Jak przyciąć gruszkę w jesiennym wideo

Instrukcje dotyczące przycinania gruszek jesienią dla początkujących

Przycinanie gruszki jest uważane za dość ważną procedurę, którą przeprowadza się zgodnie z zasadami pielęgnacji każdego rodzaju drzewa owocowego. Dzięki temu drzewo rośnie, plon wzrasta, korona jest prawidłowo uformowana, drzewo jako całość "doświadcza" zapobiegania wszelkim chorobom.

Przycinanie gruszek jesienią jest konieczne do utrzymania ogrodu i, oczywiście, do zapewnienia dobrych wskaźników jego wydajności, pod warunkiem, że jest to odpowiednio prowadzone. Przycinanie powinno rozpocząć się w tym samym roku po posadzeniu i zakończyć jego całkowitym wyschnięciem.

Dzięki regularnemu przycinaniu gruszki możesz zobaczyć:

 • tworzenie silnego pnia, gałęzi szkieletowych, które nie pękają w obecności dojrzałych jagód;
 • bezpośrednie światło słoneczne swobodnie wpada w miejsca niezbędne do życia;
 • podczas zbiorów organizowany jest swobodny dostęp do owoców drzewa;
 • wilgoć wraz z substancjami odżywczymi rozmieszczonymi równomiernie wzdłuż pnia;
 • rozpylanie i wykonywanie innych procedur pielęgnacyjnych jest bardzo wygodne i łatwe.

W przypadku braku regularnego przycinania, drzewo jest zubożone z powodu silnego wzrostu jego gałęzi i pędów, co pociąga za sobą zmniejszenie objętości owocników.

Należy rozumieć, że samo przycinanie drzew nie wystarcza do odpowiedniego owocowania i wzrostu. Ważne jest, aby było prawidłowe. Początkowo eksperci zapoznają czytelników z rodzajami i metodami przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych dla drzew owocowych, a także sezonów odpowiednich do ich wykonania oraz, oczywiście, podstawą techniki obrzezania.

Jeśli chodzi o instrument, do obrzezania musi być tak ostry, jak to możliwe i całkowicie czysty. Ryzyko przeniknięcia jakiejkolwiek infekcji do drzewa jest znacznie zmniejszone, a praca staje się łatwa i szybka.

Przycinanie specjalistów dzieli się na dwa główne typy:

 1. Skrócenie. Gatunek ten jest odpowiedni dla jednorocznych, jak i górnych części gałęzi podatnych na spowolnienie wzrostu drzewa. Proces zapewnia jakościowe rozgałęzienie drzewa w przyszłości.
 2. Decymacja. Tutaj planuje się odcięcie gałęzi u ich podstawy. Dzięki tym zabiegom słońce może przeniknąć do wnętrza korony.

Wraz z powyższymi manipulacjami wykonywane są inne prace, takie jak plandeka, podwiązka, rozgałęzianie na boki, root rooting i tym podobne.

W zależności od celów związanych z pielęgnacją drzewa, przycinanie dzieli się na następujące grupy:

 • Formowanie - przeprowadza się w celu nadania koronie odpowiedniej formy;
 • wspieranie - wymagane jest zwiększenie plonu i zdrowego stanu drzewa;
 • odmłodzenie - celem jest maksymalne możliwe wydłużenie owocowania drzewa owocowego.

Pierwszy etap jest wymagany do utworzenia prawidłowej korony:

 1. Wybierz jedną nerkę na pniu, która jest wymieniona wśród ogrodników jako pierwsza, z której zostaną zidentyfikowane gałęzie wymagające przycinania.
 2. Trzy nerki są ostrożnie usuwane z pierwszej nerki.
 3. Nerka numer 5, która znajduje się po przeciwnej stronie tułowia od pierwszej, pozostaje nietknięta - tworzy drugą gałąź szkieletu.
 4. Nerki 6, 7, 8 powinny zostać usunięte.
 5. Powyżej dziewiątej nerki wykonuje się schludny krój, aby rozpocząć wzrost pędów.

