Nazwa kategorii

Jak wyczyścić płytę

Jak wyczyścić kuchenkę w domu?

Gdzie zaczyna się sprzątanie w kuchni? Od mycia naczyń? Być może. Ale! Największa ilość brudu gromadzi się na pierwszym miejscu na piecu. Każdego dnia coś do szybowania, gotowania, smażenia. Naturalnie wszystkie te procesy zachodzą nie bez uszkodzenia czystości.

Gotowy na zawsze pożegnać się z zaschniętym błotem i spalonym tłuszczem? Opowiemy Ci o wszystkich możliwych sposobach, a nauczysz się, jak czyścić talerz i przywracać jego pierwotny wygląd.

Zgodnie ze wszystkimi zasadami czystości, czyszczenie płyty powinno odbywać się codziennie, łącznie ze zmywaniem. Nie zapominaj o kratkach i uchwytach palników - przynajmniej trzy razy w tygodniu trzeba je przecierać wilgotną szmatką. Tak więc higiena jest najważniejsza! Ale ponieważ większość z nas cierpi na brak czasu, rzadko bierzemy się do czyszczenia pieca.

Nawet najbardziej ambitni nie mogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, po których powstaje pytanie, jak czyścić piec w domu. Mleko uciekło, a po smażeniu cały olej pozostał na palnikach - wtedy nadszedł czas, aby rozpocząć czyszczenie.

Tak więc, po pierwsze, musimy przygotować wszystkie niezbędne pomoce, aby ułatwić proces czyszczenia. Aby to zrobić, będziesz potrzebować:

 • dowolny środek czyszczący (z wyjątkiem środków ściernych - zepsuły szkliwo);
 • pędzel;
 • szmata;
 • Rękawice (aby zanegować działanie żrące na skórę rąk chemikaliów).

Prawdopodobnie nie jest tajemnicą dla nikogo, że większość produktów chemicznych może znaleźć odpowiednik wśród nieszkodliwych dodatków do żywności. Do czyszczenia powierzchni płyty idealnie pasuje ocet stołowy i soda oczyszczona. Te dwa elementy pomogą oczyścić zarówno kuchenkę gazową, jak i elektryczną.

Powinieneś wyraźnie zrozumieć: bez względu na to, co próbujesz usunąć z płyty, nawet mega-skuteczne narzędzie reklamowane, nie możesz osiągnąć natychmiastowego wyniku. Po nałożeniu żelu / pudru czyszczącego nie należy natychmiast wykonywać aktywnego "szorowania". Pozostaw na kilka minut. W tym czasie nastąpi niewielka reakcja chemiczna, w wyniku której cząsteczki węgla, spalonego tłuszczu i sadzy zaczną rozpadać się na mniejsze związki, co ułatwi łatwe czyszczenie. I dopiero po uzbrojeniu w szczotkę należy pocierać nieco brudną powierzchnię, a następnie spłukać produkt szmatką nasączoną wodą.

Jak wyczyścić talerz z tłuszczu: środki folk

Po pierwsze, jeśli piec jest gazem, musisz zdjąć kratki. Następnie delikatnie wyjmij palniki. Z kuchenką elektryczną taką "prelude9raquo; nie jest wymagane.

Musimy rozcieńczyć roztwór z wody i sody oczyszczonej w proporcji 1: 1. Następnie weź gąbkę, zanurz ją w powstałej owsiance i przeprowadź przez gąbkę po całej powierzchni talerza. Najbardziej problematyczne obszary to miejsca w pobliżu palników. Tam gromadzi się najwięcej tłuszczu. Dlatego w pobliżu palników rozsądniej jest zastosować większe rozwiązanie, nie żałuj tego. Potem zapomnij o płycie przez około dziesięć minut.

