Nazwa kategorii

Jak podłączyć silnik 4-przewodowy

Jak podłączyć silnik jednofazowy?

Jednofazowe silniki elektryczne przeznaczone do pracy z sieci 220V są stosowane w wielu nowoczesnych urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak lodówki, pralki, roboty kuchenne itp. Silniki te są wyposażone w dwa uzwojenia: uzwojenia rozruchowe i robocze, a także trzy lub cztery wyjścia .

W przypadku, gdy tylko 3 przewody wychodzą z obudowy - uzwojenia silnika są już połączone wewnątrz obudowy. Jeśli są 4 przewody, można zdefiniować uzwojenie początkowe i robocze za pomocą omomierza. Opór na uzwojeniu początkowym będzie znacznie wyższy niż na uzwojeniu roboczym.

Jak podłączyć silnik jednofazowy do sieci 220V?

Po oznaczeniu wyjść uzwojenia można podłączyć silnik do sieci. Aby to zrobić, potrzebujesz:

 1. Podłącz uzwojenie robocze bezpośrednio do gniazda elektrycznego;
 2. Do silnika podłączyć kondensator do uzwojenia początkowego i podłączyć go do sieci;
 3. Równolegle podłącz drugi kondensator za pomocą przełącznika (służy do ułatwienia rozruchu silnika);

Teraz możesz przylutować szpilki i połączyć je z przewodem, który zasila. Jeśli potrzebujesz użyć silnika w sieci 380V, przeczytaj artykuł Jak podłączyć silnik do 380.

Jak podłączyć silnik 4-przewodowy

Działanie dowolnego silnika asynchronicznego wymaga obecności wirującego pola elektromagnetycznego. Po włączeniu do trójfazowej sieci elektrycznej warunek ten jest łatwo spełniony: trzy fazy, przesunięte względem siebie o 120 °, tworzą pole, którego intensywność w przestrzeni stojana zmienia się dokładnie cyklicznie.

Jednak sieci domowe w przeważającej większości jednofazowe - z napięciem 220 woltów. Utworzenie wirującego pola elektromagnetycznego w takiej sieci nie jest tak proste, dlatego jednofazowe silniki asynchroniczne nie są tak powszechne w użyciu, jak ich trójfazowe analogi.

Jednofazowe "asynchroniczne9raquo; z powodzeniem stosowany w domowych wentylatorach, pompach i innych instalacjach. Ponieważ moc domowej jednofazowej sieci zwykle nie jest duża, a charakterystyka energetyczna i charakterystyki silników jednofazowych jako całości znacznie opóźniają się w stosunku do charakterystyki silników trójfazowych, jednofazowy silnik indukcyjny rzadko ma moc przekraczającą jeden kilowat.

Wirnik jednofazowych silników asynchronicznych jest zwarty, ponieważ ze względu na małą moc tych maszyn, nie ma potrzeby regulacji łańcucha wirnika.

Obwód stojana składa się z dwóch uzwojeń połączonych równolegle z siecią. Jeden z nich jest działający i zapewnia pracę silnika w sieci 220 woltów, a drugi można uznać za pomocniczy lub rozruch.

W obwodzie drugiego uzwojenia zastosowano element, który zapewnia różnicę prądów w uzwojeniach. konieczne do utworzenia pola wirującego. W przeważającej większości przypadków element ten jest kondensatorem, ale są silniki jednofazowe, które mają w swoim składzie do tego celu indukcyjność lub rezystor.

Silniki skraplaczy są konstrukcyjnie podzielone na następujące silniki:

1) z uruchomieniem; 2) z uruchomieniem i pracą; 3) z kondensatorem roboczym.

W pierwszym i najczęstszym przypadku dodatkowe uzwojenie i kondensator są połączone z siecią tylko na czas rozruchu, a po jego zakończeniu zostają wyłączone z eksploatacji.

Taki schemat realizowany jest za pomocą przekaźnika lub po prostu za pomocą przycisku zaciśniętego przez operatora w czasie rozruchu. W przypadku kondensatora roboczego, wraz z uzwojeniem jest on trwale podłączony do obwodu.

Maszyny elektryczne z kondensatorem rozruchowym mają dobry moment rozruchowy dla małego prądu rozruchowego podczas rozruchu. Jednakże, podczas pracy w trybie nominalnym, działanie takich silników jest znacznie zmniejszone z uwagi na to, że pole jednego roboczego uzwojenia nie jest okrągłe, lecz eliptyczne.

Z drugiej strony silniki z kondensatorem roboczym zapewniają dobre parametry pracy przy średnim rozruchu. Silniki posiadające kondensator rozruchowy i roboczy w projekcie są kompromisem pomiędzy dwoma poprzednimi rozwiązaniami i mają wartości średnie, zarówno podczas rozruchu, jak i podczas pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, schematy z kondensatorem rozruchowym są preferowane przy dużym rozruchu i schematach z kondensatorem roboczym - jeśli nie jest potrzebny dobry moment rozruchowy.

Warto zauważyć, że przy podłączaniu silnika jednofazowego użytkownik prawie zawsze ma wybór, który należy preferować, ponieważ wszystkie przewody silnika: od kondensatora, od uzwojenia pomocniczego i od uzwojenia głównego są montowane w skrzynce zaciskowej (stodole).

W przypadku braku kondensatora lub, jeśli to konieczne, zmiany obwodu, można wybrać kondensator roboczy o natężeniu 0,7-0,8 uF na kilowat mocy, a kondensator rozruchowy - 2,5 razy więcej.

Określ, czy uzwojenie robocze i rozruchowe stojana w skrzyni może znajdować się wzdłuż przekroju poprzecznego drutu: będzie ono mniejsze dla rozruchu. Często uzwojenia początkowe i robocze są połączone bezpośrednio z obudową silnika i wyprowadzane na zewnątrz przez jeden wspólny zacisk.

