Nazwa kategorii

Kopanie studni własnymi rękami wideo

Jak dobrze kopać bez użycia sprzętu budowlanego?

Jak wykopać studnię własnymi rękami? To pytanie jest zadawane ogromnej liczbie ludzi na całym świecie. Wells - jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób, aby uzyskać stałe źródło wody na swojej stronie.

Pit studnię ręcznie za pomocą konwencjonalnej łopaty

Kopanie studni może być nawet człowiekiem bez doświadczenia, a wielu właścicieli decyduje się sami oszczędzać i działać samodzielnie. Jest to bardzo godne pochwały, ale musisz pamiętać kilka zasad i niuansów, które wpływają na wydajność tego typu pracy.

Jeśli jesteś uważny i odpowiedzialny, to poradzisz sobie z zadaniem bez żadnych problemów.

1 Specyfika pracy nad studnią studni

Kopanie studni jest skomplikowanym i długotrwałym procesem. Można to zrobić ręcznie - tak jest. Ale powinieneś zrozumieć, że wykonanie tego rodzaju pracy zajmie ci dużo czasu. Zwłaszcza jeśli pracujesz w małym zespole ludzi.

Najpierw dowiemy się, czym jest studnia, gdzie znajduje się na stronie i na czym polega technologia jej rozwoju.

Studnia to specjalnie kopana kopalnia, która ze względu na swoją głębokość dociera do warstw wodonośnych pod ziemią. W różnych regionach warstwy wodonośne znajdują się na różnych głębokościach. Ale z reguły są prawie wszędzie. Zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się rzeka lub jezioro.

Również na twojej stronie musisz wcześniej ustalić, gdzie jest woda gruntowa, jaka jest wysokość itp. Wyniki te dadzą Ci odpowiedź na pytanie, gdzie wykopać studnię i na jaką głębokość. I taka informacja na pewno nie będzie zbyteczna. Zwłaszcza jeśli musisz pracować na złożonej stronie.

Na przykład w kraju w górach lub na terenie o trudnym terenie. Studnię można wykonać w najtrudniejszych warunkach, ale jeśli nie znasz podstawowych informacji, nie odniesiesz sukcesu. Albo to nastąpi, ale koszty pracy będą nieproporcjonalne.

Z reguły kopalnia przestaje kopać, gdy nadejdzie duża ilość wody. Jak tylko woda zacznie przybywać - praca zostaje zatrzymana. Jeśli szyb jest suchy, konieczne jest wykopanie studni na pewną głębokość.

Utworzona studnia z betonowych pierścieni z rozwiniętym źródłem

W związku z powyższym można zrozumieć, że ten wzór jest zwykłą kopalnią w ziemi, która jest obsadzona betonowymi pierścieniami. Na dnie kopalni jest to możliwe, a nawet bardzo pożądane umieść jakiś filtr lub spód umytego kamienia i kamyków.

Budowa studni jest niezwykle prosta, dlatego też pytania o to, jak prawidłowo wykopać studnię, są rzadkością. Istnieją jednak pewne niuanse, które należy wziąć pod uwagę. Specjalnie dla tych, którzy zamierzali pracować samodzielnie.

Przede wszystkim warto zrozumieć, że praktycznie niemożliwe jest wykonywanie takich dzieł bez pomocy. To tylko zwiększy niebezpieczeństwo pracy i obniży wydajność pracy. Studnię studni w daczy lub w jakimkolwiek innym miejscu może wykonać tylko zespół kilku osób.

Zwłaszcza jeśli zakładają manualny rozwój studni. Ustalenie dokładnej liczby osób jest łatwe. Z reguły wystarczą 3-4 osoby. Jednak duże kopalnie lub praca na ziemi, gdzie kopanie studni jest bardzo trudne, doprowadzi do potrzeby przyciągnięcia większej liczby ludzi.

