Nazwa kategorii

Jak układać podłogę laminowaną na własną rękę

Jak umieścić laminat

Planując gruntowny remont, musisz zdecydować, która podłoga będzie najbardziej funkcjonalna dla Twojego mieszkania. Do tej pory coraz częściej właściciele wolą układać laminat w swoim domu. Sprawdź, jakie są cechy pracy z tego rodzaju materiałami budowlanymi i jak możesz to przedstawić na różne sposoby.

Dlaczego ten materiał jest coraz częściej wykorzystywany w naprawach? Wynika to z jego przystępnej ceny, ponieważ ta opcja jest znacznie tańsza niż drewniany parkiet i układanie jej znacznie łatwiej i szybciej. Chociaż taki proces naprawy wygląda na łatwy do wykonania, konieczne jest zapoznanie się z kilkoma podstawowymi zasadami układania laminatu.

Nie nakładaj takiej powłoki w łazience ze względu na stale zmieniającą się wilgotność, ale na balkonie, jeśli jest odpowiednia hydroizolacja i izolacja, materiał ten jest całkiem odpowiedni. Oblicz, ile pakietów laminatu będziesz potrzebować: w tym celu podziel pokój przez dwa, ponieważ jedno opakowanie jest zaprojektowane na 2 metry kwadratowe. Dodatkowo, weźcie jeszcze jedno opakowanie w przypadku uszkodzenia arkuszy podczas cięcia i montażu. Złożyć narzędzie do pracy: piłę lub wyrzynarkę, drewniany pręt do regulacji płyt, młotek (lepsza guma), ołówek i taśmę.

Głównym wymaganiem dla podstawy, na której będzie układany laminat - powinien być płaski. Jeśli podłoga jest betonowa, lepiej wyrównać jastrych z istniejącymi błędami. Należy pamiętać, że powłokę tę można po prostu umieścić na starym linoleum, jeśli jest w dobrym stanie. Jeśli konieczne jest ułożenie laminatu na drewnianej podłodze, zmiel go na istniejących nierównościach lub wyrównaj je, mocując i mocując śruby arkuszy sklejki lub płyty wiórowej. Należy wiedzieć, że na danej powierzchni początkowej warstwy należy układać ukośnie względem starych desek.

Jeśli zamierzasz samodzielnie instalować taki materiał na podłogi, musisz dokładnie przedstawić różnice w sposobie mocowania różnych rodzajów tej podłogi. Zrozumieć, jak układać laminat, który, analogicznie do parkietu, musi być sklejony ze sobą i jakie są zalety systemów łączenia bloków lameli.

Technologia klejenia do układania laminatu

Łączenie elementów powłoki za pomocą kleju jest konieczne, jeśli używasz lameli, które nie są wyposażone w niezawodny system blokowania. Jak układać laminat w ten sposób? Sprawdź, czy krawędzie płyt, na których klej zostanie nałożony, nie znajdują się w kurzu. Dobrze będzie również odtłuścić je i delikatnie przetrzeć je drobnym papierem ściernym. Po nałożeniu kleju na obie sąsiednie powierzchnie, są one szczelnie połączone przez co najmniej 15 minut, tak aby były bezpiecznie uszczelnione - do tego można użyć pasków. Nadmiar nadmiaru kleju natychmiast usunięto, nie pozwalając im uschnąć.

Dzięki tej technologii mocowania rzędy laminatu należy umieścić, wkładając kolec jednej planszy do rowka drugiej. Aby uzyskać ostateczne dopasowanie, panel należy lekko popchnąć jeden do drugiego, używając drewnianego drążka i młotka. To połączenie jest montowane szybciej i łatwiej niż klej. Zaletą mocowania pokrywy z zamkami jest to, że w razie potrzeby podłogę można zdemontować i wymienić na przypadkowo uszkodzoną deskę.

Ten sposób mocowania jest często przewidziany na końcach paneli laminowanych. Do wytworzenia związku o podłogi w ten sposób mocowania płyty muszą być umieszczone w tej samej płaszczyźnie, delikatnie umieścić pasek Bill i nakłaniania jednego panelu do drugiego z młotkiem, aż blokada będzie przystawki zatrzaski. Aby zwiększyć gęstość takiego związku, czasami jest on dodatkowo wzmacniany za pomocą kleju.

Aby pozostać jak najszczęśliwszym po naprawie, musisz wcześniej zdecydować, w którym kierunku i jaki wzór będziesz potrzebował, aby umieścić panele. W tym celu można narysować wstępny schemat wyglądu zamontowanej pokrywy lub rozłożyć laminat wokół pomieszczenia bez mocowania płytek. Uwaga, z której strony padnie oświetlenie - jest to bardzo ważne, jeśli wybrałeś fazowany materiał. Rozważ bardziej szczegółowo, w jaki sposób prawidłowe układanie laminatu odbywa się na różne sposoby.

