Nazwa kategorii

Jak podłączyć trójfazowy silnik elektryczny do sieci 220v

Jak podłączyć trójfazowy silnik elektryczny, jeśli jest tylko 220 woltów?

Najpopularniejszymi napędami różnych maszyn elektrycznych na świecie są silniki asynchroniczne. Wynaleziono je w XIX wieku i bardzo szybko, ze względu na prostotę konstrukcji, niezawodność i trwałość, są szeroko stosowane w przemyśle i w domu.

Jednak nie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej mają trójfazowy zasilacz, co utrudnia korzystanie z niezawodnych pomocników ludzkich - trójfazowych silników elektrycznych. Ale nadal istnieje wyjście, które w praktyce jest dość łatwe do wdrożenia. Konieczne jest tylko połączenie silnika za pomocą specjalnego obwodu.

Ale na początku trzeba się trochę nauczyć o zasadach działania trójfazowych silników elektrycznych i ich połączeniu.

Jak działa silnik indukcyjny po podłączeniu do sieci dwufazowej

Na stojanie silnika indukcyjnego umieszczone są trzy zwoje oznaczone literami C1, C2-C6. Pierwsze uzwojenie należy do przewodów C1 i C4, drugie to C2 i C5, a trzecie to C3 i C6, przy czym C1-C6 jest początkiem uzwojeń, a C4-C6 ich końcem. W nowoczesnych silnikach stosuje się nieco inny system znakowania, oznaczający uzwojenie literami U, V, W, a ich początek i koniec są oznaczone jako 1 i 2. Na przykład początek pierwszego i uzwojenia C1 odpowiada U1, koniec trzeciego C6 odpowiada W2 i tak dalej.

Wszystkie przewody uzwojenia są montowane w specjalnej skrzynce zaciskowej, która jest dostępna dla dowolnego silnika asynchronicznego. Tabliczka znamionowa każdego silnika musi wskazywać jego moc, napięcie robocze (380/220 V lub 220/127 V), a także możliwość podłączenia na dwóch schematach: "gwiazda" lub "trójkąt".

Schemat podłączenia dla jednofazowego 220 V

Jeśli po prostu podłączysz silnik trójfazowy do sieci 220 woltów, po prostu podłączając uzwojenia do sieci zasilającej, rotor się nie ruszy z tego prostego powodu, że nie ma wirującego pola magnetycznego. Aby go utworzyć, konieczne jest przesunięcie faz na uzwojeniach za pomocą specjalnego obwodu.

Z przebiegu inżynierii elektrycznej wiadomo, że kondensator zawarty w obwodzie elektrycznym prądu przemiennego przesunie fazę napięcia. Wynika to z faktu, że podczas jego ładowania następuje stopniowy wzrost napięcia, którego czas jest określony przez pojemność kondensatora i wielkość płynącego prądu.

Okazuje się, że różnica potencjałów na zaciskach kondensatora zawsze będzie spóźniona w stosunku do sieci zasilającej. Ten efekt służy do połączenia silników trójfazowych z siecią jednofazową.

Rysunek przedstawia schemat połączeń silnika jednofazowego z różnymi metodami. Oczywiście, napięcie między punktami A i C, również B i C, będzie wzrastać z opóźnieniem, które stworzy efekt wirującego pola magnetycznego. Wartość nominalna kondensatora w połączeniu trójkąta jest obliczana według wzoru: C = 4800 * I / U, gdzie I jest prądem roboczym, a U jest napięciem. Wydajność w tym wzorze jest obliczana na podstawie mikrofaradów.

W związkach stosujących metodę "gwiazdową", która jest najmniej korzystnie stosowana w sieciach jednofazowych z powodu niższej mocy wyjściowej, należy zastosować inny wzór C = 2800 * I / U. Oczywiście, kondensatory wymagają niższych wartości znamionowych, co wyjaśniają niższe prądy rozruchowe i operacyjne.

Podłączanie urządzeń dużej mocy do sieci jednofazowej

Powyższy schemat jest odpowiedni tylko dla tych trójfazowych silników elektrycznych, których moc nie przekracza 1,5 kW. Przy wyższej mocy wymagany będzie inny obwód, który oprócz charakterystyki działania zapewni uruchomienie i uruchomienie silnika. Taki schemat pokazano na poniższym rysunku, gdzie dodatkowo istnieje możliwość cofania silnika.

Kondensator Cp zapewnia silnik w normalnej pracy, oraz Cn - jest to konieczne przy uruchomieniu i przyspieszeniu silnika, co następuje w ciągu kilku sekund. Rezystor R wyładowuje kondensator po uruchomieniu i otwarciu przełącznika przyciskowego Kn, i przełącznik SA służy do odwrotu.

