Jak uziemić wylot

Jak zrobić uziemienie dla gniazdka?

Wiele zależy od tego, w którym domu mieszkasz. Jeśli jest to budynek mieszkalny, to jest to jeden, jeśli prywatny dom, to drugi. Rozważmy oba warianty:

W prywatnym domu, "land9quot; można zrobić bez żadnych problemów. Wziąć kołki z kształtek lub elementów metalowych (długie, około dwóch metrów), do kierowania ich do gruntu, odległość między stykami powinna wynosić około jednego metra, wbite kołków powinien być podobny do trójkąta (równobocznego), końce kołków lekko wystają z ziemi. Po tym, weź rogi lub zwory, krótsze niż zatkane (nieco ponad metr), połącz je ze sobą.

Tutaj, właściwie, cała ziemia. Możesz natychmiast, za pomocą spawania, zrobić ten trójkąt, ale musisz wykopać pod nim dziurę, wydaje mi się, że łatwiej wjechać, niż kopać.

W budynkach mieszkalnych wszystko jest bardzo indywidualne. Prawie wszystkie wieżowce, na korpusie elektrycznej klapy, mają ziemię. Są wyjątki, wtedy musisz zrobić "land9quot; w piwnicy, metoda opisana na początku odpowiedzi.

Możesz oczywiście "grounded9quot; Z wody piony (patrz może radziecki uziemiająca płytka z kąpieli jest przyspawany albo przykręcony do nakrętki, do połączeń wewnętrznych, okablowanie połączone z pionów), ale jeśli przynajmniej ktoś z lokatorów zmieniła rur na tworzywie sztucznym, ziemia nie będzie.

Jeśli twoje sklepy nie mają "i tylko dwa przewody wchodzą - faza i zero, wtedy każde z gniazd będzie musiało połączyć przewód z uziemieniem, jak niektórzy "pro9quot; radzę podłączyć masę do zera - kategorycznie niemożliwe do zrobienia, że ​​przynajmniej ze względów bezpieczeństwa, w niektórych przypadkach, to połączenie może pomóc, ale w zasadzie to nie jest bezpieczne!

Więc znalezienie ziemi w pobliżu swojego mieszkania i sprawdzić, czy rzeczywiście są mielone, czy to w domu nie jest, to musimy zrobić pętlę uziemienia, to przeczytać instrukcję w pytaniu "Jak zrobić uziemienie".

Wybieramy przewoźnika "może to być pasek z czarnego metalu i drut miedziany, a także drut aluminiowy o pewnej średnicy.

Następnie podłączamy przewód, nośnik "earth9quot; do konturu iz niego hodujemy kable na wszystkich gniazdach i podłączamy je do specjalnego gniazda w europejskim gnieździe.

Okablowanie jest możliwe w dowolny sposób, o ile połączenia są mocne i nie utleniają się w krótkim czasie.

Jak zrobić wylot uziemiający

Przed podjęciem decyzji o uziemieniu gniazdka, określimy, które urządzenia powinny być z nim połączone.

 • Wszystkie urządzenia i maszyny, w których zachodzą procesy dynamiczne (elektryczne rozdrabniacze mięsa, sokowirówki, pralki itp.)
 • urządzenia o dużej mocy
 • elektronika (komputery, telewizory itp.)

Wszystkie te urządzenia i urządzenia podlegają obligatoryjnemu "uziemieniu". Kończymy: w łazience, w kuchni, w pomieszczeniach, w których znajduje się taki sprzęt, niezbędne są gniazda z "ziemią".

Jeśli urządzenie ma niską moc, można je podłączyć do zwykłego "klasycznego gniazdka".

Ale biorąc pod uwagę wyposażenie techniczne nowoczesnych apartamentów, zaleca się, aby wszystkie wyloty były wykonane z "uziemienia".

Wykonujemy urządzenie uziemiające

W rzeczywistości jest to bardzo proste urządzenie. Należy pobrać 1,5 m, a trzy miernika stykowego mieszalnika, połączyć je ze sobą za pomocą spawania tak, aby uzyskać następujące szczegóły :. szpilki spoiny miernika jest trójkąt równoramienny, każdy narożnik jej płaszczyźnie prostopadłej do zamocowania w taki sam sposób 1,5 m. szpilki. Okazało się, że to rodzaj stołu.

