Nazwa kategorii

Struktura schodów na drugie piętro

Jak zrobić schody na 2 piętro

Jeśli w prywatnym domu znajduje się więcej niż jedno piętro, nie można obejść się bez schodów. Ale oprócz tego, że musi on łączyć podłogi, schody muszą nadal pasować do wnętrza. Dlatego przy wyborze projektu należy zwrócić uwagę nie tylko na wymiary i ilość zajmowanej przestrzeni w pokoju, ale także na uwzględnienie stylistyki. Wtedy drabina na drugie piętro wykonana własnymi rękami będzie nie tylko funkcjonalnym obiektem, ale także dekoracją wnętrza. Praca jest złożona i odpowiedzialna, ale możesz sobie z tym poradzić.

Rodzaje schodów na drugie piętro w prywatnym domu

Jeśli mówimy o urządzeniu, drabiny międzyprogramowe występują w trzech typach:

 • Śruba lub spirala. Zajmują najmniej miejsca, dobrze wyglądają, ale nie są zbyt wygodne w obsłudze. Najczęściej używany jako dodatkowy.

Najbardziej kompaktowe drabiny między magazynami

Schody w górach - bardzo ciekawy wygląd

Marsz jest dwóch typów - na łańcuchach i łańcuchach

Wszystkie te wzory mogą być wykonane z metalu, drewna, betonu, szkła, marmuru i innych kamieni ozdobnych i często używają kombinacji tych materiałów. Ale najczęściej schody na drugie piętro własnymi rękami są wykonane z drewna, trochę rzadziej - z metalu lub kombinacji metalu i drewna.

Ponadto istnieją dwa rodzaje stopni - otwarte i zamknięte. W otwartych klatkach schodowych znajduje się tylko poziomo umiejscowiona część - sam krok, w zamkniętych - także pionowy - pion.

Kroki mogą być otwarte i zamknięte

Projektując konstrukcję drabiny, ważne jest, aby była wygodna i bezpieczna. Istnieją dość szczegółowe dane i zalecenia, które odnoszą się do parametrów kroków i całkowitego kąta wynurzenia:

 • Kąt nachylenia powinien wynosić 30-50 °. Optymalne nachylenie wynosi 45 °, pod mniejszym kątem wygodnie jest chodzić, ale zajmuje dużo miejsca, a zbyt wysoki, stromy wzrost powoduje trudności.

Pożądane jest, aby kąt nachylenia drabiny pasował do tego sektora. Tabela pokazuje standardowe rozmiary bieżnika i pionu dla każdego kąta pochylenia

Liczba kroków jest określona przez elementarny podział wysokości planowej drabiny na wybraną wysokość pionu. Na przykład wysokość pomieszczenia wynosi 285 cm, postanowiono zrobić kąt 40 °. Zgodnie z tabelą widzimy, że wysokość pionu wynosi 19 cm, dzielimy 285 cm / 19 cm = 15 kroków. Jeśli liczba jest parzysta, dostosuj trochę, aby uzyskać liczbę nieparzystą.

Jeśli jeden z kroków jest mniejszy niż kilka centymetrów, wysokość ta jest "wybierana" w pierwszym kroku. Cała reszta, łącznie z ostatnią, musi być taka sama.

Przy wyborze wielkości kroków można sprawdzić komfort. Dwukrotnego wysokość wznoszenia krotnie wybranej szerokości kroku wynik powinien wynosić od 60 ms do 64 cm teście drugiej realizacji. - Suma długości bieżnika i wznośne optymalnie równa 45 cm, ale dopuszczalne odchylenie od 2 cm, w obu kierunkach.

Jak sprawdzić komfort i bezpieczeństwo klatki schodowej

Wszystkie te parametry muszą zostać określone podczas projektowania domu. Jeśli dom jest już zbudowany, musisz przejść od faktu, że istnieje i dostosować wymiary do istniejących wymiarów.

Jak już wspomniano, spiralne schody w prywatnym domu zajmuje najmniej miejsca. Ale ma to poważną wadę: nie jest wygodnie chodzić po niej i praktycznie niemożliwe jest podniesienie czegoś dużego na drugie piętro. Nie są więc zbyt popularne, chociaż wyglądają dobrze i dobrze pasują do każdego wnętrza.

Podczas projektowania spiralnych schodów należy wziąć pod uwagę, że w niektórych pozycjach ponad głową znajdują się inne kroki. Dlatego, aby małe piony nie będą działać.

Kolejna cecha - wszystkie kroki mają nierówną szerokość - od jednej, z drugiej - szerzej. Wąska część są przymocowane do środkowego podparcia (słup), szerokie - do ścian lub tralek. Norma szerokości bieżnika mierzona jest w środkowej części, a szeroka nie powinna być większa niż 40 cm.