W pracy będziesz potrzebował łopaty, kilofy, samojezdną wyciągarkę, łomy, wiadra itp. Jest to minimalny zestaw urządzeń, za pomocą których jest możliwe i wykonalne wykonanie zadania ręcznie i bez użycia ciężkiego sprzętu.

Zaleca się również, aby dowiedzieć się, kiedy najlepiej jest wykopać studnię w konkretnej sytuacji. Zły sezon również będzie miał wpływ. W niektórych przypadkach jest to całkowicie destrukcyjne.

Jeśli chodzi o charakterystykę rozpatrywanych konstrukcji, zaleca się, aby głębokość szybu była określona co najmniej w przybliżeniu z góry.

Zazwyczaj studnie w sekcji standardowej mają głębokość 7-12 m. Źródła w domku mogą być płytsze, a odległość do lustra wody będzie wynosić 4-6 metrów. Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji.

Odkopywanie gleby z wykopu pod szybem

Szerokość wału jest określona przez elementy obudowy. Ostatnio najbardziej popularne są pierścienie żelbetowe, a ich średnica wynosi 1-1,2 metra. Dlatego wał szybu musi być o 10-20 cm szerszy niż zewnętrzna średnica elementu obudowy.

1.1 Wybór miejsca i sezonu do wykopania studni

Nie ma znaczenia, gdzie zamierzasz pracować nad rozwojem źródła. A w kraju, a także w wiejskim domu, w każdym przypadku będziesz musiał określić z góry, gdzie ją umieścisz i do jakiej głębokości należy go wykopać.

Musisz również wiedzieć, kiedy lepiej kopać. Jeśli mówimy o określonych porach roku, możesz wykopać studnię albo późną zimą, albo późnym latem.

Ponieważ konieczna jest ręczna praca, zaleca się radzić sobie z tym późnym latem. Wtedy ziemia będzie bardziej miękka i bardziej plastyczna.

Zimą znacznie trudniej jest kopać. Ale nie możesz się martwić, że zapadnie się okop lub nagle zanurzysz się w wewnętrznych strumieniach pod ziemią. Ruch elementów pływających i innych nieprzyjemnych elementów podziemnych również ulega znacznemu spowolnieniu.

Jeśli chodzi o definicję konkretnej lokalizacji, zaleca się, aby zwrócić się do specjalistów. Możesz zapytać lokalnych riserów, ale ich metody nie dają żadnej jasnej gwarancji.

Jakościowe badanie geologiczne da ci dokładne wyniki, które pomogą ci nie tylko ustalić właściwe miejsce, ale także uniknąć różnych problemów.

Źródła tego typu nie mogą powstać przy kanałach, toaletach i kanałach ściekowych. Odległość od nich do studni powinna wynosić kilkadziesiąt metrów.

Montaż studni w sezonie zimowym

Ważne jest również zachowanie pewnej odległości od domu. Zaleca się, aby odwiert znajdował się w odległości 40 metrów od najbliższej struktury kapitału. Jest to konieczne, aby zapewnić, że podziemne przepływy nie będą miały możliwości stopniowego zmywania fundamentów budynku.

W kraju sytuacja jest nieco inna, ponieważ są tam o wiele mniejsze budynki. Jednak nadal należy przestrzegać ogólnych wymagań.

2 Technologia kopania studni własnymi rękami

Jeśli masz na myśli pracę niezależnie i bez użycia dużego sprzętu budowlanego, najlepszym sposobem jest zastosowanie metod montażu otwartego i zamkniętego.

Są wśród osób uważanych za najprostsze i najbardziej skuteczne. Teraz przyjrzymy się każdej z tych metod, a także ocenimy ich za i przeciw.

Otwarty rozwój studni jest znacznie korzystniejszy, ponieważ kopanie studni własnymi rękami przy użyciu takich algorytmów jest znacznie łatwiejsze. Praca na otwartej przestrzeni pozwala najpierw wykopać dół odpowiedniej wielkości, a następnie instalację dna, pierścieni i innych prac.