Następnie musisz wykopać dość szeroki i głęboki dół w krainie tak dużej, że sam trójkąt znajduje się na powierzchni ziemi. W jamie zanurzamy powstałą ramę w dół z prętami. W tej wersji uziemienia występuje jedna znacząca wada: to bardzo pracochłonny proces budowy takiego dołu.

Rozważ alternatywną możliwość uzyskania tego samego wyniku: wykonanie urządzenia uziemiającego. To prosta sprawa: wbić trzy 1,5 piny w ziemię w odległości jednego metra w kształcie trójkąta równobocznego. Zanurz pręty w ziemi w taki sposób, aby ich końce wystają nieco ponad powierzchnię ziemi. Następnie do tych projekcji spawa się szpilki o długości metrowej. Oznacza to, że powtarzamy część oryginalną, ale ułatwiamy proces pracy.

Pożądane jest umieszczenie konstrukcji bliżej licznika elektrycznego, abyśmy nie otrzymywali długich linii przewodów. Podłączamy uziemnik, który wykonaliśmy do okablowania.

A ten biznes nie będzie wydawał się skomplikowany. Do jednego z boków trójkąta należy spawać płaską stalową sekcję, która prowadzi do każdej strony domu. Gdzie jest wygodniej. Do tej płytki podłączamy kabel okablowania, który trafia do lady. Nasze urządzenie uziemiające jest gotowe.

Ważna uwaga: uważa się, że jeśli jeden bolec jest wbity w ziemię, wystarcza to, aby poradzić sobie z uziemieniem gniazd. Ale to pomyłka. Takie urządzenie może nie radzić sobie z nadmiernym napięciem.

W tym celu potrzebujemy drutu z trzema rdzeniami. Lepiej jest, jeśli jest monolityczny. Użyjmy naszego drutu zamiast zwykłego rdzenia (w wersji standardowej jest to drut GDP). Teraz nie tylko zero i faza zbliżą się do gniazda, ale także "ziemia".

Praca będzie znacznie łatwiejsza, jeśli druty są kolorowe, a my dokładnie wiemy, na której ziemi jest. Jeśli pomiesziesz zero z fazą na wyjściu, nic złego się nie stanie. Ale jeśli pomylimy fazę i ziemię, moc do ujścia nie zostanie wprowadzona i nie zadziała.

We wszystkich skrzynkach przyłączeniowych skręcamy przewody zgodnie z przeznaczeniem każdego z nich: faza z fazą, ziemia z ziemią.

Po umieszczeniu okablowania w naszym domu, a obok niego znajduje się urządzenie uziemiające, zwracamy się do instalacji gniazd.

Gniazda o standardzie europejskim są najwygodniejsze w użyciu i instalacji. Nie mylić punktów połączenia.

Bardzo pożądane jest przeprowadzenie w domu ochrony odgromowej, ponieważ urządzenie uziemiające, które zainstalowaliśmy, jest w rzeczywistości dużą "piorunochronem". Aby pod pewnymi warunkami nasze uziemienie nie spełniało funkcji piorunochronu, wykonamy ochronę przed piorunami.

Mówi się po prostu: wysoka szpilka jest przymocowana do dachu domu, do niej przymocowujemy wąski pręt stalowy i zanurzamy go w ziemi.

Instalacja okablowania w prywatnym domu to bardzo ważna i trudna praca. Aby poprawnie go wykonać, musisz mieć określone kwalifikacje. Ale niektóre etapy tej pracy może wykonać osoba, która nie jest zawodowym elektrykiem. Najważniejsze jest przestrzeganie ustalonych reguł, przestrzeganie istniejących norm i robienie wszystkiego porządnie.

Jak uziemić gniazdko własnymi rękami?

Aby zapewnić bezpieczną pracę urządzeń elektrycznych, należy je uziemić. Uziemienie wyklucza porażenie prądem elektrycznym osoby w przypadku awarii integralności izolacji w przypadku awarii przewodu. Jeśli jest ziemia, to kiedy dotkniesz urządzenia elektrycznego, osoba ta nie ucierpi.

