Nazwa kategorii

Jak układać laminat własnymi rękami wideo

Jak prawidłowo ułożyć podłogę laminowaną na własną rękę

Podłogi wykonane z laminatu stały się popularne ze względu na piękny wygląd, niską cenę i szybki montaż. W tym artykule możesz zapoznać się z technologią układania laminatu i wskazówkami, jak dbać o niego. Ponadto można zobaczyć instrukcje wideo dotyczące właściwego układania laminatu własnymi rękami.

Przed ułożeniem laminatu należy zapewnić następujące warunki:

 • Wilgotność powietrza w pomieszczeniu w granicach 40-70%, temperatura 15-30 ° C
 • Podłoga laminowana jest możliwa dopiero po 48 godzinach, po jej przechowywaniu w pomieszczeniu, w którym stylizacja zostanie wykonana.
 • Korzystając z poziomu, sprawdź podłoże pod kątem nieregularności i wahań.
 • Podłoże musi być płaskie i twarde. Nie można położyć na starym pękniętym jastrychu, drewniane podłogi z skrzypieniem.
 • Nie należy instalować jako warstwy wykończeniowej w systemach elektrycznych ciepłej podłogi. Możesz przeczytać nasz artykuł o układaniu laminatu na ogrzewanej wodą podłodze.
 • Przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę na integralność opakowań. Podkładka korkowa do układania laminatu
 • Instrukcja układania laminatu z zamkami nie pozwala na jego sztywne mocowanie do podłogi. Bez śrub, gwoździ i kleju! Powłoka powinna być unoszenia się, dlatego ważne jest, aby pozostawić szczeliny wokół obwodu pomieszczenia 10-15 mm.
 • Podłogi wykonane z laminatu nie nadają się do pomieszczeń mokrych. Materiał ten boi się wody, dlatego nie nadaje się do łazienki. Istnieją modele odporne na wilgoć, które będą optymalne dla przedpokoju i kuchni. Aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci przez złącza, zamki muszą być zabezpieczone specjalnym uszczelniaczem (ClickGuard, ClickProtect, Homax Click, Titan i inne).
 • Instalacja odbywa się tylko na specjalnym podłożu. Zwiększa izolację cieplną i dźwiękową podłogi (zobacz, jak wykonać izolację akustyczną w mieszkaniu). Aby chronić przed parą i wilgocią, zaleca się ułożenie pod podłożem cienkiej folii polietylenowej o grubości 200 mikronów (patrz artykuł dotyczący wyboru i układania podłoża).

Układanie laminatu wymaga specjalnych warunków dla jakości podłoża w porównaniu z innymi wykładzinami podłogowymi. Jako podstawa może służyć:

Rozważ przygotowanie każdego funduszu osobno:

W przypadku nowego jastrychu betonowego, pokrycie laminatu można ułożyć dopiero po całkowitym wyschnięciu, 30 dni po wylaniu.

Gładki betonowy podkład - niezawodna podstawa do laminatu

Jeśli zmienisz powłokę na gotowym jastrychu, upewnij się, że jest on integralny. Niewielkie nierówności i pęknięcia należy wylewać luzem z mieszanki poziomującej. W przypadku dużych uszkodzeń powstaje nowy stół.

Na betonowej posadzce z mokrego lub półsuchego jastrychu należy ułożyć warstwę paroizolacji z polietylenu. Połączenia są mocowane za pomocą taśmy samoprzylepnej i zachodzą na ściany. Na suchym jastrychu ta warstwa nie jest potrzebna, ponieważ jest już dostarczona.

Jeśli podstawa jest wykonana z desek, należy zapewnić ich równomierność i zabezpieczyć mocowanie do opóźnień. Aby to zrobić, musisz dodatkowo wzmocnić ich śruby, przeczytaj o tym w naszym artykule, jak pozbyć się skrzypienia drewnianej podłogi. Jeśli problem jest źle położony lub spóźniony, musisz ponownie złożyć podłogę.

Jeżeli deski mają nierówną podstawę, można to skorygować za pomocą strugarki lub pętli. Na podłodze nie powinno być nierówności i wystających gwoździ. Uszkodzone tablice zastępują nowe.