Klasyczny schemat układania laminatu

Ten wariant instalacji wykładziny podłogowej jest najbardziej ekonomiczny - nie ma w nim więcej niż 5% odpadów. Według klasycznego schematu pierwszego rzędu laminatu stos, a częścią, która została tu ścięta w kształtce ostatniej płyty stosuje się jako pierwszy panel drugiego rzędu. Jeśli wybierzesz taki system układania, nie zapomnij, aby upewnić się, że kawałki laminatu, które są ułożone, a nie były krótsze niż 30 cm. Jednocześnie warto zastanowić się, że realizacja takiej podłogi nie może wyglądać dobrze, ponieważ spoiny między płytami są rozmieszczone przypadkowo, losowo.

Ta kolejność układania okładki jest bardzo popularna, ponieważ układ ten jest łatwy do wykonania, ale wygląda ładnie i schludnie, przypominając parkiet. Jak położyć laminat w szachy? Należy go ułożyć tak, aby krawędź panelu następnego rzędu znajdowała się na środku planszy poprzedniego rzędu. Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę w tym schemacie stylizacji? Co drugi wiersz zaczyna się od połowy panelu, więc spójrz na rozmiar kawałków, które zostaną obcięte na końcu rzędu, czy będzie wyglądać harmonijnie i czy laminat jest zbyt długi.

Ten schemat montażu będzie bardziej pracochłonny, wymagać będzie dokładnych obliczeń, a mimo to procent zużycia materiałów będzie znacznie wyższy niż w przypadku innych określonych metod - nie mniej niż 15%. Zaletą tej instalacji jest możliwość wizualnego powiększenia małego, ale wąskiego pomieszczenia. Aby ułożyć w ten sposób laminat, możesz zacząć od rogu pomieszczenia, przesuwając się po przekątnej od okna do drzwi lub przez przeciwległe naroża liny, a od niej położyć panele, zaczynając od środka pokoju po lewo. Tablice w rzędach należy rozmieszczać w kolejności schodkowej.

Jak złożyć laminat własnymi rękami

Ta powłoka jest bardzo podobna do projektanta, który z należytą starannością i starannością, możesz sam się ułożyć, co znacznie obniży cenę naprawy. W tym celu, tylko musisz znać pewien schemat, jak prawidłowo ułożyć laminat. Na podłogę było ciepło, pod przykryciem za końce należy położyć podłoże z ekspandowanego polietylenu. Zwróć uwagę, że arkusze laminatu najlepiej umieścić prostopadle do okna - aby światło słoneczne nie podkreślało szwów między nimi.

Możliwe jest rozpoczęcie instalacji od dowolnej ściany, zważywszy, że pierwszy rząd materiału powinien być umieszczony w rowku w kierunku do klejenia lub grzebienia, jeżeli płyty są połączone bez użycia kleju. Najpierw wzdłuż przegrody kładzie się pierwszy rząd laminatu, którego arkusze są połączone na końcu. Nie zapomnij o montażu ze ściany klinów o szerokości około 1 cm - ta szczelina zamyka cokół, aw przyszłości będzie chronić podłogę przed deformacją. Zmierz długość ostatniej deski w rzędzie i odciąć żądany rozmiar z arkusza. Pamiętaj, że kawałki laminatu nie powinny być krótsze niż 30 cm.

W celu zapewnienia ciasnego dopasowania, połączone arkusze są napędzane przez przyłożenie drewnianego drążka do końca i delikatne uderzenie młotkiem, aby zapobiec złamaniu rowków. Następnie, w ten sposób, konieczne jest przymocowanie drugiego rzędu laminatu do siebie i, po poproszeniu kogoś o pomoc, włożenie grzbietu tego paska do rowka poprzedniego. Połączone rzędy są również starannie dopasowane do siebie poprzez stukanie. Laminat jest następnie układany w taki sam sposób na przeciwległej ścianie. Nie zapomnij zostawić szewu temperatury poniżej progu drzwi między sąsiednimi pokojami.

Edukacyjne lekcje wideo dla początkujących

Aby położyć laminat własnymi rękami od razu po raz pierwszy tak łatwo, jak pokazano w programach naprawczych, musisz zobaczyć proces nie tylko na zdjęciu, ale także poznać kilka niuansów. Wysłuchaj porady online mistrzów, jak wygodniej jest położyć tę wykładzinę podłogową i jakie urządzenia są do tego potrzebne - a taka praca będzie dla Ciebie przyjemnością!

Jak prawidłowo ułożyć podłogę laminowaną na własną rękę

Podłogi wykonane z laminatu stały się popularne ze względu na piękny wygląd, niską cenę i szybki montaż. W tym artykule możesz zapoznać się z technologią układania laminatu i wskazówkami, jak dbać o niego. Ponadto można zobaczyć instrukcje wideo dotyczące właściwego układania laminatu własnymi rękami.