Szerokość przęsła wynosi od 50 cm do 100 cm, cała konstrukcja jest podwójna odległość - potrzebny jest kwadrat o boku od 100 cm do 200 cm.

Konstrukcja na prefabrykowanej kolumnie

Ten rodzaj spiralnych schodów jest najłatwiejszy do zrobienia: załóż rurę, na której są układane drewniane elementy - stopnie, cylindry pośrednie itp.

Budowa spiralnych schodów na środkowym filarze

Jeśli spojrzymy bardziej szczegółowo z tym, że metalowa rurka (w tym przypadku 40 mm średnicy), etapy i balustrady (dostępne w każdej konstrukcji drewnianych) są obracane cylindrach (segmentów), które określają odległość od jednego etapu do drugiego.

Elementy śrubowe drewniane schody

Z drugiej strony odległość pomiędzy schodami jest utrzymywana przez nacięcia na tralkach. W tych rowkach przymocuj stopnie (na kleju + łącznikach).

To samo urządzenie, ale w metalu

Montaż schodów na drugie piętro własnymi rękami rozpoczyna się od zamontowania filaru. W podłodze pierwszego piętra i sufitu drugiego tworzy się otwór równy średnicy słupa. Wkładamy rurę do otworu, zakładamy powiększoną podkładkę, dokręcamy nakrętkę. Ponadto, montaż jest prosty: pręt jest wyposażony w odpowiednie elementy, równolegle z instalacją stopnia, umieszczona i zamocowana jest balustrada. Wymiary kroków dla danej spiralnej klatki schodowej z określonymi parametrami znajdują się na rysunku.

Rysunek elementów spiralnych schodów o wymiarach

Stopnie są wycinane z płyty laminowanej lub płyty meblowej. Możesz korzystać z tablicy, ale jakość mebli, to znaczy bez żadnych wad i suszone, o wilgotności nie większej niż 8-12%. Chociaż drewno klejone jest uważane za bardziej niezawodne: nie prowadzi dokładnie i nie pęka z kurczeniem.

Przykład montażu podobnej konstrukcji pokazano na filmie. W tym miejscu słupek jest prefabrykowany, ale można też użyć jednoczęściowego, choć niewygodne będzie zbieranie kroków - za każdym razem, gdy trzeba wspiąć się po drabinie.

Konstrukcja spiralnych schodów wykonanych z metalu została przedstawiona w poniższym fragmencie wideo. Dla tych, którzy są zaprzyjaźnieni ze spawaniem, ta opcja będzie łatwiejsza.

Spiralne schody na drugie piętro: zdjęcia ciekawych opcji

Lot schodami na drugie piętro

Maszerujące schody są najbardziej popularne. Po pierwsze, wygodnie jest z nich korzystać, a po drugie, technologia ich budowy już dawno została opracowana. Funkcje obliczania trochę. Ważne jest ustalenie liczby marszów. W jednej sekcji powinno być od 3 do 15 o kroków. Najdogodniejsze są 11-13 sztuk. Jeśli po obliczeniu okaże się, że powinno być więcej kroków, są one podzielone na kilka sekcji, między którymi są tworzone witryny. Wymiary miejsc są wielokrotnościami długości kroku (600-630 mm). Wtedy wejście i zejście nie spowoduje żadnych niedogodności.

Schody z platformami zajmują dużo miejsca. Jeśli to miejsce nie wystarczy, dodaj zwoje. Najczęściej stosowaną opcją jest ustawienie drabiny na dwóch sąsiednich ścianach narożników. Ponadto, aby zaoszczędzić miejsce, możesz wykonać kroki do kołowrotu zamiast witryny. Tylko jedna rzecz: strona z krokami na drodze startowej jest najbardziej traumatyczna. Jeśli rodzina ma małe dzieci lub osoby starsze, lepiej zrób plac zabaw.

Kroki można nadal opisać jako kroki obrotowe

Jak wspomniano wcześniej, schody są wykonywane na listwach (belki z krawędzią piły) i na terenie (tylko belka nachylona). Montowanie stopni do belek-strun wymaga więcej czasu i umiejętności. Zwykle na każdym etapie wycina się "lądowanie" - na planszy wybiera się rowek. Aby uzyskać dodatkową niezawodność od dołu, pręty lub gwoździe są nadal przybijane. Opcja z narożnikami jest niezawodna, ale dość kontrowersyjna z estetycznego punktu widzenia. Jeśli cała drabina jest wykonana z drewna, metalowe części "odcinają" wygląd. Starannie przetworzone batony wyglądają bardziej organicznie. Jednak przy wystarczającej grubości płyt dla stopni i szerokości cięciwy można wykonać bez dodatkowych elementów mocujących. W takim przypadku ważne jest, aby kroki nie wygięły się, w przeciwnym razie mogą wyskoczyć z rowków.