Po upływie tego czasu konieczne będzie jedynie usunięcie szlamu z powierzchni wilgotną ściereczką. Wytrzyj dobrze kuchenkę, aby nie pozostało więcej cząsteczek sody. Zwróć uwagę na strefy palników, będą musiały być lekko przetarte szczotką, a potem brud łatwo odejdzie. Następnie dokładnie oczyść wilgoć z płytki. Teraz dokładnie wiemy, jak czyścić piec!

Jeśli mamy do czynienia z wielodniową akumulacją brudu (ale nie jesteśmy tacy sami, prawda?), Pozostaw rozwiązanie na dłuższy czas. Wystarczy około 20-25 minut. Alternatywnie, powtarzamy manipulacje opisane powyżej. Najczęściej taka nieskomplikowana wersja płyty czyszczącej pozwala doskonale radzić sobie z brudem.

Rozważ drugi sposób czyszczenia płytki węglowej i smaru. Warunkiem obowiązkowym dla tej metody jest użycie gumowych rękawic. Czystość jest dobra, ale zdrowa skóra jest o wiele ważniejsza.

To zajmie sześć lub dziewięć procent octu stołowego. Wlać na powierzchnię talerza. Nie warto wlewać za dużo, zajmie to sporo sprzątania. Wchodzimy w dłonie gąbki do naczyń i delikatnie rozprowadzamy ocet na całej powierzchni za pomocą palników.

Uzbrojony w sodę i obficie posypać nią ocet. Natychmiastowa reakcja. Soda, która weszła w kontakt z kwasem, zaczyna aktywnie syczeć, charakterystyczne bąbelki utworzą się na powierzchni płyty - w wyniku trwającej reakcji. Gdy syczenie ustało, a wszystkie pęcherzyki pękły, wytrzepaliśmy je wilgotną szmatką. Staraj się dokładnie przepłukać obszar wokół palników, aby na kuchence nie było żadnych śladów octu stołowego i sody.

Teraz nasza płyta nie wygląda gorzej niż w reklamie. Możesz nawet przeprowadzić własny eksperyment. Spróbuj przesunąć palcem po czyszczonej powierzchni. Czy słyszysz? Jest to skrypt o nienagannej czystości!

Być może minus tej metody można uznać za obowiązkową pracę w rękawicach. Ale co możesz zrobić ze względu na białość swojej ulubionej płyty, prawda?

Kolejne siedlisko brudu - rączka z talerza. W trakcie gotowania na nich, pod nimi i wokół nich gromadzą się różne złogi tłuszczu i nie tylko. Jeśli zadajemy sobie pytanie, jak wyczyścić kuchenkę, musimy także martwić się o czystość uchwytów palników.

Mówią, że istnieje pewny sposób, aby oczyścić nieosiągalne miejsca mieszaniną kropli anyżu i amoniaku. Sekret jest prosty. Wszyscy wiedzą na podstawie lekcji chemii w szkole, że duch amoniaku w znacznym stopniu rozpuszcza tłuszcz. Anyż w tym duecie działa jako zapach. Lekko zmiękcza ostry zapach oparów amoniaku.

Wszyscy pracujemy na tej samej zasadzie: nakładamy mieszankę, czyścimy ją za pomocą pędzla, usuwamy brud i wycieramy wilgotną szmatką. Metoda jest idealna do obróbki płyt, usuwania uchwytów, które nie są dostarczane.

Ale jeśli uchwyty zostaną usunięte, możesz użyć innej metody ich czyszczenia. Wymaga to starej szczoteczki do zębów i środka czyszczącego do czyszczenia powierzchni.

Do usuniętych części stosujemy dowolny środek czyszczący, aktywnie pracujemy za pomocą szczoteczki do zębów, myjemy poszczególne elementy, suszymy je i układamy na miejscu.

Ta sama metoda działa dobrze, nawet jeśli trzeba wyczyścić palnik z brudu i tłuszczu. Oznacza + szczoteczka do zębów, przetarł, umyte, wycierane. Piękno A-la!

Jak wyczyścić ruszt na kuchence gazowej?

