Nazwa kategorii

Jak zmierzyć przekątną telewizora

Jak zmierzyć przekątną telewizora

Jak zmierzyć przekątną telewizora

Prawidłowo dopasowany rozmiar telewizora - obietnica wygodnego oglądania ulubionych programów i innych treści multimedialnych. Stwierdzenie "im bardziej przekątna telewizora jest lepsza" nie jest właściwe. Powszechną miarą pomiaru przekątnej telewizora jest cala. Ta wartość jest zwykle oznaczona na pudełku z telewizora w postaci 22 "42" 52 "b, itp.

Od razu to określimy jeden cal, równy 2,54 cm lub 25,4 mm. Tj. wystarczy pomnożyć rozmiar telewizora przez ten. Jeśli przekątna twojego telewizora wynosi 22 cale, to 22 * ​​2,54 będzie miało 56 cm.

Aby obliczyć przekątną telewizora, możesz użyć kalkulatora i konwertera jednostek.

Jak zmierzyć przekątną telewizora

Jeśli pudełko z telewizora zostanie zutylizowane, a instrukcja nie zostanie znaleziona, wówczas przekątną telewizora można zmierzyć na różne sposoby:

• Znajdź model swojego telewizora w Internecie (na stronie producenta lub na Yandex.Market) i zobacz, czym jest przekątna.

• Zmierz przekątną telewizora ręcznie.

W pierwszym przypadku wszystko jest proste, znajdujemy odpowiedni model, przechodzimy do zakładki "Charakterystyka" i przyglądamy się potrzebnym informacjom:

W przypadku drugiej metody pomiaru przekątnej telewizora potrzebujemy linijki lub "licznika". Wykonujemy pomiary jak wskazano na rysunku, od dolnego lewego rogu do prawego górnego rogu (lub odwrotnie). Zmierz tylko ekran, nie licząc ramy.

Jeśli interesuje Cię rozmiar w calach, podziel wynikową liczbę w centymetrach na 2,54 i uzyskaj wynik w calach.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar przekątnej dla telewizora

Wybierając rozmiar telewizora, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy - jest to odległość oglądania i rozdzielczość ekranu. Z drugim teraz wszystko jest łatwiejsze niż wcześniej, ponieważ Wszystkie nowoczesne telewizory obsługują rozdzielczość co najmniej HD Ready. Ale odległość do telewizora musi być obliczona. Można to łatwo zrobić za pomocą tabeli:

Wybieramy jakość transmisji i przekątna ekranu, mamy komfortową odległość oglądania.

Jak określić przekątną telewizora?

Przekątna telewizora jest najważniejszą cechą przy wyborze i umieszczeniu go w przestrzeni pomieszczenia. Mały rozmiar może utrudnić wyświetlenie obrazu z powodu braku możliwości rozpatrzenia go w drobnych szczegółach, a nadto nie dadzą pełny obraz tego, co dzieje się wizualnie, jak opinia będzie koncentrować się na niektóre z ekranu. Z tego powodu, przy wyborze telewizora i miejsca jego instalacji, przekątna telewizora jest związana z odległością, na której ma być oglądany.

Możesz określić przekątną telewizora lub monitora na różne sposoby.

  1. Łatwiej i szybciej to zrobić, znając dokładną nazwę swojego modelu telewizora. Utwórz zapytanie w wyszukiwarce Yandex lub Google jako pełną nazwę modelu z dodatkowym słowem kluczowym "cechy" i otwórz dowolną witrynę z pierwszych wyników wyszukiwania. Przekątna telewizora jest jedną z głównych cech technicznych i będzie koniecznie pokazana na stronie, która jest dla ciebie otwarta.

Przekątna telewizora

Wybierając telewizor w sklepie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na przekątną ekranu. Dziś na rynku są powszechne urządzenia z płaskim ekranem (z płaskim ekranem), co oznacza, że ​​wielkość telewizora zależy od wielkości wyświetlacza. A jeśli wybieramy przekątną ekranu ze względu na wygodę oglądania, to rozmiar telewizora należy wybrać w zależności od miejsca, w którym zostanie zainstalowany.

Zobaczmy, jak zmierzyć przekątną telewizora:

Określanie przekątnej ekranu

Podczas etykietowania telewizorów przekątna ekranu jest zawsze zapisywana w calach. Liczby te, oznaczające przekątną, znajdują się na początku oznaczenia praktycznie w oznaczeniu dowolnego producenta.

Przykład: nazwa Samsung UE-65 HU8700,

65 - to jest przekątna w calach.

Opakowanie może mieć oznaczenie w centymetrach. Przypomnijmy, że 1 cal to 2,54 centymetra. Na przykład przekątna 32 cali będzie równa 81,3 centymetrów (cm), a 40 cali równa się 101,6 centymetrów. W takim przypadku poziomy rozmiar i wysokość ekranu będą inne, ponieważ uważamy, że jest to przekątna.

Współczynnik kształtu w większości nowoczesnych telewizorów to 16: 9. Wymiary telewizora będą o kilka centymetrów więcej, w zależności od rozmiaru obudowy, ale w nowoczesnych telewizorach ta rama jest bardzo cienka.

Rozmiar telewizora i miejsce instalacji

Dzięki miejscu zainstalowania telewizora możesz zdecydować w domu. Aby zapewnić normalną wentylację urządzenia, musisz utworzyć odstęp między bokami telewizora i innymi obiektami w odległości kilku centymetrów.

