Nazwa kategorii

Jak zaktualizować wannę żeliwną

Odtworzenie kąpieli żeliwnej - jak samemu zaktualizować stary produkt?

Pomimo pojawienia się i aktywnego wykorzystywania nowoczesnych materiałów do produkcji urządzeń sanitarnych popularność kąpieli żeliwnych utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Te ciężkie, nieporęczne produkty łatwo omijają bardziej zróżnicowane kształty i kolory, modele akrylowe i stalowe, ze względu na ich charakterystykę działania.

Oprócz niskiej przewodności cieplnej, wysokiej wytrzymałości i trwałości, są znane z łatwości konserwacji, dzięki czemu można łatwo ulepszyć starą żeliwną wannę przy użyciu niedrogich materiałów. W tym artykule powiemy wam, jak przywrócić żeliwną wannę, bez zbędnych kłopotów, przywracając jej pierwotną czystość, gładkość i blask.

Funkcje renowacji żeliwnych wanien

Żeliwna wanna jest praktycznym i trwałym wyrobem sanitarnym o długiej żywotności, dobrych właściwościach wytrzymałościowych i znacznej wadze, która w zależności od wielkości modelu może osiągnąć 500-600 kg. Sama żeliwo jest samo w sobie czarne, ten sam biały kolor nadaje szkliwo, na powierzchni którego występują drobne uszkodzenia, pęknięcia i przebarwienia podczas operacji.

Przywrócenie kąpieli żeliwnej ma następujące cechy:

 • Grubość ścian pojemnika do mycia z żeliwa wynosi 0,6-0,8 cm, dlatego modele z tego materiału są uważane za bardziej nadające się do naprawy w porównaniu z cienkościennymi wyrobami stalowymi. Przywrócenie kąpieli żeliwnej jest możliwe nawet przy wystarczająco głębokich uszkodzeniach.
 • Żywotność wysokiej jakości urządzeń sanitarnych z żeliwa przekracza 50 lat, ale powłoka emaliowana na wewnętrznej powierzchni misy zużywa się znacznie wcześniej. Jeśli wykonasz renowację szkliwa, przywrócone urządzenie będzie prawie jak nowe, dlatego przywrócenie żeliwnej kąpieli własnymi rękami jest opłacalne ekonomicznie.

Zwróć uwagę! Modele żeliwne jakości kąpieli są dość drogie, dla pojemnych produktów o długości 160-170 cm, aby ułożyć co najmniej 20 tysięcy, a kubki narożne są kilka razy droższe. Dlatego nie spiesz się, aby wyrzucić starą kąpiel, lepiej jest przywrócić jej atrakcyjny wygląd za pomocą renowacji.

Zanim przywrócisz kąpiel, musisz zrozumieć, jakie uszkodzenia są typowe dla modeli z żeliwa, a także z powodu tego, czym one są. Każdy doświadczony mistrz powie, że najbardziej wrażliwym miejscem produktów wykonanych z żeliwa jest emalia, która z czasem traci swój pierwotny wygląd. Najczęstsze uszkodzenia w zbiornikach żeliwnych do mycia to:

 1. Pęknięcia. Pęknięcia na emaliowanej powłoce żeliwnych czcionek pojawiają się przy stałym działaniu wody, agresywnych detergentów, z nagłą zmianą temperatury. Błoto jest zatkane w szczelinie, co prowadzi do aktywnego namnażania się drobnoustrojów.

Należy pamiętać, że przed przywróceniem żeliwnej kąpieli należy dokładnie ocenić jej stan, zanotować wszystkie istniejące wady, a następnie wybrać najlepszą metodę i materiał, z którym lepiej jest wykonać uzupełnienie. Naprawa wanny żeliwnej własnymi rękami nie powiedzie się, jeśli ulegną uszkodzeniu przez perforację.