A tutaj "na deser" mamy najtrudniejszą rzecz - kratkę. Ile się na niej pali i błoto! Elektryczne talerze na tym planie zdecydowanie wygrywają. Istnieje teoria, że ​​kraty pomalowane są na czarno. Powód jest banalny: na czarno, praktycznie cała ta hańba ma postać osiadłego tłuszczu i sadzy. Chociaż być może kolor określa się wyłącznie z powodów estetycznych.

Powody regularnego czyszczenia kratek kuchennych gazowych są wystarczające. Podczas gotowania plamy oleju, tłuszczu i różnych płynów spadają na powierzchnię nie tylko płyt, ale także kratek. Po chwili wszystko to więdnie i przy następnym użyciu płyty znów się nagrzewa. W rezultacie pary, które są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, zaczynają się wyróżniać. I nie powinniśmy oddychać tym wszystkim. Zacznijmy porządkowanie rzeczy!

Odłóż noże, nie będą potrzebne. Ponadto, jeśli używasz noża do czyszczenia grilla, istnieje duża szansa na zarysowanie powierzchni.

Ustaliliśmy już, jak czyścić kuchenkę gazową w domu, teraz rozważmy proponowane metody czyszczenia kratek. W rzeczywistości istnieje wiele odmian, począwszy od żarzenia nad otwartym ogniem, aż po użycie palnika. Ale najbardziej realistycznym sposobem na oczyszczenie rusztu jest gotowanie go z dodatkiem sody kalcynowanej i roztworu mydła do prania.

W największym rondlu wlej wodę, zasypiaj napoje gazowane (na pięć litrów wody, 100 gramów sody), na niewielkiej tarce musisz jeszcze wytrzeć mydło do prania, a także wysłać je do wody.

Następnie włóż grill do garnka i zagotuj go. Gotowanie, najprawdopodobniej, będzie miało dość długi czas. Kierujemy się stopniem zanieczyszczenia sieci. Należy pamiętać, że ta metoda nadaje się tylko do czyszczenia produktów z żeliwa!

I możesz zrobić o wiele łatwiej: przygotować roztwór sody, rozprowadzić powierzchnię kratek i pozostawić na około godzinę, po czym ruszt powinien zostać dokładnie spłukany.

Tam! Teraz wszystko jest lśniące i błyszczące! Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zdecydować, jak wyczyścić piec. Nie zapominaj, że usuwanie śladów brudu jest o wiele łatwiejsze w przypadku świeżych, więc szybkie i dokładne czyszczenie na mokro znacznie ułatwi pielęgnację pieca.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową lub elektryczną w domu

Piec jest centrum życia kuchennego, rodzajem domowego ogniska, wokół którego gromadzą się członkowie rodziny. Każda gospodyni chce, aby ta technika była czysta i uporządkowana, ale utrzymanie tej kolejności nie jest zbyt proste: tu i ówdzie pod pokrywą patelni wyskakuje zupa, tłuste plamy z patelni i ślady sadzy pozostają na płonącym gazie. Dlatego problem, jak czyścić kuchenkę gazową w domu, nie traci na znaczeniu.

Jak oczyścić kuchenkę gazową z tłuszczu za pomocą środków ludowej

Aby zapobiec opłakanemu stanowi tego urządzenia, rozsądne jest regularne i, co najważniejsze, szybkie jego wyczyszczenie. W takim przypadku nie będzie problemu z czyszczeniem pieca z depozytu.