Istnieje również popularny sposób - poziomowania drewnianej podłogi za pomocą arkuszy sklejki grubszych niż 6 mm. Pozostawić prześwit kompensacyjny 5 mm między arkuszami. Lepiej jest położyć dwie cienkie warstwy sklejki o pojemności większej niż jedna grubość. Po ułożeniu pierwszej warstwy, nierówne powierzchnie pozostają na skrzyżowaniach sklejki, które są wyrównane przez drugą warstwę. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule na temat układania laminatu na sklejce. Możesz użyć innych materiałów arkuszowych do poziomowania (płyty OSB, płyta wiórowa, płyta pilśniowa), ale sklejki - najbardziej optymalnej opcji dla ceny i jakości.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę grubość sklejki, podłoża i laminatu, w przeciwnym razie po instalacji mogą pojawić się problemy z otwarciem drzwi. Dlatego przy naprawie mieszkania instalacja drzwi wewnętrznych jest ostatnią rzeczą.

Podstawą do układania laminatu mogą być płytki ceramiczne. Dlatego, jeśli układanie płytki zostało wykonane przy użyciu technologii, możesz ją opuścić. W tym przypadku warstwa paroizolacyjna nie jest konieczna, wystarczy zastosować tylko podłoże.

Niezbędne materiały i narzędzia

Przed rozpoczęciem instalacji należy przygotować niezbędne narzędzia i akcesoria.

 1. Narzędzia do znakowania: ołówek, gon, ruletka.
 2. Młotek do szczelnego mocowania zamków. Używaj go tylko przez uszczelkę, aby nie uszkodzić zamków. Uchwyt do podłóg laminowanych
 3. Aby uprościć zadanie, możesz kupić specjalny zestaw, który zawiera kliny dystansowe, aby utworzyć jednolitą szczelinę wokół obwodu, wspornik do wygodnego umieszczenia ostatniego rzędu i szablonu, aby nie uszkodzić zamków podczas uderzania młotkiem.
 4. Elektryczna wyrzynarka lub piła do metalu z małymi zębami, aby nie pozostawiać żetonów. Do cięcia pod kątem z ukośnym sposobem układania może być potrzebny stołek.
 5. Nie zapomnij o niezbędnych akcesoriach: cokół, narożniki do listew, rur, próg.

Istnieje kilka sposobów łączenia paneli laminowanych:

 • klejone połączenie;
 • kliknij połączenie;
 • Zablokuj połączenie "Blokada".

Połączenia klejowe paneli za pomocą systemu czopowo-rowkowego są podobne do instalacji tradycyjnego parkietu. Kleje są nakładane na krawędzie, a dwa panele są ze sobą zaciśnięte. Ta opcja jest wybrana dla pomieszczeń o dużym obciążeniu, gdy trzeba uzyskać silne połączenie i ochronę przed wilgocią. Ta metoda jest rzadko używana ze względu na pracochłonność, niezdolność do rozmontowania powłoki i kruchość.

Najpopularniejszy sposób łączenia odbywa się za pomocą Click locks. Ich mocowanie występuje również w rowku, ale pod kątem 30 °. Po opuszczeniu panelu jest on pewnie zamocowany za pomocą zamka. Jest to nowoczesny rodzaj zapięcia i dobrej jakości, fugi będą prawie niewidoczne.

Mocowanie zamków Kliknij i zablokuj

Zamki Zablokuj są bardziej wymagające pod względem jakości powierzchni, a przy niewłaściwym użytkowaniu mogą ulec uszkodzeniu. Ten rodzaj połączenia jest trudniejszy do rozłożenia, a do montażu wymagane jest łączenie płyt za pomocą młotka, dlatego często nazywa się go "blokadą udarową".

Zazwyczaj laminat układany jest w kierunku światła, ale można go ułożyć prostopadle, a nawet po przekątnej.

Różne sposoby samodzielnego układania laminatu

Ponadto istnieje kilka schematów układania:

 • Klasyczny - najbardziej ekonomiczny. Układanie laminatu rozpoczyna się od okna w kierunku światła. Skrawki po zakończeniu serii są używane do rozpoczęcia nowego, jeśli są większe niż 30 cm. W tym schemacie odpady stanowią mniej niż 5% materiału.

