Nazwa kategorii

Dach mansardowy z własnymi rysunkami rąk

Dach mansardowy własnymi rękami - rysunki, instrukcje, wskazówki

Dowiemy się, co dziś nazywamy poddasze. Zgodnie z zasadami budowlanymi obowiązującymi w naszych czasach mówimy o umieszczeniu na strychu, którego część elewacji tworzy powierzchnia dachu.

Co więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę linię przecięcia ścian elewacji budynku i powierzchni dachu, to jej wysokość ponad poziomem podłogi nie powinna przekraczać półtora metra.

Dla ich projektu istnieje szeroka gama możliwych rozwiązań. Należy pamiętać, że jedną z głównych cech strychu jest to, że są dwie części nachylenia dachu. Jeden z nich jest bardziej nachylony, drugi - z mocniejszym spadkiem.

Rozważ rodzaje systemów krokwi dla pomieszczeń mansardowych. W tym miejscu opiszemy główne typy takich pomieszczeń, w zależności od ich struktury.

Mówimy tu o płaskiej pochyłej powierzchni. Jednak nachylenie w tym przypadku jest zwykle względnie małe. Zaprojektowanie takiego strychu jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku innych typów, ale w takim pomieszczeniu będzie stosunkowo niewiele miejsca.

Istnieje wiele takich rozwiązań. Porozmawiajmy o niektórych z nich. Jest to również jedna z najprostszych opcji. Wygląda tak.

Jak widzimy tutaj, w projekcie strychu nienaruszona jest integralność dachu. Pozwala to zmniejszyć koszt aranżacji takich lokali.

Zastanów się nad podobną opcją. Jednak zauważamy, że pozwala to zwiększyć rozmiar strychu. Przeznaczony jest do różnego rodzaju urządzeń na dachy.

Jego główna wada jest taka sama jak w poprzednim przypadku. Tutaj jest bardzo mało miejsca. To, co się jednak opłaca, to prostota projektowania tego rodzaju strychu.

Mansard z odległymi konsolami

Tutaj rozważymy bardziej złożoną geometrię.

Widzimy, że projektowanie tego typu strychu stwarza pewne trudności. W tym przypadku pomieszczenie ma znacznie większą objętość niż w poprzednich przypadkach. Istnieje pionowa ściana zewnętrzna, która umożliwia wykonanie wysokiej jakości okien na poddaszu.

Tutaj mówimy o znacznie bardziej skomplikowanej wersji. Dwupoziomowy pokój z kilkoma pokojami może być jedną z opcji na poddaszu.

W tej sekcji przyjrzymy się podstawowym typom. Najprostsze typy to jednoetapowe lub dwuścieżkowe.

Bardziej złożoną opcją jest użycie typu linii przerywanej. Przy stosowaniu takiej różnorodności wewnętrznej przestrzeni, która może być wykorzystana na pokój na poddaszu, znacząco wzrasta. Ta opcja to rodzaj dwuspadowego dachu.

Bardziej złożone opcje to te, które są wykonane w formie kopuły, piramidy lub stożka.

Jest jeszcze czwarty etap, który jest również nazywany biodrem. W rzeczywistości tutaj mówimy o dachu dwuspadowym, uzupełnionym o dwie dodatkowe rolki, które znajdują się z przodu iz tyłu.

Nie można też nie wspomnieć o dachach wielkokadłubowych. Chodzi tu o połączenie dwóch lub więcej szczytów, które są do siebie prostopadłe.

Poniższy rysunek ilustruje niektóre z ich typów.

Odmiany poddaszy nie jest tak mało. Jednak niektóre warianty są dość rzadkie. Jednym z najczęstszych - jest to złamana mansarda. Co dokładnie mamy na myśli mówiąc o tym?

W rzeczywistości mówimy o konwencjonalnym dachu dwuspadowym. Różnica polega tylko na tym, że w rozpatrywanym wariancie każda rampa jest podzielona na dwie sekcje (jest to najpowszechniejszy wariant, ale może istnieć więcej niż dwie takie sekcje), które mają różne nachylenia. Część znajdująca się w środku jest mniej pochylona, ​​a na krawędziach - większa. Pozwól nam wyjaśnić, co zostało powiedziane na rysunku.

Przejdźmy teraz do tego, jak to działa. Rozważmy jeszcze jeden rysunek.

Ten schemat pokazuje położenie krokwi, które tworzą ramę. Krótko o nich powiedz, belki zachodzą na siebie. Jest to część, na której montowana jest cała konstrukcja dachu. Z jednej strony - jest to część sufitu na piętrze budynku.

Z drugiej strony na tych belkach zamontowane są inne elementy konstrukcyjne:

 • Regały - pionowo ustawione elementy, które służą jako podpora.
 • Biegi znajdują się na poddaszu.
 • Krokwie dachowe to nachylona podstawa do podłóg.
 • Belki poprzeczne stosuje się do podłóg mansardowych.

Tutaj wymieniono główne elementy projektu. Pokażmy jeszcze jeden schemat.

Oto kilka ważniejszych elementów systemu krokwi:

 • Mauerlatt. Są to podłużnie usytuowane belki, które służą jako główne podparcie dla warstwowych krokwi.
 • Wiszące krokwie. Znajdują się one w górnej części dachu.
 • Dokręcanie służy do zwiększenia wytrzymałości całej konstrukcji.
 • Rozpórki są dodatkowym wsparciem dla warstwowych krokwi.

