielkiej pracy można podłączyć kilka konwektorów do wspólnego systemu grzewczego. Grzejnik olejowy działa wyłącznie indywidualnie.

Niemniej jednak konwektor ma swoje wady:

 • Opinie klientów sugerują, że podczas korzystania z takiego sprzętu w pokoju może występować niewielki przeciąg.
 • Pomieszczenia z wysokim sufitem (powyżej 3 m) konwektor nie może ogrzać się zbyt wysokiej jakości. Ciepłe powietrze "zawiesi się" pod sufitem, a urządzenie nie będzie działać wystarczająco wydajnie.
 • Naturalna konwekcja może prowadzić do zwiększonego ruchu mikroorganizmów i cząstek pyłu. Może to być nieprzyjemne dla osób podatnych na reakcje alergiczne lub choroby narządów ENT.

Aby w końcu odpowiedzieć na pytanie, który grzejnik jest lepszy: olej lub konwektor, zróbmy mały stół porównawczy:

Jeśli technologia użytkowania i zasady bezpieczeństwa zostaną naruszone, możliwa jest eksplozja.

Brak płynu chłodzącego wyklucza możliwość wybuchu. Urządzenie można bezpiecznie pozostawić bez nadzoru na dowolny okres czasu.

Tak więc odpowiedź na pytanie jest taka, że ​​grzejnik konwekcyjny lub olejowy jest najlepszy. Pomimo wyższej ceny konwektory nadal korzystają z urządzeń olejowych praktycznie we wszystkich parametrach. Chociaż, oczywiście, wybór należy do Ciebie.

Nagrzewnica olejowa lub konwektor - co jest lepsze? Nagrzewnica olejowa lub konwektor: opinie klientów

Bez wątpienia możemy powiedzieć, że wśród alternatywnych źródeł ciepła najbardziej popularne są konwektory elektryczne i grzejniki olejowe. Ten rodzaj grzejnika ogrzewa pomieszczenie w przypadku nieprawidłowego działania przy ogrzewaniu indywidualnym lub centralnym. Jak jednak wybrać między tymi dwoma rywalami? Nagrzewnica olejowa lub konwektor: co jest lepsze? Właśnie z tym pytaniem postaramy się zrozumieć ten artykuł. Jest wiele ważnych niuansów, które należy wziąć pod uwagę.

Zacznijmy od grzejników, które mają niższy koszt. Przed rozmową o tym, czy grzejnik olejowy lub konwektor - co jest lepsze, zastanówmy się nad samym urządzeniem. Zalety takiego nagrzewnicy całej masy. Jednym z nich jest prosta instalacja. Nie musisz mieć specjalnego przeszkolenia w zakresie prawidłowej instalacji urządzenia. W praktyce problemy z aparaturą elektryczną urządzenia są mało prawdopodobne, co wynika z prostej konstrukcji.

Jeśli chodzi o układ chłodnicy oleju, wygląda to tak: jest metalowa obudowa chłodnicy wypełniona olejem mineralnym. Większość modeli nie ma specjalnego zaworu do spuszczania oleju, jest to spowodowane faktem, że nie odparowuje. W czynniku chłodzącym znajduje się element grzejny. Istnieje reostat, który pozwala dostosować temperaturę i chronić urządzenie przed przeciążeniem. Nowoczesne urządzenia mają czujnik, który wyłącza urządzenie w przypadku odchylenia poziomego. Technologia ta nosi nazwę "ochrona przed przewróceniem". Cóż, teraz przejdźmy dalej i rozważmy główne zalety i wady urządzenia.

Mocne i słabe strony grzejników olejowych

Zacznijmy od rozważenia zagregowanej funkcjonalności. Najlepiej kupić nowoczesny model, który zapewni niezawodną ochronę. Na przykład, aby zainstalować urządzenie w pokoju dziecinnym, musi być wyposażone w specjalną obudowę. W takim przypadku temperatura obudowy nie przekroczy 60 stopni i nie zostaniesz spalony. Istotną zaletą jest obecność termostatu. To urządzenie automatycznie dostosuje temperaturę w pomieszczeniu do optimum. Ponadto, obecność zegara włącza i wyłącza chłodnicę oleju, gdy jest Ci wygodnie.

