Nazwa kategorii

Jak wyciąć maliny jesienią

Jak prawidłowo przycinać maliny jesienią - drogi do wzrostu, zgodnie z techniką Sobolewa, naprawy i jemalinu

Maliny, uprawiane prawie na terenie całego kraju, nie sprawiają kłopotów hodowcom, jednak ten bezpretensjonalny krzew jagodowy wymaga należytej uwagi, aby jagody nie urosły, a krzew w dalszym ciągu przynosił owoce. Po wyjściu musisz wiedzieć, jak prawidłowo przycinać maliny jesienią, wybierając odpowiedni schemat przycinania jesienią przed zimą, w zależności od odmiany (normalnej, niejednolitej), standardowej lub podwójnej. Przy odpowiednim przygotowaniu rośliny, w następnym sezonie przyniesie Ci dobre zbiory.

Czy konieczne jest przycinanie malin na zimę?

Każdy ogrodnik chce otrzymać duże słodkie jagody z malin, ale aby to osiągnąć nie jest łatwo, jeśli nie wiesz, jak pokroić maliny jesienią. Prawidłowo spędzone jesienne przycinanie malin w kompleksie z właściwą pielęgnacją krzewów da doskonałe plony. Przetwarzanie takie odbywa się nie tylko w celu rozcieńczenia gęstości rośliny. Krzew, opracowany w cyklu 2-letnim, już trzeci rok przynosi owoce. Szkoda obniżyć plony, ale cięcie malin na początku jesieni będzie najbardziej rozsądnym sposobem na owocowanie w przyszłości.

Pielęgnacja przeprowadzana jest 10-20 dni przed początkiem jesiennych przymrozków. Jeśli nie rozwijasz typu naprawczego, ale normalnego, nie powinieneś czekać na przetwarzanie aż do upadku, dając szkodniki i choroby czas na rozmnażanie. Malinowa uprawa jesienna jesienia jest konieczna, gdy wszystkie owoce są już zebrane, w październiku-listopadzie, nie pozostawiając rocznych łodyg na przyszły rok, rzeźbiąc wszystko do trzech centymetrów konopi.

Podczas jesiennego przerzedzania pospolitych odmian, wszystkie starzone dwuletnie pędy są cięte bez opuszczania pniaków i nie dotykają dobrze rozwiniętych gałęzi do następnej wiosennej selekcji. Konieczne jest również usuwanie poranionych, chorych i chorych pędów. W warunkach klimatycznych małej śnieżnej zimy do zimowania na jesieni konieczne jest tylko schludne umycie malin w pęczkach, zgięcie do ziemi i rozrzedzenie do wczesnej wiosny.

Aby pomyślnie się rozwijały, pokrojone maliny powinny być dwa razy w roku, a zastanawiający ogrodnik, jak właściwie wyciąć krzewy malin, trzeba wziąć pod uwagę podobną procedurę na wiosnę. Jeśli wiosenne przerzedzanie krzewów nie jest planowane, wówczas wymagana ilość pędów pozostawia się natychmiast w zabiegu jesienią: 8-10 pędów na krzak i gdy rośnie w rzędach - w ilości 10-12 na metr długości.

Przed rozpoczęciem pracy uzbrój się w bardzo ostry sekator, dokładnie sprawdź, czy nie ma gałęzi do usunięcia i podając łodygi. Przy prawidłowej procedurze nie pozostawiaj pni na samym dnie, między krzewami stój odległość 60 cm i usuń:

 • otplodonosivshie, chory, złamany, dodatkowe łodygi;
 • Młode gałązki, niezdolne do zimowania;
 • gałązki, dwa lata, aby nie zakłócać odżywiania młodych pędów.

Przycinanie malin powinno rozpocząć się od określenia stopnia krzaka. W przypadku prostych gatunków doświadczeni ogrodnicy przestrzegają następujących zasad:

 • pokroić gałąź nożem, który już przyniósł owoc;
 • wyciąć słabe, chore, połamane, wysuszone gałęzie;
 • roczne dziesiętne;
 • zebrać wszystkie odcięte gałęzie i wypalić z lądowań, aby zapobiec infekcjom zdrowych roślin z możliwych infekcji przez bakterie chorobotwórcze.