Kiedy ludzie zastanawiają się, jak przywrócić wannę z żeliwa w domu, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest ponowne emaliowanie zbiornika od wewnątrz. Jest to dość złożony, czasochłonny i pracochłonny proces, który pozwala na aktualizację produktu bez ponoszenia poważnych kosztów. Do re-emaliowania stosuje się odporną na wilgoć emalię epoksydową, która zapewnia trwały i długotrwały efekt podczas stosowania technologii:

 • Przed zaktualizowaniem wanny o nową warstwę szkliwa należy przygotować uszkodzoną powierzchnię do pracy. W tym celu wewnętrzna powierzchnia miski jest czyszczona, szlifowana w celu wyrównania wszystkich wiórów, pęknięć i zadrapań, a następnie odtłuszczona.

Ważne! Całkowita polimeryzacja i zestalenie szkliwa epoksydowego występuje w ciągu 5-7 dni, w czasie których kąpiel nie może być użyta. Ponadto, podczas przywracania pojemnika do mycia w ten sposób, uwalniany jest ostry, chemiczny zapach, więc można pracować tylko w respiratorze.

Szybko i sprawnie naprawę żeliwnej kąpieli w domu można wykonać płynnym akrylem. Ze względu na wyjątkową teksturę i konsystencję tego nowoczesnego polimeru, odbudowa warstwy szkliwa jest szybsza i łatwiejsza niż zastosowanie emalii epoksydowej. Związki akrylowe składają się z 2 składników - bezpośrednio z akrylu i utwardzacza. Składniki mieszaniny łączy się, a następnie dokładnie miesza, aż do otrzymania płynnej, ciągliwej masy. Przywrócenie produktów z żeliwa przedstawia się następująco:

 1. Po pierwsze, uszkodzona czcionka jest przygotowana do pracy, dokładnie oczyszczona z brudu, zashkurivayut rozdrobnione i pęknięty papier ścierny "zero". Następnie powierzchnię odtłuszcza się, ogrzewa i suszy.

Ważne! Aby przywrócić moc osprzętu hydraulicznego z żeliwa trwało dłużej, konieczne jest przestrzeganie technologii suszenia akrylu. Polimeryzacja tego polimeru trwa 36-48 godzin, w tym czasie konieczne jest ograniczenie kontaktu powłoki z wodą lub pyłem.

Napraw z akrylową wkładką

Jeżeli powierzchnia żeliwnego zbiornika myjącego jest w stanie uszkodzonym, jeżeli większość powierzchni szkliwa jest uszkodzona, problematyczne jest mocowanie jej za pomocą emalii epoksydowej lub ciekłego akrylu. Aby przywrócić wygląd poważnie uszkodzonych produktów, stosuje się bardziej radykalną metodę - montaż akrylowej wykładziny. W takim przypadku przywrócenie jest następujące:

 • Zgodnie z kształtem i rozmiarem wanny z żeliwa wybiera się akrylową wykładzinę.

Pamiętaj, że koszt akrylowej wykładziny do kąpieli żeliwnej jest wyższy niż renowacja starej żeliwnej misy z płynną akrylową lub epoksydową emalią. Ale użycie zakładki pozwala na naprawę produktów z otworami przelotowymi, z mocno uszkodzoną powierzchnią.

Jak przywrócić starą żeliwną wannę: porównawczy przegląd 3 najlepszych sposobów

Prędzej czy później szkliwo jakiejkolwiek kąpieli jest rozrzedzone, pojawiają się na nim niezmywalne rdzawe plamy, a jej właściciel z żalem stwierdza, że ​​nadszedł czas na zmianę wyposażenia. Ta skomplikowana procedura jest bardzo pracochłonna, więc wielu próbuje dowiedzieć się, jak zaktualizować starą żeliwną wannę i czy jest to w ogóle możliwe. Pomimo tego, że wygląd takiego urządzenia pozostawia wiele do życzenia, konstrukcja w pełni zachowuje wszystkie cechy wydajnościowe. Dlatego odtworzenie powinno polegać tylko na nałożeniu nowej powłoki szkliwa. Współczesne technologie pozwalają na to.

Czy warto przywrócić stary sprzęt?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest wymiana sprzętu hydraulicznego. Spróbujmy oszacować ilość takiego zdarzenia. Do kosztu najprostszej kąpieli doliczamy koszt jej transportu, podnosząc urządzenie do podłogi, jeśli jest to wymagane. Ponadto pewna kwota będzie musiała zapłacić za demontaż starego sprzętu i instalację nowego. W najniższych cenach za wszystko to będzie potrzebować około 12 000 rubli. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy wykładzina ścienna i podłogowa nie są uszkodzone podczas prac instalacyjnych. W przeciwnym razie musisz zapłacić również za częściową naprawę łazienki.