Drugi etap przycinania odbywa się po wykonaniu sadzonki na okres dwóch lat. Jego celem jest skracanie, przechylanie i odginanie gałęzi szkieletowych od pnia.

Trzeci etap należy wykonać, gdy drzewo osiągnie wiek pięciu lat.

Każda kolejna procedura jest przeprowadzana w zależności od potrzeb. Powinno zawierać następujące prace:

 • eliminacja pędów, które wyrastają bezpośrednio z pnia;
 • skuteczne ścieńczenie korony;
 • eliminacja gałęzi, które rosną nieprawidłowo;
 • skrócenie tułowia.

Gruszka jest cięta przez cały rok - zależy to od celów określonych dla tej procedury. Tak więc, zaznacza się, jesień, zima, wiosna i, oczywiście, przycinanie latem. Każda z nich ma swoje osobliwości i zasady postępowania.

Przycinanie gruszek jesienią powinno odbywać się co roku. Tutaj drzewo dostarczane jest z suchych, zniszczonych, starych gałęzi, dzięki czemu młode pędy mogą spokojnie tworzyć koronę.

Przycinanie zimowe ma na celu ukształtowanie korony drzewa, a przycinanie wiosenne przycinanie wierzchołków jednorocznych sadzonek. Co do innych drzew, będą musieli skrócić przewody centralne i boczne pędy szkieletowe.

Latem proces przycinania odbywa się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Na przykład, aby usunąć chore i nadmiernie suche gałęzie, a także pęknięty pod ciężarem uprawianych owoców.

Zasady przycinania orzechów: wskazówki dla początkujących

Tutaj eksperci powinni zwracać szczególną uwagę na następujące aspekty:

 • w trakcie dużej liczby oddziałów, które należy przyciąć, proces ten zaleca się podzielić na kilka podejść;
 • Odcinanie gałęzi musi odbywać się "na ringu" - tak, aby otwarte miejsce szybciej się zagoiło;
 • ważne jest, aby kora nie była wybrzuszona w miejscu cięcia;
 • jeśli chcesz wyciąć bardzo dużą gałąź, lepiej zrobić to częściowo;
 • Każde cięcie na drzewie musi zostać przetworzone przy użyciu zestawu ogrodowego.

Jeśli potrzebujesz wyciąć zbyt wiele oddziałów, eksperci zalecają odkładanie tego procesu na kilka sezonów. Szkoda z tego drzewa nie otrzyma, ale przeciwnie, możliwość otrzymania silnego stresu jest wykluczona.

Schemat jesiennych sadzonek piratów

Praktycznie wszyscy ludzie lubią owoce gruszy. Ale musisz dbać o gruszkę, aby systematycznie otrzymywać słodkie owoce. Ważne jest nie tylko podlewanie go w suszy, karmienie, ale także obrzezanie. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo przycinać gruszę w okresie jesiennym.

Przycinanie gruszy bez pąków owocowych

Odbarwienie jesiennych liści i jego cechy

Jesienne przycinanie gruszek odbywa się co roku, z wyjątkiem pierwszego roku wzrostu.

Jesienne odcięcie gruszki zaczyna się od trzeciej dekady sierpnia do połowy września.

W tym czasie gruszka nie jest bardzo zerwana. Jeśli odetniesz wiele gałęzi naraz, drzewo straci siłę i może nie przetrwać zimy. We wrześniu sok porusza się wolniej przez drzewo, ale wciąż nie zatrzymuje się całkowicie. Dlatego gruszka będzie próbowała dokręcić świeże sekcje. W tym procesie drzewo marnuje dużo energii, która jest przechowywana przez roślinę na zimę. Jak prawidłowo wyciąć gruszkę jesienią?