Odmiana różni się tym, że kładzie szypułki i daje dobre plony na gałęziach tego samego roku. Przycinanie malin malinowych powinno uwzględniać specyfikę powstawania dodatkowych bocznych pączków z licznymi gałęziami, które zwiększają plon późnym latem i jesienią. Jej schemat zależy od celu uprawy:

 • Aby uzyskać podwójną uprawę, obróbkę prowadzi się w podobny sposób jak w przypadku zwykłych odmian;
 • aby uzyskać pojedynczą uprawę, musisz całkowicie wyciąć cały obraz.

Hybrydowa, cudowna roślina jemalina czerpała wszelkie korzyści z jeżyn i malin - wysoki plon, bezpretensjonalność, zimotrwalosc. Opieka nad nią jest następująca:

 • Latem, po rosnących gałęziach i owocnikach, krzewy są przycinane do wysokości 2,5 m, ściskając ich wierzchołki - gałęzie będą wtedy grubsze i mocniejsze, dadzą więcej pędów;
 • Konieczne jest pozostawienie 4-5 silnych pędów, a na wiosnę trzeba zrobić drugie przerzedzenie, skracając je o 20-30 cm.

Jeśli do końca maja wysokość krzewu osiągnie 80-90 cm, gałęzie trzeba przyciąć, jeśli mniej - przetwarzanie zostaje przełożone na sierpień:

 • Na młodych pędach należy to robić na wysokości 1,2-1,5 m.
 • Przy słabym wzroście można pozostawić słabe pędy, przycinając je do wysokości jednego metra.
 • Jeśli krzew do tego czasu nie jest odcięty 3-4 lata, konieczne jest usunięcie martwych gałęzi i młodych słabych pędów bocznych, a pozostałe do przycięcia na wysokość metra.

Popularną opcją na dziś jest przetwarzanie malin zgodnie z metodą Sobolewa, rosyjskiego ogrodnika. Metoda jest prosta i skuteczna:

 1. Zgodnie z technologią, krzewy powstają w okresie wiosennym i jesiennym, począwszy od końca maja do początku czerwca, a wierzchołki przycina się 15 cm od wysokości 80-100 cm.
 2. Na początku jesieni powstaje potężny pień z 5-6 pędami o długości do 50 cm, w tym roku nie przeprowadza się przerzedzania.
 3. Następna wiosna to nowy krok. Pędy, które doznały przymrozków, są skracane o 10-15 cm.

Po metodzie Sobolewa można zrobić mozaikę zwykłych jagód, zwiększając plony. Metoda ma jednak wady: krzew aktywnie zarasta, pogarsza się wentylacja gałęzi, zacienienie i infekcja szkodnikami i chorobami nasila się. Aby uniknąć problemów, minimalna odległość między rzędami krzewów powinna wynosić 2 m, minimalna odległość z rzędu wynosi 1 m, a maksymalna liczba pędów jednego buszu powinna wynosić maksymalnie dziesięć.

Zasady przycinania malin: bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe niuanse

Z reguły maliny nie powodują szczególnych kłopotów ogrodników i są dość bezpretensjonalnym krzewem jagodowym, ale wciąż wymagają uwagi. Przy odpowiedniej pielęgnacji, która zakłada znajomość właściwego cięcia malin na wiosnę lub po owocowaniu, można nie tylko zapewnić stabilną plonę, ale także zwiększyć ją kilkakrotnie. Kiedy lepiej przycinać krzaki i co należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnej metody?

W celu zapewnienia skutecznego wzrostu i rozmnażania maliny pierwszy przycinania należy wykonać przy sadzenie sadzonek, które muszą być skrócony do 50 cm, w początkowym etapie, a następnie przycinanie należy przeprowadzić specjalne narzędzie. - nożyc.

Funkcje przycinania malin na wiosnę

Przycinanie malin na wiosnę powinno odbywać się na samym początku sezonu bezpośrednio po topnieniu śniegu, aż do momentu całkowitego rozgrzania gleby. Wybór miesiąca na przycinanie (marzec-kwiecień) zależy od pogody, w której rosną maliny. Wybierając wersję wiosennych przycinanie malin, należy wziąć pod uwagę cechy i odmiany, a mianowicie, liczbę owoców w sezonie (jeden lub więcej).