Dachy wentylowane i niewentylowane

System krokwi jest fundamentem, ale to nie wszystko. Sam dach ma dość skomplikowane urządzenie. W końcu musi chronić dom przed deszczem, chłodem i upałem. Ponadto w domu powstaje kondensacja wody, która może nie tylko spowodować znaczny dyskomfort dla mieszkańców, ale także uszkodzić warstwę izolacji termicznej. Dlatego ma dość skomplikowane urządzenie.

Na warstwowych krokwiach od góry przybitego odbicia (stojaki, które znajdują się wzdłuż krokwi). I na nich - skórki (szyny, położone prostopadle do krokwi). Na dachu zamontowano pokrycie dachu, które jest przykładem urządzenia takiego dachu, w którym zapewniona jest wentylacja.

Ten typ to większość. W obszarach, w których panuje ciepły i suchy klimat, można zainstalować dach, w którym ten rodzaj wentylacji nie jest zapewniony.

Niektóre projekty dachów lukarny

Powiemy Ci, jak mogą wyglądać świetliki dachowe w najczęstszych przypadkach.

Oto projekt dwuspadowego świetlika dachowego. Oto inny schemat, który odpowiada podwójnie pochylonej linii przerywanej.

Jeśli jest w czterech odstępach, umożliwia to przydzielenie większej ilości miejsca na strych. Oto schematyczny diagram systemu krokwi dla nich.

Powyższy schemat przedstawia system krokwi, który można wykorzystać w projekcie. Następnie pokazujemy kolejny przykład dachu czterospadowego (biodrowego).

Technologia budowy dachu własnymi rękami

Jeśli mamy plany budowy strychu, możliwe są dwa główne sposoby:

Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Jeśli wykonasz wszystkie niezbędne prace samodzielnie, to będzie to kosztować znacznie mniej. Ale do tego trzeba będzie ciężko pracować i trzeba będzie wykonywać pracę na jakościowym, profesjonalnym poziomie.

Jeśli zwrócisz się do specjalistów, praca, choć będzie wykonana jakościowo, ale będzie znacznie droższa.

Jeśli zdecydujesz się zrobić to sam, musisz najpierw przygotować niezbędne materiały i narzędzia.

Tworzenie odbędzie się w dwóch głównych etapach:

Do wykonania tej pracy potrzebne są różne materiały:

 • Drewniana belka o różnym przekroju.
 • Płyty mają grubość 3-4 cm i szerokość 15 cm.
 • Materiał dachowy (łupek).
 • Grzałka.
 • Izolacja parowa.
 • Hydroizolacja.
 • Gwoździe na 80 mm.

Wymagane są również narzędzia do pracy:

 • Ostry nóż.
 • Hammer.
 • Siekiera.
 • Zszywacz ze zszywkami.
 • Linia pionu.
 • Ruletka.
 • Piła do metalu.

Ponieważ dach strychowy jest dość skomplikowaną konstrukcją, należy najpierw sporządzić jego schemat i obliczyć części.

Rozważmy sytuację z dwuspadowym dachem mansardowym. Opowiedz o obliczeniach i sposobie ich wykonywania.

Przede wszystkim ważne jest określenie pokrycia dachowego. Musi zostać wybrany na podstawie szczególnych cech sytuacji. W szczególności zwracamy uwagę na dwa różne aspekty tego pytania. Poziom izolacji termicznej i hydroprotekcji na strychu jest znacznie niższy niż w domu.

Ponieważ każda rampa jest podzielona na dwie sekcje, ważne jest określenie kąta nachylenia bardziej stromej sekcji. Należy pamiętać, że jeśli jest on mniejszy niż 15 stopni, wówczas stawia on szczególne wymagania na pokrycie dachu. Jeśli mówimy o nachyleniu większym niż 45 stopni, wówczas do dachu można użyć prawie dowolnego materiału.

Aby określić wagę, musisz najpierw określić jej powierzchnię. W tym celu jego powierzchnia jest podzielona na prostsze figury geometryczne, a ich powierzchnia jest sumowana.

Przy określaniu wagi są brane pod uwagę:

 • waga krokwi i belek,
 • waga grzejnika,
 • waga hydroizolacji,
 • ciężar dachu.

Najpierw określa się wagę na jednostkę powierzchni, a następnie pomnożoną przez jej wartość.

Przy obliczaniu masy nie zapomnij o możliwym ciężarze zastosowanego śniegu i weź pod uwagę jego wartość. Należy również uwzględnić dodatkowy wpływ wiatru.

Montaż krokwi

Przed wykonaniem takiej pracy konieczne jest przygotowanie drewna. Musi być dobrze wysuszony i potraktowany specjalnym środkiem antyseptycznym i opóźniającym palenie.

Pierwszym krokiem jest instalacja Mauerlat.

Nakładany jest na warstwę hydroizolacji. Następnym krokiem jest zamocowanie belki kalenicowej.

Następnie instaluje się krokwie okładzinowe. Dla wygody ich punkty mocowania można zaznaczyć na Mauerlat. Zazwyczaj krok ustawiania krokwi wynosi 70 cm, krokwie są przycinane w celu wzmocnienia połączenia z Mauerlate.

Górne krawędzie krokwi są również ścięte pod kątem. Są zaostrzenia.

Następnie krokwie układane są na szopie i instalowana jest folia paroizolacyjna.

System pokryć dachowych jest podstawą dachu, ale należy zainstalować grzejnik i uszczelnienie.