Możliwość cofnięcia sterowania taką maszyną elektryczną nie jest możliwa, ponieważ niemożliwe jest zamienić końce uzwojenia początkowego.

Możliwe jest ustalenie, które z trzech wyjść mocy jest wspólne, a których uruchomienie i który pracownik może być tylko obrócony względem siebie. Największy opór będzie występował pomiędzy terminalem początkowym i terminalem operacyjnym, a rezystancja między zaciskiem wspólnym i początkowym będzie większa niż rezystancja między zaciskiem roboczym i wspólnym.

Jak podłączyć silnik jednofazowy

Najczęściej sieć jednofazowa 220 V jest podłączona do naszych domów, działek, garaży, więc sprzęt i wszystkie domowe produkty sprawiają, że pracują z tego źródła zasilania. W tym artykule przyjrzymy się, jak poprawnie podłączyć silnik jednofazowy.

Asynchroniczny lub kolektor: jak odróżnić

Zasadniczo możliwe jest odróżnienie typu silnika od tablicy - tabliczki znamionowej - na której zapisane są jego dane i typ. Ale to tylko wtedy, gdy nie zostało naprawione. W końcu pod osłoną może być cokolwiek. Więc jeśli nie jesteś pewien, najlepiej samemu określić typ.

Wygląda więc jak nowy jednofazowy silnik kondensatora

Jak konstruuje się silniki kolektorów

Aby odróżnić silniki asynchroniczne od kolektorów, mogą znajdować się w strukturze. Kolektor musi mieć szczotki. Znajdują się one w pobliżu kolektora. Kolejną obligatoryjną cechą silnika tego typu jest obecność miedzianego bębna podzielonego na sekcje.

Takie silniki są produkowane tylko jednofazowo, często są instalowane w sprzęcie gospodarstwa domowego, ponieważ pozwalają na uzyskanie dużej liczby obrotów na początku i po przyspieszeniu. Ponadto są wygodne, ponieważ łatwo zmienić kierunek obrotu - wystarczy zmienić biegunowość. Łatwo jest także zorganizować zmianę prędkości obrotowej - zmieniając amplitudę napięcia zasilania lub kąt jego odcięcia. Dlatego podobne silniki są stosowane w większości urządzeń domowych i budowlanych.

Struktura silnika kolektora

Wady oscylatorów - wysoki poziom hałasu przy dużych prędkościach. Pomyśl o wiertarce, bułgarii, odkurzaczu, pralce itp. Hałas w ich pracy jest przyzwoity. Przy niskich obrotach silniki kolektorów nie są tak hałaśliwe (pralka), ale nie wszystkie narzędzia pracują w tym trybie.

Drugi nieprzyjemny moment - obecność szczotek i ciągłe tarcie prowadzi do konieczności regularnej konserwacji. Jeśli kolektor prądu nie zostanie wyczyszczony, zanieczyszczenie grafitem (z myjących się szczotek) może spowodować połączenie sąsiednich sekcji w bębnie, silnik po prostu przestanie działać.

Silnik indukcyjny ma rozrusznik i wirnik, może być jednofazowy lub trójfazowy. W tym artykule rozważamy połączenie silników jednofazowych, więc będziemy o nich tylko mówić.

Silniki asynchroniczne wyróżniają się niskim poziomem hałasu podczas pracy, dlatego są instalowane w technice, której hałas jest krytyczny. Są to klimatyzatory, systemy split, lodówki.

Struktura silnika asynchronicznego

Istnieją dwa typy jednofazowych silników asynchronicznych - bifilar (z uzwojeniem początkowym) i skraplacz. Różnica polega na tym, że w bifilarnych silnikach jednofazowych uzwojenie początkowe działa tylko przed przyspieszeniem silnika. Po wyłączeniu przez specjalne urządzenie - przełącznik odśrodkowy lub przekaźnik rozruchowy (w lodówce). Jest to konieczne, ponieważ po przetaktowaniu obniża tylko wydajność.

W jednofazowych silnikach kondensatorów uzwojenie kondensatorów działa przez cały czas. Dwa uzwojenia - główny i pomocniczy - są przesunięte względem siebie o 90 °. Dzięki temu możliwa jest zmiana kierunku obrotu. Skraplacz na takich silnikach jest zwykle przymocowany do nadwozia i jest to łatwe do zidentyfikowania dzięki tej funkcji.

Możesz dokładniej określić silnik bipolarny lub skraplacz przed sobą, mierząc uzwojenia. Jeżeli opór uzwojenia pomocniczego wynosi mniej niż dwukrotnie (różnica może być nawet bardziej istotne) jest prawdopodobne bifolyarny silnika i to pomocnicze podkładka uzwojenia, a więc powinny być obecne w wyłącznika obwodu lub rozpoczęcia przekaźnika. W silnikach skraplacza oba uzwojenia pracują bez przerwy, a połączenie silnika jednofazowego jest możliwe za pomocą zwykłego przycisku, przełącznika dźwigniowego, automatycznego.

Schematy połączeń dla jednofazowych silników asynchronicznych

Aby podłączyć silnik do uzwojenia początkowego, wymagany jest przycisk, w którym jeden z styków jest otwarty po włączeniu. Te otwarte styki muszą być podłączone do cewki początkowej. W sklepach jest taki przycisk - to jest PNVS. Przy jej środkowym kontakcie jest zamknięta na czas porodu, a dwie skrajne pozostają w stanie zamkniętym.

Pojawia się przycisk PNV i status kontaktów po zwolnieniu przycisku "start" "

Najpierw za pomocą pomiarów określ, które uzwojenie działa, czyli uzwojenie początkowe. Zwykle wyjście z silnika ma trzy lub cztery przewody.