Przed ułożeniem laminatu należy zapewnić następujące warunki:

 • Wilgotność powietrza w pomieszczeniu w granicach 40-70%, temperatura 15-30 ° C
 • Podłoga laminowana jest możliwa dopiero po 48 godzinach, po jej przechowywaniu w pomieszczeniu, w którym stylizacja zostanie wykonana.
 • Korzystając z poziomu, sprawdź podstawę pod kątem nieregularności i wahań.
 • Podłoże musi być płaskie i twarde. Nie można położyć na starym pękniętym jastrychu, drewniane podłogi z skrzypieniem.
 • Nie należy instalować jako warstwy wykończeniowej w systemach elektrycznych ciepłej podłogi. Możesz przeczytać nasz artykuł o układaniu laminatu na ogrzewanej wodą podłodze.
 • Przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę na integralność opakowań. Podkładka korkowa do układania laminatu
 • Instrukcja układania laminatu z zamkami nie pozwala na jego sztywne mocowanie do podłogi. Bez śrub, gwoździ i kleju! Powłoka powinna być unoszenia się, dlatego ważne jest, aby pozostawić szczeliny wokół obwodu pomieszczenia 10-15 mm.
 • Podłogi wykonane z laminatu nie nadają się do pomieszczeń mokrych. Materiał ten boi się wody, dlatego nie nadaje się do łazienki. Istnieją modele odporne na wilgoć, które będą optymalne dla przedpokoju i kuchni. Aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci przez złącza, zamki muszą być zabezpieczone specjalnym uszczelniaczem (ClickGuard, ClickProtect, Homax Click, Titan i inne).
 • Instalacja odbywa się tylko na specjalnym podłożu. Zwiększa izolację cieplną i dźwiękową podłogi (zobacz, jak wykonać izolację akustyczną w mieszkaniu). Aby chronić przed parą i wilgocią, zaleca się ułożenie pod podłożem cienkiej folii polietylenowej o grubości 200 mikronów (patrz artykuł dotyczący wyboru i układania podłoża).

Układanie laminatu wymaga specjalnych warunków dla jakości podłoża w porównaniu z innymi wykładzinami podłogowymi. Jako podstawa może służyć:

Rozważ przygotowanie każdego funduszu osobno:

W przypadku nowego jastrychu betonowego, pokrycie laminatu można ułożyć dopiero po całkowitym wyschnięciu, 30 dni po wylaniu.

Gładki betonowy podkład - niezawodna podstawa do laminatu

Jeśli zmienisz powłokę na gotowym jastrychu, upewnij się, że jest on integralny. Niewielkie nieregularności i pęknięcia należy wylewać luzem z mieszanki poziomującej. W przypadku dużych uszkodzeń powstaje nowy stół.

Na betonowej posadzce z mokrego lub półsuchego jastrychu należy ułożyć warstwę paroizolacji z polietylenu. Połączenia są mocowane za pomocą taśmy samoprzylepnej i zachodzą na ściany. Na suchym jastrychu ta warstwa nie jest potrzebna, ponieważ jest już dostarczona.

Jeśli podstawa jest wykonana z desek, należy zapewnić ich równomierność i zabezpieczyć mocowanie do opóźnień. Aby to zrobić, musisz dodatkowo wzmocnić ich śruby, przeczytaj o tym w naszym artykule, jak pozbyć się skrzypienia drewnianej podłogi. Jeśli problem jest źle położony lub spóźniony, musisz ponownie złożyć podłogę.

Jeżeli deski mają nierówną podstawę, można to skorygować za pomocą strugarki lub pętli. Na podłodze nie powinno być nierówności i wystających gwoździ. Uszkodzone tablice zastępują nowe.

Istnieje również popularny sposób - poziomowania drewnianej podłogi za pomocą arkuszy sklejki grubszych niż 6 mm. Pozostawić prześwit kompensacyjny 5 mm między arkuszami. Lepiej jest położyć dwie cienkie warstwy sklejki o pojemności większej niż jedna grubość. Po ułożeniu pierwszej warstwy, nierówne powierzchnie pozostają na skrzyżowaniach sklejki, które są wyrównane przez drugą warstwę. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule na temat układania laminatu na sklejce. Możesz użyć innych materiałów arkuszowych do poziomowania (płyty OSB, płyta wiórowa, płyta pilśniowa), ale sklejki - najbardziej optymalnej opcji dla ceny i jakości.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę grubość sklejki, podłoża i laminatu, w przeciwnym razie po instalacji mogą pojawić się problemy z otwarciem drzwi. Dlatego przy naprawie mieszkania instalacja drzwi wewnętrznych jest ostatnią rzeczą.

Podstawą do układania laminatu mogą być płytki ceramiczne. Dlatego, jeśli układanie płytki zostało wykonane przy użyciu technologii, możesz ją opuścić. W tym przypadku warstwa paroizolacyjna nie jest konieczna, wystarczy zastosować tylko podłoże.