Marcowy lot schodów

Montaż schodów na Kosowarach jest prostszy: masz dwie lub trzy podpory, do których przymocowane są wycięte części. Głównym zadaniem jest właściwe oznaczenie i odcięcie Kosowarów.

To jest klatka schodowa na pasach - jeden z fragmentów zespołu

Instalacja klatki schodowej ze zdjęciami krok po kroku

Kosowery są wykonane z szerokiej płyty o grubości 75-80 mm i szerokości 350-400 mm. Jeśli nie ma masywnej suchej planszy, możesz użyć klejonych. Jak obliczyć kosur opisany w formularzu, ale zebranie schodów na drugie piętro może nie tylko stanąć samodzielnie.

Przykład montażu drabiny na paskach w pobliżu ściany. Najpierw montujemy posty wsparcia, na których będą oparte etapy. Do tych słupów mocujemy górny Kosowr.

Montaż górnych skarpet

Następnie odłóż dno. Kosur przy ścianie jest przymocowany nad ozdobną deską - łatwiej jest myć, a brud jest mniej widoczny niż na ścianie.

Przymocowujemy dolną kosoury - jedną do drążka, drugą do deski wykończeniowej

Średniozaawansowany Kosoura ustawiony jako ostatni. Więc łatwiej jest zadokować wszystkie elementy.

Rozpocznie się instalacja kroków. Raz są one cięte, szlifowane i malowane proste: umieścić w miejscu, zavserlivaem otwór dla śruby, a następnie skręca go.

Następnym krokiem jest poprawienie tralek. W tym przypadku są one wykonane z nierdzewnej rury z drewnianymi wkładkami. Dla każdej tralki jest wywiercony otwór, do którego wstawiona jest rura, przymocowana do bolca lub w inny dostępny sposób.

Otwory do instalowania tralek

Bali i balustrada

Zdjęcie interesujących maszerujących schodów na 2 piętro

Najniezwyklejszy z wyglądu - międzyzębowe schody na śrubach. Śruby - specjalny rodzaj metalowych zapięć, do których jedna krawędź przymocowana jest do stóp, a druga - do wspornika.

Niektóre rodzaje bólu

Wygląd jest bardzo łatwy do zauważenia, ale nośność takich urządzeń jest znaczna - około 220 kg.

Drabina na wysokości - struktura powietrza

Jedną stronę schodów można przymocować bezpośrednio do ściany (również do konia), a także do sznurka lub kosurry. Odwrotna część jest zazwyczaj przymocowana do ramy przymocowanej w podłodze. To jest element nośny. Od niego, w dół kostki, które są następnie dołączone do niektórych części schodów. Te same, które znalazły się bez wsparcia, są przenoszone przez redystrybucję ładunku. Samo-obliczanie i projektowanie w tym przypadku jest bardzo problematyczne, bardziej niezawodne jest zlecanie rozwoju projektu.

Jak zrobić drewniane schody na drugie piętro własnymi rękami

Drugie piętro pozwala znacznie zwiększyć powierzchnię domu bez zwiększania zajmowanej przestrzeni, ale bez schodów nie można dostać się na drugie piętro. W tym artykule omówimy różne warianty schodów, które są stosowane w cegłach, kamieniu, blokach lub drewnianych domach, i opiszemy kolejność czynności związanych z budową prostej, ale pięknej drabiny jedno schodowej z ozdobnymi poręczami.

Wszystkie schody łączące pierwsze i drugie piętro można podzielić na:

Na wybór rodzaju drabiny zależy od wielu czynników, takich jak wysokość podłogi, zdolność do tworzenia złożonych struktur wykonanych z różnych materiałów, dostępności wolnej przestrzeni wokół kolejnej drabiny, i wiele innych. Jeśli sam zdecydujesz się na zrobienie drabiny, najpierw powinieneś ocenić swoje umiejętności stolarza i spawacza, to pomoże ci wybrać materiał, z którego będzie wykonana drabina. Jeśli jesteś dobrym spawaczem, możesz wykonać drabinę o dowolnej złożoności z metalu i innych materiałów. Jeśli jesteś dobrym stolarzem, możesz zbudować drewnianą drabinę o dowolnej złożoności. Nie wszyscy ludzie mają taki talent, więc nie rozpaczaj, jeśli nie wiesz, jak prawidłowo gotować lub stolarzem, to nie przeszkodzi Ci stworzyć nawet proste, ale piękne i bezpieczne schody łączące pierwszą i drugą podłogą.