Rozważ wariant z trzema przewodami. W tym przypadku oba uzwojenia są już połączone, to znaczy jeden z przewodów jest wspólny. Weź tester, zmierz opór między wszystkimi trzema parami. Praca ma najmniejszy opór, średnia wartość jest uzwojeniem początkowym, a największa jest wyjściem wspólnym (mierzy rezystancję dwóch uzwojeń połączonych szeregowo).

Jeśli istnieją cztery wnioski, wywołują pary. Znajdź dwie pary. Ten, w którym opór jest mniejszy - robotnik, w którym jest więcej - zaczyna. Następnie podłączamy jeden przewód z uzwojenia początkowego i roboczego, wyprowadzamy wspólny przewód. Łącznie trzy przewody (jak w pierwszej wersji):

Dzięki tym trzem drutom i dalszej pracy - używamy do podłączenia silnika jednofazowego.

  Podłączenie silnika jednofazowego z uzwojeniem początkowym za pomocą przycisku PNV

jednofazowe połączenie silnika

Łączymy wszystkie trzy przewody z przyciskiem. Ma również trzy kontakty. Konieczne jest umieszczenie przewodu startowego "na środkowym styku (który zamyka się tylko w czasie rozruchu), dwa pozostałe - na krawędzi(dowolne). Do skrajnych styków wejściowych PNV podłączamy kabel zasilający (od 220 V), środkowy styk jest połączony zworką z kablem roboczym (proszę zauważyć! nie z częstym ). To cały schemat włączenia silnika jednofazowego z uzwojeniem początkowym (bifolarnym) za pomocą przycisku.

Podczas podłączania jednofazowego silnika kondensatora istnieją opcje: istnieją trzy schematy połączeń i wszystkie z kondensatorami. Bez nich silnik mruczy, ale nie uruchamia się (jeśli podłączasz go zgodnie ze schematem opisanym powyżej).

Schematy połączeń silnika jednofazowego kondensatora

Pierwszy obwód - z kondensatorem w obwodzie zasilania uzwojenia rozruchowego - zaczyna się dobrze, ale podczas pracy moc jest dana daleko od nominalnej, ale znacznie niższej. Obwód z kondensatorem w obwodzie łączącym uzwojenia roboczego daje odwrotny efekt: niezbyt dobre wskaźniki przy rozruchu, ale dobre osiągi. W związku z tym pierwszy schemat jest stosowany w urządzeniach z ciężkim uruchomieniem (np. Betoniarki), ale z pracującym skraplaczem - jeśli wymagana jest dobra wydajność.

Istnieje trzecia opcja podłączenia silnika jednofazowego (asynchronicznego) - zainstaluj oba kondensatory. Okazuje się, że coś pomiędzy powyższymi opcjami. Ten schemat jest realizowany najczęściej. Jest to na rysunku powyżej pośrodku lub na poniższym zdjęciu bardziej szczegółowo. Organizując ten schemat, potrzebujemy również przycisku typu PNVS, który połączy się z kondensatorem, a nie z czasem rozpoczęcia, a silnik "przyspieszy". Następnie dwa uzwojenia pozostaną połączone, pomocnicze przez kondensator.

Podłączenie silnika jednofazowego: obwód z dwoma kondensatorami - rozruch i uruchomienie

Przy wdrażaniu innych schematów - z pojedynczym kondensatorem - będziesz potrzebował konwencjonalnego przycisku, maszyny lub przełącznika. Tam wszystko jest po prostu połączone.

Istnieje dość skomplikowana formuła, dzięki której można dokładnie obliczyć dokładną pojemność, ale można uzyskać zalecenia, które pochodzą z wielu eksperymentów:

 • kondensator roboczy jest pobierany w tempie 0,7-0,8 uF na 1 kW mocy silnika;
 • zaczynając - 2-3 razy więcej.

Napięcie robocze tych kondensatorów powinno być 1,5 razy wyższe niż napięcie sieci, to znaczy dla sieci 220 V pobieramy moce o napięciu roboczym 330 V i wyższym. Aby zacząć łatwiej, w obwodzie rozruchowym znajdź kondensator specjalny kondensatora. W oznaczeniu znajdują się słowa "Start" lub "Start", ale możesz wziąć zwykłe.

Zmiana kierunku silnika

Jeśli silnik działa po połączeniu, ale wał nie obraca się w żądanym kierunku, możesz zmienić ten kierunek. Odbywa się to poprzez zmianę uzwojenia uzwojenia pomocniczego. Po złożeniu obwodu, jeden z przewodów doprowadzono do przycisku, drugi został podłączony do drutu z uzwojenia roboczego i wspólny przewód został wyciągnięty. Tutaj trzeba wyrzucić przewody.

Jak rzeczy mogą wyglądać w praktyce

Jak podłączyć silnik jednofazowy?

Jednofazowe silniki elektryczne przeznaczone do pracy z sieci 220V są stosowane w wielu nowoczesnych urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak lodówki, pralki, roboty kuchenne itp. Silniki te są wyposażone w dwa uzwojenia: uzwojenia rozruchowe i robocze, a także trzy lub cztery wyjścia .

W przypadku, gdy tylko 3 przewody wychodzą z obudowy - uzwojenia silnika są już połączone wewnątrz obudowy. Jeśli są 4 przewody, można zdefiniować uzwojenie początkowe i robocze za pomocą omomierza. Opór na uzwojeniu początkowym będzie znacznie wyższy niż na uzwojeniu roboczym.

Jak podłączyć silnik jednofazowy do sieci 220V?

Po oznaczeniu wyjść uzwojenia można podłączyć silnik do sieci. Aby to zrobić, potrzebujesz:

 1. Podłącz uzwojenie robocze bezpośrednio do gniazda elektrycznego;
 2. Do silnika podłączyć kondensator do uzwojenia początkowego i podłączyć go do sieci;
 3. Równolegle podłącz drugi kondensator za pomocą przełącznika (służy do ułatwienia rozruchu silnika);

Teraz możesz przylutować szpilki i podłączyć je do przewodu, który zasila. Jeśli potrzebujesz użyć silnika w sieci 380V, przeczytaj artykuł Jak podłączyć silnik do 380.

