Nazwa kategorii

Jak podłączyć kompresor z lodówki bez przekaźnika

Uruchomienie przekaźnika sprężarki lodówki na 220 V i 380 V

Przekaźnik jest małym elementem znajdującym się bezpośrednio przy obudowie sprężarki, sprężarka jest jedną z głównych części lodówek, a jeśli nie działa lub nie może uruchomić się automatycznie, urządzenia domowe nie będą działać. Czy możliwe jest przeprowadzenie niezależnej diagnozy w przypadku nieprawidłowego działania? Jest to możliwe, jeśli rozumiesz, jak dokładnie działa ta część i do czego służy przekaźnik.

Jak sprawdzić parametry sprężarki sprężarki

W przypadku wadliwego działania lub braku włączenia konieczne jest sprawdzenie rezystancji za pomocą multimetru, jak gdyby nastąpiła awaria, może to spowodować porażenie prądem. Innymi słowy, test przeprowadza tester w celu zbadania uzwojenia w celu wykrycia jego uszkodzenia. Mistrzowie nazywają to dzwonieniem. Najpierw można sprawdzić użyteczność sprężarki lodówki za pomocą 3 podstawowych parametrów.

Sprawdź parametry robocze sprężarki chłodziarki, ale wymaga to pewnej wiedzy

Jeśli uzwojenie jest naprawdę uszkodzone, poziom napięcia może skoczyć i zostać przeniesiony na powierzchnię obudowy. Z reguły może się to zdarzyć w przypadku starych urządzeń. Poprawność urządzeń chłodniczych jest weryfikowana poprzez pomiar rezystancji w każdym zetknięciu 3 obecnych i, wraz z korpusem urządzenia, ważne jest, aby w miejscu wykonywania nakłuwania nie było farby. Jeśli rezystancja uzwojeń nie przeskoczy i nie dojdzie do uszkodzenia, na panelu diagnostycznym zaświeci się ikona nieskończoności. W przeciwnym razie kompresor można nazwać wadliwym.

Jeśli wywołanie nie daje prawidłowego wyniku, ale istnieją wskazania, że ​​konieczna jest naprawa urządzenia gospodarstwa domowego, wymagana jest diagnostyka ciśnienia lub jego pomiar za pomocą manometru.

Konieczne jest prawidłowe podłączenie końcówek symulatora do stojaka do wnęki dyszy wylotowej, wszystkie niezawodnie się łączą, a następnie wskaźniki są wyłączane przy włączonej sprężarce. Jeśli wyświetlacz wyświetla ciśnienie 6 atmosfer, a liczba zaczyna wzrastać, diagnoza potwierdza sprawność urządzenia. Jeżeli ciśnienie jest niższe lub zaczyna opadać, naczynie ciśnieniowe należy wymienić.

Równie ważne jest wywołanie i sprawdzenie, czy działa przekaźnik termicznego uruchamiania, który pomoże określić, czy prąd płynie do silnika. Pożądane jest przyjęcie za podstawę przekaźnika w stanie gotowości do pracy, co potwierdza testowanie, a następnie użycie takiego urządzenia jak multimetru z kleszczami. Po podłączeniu przekaźnika roboczego do komory sprężarki wymagany jest multimetr. Odbywa się to poprzez zaciśnięcie jednego z przewodów za pomocą kleszczy. Na mocy silnika, wskaźniki na testerze zależą bezpośrednio. Na przykład, jeśli moc wynosi 140 W, wówczas wyświetlacz pozwoli usunąć wskaźniki 1,3 V. Jeśli moc wynosi 120 W, wskaźniki mogą się różnić w granicach 1,1-1,2 V. W tym przypadku przekaźnik jest niezawodny i nadaje się do działania , ale coraz częściej zdarza się, że kompresor się zepsuł, a eksperci zalecają rozpoczęcie go za pomocą testu.

Regulacja przekaźnika uruchamiania lodówki

Aby silnik lodówki działał jak najpełniej, koniecznie musi być obrót pola elektrycznego znajdującego się wewnątrz. Aby zapewnić ten moment i wykluczyć fakt, że silnik w ogóle zatrzymał się lub przestał pracować, konieczne jest doprowadzenie prądu do 3 zwojów w fazie odpowiadającej wartości. Efektem takich działań będzie obecność wektorowego pola, które zapewni nieprzerwany obrót, który napędza wirnik.

Cewka przekaźnika rozruchowego i element grzejny z płytką bimetaliczną przekaźnika ochronnego są połączone szeregowo z pracującym obwodem uzwojenia

Podczas badania parametrów przekaźnika trójfazowego w sieci 380 V można stwierdzić, że będą one najwyższe na tle wszystkich innych typów połączeń. Umożliwia to wykorzystanie tej części do produkcji przemysłowej, jednak modele trójfazowe uważa się za nieodpowiednie dla urządzeń domowych.