Podejmując taką sprawę, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Wyczyścić piec gazowy ze smaru dopiero po jego całkowitym odłączeniu od zasilania gazem lub elektrycznością;
 • osobno do mycia grilla, w tym celu należy go usunąć i namoczyć w wannie lub dużej umywalce;
 • aby całkowicie wyczyścić płytkę z tłuszczu, trzeba wyjąć z niej palniki, jeśli można to zrobić, i wsunąć je do miski;
 • Teraz czas umyć powierzchnię płyty, w tym celu przydatne będą gąbki i środki czyszczące;
 • czyścić uchwyty przy kuchence gazowej - zadanie nie jest najprostsze, ponieważ zabrudzenia i tłuszcz są w nich spożywane bardzo silnie, aby je oczyścić, najlepiej je usunąć i wyczyścić w roztworze mydła;
 • umyć kuchenkę gazową i nie dotykać piekarnika, należy zwrócić na to szczególną uwagę. Najlepiej, jeśli zastosujesz specjalny lek, a potem trochę go podgrzejesz i wyczyścisz.

Niż zmywać talerz, aby palniki i powierzchnia świeciły, jak na słońcu? Możesz użyć specjalnych narzędzi sprzedawanych w sklepach ze sprzętem. Istnieje jednak możliwość pójścia w drugą stronę i użycia popularnych metod:

 • Soda:
 • zwilżyć powierzchnię jednostki;
 • nie trzeć zbyt dużej ilości sody i pozostawić ją na uderzenia przez pół godziny;
 • następnie usunąć pozostałości substancji wilgotną gąbką.

 • Ocet w połączeniu z sodą daje dobre wyniki:
 • zwilżyć płytkę octem, a następnie nałożyć sodę i pozostawić na 30 minut;
 • Dokładnie umyć powierzchnię ciepłą wodą.

 • Krople kwasu cytrynowego lub anyżu dają efekt podobny do poprzednich, szczególnie w połączeniu z wodą sodową.

Krople wilgoci do czyszczenia talerzy

Krople, które znane są wszystkim od dzieciństwa, wykonane z mieszaniny amoniaku i anyżu, dają po prostu niesamowite rezultaty, jeśli wyczyścisz je przy spalaniu płyty. Dłońmi możesz stworzyć idealne narzędzie, które rozwiąże wszystkie problemy z tłuszczem szybko i łatwo.

 • przed czyszczeniem palników należy je usunąć i inne elementy, które można odłączyć (na przykład uchwyty i kratki);
 • struktury te należy namoczyć w wodzie, do której dodaje się kilka kropel anyżu, a po 20 minutach ostrożnie wytrzeć je gąbką;
 • Teraz możesz zastosować anyż na powierzchni, musisz posypać go sodą na wierzchu i pozostawić do reakcji na pół godziny - godzinę;
 • Po odpowiednim czasie w ciepłej wodzie delikatnie oczyść powierzchnię urządzenia ze zmiękczonego tłuszczu i sadzy.

Jak umyć kuchenkę elektryczną

Aby rozwiązać problem mycia pieca z tłuszczu, wystarczy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Upewnij się, że wszystkie uchwyty są wyłączone i odłącz urządzenie od zasilania.
 • Jeśli można zdjąć uchwyty, należy to zrobić i zanurzyć je w cieczy z dodatkiem detergentu.
 • Nałóż dużą ilość roztworu mydlanego na piec i pozostaw na 10 minut, a gdy zanieczyszczenia zmoczą się, zeskrob je drewnianą szpachelką.
 • Aby usunąć sadzę i ślady tłuszczu, należy zastosować specjalny środek do powierzchni, który usunie te zanieczyszczenia, rozdzielając je.
 • Nadszedł czas, aby oczyścić kuchenkę elektryczną z przedniej strony, w tym celu na mydło można włożyć trochę mydła do prania i dokładnie wytrzeć je przednią częścią techniki.
 • Zanim zmyjesz leki, musisz poczekać, aż zmiękną, więc będziesz musiał zastosować mniejszy wysiłek.
 • Po zakończeniu czyszczenia należy wytrzeć całą płytę wilgotną szmatką, a następnie suchą szmatką.

Jeśli myjesz kuchenkę co najmniej dwa razy w tygodniu, można uniknąć uporczywych zabrudzeń.