 • Cegła (szachownica) - jak cegła. Każdy nowy wiersz zaczyna się od przesunięcia półpanela. Dzięki tej metodzie osiąga się największą wytrzymałość powłoki, ale zużycie wzrasta do 15%. Szczególnie piękne układanie cegieł na laminacie z fasetką na końcach.
 • Przekątna - rodzaj klasycznej stylizacji, ale pod kątem 45 stopni. Osiąga to najpiękniejszy wynik, szczególnie wygląda spektakularnie, jeśli pokój ma drzwi narożne. Odpady będą około 15%, a jeśli pokój jest wąski i długi, to jeszcze więcej.

  Niezależnie od wybranego schematu, konieczne jest ułożenie nowego rzędu z przesunięciem końcowych zamków, aby połączenie stało się trwalsze. Przynajmniej musisz wykonać przesunięcie o 20 centymetrów względem poprzedniej serii.

  Instrukcja układania laminatu

  Przed pracą dokładnie oczyść i odkurz podłogę. Pierwsza warstwa to warstwa folii polietylenowej, następnie podłoże. Rzędy mocuje się taśmą samoprzylepną, dzięki czemu podstawa jest uszczelniona i nie rozprasza się. Zaleca się, aby natychmiast nie zasypać całej podłogi ściółką, aby nie wstrząsnąć nią i wykonać ją w razie potrzeby.

  Przed rozpoczęciem pracy zalecamy zapoznanie się z pewnymi subtelnościami, jak prawidłowo ułożyć laminat własnymi rękami na wideo:

  Aby ułożyć pierwszy rząd, należy wstawić kliny dystansowe między panelem a ścianą, aby zapewnić równomierną szczelinę na całej długości. Przestrzegać luzu wokół rur. Właściciele drewnianych drzwi są dobrze zaznajomieni z efektem ekspansji drzew ze względu na zmianę pór roku, często przestają być zamykani lub odwrotnie, stają się mniejsi. Laminat zmienia również rozmiar, w zależności od wilgotności.

  Panele są wstawiane pod kątem, ściśle połączone i opuszczane. Jeśli to konieczne, nie zapomnij wsunąć zamków w uszczelniacz. Najpierw mocujemy boczne blokady, a następnie łączymy je z całą serią.

  Następny rząd laminatu jest układany w stos z przesunięciem o 20 centymetrów na połowę długości panelu.

  Najlepiej rozpocząć układanie od rogu, gdzie znajdują się rury i grzejnik. Aby dokładnie ułożyć piłowanie pod rurami, należy wywiercić otwór o większej średnicy i wykonać nacięcie na poziomie rury. Następnie panele wkłada się w zwykły sposób w poprzednim rzędzie, a szczelinę wokół rury zamyka się za pomocą plastikowych ruchów.

  Pęknięcia w rurach są tworzone za pomocą pociągnięć

  Aby ukończyć serię, ostatni panel musi zostać dopasowany do wymiarów, minus przerwa.

  Aby przymocować ostatni rząd, konieczne jest przecięcie paneli wzdłużnie od strony ściany. Zazwyczaj ściany w mieszkaniach nie są równe, więc zmierz odległość na początku i na końcu, tak aby nie dostać szczeliny na listwie. Szczególnie ważne jest monitorowanie tego przy użyciu wąskich drewnianych listew przypodłogowych. Standardowe listwy przypodłogowe zakrywają szczeliny do 2 cm, a mocowanie rzędu odbywa się w ten sam sposób, ale dla wygody łączenia można użyć specjalnego uchwytu w kształcie litery "Z".

  Ostatnim krokiem jest instalacja plastikowych listew przypodłogowych. Najtańszy cokół montowane do ściany za pomocą kołków i droższe mają specjalne uchwyty, które są przykręcone do ściany, i włożyli na cokole. Bardziej praktyczne jest wykonanie cokołu z kanałem kablowym, w którym można ukryć nadmiar przewodów.