Niezbędne materiały i narzędzia

Przed rozpoczęciem instalacji należy przygotować niezbędne narzędzia i akcesoria.

 1. Narzędzia do znakowania: ołówek, gon, ruletka.
 2. Młotek do szczelnego mocowania zamków. Używaj go tylko przez uszczelkę, aby nie uszkodzić zamków. Uchwyt do podłóg laminowanych
 3. Aby uprościć zadanie, można kupić specjalny zestaw, który zawiera kliny dystansowe, aby utworzyć równomierny prześwit wokół obwodu, wspornik do wygodnego układania ostatniego rzędu i szablonu, aby nie uszkodzić zamków podczas gwintowania młotkiem.
 4. Elektryczna wyrzynarka lub piła do metalu z małymi zębami, aby nie pozostawiać żetonów. Do cięcia pod kątem z ukośnym sposobem układania może być potrzebny stołek.
 5. Nie zapomnij o niezbędnych akcesoriach: cokół, narożniki do listew, rur, próg.

Istnieje kilka sposobów łączenia paneli laminowanych:

 • klejone połączenie;
 • kliknij połączenie;
 • Zablokuj połączenie "Blokada".

Połączenia klejowe paneli za pomocą systemu czopowo-rowkowego są podobne do instalacji tradycyjnego parkietu. Kleje są nakładane na krawędzie, a dwa panele są ze sobą zaciśnięte. Ta opcja jest wybrana dla pomieszczeń o dużym obciążeniu, gdy trzeba uzyskać silne połączenie i ochronę przed wilgocią. Ta metoda jest rzadko używana ze względu na pracochłonność, niezdolność do rozmontowania powłoki i kruchość.

Najpopularniejszy sposób łączenia odbywa się za pomocą Click locks. Ich mocowanie występuje również w rowku, ale pod kątem 30 °. Po opuszczeniu panelu jest on pewnie zamocowany za pomocą zamka. Jest to nowoczesny rodzaj zapięcia i dobrej jakości, fugi będą prawie niewidoczne.

Mocowanie zamków Kliknij i zablokuj

Zamki Zablokuj są bardziej wymagające pod względem jakości powierzchni, a przy niewłaściwym użytkowaniu mogą ulec uszkodzeniu. Ten rodzaj połączenia jest trudniejszy do rozłożenia, a do montażu wymagane jest łączenie płyt za pomocą młotka, dlatego często nazywa się go "blokadą udarową".

Zazwyczaj laminat układany jest w kierunku światła, ale można go ułożyć prostopadle, a nawet po przekątnej.

Różne sposoby samodzielnego układania laminatu

Ponadto istnieje kilka schematów układania:

 • Klasyczny - najbardziej ekonomiczny. Układanie laminatu rozpoczyna się od okna w kierunku światła. Skrawki po zakończeniu serii są używane do rozpoczęcia nowego, jeśli są większe niż 30 cm. W tym schemacie odpady stanowią mniej niż 5% materiału.

 • Cegła (szachownica) - jak cegła. Każdy nowy wiersz zaczyna się od przesunięcia półpanela. Dzięki tej metodzie osiąga się największą wytrzymałość powłoki, ale zużycie wzrasta do 15%. Szczególnie piękne układanie cegieł na laminacie z fasetką na końcach.
 • Przekątna - rodzaj klasycznej stylizacji, ale pod kątem 45 stopni. Osiąga to najpiękniejszy wynik, szczególnie wygląda spektakularnie, jeśli w pomieszczeniu znajdują się drzwi narożne. Odpady będą około 15%, a jeśli pokój jest wąski i długi, to jeszcze więcej.

  Niezależnie od wybranego schematu, konieczne jest ułożenie nowego rzędu z przesunięciem końcowych zamków, aby połączenie stało się trwalsze. Przynajmniej musisz wykonać przesunięcie o 20 centymetrów względem poprzedniej serii.

  Instrukcja układania laminatu

  Przed pracą dokładnie oczyść i odkurz podłogę. Pierwsza warstwa to warstwa folii polietylenowej, następnie podłoże. Rzędy mocuje się taśmą samoprzylepną, dzięki czemu podstawa jest uszczelniona i nie rozprasza się. Zaleca się, aby natychmiast nie zasypać całej podłogi ściółką, aby nie wstrząsnąć nią i wykonać ją w razie potrzeby.

  Przed rozpoczęciem pracy zalecamy zapoznanie się z pewnymi subtelnościami, jak prawidłowo ułożyć laminat własnymi rękami na wideo:

  Aby ułożyć pierwszy rząd, należy wstawić kliny dystansowe między panelem a ścianą, aby zapewnić równomierną szczelinę na całej długości. Przestrzegać luzu wokół rur. Właściciele drewnianych drzwi są dobrze zaznajomieni z efektem ekspansji drzew ze względu na zmianę pór roku, często przestają być zamykani lub odwrotnie, stają się mniejsi. Laminat zmienia również rozmiar, w zależności od wilgotności.

