Nazwa kategorii

Jak wyciąć wewnętrzną rzeźbę

Jak wyciąć gwintowanie

Być może najbardziej niezawodnym sposobem połączenia jest połączenie gwintowe. W przypadku, gdy coś się zepsuje, pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, jest naprawienie uszkodzonej części za pomocą śruby. Oprócz trwałości i wytrzymałości gwintowanego połączenia, ma on również właściwość demontażu, który często odgrywa decydującą rolę w wyborze tego rodzaju połączenia.

Zanim więc wymyślimy, jak naciąć gwint kranem, odkryjemy go z typami gwintów.

Gwint jest powierzchnią śrubową przyłożoną do korpusów obrotowych, na przykład na cylindrze, jak w przypadku śruby. Istnieją dwa rodzaje wątków:

 • po prawej: linia śrubowa podnosi się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara;
 • Po lewej: linia śrubowa biegnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Tak więc nazwa nici odpowiada kierunkowi skręcania. Należy zauważyć, że oprócz kierunku skręcania, nici dzielą się na następujące dwa typy:

 • wewnętrzny: używany w otworach;
 • zewnętrzna: stosowana na prętach.

Ponadto każdy wątek charakteryzuje się takimi parametrami, jak:

Rysunek 1 - Schemat ogólnego widoku wątku

W życiu codziennym używane są prawoskrętne gwinty prostokątne i oporowe, jak pokazano na poniższym rysunku.

Rysunek 2 - Schemat gwintów prostokątnych i oporowych

Narzędzia do cięcia gwintów

Ponieważ mamy do czynienia z zadaniem zawracania sobie głowy w domu, użyjemy ręcznego kranu do pracy.

Rysunek 3 - Kran ręczny do gwintowania wewnętrznego

Część robocza kranu służy bezpośrednio do gwintowania. Jest to konstrukcja dwóch elementów: części wlotowej i kalibracyjnej. Część wlotowa wykonana jest w formie stożka i wykonuje główną pracę przy cięciu gwintów, a część kalibracyjna - rozciąga gwint i kieruje kran.

Rysunek 4 - Konstrukcja z zaczepem ręcznym

Do cięcia zewnętrznych gwintów użyj matryc.

Pierwszym krokiem jest wycięcie gwintu za pomocą wiercenia otworów na gwintownik. Ten etap jest w rzeczywistości najważniejszy, ponieważ jeśli popełnisz błąd przy wyborze średnicy, śruba albo się rozejdzie, albo kran może po prostu się zepsuć z powodu przeciążenia. Średnicę otworów najlepiej wybrać z tabel, jednak można z grubsza oszacować: średnica otworu powinna być równa różnicy średnicy nici i jej wysokości. Na przykład, przy średnicy zewnętrznej 20 mm i kroku 1 mm, konieczne jest wywiercenie otworu o średnicy 19 mm.

Wywierć otwór wiertłem o odpowiedniej średnicy, przejdź bezpośrednio do gwintowania. Aby naprawić kran, zaleca się użycie "klucza" pokazanego na poniższym rysunku. W przypadku braku klucza używa się konwencjonalnego klucza.

Rysunek 5 - Klucz nasadowy

Rysunek 6 - Uchwyty do kranów i okrągłych wykrojników

Naprawiamy część w imadle, dodając trochę smaru do otworu. Ponadto, aby ręcznie wyciąć gwint kranem, wykonaj ruchy posuwisto-zwrotne: dwa obroty w prawo, jedno lub pół obrotu. Obracanie w przeciwnym kierunku jest konieczne, aby usunąć wióry powstające podczas gwintowania. Po przejściu przez otwór szorstkim kranem, wykonujemy kroki opisane powyżej, przy drugim dotknięciu.

Warto zauważyć, że często zdarzają się sytuacje, w których wymagane jest wykonanie rzeźby w dość cienkiej płytce z miękkiego metalu, o grubości rzędu 3-4 mm. W takim przypadku można zmechanizować proces za pomocą śrubokręta lub wiertarki. Zamiast mocowania kranu do kluczy, mocujemy go do wkrętaka.