Formacja korony w pierwszych 4 latach

Jesienna procedura przebiega zgodnie z tym schematem:

 • Wytnij suche i chore gałęzie. Suche gałęzie mogą oderwać się od mrozu i złapać zdrowe gałęzie.
 • Usuń gałęzie, które rosną pod kątem około 90 stopni.
 • Inne gałęzie, które nie rosną prawidłowo, są częściowo usuwane. Dlatego jesienią lepiej jest odciąć gałęzie, które uniemożliwiają rozwój płodnych gałęzi.
 • Konary, które Twoim zdaniem muszą być koniecznie usunięte, lepiej je skrócić i całkowicie usunąć na następny rok.

Ważne jest, aby wiedzieć, że podczas usuwania gałęzi nie pozostawia się konopi. Po rozcięciu tylko pierścień powinien pozostać przy samej podstawie.

Cięte gałęzie w okresie jesiennym są spalane, ponieważ mogą mieć obecność chorobotwórczych bakterii. Mogą uderzyć w inne rośliny na podwórku.

Właściwe przycinanie gruszek ma wiele zalet:

 1. Powstaje potężna baza szkieletowa, która może wytrzymać ciężar dużych owoców. Głównym celem przycinania jest przerzedzenie i modelowanie korony. Jednolita i prawidłowa dystrybucja cennych substancji, która poprawia plon i rozwój całego drzewa.
 2. Większy dostęp do promieni słonecznych do korony. Gruszka uwielbia światło słoneczne. Systematyczne cięcie gałęzi nie pozwala na rozwój młodych i niepotrzebnych procesów, na które drzewo wydaje swoje siły. Dlatego wszystkie niezbędne substancje wchodzą do owoców i poprawiają ich jakość.
 3. Gruszka - wysokie drzewo i przycinanie gałęzi zatrzymuje wzrost drzewa. Umożliwia to ochronę przed cieniem innych drzew owocowych. Ponadto rozrzedzone drzewo tworzy bardziej komfortowe warunki zbierania owoców.
 4. Po przycięciu bardziej efektywne jest natryskiwanie drzewa.

Przed i po przycinaniu gruszy

Zasadniczo drzewa są cięte wiosną i jesienią. Ale przycinanie gruszki na wiosnę różni się od jesiennej. Niewłaściwe przycinanie może spowodować przyspieszony wzrost gałęzi. Prowadzi to do wyczerpania drzewa i negatywnie wpływa na płodność.

Aby wykonać prawidłowe przycinanie, potrzebujesz:

 • Rozumie i zna metody przycinania. To zależy od celu obrzezania.
 • Przygotuj wstępne narzędzie.
 • Zapoznaj się z podstawowymi zasadami techniki przycinania.

Aby przyciąć gruszkę, stosuje się dwie metody:

 1. Skrócenie to przecięcie górnej części gałęzi i jednorocznych pędów. Pozwala to spowolnić wzrost rośliny, gałęzie rosną poziomo. Zmniejsza powstawanie owoców, ale ich właściwości się poprawiają.
 2. Rozcieńczanie - cięcie gałęzi na koronie całkowicie u podstawy bez opuszczania konopi i cięcia gałęzi wzrostu. Po takim przycinaniu promienie słoneczne docierają do drzewa w większej objętości. A to przyczynia się do lepszej wydajności i zapewnia ochronę przed chorobami i szkodnikami. Ta metoda nie stymuluje wzrostu pozostałych gałęzi i pędów, ale tak właśnie tworzą się silne i produktywne płody. Wynika to z redystrybucji składników odżywczych.

Przed i po przycinaniu jesienią

Metody te stosowane są łącznie z dodatkowymi technikami: plandeką, podwiązką, szydełkiem, zginaniem pędów i gałęzi.

Aby jakościowo przyciąć drzewo, musisz zadbać o narzędzia. Aby to zrobić, musisz mieć sekator, lop-psa, nóż ogrodowy, piłę drzewną, nożyce ogrodowe, psa ogrodowego. Jeśli nie ma oparów ogrodowych, można użyć farby na bazie naturalnego oleju lnianego.