Pojemność początkowego kondensatora jest zwykle stosowana dwukrotnie większa niż pojemność kondensatora roboczego. Aby zebrać wymaganą pojemność, użyj zebranych baterii z kondensatorów. Wiadomo, że równoległe połączenie kondensatorów podsumowuje ich pojemność, a połączenie szeregowe jest odwrotnie proporcjonalne.

Wybierając wartości znamionowe kondensatorów, kierują się one tym, że ich napięcie robocze musi być co najmniej o jeden stopień wyższe niż napięcie sieci, a to zapewni niezawodne działanie przy uruchomieniu.

Nowoczesna podstawa elementów pozwala na zastosowanie kondensatorów o dużej pojemności i małych rozmiarach, co znacznie upraszcza połączenie silników trójfazowych z jednofazową siecią 220-woltową.

 • Maszyny asynchroniczne można podłączyć do sieci jednofazowych 220 woltów przy użyciu kondensatorów z przesunięciem fazowym, których wartość nominalna jest obliczana na podstawie ich napięcia roboczego i poboru prądu.
 • Silniki o mocy większej niż 1,5 kW wymagają połączenia i kondensatora rozruchowego.

 • Połączenie metodą "trójkąt" jest główną metodą w sieciach jednofazowych.

  Dowiedz się, jak wszystko jest połączone w praktyce z wideo

  Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

  Moskwa, Zoe i Aleksandra Kosmodemyanskikh, 26 +7 (499) 350-26-73

  Jak podłączyć trójfazowy silnik elektryczny do sieci 220v

  - rodzaj prądu - naprzemienny (trójfazowy)

  - obroty na minutę - (1370 obr./min)

  - możliwość podłączenia uzwojeń - trójkąt / gwiazda

  - znamionowe napięcie silnika - 220V / 380V

  - znamionowy prąd silnika - 2,0 / 1,16A

  Wskazana moc na tabliczce silnika nie jest elektryczna, ale mechaniczna na wale. Teraz spróbuję wyjaśnić formułą moc prądu trójfazowego.

  P = 1,73 * 380 * 1,16 * 0,67 = 510,9 (W) dla napięcia 380V

  Rezultat rozwiązania pokazuje, że moc elektryczna jest większa niż moc mechaniczna. Jest to naturalne, ponieważ silnik powinien mieć rezerwę mocy, aby zrekompensować straty generowane przez utworzenie wirującego pola magnetycznego i utratę napięcia w przewodach.

  (C1, C2, C3, C4, C5, C6).

  Na terminalu są tylko trzy terminale (C1, C2, C3).

  160, 300, 400, 500

  160, 300, 400, 500

  160, 300, 400, 500

  jest to kondensator zmieniający fazę.

  W takim przypadku moc silnika zostanie utracona.

  Użyteczna moc silnika elektrycznego wynosi - 50. 60% jego mocy.

  Jakie kondensatory są używane?

  Wybieramy skraplacze oleju,

  dla napięcia nie mniej niż 300 - 400V.

  dokonać równoległego połączenia kondensatorów.

  - początkowa pojemność kondensatorów powinna być ponad trzykrotnie większa niż kondensatory operacyjne.

  Kondensatory rozruchowe są potrzebne tylko podczas uruchamiania silnika.

  Co się stanie, jeśli kondensatory rozruchowe nie zostaną odłączone od obwodu podczas pracy silnika?

  To nie jest dozwolone. Gdy silnik osiągnie znamionową prędkość, kondensatory rozruchowe spowodują znaczne pochylenie prądu w uzwojeniach silnika,

  powodując w ten sposób przegrzanie uzwojeń silnika.

  Jak podłączyć trójfazowy silnik elektryczny do sieci 220V: wskazówki

  Często istnieje potrzeba prac domowych lub naprawczych, aby podłączyć trójfazowy silnik elektryczny do sieci 220-woltowej. Urządzenia te działają na napięciu 380 V. Jednak, jak wiadomo, w większości domów sieć zasilająca ma tylko 220V. Jak podłączyć trójfazowy silnik elektryczny do sieci 220V? Dowiadujemy się o tym z naszego artykułu.

  Jak podłączyć silnik trójfazowy do sieci jednofazowej

  Rozważ przykład z maszyną do szycia. Oczywiście w fabryce nie będzie żadnych problemów z połączeniem. Jednak w przypadku pracy w sieci jednofazowej silnik elektryczny wymaga niewielkiej regulacji. Na przykład zmień schemat łączenia uzwojeń z kształtu gwiazdy na trójkąt. Oczywiście musisz trzymać się biegunowości. Dzięki takiej zmianie możliwe będzie podłączenie trójfazowego silnika elektrycznego do sieci 220V.