Po zdefiniowaniu materiału, z którego zbudujesz drabinę, przystąp do wyboru jego projektu. Poniżej wyszczególnimy główne wymagania, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju i wielkości drabiny, co pozwoli nie tylko na jej zbudowanie, ale także na uczynienie klatki schodowej wygodną i bezpieczną:

 • kąt schodów wynosi 30-45 stopni;
 • jeżeli nad schodami znajduje się pokrywka, odległość od jakiegokolwiek stopnia do niej powinna być taka sama i wynosić 2-2,2 metra, jeśli nie ma osłony, odległość do jakiejkolwiek przeszkody w dowolnym punkcie nie powinna być mniejsza niż 2 metry;
 • Szyny muszą być sztywno zamocowane, a ich wysokość wynosi 80-100 cm;
 • Optymalna szerokość drabiny wynosi 1 metr;
 • optymalna głębokość stopnia wynosi 30 cm;
 • optymalna wysokość kroku to 15 cm;
 • Przed dolnym i górnym stopniem schodów powinna być wystarczająca wolna przestrzeń (co najmniej 2m²).

Jednym z głównych parametrów wpływających na wybór typu drabiny jest kąt jej podniesienia, który wynosi 30-45 stopni (optymalnie 40 stopni). Przy kącie 45 stopni długość przestrzeni zajmowanej przez drabinę będzie równa wysokości podłogi plus 1-2 metry. Dodatkowa odległość jest niezbędna, aby klatka schodowa była wygodna w użyciu, ponieważ nie tylko będzie musiała chodzić, ale także przyniesie meble. Jeśli taka wolna przestrzeń jest - optymalny wybór - drabina z jedną drabiną. Jego zaletą jest mała szerokość - gdy szerokość etap 1 metr szerokości schodów, na zewnętrznej stronie poręczy nie przekracza 120 cm Jeśli taki odcinek wolnego miejsca, bez konieczności budowania mnogomarshevuyu kątowy lub spiralny drabiny, które są o wiele trudniejsze do wytwarzania .. Ponadto, szerokość wolnej przestrzeni dla schodków ślimakowych lub wielo- marszowych wynosi około 2,5 razy szerokość schodów, a długość każdego marszu z przęsłem sięga wysokości podłogi. Szerokość krętych schodów wynosi 2,5-3,5 metra, co wynika z konieczności zastosowania szerszych stopni, poza tym jest najbardziej skomplikowana i droga w produkcji.

Budowa drewnianej klatki schodowej

Poniżej opisujemy konstrukcję drabiny o szerokości stopni 1 m, kącie elewacji 45 stopni i wysokości od podłogi pierwszego piętra do podłogi drugiego piętra 3 metrów. Taka drabina zapewnia wygodną i bezpieczną windę na drugie piętro, wygląda bardzo ładnie i jest stosunkowo łatwa do wykonania. Można go zainstalować w cegle lub kamieniu lub w drewnianym domu z drewnianymi podłogami pierwszego i drugiego piętra. Wszystkie materiały do ​​jego produkcji można kupić w najbliższym sklepie budowlanym lub sprzętowym, w tym samym miejscu, w którym można kupić i wszystkie niezbędne narzędzia.

Do pracy potrzebne będą następujące materiały:

 • planszowa deska 50х250 mm (dwie sekcje po 5 metrów każda);
 • pręt 50х50 mm (12-15 metrów);
 • śruby o długości 11-13 cm, średnicy 5-8 mm, nakrętki i 2 podkładki (108 sztuk śrub i nakrętek, 216 podkładek);
 • planszowa deska 35x150 mm (40 metrów);
 • strugana tablica 35х115 mm (22 metry);
 • dłutowane tralki o wysokości 100-110 cm i średnicy 50 mm (26-32 sztuki);
 • słupy nośne o przekroju 10х10 cm i długości 100-110 cm, można zastosować tralki o odpowiedniej wielkości (4 szt.);
 • poręcz relief bezpośredni o szerokości 50-80 mm (15 metrów);
 • Stalowe kąty o długości półki 10 cm (12 szt.);
 • Śruby kotwiące, gwoździe i samogwintujące śruby o różnych rozmiarach;
 • szpachlówka na drewnie;
 • lakier parkietowy;
 • aceton lub rozpuszczalnik;
 • klej stolarski.

Będziesz także potrzebować następujących narzędzi:

 • układanka elektryczna;
 • szlifierka;
 • śrubokręt z nietoperzem w kształcie krzyża;
 • piła do metalu na drewnie;
 • Wiertarka z trybem perforacji i zestawem wierteł;
 • wiertło do fontann o średnicy 20 mm;
 • ręczna frezarka lub frezarka;
 • zestaw dłut;
 • klucze odpowiadające śrubom i nakrętkom;
 • gon;
 • kątomierz;
 • ołówek;
 • ruletka,
 • młot i młotek;
 • papier ścierny;
 • pędzel;
 • gumowe rękawice, respirator i okulary ochronne.