 1. Określić lokalizację studni.
 2. Zaczynamy odkopać wykop
 3. Stale się pogłębiamy, aż osiągniemy obliczoną głębokość.
 4. Tworzymy dno studni z kamyków.
 5. Za pomocą wciągarek i specjalnych adaptacji montujemy pierścienie betonowe. Instalacja odbywa się po kolei.
 6. Zamykamy stawy między pierścieniami, poprawiamy ich położenie.
 7. Zasypiamy otwory między krawędzią wykopu a pierścieniami.
 8. Gruntujemy ziemię.
 9. Zamontuj pokrywę na studni.
 10. Spłucz źródło, aż zostanie napełnione czystą i świeżą wodą.

Za pomocą ręcznej wciągarki do montażu pierścieni betonowych

Jak widać, praca nad tą zasadą jest dość łatwa. Studnię można wykopać pod dowolną studnią o dowolnej wielkości. Pozwala to znacznie uprościć pracę samych koparek.

Żaden kamień, bruk czy warstwa nie staną się przeszkodą. Podłoże i wszystkie niepotrzebne są usuwane ze studni za pomocą wyciągarki.

Po opracowaniu uzyskuje się wystarczającą głębokość do formowania dna. Pierścienie są następnie opuszczane do wgłębień za pomocą przechylania i sprzętu mechanicznego i dostosowywane do ich położenia. Pierścienie są montowane jeden po drugim, aż do całkowitego zakończenia pracy. Ten ostatni powinien wznieść się ponad ziemię o 70-100 cm.

Z wad tej metody możemy zauważyć jej zwiększoną pracochłonność, konieczność użycia wyciągarki itp.

Dodatkowo warto zauważyć, że w pozycji otwartej dół fundamentowy może trwać kilka dni. W trzecim lub czwartym dniu zacznie się kruszyć. Nie możesz pracować w takich warunkach.

Ta metoda różni się tym, że koparka pracuje na nieco innym algorytmie. Najpierw wychodzi mały, ale bardzo dokładny dół, w którym pierwszy betonowy pierścień jest natychmiast opuszczany. Następnie wykonuje się kopanie studni.

Kiedy poziom zostanie obniżony, pierścień pod własnym ciężarem zamontuje się, a następnie na nim zostanie zamontowany następny element wału. Tak więc konstrukcja pod własnym ciężarem zostanie obniżona, co pozwoli nam opracować odwiert praktycznie bez narzędzi.

Rozwój gleby w celu utworzenia studni w sposób zamknięty

Bezpośrednio do pracy potrzebny będzie tylko złom, łopata, kilof i kilka osób.

 1. Określić lokalizację studni
 2. Mierzymy obwód, który prawie dokładnie odpowiada zewnętrznej średnicy pierścienia obudowy.
 3. Na głębokości 1-1,5 m opuść pierwszy pierścień i zamontuj go we właściwej pozycji.
 4. Kopiemy fundament na kolejne 1-1,5 metra. Obniżamy następny pierścień.
 5. Kontynuujemy pracę, dopóki nie osiągniemy wymaganej głębokości.
 6. Zajmujemy się przygotowaniem i montażem dna kopalni.
 7. Naprawiamy wszystkie połączenia.
 8. Myjemy kopalnię i przygotowujemy ją do użytku.
 9. Zamontuj wieko studni.

Jak widać, praca nad taką technologią jest łatwiejsza. Nawet rasa, którą będziesz musiał wykupić mniej. Warto jednak zrozumieć, że w obliczu przeszkód (duże bruki, boje itp.) Czekają na Ciebie poważniejsze problemy.

Wyjmij nawet zwykły bruk z ziemi, kiedy jesteś ograniczony ze wszystkich stron betonową konstrukcją - nie jest to łatwe.

Ponadto, pracując nad technologią zamkniętą, bardzo ważne jest dokładne obliczanie i uwzględnianie wszystkich możliwych niuansów.