  Panele są wstawiane pod kątem, ściśle połączone i opuszczane. Jeśli to konieczne, nie zapomnij wsunąć zamków w uszczelniacz. Najpierw mocujemy boczne blokady, a następnie łączymy je z całą serią.

  Następny rząd laminatu jest układany w stos z przesunięciem o 20 centymetrów na połowę długości panelu.

  Najlepiej rozpocząć układanie od rogu, gdzie znajdują się rury i grzejnik. Aby dokładnie ułożyć piłowanie pod rurami, należy wywiercić otwór o większej średnicy i wykonać nacięcie na poziomie rury. Następnie panele wkłada się w zwykły sposób w poprzednim rzędzie, a szczelinę wokół rury zamyka się za pomocą plastikowych ruchów.

  Pęknięcia w rurach są tworzone za pomocą pociągnięć

  Aby ukończyć serię, ostatni panel musi zostać dopasowany do wymiarów, minus przerwa.

  Aby naprawić ostatni rząd, konieczne jest przecięcie paneli wzdłużnie od strony ściany. Zazwyczaj ściany w mieszkaniach nie są równe, więc zmierz odległość na początku i na końcu, tak aby szczelina na listwie przypodłogowej się nie wyłączyła. Szczególnie ważne jest monitorowanie tego przy użyciu wąskich drewnianych listew przypodłogowych. Standardowe listwy przypodłogowe zakrywają szczeliny do 2 cm, a mocowanie rzędu odbywa się w ten sam sposób, ale dla wygody łączenia można użyć specjalnego wspornika w kształcie litery "Z".

  Ostatnim krokiem jest instalacja plastikowych listew przypodłogowych. Najtańsze listwy przypodłogowe mocuje się do ściany za pomocą kołków, a droższe mają specjalne łączniki, które przykręca się do ściany i kładzie na nich cokół. Bardziej praktyczne jest wykonanie cokołu z kanałem kablowym, w którym można ukryć nadmiar przewodów.

  Nawet jeśli kładziesz podłogę w kilku pokojach, musisz zrobić między nimi szew, który schowa się za drzwiami.

  Instrukcja układania laminatu na wideo:

  Po tym możesz od razu użyć zupełnie nowej podłogi. Jeśli używałeś kleju, pozwól mu całkowicie wyschnąć. Zachowaj ostrożność podczas użytkowania, laminat łatwo zostaje wyszczerbiony z opadających ciężkich przedmiotów. Szwy są najbardziej wrażliwym miejscem, łatwo je rozdrobnić, a jeśli wilgoć się zamoczy, panele puchną.

  Po ułożeniu laminatu należy nauczyć się, jak właściwie dbać, aby zapewnić dłuższą pracę podłogi. Przestrzegając prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji laminatów wymienionych w tej sekcji, będziesz w stanie utrzymać doskonały rodzaj podłogi przez długi czas.

  • Usuń kurz i brud z laminatu tak często, jak to możliwe. Im bardziej lubisz czyścić w domu, tym dłużej podłogi laminowane zachowają swój pierwotny wygląd. Użyj odkurzacza lub lekko wilgotnej miękkiej szmatki. Dbanie o płeć za pomocą specjalnych narzędzi
  • Należy używać specjalnych produktów do pielęgnacji laminatu, takich jak: Chistyla, Loba lub Laminatclear. Są dostępne w postaci żelu lub sprayu. Regularne stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji laminatów, przyczynia się do tworzenia cienkiej warstwy na powierzchni, która chroni podłogi przed wilgocią i zapobiega powstawaniu plam z powodu rozlanych płynów.
  • Laminat jest chroniony przed wodą, a jego górna warstwa zachowuje swoją integralność. Jak tylko pojawią się zadrapania i uszkodzenia na powierzchni podłóg, natychmiast zaczną wchłaniać wilgoć i ulegać zniszczeniu, dlatego staraj się nie nadużywać mokrego czyszczenia za pomocą dużej ilości wody. Nie zaleca się również czyszczenia laminatu za pomocą odkurzacza. Usuwanie zadrapań za pomocą wosku
  • Staraj się nie upuszczać ciężkich przedmiotów o ostrych rogach na podłogach laminatu. Nie chodzić po laminacie w butach z ostrymi obcasami. Jeśli na podłogach pojawią się uszkodzenia i zadrapania, spróbuj je natychmiast usunąć za pomocą specjalnego wosku lub szpachli.
  • Jeśli na laminacie dostaniesz tłuszcz lub krem ​​do butów, nie usuwaj brudu za pomocą metalowej szczotki. Lepiej idź do sklepu i kup odplamiacz.