Przycinanie odmian, które dają jedną uprawę

Procedura wygląda następująco:

 • Usuwanie przy pomocy noża ogrodowego słabych, chorych i wysuszonych gałęzi. W obecności mrożonych pędów są one skracane do zdrowej nerki;
 • Rozrzedzanie rocznych pędów do 5-8 na krzak. Podczas przycinania wiosennego na krzakach uprawianych metodą kratownicy między pędami pozostawia się swobodne odstępy co najmniej 10-15 cm;
 • Pozostałe łodygi są skracane o jedną czwartą długości, tak aby w końcu długość pędu wynosiła 120-150 cm.

Dzięki temu wariantowi cięcia zapewnia się pełne pokrycie krzewów, zapobiega się szkodnikom i chorobom. Również wzrost pozostałych pędów spowalnia, dzięki czemu aktywne pąki boczne zaczynają się rozwijać.

Biorąc pod uwagę opcje właściwego przycinania malin na wiosnę, należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki zwykłe maliny będą owocować przez dłuższy czas. Przycinanie odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:

 • Wszystkie pędy są podzielone na cztery części;
 • pierwsza skraca się o 10-15 cm (przyniosą owoce na początku sezonu);
 • następujące pędy są cięte na 20-30 cm;
 • pędy trzeciej części są skracane o połowę;
 • pozostałe łodygi są przycinane prawie do pnia, pozostawiając 3 cm wysokości (zakończą owocowanie).

Cechy przycinania malin jesienią

Jeśli nie masz czasu na przycinanie malin przed rozpoczęciem sezonu owocowania, powinieneś zapoznać się z tym, jak przycinać maliny na zimę. Procedura powinna nastąpić nie później niż na kilka tygodni przed zimnym snapem. Przed przycinaniem krzaki są starannie skanowane w celu określenia, które pędy mają zostać usunięte, oraz wyboru łodygi, które przyniosą plony w przyszłym roku.

Przycinanie malin na zimę wiąże się z usunięciem następujących pędów:

 • Zapłodnione, porażone przez szkodniki i chore łodygi;
 • Wystarczająco młode, aby uzyskać siłę pędów, które nie mogą zimować;
 • Dwuletnie pędy, które przyniosły ostatnie kilka lat, aby nie zakłócały odżywiania młodych pędów;
 • Zhakowane i zbędne pędy, które przeciążają krzaki.

Przycinanie malin w upadku tych pędów odbywa się bez wychodzenia z pni u podstawy. Podczas formowania tuleje pomiędzy nimi pozostawić odstęp co najmniej 60 cm, zmniejszenie nadmiaru wynika z łopatą (20 cm odchodzenia od głównej krzewów wokół maliny kopania wokół siebie, a następnie traktuje się ziemią koła na zewnątrz).

Przycinanie malin na zimę przyczynia się do szybkiego wzrostu malin, więc na bieżącym liczniku trzeba zostawić około 10 pędów. W tym samym czasie przycięte maliny malinowe, przycinając każdą pęd do 10 cm.

Cechy przycinania malin autorstwa Sobolewa

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest do przycinania krzewów malin maliny przycinanie Sobolew, nazwany na cześć rosyjskiego ogrodnika, jest założycielem malinovodstva. Ta metoda charakteryzuje się połączeniem prostoty i wydajności, a przycinanie wysokiej jakości może nawet niedoświadczonym ogrodnikom.

Zgodnie z technologią podwójnego przycinania malin, formowanie krzewów odbywa się zarówno wiosną, jak i jesienią. Data pierwszego przycinania to koniec maja lub początek czerwca, kiedy młode łodygi osiągają wysokość 80-100 cm, w zależności od rodzaju malin. Później przycinanie jest niezwykle niepożądane, ponieważ pędy mogą nie mieć czasu na zdobycie siły, a na koniec nie ucierpią przez zimą. Na tym etapie wierzchołki pędów są odcinane, usuwając 15 cm wysokości.

Po przycięciu zarośla praktycznie nie rosną, ponieważ gałęzie boczne zaczynają się aktywnie rozwijać. Już po kilku dniach po cięciu pierwsze kiełki są już widoczne w górnych kątach, a wczesną jesienią zamiast jednej ucieczki utworzonej silny wynika z pięcioma lub sześcioma pędów, każdy o długości 50 cm. W tym roku nie ma ustaleń dotyczących przycinania nie jest już utrzymywany.