Zasady dotykania za pomocą dotknięcia:

1. Jeśli otwór, w którym nić jest przecinany, jest wystarczająco głęboki, konieczne jest okresowe oderwanie kranu od otworu. Przestrzeganie tej zasady jest konieczne, aby usunąć rowki, w przeciwnym razie kran może się łatwo przekręcić. Dotyczy to w szczególności miękkich metali, takich jak miedź, aluminium.

2. Stosuj kolejno wszystkie odczepy z zestawu: najpierw szorstkie, potem środkowe, a na końcu kończące. W przeciwnym razie wątek może okazać się gorszy niż standardowy, a stuknięcia spowodowane kruchością mogą pęknąć.

Rysunek 6 - Zestaw zaworów

3. W przypadku konieczności przecięcia nici w nieprzelotowym otworze, głębokość otworu musi być nieco większa niż planowana długość gwintu.

4. Podczas obróbki głębokich otworów, smar odgrywa ważną rolę. Specjaliści zalecają stosowanie oleju niezwiązanego z silnikiem, ale emulsji, nafty lub oleju lnianego.

Tabela średnic wierteł dla otworów do gwintowania metrycznego (GOST 19257-73)

Zwracamy uwagę na wideo, na którym pokazano, jak prawidłowo wyciąć wątek za pomocą kurka.

I jeszcze jeden film o tym, jak wyciąć zewnętrzny gwint na pręcie.

Fajnie, mam 5 na technologii, ATP kr4)

Doskonały artykuł. Wiele użytecznych i referencyjnych informacji na jednej stronie. Dziękuję.

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Częściowe lub pełne kopiowanie materiałów jest dozwolone tylko z bezpośrednim aktywnym linkiem.

Wymiary otworów dla gwintu: tabele, narzędzia, proces cięcia

Aby wyciąć gwint wewnętrzny na dowolnym detalu, konieczne jest wstępne wywiercenie otworu. Jego rozmiar nie jest równy średnicy nici, ale powinien być nieco mniejszy. Znajdź średnicę wiertła pod gwintem może znajdować się w specjalnym stole, ale do tego trzeba również znać rodzaj gwintu.

Parametry gwintu określają średnicę wiertła

Każdy wątek charakteryzuje się dwoma parametrami:

 • średnica (D);
 • step (P) - odległość od jednego zwrotu do drugiego.

Są one określone przez GOST 1973257-73. Duży krok jest uważany za normalny, ale odpowiada kilku mniejszym. Niewielki krok jest stosowany przy nakładaniu na produkty cienkościenne (rury o cienkiej ściance). Wykonaj także małą cewkę, jeśli zastosowany gwint - sposób dostosowania dowolnych parametrów. Wykonuje się również mały krok między zwojami, aby poprawić szczelność złącza i przezwyciężyć zjawisko samo-rozluźniania części. W innych przypadkach wycina się standardowy (duży) krok.

Rodzaje gwintów i ich główne cechy

Istnieje wiele rodzajów rzeźbienia, ponieważ każdy ma swoje własne cechy kształtujące, średnica gwintowanego otworu w każdym przypadku jest różna. Wszystkie są zarejestrowane w GOST, ale najczęściej używają metrycznych i metrycznych wątków. Porozmawiamy o nich dalej.

Gwinty trójkątne, które zwykle widzimy na śrubach i innych podobnych elementach złącznych, stożkowe nici na większości produktów sanitarnych, które zawierają odłączalne połączenie.

Do gwintowania własnymi rękami używane są małe urządzenia:

 • matryce (są również nazywane lercs) do nakładania cewek z zewnątrz (zwykle jest to rura lub metalowy pręt (szpilka);
 • krany - do wnętrza (po to muszą zrobić dziurę).

Krany (u góry) i matryce (u dołu)

Wszystkie te urządzenia ze stopów, które odznaczają się wysoką wytrzymałością i odpornością na ścieranie, zostały wykonane. Na ich powierzchni znajdują się rowki i rowki, za pomocą których uzyskuje się ich odbicie lustrzane na obrabianym przedmiocie.

Każdy kran lub kość jest oznaczony - mają napis wskazujący typ gwintu, który to urządzenie tnie - średnicę i skok. Wkłada się je w uchwyty - klucze i uchwyty do talerzy - przymocowane za pomocą śrub. Trzymając urządzenie do przecinania nici w uchwycie, wkłada się go / wkłada w miejsce, w którym wymagane jest wykonanie rozłączalnego połączenia. Przewijanie urządzenia, formuje się. O tym, jak prawidłowo urządzenie jest odsłonięte na początku pracy, zależy od tego, czy zwoje będą "opadać płasko". Dlatego najpierw wykonaj obroty, starając się utrzymać płynnie strukturę, unikając przesunięć i zniekształceń. Po kilku obrotach proces będzie łatwiejszy.