Jak umyć uchwyt z kuchenki gazowej

Nie jest trudno zmyć uchwyt płytki, wystarczy zanurzyć je na chwilę w roztworze sody lub mydła, a następnie ostrożnie przetrzeć gąbką. Innym sposobem ich oczyszczenia jest użycie roztworu octowego, który dobrze rozdziela tłuszcz i brud. Zasadniczo każdy środek czyszczący szybko poradzi sobie z rozwiązaniem tego problemu. Usuwalne elementy można łatwo wyczyścić, w przeciwieństwie do nieusuwalnych.

Jeśli chodzi o długopisy, które nie są usunięte lub które utrudniają, można je myć tylko przy użyciu domowych urządzeń i niektórych urządzeń.

Pomóżcie sobie z tym zadaniem:

 • Alkohol amoniakalny całkowicie toleruje rozpuszczanie brudu pokrywającego uchwyty przy kuchence gazowej, należy go nałożyć na bawełniany wacik, który również czyści te elementy.

 • Sok z cytryny w połączeniu z sodą pozwala dość szybko umyć uchwyty. Zastosuj takie narzędzie, które potrzebujesz pędzla, musi również pocierać te elementy.
 • Zwyczajne chusteczki nawilżone, owinięte wokół palców, pozwalają na usunięcie brudu z uchwytów.

Po przestudiowaniu powyższego można stwierdzić, że nie jest to zbyt trudne do czyszczenia uchwytów w piecu, nawet jeśli nie jest możliwe ich usunięcie, ważne jest, aby po prostu dać problem trochę własnego czasu i wyobraźni.

Jak czyścić uchwyty w kuchence gazowej, jeśli nie są one usunięte

Przy pomocy ciekłego amoniaku można szybko oczyścić uchwyt płytki z zanieczyszczeń.

Jak wspomniano powyżej, pióro, którego nie można usunąć, nie jest łatwe do czyszczenia. Aby nie poświęcać dużo czasu i pieniędzy na to zadanie, należy prać takie elementy urządzeń kuchennych za pomocą środków czyszczących:

 • Możesz usunąć tłuszcz i płytkę nazębną za pomocą pasty sodowej, którą łatwo przygotować ręcznie, mieszając kilka łyżek tego produktu z wodą aż do uzyskania gęstej kompozycji. Następnie należy nałożyć pastę na uchwyty, używając gąbki kuchennej i ostrożnie wytrzeć. W miejscach, w których rączka zamyka się piecem, można użyć starej szczoteczki do zębów.
 • Roztwór kwasu octowego i wody pozwala na usunięcie nadmiaru pyłu i węgla z uchwytu płytki oraz w ten sam sposób, co amoniaku.
 • Jeśli wolisz używać narzędzi kuchennych do prania narzędzi kuchennych, nie kupuj zbyt agresywnie z dużą zawartością substancji ściernych. W przeciwnym razie możliwe jest usunięcie oznakowania tych elementów razem z tłuszczem.

Niektóre kobiety wolą owijać folią lub folią płytki uchwytów, aby zapobiec ich zanieczyszczeniu. Takie "przypadki" muszą być zmienione w odpowiednim czasie.

Jak szybko i łatwo myć kuchenkę w 5 minut

Czasami, przygotowując uroczysty obiad lub kolację, gospodyni w pośpiechu bardzo plami piec i nie ma zbyt wiele czasu na usuwanie zanieczyszczeń. Co powinienem zrobić? Jak szybko i łatwo umyć piec w 5 minut?

Aby rozwiązać problem, musisz użyć tej metody:

 • zmieszaj 3 łyżki sody z wapniem, 1/2 łyżki proszku używanego do prania rzeczy, łyżkę stołową kleju i zalej ją szklanką wody;
 • uzyskaną kompozycję należy nałożyć na płytę i pozostawić do działania przez 5 minut;
 • Teraz możesz umyć powierzchnię i wytrzeć ją ściereczką, a woda zniknie, a warstwa brudu smarem.