  Po odpowiednim montażu podłóg z laminatu otrzymasz niedrogą, piękną i trwałą powłokę, która przy należytej staranności sprawi Ci przyjemność przez wiele lat!

  Plusy i minusy podłogi korkowej. Połóż laminat z korka na podłodze własnymi rękami. Instrukcja ze zdjęciem.

  Czy można położyć laminat na ciepłej podłodze i czy jest to szkodliwe? Czy mogę go użyć do ogrzewania bez grzejników? Technologia właściwego układania, wybór podłoża.

  Jak prawidłowo ułożyć linoleum na podłodze, dopasować do wymiarów pomieszczenia i wkleić. Technologia zgrzewania na zimno i procesu mocowania listew podłogowych.

  RemBoo »Instalacja i naprawa podłogi w mieszkaniu» Jak prawidłowo ułożyć laminat na podłodze własnymi rękami

  Dzięki za artykuł! My osobiście postawimy męża)

  takie informacje są przydatne nawet dla specjalistów, którzy nie osiągnęli jeszcze wysokiego poziomu lub są wysoce wyspecjalizowani w budownictwie Spodobał mi się ten artykuł, mogłem napisać takie artykuły, ponieważ mam duże doświadczenie w zakresie wykończeń i konstrukcji

  Jak prawidłowo ułożyć laminat własnymi rękami: technologia i niuanse podczas pracy

  Tak więc, dokonano wyboru na korzyść podłogi laminowanej, materiał w wymaganej ilości jest kupowany i dostarczany do miejsca pakowania.

  Pozostaje zaprosić zespół mistrzów i czekać na wykonanie pracy. Czy konieczne jest wpłacenie dodatkowych pieniędzy na instalację powłoki?

  Dobry mistrz jest w stanie poradzić sobie z takim zadaniem, oczywiście, z pewnymi podstawowymi umiejętnościami, ze względu na poziom dokładności i uwagi.

  Technologia układania laminatu nie toleruje pośpiechu. Tak, że samo układanie powłoki nie powoduje trudności, a powstała podłoga służyła przez długi czas bez utraty właściwości operacyjnych i dekoracyjnych, konieczne jest dokładne przygotowanie do pracy.

  Oszacuj stan powierzchni podłogi

  Zwykle nawet przed podjęciem decyzji o zakupie laminatu ocenia się stan "szorstkiej podłogi" i przeprowadza się odpowiednie prace naprawcze i naprawcze.

  Ogólnie rzecz biorąc, podłogi laminowane mogą być układane na dowolnej powierzchni, z poszanowaniem głównych warunków - muszą być płaskie, mocne, bez obszarów dynamicznego odkształcenia.

  W przeciwnym razie, nieuchronnie na nowej powierzchni pojawią się "słabe" miejsca, gdzie mogą wystąpić naruszenia integralności powierzchni, rozbieżności stawów, pojawianie się pisków.

  • Betonowa podstawa nie powinna mieć znacznych pęknięć, dziur, odłamków ani miejsc złamania. Jeśli usunięcie istniejących wad nie jest możliwe, nie można go położyć na nierównej podłodze. Konieczna będzie aktualizacja stołu - tradycyjną zaprawą cementowo-piaskową lub mieszanki samopoziomujące. Rozpoczęcie układania laminatu można rozpocząć dopiero po całkowitym utwardzeniu powłoki, zgodnie z ustaloną technologią betonowania według warunków.
  • Jeśli laminat ma być układany na starej drewnianej podłodze, należy dokładnie sprawdzić całą powierzchnię. W przypadku zidentyfikowania obszarów "grania" lub skrzypienia deski podlegają naprawie lub wymianie. Możliwe nierówności można leczyć za pomocą strugarki, szlifierki, dostępne wnęki są wypełnione szpachlą do drewna.
  • Możliwe jest układanie laminatu na starej okładzinie linoleum, pod warunkiem, że nie ma dziur ani guzów, wiązań połączeń, występów od końca do końca, obszarów zniszczenia betonowej podstawy. Naprawa nie jest pokryta, łatwiej będzie usunąć linoleum i ostrożnie przygotować podstawę do laminatu.

  Jeśli pozwalają na to środki, idealnym rozwiązaniem jest pokrycie całej powierzchni podłogi płytami OSB o grubości 10-12 mm, układanie ich od dołu folią polietylenową do hydroparaminacji. Proces układania laminatu będzie znacznie prostszy, a jakość izolacji dźwiękowej i termicznej podłogi znacznie wzrośnie.

  Przygotowujemy niezbędne materiały i narzędzia

  Dobra rada dla początkujących mistrzów - przed położeniem laminatu, po jego dostarczeniu ze sklepu, należy rozpakować panele i pozwolić im leżeć przez 2-3 dni w pomieszczeniu, w którym odbędzie się podłoga.

  Ten czas można poświęcić na przygotowanie niezbędnych narzędzi i materiałów.