Produkcja i montaż schodów

Kiedy zamierzasz postawić drabinę, upewnij się, że podłogi pierwszego i drugiego piętra nie wymagają naprawy, ponieważ w przeciwnym razie nie wytrzymają obciążenia i zapadną się, w wyniku czego nie tylko drabina, ale także osoba spada na nią. Następnie zmierz dokładnie odległość między podłogą pierwszego piętra a podłogą drugiego piętra, a następnie, według twierdzenia Pitagorasa, znajdź długość warstwy (płyty nośnej) klatki schodowej. Przy wysokości dokładnie 300 cm długość skośna wynosi 424 cm .Jeśli nie podoba ci się kąt 45 stopni, to sam dokonaj obliczeń, na tyle na temat szkolnej wiedzy. W końcu drabina tworzy prostokątny trójkąt, gdzie pionowa noga jest wysokością, pozioma katetea jest przestrzenią zajmowaną przez klatkę schodową, a przeciwprostokątna jest długością kosza.

Następnie oblicz liczbę kroków.

Pamiętaj, jeśli krok jest większy niż 18, wskazane jest zastosowanie innej konstrukcji drabinowej, ponieważ kosz bez podpór nie może zapewnić wymaganej sztywności.

Po zdefiniowaniu obliczeń zaznacz tablice kosowskie, których kąty muszą odpowiadać kątowi instalacji klatki schodowej, biorąc pod uwagę całkowitą długość tych części. Nie mylisz się, ponieważ w razie błędu będziesz musiał zwiększyć kąt schodów lub kupić nowe deski w Kosowie. Po zaznaczeniu i ponownym sprawdzeniu wszystkiego, pokrój końce desek i zastosuj je w miejscu instalacji przyszłych klatek schodowych, aby upewnić się, że niczego nie pomylisz. Obie deski powinny stać pod koniecznym kątem i przylegać do powierzchni podłogi na pierwszym piętrze i na końcu podłogi drugiego piętra bez pęknięć.

Usuń deski kosoura i przejdź do oznaczenia stopni. Oferujemy najprostszą metodę mocowania stopni, która nie zmniejsza siły Kosowry i nie wymaga specjalnej stolarki, wystarczającej uwagi, ostrożności i staranności. Kroki wykonane z dwóch desek o wymiarach 35 x 150 mm będą wspierać bloki 50 x 50 mm przymocowane do ukośnego, a przed sceną będą pokryte pionami - pionowymi płytami o wymiarach 35 x 115 mm. Kroki będą mocowane za pomocą wkrętów samogwintujących i pionów za pomocą gwoździ. Jeśli nie masz nic przeciwko śrubom samogwintującym o długości 70-80 mm, to piony mogą być przymocowane do ukośnego za pomocą ich pomocy. W wyniku tego uzyskuje się stopnie o głębokości 26,5 cm i wysokości 15 cm, co zapewnia wysoki komfort podczas wznoszenia lub schodzenia ze schodów.

Przed rozpoczęciem znaczników wyobraź sobie urządzenie każdego kroku, a następnie narysuj. Jeśli byłeś w stanie je sobie wyobrazić i nakreślić, przejdź do znaczników. Określ długość prętów tak, aby nie przeszkadzały one w pionach i nie wystawały z tylnej części Kosovry. Następnie zaznacz położenie prętów, biorąc pod uwagę wysokość stopni. Pamiętaj, pierwszy krok powinien zaczynać się od pionu spoczywającego na podłodze. Po zakończeniu oznaczania zrób szablon do wiercenia otworów w Kosourze i prętach lub zaznacz wszystkie otwory ręcznie na Kosowrze i prętach. Odłóż wszystkie prace na drabinie na 1-2 dni, po czym dwukrotnie sprawdź wszystkie oznaczenia, jeśli nie ma błędów, wywierć otwory do wkręcania śrub w paski i pręty. Kiedy wszystkie otwory będą gotowe, od zewnętrznej strony strun wywierć otwory na podkładki, tak aby śruby nie wystawały ponad powierzchnię płyty. Poprawi to nie tylko bezpieczeństwo klatki schodowej, ponieważ nikt nie porysuje wystających śrub, ale także sprawi, że będzie piękniejsza.

Pomimo faktu, że wielu stolarzy takiej drabiny zbiera się na gwoździach, zalecamy stosowanie śrub i nakrętek. Gwoździe o wymaganym rozmiarze (120-150 mm) z niewłaściwym zarządzaniem często dzielą pręty, z powodu tego, co często muszą zmieniać. Dzieje się tak zwłaszcza podczas zginania gwoździ od strony prętów. Jeśli paznokcie są trafiony przez kraty, pochylając je na podłużnice, ten ostatni będzie musiał schować lub sklejki, co zwiększa złożoność i koszty pracy, ponieważ w przeciwieństwie do gładkich okrągłymi otworami, zakrzywione paznokcie są bardzo twarde kit. Po zakończeniu układania prętów, zacznij oznaczać deski stopni i pionów. Długość pionu i tylnej płyty wynosi 100 mm, długość przedniej płyty wynosi 110 mm. Jest to konieczne, aby kroki wyglądały jak osadzone w kosour, ponieważ ten projekt wygląda piękniej i bardziej niezawodnie. Wszystkie deski muszą być przycięte pod kątem 90 stopni.