Zasada działania i połączenie jednofazowego silnika elektrycznego 220v

Silnik jednofazowy działa za pomocą przemiennego prądu elektrycznego i jest podłączony do sieci z jedną fazą. Sieć powinna mieć napięcie 220 woltów i częstotliwość równą 50 herców.

Silniki elektryczne tego typu znajdują zastosowanie głównie w urządzeniach o małej mocy:

Produkowane są modele o mocy od 5 W do 10 kW.

Wartości sprawności, mocy i momentu rozruchowego dla silników jednofazowych są znacznie niższe niż dla urządzeń trójfazowych o tych samych wymiarach. Przeciążenie jest również wyższe w przypadku silników z 3 fazami. Tak więc moc mechanizmu jednofazowego nie przekracza 70% mocy trójfazowej tego samego rozmiaru.

 1. Właściwie ma 2 fazy. ale tylko jeden z nich wykonuje pracę, więc silnik nazywa się jednofazową.
 2. Jak wszystkie elektromachody. Silnik jednofazowy składa się z 2 części: nieruchomej (stojan) i ruchomej (wirnika).
 3. Jest to asynchroniczny silnik elektryczny. na stałym elemencie, z którego jest jedno robocze uzwojenie połączone z jednofazowym źródłem prądu przemiennego.

Zaletą tego typu silnika jest prostota konstrukcji, która jest wirnikiem ze zwartym uzwojeniem. Do wad - niskie wartości momentu rozruchowego i wydajności.

Główny minus prądu jednofazowego - niemożność wygenerowania pola magnetycznego, które wykonuje obrót. Dlatego też jednofazowy silnik elektryczny nie uruchomi się samoczynnie po podłączeniu do sieci.

W teorii maszyn elektrycznych obowiązuje zasada: Aby utworzyć pole magnetyczne, które obraca wirnik, muszą być co najmniej 2 zwoje (fazy) na stojanie. Konieczne jest również przesunięcie jednego uzwojenia pod pewnym kątem w stosunku do drugiego.

Podczas pracy, zwoje naprzemienne pól elektrycznych przepływają:

 1. Zgodnie z tym. tak zwane uzwojenie początkowe znajduje się na stacjonarnej części silnika jednofazowego. Jest on przesunięty o 90 stopni w stosunku do uzwojenia roboczego.
 2. Obecne przesunięcie można uzyskać przez włączenie ogniwa przesuwającego fazę w łańcuchu. Do tego można wykorzystać aktywne rezystory, cewki i kondensatory.
 3. Jako podstawa Do stojana i wirnika używana jest stal elektryczna 2212.

Niepoprawne jest wywoływanie jednofazowych silników elektrycznych, które w swojej strukturze są 2- i 3-fazowe, ale są połączone z jednofazowym zasilaniem za pomocą pasujących obwodów (silników elektrycznych kondensatorów). Obie fazy takich urządzeń działają i cały czas.

Zasada działania i schemat rozruchu

 1. Prąd elektryczny pulsujące pole magnetyczne generowane jest na stojanie silnika. To pole można uznać za 2 różne pola, które obracają się w różnych kierunkach i mają równe amplitudy i częstotliwości.
 2. Gdy wirnik jest nieruchomy. te pola prowadzą do pojawienia się równych modulo, ale wielokierunkowych momentów.
 3. Jeśli silnik nie ma specjalnych wyzwalaczy. wtedy na początku wynikowy moment obrotowy będzie wynosił zero, co oznacza, że ​​silnik się nie obróci.
 4. Jeśli wirnik obraca się w pewnym kierunku. wtedy odpowiedni moment obrotowy zaczyna dominować, co oznacza, że ​​wał silnika będzie nadal obracał się w określonym kierunku.
 1. Start odbywa się za pomocą pola magnetycznego. który obraca ruchomą część silnika. Tworzony jest przez 2 zwoje: główny i wtórny. Ten ostatni ma mniejszy rozmiar i jest początkowy. Jest podłączony do głównej sieci elektrycznej poprzez pojemność lub indukcyjność. Połączenie jest nawiązywane tylko w czasie rozruchu. W silnikach o małej mocy faza rozruchu jest zwarta.
 2. Uruchom silnik przytrzymując przycisk Start przez kilka sekund, w wyniku czego wirnik zostanie przyspieszony.
 3. Zwolnienie przycisku start. silnik elektryczny z trybu dwufazowego przechodzi w tryb jednofazowy, a jego działanie jest wspomagane przez odpowiedni element zmiennego pola magnetycznego.
 4. Faza rozruchu jest przeznaczony do pracy krótkoterminowej, z reguły do ​​3 sekund. Dłuższy czas pod obciążeniem może doprowadzić do przegrzania, zapłonu izolacji i awarii mechanizmu. Dlatego ważne jest, aby zwolnić przycisk Start w odpowiednim czasie.
 5. W celu zwiększenia niezawodności w przypadku silników jednofazowych wbudowany jest przełącznik odśrodkowy i przekaźnik termiczny.
 6. Funkcja przełącznika odśrodkowego polega na dezaktywowaniu fazy początkowej, gdy wirnik zyskuje nominalną prędkość. Dzieje się to automatycznie - bez interwencji użytkownika.
 7. Przekaźnik termiczny wyłącza obie fazy uzwojenia, jeżeli są one podgrzewane powyżej dopuszczalnej wartości.

Do obsługi urządzenia wymagana jest 1 faza o napięciu 220 woltów. Oznacza to, że można go podłączyć do gniazdka domowego. To jest powód popularności silnika wśród ludności. Na wszystkich urządzeniach gospodarstwa domowego, od sokowirówki po szlifierkę, zainstalowane są mechanizmy tego typu.