Przede wszystkim musisz zdecydować o materiale do grzejnika. Kilka wariantów jest dystrybuowanych:

 • Wełna szklana. Jest to tani i skuteczny materiał, ale po ułożeniu powstaje szkodliwy pył. Materiał ten jest bezpieczny, trwały i skuteczny.
 • Płyta z płyty pilśniowej. Ma dobrą izolację termiczną i dźwiękową. W przypadku budynków mieszkalnych zazwyczaj nie jest stosowany.
 • Polyfoam - skuteczny materiał, waży trochę. Jest jednak toksyczny i grozi pożarem.
 • Styropian w swojej charakterystyce jest podobny do pianki, ale nie ma wad.
 • Wełna mineralna. W ostatnich latach jest to najczęściej stosowany materiał do izolacji. Skuteczny w użyciu, prawie bez wad.

Na szczycie krokwi ułożona jest folia hydroizolacyjna, którą należy ostrożnie zamocować. Od dołu wstaw bloki z wełny mineralnej i przymocuj je membraną paroizolacyjną, mocując ją od dołu do krokwi.

Cechy systemów krokwiowych dachów lukarnych

Rama jest zbudowana tak, aby wytrzymała ciężar dachu strychowego wraz z tak zwanym "tortem dachowym". Z drugiej strony, powinien być tak lekki, jak to możliwe, w celu zmniejszenia obciążenia.

Przed użyciem części drewniane należy poddać obróbce antyseptycznej i przeciwpożarowej.

Nowoczesne technologie i wysokiej jakości materiały budowlane pozwalają nam samodzielnie zbudować świetlik o wysokiej jakości. Równocześnie jednak konieczne jest przeprowadzenie właściwego projektowania i obliczania niezbędnych parametrów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość i niezawodność wznoszonego systemu krokwi.

Kliknij tutaj, aby anulować odpowiedź.

W sprawie współpracy prosimy o kontakt przez e-mail: [email protected]

Kopiowanie materiału bez określenia źródła odniesienia jest zabronione. Wszelkie prawa do zdjęć i tekstów należą do ich autorów.

Konstrukcja dachu własnymi rękami

Wykorzystaj cały możliwy obszar, nadaj mu oryginalność i znacznie zmniejsz straty ciepła przez dach - to zadania, które rozwiązuje strych. Jeśli istnieje pewien margines bezpieczeństwa w fundamencie w ten sposób, możesz przekształcić jednopiętrowy dom w dwupoziomowy dom. To przyciąga również fakt, że dach jest zbudowany przez ręce, nawet bez specjalnych umiejętności konstrukcyjnych. Ważne jest, aby nie pomylić się z wyborem materiałów i zrobić wszystko zgodnie z zasadami.

Okna w zwykłej podłodze znajdują się w ścianach. Na poddaszu nie ma ścian ani prawie żadnych ścian. Zastępują dach. Dlatego okna są wyjątkowe: nie tylko muszą wpuszczać wystarczającą ilość światła, ale także wytrzymywać obciążenie wiatrem i śniegiem, które są znacznie bardziej na dachu niż na ścianach.

Planując poddasze należy wziąć pod uwagę zalecenia SNiP. Zalecają, aby powierzchnia okien zajmowała co najmniej 10% powierzchni podłogi. Więc jeśli strych jest podzielony na kilka pokoi w każdym z nich, powinno być okno.

Budowa świetlików dachowych

Spośród wszystkich metod przedstawionych na zdjęciu okien urządzeń w dachu z penthouse, najłatwiej jest wdrożyć instalację nachyloną. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego stopnia wodoszczelności węzła, a także stosowanie specjalnych modeli ze wzmocnioną ramą i zbrojonym szkłem - obciążenie powierzchni jest znaczne.

Zalety pochyłego okna dachowego:

 • więcej światła, nie tak ostre granice światła i cienia;
 • Powierzchnia dachu pozostaje płaska, a jego relief nie jest skomplikowany;
 • stosunkowo łatwa instalacja.

Planując takie okno, należy pamiętać, że jego powierzchnia zwiększa się wraz ze wzrostem kąta nachylenia. Na jakiej wysokości wygodniej jest zainstalować takie okno i jak zwiększa się jego wysokość w centymetrach w zależności od nachylenia, spójrz na zdjęcie.

Im bardziej strome nachylenie w stosunku do podłogi, tym mniejsza powinna być wysokość okna

Szerokość ramy okna powinna być o 4-6 cm mniejsza niż krok między krokwiami. Następnie można go łatwo zainstalować bez naruszania struktury szkieletu. Jeśli okno jest szersze, należy wykonać nad nim wzmocnioną belkę, obliczyć obciążenie.

Jeśli chcesz mieć większe okno, łatwiej umieścić obok siebie dwa wąskie. Wyglądają nie gorzej niż jeden duży, ale będzie mniej problemów.

Dwa okna obok siebie wyglądają nie gorzej niż jeden szeroki

Podczas instalowania okna mansardowego geometria dachu staje się bardziej skomplikowana: górna i boczna powierzchnia. Z tego powodu system krokwi staje się bardziej złożony zarówno podczas planowania, jak i montażu. Zwiększa się również złożoność układania pokrycia dachowego. Wszystkie doliny są miejscami najbardziej prawdopodobnego pojawienia się przecieków. Ponieważ trzeba robić wszystko bardzo ostrożnie. W regionach z dużą ilością śniegu, pożądane jest instalowanie pokryw śnieżnych nad takimi oknami: aby zapobiec ich odpłynięciu przy ostrym opadaniu.