Również uziemienie gniazd jest niezbędne do podłączenia różnych urządzeń gospodarstwa domowego. Technologia uziemienia gniazd w nowym mieszkaniu znacznie różni się od uziemienia gniazd w prywatnym domu.

Uziemienia gniazd w nowym mieszkaniu

W 2003 roku przyjęto najnowsze zasady układania przewodów elektrycznych. Zgodnie z tymi zasadami, w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych zainstalowano pion z pięciu rdzeni elektrycznych. Jeden z tych rdzeni jest niezbędny do uziemienia.

Zwykle podczas instalowania przewodów Wykorzystywany jest system TN-S lub system TN-C-S. Te systemy umożliwiają łatwe uziemienie gniazd w budynku. Systemy te mają dwa przewodniki: przewodnik ochronny i zero-przewodowy, a także jedną lub trzy fazy. Oznakowanie przewodu ochronnego PE, zero N, fazy L. Wszystkie elementy systemu są połączone w klapach przed mieszkaniami. Uziemiając od mieszkania, przewody fazowe i zero są połączone z oponami znajdującymi się w klapach. Aby zapewnić uziemienie, wymagany autobus oddziałuje z ciałem tarczy od metalu.

Podstawowe zasady podłączania gniazda z uziemieniem

Instalacja gniazda z uziemieniem składa się z kilku etapów:

 • Kontrola i wykrywanie pięciostrunowego pionu;
 • Oznaczanie fazy i zero;
 • Przerwa w zasilaniu;
 • Mocowanie zera i fazy;
 • Mocowanie przewodu uziemiającego do gniazda;
 • Naprawianie gniazda.

W nowych mieszkaniach z ścian wyłania się sieć drutów, z których jedna jest uziemiona.

Konieczne jest określenie przewodów z fazą i zerem. W tym celu używany jest prętowy wskaźnik poziomu.

Przed podłączeniem gniazda do przewodów elektrycznych i uziemienia należy wyłączyć zasilanie. Odłączanie odbywa się w osłonie elektrycznej.

Faza i zero są podłączone do zacisków podłączonych do otworów w gnieździe. Uziemienie odbywa się poprzez podłączenie odpowiedniego przewodu do zacisku między zaciskami z fazowym i neutralnym zaciskiem.

Po zamontowaniu wszystkich przewodów do wylotu, mocowanie jest przymocowane do otworu w ścianie.

Jak uziemić gniazda w mieszkaniu?

Po uziemieniu gniazda w mieszkaniu, jeśli nie ma przewodu uziemiającego, nie można zresetować do zera. Co może się stać w tym przypadku:

Jeśli zero zostanie utracone, to po włączeniu światła obwód zamyka się. Napięcie powstaje zarówno na przewodzie fazowym, jak i na zero w równych proporcjach. Występuje zwarcie i wybija maszynę, jeśli tak jest. Jeśli nie ma automatu, może nastąpić pożar w tarczy.

Jeśli przewód uziemiający jest obecny, ale nastąpiło jego pęknięcie, negatywne konsekwencje będą wyrażane tylko w przypadku braku ochrony przed niewielkim porażeniem elektrycznym.

Jak stworzyć niezawodne i wysokiej jakości uziemienie we własnym domu?

Uziemienie w prywatnym domu wymaga odpowiedzialnego i poprawnego podejścia. Wszystkie czynności związane z wykonywaniem uziemień mogą być dwojakiego rodzaju:

 • Bez budowy pętli uziemienia;
 • Z pętlą masy.

uziemieniem bez budowania pętli podłoża jest to, że jako konstrukcja uziemienia mogą być konwencjonalne rury stalowej, która znajduje się w ziemi lub w metalowych elementów na drewniany słup. Używane są również stare szyny, wspierające stosy metalu. Dzięki ołowiowemu uzwojeniu kabli zasilających nie rdzewieją.

Przy tej metodzie uziemienia należy obserwować głębokość występowania. Powinien wynosić co najmniej metr.

Uważa się również za konieczne zmierzenie poziomu przepływu prądu. Cztery omy to maksymalna wartość prądu zmiennego 220 woltów.

Przewód, który będzie układany od domu do elektrody uziemiającej, musi być również niezawodny i dobrej jakości.