Narzędzie do cięcia i wycinarka ogrodowa do cięcia roboczego

Narzędzia do cięcia muszą być dobrze wyostrzone, ponieważ po cięciu muszą pozostać płaskie, bez rozdartych włókien. Aby uniknąć chorób zakaźnych, zadbaj o czystość instrumentów.

Czasami początkujący ogrodnicy nie rozumieją różnicy w wykończeniu między młodym drzewem a starym drzewem. Ale musisz wiedzieć, że schemat cięcia drzew różni się w zależności od wieku.

W kadrowaniu gruszka ma swoje niuanse:

 • W celu prawidłowego modelowania korony ciąć podstawę macierzystych każdego roku. W przyszłości obrzezanie spędza mniej czasu, ponieważ stare i suche gałęzie zostaną odcięte.
 • Powszechna forma korony dla gruszki jest piramidalna.
 • Jeśli gruszka ma więcej niż rok, wskazane jest przycinanie jesienią i wiosną.
 • Gdy drzewo ma cztery lata, na drugim poziomie planuje się szkielet gałęzi.
 • W ciągu pięciu lat maleje tworzenie młodych pędów. Dlatego trzeba przycinać ostrożnie przycinanie, aby nie przeciąć gałęzi.

Kadrowanie starych drzew, stosowanie metody odmłodzenia. W tym celu stare gałęzie są usuwane, a nie owocujące.

Odmładzające gruszki przycinające z różnymi koronami

Dzięki tej metodzie korona jest rozcieńczona, poprawia się wentylacja i stymuluje wzrost młodych pędów. Odmłodzenie przycinania najlepiej wykonać pod koniec jesieni lub wczesną wiosną przed sezonem wegetacyjnym. Po metodzie odmłodzenia nie będzie obfitych zbiorów, ale drzewo przyniesie owoce.

 • 01/17/2018 Valentine Po prostu bez navorotova i chemii DZIĘKI.
 • 01/15/2018 Ivan Govnov Yew yow yo - "Dojrzewanie płciowe kaczki przychodzi n.
 • 01.01.2018 nikita fajne komórki.
 • 01/12/2018 Natalia spasibo prigoditisia.

(с) 2018 SeloMoe.ru - żywe stworzenia, ogrody i ogrody przydomowe

Kopiowanie materiałów jest dozwolone tylko ze wskazaniem aktywnego linku do źródła

Pytania i sugestie: [email protected]

Konsultacja z lekarzem w sprawie stosowania leków i procedur zamieszczonych na stronie jest obowiązkowa

Jak przyciąć gruszkę jesienią - zbieramy wyczerpującą instrukcję ogrodnika

Owoce zadbanej gruszki są bardzo smaczne, a żeby drzewo przyniosło dobre plony, powinno się je odciąć każdej jesieni. Jak to zrobić poprawnie, rozważymy w naszym artykule.

Owoce zadbanej gruszki są bardzo smaczne, a żeby drzewo przyniosło dobre plony, powinno się je odciąć każdej jesieni. Jak to zrobić poprawnie, rozważymy w naszym artykule.

Potrzeba formowania korony wynika z osobliwości drzewa. Po pierwsze, gruszka jest kulturą kochającą światło. Po drugie, podczas oprysku łatwiej jest przetworzyć całe drzewo. Po trzecie, ukształtowanie korony znacznie uprości proces zbioru. Po czwarte, straciwszy wszystkie niepotrzebne gałęzie, roślina wyda użyteczne substancje tylko na zbiory, a nie na uprawę sadzonki.

Formacja korony drzew owocowych

Prawidłowo wykonane przycinanie przyczynia się do powstania mocnego szkieletu, który może wytrzymać nawet bardzo duże owoce, poprawić plony i najbardziej pozytywnie wpłynąć na rozwój rośliny. Jeśli zignorujesz tę operację lub zrobisz to nieregularnie, doprowadzi to do zwiększenia wzrostu reprezentatywności flory, a ilość i jakość plonu ulegnie znacznemu pogorszeniu. Młode drzewka roczne nie wymagają przycinania, ale w drugim roku należy zwrócić uwagę na tę procedurę i kontynuować pielęgnację przez całe życie drzewa.