Urządzenie pionowej mansardy na dachu mansardowym

Plus to okno: w pobliżu można stać w pełni wzrostu. Brakuje im jednak światła, teren staje się bardziej złożony, a dach staje się bardziej problematyczny.

Wpuszczone okno jest zwykle używane, jeśli przez niego wychodzi się na balkon. W innych przypadkach ta metoda urządzenia nie jest najlepszą opcją: światło nie jest wystarczające, cienie są bardzo głębokie, co jest męczące dla oka, geometria staje się coraz bardziej skomplikowana, chociaż nie w takim samym stopniu jak w poprzedniej wersji.

Najłatwiej jest zrobić okno w przedniej części strychu. W tym przypadku nie jest wymagana wzmocniona rama ani wzmocnione szkło. Wystarczy tylko wysokiej jakości szkło. Ta opcja jest najczęściej widoczna na strychu daczy: jest to najtańsza opcja, którą łatwo zaimplementować samodzielnie.

Dzięki niezależnej konstrukcji domów prywatnych z poddaszem, zazwyczaj wybierają zepsuty dach. Pozwala to uzyskać pomieszczenie o dużej powierzchni, bardziej niż pod dwuspadowym dachem.

Przy równej szerokości podstawy (domu) przestrzeń poddasza pod połamanym dachem jest większa niż pod zwykłym dwuspadowym dachem. System krokwi staje się trudniejszy, ale dwuspadowy dach z poddaszem pod zepsutym dachem jest jeszcze bardziej popularny

Konstrukcja łamanego świetlika dachowego jest taka, że ​​zwisy mogą być obniżone dość nisko, co nadaje domowi interesujący wygląd. Ale długi zwis dachu jest nie tylko dekoracyjną rolą. Nadal zamykają górną część ściany od deszczu i usuwają większość wody z piwnicy. Chociaż planowanie powinno mieć formę, że przy silnym wietrze zwiększają one żagiel. Z tego powodu konieczne jest użycie mocniejszych desek i belek. W związku z tym wielkość zwisu dachowego dobierana jest na podstawie kilku czynników, z których najważniejszymi są warunki pogodowe.

Zależy od pokrycia dachowego, ale przede wszystkim - od regionu i warunków pogodowych. Klasyczny wariant pokazano na rysunku: dolne zbocza w stosunku do płaszczyzny podłogi strychu nachylone są o 60 °, górne o 30 °. Na podstawie tych danych i parametrów budynku można obliczyć wszystkie długości. Wystarczy wziąć pod uwagę, że zgodnie z SNIP wysokość sufitu na strychu nie może być mniejsza niż 2 m. Z definicji jest to strych. Komfortowo człowiek poczuje, jeśli sufit podniesie się na wysokości nie mniejszej niż 2,2-2,3 m. Przechodząc od niego zgodnie z zasadami geometrii, obliczyć wymagane długości.

Kąty nachylenia w wersji klasycznej

W klasycznym przypadku obciążenie z osadów na powierzchniach bocznych może nie być brane pod uwagę. Opady mogą się utrzymywać tylko na szczycie, którego kąt nachylenia jest mniejszy niż 45 °.

Zasadniczo pochylenie powierzchni bocznych zwykle wynosi od 45 ° do 80 °. Im bardziej strome zbocze, tym więcej żeglowania ma, należy wziąć pod uwagę: w regionach o silnym wietrze lepiej jest tworzyć łagodnie nachylone dachy. Wtedy obciążenia wiatrem będą odbierane znacznie lepiej.

Rodzaje systemów krokwiowych połamanych dachów

Konstrukcja łamanego świetlika dachowego jest jednym z wariantów systemu krokwi (najczęściej)

Do produkcji ramy spadzistym dachem z rękami najczęściej stosowany surowiec drzewny z drewna sosnowego, gatunek - nie mniej niż 2. Belki sekcja Wybór i deski z dachu zależy od wielkości wybranego pokrycia dachowego (jego waga), wiatru i obciążenia śniegiem w regionie, ustawiając wysokość krokwi. Wszystkie te parametry są brane pod uwagę w obliczeniach. Procedurę tę opisano w SNiP 2.08.01-89 i TCH 45-5.05-146-2009.

Jedna z opcji budowy ramy z wiszącymi krokwiami

Powyżej na rysunku jest rysunek szkieletu z wiszącymi krokwiami. Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy podstawa górnego trójkąta nie jest większa niż 4,5 metra (w tym przypadku jest to szerokość pokoju na poddaszu). Jeśli jest więcej, konieczne jest wykonanie warstwowych krokwi, które powinny opierać się o ścianę nośną pośrodku (poddasze zostanie podzielone na dwie części za pomocą kilku belek).

Kolejna wersja górnej części pokazana jest na zdjęciu poniżej (obrazek można kliknąć). W tym przypadku krokwie boczne są wzmocnione przez rozpórki. Znacząco zwiększają sztywność systemu.

Istnieje drugi sposób osiągnięcia podobnego efektu - do nawiązania walk - na rysunku są one wskazane jedynie przez ledwo widoczne linie. Długość bocznej krokwi jest podzielona na trzy, w tych miejscach ustalane są walki. Będą potrzebne, jeśli powłoka pokrycia dachowego będzie miała stałą masę.