Warto zauważyć, że taka kompozycja może być przechowywana w zamkniętym pojemniku przez długi czas i stosowana w razie potrzeby.

Jak oczyścić palniki z kuchenki gazowej

Czasami trudniej jest wyczyścić palniki kuchenki gazowej niż zmyć jej powierzchnię. Często bulion spływa na nich, a takie zanieczyszczenie jest niezrozumiałe, niż czyste, aby osiągnąć dobry wynik. Jak wyczyścić gorące płyty z kuchenki?

Dobre wyniki dają tę metodę:

 • najlepiej usunąć palniki, aby łatwiej było wyczyścić kuchenkę gazową ze złoża, a następnie zmoczyć je w roztworze mydła i wody lub innego detergentu;
 • gdy palniki są lekko pokryte produktem, można je łatwo usunąć gąbką;
 • teraz można je przepłukać i dokładnie osuszyć szmatką.

Jak widać, problem czyszczenia palników kuchenki gazowej z pokładów węgla nie jest zbyt skomplikowany, chyba że zapomnisz przeprowadzić tę procedurę regularnie, a nie od czasu do czasu.

Jak wyczyścić płytę ze stali nierdzewnej w domu

Stal nierdzewna jest materiałem, który ma doskonały wygląd i długą żywotność, ale często zdarzają się sytuacje, w których pojawia się pytanie, jak czyścić piec z węgla i tłuszczu w domu. Prawdziwe piękno będzie tylko z blasku metalu, ale mętny wygląd tłuszczu raczej nie doda przyjemności estetycznej członkom rodziny.

Istnieje kilka zasad mycia takich powierzchni:

 • najlepiej umyć sprzęt natychmiast po zakończeniu pieczenia, gdy jest jeszcze trochę za ciepły, używając do tego celu detergentu do zmywania naczyń;
 • substancje, które mają soda lub inne cząstki ścierne w swoim składzie, nie mają zastosowania na takich powierzchniach, ponieważ mogą je zarysować;
 • nawet tłuste jedzenie, które pozostawiło ślad na piecu, nie daje właścicielowi prawa do ocierania powierzchni urządzenia sztywnymi myjkami;
 • nie myć palników substancjami zawierającymi chlor, ponieważ stal nierdzewna może reagować na ich stosowanie białymi łatami;

 • Idealnym środkiem do mycia takiej powłoki jest specjalne narzędzie zakupione w sklepie z narzędziami.

Czyszczenie płyty oznacza obowiązkową wydajność następujących kroków:

 • usunięcie rusztu i jego namaczanie w roztworze detergentu;
 • zastosowanie środka, który będzie walczył z zanieczyszczeniem na jego powierzchni;
 • mycie już rozdrobnionego rusztu i czyszczenie go związkami ściernymi;
 • zwilżenie płytki gąbką z detergentem;
 • Suszenie powierzchni za pomocą miękkiej ściereczki.

Zastanawiasz się, jak czyścić kuchenkę gazową z raid, tłuszczów i resztek żywności, uparty do powierzchni grzewczej, nie należy zapominać, że ich terminowe usuwanie znacznie ułatwić ten proces i aby troska o tej techniki jest prosty i szybki.

Metody czyszczenia płytki z tłuszczu: 8 skutecznych sposobów

Aby oczyścić talerz z tłuszczu, można stosować zarówno środki ludowe, jak i tradycyjne. Każda kuchenka, na której przygotowuje się żywność, jest narażona na różne zanieczyszczenia. Jeśli nie będziesz właściwie dbał o sprzęt, to wkrótce spłacisz złą monetę. Aby nie doprowadzić talerza do stanu, w którym tłuszcz lub węgiel musi zostać ugryziony przez zęby, należy go regularnie myć i wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać ten proces, aby nie uszkodzić powłoki.

Wskazówki: jak szybko wyczyścić płytę z tłuszczu i podstawowych zasad opieki

Aby piekarnik był zawsze czysty i uporządkowany, należy się nim zająć. Nie jest to trudne.