Warto zauważyć, że przycinanie młodych i bardziej dojrzałych drzew ma pewne różnice. W pierwszym przypadku głównym zadaniem jest prawidłowe wybranie gałęzi szkieletowych. A w drugim jest konieczne, aby tak rzec, wyładowanie, wyjaśnienie i odmłodzenie rośliny. Aby osiągnąć ten cel, czasami nie wystarczy usunąć nawet wystarczająco dużych gałązek, trzeba poświęcić całe pnie. W ten sposób można zawiesić niepożądany wzrost rośliny. Również jesienią wszystkie chore gałęzie są usuwane bez powodzenia.

2 Decymacja lub skrócenie - co wybrać?

Grusza należy do wysokich roślin, co oznacza, że ​​proces zbioru i zbioru jest dość trudny, dlatego konieczne jest regularne skracanie pędów i młodych gałęzi. Istnieją dwie metody przycinania - przerzedzenie i skrócenie. W pierwszym przypadku pędy są całkowicie usunięte. Zapewni to dostęp do światła słonecznego wewnątrz korony, pozytywnie wpłynie na plony.

Ale skrócenie sprzyja rozgałęzieniu drzewa i powstrzymuje jego wzrost w górę. W takim przypadku tylko wierzchołki gałęzi są odcięte.

Cięcie wierzchołków gałęzi gruszy

W zależności od celu, przycinanie może być kilku rodzajów. Jeśli głównym zadaniem - tworzenie korony, to odpowiednio, o przycinanie kształtowania. Przeprowadza się go głównie w pierwszych latach życia drzewa. Prawidłowo zlokalizowane oddziały gwarantują nie tylko piękny widok, ale także silną, zdrową roślinę.

Ale bardziej dojrzali przedstawiciele flory, którzy przeżyli ponad połowę swojego cyklu życia, potrzebują odmłodzenia. Za pomocą odmładzającego przycinania można aktywować procesy wzrostu i tworzenia wysokiej jakości owoców. Ponadto każda gruszka powinna być odcięta przez całe życie, regulując w ten sposób liczbę owocujących gałęzi.

3 Cechy procesu - jak obsługiwać sekator?

W tym akapicie będziemy zwracać szczególną uwagę na technologię, powiemy, w jaki sposób gruszka jest przycinana, w końcu pożądany wynik można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie prace na jesieni zostaną przeprowadzone prawidłowo. I poważnie powinno się zabrać się nawet do wyboru inwentarza. Potrzebujemy ostrego sekatora lub ogranicznika. Ten ostatni ma dłuższe uchwyty. Jeśli instrument jest matowy, rozerwie drewno i tylko uszkodzi roślinę. Duże gałęzie są usuwane za pomocą piły ogrodowej. Niektórzy rzemieślnicy kroją małe gałązki nożem ogrodowym, ale jest to dość trudne.

Przygotuj plaster ogrodowy lub farbę na bazie oleju lnianego do obróbki plastra. Przed przystrzyganiem wyczyść instrument, w przeciwnym razie grozi zainfekowaniem drzewa. Aby usunąć cienką gałązkę, musisz prawidłowo zlokalizować sekator. To narzędzie składa się z dwóch ostrzy - grubszych i bardziej ostrych. Najpierw umieszczamy część gałęzi, którą chcemy usunąć, i naprawiamy sekator. Następnie, ściskając uchwyty, wyciąć gałąź ostrym ostrzem.

Pierwsze przycinanie to formowanie. Wybieramy nerkę na określonej wysokości łodygi i przyjmujemy ją za tak zwany punkt odniesienia. Następne 3 nerki zostaną usunięte, co zapewni swobodny wzrost przewodnika. Ale druga gałąź powinna wyrosnąć z piątej nerki i znajduje się po przeciwnej stronie pierwszego. Cięcie rocznego pędu odbywa się na dziewiątej nerce, wszystkie pośrednie szczątkowe pędy są również usuwane.