Następnej wiosny, kiedy pierwsze liście pojawiają się na pędach, przechodzą do kolejnego etapu podwójnego przycinania malin. Zabieg polega na skróceniu bezpiecznego przeżycia pędów zimowych o 10-15 cm, tak aby na głównym pniu powstało wiele nowych gałęzi, których liczba rośnie dziesięciokrotnie przed rozpoczęciem owocowania.

Według Sobolewa, gwarancja skuteczności podwójnego przycinania jest prawidłową realizacją drugiego etapu. Z zastrzeżeniem zasad, wyniki przekraczają wszelkie oczekiwania - zamiast zwykłego niewidocznym dla pojedynczych łodyg vtorogodny krzew zamienia się całkowicie pokryte kwiatami, pąki, jajników i dojrzałe jagody, pędy, podczas owocowania kończy się dopiero z początkiem zimnej pogody.

Przycinanie malin według Sobolewa umożliwia naprawę malin ze zwykłej maliny, zasadniczo zwiększając plon malin.

Wraz z zaletami podwójnego przycinania ma wady. Jest to kwestia zbyt aktywnego zarastania szkarłatnymi krzewami, co prowadzi do nadmiernego zgrubienia malin. W rezultacie pogarsza się wentylacja pędów, ich zacienienie wzrasta, w wyniku czego zostają dotknięte szkodniki i choroby. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań, możesz stracić nie tylko zbiory, ale także same krzewy.

Aby uniknąć takich problemów, gdy metoda podwójnego odległości między rzędami przycinania krzewów malin powinien być zwiększony do co najmniej 2 m, a tuleje umieszczone obok siebie w rzędzie, które mają być usunięte ze sobą za pomocą co najmniej jednego metra.

Maksymalna liczba pędów na jeden krzewów nie powinna być większa niż 10. Jeśli jest to pożądane, co znacznie zwiększa wydajność maliny, maliny podwójnie Przycięcie można przeprowadzić ze stopniowym zmniejszeniem ilości podstawienia i owocowania wynika pędów. Pierwsze z 10 wyjść 8, po - 6, aw ostatnim etapie - 4 młode pędy powstały.

Przepisy dotyczące przycinania malin jesienią - wideo

Jeśli masz pytanie, możesz go poprosić w komentarzach do poniższego artykułu!

Nasi eksperci odpowiedzą na twoje pytanie w najbliższej przyszłości (1-2 dni), zasubskrybuj komentarz, aby otrzymać na czas powiadomienie o odpowiedzi!

Co to za wzrost na łodydze czerwonych malin?

Kliknij FOTO:

Cześć. Kupiliśmy witrynę, za szopy malin rośnie, wysoka gładka. Rośnie okropnie, młode maliny bardzo się rozrosły, jak i kiedy je pokroić? Ile zostawić i jak formować?

Teraz nie musisz dotykać malin, musisz poczekać do upadku. Ale przed ochłodzeniem czas odmłodzić roślinę malinową. Aby to zrobić, wyciąć wszystkie połamane i chore gałęzie, a także zbyt stare i zbyt młode pędy. Aby uniknąć zgrubień nasadzeń, uformuj oddzielne krzewy, pozostawiając co najmniej 60 cm odstępu między nimi i przycinając pozostałą część młota za pomocą łopaty. W jednym dorosłym krzewie nie powinno być więcej niż 10 gałęzi. Następnej wiosny powstałe maliny są wielokrotnie badane, a zamrożone pędy wycinane. Pozostałe zdrowe gałęzie powinny zostać skrócone o jedną czwartą, łącznie z odgałęzieniami bocznymi.

Ogromna wdzięczność za radę! Teraz wszystko jasne, co należy zrobić 🙂

Jak przyciąć malinę jesienią: porady dla początkujących

Zapewne każdy lubi słodkie maliny, zwłaszcza dzieci. Ogrodnicy starają się wybierać najbardziej produktywne odmiany, z dużymi jagodami i doskonałymi walorami smakowymi. Nawet patrząc na zdjęcie, chcę skosztować pysznych jagód.

Doskonałe plony będą przez pierwsze kilka lat. Jeśli nie dbasz o nasadzenia, to co roku jagody stają się mniejsze, stają się mniejsze, są niszczone przez szkodniki.