Aby szybko oczyścić płytkę ze smaru, należy użyć gąbki i domowego produktu chemicznego

Podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji pieca:

 • Jeśli wytrzeć piec natychmiast po pracy z nim, to problemy z nieświeżą plamą tłuszczu i przewlekłymi osadami węgla nie będą;
 • Podczas czyszczenia płyty środkami chemicznymi należy zakładać gumowe rękawice;
 • Podczas pracy z dowolnym piecem nie można używać twardych szczęk, skrobaków i metalowych szczotek ze sztywnym włosiem - takie narzędzia mogą porysować powłokę płytki;
 • Wytrzyj całą płytkę, nie tylko palniki, ponieważ tłuszcz podczas gotowania rozkłada się równomiernie w całej powłoce urządzenia.

Aby szybko oczyścić płytę z węgla lub smaru, możesz użyć odkurzacza parowego. Dosłownie w ciągu 5-7 minut spłukuje wszystkie zanieczyszczenia, a będziesz musiał je usunąć wilgotną ściereczką.

Oprócz odkurzacza parowego "Cif" szybko poradzi sobie z osadami tłuszczu i węgla, który działa skutecznie i nie pozostawia żadnych zadrapań.

Jeśli chcesz wytrzeć uchwyt płytki, musisz je wyjąć i zanurzyć w roztworze wody o temperaturze około 80 stopni i detergencie. Po 15 minutach przełączniki można przetrzeć wacikami bawełnianymi lub niepotrzebną szczoteczką. Jeśli uchwyty nie zostaną usunięte, należy je wyczyścić na zewnątrz za pomocą wacików bawełnianych lub krążków zwilżonych amoniakiem.

Jeśli chcesz szybko wyczyścić uchwyt, możesz go wytrzeć mokrą wodą sodową.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową z tłuszczu z domowymi środkami zaradczymi

Aby oczyścić kuchenkę gazową, oprócz zwykłych narzędzi sklepowych, możesz używać produktów i substancji, które ma praktycznie każda gospodyni.

Przy stosowaniu domowych środków do czyszczenia płytki z tłuszczu zaleca się zakładanie rękawiczek

Więc, co możesz prać w kuchence gazowej:

 • Z roztworem mydła - 300 ml wody, trochę mydła do prania i jedną łyżkę stołową amoniaku miesza się i nakłada przez 20 minut na zanieczyszczone miejsca, po czym są one dokładnie zmywane wodą;
 • Mydło sodowe i ciekłe - 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej zmieszane z płynnym mydłem i wodą, następnie nakładane na pożądane obszary przez około pół godziny, a następnie zmywane, a powłoka jest wycierana za pomocą gąbki;
 • Alkohol amoniakalny - 1 łyżeczkę substancji rozcieńczyć na szklance wody i pozostawić na 10-11 minut na powierzchni płytki, następnie produkt zmyć, a piekarnik przetrzeć.

Jeśli tłuszcz jest bardzo mocno zjedzony, możesz wytrzeć płytkę płynnym detergentem i pozostawić na 10-12 minut. Konieczne jest przetwarzanie miejsc, w których znajdowały się palniki. Następnie produkt powinien być dokładnie spłukany gąbką i wytrzeć piec.

Płyty należy również umyć. Będzie to wygodniejsze, jeśli zostaną one usunięte przed rozpoczęciem czyszczenia powierzchni pieca. Przedmioty te można umieścić w roztworze wody i mydła, po czym starannie umyć palniki i wytrzeć je.

Zalecenia: jak czyścić kuchenkę elektryczną

Aby wyczyścić piec elektryczny, nie trzeba wymyślać koła na nowo. Metody i zasady czyszczenia są podobne do sposobów czyszczenia pieców gazowych.

Umyć piec elektryczny dopiero po ostygnięciu!