Wariant urządzenia systemu krokwiowego stropu łamanego - z rozpórkami, zwiększającymi sztywność układu

Za niewielką razveram na ramie dachu budynku może być jeszcze prostsze: dwie górne Krokwie wiszące, zaostrzenie, belki stropowe, słupy i pasy boczne (na zdjęciu poniżej).

Budowa systemu krokwiowego łamanego świetlika dachowego dla małego domu

Pęknięty dach małego domu (szerokość nie przekraczająca 6-7 metrów) zbudowano już tyle razy, że na podstawie doświadczeń można powiedzieć, jakie materiały są warte użycia. Wiele parametrów zależy od innych materiałów. Na przykład krok instalacji krokwi jest związany z parametrami izolacji. Aby zapewnić jak najmniejszą ilość odpadów w izolacji, montaż był łatwiejszy, konieczne jest, aby odległość od jednego stojaka do drugiego była nieco mniejsza niż szerokość izolacji (o 20-30 mm). Tak więc, jeśli zamierzasz używać wełny mineralnej, jej szerokość wynosi 60 cm, a następnie regały muszą być zainstalowane tak, aby szczelina między tymi dwoma sąsiadującymi wynosiła 57-58 cm i nic więcej.

Szerokość płyty dla krokwi jest ponownie określana na podstawie izolacji. Dla środkowej strefy Rosji wymagana grubość wełny bazaltowej wynosi 200-250 mm. To nie wszystko. W celu wysuszenia izolacji niezbędna jest szczelina wentylacyjna o średnicy 20-30 mm (bez niej kondensat będzie stopniowo niszczał drewno i uczynił go niezdatnym do użytku). W sumie okazuje się, że minimalna szerokość krokwi powinna wynosić 230 mm. Grubość płyty - nie mniej niż 50 mm. Dotyczy to regionów o słabym wietrze i niezbyt obfitych opadach śniegu. Podsumowując, dla wszystkich krokwi - grzbiet i bok - wymaga płyty 230 * 50 mm.

Jeśli drewno z takich cech jest zbyt drogie, to będzie możliwe wykonanie izolacji w dwóch kierunkach: część wzdłuż krokwi, część nadziewane listwa poprzek. Położyć najniższa 100 mm wełny bazaltowe, dlatego można się na pełny główna płyta 50 x 150 mm i pozostawiono do ventzazor 50 mm i zamawianych 130 x 50 mm. To jest bardziej opłacalne dla pieniędzy.

W przypadku regałów i belek lepiej jest wziąć belkę nie mniejszą niż 80 * 80 mm, lepiej - 100 * 100 mm. Zwłaszcza na obszarach o trudnych warunkach pogodowych - z silnymi opadami śniegu lub silnymi wiatrami.

Dokładniejsze obliczenia należy zlecić specjalistom. Jest to długi proces polegający na zbieraniu obciążeń z pokrycia dachowego, elementów konstrukcyjnych, obciążeń wiatrem i śniegiem. Następnie, zgodnie z pewną formułą, elementy są wybierane. Aby uzyskać więcej informacji na temat obliczania, zobacz poniższy film.

Dach mansardowy własnymi rękami: kolejność instalacji

Urządzenie Mauerlat na dachach poddasza nie różni się od standardowego wykonania. Jeśli dom jest z drewna lub kłód, możesz użyć górnej korony jako mauerlat. Jest on wstępnie impregnowany wysokimi właściwościami ochronnymi.

Jeśli ściana jest wykonana z bloków piankowych, na jej szczycie umieszczona jest wzmocniona monolityczna taśma. Na ścianie z cegły lub złożonej z skorupiaków, innych podobnych materiałów, urządzenie takiego pasa jest opcjonalne. Ścianę układa się w dwie warstwy hydroizolacji, a na górze - poddaje działaniu antyseptycznego pręta - 150 * 150 mm lub kłody. Naprawiono go za pomocą osadzonych szpilek.

Jak do niego mocować nogi Mauerlata i krokwi

Podczas montażu wszystkich elementów stosuje się długie gwoździe o długości co najmniej 150 mm. W najbardziej krytycznych miejscach, połączyć trzy lub więcej elementów lepiej do śrub lub kołków z dwustronnymi gwintami. Pożądane jest wzmocnienie wszystkich połączeń stalowymi płytkami lub narożnikami.

Montaż krokwi dach mansardowy odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy: zbierają kawałki na ziemi, następnie są podnoszone w gotowej formie. Tam pierwszy wystawia ekstremalne projekty, które staną się frontonami. Są odsłonięte pionowo, naprawione. Często wygodniej jest je naprawić długimi prętami, przybite do ściany (tymczasowo). W przygotowanych rowkach w Mauerlacie (są one wykonywane z wymaganym krokiem), dodaje się następujące zmontowane konstrukcje. Są one odsłonięte ściśle pionowo, starannie zamocowane. Jeśli to konieczne, zainstaluj dodatkowe tymczasowe elementy dystansowe, które unieruchamiają je w żądanym położeniu. Belki boczne są zainstalowane.

Jak zbudować zepsuty dach w ten sposób, zebrać węzły, zobacz wideo poniżej.

Druga metoda - konstrukcja zepsutego dachu prowadzi kolejno zbierania elementów bezpośrednio na miejscu. Ta metoda jest wygodniejsza, jeśli konstrukcja jest duża i złożona, można ją podnosić tylko za pomocą specjalnej techniki (dźwigu).