Ręcznie można wyciąć rzeźbę o małej lub średniej średnicy. Złożone typy (dwu- i trójdrożne) lub praca z dużymi średnicami z rękami są niemożliwe - wymaga to zbyt wiele wysiłku. W tym celu stosowany jest specjalny sprzęt zmechanizowany - do tokarek z zaczepami i przymocowanymi do nich matrycami.

Nałożenie nici jest możliwe na praktycznie dowolnych metalach i ich stopach - stali, miedzi, aluminium, żeliwie, brązie, mosiądzu itp. Nie polecaj go na gorącym żelazku - jest zbyt twardy, będzie się kruszył podczas pracy, a ty nie będziesz w stanie uzyskać wysokiej jakości obrotów, co oznacza, że ​​połączenie będzie niewiarygodne.

Narzędzie do pracy

Prace należy wykonywać na czystym metalu - usunąć rdzę, piasek i inne zanieczyszczenia. Następnie miejsce, w którym zostanie naniesiona rzeźba, należy smarować (z wyjątkiem żeliwa i brązu - z nimi należy pracować "na sucho"). Do smarowania jest specjalna emulsja, ale jeśli tak nie jest, można użyć namoczonego mydła. Można również stosować inne smary:

 • olej lniany do stali i mosiądzu;
 • Terpentyna na miedź;
 • nafta - na aluminium.

Metryczne parametry gwintu

Często można usłyszeć wskazówki, które można wykorzystać podczas cięcia maszyny do rzeźbienia lub oleju mineralnego, a nawet bekonu. Działają dobrze, ale eksperci twierdzą, że lepiej tego nie robić - chipy będą przyklejały się do lepkiej substancji, co doprowadzi do szybkiego zużycia kranu lub kości.

Podczas gwintowania zewnętrznego należy umieścić płytkę dokładnie prostopadle do powierzchni rury lub pręta. Podczas pracy nie powinno się machać, w przeciwnym razie obroty okażą się nierówne, a połączenie będzie brzydkie i niewiarygodne. Pierwsze cewki są szczególnie ważne. To, w jaki sposób "leżą" zależy od tego, czy będzie wtedy połączenie z pochyleniem.

Nakładając wewnętrzny gwint, część jest nieruchoma. Jeśli jest to mały kawałek, można go zaciśnąć w imadle. Jeśli duża płyta - zapewnia jej unieruchomienie za pomocą dostępnych metod, na przykład poprzez mocowanie prętów. M

Kran w otworze wkłada się tak, aby jego oś była równoległa do osi otworu. Z niewielkim wysiłkiem, stopniowo, zaczynają skręcać w danym kierunku. Gdy tylko poczujesz, że opór się zwiększył, odkręć kurek i wyczyść go z żetonów. Po zakończeniu procesu czyszczenia.

Proces wycinania zdjęć

Podczas gwintowania w ślepym otworze jego głębokość powinna być nieco większa niż wymagana - ta końcówka powinna zawierać końcówkę kranu. Jeśli nie jest to możliwe w sposób konstruktywny, końcówka jest odcięta od kranu. W tym samym czasie nie nadaje się do dalszej pracy, ale nie ma innego wyjścia.

Aby obroty okazały się wysokiej jakości, stosuje się dwa krany lub wykrojniki - szorstkie i cienkie. Pierwsze przejście jest wykonane jako surowiec, drugie przejście jest zakończone. Istnieją również połączone urządzenia do przewlekania. Pozwalają ci robić wszystko za jednym razem.

Kolejna praktyczna rada: że wióry nie spadają na obszar roboczy, podczas cięcia należy wykonać pełny obrót w prawo, a następnie o pół obrotu. Następnie zwróć instrument do miejsca, w którym się zatrzymał i ponownie wykonaj jeden obrót. Więc kontynuuj do wymaganej długości.