Proces nie będzie tak płynny jak w przypadku wektorów w ilości 3 sztuk, ale to wystarczy do funkcjonowania urządzenia gospodarstwa domowego.

Jeżeli występuje tylko 1 faza, to występowanie pola wirującego jest ściśle wykluczone, ponieważ wymagana jest obecność 2 wektorów. Aby uzyskać wymagany wskaźnik w mieszkaniu lub domu prywatnym, zainstalowana jest sprężarka, dzięki czemu następuje zmiana napięcia pod kątem 90 °. Ze względu na zmienne pole, które uzyskuje się podczas obrotu, rotor jest uruchamiany w wymaganym kierunku. Obwód z napięciem trójfazowym nie jest przewidziany do użytku w domach prywatnych i mieszkaniach.

Powodem jest to, że trudno jest podłączyć przewody i uruchomić urządzenie własnymi rękami, ponieważ jest to wymagane:

  • Doświadczenie zawodowe;
  • Niezbędne narzędzie;
  • Doskonała znajomość teorii.

Przeciętny człowiek bez doświadczenia w pracy z elektrycznością jest trudny do poradzenia sobie z zadaniem uruchomienia systemu. Ze względu na jedną fazę połączenie nie jest trudne, a znajomość wszystkich elektryków nie jest wymagana.

Czy to możliwe i jak podłączyć sprężarkę z lodówki bez przekaźnika

Kiedy może być konieczne podłączenie sprężarki lodówki bezpośrednio bez przekaźnika? Kiedy działa niepoprawnie, pęknięcie, problemy z okablowaniem. Wszystkie czynności związane z podłączeniem klimatyzatora powinny być wykonywane tak poprawnie, jak to możliwe, co wyeliminuje problemy. W szczególności początkowo sprawdzane jest uzwojenie służące do penetracji i przenoszenia prądu do powierzchni obudowy. Jeśli są miejsca, w których nastąpiło uszkodzenie, można uzyskać porażenie prądem podczas korzystania z urządzenia nawet po prostu przez otwarcie drzwi.

Uzwojenia sprężarki 2 - rozruch i praca, które są połączone ze sobą wspólnym. Aby to zadziałało, musisz przyłożyć napięcie do rozruchu, a następnie przejść do pracy

  • podłączenie lewego zacisku do wyjścia uzwojenia;
  • podłączenie prawego zacisku do dowolnego miejsca w obudowie;
  • testowanie pierwszego, drugiego i trzeciego wyjścia.

Jeśli urządzenie pokazuje niezawodność wszystkich 3 wyjść i nie ma przebijania, możesz połączyć się. Ponadto, poprzez zaciski, sprężarka jest podłączona do napięcia. Początkowo dysk jest podłączony do widoku ogólnego, a następnie do operatora. Prąd roboczy jest krótkotrwałym prądem, dotykając gołego drutu.

Działania powinny być tak dokładne, jak to tylko możliwe, aby uniknąć szkód dla zdrowia.

Zaraz po przyłożeniu napięcia lodówka mruga, a jeśli dotkniesz terminala startowego, powietrze zacznie się włączać, a powietrze przepływa. Optymalny czas pracy wynosi 15 minut, a także można poczuć lekkie nagrzewanie obudowy.

Rezystancja elektryczna zwojów sprężarki w lodówce

Bez względu na rodzaj lodówki, którą musisz zdiagnozować i jak to wygląda, musisz skontaktować się ze specjalistą. Często zły rozruch ze względu na to, że przekaźnik 103n0021 nie może podpierać startowych kontaktów, od producentów z Atlanty, Indesit i Ariston.

Jeśli sprężarka działa nieprawidłowo, należy sprawdzić rezystancję za pomocą testera

Ponadto pożądane jest wywoływanie urządzenia w przypadku awarii, co wyeliminuje prawdopodobieństwo wystąpienia urazu elektrycznego.

Podczas testu dokonuje się pomiaru między powierzchnią obudowy a stykami. W tym celu na ciele jest określony punkt, a na nim zamocowany jest terminal i wybrane jest miejsce bez farby. Alternatywnie, drugi terminal jest podłączony do styków, a jeśli oporność jest normalna, multimetr pokaże znak nieskończoności. Jeśli nie ma takiej ikony, to gdzieś wystąpi usterka, dlatego konieczne jest zdjęcie pokrywy przekaźnika rozruchowego, odłączenie tego urządzenia.