Najpierw zachodzą na siebie belki. Do nich mocowane są zapięcia i zaciągnięcia, umieszczane są tymczasowe podkładki, utrzymujące je w pionie. Następnie montuje się górne i boczne nogi krokwi, instaluje się zaciągnięcia i zagięcia.

Podczas instalacji obserwuje się następującą sekwencję czynności: po pierwsze, ekstremalne elementy są instalowane i ustawiane w pożądanej pozycji, bezpiecznie zamocowane. Jeśli to konieczne, użyj spacerów. Między nimi rozciąga się linia, lina, sznur, który posłuży za przewodnik do instalacji wszystkich kolejnych elementów. Ten prosty ruch pozwala uzyskać idealną geometrię (nie zapomnij sprawdzić kąta nachylenia, pionowości lub horyzontalności).

Na stojakach zamocuj zaciągnięcia - bary, które następnie przymocowują boczne krokwie i na których ustalane jest dokręcanie górnego trójkąta. Naciąganie zapinane na metalowych narożnikach. Ponieważ promienie są długie, są zwisające. Jest to dodatkowo wyeliminowane - po zamontowaniu stóp krokwi górnych - za pomocą pionowych belek o stałej lub regulowanej wysokości. Tymczasowo mogą być wspierane przez stelaże (które nie pociągają za sobą całego systemu).

Jednym z etapów budowy dachu poddasza własnymi rękami

Aby móc wytrzymać wymagany kąt przy zakładaniu nóg krokwi bocznych, wykonuje się szablony do wykonywania cięć. Ale ponieważ geometria budowanych budynków jest rzadko idealna, możesz potrzebować korekty. Aby przetestować wynikowy kąt z kilku desek, jeden szablon jest odrzucany, co weryfikuje poprawność instalacji.

Jeśli standardowa długość tarcicy - 6 metrów - nie wystarczy lub zamów wymaganą długość (kosztowna przyjemność) lub zwiększ. Podczas budowania do punktu połączenia dwie płyty o rozmiarze co najmniej 0,6 m (30 cm z każdej strony węzła) są pobijane. Są przybite gwoździami lub przykręcone śrubami.

Niezawodny sposób na budowanie krokwi. Długość "łaty" jest nie mniejsza niż 60 cm

Po zainstalowaniu krokwi bocznych, pozostaje zainstalować górne krokwie. Również dla nich przygotowano szablon, wstępnie uziemiony na ziemi i zainstalowany na górze.

Prawie wykończona rama

Górna część może być wykonana inaczej. Jego struktura zależy od szerokości podstawy. Jak to zrobić, spójrz na zdjęcie poniżej.

Jak utworzyć górny trójkąt na zepsutym dachu

Ponieważ konstrukcja dachu z desek dachowych nie zapewnia obecności grzbietu, pręt jest mocowany do środka pośrodku, do którego przymocowane są zbocza mocujące trójkąt w wymaganym położeniu.

Górna część jest przytwierdzona kawałkami, przybita do bruku w środku belki

Można uznać, że dach poddaszy własnymi rękami jest zbierany. Pozostaje zamontować materiał pokrycia dachowego i zrobić ocieplenie (możesz w tej kolejności, możesz jednocześnie). Cechy izolacji dachów strychowych są opisane tutaj.

Podczas instalacji systemu krokwi mogą pojawić się pytania dotyczące montażu węzłów - przecięcia i połączenia kilku elementów konstrukcji. Na zdjęciu widać rysunki kluczowych połączeń.

Jak wykonać połączenie elementów systemu krokwi dachowych

Druga wersja połączenia krokwi bocznych i górnego trójkąta. Śruby służą do bardziej niezawodnego mocowania.

Jak wykonać górny trójkąt i stopę krokwi na dachu poddasza własnymi rękami

Sposoby mocowania nóg krokwi do Mauerlate lub, jak w tym przypadku, do belki bocznej pokazano na rysunku poniżej. Aby ułatwić montaż ciężkiego elementu, solidna deska (belka) jest przybita do krokwi od dołu, co ogranicza jej ruch: płyta opiera się o krawędź i nie pozwala jej opaść niżej.

Kilka opcji mocowania krokwi do Mauerlatu

Jak zamocować górny trójkąt i nogę krokwi na dachu poddasza własnymi rękami -

ta liczba jest niepoprawna w miejscu załamania okazała się garbem.

Rysunki dachów mansardowych

Strych w prywatnym domu jest idealnym rozwiązaniem do rozbudowy mieszkaniowej lub użytecznej strefy gospodarczej bez ukończenia górnego piętra. Budowa strychu na poddaszu to oryginalna i nowa fasada domu, oszczędzająca energię poprzez zmniejszenie strat ciepła na dachu i zwiększenie przestrzeni życiowej. Ale duża wielkość domu - nie jest powodem, aby rozpocząć pracę nad układem strychu: jest to konieczne, aby mieć podstawę o wystarczającej wytrzymałości na obciążenia wagi, jako gotowe przestrzeń na poddaszu będą musiały gruntownie przebudować.

Gotowy poddasze

Głównym różni się od konwencjonalnej przestrzeni poddasza - prawie nie ma ściany w tradycyjnym sensie, gdy ściany jest zmodyfikowany układ kratownicowy zbudowana z licznych nachylonych powierzchniach dachowych. Ponieważ konstrukcja okna będą bardzo różne - nie powinny kolidować z naturalnym światłem, i przyjmuje obciążenie w postaci deszczu i silne wiatry - Wpływ warunków pogodowych na spadzistym dachem jest silniejsza niż masywnych elementów budowlanych.