Aby zrozumieć, co się stało, trzeba dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o krzaki malin, aby zrozumieć, w jaki sposób i kiedy należy zrobić to karmienie, czy podlewanie, przycinanie robić i jak przeprowadzić tę procedurę jest lepszy w jakiejś części sezonu.

Raspberry to krzew, który ma dwuletni cykl rozwoju. W trzecim roku owocowania jagody stają się mniejsze, stają się mniejsze. Jeśli nie podejmiesz kardynalnych działań, w końcu degeneruje się, staje się półdzikim, z małymi i bez smaku jagodami, dotkniętych chorobami i różnymi szkodnikami.

Ponadto, krzak ma potężny system korzeniowy, zdolny do wzrostu we wszystkich kierunkach, starając się zająć jak najwięcej miejsca i rozpocząć liczne pędy.

Aby krzew normalnie przynosił owoce, nie było słabych pędów, które zagęszczałyby go, przeprowadzały okresowe przycinanie buszu. Ta procedura nie jest zbyt skomplikowana, ale może wydawać się niedostępna dla początkującego ogrodnika. Wszystko nie jest tak problematyczne, trzeba tylko zrozumieć, co i jak się robi, o której porze roku. Wykonanie tego nie jest trudniejsze niż przycięcie dorosłego drzewa, na przykład jabłoni lub śliwki.

Przycinanie może być przeprowadzone:

 • na wiosnę, przed początkiem przepływu soków;
 • latem, po owocowaniu, gdy na krzakach nie ma już jagód;
 • lub jesienią, przygotowując w ten sposób krzew na mroźny okres.

Jeśli chodzi o zasady przycinania krzaków malin, można nie tylko czytać, ale oglądać wideo z podglądem wideo, aby lepiej zrozumieć, co i jak przyciąć.

Zaletę przycinania jesienią można uznać, że krzewy są odpowiednio przygotowane na zimę, odpowiednio, będą znosić zimno i, wraz z nadejściem wiosny, wejdzie w okresie przygotowania do owocowania.

Warto także rozważyć moment, w którym usunięte zostaną wszystkie chore i uszkodzone gałęzie, które pozwolą zimą przeżyć pozostałe krzewy. Liczba pasożytów zmniejszy się.

Młode pędy będą mogły nabrać sił przed nadejściem mrozów i pozostawić w zimie silne i gotowe do owocowania na następny rok.

Przygotowanie krzewy malin do przycinania powinno rozpocząć się od września do początku października.

Daty mogą się różnić w zależności od regionu.

Wytnij wszystkie gałęzie z uszkodzoną korą. Sekcje są wykonywane na poziomie gruntu, bez opuszczania kikutów. Tak więc pozostałe rośliny pozbędą się szkodników i zainfekowanych gałęzi.

Stare dwuletnie gałęzie otplodonosiwszy, słabo rozwinięte i zagęszczające plantacje są cięte w ten sam sposób.

Często początkujący mieszkańcy lata wątpią, czy będą w stanie odróżnić stare krzewy, które trzeba wyciąć z całkiem nadające się do owoców. Ale warto spojrzeć na kora i stan gałęzi i widać różnicę.

W starszych roślinach kora jest ciemniejsza i gęstsza, prawdopodobnie pęknięta. Na takich krzakach mogą występować boczne narośla.

Wszystkie drobne podszycia są podcinane, cienkie gałęzie. Nie są oni gotowi na zamrożenie i najprawdopodobniej nie będą mieli czasu, aby się wzmocnić, więc nadal będą zamarzać i trzeba je będzie wyciąć na wiosnę. Konieczne jest rozrzedzenie sadzenia, usunięcie zagęszczających się roślin, wszystkich uszkodzonych i uszkodzonych gałęzi.

Wysokość przycinania krzewów powinna być optymalna. W przypadku podwójnego kratownicowego podparcia na terenie, przycinanie odbywa się na poziomie pomiędzy górną i dolną liną. Jeśli wsporniki nie są przewidziane, przycinanie odbywa się na wysokości od 80 cm do 1 metra.

W każdym krzaku powinny pozostać tylko dobrze rozwinięte młode gałęzie. Ich liczba waha się od 3 do 6. W przyszłym roku dadzą dobre zbiory.

Odległość między krzewami powinna wynosić co najmniej 60 cm, wszystkie pozostałe rośliny należy przyciąć. Jeśli lądowanie jest zbyt grube, wówczas można ograniczyć wszystkie niepotrzebne procesy.