2.3 Formowanie obudowy szybu (wideo)

Doświadczenie budowlane: 13 lat

Zadaj pytanie

Sprawdź swoją gotowość do samodzielnego ustalenia historii

Woda dobrze do wody: instrukcja wideo

Jeśli nie ma scentralizowanych sieci wodociągowych w pobliżu twojego daczy lub terenu wiejskiego domu, a zamówienie wiercenia studni jest zbyt kosztowne, jedynym wyjściem w takiej sytuacji będzie samodzielne wykopanie wody. Taka struktura zapewni Ci wodę do picia i domowe potrzeby. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kopanie studni jest dość skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Ale jeśli znasz jego niuanse, sposoby robienia tego i sekwencję działań, to nie ma nic skomplikowanego. Aby ułatwić zrozumienie sekwencji działań i cech pracy, oferujemy szczegółowy film z procesu niezależnej budowy studni.

W początkowej fazie najważniejszym zadaniem będzie określenie lokalizacji i czasu kopania. Cóż, lepiej wykopać studnię, w której horyzonty wodne znajdują się najbliżej powierzchni ziemi. Jednak nie powinno to być okoń, który jest zwykle zanieczyszczony spływem, osadem. Aby wybrać miejsce dla koparki, można użyć znaków i metod ludowych, gałązek wierzby, ramek lub specjalistów od połączeń.

Ważne jest, aby wiedzieć: optymalna głębokość odwiertu wynosi 15-20 m. Powyżej tego znaku istnieje duże prawdopodobieństwo trafienia w kadłub, a nie jest wskazane, aby kopać głębiej, ponieważ wtedy bardziej opłaca się ułożyć odwiert.

Ponadto przy wyborze miejsca na fundamentową studnię do poboru wody należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Nie kopać dobrze w pobliżu stosów nawozu, szamba, rynien i innych potencjalnych zanieczyszczeń.
 • Nad studnią nie powinno być żadnych kanalizacji ściekowych, na przykład szambach. Powinny wycofać się co najmniej 50 m.
 • Kopanie fundamentu nie jest bliżej niż 5 metrów od domu.
 • Z drzew i budynków dla zwierząt kopanie studni odbywa się w odległości co najmniej 4 m.
 • Z szop i krzewów lepiej jest wykopać rów na fundamentach w odległości nie mniejszej niż 1 m.

Jeśli chodzi o czas na wykopanie struktury wlotu wody, lepiej jest to zrobić późną jesienią lub zimą. Chodzi o to, że w tym czasie poziom wody jest najniższy, więc możesz wykopać studnię o maksymalnej głębokości, która zapewni ci wysuszenie w gorącym lecie i da maksymalną ilość wody. Ponadto, jeśli wykopujesz strukturę hydrauliczną wiosną lub wczesnym latem, istnieje duże prawdopodobieństwo uderzenia w okoń.

Podczas budowy studni własnymi rękami ważne jest prawidłowe określenie wielkości wykopu. Jego wielkość i wymiary zależą od wyboru rodzaju konstrukcji i materiałów do jej budowy. Rozdzielają więc studnie rurowe i szybowe. Pierwszy typ nazywany jest również odwiertem lub studnią abisyńską. Jednakże takiej studni nie można ręcznie wykopać, ponieważ jest ona wiercona specjalnym wyposażeniem. Rozmiar i głębokość takich odwiertów są minimalne, ale ilość wody jest wystarczająca, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców.

Najłatwiejszy sposób na kopanie studni kopalni własnymi rękami. W tym przypadku rozmiar otworu fundamentowego jest większy niż rozmiar rurowych struktur. W tym samym czasie ilość wody produkowanej dziennie (debet w placówce) jest wystarczająca, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wodę pitną i wodę w domu prywatnym. Kopanie można wykonać ręcznie za pomocą łopaty. Jednak nie możesz sam sobie poradzić, potrzebujesz pomocy, aby ręcznie podnieść glebę na powierzchnię.