Metoda uziemienia z pętlą polega na tym, że początek schematu uziemienia znajduje się w szynie dystrybucyjnej, a wszystkie połączenia zaczynają się od niego.

Kontur powinien składać się z kilku elementów, znajdujących się między sobą w określonej odległości. Wszystkie elementy metalowe muszą być koniecznie połączone. W przypadku bezpiecznego klipsa używana jest metoda spawania.

Aby zapewnić niezawodne i szczelne dopasowanie do podłoża metalowych elementów uziemiających, muszą one zostać wbite w ziemię. Nie zaleca się wstępnego przygotowania do nich dziury.

Schemat połączenia może być kilku typów: trójkątny, okrągły lub w postaci linii. Najbardziej jakościowy i niezawodny system to schemat trójstronny. Wynika to z faktu, że jeśli jeden z elementów zawodzi, jeden z elementów zawodzi, pozostałe dwa nadal bezpiecznie się zacinają.

Uziemienie wylotu będzie możliwe po tym jak struktura uziemienia będzie już gotowa i podłączona do magistrali w panelu elektrycznym. Konieczne jest kupowanie euro, mają terminal naziemny między terminalami dla fazy i zera. Jeśli wymagana jest wymiana okablowania trójżyłowego, należy to zrobić, ponieważ trzeci przewód jest potrzebny do uziemienia.

Poważne błędy w produkcji pętli masy

Jakość i niezawodność pętli masy zależy od wielu czynników. Występują błędy w realizacji produkcji konstrukcji i mocowania:

 • Złe przywiązanie;
 • Stosowanie nieodpowiednich materiałów do budowy;
 • Niewłaściwe przygotowanie konturu stalowego.

Jednym z głównych warunków jakości pętli uziemienia jest wytrzymałość i niezawodność mocowania wszystkich elementów obwodu. Śruby, nakrętki i inne elementy złączne nie są odpowiednie do tego celu. Mogą utleniać się, rdzewieć i ulegać korozji. W wyniku tego, niezawodność mocowania może być osłabiona, co doprowadzi do rozłączenia elementów. Najlepiej jest naprawić utrwalenie za pomocą spawarki.

Istotny jest również wybór materiału do projektu uziemienia. Metalowe okucia do tego nie są odpowiednie. Istotą jego niesprawności jest to, że jego powierzchnia jest kalcynowana. Z tego powodu obecna dystrybucja jest zakłócana w sposób jednolity. Taka powierzchnia jest podatna na szybką korozję.

Częstym błędem jest to, że niektórzy niedoinformowani instalatorzy pętli gruntowej malują go farbą. Nie można tego zrobić kategorycznie. Farba nie chroni przed korozją, ale zapewnia opór, a efekt uziemienia zostanie utracony.

Zasadniczo możliwe jest uziemienie oddzielnego wyposażenia bezpośrednio do obudowy. W warunkach przemysłowych i do. Mieszkam w wielopiętrowym budynku starej konstrukcji i pętli uziemienia, a także w przewodach uziemiających, tak nie jest. Jest więc całkiem realistycznie zrobić pętlę do ziemi i zabrać ją do swojego mieszkania. Oczywiście, jest to całkiem realistyczne, aby zrobić to na 4 piętrze, ale nie powiem nic wyżej! Takie urządzenia, jak kuchenki elektryczne, pralki i kotły, uziemiłem wszystko od pętli bezpośrednio do kadłubów / Nie mogę wykonać całego okablowania w domu wielopiętrowym!

Niektóre umiejętności w instalacji okablowania były dostępne. Ale zwykle nie natknąłem się na takie prace. A następnie podczas naprawy w daczy konieczne było uziemienie gniazd. Używam Internetu do czytania, jak co. Natknąłem się na ten materiał. Wszystko jest napisane w przystępnym języku, dobra rada i instrukcje pomogły zrozumieć, co jest. Po obejrzeniu filmu stało się jasne. Teraz z bagażem wiedzy do praktyki.

Wcześniej bano się uziemić wylot, zwykle nazywany elektrykiem. A potem tylko moja matka poprosiła mnie o nawiązanie połączenia z ziemią i myślę, że sam sobie poradzę. Twój artykuł w samą porę, przydatny.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

82 + = 83