Aby nie uszkodzić powierzchni kuchenki elektrycznej, do jej czyszczenia konieczne jest użycie specjalnych środków

Sposoby czyszczenia gorących płytek:

 1. Używanie oliwy z oliwek - produkt nakłada się na podłogę zegarka na powierzchnię płyty. Następnie czyści się gąbką wraz z resztkami przypalonego jedzenia. Następnie piec wypłukuje się wodą i ściera.
 2. Czyszczenie octu - doskonale walczy z już przestarzałymi tłuszczami i poplamionymi plamami. Lek nakłada się w niewielkich ilościach na brudne miejsca, pozostawia na 15 minut, aby zmoczyć, a następnie zmyć wodą.

W przypadku przypalonej żywności lepiej jest użyć specjalnego skrobaka, który można zakupić razem ze środkami czyszczącymi do talerzy. Plastikowe urządzenia najlepiej nie używać, ponieważ mogą zacząć topić się na gorącej powierzchni, a na zimno z nich niewiele.

Jeśli zakupisz specjalny środek do usuwania tłuszczu z powierzchni kuchenki elektrycznej, postępuj zgodnie z jego instrukcjami.

Sposoby: jak wyczyścić piekarnik z tłuszczem i sadzą

Oprócz kuchenek, na których przygotowujemy jedzenie, znajdują się piece przeznaczone głównie do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Są ogrzewane drewnem opałowym lub węglem, a także muszą być czyszczone.

Jednak prawidłowo ułożona sadza nie może być pokryta sadzą, chyba że, oczywiście, nie spalisz śmieci i różnych odpadów domowych w piekarniku.

Podczas gotowania na tych piecykach stosowane są specjalne palniki żeliwne, które po użyciu można przetrzeć szmatką i zetrzeć z nich wszystkie okruchy lub resztki jedzenia. Aby piekarnik był schludny i zadbany, można go natrzeć olejem roślinnym.

Jeśli nie masz doświadczenia w oczyszczaniu pieca za pomocą sadzy, lepiej zwrócić się do profesjonalistów

Ale najważniejsze w piecu z paliwem stałym jest prawidłowe działanie komina. W piecach typu grzewczego, pracujących na drewnie lub węglu, istnieją specjalne otwory, w których gromadzona jest sadza. Tam musi być oczyszczony.

Istnieją krajowe sposoby czyszczenia komina:

 1. Suche kłaczki osiki uważane są za naturalny środek czyszczący do sadz. Podczas ich spalania tworzą strumień dymu, który wypycha wszystkie osady na powierzchnię. Takie drewno opałowe może być wykorzystywane do celów prewencyjnych wraz z innymi kłódami.
 2. Skórki ziemniaczane - doskonale zmiękczają istniejącą blaszkę i ułatwiają proces zbierania sadzy. Aby miały one efekt, muszą być spalone w piecu.
 3. Sól jest doskonałym środkiem zapobiegawczym, który czasami może być dodany do pieca.

Możesz również skorzystać ze specjalnego rozwiązania z depozytu, sprzedawanego w sklepach. Jego celem jest oczyszczenie komina. Używanie takiego preparatu jest bardzo proste - wystarczy je wypalić w opakowaniu z paliwem. W przypadku 1 tony węgla lub drewna wymagane jest około 100-160 g materiału.

Środki ludowe: jak oczyścić talerz z tłuszczu (wideo)

Utrzymując piec w czystości, oszczędzasz sobie potrzeby stosowania super mocnych substancji, aby pozbyć się złogów tłuszczu lub węgla. Piec gazowy lub elektryczny zawsze będzie wyglądał schludnie i schludnie, jeśli często będzie czyścić i myć po każdym użyciu. Najważniejsze jest, aby nie zapomnieć o technikach bezpieczeństwa i nie używać narzędzi i substancji, które mogą uszkodzić powierzchnię pieca.

Dodaj komentarz

3 + 6 =