Przykład instalacji plastikowych pierścieni w studni

Ponadto możesz wykonać kopalnię własnymi rękami, używając następujących materiałów:

 • pierścienie z tworzywa sztucznego umożliwiają uzyskanie hermetycznie zamkniętej i trwałej konstrukcji, takie konstrukcje mogą być łatwo ręcznie (bez użycia dźwigu) opuszczone do studzienki;
 • Cegła i kamień: duża ilość pracy, czas jej trwania i niska szczelność konstrukcji sprawiły, że opcja ta jest obecnie prawie nieużywana;
 • pierścienie z betonu zbrojonego mają nie mniej trwałe struktury niż plastikowe, często są budowane ręcznie na obszarach podmiejskich i podmiejskich;
 • studnia drewniana: takie konstrukcje również prawie nie są używane z powodu dużej ilości pracy, małej trwałości i szczelności wlotu wody.

Cechy projektu studni szybowej

W przeciwieństwie do studni, studnia składa się z takich elementów konstrukcyjnych:

 1. Najniższa część konstrukcji nazywa się ujęcie wody. Jego głównym celem jest zbieranie i filtrowanie wody.
 2. Podziemna część konstrukcji, która znajduje się nad ujęciem wody, nazywa się tułowia. Ta część powinna być bezpiecznie zabezpieczona i izolowana, aby chronić ściany wykopu przed zapadnięciem się, a ujęcie wody przed przenikaniem okonia.
 3. Głowica studni jest częścią konstrukcji wystającej ponad powierzchnię ziemi. Zwykle zrobiony jest z betonowego pierścienia z cegły lub tworzywa sztucznego. Ta konstrukcja chroni odwiert przed dostaniem się do niego w postaci gruzu, pyłu, opadów, a także chroni w zimnych porach roku przed zamarzaniem wody w źródle. Głowa jest koniecznie wyposażona w dach z drzwiami.

Uwaga: łeb struktury ujęcia wody powinien wznosić się ponad powierzchnię nie mniej niż 50 cm.

Ponieważ odwierty szybowe z żelbetowych pierścieni są najbardziej popularne, weźmiemy pod uwagę kolejność konstrukcji tej konstrukcji własnymi rękami. Odwiert rozpoczyna się od wykopania dołu. W tym przypadku, podobnie jak studnia, otwór pod studnią powinien być wykopany o nieco większą średnicę niż rozmiar pierścienia z betonu zbrojonego. Ułatwi to obniżanie elementów w szybie. Ekspansja wykopu w górnej części (do wysokości 1,5-2 m) umożliwi ustawienie blokady ochronnej z mieszaniny piasku i żwiru wokół konstrukcji. Niezawodnie chroni pień przed wnikaniem wody powierzchniowej.

Lepiej jest używać pierścieni o średnicy 1 mi wysokości 1-1,2 m. Takie wymiary elementów pozwolą na ich samodzielne obniżenie do dołu za pomocą ręcznej lub elektrycznej wciągarki. Konstrukcje, które mają większą objętość i wagę, będą trudne do podniesienia własnymi siłami, konieczne będzie zastosowanie urządzeń do podnoszenia ładunku.

Przed przystąpieniem do wykopu nad stropem zainstalowano trójnóg kłód lub konstrukcji stalowych. Można go przymocować do ręcznej lub elektrycznej wciągarki, która szybko podniesie ziemię na powierzchnię i obniży pierścienie do wału.

Zakres prac zależy od głębokości i wymiarów kopalni. Sekwencja działań wygląda następująco:

 1. Po wykopaniu otworu o głębokości równej wysokości żelbetowego pierścienia, umieszcza się go we wgłębieniu. Do podnoszenia używaj wciągarki elektrycznej lub ręcznej.
 2. Następnie kontynuuj kopanie ziemi pod pierścieniem w dół. W tym samym czasie cała ilość wykopanych gruntów jest w razie potrzeby podnoszona na powierzchnię w wiadrze.
 3. W miarę pogłębiania, pierwszy betonowy pierścień będzie stopniowo opadał głębiej. Po zakopaniu w mierniku, zostaje złożony drugi pierścień. W tym celu używana jest także elektryczna lub ręczna wciągarka. Między sobą, pierścienie są zapinane na stalowe zszywki.
 4. Podobnie, przeprowadź dalszą pracę. Wielkość (głębokość) kopalni zależy od znaku występowania warstwy wodonośnej. Jeśli praca zostanie przeprowadzona poprawnie, w ciągu 5-7 dni możliwe będzie osiągnięcie niezbędnego horyzontu. W tym samym czasie dno wykopu zaczyna wypełniać się błotnistą wodą.