Po zakończeniu pracy za pomocą krajarki, frezarki lub obcinarki ręcznej, potraktuj górną przednią krawędź płyty przedniej, aby nadać jej okrągły lub kształtny kształt, ponieważ krok z wyraźnym górnym przednim rogiem wygląda paskudnie. Jeśli nie możesz wykonać tej pracy samodzielnie, skontaktuj się z najbliższym warsztatem stolarskim lub sklepem meblowym, za niewielką opłatą możesz łatwo i szybko przetworzyć wszystkie niezbędne deski. Następnie zaznacz i przytnij zewnętrzne deski tak, aby równomiernie wystawały ponad ukośne. Następnym krokiem jest do zainstalowania na kosour poręczy i poręczy w tym celu na końcach balustrady wycina się okrągłe kołki 20 mm i głębokość 3-5 cm, w dolnych podłużnie i poręczy stronie odpowiadającej otwory. Wszystkie dziury i kolce powinny być wykonane z uwzględnieniem kąta nachylenia Kosovry. Kiedy wszystko jest gotowe, kosze, tralki i poręcze są zbierane w jednej konstrukcji, aby wyschły, a następnie, jeśli wszystko jest w porządku, zebrać klejem. Kolejnym etapem jest montaż podłużnych szpikulców i sąsiednich tralek końcowych. Do mocowania do lameli i powierzchni podłogi użyj metalowych narożników i mocnych śrub samogwintujących. Następnie piony i stopnie są instalowane i mocowane. Gdy cała drabina jest już gotowa, zainstaluj poziome części poręczy, a następnie cała struktura jest piaskowana, oczyszczona z kurzu i polakierowana kilkoma warstwami.

Drugi podłoga Pozwala znacznie zwiększyć powierzchnię domu bez zwiększania zajmowanej przestrzeni, ale bez

Peach "miał za zadanie przekształcenie kilku Podłogi jeden z zabytkowych domów w Londynie

Schody - ważny element każdego domu, który powinien być piękny, funkcjonalny i co najważniejsze - niezawodny. Przywódca

Jak to zrobić Powiedziałem już, że pracuję sam i nie lubię doradców i sympatyków. Każdy zaproszony krewny jest obowiązkowy

Pomimo na że ta technologia jest bardzo rzadka, na Terytorium Grecji i niektóre wioski syberyjskie

wszystkie te wymagania - niezależnie od temperatury na ulica, zapewnia komfortową temperaturę wewnątrz,

Jakie są schody na drugie piętro - przegląd opcji projektowych

W nowoczesnych dworach, dwupoziomowych mieszkaniach lub biurach, prywatnych hotelach i restauracjach, luksusowe schody na drugie piętro prawie zawsze stają się najbardziej efektywnym elementem, wokół którego budowane jest całe wnętrze. Jednocześnie jest to poważny projekt techniczny, zaprojektowany w celu zapewnienia wygodnego i bezpiecznego przejścia mieszkańców lub gości lokalu na drugie piętro.

Rodzaje i kryteria wyboru schodów na drugie piętro ↑

Najbardziej niezwykłe na pierwszy rzut oka schody na drugie piętro mogą odnosić się do jednego z trzech typów:

 • maszerujące schody;
 • spiralne schody;
 • kombinowane schody - łukowate, krzywoliniowe, łączące elementy dwóch pierwszych gatunków.

Pomimo znaczenia estetycznej roli klatki schodowej we wnętrzu, konfiguracja tego projektu architektonicznego jest wybierana w oparciu o wolną przestrzeń pomieszczenia, którą można wybrać do jej instalacji.

Niestety, nie zawsze polubione schody z błyszczącego magazynu mogą być instalowane w konkretnym pomieszczeniu w domu, bez utraty ergonomii.

Marszowe schody - ergonomia w działaniu ↑

Najczęstsze i najprostsze w wykonaniu konstrukcji drabinowej, która może składać się z jednego lub więcej marszów - prostoliniowych fragmentów z krokami. Z punktu widzenia ergonomii jeden marsz drabinowy nie powinien zawierać więcej niż 16 stopni wygodnej szerokości i wysokości. Drabiny jedno drabinowe nadają się do małych domów wiejskich, jeżeli powierzchnia i wysokość pomieszczeń pozwala na spełnienie tego wymogu lub jako element łączący dwie strefy funkcjonalne jednego pomieszczenia na różnych poziomach.

W przestronnych i wysokich pomieszczeniach na wzniesienie na drugie piętro budowane są maszerujące klatki schodowe z pośrednimi platformami lub z elementem obrotowym od schodów. W zależności od kształtu geometrycznego w planie, takie konstrukcje drabinowe mają kształt podobny do litery U lub kształt litery "U".