  Przede wszystkim musisz mieć wymaganą ilość substratu pod laminatem, niezależnie od rodzaju podłoża.

  Podłoże nie tylko ma dobry efekt izolacyjny - ma efekt amortyzacji, nie pozwala na tarcie płyty laminowanej ze sztywną podstawą, co zapewnia trwałość działania wykładziny podłogowej.

  Podłożem może być polistyren lub spieniony poliuretan, z lub bez powleczonej folią, odbijającą ciepło powłoką, dostępną w rolkach lub w postaci prostokątnych paneli.

  Droższa, ale bardzo wysokiej jakości opcja - podłoże wykonane z naturalnego korka.

  • Materiał okładzinowy ze splotu, bez zakładki, więc ze względu na niezawodne mocowanie na podłodze potrzebujesz dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Możesz zrobić zwykłą taśmą klejącą, mocując rzędy podłoża w szwach.
  • Należy natychmiast przygotować zestaw drewnianych klocków o grubości 10-12 mm do układania laminatu w wymaganej odległości od ścian pomieszczenia.
  • Piłowanie laminowanych paneli do żądanej wielkości może być zwykłą piłką lub elektryczną wyrzynarką.
  • Do wysokiej jakości łączenia stawów potrzebny jest młotek, lepsza guma lub drewniane (kiyank). Możesz użyć metalu, ale tylko z pomocą drewnianych klocków (bruski).
  • Aby zainstalować obszary powlekania znajdujące się w pobliżu ścian, musisz mieć mały montaż, lub możesz zrobić dźwignię z hakiem i wystającym do góry ramieniem, przez które możesz przenieść siłę młota.

  Zasadniczo materiały i narzędzia do stylizacji są gotowe. Jednak przed rozpoczęciem pracy należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych punktów.

  Jak uniknąć niechcianych błędów

  Jest to najlepiej poprzedzić opracowanie ostrożnie kładąc sporządzony plan w skali - będzie wymagana widoczność i przejrzystość, jak postępować.

  Co należy wziąć pod uwagę:

  • Odpowiadając na pytanie: jak układać laminat wzdłuż lub w poprzek, ważne jest: kierunek połączeń podłużnych powinien być równoległy do ​​kierunku promieni od głównego źródła naturalnego światła (okna) - w tym przypadku szwy nie będą praktycznie zauważalne.
  • Kierunek układania, z reguły, z odległego lewego rogu, jest uporządkowany. Na panelach pierwszego, przylegającego do ścianki rzędu rowków, rowek musi być na zewnątrz, a kolec musi zostać wycięty tak, aby uzyskać gładki tyłek. Podłużne piłowanie paneli najlepiej wykonywać za pomocą okrągłych lub pionowych ręcznych pił elektrycznych.
  • W planie należy wziąć pod uwagę, że ostatni, układający pasek do układania powinien mieć szerokość co najmniej 100 mm. Jeśli to się nie uda, będziesz musiał zmniejszyć szerokość pierwszego rzędu. To samo powinno być brane pod uwagę, jeśli pomieszczenie ma jakiekolwiek narożniki wewnętrzne.
  • Grubość nałożonej powłoki nie powinna zakłócać swobodnego otwierania drzwi. Czasami trzeba usunąć i odciąć skrzydło drzwi od dołu.
  • Podczas planowania nie zapomnij o przejściu przez grubość rur podłogowych. Do cięcia wykrojonych rowków na nich, na pewno potrzebujesz pilarki.

  Po przemyśleniu wszystkich pytań teoretycznych możesz przejść bezpośrednio do instalacji.

  Laminowane panele podłogowe są dostępne w wersji z zamkiem lub klejem. Z kolei zamki mogą być jednym z kilku systemów - "Kliknij", "Zablokuj", "5G".

  Jak układać laminat?

  Każdy typ laminatu ma swoje własne cechy montażowe.

  Cechy układania laminatu za pomocą systemu "Click"

  Obecnie jest to najbardziej rozpowszechnione wśród producentów laminatów i popularny system blokowania wśród mistrzów.

  Główną różnicą w stosunku do innych jest to, że można wstawić figurkę w złożonym rowku tylko pod określonym kątem - od różnych producentów - od 25 do 45 stopni.

  Gdy dwa panele są obracane w jednej płaszczyźnie, zamek zaskoczy bezpiecznie.

  Wygoda jest również taka, że ​​zdejmowanie pokrywy również nie jest trudne, gdy przekręcenie blokady panelu "otworzy się".