  Nawet jeśli kładziesz podłogę w kilku pokojach, musisz zrobić między nimi szew, który schowa się za drzwiami.

  Instrukcja układania laminatu na wideo:

  Po tym możesz od razu użyć zupełnie nowej podłogi. Jeśli używałeś kleju, pozwól mu całkowicie wyschnąć. Zachowaj ostrożność podczas użytkowania, laminat łatwo zostaje wyszczerbiony z opadających ciężkich przedmiotów. Szwy są najbardziej wrażliwym miejscem, łatwo je rozdrobnić, a jeśli wilgoć się zamoczy, panele puchną.

  Po ułożeniu laminatu należy nauczyć się, jak właściwie dbać o niego, aby zapewnić dłuższą pracę podłogi. Przestrzegając prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji laminatów wymienionych w tej sekcji, będziesz w stanie utrzymać doskonały rodzaj podłogi przez długi czas.

  • Usuń kurz i brud z laminatu tak często, jak to możliwe. Im bardziej lubisz czyścić w domu, tym dłużej podłogi laminowane zachowają swój pierwotny wygląd. Użyj odkurzacza lub lekko wilgotnej miękkiej szmatki. Dbanie o płeć za pomocą specjalnych narzędzi
  • Należy używać specjalnych produktów do pielęgnacji laminatu, takich jak: Chistyla, Loba lub Laminatclear. Są dostępne w postaci żelu lub sprayu. Regularne stosowanie specjalnych produktów do pielęgnacji laminatu, przyczynia się do tworzenia cienkiej warstwy na powierzchni, która chroni podłogi przed wilgocią i zapobiega powstawaniu plam z powodu rozlanych płynów.
  • Laminat jest chroniony przed wodą, a jego górna warstwa zachowuje swoją integralność. Jak tylko pojawią się zadrapania i uszkodzenia na powierzchni podłóg, natychmiast zaczną wchłaniać wilgoć i ulegać zniszczeniu, dlatego staraj się nie nadużywać mokrego czyszczenia za pomocą dużej ilości wody. Nie zaleca się również czyszczenia laminatu za pomocą odkurzacza. Usuwanie zadrapań za pomocą wosku
  • Staraj się nie upuszczać ciężkich przedmiotów o ostrych rogach na podłogach laminatu. Nie chodzić po laminacie w butach z ostrymi obcasami. Jeśli na podłogach pojawią się uszkodzenia i zadrapania, spróbuj je natychmiast usunąć za pomocą specjalnego wosku lub szpachli.
  • Jeśli na laminacie dostaniesz tłuszcz lub krem ​​do butów, nie usuwaj brudu za pomocą metalowej szczotki. Lepiej idź do sklepu i kup odplamiacz.

  Po odpowiednim montażu podłóg z laminatu otrzymasz niedrogą, piękną i trwałą powłokę, która przy należytej staranności sprawi Ci przyjemność przez wiele lat!

  Plusy i minusy podłogi korkowej. Połóż laminat z korka na podłodze własnymi rękami. Instrukcja ze zdjęciem.

  Czy można położyć laminat na ciepłej podłodze i czy jest to szkodliwe? Czy mogę go użyć do ogrzewania bez grzejników? Technologia właściwego układania, wybór podłoża.

  Jak prawidłowo ułożyć linoleum na podłodze, dopasować do wymiarów pomieszczenia i wkleić. Technologia zgrzewania na zimno i procesu mocowania listew podłogowych.

  RemBoo »Instalacja i naprawa podłogi w mieszkaniu» Jak prawidłowo ułożyć laminat na podłodze własnymi rękami

  Dzięki za artykuł! My osobiście postawimy męża)

  takie informacje są przydatne nawet dla specjalistów, którzy nie osiągnęli jeszcze wysokiego poziomu lub są wysoce wyspecjalizowani w budownictwie Spodobał mi się ten artykuł, mogłem napisać takie artykuły, ponieważ mam duże doświadczenie w zakresie wykończeń i konstrukcji

  Jak układać laminat własnymi rękami wideo

  W tym artykule rozważymy przykład złożenia laminatu własnymi rękami (wideo), co pozwoli zaoszczędzić na układaniu takiej podłogi. Najpierw jednak zapoznajmy się z pozytywnymi i negatywnymi właściwościami tego materiału.