  Silnik maszyny do szycia wynosi 0,4 kW. Jeśli istnieje możliwość zakupu początkowych metalowych kondensatorów papierowych MBTT, MBGO lub MBGO o pojemności 50 lub 100 uF i napięciu roboczym od 450 do 600, wówczas nie wystąpią problemy z uruchomieniem. Jednak mogą kosztować zbyt wiele. Dlatego lepiej jest szukać alternatywy "cheap9raquo; opcje rozwiązania problemu.

  Może to być krótkotrwałe połączenie dodatkowego kondensatora elektrolitycznego. Powinien działać tylko dwie lub trzy sekundy, nie więcej. W końcu jego praca jest konieczna tylko do uruchomienia silnika elektrycznego. Wtedy ten drugi będzie działał w trybie dwufazowym i traci do połowy mocy. Można jednak przewidzieć jego zapasy. Przy okazji, ta sama utrata mocy będzie obserwowana podczas pracy z kondensatorem z przesunięciem fazowym.

  Brak metody i rozwiązywania problemów

  Wiele osób wie, że w sieci prądu przemiennego kondensator elektrolityczny nagrzewa się bardzo szybko. Elektrolit w nim wrze i eksploduje. Praktyka wykazała, że ​​może się to zdarzyć w ciągu dziesięciu do piętnastu sekund. Ale jeśli kondensator zostanie włączony tylko na półtorej sekundy, używając małego oporu, urządzenie nie ulegnie uszkodzeniu, ponieważ po prostu nie będzie miało czasu na rozgrzanie.

  W pralkach krótkoterminowych użyj przycisku PNVS. Jest trójstykowy. Dwie z nich mają fiksację, a bez niej. Z powodu ostatniego kontaktu kondensator włącza się i przestaje działać po zatrzymaniu tłoczenia.

  Napięcie na kondensatorach elektrolitycznych powinno być nie mniejsze niż 450V. Dlatego pojemność może być zbierana z kilku kondensatorów umieszczonych w skrzynce ochronnej. Ten schemat połączeń w praktyce dowiódł jego wykonalności. To prawda, że ​​eksperymenty przeprowadzono tylko z silnikami elektrycznymi, których moc była mniejsza niż jeden kW. W przypadku silniejszych silników najprawdopodobniej będziesz chciał dołączyć mały rezystor z ograniczeniem prądu i konieczną mocą rozpraszania z kondensatorem.

  Zastanówmy się, jak trójfazowy silnik elektryczny w sieci jednofazowej jest połączony asynchronicznie z wirnikiem klatkowym.

  W praktyce, nawet przy najlepszym wyborze pojemności kondensatora zmieniającego fazę, moment obrotowy nie przekroczy trzydziestu pięciu procent nominalnej pojemności. Wynika to z faktu, że prąd przepływający przez jedno uzwojenie jest przesunięty fazowo w stosunku do innych uzwojeń. Dlatego w polu magnetycznym stojana powstaje inny element, oprócz tego, który obraca wirnik w wymaganym kierunku.

  Powstały komponent obraca się w przeciwnym kierunku i hamuje wirnik, zmniejszając moment obrotowy na wale i marnując energię, ogrzewając konwencjonalne i magnetyczne przewody silnika. Ale jeśli wyłączysz uzwojenie, moment obrotowy wzrośnie do czterdziestu jeden procent. A jeśli zmienisz kierunek prądu i ponownie go włączysz, zwiększy się on jeszcze bardziej i może osiągnąć nawet pięćdziesiąt osiem procent.

  Taka optymalizacja procesu jest możliwa nie tylko ze względu na zmianę kierunku obrotu elementu. Okazuje się także, że kompensuje się pola innych uzwojeń, które pokrywają się w jednym kierunku i nie uczestniczą w rotacji obrotowej. Początek silnika ulegnie poprawie nawet przy zastosowaniu dwóch kondensatorów z przesunięciem fazowym.

  Ich możliwości powinny być takie same. Takie wskaźniki są obliczane za pomocą specjalnej formuły. Sprawdzane są one poprzez pomiar napięcia na uzwojeniach i powinny wykazywać w przybliżeniu takie same wyniki.

  Równe naprężenia można łączyć równolegle z linią przerywaną.

  Jak podłączyć silnik trójfazowy do sieci 220 woltów

  Amatorzy radia często muszą korzystać z omawianych silników. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jak podłączyć trójfazowy silnik elektryczny do sieci 220V. Wiadomo już, że do tego absolutnie nie jest konieczne posiadanie sieci trójfazowej. Lepiej jest podłączyć trzecie uzwojenie przez kondensator z przesunięciem fazowym.