Formowanie przycinania gałęzi gruszki

W następnym roku przewód centralny powinien być co najmniej o 20 cm dłuższy niż pozostałe, jednak czasami niektóre gałęzie mogą mieć odpowiednią długość, w tym przypadku należy je skrócić do pożądanej wielkości. Jeśli to konieczne, wykonaj rozpórki tak, aby gałęzie znajdowały się pod określonym kątem. Po 3-4 latach centralny przewodnik skraca się do najwyższej gałęzi i usuwa wszystkie gałęzie, które mogą powodować pogrubienie korony. Bezwzględnie konieczne jest odcięcie wszystkich pędów rosnących w kierunku środka drzewa lub pod kątem ostrym od pnia. Młody wzrost jest po prostu skrócony o 1/3. Owocne zdrowe pędy nie powinny być w ogóle dotykane.

Musimy się pożegnać iz wierzchołkami. Są łatwe do rozpoznania. Znajdują się one równolegle do pnia, a zbiory z nich nie będą zbierane. Zanim cniesz drzewo, oszacuj skalę pracy, ponieważ po usunięciu wielu gałęzi jesienią, możesz uszkodzić gruszkę. W takim przypadku konieczne jest rozciąganie pracy przez kilka sezonów. Aby krój mógł się leczyć tak szybko, jak to możliwe, pęd powinien zostać usunięty "na ringu", nie pozostawiając konopi i głębokich cięć. Gęste gałązki są trudne do odcięcia, tak że nie ma punktacji kory. Unikaj tego ostatniego, co pomoże ci w małej sztuczce. Najpierw trzeba lekko odciąć pęd od dołu i dopiero potem - od góry. A zbyt duże gałęzie powinny być cięte na części.

Usuwane są także wszyscy pacjenci, zwiędłe i gałęzie, które zakłócają rozwój niezbędnych pędów. W końcu musisz przetworzyć wszystkie "rany" za pomocą ogrodu lub farby. Po przycięciu roślina doświadcza nadmiaru składników odżywczych, więc nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Wszystkie pokrojone i pocięte gałęzie powinny zostać spalone, zwłaszcza jeśli bolą. W przeciwnym razie bakterie mogą się poruszać i infekować zdrowych przedstawicieli flory rosnącej na terenie.

4 Kiedy lepiej zacząć pracę?

Bardzo często ścina się wiosną gruszki, ale wielu zastanawia się, czy można to zrobić jesienią? W rzeczywistości najlepiej jest przeprowadzać tę operację kilka razy w roku. Czas zależy w znacznym stopniu od warunków klimatycznych regionu. Na przykład, podczas przycinania na wiosnę przeprowadza się, gdy temperatura nie ustali się poniżej 8 ° C. W tym czasie sok jeszcze nie zaczął krążyć, a roślina jest w spoczynku.

Jesienne przycinanie gruszek

Letnie przycinanie rozpoczyna się w czerwcu i trwa przez cały sezon. W tym okresie uszczypnij młode pędy. Pozwala to na przekształcenie pąków liściowych w pąki owocowe. A po takiej procedurze znacznie łatwiej będzie wyciąć gruszkę jesienią. Jednak o tej porze roku procedura ta powinna być traktowana z najwyższą ostrożnością, ponieważ można usunąć wiele niezbędnych liści.

Jeśli zdecydujesz się na pracę na jesieni, powinieneś zrobić wszystko przed rozpoczęciem mrozu. W przeciwnym razie cięcia nie będą miały czasu na leczenie i istnieje ryzyko utraty drzewa. Warto zauważyć, że o tej porze roku przycinanie odbywa się najczęściej w celach sanitarnych. Wszystkie martwe, chore i słabe gałęzie są usuwane. Ale zimą lepiej nie dotykać przedstawiciela flory w ogóle z powodu silnych mrozów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

44 + = 45