  Ustawianie różnych rodzajów progów wideo

  Plusy i minusy laminatu

  Najpierw jednak zapoznajmy się z pozytywnymi i negatywnymi właściwościami tego materiału.

  • Przy odpowiednio dobranej klasie wytrzymałości materiał ma dobrą odporność na wpływy zewnętrzne;
  • Ma wysoką ogniotrwałość po spaleniu, nie wydziela toksycznych substancji;
  • Bezpretensjonalny w konserwacji (w przeciwieństwie do parkietu), jest wystarczająco tarcie mokrą szmatką;
  • Jest stosunkowo niedrogi;
  • Jest trwały;
  • łatwy w instalacji.

  • Przy niewłaściwie dobranej klasie wytrzymałości materiał może się zapadać pod wpływem nadmiernych obciążeń;
  • Laminat powinien być układany niemal idealnie płasko, sucho i trwale. Układanie laminatu na starym linoleum lub parkiecie nie jest dozwolone;
  • Materiał ten nie toleruje zmian wysokiej wilgotności i wilgotności. Przed położeniem należy przeprowadzić specjalne traktowanie, jeśli nie zostanie to zrobione, może dojść do zniszczenia laminatu, wzdęć lub podobnych nieprzyjemnych sytuacji;
  • Laminat powinien być układany zgodnie z technologią układania, jeżeli układany jest tak, jak gdyby był, może wystąpić jego obrzęk;

  Laminat niektórych rodzajów może kosztować elitarny parkiet.

  Jak prawidłowo ułożyć laminat: od A do Z

  • Krem do egzotycznych grzybów do stóp
  • Kapsułki z pasożytów
  • Kompleksowa Sustalife do renowacji wspólnych

  Niezbędne narzędzia i materiały

  Materiały i narzędzia potrzebne do układania laminatu:

  Co musisz wiedzieć

  • Uwaga, proszę! Laminat nie jest układany w kabinach prysznicowych, łazienkach, saunach i podobnych pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność.

  • Przeczytaj recenzję kompleksowego środka na hemoroidy Proctolol
  • Jak schudnąć na 20 kg - prawdziwe recenzje o Guarchibao

  Pierwszy rząd jest zamontowany, możesz rozpocząć tworzenie drugiego. Prawidłowe jest układanie laminatu na półpłytce. W takim przypadku wzór podłogi będzie wyglądał jak cegła na pół cegły. Oprócz estetycznego wyglądu, ta metoda pomoże równomiernie rozprowadzić nacisk między laminatami dostochkami przy zwężaniu i rozszerzaniu paneli. Możesz zamontować nową podłogę z przesunięciem o 20 cm zgodnie z opisem w instrukcji.

  Jak robić cięcia, kładąc ostatni rząd

  Po ułożeniu paneli laminowanych zamontuj listwy przypodłogowe. Wygodne jest użycie cokołu na klipsach. Jeśli używane są podłoża wentylacyjne, wówczas cokół musi być ustawiony w taki sposób, aby jego dolna część nie zakłócała ​​parowania wilgoci resztkowej jastrychu.

  Ważne wskazówki dotyczące układania laminatu

  Aby nowa powłoka wytrzymała długo i nie straciła swojego pierwotnego wyglądu, musisz ją odpowiednio obsługiwać. Zazwyczaj laminat jest w większości pocierany, gdy poruszają się krzesła, fotele i pod nogami przesuwanej kanapy. Dlatego zaleca się stosowanie gumowych końcówek na krzesłach, nogach sofy. Na gumowych kółkach znajdą się odpowiednie krzesła obrotowe i krzesła. Pomocne będą również filcowe podkładki, które przykleja się do często przenoszonych i przenoszonych przedmiotów.

  W przypadku, gdy nie można uniknąć tworzenia się drobnych zadrapań na posadzce, pomogą specjalne związki naprawcze, usunie to drobne usterki z powierzchni podłogi i przywróci mu doskonały wygląd.

 • Dodaj komentarz

  + 13 = 18