Drabina w kształcie litery L - to dwa poziomy schodów, usytuowane na dwóch sąsiednich ścianach pomieszczenia pod kątem 90 °, połączone pomostem lub stopniami. Opcja jest dobra w przypadku kwadratowych sal lub pokoi, gdy ściany pod schodami są wyposażone w meble, systemy przechowywania, a środek pokoju pozostaje wolny do przejścia do innych części domu.

Schody w kształcie litery U mogą sobie pozwolić właściciele bardzo przestronnych sal i salonów w wiejskich rezydencjach, hotelach, przedstawicielstwach. W tym przypadku klatki schodowe są usytuowane pod kątem 180 ° względem siebie i są zwykle połączone platformą lub rzadziej grupą szczebli.

Spiralne schody - dla małych pomieszczeń ↑

Konstrukcja jest prętem wsporczym, wokół którego są skierowane ku górze spiralne stopnie. Z punktu widzenia ergonomii spiralne schody na drugie piętro są niewygodne i niebezpieczne, ale mają prawo istnieć, gdy żadna inna konstrukcja drabiny nie pasuje do małego pomieszczenia. Obszar klasyczny schody spiralne w planie jest rzadko więcej niż 1 metrów kwadratowych, może być zbudowany w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, nawet w centrum miasta, a jego dekoracyjny wygląd doda wnętrzu uroku, a nawet tajemnicę.

Drabinka kombinowana - równowaga we wszystkich aspektach ↑

Zwykle ta krzywoliniowa struktura architektoniczna w kształcie łuku, łącząca elementy marszu i spiralne schody, które wznoszą się w górę, gładko wyginają się pod różnymi kątami.

Budowa połączonych ekskluzywnych klatek schodowych jest najczęściej podyktowana nie tyle konstruktywnym znaczeniem, co ambicjami projektanta czy właściciela domu. Jednak najpiękniejsze klatki schodowe na drugim piętrze są częściej niż inne gatunki połączone.

Materiały i projektowanie schodów wewnętrznych ↑

Do tradycyjnej konstrukcji schodów wewnętrznych

Każdy z tych materiałów jest dobry zarówno w sobie, jak iw połączeniu ze sobą. Dzięki nowoczesnej technologii na klatce schodowej coraz częściej pojawiają się szkło i nowe materiały wykończeniowe.

Drewno jest najbardziej popularna w budowie wewnętrznej drabiny: żywy naturalny materiał może być łatwo przetwarzane w postaci naturalnej lub barwione doskonale pasuje do każdego stylu wnętrza, ale, co najważniejsze, stworzyć w domu szczególną atmosferę ciepła i komfortu.

Odnomarshevaya schody między piętrami sosny - najlepsze rozwiązanie budżet na małym ogrodem, a porządny kompleks rezydencji drabina z twardego drewna egzotycznego i często służy jako centralny element salonu lub przedpokoju wnętrz. Szczególnie spektakularne są drewniane schody na drugie piętro, w którego dekorację łączy się kilka gatunków drewna.

Drewniane klatki schodowe są prawie wolne od wad, z wyjątkiem konieczności okresowej aktualizacji kroków malowania i skrzypienia, których nie mogą uniknąć wszyscy mistrzowie.

Kamień naturalny lub sztuczny na takich schodach służy wyłącznie do okładzin.

Konstrukcje nośne o najróżniejszych formach, od prostych marszów po zakrzywione, a nawet śrubowe, są montowane z gotowych bloczków betonowych lub odlane w specjalnie stworzonym szalunku. Główne zalety schodów kamiennych - stabilność, trwałość i bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Schody metalowe - nowoczesne rozwiązanie ↑

Uniwersalne, trwałe i trwałe drabiny metalowe na drugim piętrze, w których metal może służyć jako materiał na konstrukcję nośną i niezależny element wnętrza. Lustrzany połysk ze stalowych lub chromowanych poręczy nie wydaje się bezduszny i zimny w modnych minimalistycznych wnętrzach. Drabina wykonana z metalu z drewnianymi schodami i kutymi żelaznymi płotami wydaje się lekka i przestronna, organicznie pasująca do każdego klasycznego wnętrza. Plastyczność metalu pozwala nadać ramie dowolny kształt i można go ozdobić dowolnym materiałem wykończeniowym - drewnem, kamieniem itp.