Ważne! Rozporządzenie SNiP przewiduje, że powierzchnia otworu okiennego nie powinna być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi we wspólnym pomieszczeniu. Dlatego przy dzieleniu pokoju na poddasze z przegrodami pożądane jest wykonanie okna w każdym nowo utworzonym pomieszczeniu.

Obszar okna na poddaszu

Łatwiej jest, taniej i szybciej zamontować pochyłe okna na dachu strychu, niż zrobić specjalną pionową półkę, naruszając obliczenia projektowe. W każdym przypadku otwór okienny musi być wodoodporny lub należy zamówić okno ze wzmocnionym szkłem i wzmocnionym profilem z tworzywa sztucznego.

Zalety montażu pochyłego okna dachowego:

 1. Duży strumień naturalnego światła, wygładzający światłocień;
 2. Nie ma potrzeby radykalnej zmiany kształtu dachu i zmiany jego wypukłości;
 3. Prosta instalacja, możliwa do wykonania przez właściciela.

Świetliki

Stopień podświetlenia zależy od powierzchni otworu, która jest proporcjonalna do kąta nachylenia dachu. Dlatego oczywisty wniosek: bardziej stromy, połamany świetlik dachowy, tym szerszy i wyższy powinien być otwór okna. Grubość profilu metalowo-plastikowego powinna prawie zmieścić się w odległości między krokwiami, tak aby było coś do przymocowania okna, nie niszcząc systemu krokwi. Jeśli zamówisz szersze okno, będziesz musiał wykonać wzmocniony sweter, który zabezpiecza okna krokwi wycinane na ramie. Jeśli chcesz zainstalować szerokie okno, musisz najpierw pomyśleć o opcji zainstalowania dwóch małych sąsiednich okien, tak aby dach pozostał nienaruszony.

Nadproża na poddaszu

Po zainstalowaniu systemu Windows Dormer (słuchowej okno pionowe, wymaga usunięcia ramki poza poddaszu), geometryczny kształt dachu jest konieczne, aby utrudnić montaż górnych i bocznych dolinach, jest również skomplikowany i układania lub montaż pokryć dachowych. Gotowy system krokwi jest o wiele trudniejszy do przebudowy niż układanie nowego okna dachowego w indywidualnym projekcie. Endovs musi być starannie uszczelniony, ponieważ ich położenie i geometria w odniesieniu do stałych wpływów atmosferycznych sprawiają, że te miejsca są najbardziej narażone na wilgoć i przenikanie zimna. W regionach o średniorocznie wysokich opadach zaleca się wykonywanie bałwanów nad lukarnami. Ale główna zaleta lukarny - możesz stanąć obok niego przy pełnym wzroście - przewyższa wszystkie wyeliminowane wady.

Okno, które ogrzewa się do dachu, powstaje, gdy w tym oknie organizowane jest wyjście na balkon. W innych przypadkach jest to nieatrakcyjna opcja: słabe oświetlenie naturalne, nieuzasadnione komplikacje geometrii dachu, większe koszty pracy przy minimalnym efekcie.

Dormer na strychu

Najtańsza opcja - okno na końcu strychu - tanie i praktyczne rozwiązanie, które jest w pełni zrealizowane bez pomocy z zewnątrz.

W budownictwie indywidualnym często budowany jest dom z poddaszem ze stłuczonym dachem, choć jest to droga decyzja. Zniszczone świetliki dachowe dzięki swoim cechom konstrukcyjnym znacznie zwiększają użyteczny obszar wnętrza strychu. Przy tej samej szerokości piwnicy domu i podłogi pomieszczenia na takim poddaszu będą miały większą powierzchnię ze względu na występy i nisze niż pokoje pod dachem o konwencjonalnej konstrukcji.

System kratownic mansardowych

Standardowa konstrukcja spadzistym dachem pozwala obniżyć zwisy okapu znacznie niższe, nie tylko co na zewnątrz domu jest bardzo oryginalne - takie zwisy chronić mury i fundamenty budynku przed wiatrem i wilgocią, opadami i kierowane z dala od domu.

Im trudniejszy jest złamany dach własnymi rękami, tym większa zależność niezawodności konstrukcji od materiałów, z których wykonany jest dach, warunki klimatyczne, grubość belek krokwi i inne czynniki. Klasyczny dach poddaszy własnymi rękami, których rysunki podano poniżej, ma stosunek nachylenia dolnych ramp do podłogi przy 60 °, górne promienie - przy 30 °.

Klasyczny strych

SNP określa wygodną wysokość dachu sufit w pomieszczeniu. - co najmniej 2 m Stąd schemat spadzistym dachem 600 jest uzasadnione i niezawodności konstrukcji zapewnione jest grubsze belki i belkę wiązary niż regeneracji konwencjonalnego dachu dwuspadowego.

W klasycznej konstrukcji strychu nie bierze się pod uwagę siły wiatru i obciążenia od ciężaru śniegu po bokach dachu o dużym nachyleniu. Śnieg gromadzi się na górnej powierzchni dachu, wykonanej ze spadkiem 300-450. Im większy jest kąt nachylenia dachu, tym bardziej odporność wiatr dachu, więc pogoda z silnych wiatrów jest niezbędne do zbudowania dachu z małym stoku, a to wszystko na poddaszu jest problemem - powierzchnia domu w takich okolicznościach musi być dość duża.