Wskazówka: czasami najpierw kopią dół, a następnie wkładają w niego pierścienie. Jest to jednak możliwe, gdy kopie się gęste, niewolne gleby iz odpowiednim doświadczeniem. W celu samorealizacji, metoda zamknięta opisana powyżej jest bardziej odpowiednia.

Od tego, jak poprawnie wykonasz tę część projektu, zależy jakość wody w źródle. Aby samodzielnie utworzyć filtr dolny, wykonaj następującą sekwencję działań:

 1. Z dna wykopu wypompowuje całą błotnistą wodę.
 2. Dno pogłębiane jest o 15 cm, powierzchnia jest starannie wypoziomowana i oczyszczona z brudu.
 3. Następnie dno pokryte jest warstwą umytego piasku rzecznego o wysokości 25 cm.
 4. Następnie na piasku kładzie się warstwę żwiru. Pre-to jest myte w roztworze wybielacza. Wysokość warstwy wynosi 20 cm.
 5. Następnie ułóż warstwę dużego gruzu w tym samym roztworze. Grubość ostatniego wypełnienia wynosi 20 cm.

Uwaga: jeśli woda gromadzona jest bardzo szybko na dole wykopu, dno jest pokryte deskami przed napełnieniem. Pasują do małej luki. Po tym możesz pracować nad konstrukcją filtra.

Aby prawidłowo zbudować studnię, konieczne jest wykonanie zewnętrznej i wewnętrznej hydroizolacji. Do naprawy szwów między pierścieniami należy stosować związki naprawcze, szkło wodne lub specjalne wodoodporne kable, które układa się między elementami podczas instalacji.

Ważne jest, aby wiedzieć: nie można używać bitumicznych mas uszczelniających do izolacji wewnętrznej. Mogą zepsuć smak wody.

Aby wykonać izolację zewnętrzną, można zastosować jedną z następujących metod:

 • Zapewnia się wysoki stopień ochrony przed penetracją hydroizolacji. Nakłada się je w dwóch warstwach.
 • Możliwe jest wykonanie bitumicznej powłoki z późniejszym nawijaniem górnej części pnia za pomocą 3-4 warstw pokrycia dachowego.
 • Czasami do tych celów należy stosować folię polietylenową.

Następnie szczelina między pierścieniami i ścianami wykopu wypełniona jest mieszaniną żwiru lub piaskiem. Oprócz wszystkiego wokół konstrukcji powstaje betonowy obszar ze spadkiem od ścian studni.

Instrukcja wideo do samodzielnej budowy studni:

Kopiowanie materiałów jest możliwe tylko ze wskazaniem źródła, które nie zawiera zamkniętych łączy indeksujących.

Jak samodzielnie wykopać studnię

Bardzo istotne jest pytanie, jak samodzielnie wykopać studnię. W ten sposób możliwe jest rozwiązanie wszystkich problemów związanych z zaopatrzeniem w wodę, zwłaszcza gdy nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia do centralnego zaopatrzenia w wodę. Na pierwszy rzut oka, kopanie studni własnymi rękami wydaje się dość skomplikowanym procesem, ale jeśli przestrzegasz wszystkich zasad, możesz sam wykopać studnię.

Kopać dobrze własnymi rękami jest możliwe!