Zdjęcia ciekawych rozwiązań we wnętrzach różnych stylów ↑

Niezależnie od tego, jakiego materiału używa się do budowy ramy nośnej, projekt klatki schodowej na drugie piętro jest tworzony przy pomocy określonych materiałów wykończeniowych. Przyjrzyj się nieco innej perspektywie na schodach na drugie piętro - zdjęcie interesujących decyzji dotyczących projektu zmieni Twoje zdanie na temat zwykłych materiałów:

Zasady i normy projektowania w trakcie budowy ↑

Niezależnie od dekoracyjnego projektu i praktycznej funkcji, każda drabina jest projektem inżynieryjnym składającym się z wielu elementów konstrukcyjnych wspólnych dla wszystkich rodzajów produktów. Aby poprawnie zbudować drabinę na drugie piętro, należy obliczyć lub wybrać odpowiednią konstrukcję nośną, kąt elewacji, wysokość i szerokość stopni zgodnie z normami budowlanymi.

Podstawą konstrukcji wsporczej drabiny, zapewniającą jej stabilność i bezpieczeństwo, są elementy nośne - sznurki, sznurki lub śruby, a także stojaki.

Kosouur - to solidne projekcje wiązki, które są dołączone do górnych stopni.

Naciąg cięciwowy to belka nośna wspierająca schody od strony i od dołu.

Śruby - z niemieckiego słowa są tłumaczone jako "kołek, kołek", a elementem nośnym jest połączenie śrubowe do mocowania stopni bezpośrednio do ściany.

Stojak to centralne pionowe podparcie spiralnych schodów.

W tradycyjnych wnętrzach zazwyczaj znajdują się szanowane klatki schodowe na sznurkach lub strunach lub klasyczne schody spiralne. Innowacyjne projekty konstrukcja schody na pierwszym piętrze mogą być połączone w jeden produkt na dwóch elementach nośnych, na przykład etapie bez taśmy nośne mogą być zamocowane do szyn ściennych, a przy krawędzi zewnętrznej podporach łańcucha - konstruktywne rozwiązanie dla prostych i zakrzywionych przezroczystych schodach poddasza zaawansowanych technologicznie , minimalizm.

Czasami dobiera się konstrukcję nośną schodów w zależności od użytego materiału. W przypadku drewnianych schodów maszerujących, Kosowary są idealnie dopasowane i łatwiej jest konstruować konstrukcje wsporcze do skręcanych i zakrzywionych schodów z metalu.

Główny element funkcjonalny wszystkich schodów. Aby wspiąć się po schodach było wygodnie, ważne jest, aby prawidłowo obserwować stosunek głębokości bieżnika do wysokości stopnia. Pozioma część stopnia nazywana jest bieżnikiem, a wysokość, czyli odległość między dwoma krótkimi schodami, jest zbliżeniem. Bar pionowy w niektórych modelach schodów może być nieobecny.

Wygodne jest wchodzenie po schodach, co nie wymaga sztucznego zwiększania lub zmniejszania długości kroku lub poziomu nogi. Projektanci schodów obliczyli optymalny stosunek głębokości bieżnika i wysokości stopnia, który można wykorzystać do budowy dowolnej klatki schodowej: 16:30 cm; 17:29 cm; 18:28 cm i 19:29 cm Ostatni stosunek 19:29, odpowiadający 45 rozmiarom butów, uznawany jest za idealny.

Od kąta nachylenia drabiny zależy jego ergonomia i komfort, a także możliwość zastosowania tego lub tego stosunku głębokości bieżnika i wysokości stopni. Bazując na wielowiekowych doświadczeniach w konstrukcji drabin, najbardziej bezpiecznym i wygodnym jest drabina o nachyleniu 30-40 ° w stosunku do poziomu.

To prawda, że ​​taka drabina wymaga dużo miejsca. Właściciele niezbyt przestronnych pomieszczeń będą musieli narysować klatkę schodową na drugie piętro, a uzbrojeni w szkolną wiedzę na temat twierdzenia Pitagorasa, obliczyć kąt nachylenia danej klatki schodowej w określonej przestrzeni.

Prosta drabina o nachyleniu 40-50 ° jest niebezpieczna i bardzo niewygodna przy częstym użytkowaniu. Być może warto wybrać bardziej wygodną, ​​połączoną strukturę.

Jeśli nie masz czasu ani ochoty, aby zagłębić się w obliczeniach i zasad projektowania drabiny, ergonomiczne, schody modułowe na sekundę, wykonaną ze wszystkimi wymogami i standardami - Twoja opcja. Gotowe modułowe drabiny, proste, zakrzywione, spiralne, wykonane z drewna lub metalu, mogą być dopasowane do każdego stylu wnętrza i powierzchni, ale ich główną zaletą - prosty montaż na 3-4 godziny, jak konstruktora dziecka. Jednocześnie moduły takich schodów można regulować na wysokości i szerokości podczas montażu, osiągając optymalne wymiary pomieszczenia. Każdy moduł drabiny może wytrzymać ciężar do 200 kg.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci wybrać optymalny projekt, projekt i sposób wykonania najpiękniejszych i wygodniejszych klatek schodowych, które bez wątpienia staną się skuteczną ozdobą Twojego domu.

Dodaj komentarz

6 + 4 =