Demontaż starej i zainstalowanie nowej kąpieli jest uciążliwym i kosztownym ćwiczeniem. Jeśli szkliwo urządzenia jest rozcieńczone lub zmyte, a samo urządzenie jest nadal w dobrym stanie, warto pomyśleć o renowacji

Tak więc, dla dość dużej ilości, otrzymujemy skromny wynik, ponieważ koszt najtańszej kąpieli został uwzględniony w obliczeniach. Jeśli chcesz uzyskać bardziej wygodny lub jakościowy projekt, musisz zwiększyć szacowany koszt. Nie wszystkie te koszty są przystępne, więc chcą przywrócić im żeliwną wannę. Jest to tańsze i bardziej efektywne rozwiązanie.

Jednak bardzo ważne jest, aby wybrać metodę przywracania kompetentnie. Są tylko trzy z nich:

 • powłoka kąpielowa z akrylem;
 • nałożenie nowej warstwy szkliwa na powierzchnię urządzenia;
 • montaż wkładki z akrylu.

Rozważmy bardziej szczegółowo każdą metodę.

Jakie metody przywracania istnieją?

Przywrócenie kąpieli żeliwnej metodą "wylewania" akrylu uważane jest za jedno z najprostszych. Jest to dość nowa metoda, która zyskała popularność wśród konsumentów. Polega na zastosowaniu ciekłego roztworu akrylowego przez wylanie na powierzchnię urządzenia. Wśród jego zalet są:

 • Trwałość. Otrzymana w ten sposób powłoka, pod warunkiem, że jest prawidłowo nałożona, zachowuje swoje właściwości przez około 8-15 lat. Wynika to z faktu, że akryl jest nakładany z dostatecznie grubą warstwą około 6 mm.
 • Gładkie błyszczące wykończenie. Kompozycja jest raczej gruba. Płynie on dobrze po powierzchni urządzenia, wypełniając ewentualne nieregularności, tworząc prawie idealnie płaską i gładką płaszczyznę.
 • Względna prostota i duża szybkość aplikacji ciekłego akrylu.
 • Brak nieprzyjemnego zapachu, który umożliwia wykonywanie pracy nawet w domach, w których żyją alergicy, dzieci i osoby starsze.

Istnieją również wady tej metody. Wśród nich jest czas schnięcia kompozycji. Zazwyczaj zajmuje to około trzech dni, podczas których nie zaleca się nawet zbliżania się do urządzenia. Ponieważ śmieci, cząsteczki kurzu lub woda przypadkowo złapane na powierzchni suszącej mogą je zepsuć.

Pomimo pozornej prostoty nakładania akrylu przez wypełnienie, jest to raczej skomplikowana metoda rekonstrukcji. Wymagane umiejętności w pracy z kompozycją

Kolejnym negatywnym punktem jest stosunkowo wysoki koszt. Jest wyższy niż szkliwo. Jednak taka cena jest uzasadniona dłuższą żywotnością i dobrą jakością powłoki.

Opcja nr 2 - samogasnący

Najstarsza metoda przywracania. To zdalnie przypomina malarstwo, ale musisz jasno zrozumieć, co jest stosowane w tym przypadku, specjalna emalia. To wszystko i musisz wybrać, zastanawiając się, co możesz malować żeliwną wanną. Istnieją dwa rodzaje takich kompozycji: do profesjonalnego zastosowania i do własnego użytku. Pierwszy - bardzo płynny i wymaga układania w kilku warstwach. To dość skomplikowana procedura. Drugi - bardziej gęsty i, odpowiednio, są prostsze w rysowaniu.

Właściwie dobrana kompozycja za pomocą wałka, a częściej pędzla układana jest na przygotowanej powierzchni urządzenia. Zalety tej metody:

 • Najtańsza opcja przywrócenia.
 • Nie ma potrzeby demontażu, a następnie montażu drenażu i przelewu.
 • Nadaje się do kąpieli żeliwnych i stalowych.