Rezystancja jest sprawdzana za pomocą omomierza w określonej kolejności:

  1. Rezystancja między stykami znajdującymi się na dole jest sprawdzana.
  2. Badanie jest prowadzone między tymi kontaktami, z których jeden znajduje się w lewym dolnym i lewym górnym rogu.
  3. Badane są dolne i górne prawe styki.

Wszystkie uzyskane dane należy sprawdzić przy pomocy specjalnej tabeli, która da odpowiedź na pytanie o optymalną wartość rezystancji dla tego konkretnego modelu. Należy pamiętać, że opór uzwojenia początkowego jest znacznie wyższy niż uzwojenia roboczego, ale w modelach importowanych jest niezwykle rzadki, może być odwrotnie.

Jak sprawdzić i uruchomić kompresor chłodziarki (wideo)

Elektryczność wymaga kompetentnego i indywidualnego podejścia, dlatego też, jeśli wcześniej nie musieli Państwo wykonywać takiej pracy, wskazane jest skontaktowanie się ze specjalistą posiadającym odpowiednie wykształcenie i szkolenie. Pomoże to uniknąć problemów w postaci złamania i urazu elektrycznego.

Podłączanie sprężarki chłodziarki do nowego urządzenia

Czas więc rzucić starą zepsutą lodówkę na śmietnik? Nawet jeśli nie podlega już naprawie (na przykład z powodu wycieku freonu), wciąż posiada cenne jednostki robocze i części zamienne, które należy usunąć! Przede wszystkim dotyczy to sprężarki lodówki. Przydaje się niejednokrotnie do pompowania powietrza, na przykład na kółkach lub do domowego natrysku - aerografu. Aby wyjąć kompresor z lodówki, należy odkręcić tylko 4 nakrętki i odciąć tylko 2 rury - wlot i wylot - piłą do metalu. Trzecia rura (freon) jest mocno przytłumiona. Rurkę miedzianą w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia można po prostu ukąsić przecinakami drutu, a nie piłować. Oczywiście przed przystąpieniem do demontażu należy odłączyć lodówkę od gniazdka!

Następnym krokiem jest sprawdzenie usuniętego urządzenia pod względem operatywności. Aby to zrobić, musi być podłączony do sieci elektrycznej. Jeśli działa sprężarka, dźwięk syku jest wyraźnie słyszalny - powietrze jest zasysane do jednej probówki i wrzucane do drugiej. Usunięcie węzła ze starej lodówki powinno być tak czyste, jak to możliwe, tak aby olej w nim pozostawał nienaruszony. Konieczne jest przecięcie kabla prowadzącego do czujnika temperatury, następnie należy zmierzyć rezystancję i sprawdzić położenie zamkniętych styków, które będą używane podczas dalszego montażu, bardzo dobrze, jeśli obwód starego obwodu elektrycznego lodówki jest zachowany.

Po ustaleniu rurki wylotowej ze sprężarki, lepiej jest oznaczyć ją natychmiast, ponieważ będzie ona musiała przymocować do niej filtr oleju. Aby zużyta sprężarka w nowym urządzeniu nie przegrzewała się przed upływem czasu, lepiej jest zainstalować nowy przekaźnik, najlepiej jeśli przekaźnik jest oryginalny, co odpowiada marce starej lodówki. Aby prawidłowo podłączyć przekaźnik, musisz przestudiować schemat lodówki i połączenia, aby wyprodukować dokładnie w takiej samej kolejności, jaka była w lodówce i która pokazuje obwód. Jeśli dokumenty w lodówce nie są zachowane, schemat połączeń można znaleźć w Internecie.

Ponadto nowe urządzenie będzie musiało być wyposażone w odbiornik, który można kupić w sklepie lub wyprodukować niezależnie. Do montażu wymagana jest butelka z tworzywa sztucznego, przez otwory w pokrywie, przez które przechodzą rury wejściowe i wyjściowe. Po włożeniu probówek, butelka powinna być wypełniona żywicą epoksydową, a zanim żywica stwardnieje, butelka musi stać z pokrywką w dół. Po zestaleniu się żywicy, probówki i wieczko zostaną mocno osadzone w butelce.

Do podłączenia jednostki pompującej powietrze do urządzenia potrzebny jest wąż spryskiwacza szyby przedniej, który podobnie jak przekaźnik można kupić u dowolnego dealera samochodowego. Podczas pracy urządzenia należy uważnie monitorować poziom oleju, który zapobiega przegrzaniu. Pamiętaj również, że sprężarka ze starej lodówki nie powinna pracować dłużej niż 45 minut.

Jak sprawdzić okablowanie i podłączyć kompresor ze starej lodówki bez przekaźnika i obwodu?