Ale cena telewizora zależy w dużej mierze od rozmiaru ekranu, z ukośnym wzrostem o zaledwie kilka cali, cena może wzrosnąć o kilkaset dolarów. W związku z tym budżet przeznaczony na zakup wpływa na ostateczny rozmiar ekranu. Wybierając maksymalną możliwą przekątną, w zależności od miejsca instalacji i biorąc pod uwagę budżet, przystępujemy do dalszych działań w celu określenia optymalnej wielkości telewizora. Dalszy wybór powinien być dokonywany z odległości oglądania telewizji.

Wyświetlanie odległości i przekątnej ekranu

Kiedy istniały kineskopowe odbiorniki telewizyjne, istniała formuła, zgodnie z którą odległość oglądania została wybrana na 4-5 przekątnych ekranu. Dziś nowoczesne telewizory nie niosą za sobą tak wielu szkód, że trzeba usiąść z powodu bezpieczeństwa. Teraz wybór odległości zależy tylko od komfortu oglądania obrazu na wyświetlaczu.

Ale komfort oglądania zależy od przekątnej ekranu, rozdzielczości ekranu i odległości oglądania. Te trzy wartości są ze sobą powiązane, a przy wyborze przekątnej telewizora należy wziąć pod uwagę zarówno rozdzielczość ekranu, jak i odległość wyświetlania.

Komfort oglądania jest określony przez strukturę pikseli obrazu na ekranie. I minimalna odległość, przy której nie widać już pikseli na ekranie i jest odpowiednia odległość. Dlaczego zaleca siedzieć bliżej ekranu? Przy takim podejściu zostanie użyte widzenie peryferyjne, podobne do oglądania w kinie, i będziesz mógł wirtualnie zanurzyć się w to, co dzieje się na ekranie. Ale podczas oglądania programów informacyjnych często trzeba usiąść na dłuższy dystans, aby zobaczyć wszystkie elementy na ekranie (linia biegania, informator pogodowy, czas w programach sportowych). Wskazane jest, aby podczas oglądania telewizji unikać sytuacji, w których trzeba ciągle obracać głową, aby śledzić, co się dzieje.

Wybór przekątnej według odległości i rozdzielczości ekranu

W związku z tym okazuje się, że optymalna odległość oglądania jest wybierana na podstawie treści nadawanej. Podczas oglądania filmów pożądane jest, aby siedzieć bliżej ekranu, tak aby nie zauważać pikseli na ekranie. I podczas przeglądania transmisji informacji, musisz wybrać odległość, tak aby cały ekran był widoczny bez obracania głowy. Zwłaszcza, że ​​większość filmów są dziś jako Full HD (1920x1080) i pozwala oglądać ten film ze zbliżeń i programy telewizyjne mogą być nadawane jako lub SD (625 linii) lub 720p (720 linii). Jeśli jest naprawdę krótki, bez obliczeń, wówczas optymalną odległość można uznać za 1,5-3 przekątne ekranu. Więcej informacji o odległości oglądania tutaj.

Kąt widzenia i rozmiar ekranu

Tak dużą uwagę poświęca się przekątnej ekranu, rozdzielczość i odległość oglądania jest podana, ponieważ parametry te wpływają na "efekt obecności" widza. Ten efekt wskazuje, jak bardzo jesteś zanurzony w tym, co dzieje się na ekranie. Na efekt obecności wpływa peryferyjne pole widzenia, a praca widzenia peryferyjnego zależy od kąta patrzenia obrazu.

Kąt widzenia podczas oglądania telewizji

  1. Kąt widzenia 20 °. Pod tym kątem odległość oglądania wynosi "przekątna x 2,5".
  2. Kąt widzenia 30 °. Następnie odległość wynosi "przekątna x 1,6". Szczególnie popularny w kinach domowych.
  3. Kąt widzenia 40 °. TCN zaleca, aby odległość została wybrana jako "przekątna x 1,2". Jest to minimalna odległość oglądania telewizorów Full HD.

Kupując telewizor do domu, a nie tylko do zestawu kina domowego, należy wziąć pod uwagę nie tylko efekt zanurzenia, ale także inne funkcje związane z ograniczeniami instalacji telewizora. Dlatego optymalna odległość i przekątna telewizora nie są powiązane z jedną wartością, ale wskazują zakres optymalnych odległości dla każdej przekątnej. Następnie producenci i sprzedawcy telewizorów.

Zwykle dla pewnej przekątnej odległości odpowiadają kątom widzenia (różne źródła mają różne dane):

  • Maksymalnie wynosi 30-40 stopni;
  • Minimum to 10-20 stopni.

Tabela określająca odległość oglądania na przekątnej telewizora

Decydując o odległości oglądania, wybierasz przekątną ekranu telewizora i na odwrót, wybierz maksymalnie przekątną, a następnie określ optymalną odległość oglądania.

Jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, w głównej chwili produkowane są telewizory o rozdzielczości Full HD. Jest to dziś najbardziej popularne rozwiązanie. Nowe modele z rozdzielczością Ultra HD są nadal bardzo drogie i dostępne są tylko w najlepszym segmencie w atrakcyjnej cenie. Chociaż modele Ultra HD zyskują popularność co roku, a na rok 2016 wśród modeli telewizorów, rozdzielczość 4K nie jest gorsza od Full HD pod względem liczby modeli.

Dodaj komentarz

78 − 70 =