Tabele doboru średnicy wierteł

Podczas wykonywania gwintu wewnętrznego pod nim jest wywiercony otwór. Nie jest równy średnicy nici, ponieważ podczas cięcia część materiału nie jest usuwana w postaci wiórów, ale jest wyciskana, zwiększając rozmiar występów. Dlatego przed zastosowaniem należy wybrać średnicę wiertła do gwintowania. Można to zrobić zgodnie z tabelami. Są one dla każdego rodzaju nici, ale podajemy najbardziej popularne - metryczne, calowe, rurowe.

Jeszcze raz zwracamy uwagę na fakt, że średnica wiertła do gwintowania jest podana dla dużego (standardowy gwint).

Tabela średnicy pręta dla gwintu zewnętrznego

Podczas pracy w zewnętrznym wątku sytuacja jest bardzo podobna - metalowa część jest wyciśnięta, a nie przecięta. Dlatego też średnica pręta lub rury, na którą nanoszony jest gwint, powinna być nieco mniejsza. Jak dokładny - patrz tabela poniżej.

Tabela wątków. Pierwsza kolumna. Metryka wątku. już w mm - jest więc także metryczna.

Poprawka. Tabela otworów dla gwintów wewnętrznych, nagłówek pierwszej kolumny

Jak ręcznie wyciąć wątek

Połączenia gwintowane są szeroko stosowane w urządzeniu o różnych mechanizmach i maszynach. Śruby, kołki, śruby, nakrętki są uniwersalnymi, wymiennymi łącznikami. Jednak są chwile, kiedy trzeba ręcznie naciąć gwint. Jakościowo wykonać tę pracę pomoże specjalistyczne narzędzie.

W inżynierii mechanicznej wyróżniamy trzy podstawowe systemy gwintów mocujących: metryczne, calowe i rurowe.

Wątek metryczny jest najbardziej powszechny. Ma trójkątny profil o kącie 60˚. Jego główne parametry, średnica i wysokość są wyrażone w milimetrach. Przykład oznaczenia: M16. Oznacza to, że gwint jest metryczny, ma średnicę 16 mm z dużym krokiem 2,0 mm. Jeśli krok jest mały, to jego wartość jest wskazana, na przykład, M16 * 1,5.

Średnice gwintów calowych i rurowych wyrażone są w calach. Skok charakteryzuje się liczbą nitek na cal. Określone parametry są ustandaryzowane, dlatego zawsze można wybrać niezbędne narzędzie.

Wkręcanie w gwint

Aby wyciąć zewnętrzny gwint, potrzebne będą następujące narzędzia i materiały: kula lub wiązka rur, uchwyt talerza, pilnik, imadło, suwmiarka, olej maszynowy.

Najczęściej stosowano okrągłe formy (Lerky). Mogą być całe lub podzielone. Średnice okrągłych okrągłych płytek są ustandaryzowane. Pozwala to wybrać odpowiednią opcję z szerokiego zakresu rozmiarów, na przykład M10, M12, M14, M16.

Cechą podzielonych płyt jest możliwość dostosowania średnicy ciętego gwintu w zakresie 0,1 ... 0,25 mm. Mają one jednak mniejszą sztywność, co wpływa na dokładność uzyskanego profilu.

Płytkę umieszcza się w odpowiednim uchwycie do talerza. Następnie przymocuj za pomocą śrub. W przypadku zewnętrznych gwintów rurowych, grzechotki są często używane z grzechotką. Zapewniają wygodną obsługę w trudnodostępnych miejscach, na przykład przy ścianie.

Grubość pręta dobiera się o 0,1 ... 0,25 mm mniej niż średnica gwintu zewnętrznego. Na przykład dla M6 z dużym krokiem wynosi 5,80 ... 5,90 mm; M8 - 7,80 ... 7,90 mm; M10 - 9,75 ... 9,85 mm. Pomiary są wykonywane za pomocą suwmiarki. Średnice prętów do cięcia gwintu metrycznego klasy średniej z dokładnością 6g przedstawiono w tabeli.

Aby zapewnić lepsze włożenie matrycy, ścięcie jest wycinane na końcu pręta. Jego szerokość powinna wynosić 1 - 1,5 mm dla M6 ... M18. Kęs jest smarowany olejem maszynowym, co ułatwia późniejsze prace i pozwala uzyskać lepszą powierzchnię.