Połączenie z kondensatorem rozruchowym i roboczym

Istnieją 2 typy silników elektrycznych: z uzwojeniem początkowym iz kondensatorem roboczym:

 1. W pierwszym typie urządzenia. Uzwojenie początkowe działa za pomocą kondensatora tylko podczas rozruchu. Gdy maszyna osiągnie normalną prędkość, wyłącza się i praca trwa z jednym uzwojeniem.
 2. W drugim przypadku. W przypadku silników z kondensatorem roboczym dodatkowe uzwojenie jest trwale połączone za pomocą kondensatora.

Silnik elektryczny może być pobrany z jednego urządzenia i podłączony do drugiego. Na przykład, działający silnik jednofazowy z pralki lub odkurzacza może być używany do obsługi kosiarki, obrabiarki i tym podobnych.

Istnieją 3 schematy przełączania silnika jednofazowego:

 1. W 1 schemacie. Uzwojenie rozruchowe odbywa się za pomocą kondensatora i tylko na czas rozruchu.
 2. 2 schemat zapewnia również krótkotrwałe połączenie, ale występuje przez rezystancję, a nie przez kondensator.
 3. 3 schemat jest najczęściej. W ramach tego schematu kondensator jest trwale podłączony do źródła energii elektrycznej, a nie tylko podczas rozruchu.

Podłączenie silnika elektrycznego z oporem początkowym:

 1. Uzwojenie pomocnicze takie urządzenia mają zwiększoną rezystancję czynną.
 2. Aby uruchomić maszynę elektryczną tego typu można użyć rezystora rozruchowego. Musi być połączony szeregowo z cewką rozruchową. W ten sposób można uzyskać przesunięcie fazowe o 30 ° między prądami uzwojeń, co wystarcza do uruchomienia mechanizmu.
 3. Ponadto. przesunięcie fazowe można uzyskać, stosując fazę początkową o większej wartości rezystancji i mniejszej indukcyjności. To uzwojenie ma mniej zwojów i cieńszy drut.

Połączenie silnika z rozruchem kondensatora:

 1. Dla tych elektrycznych maszyn Obwód rozruchowy zawiera kondensator i jest włączany tylko na czas rozruchu.
 2. Aby osiągnąć maksymalną wartość począwszy od momentu obrotowego, wymagane jest okrągłe pole magnetyczne, które obraca się. Aby do tego doszło, uzwojenia muszą być obrócone o 90 ° względem siebie. Takie elementy zmieniające fazę, takie jak rezystor i dławik, nie zapewniają niezbędnego przesunięcia fazowego. Tylko włączenie kondensatora w obwodzie umożliwia uzyskanie przesunięcia fazowego o 90 °, jeśli pojemność jest prawidłowo wybrana.
 3. Oblicz. do których przewodów należy uzwojenie, jest to możliwe poprzez pomiar rezystancji. Przy uzwojeniu roboczym jego wartość jest zawsze mniejsza (około 12 omów) niż przy uzwojeniu początkowym (zwykle około 30 Ohm). W związku z tym przekrój przewodu uzwojenia roboczego jest większy niż przekrój uzwojenia początkowego.
 4. Kondensator jest wybierany zgodnie z prądem pobieranym przez silnik. Na przykład, jeśli prąd wynosi 1,4 A, wymagany jest kondensator 6 μF.

Jak sprawdzić wydajność silnika poprzez kontrolę wzrokową?

Poniżej przedstawiono wady, które sygnalizują możliwe problemy z silnikiem, ich przyczyną może być nieprawidłowe działanie lub przeciążenie:

 1. Zepsute wsparcie lub gniazda montażowe.
 2. W środku silnika ciemna farba (wskazuje na przegrzanie).
 3. Przez szczeliny Wewnątrz urządzenia do urządzenia wciągane są substancje pochodzące od osób trzecich.

Aby sprawdzić działanie silnika, należy go włączyć na 1 minutę, a następnie pozwolić mu działać przez około 15 minut.

Jeśli silnik jest wtedy gorący, wtedy:

 1. Prawdopodobnie. łożyska są brudne, zaciśnięte lub po prostu zużyte.
 2. Powód może znajdować się w zbyt dużym kondensatorze.

Odłącz kondensator i uruchom ręcznie silnik: jeśli przestanie się nagrzewać, zmniejsz pojemność kondensatora.

Jednym z najbardziej popularnych są silniki elektryczne serii AIR. Na łapach 1081 wykonywane są modele, a modele wykonania kombinowanego - łapy + kołnierz 2081.

Silniki elektryczne w wersji łapy + kołnierz będą kosztować około 5% drożej niż podobne na łapach.

Z reguły producenci zapewniają gwarancję na 12 miesięcy.

W przypadku silników elektrycznych o wysokości obrotowej 56-80 mm, wykonanie ramy jest wykonane z aluminium. Silniki o obrotowej wysokości ponad 90 mm są przedstawione w żeliwie.

Modele różnią się między sobą mocą, prędkością, wysokością osi obrotu, wydajnością.

Im mocniejszy silnik, tym wyższy jego koszt:

 1. Silnik o mocy 0,18 kW można kupić za 3 tysiące rubli (silnik elektryczny AIEP 56 B2).
 2. Model o mocy 3 kW będzie kosztować około 10 tysięcy rubli (AIER 90 LB2).

Jeśli chodzi o prędkość obrotową, najpowszechniejsze są modele o częstotliwościach 1500 i 3000 obr / min, chociaż są silniki o różnych wartościach częstotliwości. Przy takiej samej mocy koszt silnika z prędkością 1500 obr./min jest nieco wyższy niż przy 3000 obr / min.

Wysokość osi obrotu silników z 1 fazą waha się od 56 mm do 90 mm i zależy bezpośrednio od mocy: im mocniejszy silnik, tym większa jest wysokość osi obrotu, a tym samym cena.