Jeśli przejdziesz bezpośrednio do funkcji, grzałka oleju plus i minus ma następujące elementy. Zalety to zasługa niezwykle cichej pracy. W przypadku, gdy nie ma wentylatora, najprawdopodobniej nie przeszkadza ci urządzenie bezgłośne. Ponadto koszt takich grzejników nie jest zbyt wysoki i prawie każdy może sobie na to pozwolić. Możesz przenieść grzejnik z pokoju do pokoju lub powiesić go na ścianie, jeśli są urządzenia. Wadą jest możliwość wycieku oleju z powodu uszkodzeń mechanicznych. W takim przypadku łatwiej jest kupić nowy grzejnik niż naprawić stary.

Nagrzewnica olejowa: informacje zwrotne od konsumentów

Nie sposób nie wspomnieć o tak ważnym aspekcie, jakim jest informacja zwrotna kupujących. Faktem jest, że takie użyteczne i ważne informacje, a nawet nieodpłatnie, można uzyskać jedynie z doświadczeń konsumentów. Wiele osób pisze, że lepiej kupić grzejnik z wentylatorem. Wynika to z faktu, że ogrzane powietrze znacznie szybciej rozprzestrzenia się w pomieszczeniu. W tym przypadku hałas nieznacznie się zwiększa, ale wentylator można wyłączyć, jeśli to konieczne.

Użytkownicy mówią, że lepiej dać pierwszeństwo sprawdzonemu producentowi. Najlepsze są "Ariston9raquo;", "Electrolux9raquo; itd. Kolejną istotną zaletą jest możliwość łatwego i szybkiego przejścia z pokoju do pokoju. Jak wspomniano powyżej, grzejniki tego typu nie są bardzo drogie, ale istnieje niewielkie ograniczenie w postaci mocy. Z reguły bardzo problematyczne jest ogrzanie pomieszczenia, które ma ponad 25 kwadratów powierzchni. Wynika to z faktu, że większość producentów nie produkuje urządzeń o mocy większej niż 2,5 kW. Dobre recenzje grzałki oleju będą pozytywne. Jeśli mówimy o chińskich podróbkach, to nie są warte uwagi.

Przypadek takich grzejników jest prawie zawsze płaski i gładki, to właśnie odróżnia je od olejowych. Jeśli te ostatnie są w większości przypadków układane na podłodze, rzadko są przymocowane do ściany, w przypadku konwektorów elektrycznych nie ma ograniczeń. Są całkowicie bezgłośne i bardzo wygodne. W razie potrzeby można przymocować do ściany, a jeśli to konieczne, zdjąć i zainstalować na nogach.

Prawdopodobnie znasz zasadę konwektora elektrycznego. Polega na tym, że wchodzi do niej zimne powietrze, ale już jest gorące. W rezultacie podgrzane powietrze unosi się, a zimne pozostaje poniżej. Jeśli wszystko działa poprawnie, wówczas konwekcja przepływów jest ustalona, ​​co zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Cóż, teraz przejdźmy dalej i rozważmy coś innego interesującego.

Mocne i słabe strony konwektora

Bez wątpienia warto rozważyć zalety i wady tego rodzaju alternatywnego ogrzewania i zrozumieć, czy przewyższa on grzejniki olejowe, czy też nie. Główną zaletą jest to, że wszystkie modele nie ogrzewają obudowy więcej niż 50-60 stopni. Oznacza to, że powietrze w pomieszczeniu nie jest suszone, a tlen nie jest spalany. Chociaż ten ostatni punkt jest bardzo kontrowersyjny. Jeśli nadal zauważysz, że powietrze w pomieszczeniu wyschło, zawsze możesz zainstalować pojemnik z wodą, który odparuje w kontakcie z chłodnicą urządzenia. Jest to rodzaj stacjonarnego nawilżacza.

Obecność termostatu również gra w nasze ręce. Wynika to z faktu, że w ten sposób można znacznie zaoszczędzić energię elektryczną. Po podgrzaniu do wymaganej temperatury urządzenie przejdzie w tryb konserwacji temperatury, pracując bardziej ekonomicznie. Oczywiście, aby zrozumieć, co jest najlepsze: grzejnik olejowy lub konwektor elektryczny, to nie wystarczy. Zróbmy więc małe porównania, które będą kropkować kropki.

Wymiary i sposoby umieszczania grzejników

W większości przypadków konwektor elektryczny waży nie więcej niż 12 kg. Wynika to z braku płynu wewnątrz grzejnika. Urządzenia olejowe mają masę do 25 kilogramów. Oznacza to, że konwektor będzie miał mniejsze wymiary, a poruszanie nim będzie łatwiejsze dla osób w podeszłym wieku lub dzieci.