Płytkę umieszcza się na końcu pręta tak, aby jej płaszczyzna była prostopadła do osi ciętej śruby. Następnie, przy niewielkim nacisku, obróć uchwyt płytki zgodnie z ruchem wskazówek zegara (jeśli nić jest w lewo, a następnie w lewo). Kiedy matryca wcina się w pręt na jeden lub dwa gwinty, należy ją obrócić o pół obrotu, aby uzyskać lepsze usuwanie wiórów. Następnie ponownie wykonaj 1-2 zwojów wzdłuż nici i 0,5 - w przeciwnym kierunku. Działając zgodnie z tym schematem, śruba jest cięta na wymaganą długość.

Średnica gwintu zewnętrznego sprawdzana jest za pomocą normalnej nakrętki lub pierścienia kaliberowego. Jeśli to konieczne, krok jest kontrolowany za pomocą gwintownika.

Tapping

Aby utworzyć wewnętrzny wątek, wymagane są następujące narzędzia i materiały:

 • młotek, rdzeń, wiertło, wiertło;
 • zestaw kranów, klucza, imadła ślusarza;
 • olej silnikowy.

Technologia gwintowania

Przede wszystkim obrabiany przedmiot jest frezowany, a środek przyszłego otworu wycinany. Wybierz wiertło odpowiadające wymaganej średnicy nici. Można to zrobić za pomocą tabel pomocy lub w przybliżeniu za pomocą wzoru d = D - P. Tutaj D jest średnicą gwintu, P jest jego skokiem, d jest średnicą wiertła. Na przykład dla M10, d = 10 - 1,5 = 8,5 mm.

W szczegółach wywierć otwór na wymaganą głębokość, która powinna przekroczyć długość cięcia. Używając wiertła o średnicy większej niż d, wykonuje się fazowanie na krawędzi otworu. Służy do centrowania i lepszego gwintowania.

Poprzez główne parametry gwintu - średnicę i skok - wybiera się narzędzie tnące. Zazwyczaj użyj zestawu dwóch dotknięć. Jedna z nich jest szorstka, druga jest czysta. W zależności od rozmiaru kwadratu części końcowej kranów wybierz klucz.

Część jest bezpiecznie zamocowana w imadle. Kran zgrubny i otwór są smarowane olejem maszynowym. Następnie kran jest ustawiony dokładnie prostopadle do powierzchni części i, naciskając wzdłuż swojej osi, obracaj kluczem za uchwyty.

Cięcie jednego lub dwóch nitek gwintu, wykonuje ćwierć obrotu w przeciwnym kierunku. Pomaga to zmiażdżyć i usunąć wióry, zapobiega zakleszczaniu się narzędzia. Praca trwa, wykonując naprzemienny obrót: ½ obrotu do przodu, ¼ - do tyłu. W związku z tym należy uważać, aby nie było skręcenia kranu. Nie wywieraj na niego zbyt dużej presji. Aby zapobiec zakleszczeniu, narzędzie tnące jest okresowo usuwane, a otwór jest czyszczony z wiórów.

Po dotknięciu gwintu wewnętrznego do wymaganej głębokości, w otworze zainstalowany jest gwintownik. Kiedy idzie w wyznaczonym kierunku, zostaje włożona na perukę i kontynuuje pracę. Okresowo dodawaj smar.

Gwint sprawdzany jest za pomocą wskaźnika lub śruby. Powinno się toczyć bez wysiłku i nie huśtać się. Jeśli to konieczne, wykonaj dodatkowe przejście z kranem wykończeniowym.

Zimne akumulatory zimą - sytuacja awaryjna wymagająca natychmiastowej naprawy. Aby wyeliminować poważne awarie, konieczne jest zaangażowanie specjalistów, ale z pewnymi problemami można sobie poradzić.

Istnieje kilka podejść do wyboru momentu instalacji drzwi, ale wszystko sprowadza się do jednego - płótna są zawieszone po wyrównaniu ścian i zakończeniu "mokrych prac".

Popyt na naturalne wykładziny podłogowe rośnie, a wiodący producenci reagują na zmiany na rynku. Wymaganymi materiałami na rynku rosyjskim są parkiet i europol. Powłoki te mają wszystkie zalety podłóg drewnianych, a dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii nie mają wad tkwiących w produktach drewnianych.

Dodaj komentarz

− 2 = 2