  • Prace rozpoczynają się od montażu pierwszego rzędu paneli. Pasuje wzdłuż ściany i klinów po obu stronach z matrycami 10-12 mm. Ta szczelina jest konieczna, aby skompensować rozszerzalność cieplną laminowanej powłoki. Proces montażu jest prosty - umieść kolec pod właściwym kątem, precyzyjnie wyrównując krawędzie, opuść panel w dół, aby zaskoczyć.
  • Drugi rząd jest zmontowany w celu zapewnienia przesunięcia poprzecznych połączeń o połowę długości paneli (dozwolone jest 30-40 cm). Pasek na całej długości jest kompletnie złożony, a dopiero potem jest połączenie z pierwszym rzędem. Aby to zrobić, najprawdopodobniej potrzebujesz asystenta. Po przymocowaniu drugiego rzędu klina również na obu końcach od ścian za pomocą szczotek.
  • Następnie prace będą kontynuowane w tej samej kolejności, aż do pokrycia całego pokoju.

  W przypadku dobrego dopasowania materiału młotek najprawdopodobniej nie będzie nawet potrzebny.

  Cechy układania laminatu za pomocą systemu "Lock"

  Taki system zamków stopniowo przestaje być użyteczny, chociaż można z niego wyprodukować niedrogie modele laminatu.

  Połączenie kołka i rowka odbywa się ściśle w jednej płaszczyźnie, a sprzężenie następuje dzięki specjalnym występom i wyżłobieniom.

  Połączenie okazuje się znacznie mniej trwałe, chociaż demontaż, jeśli to konieczne, nie jest łatwy - kolec może zostać uszkodzony.

  1. Podczas montażu pierwszego rzędu po połączeniu powierzchni czołowych paneli, gwintowanie odbywa się poprzez uderzenie młotkiem w drewnianą podkładkę, aby całkowicie wsunąć kołek w rowek. Seria Rasklinivanie ze ściany jest taka sama jak w przypadku systemu "Kliknij".
  2. Drugi rząd zbierany jest stopniowo, po jednym panelu (biorąc pod uwagę przesunięcie poprzecznego szwu na połowę długości deski). Pierwszy panel jest wkładany do rowka pierwszego rzędu, jest przyklejany młotkiem, aż połączenie zostanie zakończone, a następnie jest klinowany od ściany.
  3. Drugi panel jest zaklejony zarówno długim jak i krótkim bokiem dla bezpiecznego zamocowania blokady wzdłużnej i poprzecznej. Następnie praca przebiega w tej samej kolejności.
  4. Najtrudniejsze jest zainstalowanie ostatniej, przylegającej do ściany, serii paneli. Tutaj wymagana jest dźwignia montażowa lub wygięta.

  Prace prowadzone są w kolejności lub "drabinie", do końca pokoju. Ostatni rząd jest również starannie zamontowany z przenoszeniem siły przez dźwignię.

  Właściwości laminatu klejącego do układania

  Podobne panele laminowane, choć wyposażone w system "spike-groove", ale nie mają połączenia blokującego. Tak więc wytrzymałość połączenia zapewniona jest tylko przez klejenie.

  Takie podłogi wyróżniają się dobrym monolitem, odporne na wilgoć, ale nie da się rozebrać ani naprawić oddzielnej części powłoki.

  Proces układania jest bardziej pracochłonny, dodatkowo trzeba będzie kupić specjalny klej. Nie zaleca się stosowania zwykłego PVA.

  • Technologia układania laminatu w ogólności jest podobna do systemu "Lock" - kolejność jest taka sama. Różnica - każdy rowek jest obficie posmarowany klejem (zgodnie z dołączoną do niego instrukcją). Po nadmiarach paneli nadmiar kleju, który wychodzi z paneli, jest natychmiast czyszczony czystą wilgotną ściereczką.
  • Po ułożeniu pierwszych trzech rzędów wymagana jest przerwa o długości co najmniej 2 godzin, aby klej miał czas na uchwycenie. Ta sama zasada obowiązuje również w przyszłości, dopóki cały laminat nie zostanie całkowicie ułożony.

  Master class do układania laminatu w formacie wideo

  Wideo na temat prawidłowego układania laminatu, pokazuje technologię układania i prace przygotowawcze.

  Po tym, jak cała powierzchnia podłogi pokryta jest laminatem, kliny dystansowe po usunięciu ścian. Ostatnim etapem będzie instalacja listew przypodłogowych, które ukryją szczeliny kompensacyjne.

  Należy pamiętać, że w żadnym przypadku cokoły nie są przykręcane do laminowanej powłoki - tylko do ściany.

  Przejście do innej powłoki na styku sąsiednich pomieszczeń można przykryć dekoracyjną pokrywą lub zastosować wyściółkę do laminatu.

  W rzeczywistości prace instalacyjne są zakończone - możesz przejść do czyszczenia pokoju i dekoracji wnętrza pokoju. Jak widać, nic poza zakresem nie jest skomplikowane. Najważniejsze - maksymalna uwaga, zamyślenie każdego działania i najwyższa dokładność. Wszystko powinno się okazać!

  Zapisz się do aktualizacji na stronie w kontakcie, Facebook, Odnoklassniki, Google+ lub przeczytaj nas na Twitterze.

 • Dodaj komentarz

  4 + 5 =