Na początkowym etapie najważniejsze jest prawidłowe określenie miejsca, w którym należy wykopać studnię, a kiedy lepiej wykopać studnię. W tym celu należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

Zabrania się organizowania dobrze położonych źródeł zanieczyszczeń. Oznacza to, że nie jest konieczne instalowanie dobrze położonych w pobliżu śmietników, obornika i stosów kompostu.

Czysta woda jest gwarancją zdrowia

Większość obecności wody zależy od rodzaju gleby i topografii.

W daczy, najlepszym rozwiązaniem do umieszczenia studni jest umieszczenie jej w pobliżu miejsca na zużycie wody. Jednak bliskie położenie w pobliżu domu jest uważane za nieodpowiednie - co najmniej pięć metrów.

Należy również zauważyć, że w przypadku samodzielnego zaopatrzenia w wodę witryny odpowiedni jest odwiert o głębokości 5-20 metrów. Pomimo faktu, że istnieją studnie do 30 mw porównaniu ze studnią, jest to nieopłacalne.

Wiele osób ufa takim "profesjonalistom", którzy są w stanie określić optymalną lokalizację dla studni za pomocą drucianych ramek lub gałązek wierzby. Uwierzcie takim rzemieślnikom, czy nie, osobistym interesom wszystkich. Jedno jest pewne, twoi sąsiedzi mają wodę, więc możesz także kopać studnię na swojej stronie.

Czysta woda w studni

Nie jest pożądane kopanie studni na wiosnę, istnieje możliwość popełnienia błędu z głębokością.

Najlepszy czas uważa się za koniec zimy lub koniec lata. Zimą trudniej jest kopać, ale czasami nie można wykopać studni w innych porach roku.

Kopanie studni jest konieczne w sposób ciągły, aby zapobiec przywieraniu kolumny.

Ważne jest, aby wyciągnąć pierścienie za pomocą wyciągarki lub żurawia.

Z reguły trzy osoby zajmują się kopaniem studni, pracując z łomem lub łopatą, przemieniają się nawzajem.

Przejrzysty proces kopania studni

Kamienie są wykańczane krótkim łomem, a następnie są wiązane za pomocą sznurów i wydobywane ze studni za pomocą bramy na drewnianych kozłach.

Ziemia jest wyprowadzana na powierzchnię przez wiadro

Miejsce jest wybrane, materiały są przygotowane - to znaczy, że możesz zacząć kopać. Warto zauważyć, że bardzo trudno jest zainstalować studnię z betonowych pierścieni, ale jest to możliwe, jeśli używa się ręcznego wciągnika, który jest zawieszony na statywie składającym się z drewnianych belek.

Jak przebiega proces budowy? Najpierw wykonuje się kopanie o średnicy równej średnicy pierścienia betonowego. U dołu spód powinien być płaski i poziomy. Następnie musisz wykopać ziemię w pierścieniu. Następnie, gdy kopanie się rozwija, zaczyna spadać pod własnym ciężarem. Po dostatecznym pogłębieniu pierścienia na nim ustawiona jest następująca.

Gdy pojawi się woda, należy kontynuować kopanie, podczas gdy woda jest wypompowywana za pomocą pompy. Jeśli woda pojawia się bardzo szybko, przestań kopać.

Zdjęcia etapowego kopania studni

Średnica powinna być nieco większa niż betonowy pierścień

Proces przesuwania pierścieni betonowych

Do zainstalowania pierścieni potrzebny jest dźwig lub "złodziej"

Instalowanie ostatniego dzwonka

Nie zapominaj, że na dnie studni trzeba położyć duże, dobrze umyte kamienie, górną część pokrytą warstwą umytego żwiru lub pokruszonego kamienia. Taki filtr chroni przed wnikaniem piasku do wody.

Przed użyciem studnię należy przepompować. Mycie można zatrzymać po 8-20 godzinach.

Jeśli więc traktujesz takie prace jak odpowiedzialne kopanie, to proces ten nie wydaje się nie do zniesienia. Zobacz także, jak zrobić dom dla studni własnymi rękami.

Dodaj komentarz

− 3 = 1