Różne modele mają różną wydajność, zwykle od 67% do 75%. Większa wydajność odpowiada większemu kosztowi modelu.

Należy również zwrócić uwagę na silniki wyprodukowane przez włoską firmę AASO, założoną w 1982 roku:

 1. Tak więc, silnik elektryczny serii AASO 53. zaprojektowane specjalnie do stosowania w palnikach gazowych. Silniki te mogą być również stosowane w instalacjach do mycia, generatorów ciepłego powietrza, centralnego ogrzewania.
 2. Silniki elektryczne serii 60, 63, 71 Zaprojektowany do użytku w instalacjach wodociągowych. Firma oferuje także uniwersalne silniki serii 110 i 110 compact, które różnią się w wielu zastosowaniach: palnikami, wentylatorami, pompami, urządzeniami podnoszącymi i innym sprzętem.

Kupowane przez firmę AASO silniki mogą być wycenione z 4 600 rubli.

Oznaczenie i podłączenie kondensatorów rozruchowych do silników elektrycznych

 • Urządzenie i zasada działania silników indukcyjnych z wirnikiem fazowym

 • Urządzenie i zasada działania silnika na magnesach trwałych

  • Wystąpił błąd; Taśma może być niedostępna. Spróbuj ponownie później.

  jednofazowe połączenie silnika

  Silnik jednofazowy może być kolektorem lub wirnikiem klatkowym. Dzięki silnikowi kolektorowemu wszystko jest całkiem proste: dwa przewody wychodzące z obudowy silnika zostały podłączone do gniazdka - połączenie zostało wykonane. Przy podłączeniu silnika jednofazowego z wirnikiem klatkowym, musisz majstrować. Chodzi o zdefiniowanie wniosków.

  Równolegle robocze uzwojenie (PO) w silniku jednofazowym jest podłączony start (PO) stworzyć co najmniej pewnego rodzaju wirujące pole magnetyczne.

  Silnik jednofazowy z czterema przewodami ma stałe oprogramowanie do łączenia. Działa w parze z głównym, bez rozłączania, tylko połączenie jest dokonywane przez kondensator do przesunięcia fazowego (rys. A). Schemat połączeń takiego silnika jednofazowego jest bardzo wygodny, ponieważ wszystkie przewody są łatwo dostępne, można je zamienić za pomocą przełącznika na bieg wsteczny (rys. 1). Są identyfikowane bez większych trudności: wywołaj omomierz i znajdź pary dzwonków.

  Na przykład omomierz określił zamknięty obwód pierwszego wyjścia z drugim, a trzeci - czwartym. Stąd 1 i 2 - jedno uzwojenie, 3 i 4 - drugie. Czwarty przewód jest połączony z drugim (lub pierwszym z trzecim, tak czy inaczej) - jest to typowy. Początek i koniec nie mają znaczenia. Następnie wszystkie połączenia są wykonane zgodnie z rysunkiem a lub a1.

  Trochę trudniej się z tym uporać silnik z trzema wyjściowymi rdzeniami. W takich przypadkach program jest podłączony przez krótki czas: silnik jest rozkręcony, a następnie wyłącza się, w przeciwnym razie zostanie spalony. Jak to się dzieje?

  Aby to zrobić, wymyśliłem przekaźnik rozruchowy i zabezpieczeniowy. Jego funkcją jest nie tylko podłączenie oprogramowania, ale także stworzenie jego optymalnego czasu wyłączenia.

  Podczas uruchamiania, cewka elektromagnetyczna przepuszcza duży prąd. W tym momencie jego rdzeń jest schowany i działa na styk kontrolujący oprogramowanie (ryc. 1 i 2). Po rozpoczęciu obecnych spadków rdzeń zostaje zwolniony, obwód rozruchowy zostaje przerwany.

  Z zamkniętym zamknięciem w uzwojeniu roboczym prąd jest stale wysoki, oprogramowanie pozostaje w działaniu, silnik jest wędzony. Dla zabezpieczenia jest zainstalowany przekaźnik termiczny z płytką bimetalową, odłączając X3 od sieci.

  Jeśli silnik zostanie włączony na krótki czas, wyłączy się, co oznacza, że ​​aktywowane jest zabezpieczenie termiczne. Przyczyna leży albo w zamknięciu międzywłasnowym, albo w obniżonym (zwiększonym) napięciu sieci.

  Zwróć uwagę na dziwne, na pierwszy rzut oka, rysunek 3. Jest to osłona przed uruchomieniem urządzenia zabezpieczającego, która wskazuje oznakowanie podłączonych do niej przewodów i wskazanie strzałki. Dzięki oznakowaniu wszystko jest jasne - końce się nie mieszają, gdy są połączone. Ale strzałka wskazuje pozycję szpuli w przestrzeni. zawsze powinien być skierowany do góry. Jako początkujący naprawiałem pralkę. Odwróciłem go do góry nogami. Okazało się, że wszystko trzeba wymienić na pasek. Zastąpiony, próbował włączyć - zarobił ... i dym, silnik spalił się.

  Już po chwili dowiedziałem się, że na styku odwróconym kontakt pozostaje zamknięty, podczas gdy w pozycji normalnej pod wpływem siły ciężkości po odłączeniu cewki opada. A ja właśnie w odwróconym samochodzie byłem na dole. Wystarczyło włączyć urządzenie, aby włączyć test, tak aby strzałka znowu się pojawiła.

  Jak to się dzieje? podłączenie silnika jednofazowego z nieznanymi trzema przewodami. Oporność PO (X1-X3) jest kilkakrotnie większa niż rezystancja PO (X2-X3). X3 pochodzi z punktu połączenia PO i RO (patrz rysunek b).