Odbywa się to po prostu przez przycięcie systemu korzeniowego bagnetem łopaty, wycofując się z centrum krzaka o centymetrach 20. W ten sposób krzak jest okrążany w kółko, usuwając wszystkie niepotrzebne gałęzie. Po tym pożądane jest kopać ziemię wokół, wybierając wszystkie sadzonki.

W tym samym czasie możesz usunąć wszystkie liście pozostawione na gałęziach. Aby to zrobić, załóż gęste rękawiczki i odłóż na pień od dołu do góry, próbując usunąć liście, ale jednocześnie nie uszkadzając nerek.

Wszystkie odpady po przycięciu i zgrane liście muszą zostać zebrane i spalone.

Aby krzewy malin mogły dobrze zimować, warto przeprowadzić szereg innych czynności.

Cały obszar maliny musi być wykopany, usuwając chwasty i odcięte kłącza. Przeprowadzić ostatni opatrunek w sezonie za pomocą nawozów potasowo-fosforowych i traktować glebę dookoła miedzią (żelazem). Dobrze dojrzewająca malina grzała po wykopaniu starej trociny, próchnicy lub torfu.

Obróbka gleby vitriolem pomoże młodym roślinom przetrwać zimę i wejść na wiosnę bez uszkodzeń ze strony szkodników.

Końcową procedurę można uznać za związanie gałęzi buszu. W regionach południowych rośliny można pozostawić w tej formie na zimę, w bardziej północnych krzewach są zgięte do ziemi. Dzieje się tak, aby młode rośliny nie zamarzały w ciężkich przeziębieniach i nie pękały w śniegu.

W przypadku uprawy na malinowym malinowym planie jego przycinanie różni się nieco od zwykłych odmian ogrodowych.

Żniwa z niego można uzyskać dwa razy w ciągu roku, w oparciu o to i produkcji przycinanie.

Do zbioru dwa razy w roku przeprowadza się przycinanie, jak w normalnych odmianach. W przypadku jednorazowej dużej uprawy wszystkie pędy są wycinane w celu zebrania dużych jagód z rocznego przyrostu.

Pielęgnacja i przycinanie żółtych malin nie różni się od zwykłych odmian ogrodowych. Jest to również powtarzające się i zwyczajne. Nie lubi zagęszczania pędów, więc przycinanie można przeprowadzić w tym samym czasie, co zwykła czerwona malina.

Jeżyny często pełzają odmian, więc jest uprawiana na krata. Podczas przycinania takiego krzewu zwracaj uwagę na owocujące i młode pędy.

Lepiej je rozwikłać. Młodzi leżeli po jednej stronie kraty, inni, niosąc owoce, poruszali się po przeciwnej stronie. Te i inne są lepiej przywiązane do swojej strony kratownicy.

Podczas przycinania wszystkie stare gałęzie są wycinane, wszystkie pędy są dłuższe niż 2 metry. Po zbadaniu pędów bocznych, skrócić je do 40-45 cm.

Możesz zaktualizować krzak pozostawiając kilka młodych pędów wzdłuż ziemi. Kiedy osiągną pożądaną długość, wszystkie niepotrzebne wycięte, i wyhodowane i mocne, które pozostają w uprawie, przywiązane do kratki.

Czarna malina ("Cumberland") to hybryda jeżyn i zwykłego ogrodu. Jagody Cumberland są mniej więcej wielkości czerwonej maliny, ale czarne z białawym nalotem.

Odmiana jest przycinana, a także krzewy jeżyn, ponieważ rosnące pędy mogą osiągnąć dwa metry. Aby uzyskać najlepszy wzrost pędów bocznych, szczyty roślin są zrywane.

Jesienią odciąć pędy boczne, skracając je do 25-35 cm.

Prawidłowe przycinanie krzewów malinowych przyniesie doskonałe zbiory w przyszłym lecie i zapewni przydatne owoce dla rodziny do nowej wiosny.

Zobacz wideo, w którym ogrodnik mówi o zasadach opieki nad malinami i przycinaniu go na zimę:

Czy podoba ci się ten artykuł? Subskrybuj aktualizacje witryny przez RSS lub śledź aktualizacje na Facebooku, Twitterze lub Google Plus.

Dodaj komentarz

− 2 = 6