Płaska obudowa konwektora pozwala na umieszczenie go tam, gdzie nie ma podgrzewacza oleju. Na przykład można go zainstalować na ścianie, zamontować w małej niszy, a nawet na podłodze. Ale dzisiaj są chłodnice oleju, których szerokość nie jest dużo większa i mają specjalne mocowania ścienne. Z tego prostego powodu urządzenia nie różnią się zbytnio pod tym względem.

Zużycie energii i komfort użytkowania

Jeśli weźmiemy pod uwagę proces podgrzewania chłodnicy oleju, postępuje on w przybliżeniu w następujący sposób. Pierwsze grzejniki są podgrzewane, następnie olej i tylko ciało. Wtedy powietrze się nagrzewa. W przypadku konwektora wszystko przebiega nieco szybciej. Jest to spowodowane brakiem płynu. Po osiągnięciu przez element grzewczy temperatury roboczej, natychmiast ogrzewa powietrze, a wbudowany wentylator jeszcze szybciej rozprowadza powietrze. Z powyższego można wyciągnąć prosty wniosek, że konwektor pod względem zużycia energii elektrycznej jest bardziej ekonomiczny o około 15-25%. Warto jednak pamiętać, że zbyt szybko się ochładza.

Jednorodność podgrzewania powietrza w chłodnicach oleju jest nieco mniejsza niż w przypadku konwektorów. Wynika to z braku cyrkulacji strumieni. Dlatego można powiedzieć, że konwektory elektryczne mają w tym względzie nieco większy sukces. A teraz chodźmy dalej.

Jeśli zastanawiasz się, czy należy wybrać grzejnik olejowy lub konwektor ciepła, musisz poradzić sobie z kwestią bezpieczeństwa. Instrumenty, które mają w swoim ciele olej mineralny i nie mają osłony ochronnej, gdy są podgrzewane do pełnej pojemności, znacznie się nagrzewają. Dlatego nie zaleca się umieszczania ich w pobliżu ścian lub mebli. Jednak obudowa konwektora prawie nigdy nie jest podgrzewana powyżej 60 stopni, więc można je umieścić niemal wszędzie.

Często wybór grzejnika jest ograniczony przez jego żywotność. Grzejniki olejowe zwykle pracują przez 5-7 lat, w niektórych przypadkach do 10 lat. Konwektory elektryczne zwykle służą około 15 lat, jeśli przestrzegasz zasad bezpieczeństwa. Wniosek można uczynić prostym - lepiej kupić konwektor.

Nagrzewnica olejowa lub konwektor - co jest lepsze: recenzje klientów

Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, co piszą właściciele tego i innego sprzętu. Według wielu, ogrzewanie jest na równym poziomie, ale koszt urządzeń wykorzystujących olej mineralny jest o 20-30% mniejszy, co stanowi znaczącą zaletę. Równocześnie należy zauważyć, że konwektory z oczyszczaniem powietrza są bardziej korzystne dla pomieszczenia, ponieważ poprawia to jego klimat. Jeśli nie ma takiej funkcji, nie ma znaczących różnic pod względem przyjazności dla środowiska. Postępując zgodnie ze wszystkimi powyższymi, można stwierdzić, że dobro jako jedno i inne rodzaje grzejników.

Więc rozwiązaliśmy pytanie, które nas interesuje. Nagrzewnica olejowa lub konwektor - co jest lepsze? Odpowiedź o jednej wartości nie może zostać udzielona. Wystarczy wziąć i porównać jeszcze więcej zalet konwektorów. Ale jeśli nie masz darmowych pieniędzy, możesz kupić grzejnik olejowy, ponieważ jest znacznie tańszy. Poziom bezpieczeństwa konwektorów jest wyższy, dlatego są one bardziej korzystne w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci lub zwierzęta. Zgadzam się, w każdym razie, spadek urządzenia o wadze 25 kg będzie miał bardziej niefortunne konsekwencje niż upadek 10 kilogramowego konwektora. To w zasadzie i wszystko, co można powiedzieć na ten temat. Convector wygrywa w większości parametrów, jednak w niektórych przypadkach można preferować grzejniki olejowe.

Dodaj komentarz

69 − 66 =