Wiele osób jest zainteresowanych podłączeniem kompresora bez przekaźnika, i istnieją istotne niuanse, których informacja jest dość trudna do znalezienia. Tutaj nie chodzi o schemat, ale o zasadę, która jest ważna. Na początek musisz wywołać ogólne wyjście, które jest dworkiem, na lewo od dwóch pozostałych. Podłączając terminal do wspólnego terminala, musisz znaleźć drugie uzwojenie drugiego terminala. Na przykład jedno wyjście pokazuje 14 OM, a drugie pokazuje 37,9 OM. Które z tych uzwojeń działa? Wiele osób błędnie twierdzi, że działające uzwojenie to takie, które wykazuje większy opór. Ale to z gruntu nie jest prawdą.

Praca to uzwojenie, które wykazuje mniejszy opór! A tym, który pokazuje większy opór, jest start (start)! Jeśli pomylisz je i podłączysz sprężarkę niepoprawnie, szybko się przegrzeje i nie potrwa długo. Dlatego w tym przypadku potrzebujesz dokładności!

Ta zasada działa na sprężarki lodówek i nie należy o tym zapominać. Następnym obowiązkowym etapem przygotowawczym przed podłączeniem jest sprawdzenie, czy któreś z uzwojeń przedostaje się do obudowy. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że dotkniesz ciała działającego urządzenia i będziesz w szoku. I nie jest to wykluczone, ponieważ kompresor nie jest nowy. Aby to sprawdzić, należy dotknąć wyjścia uzwojenia za pomocą lewego zacisku, a po prawej stronie - w dowolnym miejscu w obudowie, można przetestować zarówno drugie, jak i trzecie wyjście. Tylko wtedy, gdy urządzenie pokazuje, że wszystkie trzy wyjścia są niezawodne i nie uderzają, można podłączyć taką sprężarkę do działającego urządzenia.

Następnym krokiem jest użycie zacisków do podłączenia sprężarki ze starego sprzętu chłodniczego do napięcia. Najpierw - na wspólnym drucie i na robotniku. Napięcie początkowe zostanie przyłożone przez krótkie dotknięcie odsłoniętego drutu. Ale trzeba to robić ostrożnie i ostrożnie, aby nie doszło do porażenia prądem. Po przyłożeniu napięcia sprężarka zaczyna szumieć, a kiedy dotykamy wyjścia wyjściowego, włącza się i zaczyna wydmuchiwać powietrze. Optymalny czas pracy - 10-15 minut, w tym czasie dozwolone jest podgrzewanie korpusu urządzenia, do 50 stopni, ale więcej nie może być dozwolone.

Jeśli okablowanie jest w porządku, musisz wymienić olej!

Oczywiście można zostawić olej i stare, ale czy warto poświęcić tyle wysiłku, aby podłączyć stary kompresor do nowego urządzenia tylko przez kilka sesji roboczych? Najprawdopodobniej w środku znajduje się od dawna olej, który zawiera cząstki metalu i słabo chroni urządzenie przed przegrzaniem. Najlepiej całkowicie opróżnić stary olej i dodać nowy olej silnikowy. Gdzie go wypełnić - to nie jest pytanie. Z reguły duża śruba jest wyraźnie widoczna na obudowie sprężarki, którą należy odkręcić kluczem. Przez otwartą dziurę starą odsącza się i wylewa nowy olej.

Jak mogę przedłużyć żywotność sprężarki?

Zapobieganie przegrzaniu i przedwczesnej awarii sprężarki jest wystarczające, prawidłowe podłączenie do gniazd elektrycznych i ograniczenie czasu. Dobrym pomysłem jest podłączenie kondensatora pomiędzy wyjściem wspólnym i wyjściowym, zwłaszcza jeśli był on stojący w lodówce. To proste urządzenie zwiększa sprawność silnika i przedłuża jego żywotność.

jak włączyć sprężarkę z lodówki bez przekaźnika przekaźnikowego?!

Zgodnie z nauką: opór uzwojenia początkowego jest zawsze większy niż uzwojenie robocze!

Na uzwojeniach sprężarki 2 - rozruchu i pracy, połączonych przez wspólny, że będzie musiał działać, aby przyłożyć napięcie do rozruchu, a następnie przełączyć się na działający, można dokonać takiego włączenia przez przełącznik lub RCD.

Jeśli otworzysz przekaźnik (stara próbka) lodówki, pojawi się solenoid, który krótko (mniej niż sekunda) zamyka styki uzwojenia początkowego równolegle do uzwojenia roboczego i współpracują ze sobą. A potem kontakty się otwierają i działa tylko uzwojenie robocze.

Sprężarka chłodnicza ma tylko 3 wyjścia. - jeden wspólny w uzwojeniu początkowym i roboczym.

konieczne jest krótkotrwałe sparaliżowanie wyjścia początkowego i roboczego.

Dodaj komentarz

82 − = 80