  Najpierw zaznacz żyły, aby się nie pomylić (ten sam X1, X2 i X3). Mierzymy opór, na przykład między X1 i X2, okazało się, powiedzmy, 60 Ohm. Zmierzony X1-X3 - 45 Ohm. Pomiędzy X2 i X3 - tylko 15. Wszystko to jest rejestrowane.

  Patrzymy na największą (60) - sumę wszystkich uzwojeń. 15 - godziny pracy

  szpulki, 45 - począwszy. Znaleźliśmy to stanowisko, z którego dwa pozostałe pokazują 15 i 45 omów. To będzie nasz X3.

  Możesz otworzyć pokrywę silnika i wizualnie zidentyfikować oprogramowanie: jest ono nawijane w cieńszej sekcji.

  Jak podłączyć silnik jednofazowy

  Najczęściej sieć jednofazowa 220 V jest podłączona do naszych domów, działek, garaży, więc sprzęt i wszystkie domowe produkty sprawiają, że pracują z tego źródła zasilania. W tym artykule przyjrzymy się, jak poprawnie podłączyć silnik jednofazowy.

  Asynchroniczny lub kolektor: jak odróżnić

  Zasadniczo możliwe jest odróżnienie typu silnika od tablicy - tabliczki znamionowej - na której zapisane są jego dane i typ. Ale to tylko wtedy, gdy nie zostało naprawione. W końcu pod osłoną może być cokolwiek. Więc jeśli nie jesteś pewien, najlepiej samemu określić typ.

  Wygląda więc jak nowy jednofazowy silnik kondensatora

  Jak konstruuje się silniki kolektorów

  Aby odróżnić silniki asynchroniczne od kolektorów, mogą znajdować się w strukturze. Kolektor musi mieć szczotki. Znajdują się one w pobliżu kolektora. Kolejną obligatoryjną cechą silnika tego typu jest obecność miedzianego bębna podzielonego na sekcje.

  Takie silniki są produkowane tylko jednofazowo, często są instalowane w sprzęcie gospodarstwa domowego, ponieważ pozwalają na uzyskanie dużej liczby obrotów na początku i po przyspieszeniu. Ponadto są wygodne, ponieważ łatwo zmienić kierunek obrotu - wystarczy zmienić biegunowość. Łatwo jest także zorganizować zmianę prędkości obrotowej - zmieniając amplitudę napięcia zasilania lub kąt jego odcięcia. Dlatego podobne silniki są stosowane w większości urządzeń domowych i budowlanych.

  Struktura silnika kolektora

  Wady oscylatorów - wysoki poziom hałasu przy dużych prędkościach. Pomyśl o wiertarce, bułgarskim, odkurzaczu, pralce itp. Hałas w ich pracy jest przyzwoity. Przy niskich obrotach silniki kolektorów nie są tak hałaśliwe (pralka), ale nie wszystkie narzędzia pracują w tym trybie.

  Drugi nieprzyjemny moment - obecność szczotek i ciągłe tarcie prowadzi do konieczności regularnej konserwacji. Jeśli kolektor prądu nie zostanie wyczyszczony, zanieczyszczenie grafitem (z myjących się szczotek) może spowodować połączenie sąsiednich sekcji w bębnie, silnik po prostu przestanie działać.

  Silnik indukcyjny ma rozrusznik i wirnik, być może jedno i trójfazowy. W tym artykule rozważamy połączenie silników jednofazowych, więc będziemy o nich tylko mówić.

  Silniki asynchroniczne wyróżniają się niskim poziomem hałasu podczas pracy, dlatego są instalowane w technice, której hałas jest krytyczny. Są to klimatyzatory, systemy split, lodówki.

  Struktura silnika asynchronicznego

  Istnieją dwa typy jednofazowych silników asynchronicznych - bifilar (z uzwojeniem początkowym) i skraplacz. Różnica polega na tym, że w bifilarnych silnikach jednofazowych uzwojenie początkowe działa tylko przed przyspieszeniem silnika. Po wyłączeniu przez specjalne urządzenie - przełącznik odśrodkowy lub przekaźnik rozruchowy (w lodówce). Jest to konieczne, ponieważ po przetaktowaniu obniża tylko wydajność.

  W jednofazowych silnikach kondensatorów uzwojenie kondensatorów działa przez cały czas. Dwa uzwojenia - główny i pomocniczy - są przesunięte względem siebie o 90 °. Dzięki temu możliwa jest zmiana kierunku obrotu. Skraplacz na takich silnikach jest zwykle przymocowany do nadwozia i jest łatwy do zidentyfikowania dzięki tej funkcji.

  Możesz dokładniej określić silnik bipolarny lub skraplacz przed sobą, mierząc uzwojenia. Jeśli rezystancja uzwojenia pomocniczego jest mniejsza niż dwukrotność (różnica może być jeszcze bardziej znacząca), najprawdopodobniej jest to silnik dwubiegunowy i to uzwojenie pomocnicze zaczyna się, co oznacza, że ​​musi być przełącznik lub przekaźnik rozruchowy w obwodzie. W silnikach skraplacza oba uzwojenia pracują bez przerwy, a połączenie silnika jednofazowego jest możliwe za pomocą zwykłego przycisku, przełącznika dźwigniowego, automatycznego.

  Schematy połączeń dla jednofazowych silników asynchronicznych

  Aby podłączyć silnik do uzwojenia początkowego, wymagany jest przycisk, w którym jeden z styków jest otwarty po włączeniu. Te otwarte styki muszą być podłączone do cewki początkowej. W sklepach jest taki przycisk - to jest PNVS. Przy jej środkowym kontakcie jest zamknięta na czas porodu, a dwie skrajne pozostają w stanie zamkniętym.

  Pojawia się przycisk PNV i status kontaktów po zwolnieniu przycisku "start" "

  Najpierw za pomocą pomiarów określ, które uzwojenie działa, czyli uzwojenie początkowe. Zwykle wyjście z silnika ma trzy lub cztery przewody.