  Dla normalnej pracy silnika pojemność kondensatora zmienia się, biorąc pod uwagę liczbę obrotów. W praktyce warunek ten jest bardzo trudny do spełnienia. Z pozycji wychodzą w dwuetapowy sposób: silnik jest włączony z początkową wydajnością i pozostaje jednocześnie działający. W trybie ręcznym przechodzi do trybu pracy.

  Kondensator jest używany tylko jako rodzaj papieru, a jego napięcie robocze powinno być 1,5 razy wyższe niż napięcie sieci. Schemat silnika z uruchomieniem kondensatora jest dość prosty. Po włączeniu przełącznika silnik zmienia kierunek obrotów. Ale musisz znać cechy działania takich silników. Jeśli urządzenie działa bezczynnie na uzwojeniu, prąd będzie płynął z dwudziestu do czterdziestu procent więcej niż prąd znamionowy. Dlatego podczas pracy z ładunkiem wydajność robocza powinna zostać zmniejszona. Jeśli silnik zostanie przeciążony, wyłączy się i po ponownym uruchomieniu konieczne będzie ponowne włączenie kondensatora rozruchu.

  Możesz podłączyć dowolny silnik elektryczny do sieci 220V, nawet trójfazowy. Jednak niektóre z nich mogą działać słabo. Przykładem jest podwójna komórka zwartego wirnika MA. Ale jeśli obwód zostanie poprawnie zaimplementowany, a wymagane parametry kondensatorów zostaną poprawnie dobrane, przepływ pracy będzie doskonały. Na przykład, asynchroniczne silniki A, AO2, APN, AO, AOL i UAD są udanymi wariantami.

  Wady trzech sposobów łączenia

  Wady wyżej opisanych sposobów są następujące:

  • połowa mocy nominalnej jest tracona;
  • Nie wszystkie modele silników elektrycznych są uruchamiane podczas zasilania z sieci jednofazowej;
  • należy używać zbiorników roboczych i uruchamiających;
  • na biegu jałowym prąd przepływa od ponad dwudziestu do czterdziestu procent prądu znamionowego;
  • w przypadku zautomatyzowanego procesu wyłączania kondensatora rozruchowego i wymiany elementów papierowych za pomocą ogniw elektrolitycznych stosuje się dodatkowe obroty.

  Możesz wyeliminować te niedociągnięcia za pomocą poniższej metody. Jak podłączyć trójfazowy silnik elektryczny do sieci 220V?

  W przypadku napięcia trójfazowego krzywa jest przesunięta o jedną trzecią w stosunku do drugiej.

  Ponieważ częstotliwość sieci wynosi pięćdziesiąt herców, okres ten będzie równy dwadzieścia mikrosekund. Trzeci jest 6.666 ... mikrosekund. Weźmy sinusoidalne napięcie jednofazowe o napięciu 220V i 50 hercach. Jeśli przejdziesz przez obwód opóźnienia przez jedną trzecią okresu, otrzymasz przesunięte napięcie, które będzie równe amplitudzie i częstotliwości do pierwotnego. Jeśli przekażesz go przez ten sam obwód opóźnienia, otrzymasz przesunięte napięcie na kolejną trzecią część okresu.

  Czy wiesz, jak podłączyć silnik trójfazowy do sieci jednofazowej? Schemat powinien być szczegółowo zbadany przez ciebie. I wygląda to tak.

  Mechanizm ten obejmuje generator impulsów ciśnienia i dodatniej polaryzacji na transformatorze. Zasilanie składa się z drugiego uzwojenia transformatora, mostka prostownika i stabilizatora. Generator jest zmontowany w trzecim uzwojeniu transformatora, rezystorze i prostowniku na diodach. Bariera Zenera chroni wejścia części przed przypadkowym wzrostem powyżej dopuszczalnego napięcia, to znaczy ponad 12 woltów. W szczegółach znajduje się kształtowanie prostokątnych impulsów. Na wyjściu stosowane są prostokątne impulsy o wartości pięćdziesięciu herców plus polaryzacja.

  W przypadku transformacji prądu trójfazowego można zastosować trzy jednofazowe lub specjalne trójfazowe transformatory z rdzeniem w postaci prętów. Poszczególne elementy powinny być połączone zgodnie ze schematem "star-star9raquo;".

  W związku z tym rozwiązanie problemu podłączenia trójfazowego silnika elektrycznego do sieci 220 V jest możliwe na kilka sposobów. Niektóre z nich są trudniejsze do wdrożenia, ale proces będzie lepszy. Inne metody są prostsze, ale nie są pozbawione wad.

 • Dodaj komentarz

  31 + = 33