Wady emaliowania są znacznie większe:

 • Żywotność nowej emalii wynosi około 5 lat.
 • Kompozycja nakładana na powierzchnię sprzętu, wysycha dość długo - około 5-7 dni.
 • Powłoka okazuje się twarda, odpowiednio, bardzo wrażliwa na wstrząsy. Po pewnym czasie może wystąpić odpryski.
 • Emalię nakłada się w wystarczająco cienkiej warstwie, dlatego nie jest w stanie pokryć różnych nierówności powierzchni, takich jak wgniecenia, wióry itp.
 • Z biegiem czasu powłoka epoksydowa z czasem zmienia kolor na żółty.

Należy rozumieć, że szkliwo uzyskane w wyniku renowacji znacznie różni się od tego, które zostało zastosowane początkowo na sprzęcie.

Zimne emaliowanie jest najtańszą i najłatwiejszą metodą renowacji. Przypomina obraz powierzchni specjalną mieszanką

Aby szkliwo było serwowane tak długo, jak to możliwe, należy przestrzegać prostych zasad. Na przykład, aby umyć zaktualizowaną żeliwną wannę, nie potrzebujesz proszku ściernego, ale łagodny roztwór mydła. W przeciwnym razie szkliwo zostanie zepsute. Urządzenie powinno być chronione przed uderzeniami, szczególnie ostrymi przedmiotami, i nie wlewać do niego zbyt dużo gorącej wody. Podczas napełniania zbiornika należy najpierw otworzyć kran zimną wodą, a dopiero potem - gorącą wodą.

Opcja nr 3 - metoda kąpieli w wannie

Jest to nazwa metody renowacji, polegającej na instalacji wewnątrz starej struktury akrylowej wykładziny, całkowicie powtarzającej jej kontury. Wkładka jest montowana na specjalnej piance przylepnej. Przy prawidłowo przeprowadzonej pracy żywotność wanny po renowacji wynosi około 15 lat. Główne zalety metody:

 • Wytrzymałość nowej powłoki. Akryl jest znacznie mocniejszy niż emalia.
 • Gładka powierzchnia, ukrywając wszystkie wady starego projektu.
 • Powierzchnia nie żółknie z czasem.
 • Udane połączenie zalet kąpieli akrylowej i żeliwnej.

Wady tej metody można uznać za konieczność demontażu syfonu odpływowego i zabronić instalacji wkładki w cienkich strukturach, które nazywane są "od lekkiego żeliwa" lub "cienkiego żeliwa". Wynika to z faktu, że urządzenie może się odkształcić, a warstwa klejąca mocująca wkładkę zostanie zerwana. Metoda kąpieli do kąpieli jest bardzo wymagająca pod względem jakości materiałów. Za pomocą wkładki złej jakości lub niewłaściwego kleju kąpiel nie może zostać przywrócona.

Montaż akrylowej wykładziny jest prostą i skuteczną metodą renowacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozmiar wkładki. Idealnie pasuje do wanny

Wszystkie trzy metody wymagają przygotowania sprzętu do aktualizacji. Ten etap zwykle obejmuje czyszczenie wanny z żeliwa z brudu i tłuszczu. Odtłuszczanie odbywa się za pomocą kwasu szczawiowego lub sody oczyszczonej. Wszystkie usterki są dokładnie oczyszczone, aby powierzchnia była płaska. Następnie przeprowadza się szlifowanie. Wynik powinien być szorstką powierzchnią. Po nałożeniu pożądanej kompozycji, przyleganie z nią będzie maksymalne.

Przywróć czy nie - obiektywne wnioski

Zdecyduj się na przywrócenie lub wymianę starej wanny, oczywiście, będzie jej właścicielem. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli prawidłowo wykonasz prace konserwatorskie i użyjesz tylko materiałów wysokiej jakości, odnowiona wanna potrwa długo. Być może warto powierzyć to zadanie doświadczonym profesjonalistom o dobrej reputacji. Następnie za stosunkowo niewielką kwotę można uzyskać doskonały wynik.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1

echo adrotate_group (27, 0, 0, 0); Dzień dobry. Automatyka kotła AOGV 11 jest niestabilna.

echo adrotate_group (27, 0, 0, 0); Cześć. W tym roku przeprowadziliśmy się do kraju.

echo adrotate_group (27, 0, 0, 0); Cześć. Pewnego dnia znalazłem kilku rannych na dachu.