  Rozważ wariant z trzema przewodami. W tym przypadku oba uzwojenia są już połączone, to znaczy jeden z przewodów jest wspólny. Weź tester, zmierz opór między wszystkimi trzema parami. Praca ma najmniejszy opór, średnia wartość jest uzwojeniem początkowym, a największa jest wyjściem wspólnym (mierzy rezystancję dwóch uzwojeń połączonych szeregowo).

  Jeśli istnieją cztery wnioski, wywołują pary. Znajdź dwie pary. Ten, w którym opór jest mniejszy - robotnik, w którym jest więcej - zaczyna. Następnie podłączamy jeden przewód z uzwojenia początkowego i roboczego, wyprowadzamy wspólny przewód. Łącznie trzy przewody (jak w pierwszej wersji):

  Dzięki tym trzem drutom i dalszej pracy - używamy do podłączenia silnika jednofazowego.

  Z tymi wszystkimi

   Podłączenie silnika jednofazowego z uzwojeniem początkowym za pomocą przycisku PNV

  jednofazowe połączenie silnika

 • Łączymy wszystkie trzy przewody z przyciskiem. Ma również trzy kontakty. Konieczne jest umieszczenie przewodu startowego "na środkowym styku (który zamyka się tylko w czasie rozruchu), dwa pozostałe - na krawędzi(dowolne). Do skrajnych styków wejściowych PNV podłączamy kabel zasilający (od 220 V), środkowy styk jest połączony zworką z kablem roboczym (proszę zauważyć! nie z częstym). To cały schemat włączenia silnika jednofazowego z uzwojeniem początkowym (bifolarnym) za pomocą przycisku.

  Podczas podłączania jednofazowego silnika kondensatora istnieją opcje: istnieją trzy schematy połączeń i wszystkie z kondensatorami. Bez nich silnik mruczy, ale nie uruchamia się (jeśli podłączasz go zgodnie ze schematem opisanym powyżej).

  Schematy połączeń silnika jednofazowego kondensatora

  Pierwszy obwód - z kondensatorem w obwodzie zasilania uzwojenia rozruchowego - zaczyna się dobrze, ale podczas pracy moc jest dana daleko od nominalnej, ale znacznie niższej. Obwód z kondensatorem w obwodzie łączącym uzwojenia roboczego daje odwrotny efekt: niezbyt dobre wskaźniki przy rozruchu, ale dobre osiągi. W związku z tym pierwszy schemat jest stosowany w urządzeniach z ciężkim uruchomieniem (np. Betoniarki), ale z pracującym skraplaczem - jeśli wymagana jest dobra wydajność.

  Istnieje trzecia opcja podłączenia silnika jednofazowego (asynchronicznego) - zainstaluj oba kondensatory. Okazuje się, że coś pomiędzy powyższymi opcjami. Ten schemat jest realizowany najczęściej. Jest to na rysunku powyżej pośrodku lub na poniższym zdjęciu bardziej szczegółowo. Organizując ten schemat, potrzebujemy również przycisku typu PNVS, który połączy się z kondensatorem, a nie z czasem rozpoczęcia, a silnik "przyspieszy". Następnie dwa uzwojenia pozostaną połączone, pomocnicze przez kondensator.

  Podłączenie silnika jednofazowego: obwód z dwoma kondensatorami - rozruch i uruchomienie

  Przy wdrażaniu innych schematów - z pojedynczym kondensatorem - będziesz potrzebował konwencjonalnego przycisku, maszyny lub przełącznika. Tam wszystko jest po prostu połączone.

  Istnieje dość skomplikowana formuła, dzięki której można dokładnie obliczyć dokładną pojemność, ale można uzyskać zalecenia, które pochodzą z wielu eksperymentów:

  • kondensator roboczy jest pobierany w tempie 0,7-0,8 uF na 1 kW mocy silnika;
  • zaczynając - 2-3 razy więcej.

  Napięcie robocze tych kondensatorów powinno być 1,5 razy wyższe niż napięcie sieci, to znaczy, dla sieci 220 V pobieramy moce o napięciu roboczym 330 V i wyższym. Aby zacząć łatwiej, w obwodzie rozruchowym znajdź kondensator specjalny kondensatora. W oznaczeniu znajdują się słowa "Start" lub "Start", ale możesz wziąć zwykłe.

  Zmiana kierunku silnika

  Jeśli silnik działa po połączeniu, ale wał nie obraca się w żądanym kierunku, możesz zmienić ten kierunek. Odbywa się to poprzez zmianę uzwojenia uzwojenia pomocniczego. Po złożeniu obwodu jeden z przewodów doprowadzono do przycisku, drugi podłączono do przewodu z uzwojenia roboczego i wyciągnięto wspólny drut. Tutaj trzeba wyrzucić przewody.

  Jak rzeczy mogą wyglądać w praktyce

  Silnik z uzwojeniem początkowym. Zaczyna się bez kondensatora. Obraca się tylko w jednym kierunku. W innych brzęczeniach. Czy musisz uruchomić go przez kondensator, czy też nie będzie się palił? (Tochilo z klejoną skórą.)

  chłopaki. Szybka rada lub rada. silnik sprężarki 2,2 kilowata. przełącznik odśrodkowy rodziców. Nie mogłem kupić. Nie mogę tego znaleźć. sprężarka chińska. verk. jak ominąć przełącznik odśrodkowy na wózku inwalidzkim. że możliwe jest dostarczenie tego, co zadziałałoby wcześniej. włączony i włączony. zadanie dziękuję. lub czy ktoś z Kirowogradem może i może naprawić wszystko. $$$. Z góry dziękuję.

  Proszę mi powiedzieć, czy początkowe uzwojenie spalone, wskaźnik pracy, podlega eksploatacji lub wszystkim ...?

  Możesz spróbować przewinąć uzwojenie początkowe.

  Dodaj komentarz

  66 + = 69