Rama połamanego dachu zbudowana jest z drewna sosnowego z pierwszego lub drugiego gatunku. Do obliczeń są regulowane takie parametry jak przekrój belki i deski, wymiary i ciężar dachu z różnych materiałów budowlanych, obciążenia śniegiem i wiatrem, krok mocowania krokwi.

Wiszące krokwie

Konstrukcja dachu z zawieszonym systemem dachowym jest uzasadniona, jeżeli podstawa trójkąta (na powyższym rysunku) ma rozmiar ≤ 4,5 m - określa to szerokość poddasza. Jeśli szerokość jest większa, wówczas montuje się krokwie warstwowe, które są przymocowane do ściany.

Jak obliczyć dach złamanego typu

Krok między krokwiami jest często określany przez szerokość izolacji - to rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na materiałach rolkowych, a odległość między krokwiami jest wybrana o 2-3 cm mniej niż szerokość materiału izolacyjnego. Na przykład, jeśli szerokość płyty z wełny mineralnej wynosi 60 cm, odległość między sąsiednimi słupkami powinna wynosić 57-58 cm.

Punkty mocowania w zepsutym dachu

Nogi krokwi są również obliczane na szerokość, w oparciu o parametry izolacji. Aby przewietrzyć warstwy izolacji termicznej, konieczne jest zapewnienie szczeliny wentylacyjnej o średnicy 20-30 mm, w przeciwnym razie gromadzenie się kondensatu spowoduje gnicie drewna, a następnie - i psucie się izolacji. W przypadku średnich warstw, grubość izolacji nie może być większa niż 230-250 mm, a więc minimalna szerokość nóżek krokwi wynosi 230 mm przy grubości płyty ≥ 50 mm. Im więcej wiatrów, temperatur i obciążeń śniegowych w regionie, tym grubsze krokwie powinny być wykonane.

Zepsuty dach strychu

Zalecamy: Aby zaoszczędzić drewno, izolację można ułożyć w dwóch kierunkach: wzdłuż i w poprzek krokwi, tworząc między warstwami cienką i rzadką skrzynię. Przy minimalnej grubości płyty z wełny bazaltowej 100 mm można zastosować płytę o wymiarach 50 x 150 mm, pozostawiając 50 mm szczeliny wentylacyjnej.

Mauerlat na dachu poddasza jest wyposażony w standardowe metody - mocowanie belki do ściany drutem, kotwami lub szpilkami. Jeśli dom jest lumbered lub log, górna korona dziennika, nasycone antyseptyczne i substancje, które zwiększają odporność drewna na wilgoć, może służyć jako mauerlatom.

Mocowanie krokwi na mauerlate

Dla mauerlat w domu gazobeton wylewa się na szczycie murów monolitycznego zbrojonego rusztu, a on jest przymocowany do mauerlat betonowa do prętów ściennych. W przypadku ścian wykonanych z cegły lub betonu zbrojonego taka betonowa kratka nie jest konieczna - materiał samych ścian jest dość mocny i odporny na wszelkie metody mocowania systemu krokwi. Trzeba tylko do wodoodpornej dwuwarstwową na całym obwodzie w domu, jak i belki mauerlat sekcja mm proces 150 antyseptyczny.

Instalacja na dachu

Do montażu elementów konstrukcji krokwiowej stosuje się długie gwoździe - 150-200 mm. W narożnikach i na przecięciach ścian nośnych z wewnętrznymi przegrodami domu, lepiej jest wykonać połączenia śrubowe lub zastosować dwustronne kołki gwintowane. Zaleca się również, aby wszystkie skrzyżowania elementów dachu były wzmocnione metalowymi płytami.

Składanie elementów systemu krokwi

Montaż systemu dachowego strychu można przeprowadzić za pomocą dwóch opcji:

 1. Składanie elementów na ziemi, podnoszenie gotowych elementów konstrukcji w górę. Przede wszystkim pionowe elementy, które tworzą przyszłe frontony, są ustalane pionowo. W rowkach wykonanych w pręcie Mauerlata w obliczonej odległości pozostałe elementy konstrukcji krokwiowej są pionowo włożone i sztywno zamocowane. W celu nadania sztywności i prawidłowej geometrii można tymczasowo przymocować elementy za pomocą przekładek i przyrządów, a po zamontowaniu belek bocznych, gdy konstrukcja uzyska wymaganą sztywność, elementy dystansowe można usunąć;
 2. Druga metoda polega na kolejnym montażu dachu poddasza w miejscu. Pracuj wydajniej i wygodniej, ponieważ dzięki trójwymiarowemu systemowi krokwi do podniesienia zmontowanego dachu ręką będą problematyczne - będziesz musiał wynająć dźwig. Po ułożeniu konstrukcji układane są belki zakładki, do których pionowe belki drewniane są mocowane w rowkach, a dla tymczasowej sztywności i pionowości systemu zamocowane są tymczasowe wysięgniki. Następnie przeprowadza się montaż górnych i bocznych nóg krokwi, w taki sam sposób, w jaki montuje się wysięgniki i elementy dystansowe.

Montaż krokwi górnych

Ostatnim etapem jest montaż belek górnych, które są wykonane zgodnie z szablonem, a rowki dla krokwi są natychmiast umieszczane w nich. Ponieważ dach świetlika nie ma grzbietu, na belce w środku są zamontowane sadzonki, które są przeznaczone do mocowania górnego trójkąta dachu strychu.

Dodaj komentarz

98 − 88 =