Internetowa encyklopedia o budowaniu komunikacji

Jak zaktualizować wannę żeliwną własnymi rękami?

Dziś pytanie "jak odnowić żeliwną wannę?" Staje się bardzo pilne, w końcu produkty wykonane z tego materiału mają doskonałe właściwości użytkowe.

Z powodu tak niewielkich szkód, mimo że sama kąpiel jest wystarczająco silna na zewnątrz, nie chcę wydawać dużych sum pieniędzy na zakup nowego urządzenia sanitarnego.

Przywrócenie wyposażenia przywróci estetyczny wygląd wanny, a jednocześnie nie wpłynie znacząco na budżet rodzinny.

Do tej pory odbudowa powłoki kąpieli z żeliwa odbywa się na kilka sposobów. Są to:

 • Odtworzenie szkliwa. Stary sposób, który służy do aktualizacji produktów na więcej niż jedną dekadę. Jednak nie traci swojej popularności.

Każda z tych metod ma zalety i wady. Dopiero po wstępnej ocenie i badaniu technologii renowacji można dokonać wyboru na korzyść jednego z nich.

Dowiemy się, jak zaktualizować wannę żeliwną w domu i gdzie rozpocząć prace konserwatorskie.

W tym celu dno i ściany wanny przeszlifować papierem ściernym lub za pomocą narzędzia elektrycznego z dyszą ścierną, uprzednio wlewając do niej proszek czyszczący.

Powierzchnia powinna być matowa i gładka.

Jak zaktualizować emalię wanny z żeliwa za pomocą tej technologii? Metodą jest malowanie artykułu poprzez zastosowanie specjalnej kompozycji na jego powierzchni.

Do odbudowy wymagana jest emalia dwuskładnikowa. Przygotowanie mieszaniny musi być ściśle zgodne z instrukcjami. Aby go zastosować, potrzebujesz pędzla lub wałka.

Pierwsza warstwa to podkład, bardzo ważne jest, aby wyrównać ją do ruchów poziomych i pionowych.

Po zakończeniu malowania należy pozostawić wannę na 15-20 minut, a następnie sprawdzić jej stan. W tym czasie mogą tworzyć się smugi. Muszą być usunięte pionowym ruchem pędzla od dołu do góry.

Test należy przeprowadzać z częstotliwością 15 minut, aż powierzchnia przestanie leżeć.

Zaleca się pozostawić przywróconą kąpiel przez 5-7 dni, aby nowa powłoka stwardniała i mocno usadowiła się na starej. Następnie można go użyć.

Zalety i wady metody

Przywrócenie kąpieli za pomocą szkliwa jest uważane za najtańszą metodę. Nie wymaga kosztu specjalnego wyposażenia ani demontażu produktu, co z kolei może zepsuć wykończenie pomieszczenia.

Ale musimy pamiętać, że nowa emalia może trwać nie dłużej niż 5 lat. Sama powłoka będzie twarda, wrażliwa na uderzenia i gorąco, a z czasem może z czasem zamieniać się na żółtą.

Ta metoda nie nadaje się do odbudowy wiórów i wgnieceń, ponieważ szkliwo nakłada się w bardzo cienkiej warstwie. Pełni jedynie funkcję dekoracyjną, nie ukrywając nieregularności i innych wad.

Jak zaktualizować powłokę kąpieli żeliwnej poprzez malowanie, aby trwało to długo? Aby to zrobić, musisz przestrzegać prostych zasad działania przywróconego produktu.

Kąpiel tą można myć tylko roztworem mydła, bez użycia proszków ściernych. Należy zachować ostrożność podczas posługiwania się nim. Powłoka zostanie uszkodzona przez uderzenie, mechaniczne działanie ostrym przedmiotem. Boi się też zbyt gorącej wody.

Najbardziej praktyczną, estetyczną i trwałą metodą jest montaż nowej wykładziny akrylowej w konstrukcji żeliwnej.

Po instalacji ilość sprzętu pozostanie praktycznie niezmieniona.

Jak w ten sposób ulepszyć starą żeliwną wannę? W ramach przygotowania należy zmierzyć długość, wysokość i szerokość sprzętu oraz zakupić gotową wkładkę akrylową w sklepie.

Zwykle mają standardowe parametry. Ale możliwe jest wykonanie wkładki o dowolnym kształcie i kolorze na zamówienie w poszczególnych rozmiarach.

W celu wykonania prac renowacyjnych konieczne jest usunięcie taśmy i przelewu z wanny, aby uwolnić jej krawędzie od materiału, na którym zdobione są ściany i dekoracje.

Na akrylowej wyściółce zaznaczono położenie miejsca odwadniania i przecięto otwory. Następnie należy sprawdzić zgodność otrzymanej wkładki z parametrami wanny, aby dopasować.

Mocowanie wkładki odbywa się na specjalnej piance przylepnej. Musi równomiernie pokryć powłokę i krawędzie wanny, a następnie przymocować wkładkę do powierzchni i ścisnąć ją mocno.

Aby zapewnić najlepszą przyczepność, należy wypełnić produkt wodą i pozostawić na kilka godzin.

Zalety i wady metody

Przywrócenie powłoki kąpieli w ten sposób zapewni produktowi długą żywotność wynoszącą około 15 lat. Wśród mocnych stron jest wytrzymałość powłoki akrylowej, która przewyższa ten wskaźnik szkliwa.

Za pomocą tej metody można ukryć istniejące nieprawidłowości i wady produktu. Powłoka zachowuje swój estetyczny wygląd, nie żółknie z upływem czasu.

W rezultacie uzyskamy oryginalny i niezawodny projekt, łączący wszystkie zalety żeliwa i akrylu.

Wadą może być procedura demontażu syfonu odpływowego i wyższa cena, jeśli porównamy ją z kosztem pierwszej metody. Obowiązkowym wymogiem jest stosowanie wyłącznie materiałów wysokiej jakości.

Kąpiel "kąpielowa" to nowoczesna i dość popularna metoda. Jego istotą jest zastosowanie ciekłego akrylu do powierzchni urządzenia poprzez polewanie. Jest to główna różnica technologii od emaliowania.

Aby pokryć akrylem, nie potrzebujesz szczotek ani wałka.

Początkowo konieczne jest odłączenie syfonu, nadmiar roztworu zostanie scalony z otworem. Mieszając składniki, zgodnie z instrukcją, należy powoli nalewać mieszaninę, zaczynając od krawędzi wanny.

Następnie przesuwaj się po całym obwodzie produktu. Podczas przeprowadzania napraw nie warto oszczędzać na materiale. Przy niewystarczającej ilości płynnego akrylu powłoka będzie nierówna z wgnieciami i guzkami.

W wyniku prac konserwacyjnych na powierzchni wanny powstaje gruba warstwa o wysokiej jakości o grubości 4-6 mm. Odnowiony sprzęt może trwać od 8 do 15 lat.

Zalety i wady metody

Aktualizacja kąpieli żeliwnych w ten sposób ma wiele zalet. Jest to trwałość produktu, uzyskując równomierną gładkość powłoki.

Płynny akryl nie ma zapachu, absolutnie bezpiecznie jest pracować absolutnie nawet w domach, w których żyją ludzie z alergiami.

Technologia ta nie ma znaczących wad. Wady można przypisać jedynie względnie długiemu suszeniu kompozycji. Zajmie to około trzech dni. W tym czasie nie zaleca się nawet zbliżania się do urządzenia, aby nie położyć kurzu ani gruzu na osłonie. Mogą zepsuć odnowioną powierzchnię.

Kolejną wadą jest jego cena. Nie będziesz w stanie zaoszczędzić pieniędzy, ponieważ będzie to droższe odnawianie starej żeliwnej kąpieli tą metodą niż emaliowana powłoka. Ale jego koszt jest rekompensowany przez długi okres użytkowania i wysoką jakość wyniku.

Tak więc, jeśli do sprzętu hydraulicznego pojawiło się niewielkie uszkodzenie, straciło ono swój atrakcyjny wygląd, nie podejmowało pochopnych decyzji.

Dodaj komentarz

8 + 1 =