Nazwa kategorii

Jak wkleić papierową tapetę

Jak przykleić tapetę na podstawie papieru

Modne nowinki budowlane w postaci oryginalnego malowania ścian, tapety z włókniny, eko-designu nie podważają popularności tapet papierowych. Są tańsze, wklejanie takich tapet jest dozwolone w prawie wszystkich typach pomieszczeń, łatwo przepuszczają powietrze i są ekologiczne. Jak prawidłowo przykleić papierową tapetę? Jeśli możesz z niego korzystać, możesz nawet zasłonić pokój nastolatkiem. Aby pracować z takimi materiałami w prosty i szybki sposób, jak prawidłowo przyklejać tapetę do papieru będą podawane rzeczywiste informacje.

Zanim pokonasz ściany, musisz przygotować ściany i materiał roboczy. A oto kilka zasad:

 • Rolka jest cięta na paski, biorąc pod uwagę wzór lub wzór na tapecie.
 • Długość pasków jest równa wysokości ściany, biorąc pod uwagę cięcie.
 • Nierówności ścian należy skorygować przed przyklejeniem wybranej tapety papierowej. Odpowiedni tynk lub tynk.

Temat ten jest często omawiany przez osoby, które nie chcą zajmować się usuwaniem starej warstwy lub nie mogą wykonywać tego procesu. Czy mogę kleić tapetę na tapecie winylowym lub jakimkolwiek innym? Pozytywną odpowiedzią na to pytanie jest to, czy można przyklejać nowe tapety do starych, tylko wtedy, gdy stare są zbyt mocno przywiązane do ścian. Ale nie jest to również decyzja wiarygodna, ponieważ reakcja nowej powłoki nie jest znana.

Aby sprawdzić, czy będzie można wykonać dobrą robotę, rozłóż kawałek nowej rolki i przyklej ją do ściany. Pozostawić do wyschnięcia i obserwować: jeśli arkusz jest dokładnie przyklejony, stara powłoka nie odpadnie razem z nową, nie złuszczy się, wtedy będzie można pastelować pomieszczenie. Profesjonaliści nie podejmują ryzyka i starannie czyścą starą warstwę przed podłączeniem nowej.

Tarki z papieru mają doskonałą zdolność przenoszenia prawie każdego kleju. Czy mogę kleić papierową tapetę włókniną? Tak, taki klej jest dopuszczony do pracy. Jeśli nie boisz się kłopotów i chcesz zaoszczędzić pieniądze, ugotuj sobie domową pastę. Jest gotowany z mąki i wody, schłodzony i gotowy do pracy. Dwuwarstwowe próbki tego materiału wykończeniowego lepiej przylegają do cieplejszego produktu.

Specjalny środek do przyklejania pasków papieru sprzedawany jest w postaci proszku, do którego sporządzenia konieczne będzie dodanie ciepłej wody i pozostawienie w pokoju, w którym praca będzie miała miejsce, przez 12 godzin. Konieczne jest czasami sporadyczne, aby produkt jakościowy był gotowy do użycia. Takie specjalistyczne środki obejmują Methilan, Gumilax, Bustilat, CMC. Każda z nazw jest sprawdzonym klejem do tapet winylowych na papierze.

Przed rozpoczęciem prac naprawczych nad wklejeniem ścian należy zaopatrzyć się w dobry nastrój i niezbędne narzędzia. Te ostatnie obejmują:

 1. Ołówek grafitowy do znakowania.
 2. Metalowa linijka - ułatwia rysowanie linii prostych i przycinanie wstążek.
 3. Specjalny nóż - do cięcia rolki w niezbędne paski i części.
 4. Nożyczki - do przycinania pasków w trudno dostępnych miejscach, otworów pod rury, gniazda, przełączniki.
 5. Ruletka - do pomiaru pożądanej długości cięcia.
 6. Linia pionowa lub poziom - dla prawidłowego pionowego rysowania położenia taśmy samoprzylepnej.
 7. Pojemność do przygotowania kleju.
 8. Pędzel do tapety - do wygładzania podczas wklejania. Najlepiej pasuje do sztywnej, miękkiej powierzchni.
 9. Kij, ostrze, mieszalnik budowlany - do mieszania roztworu kleju.
 10. Łopatka tapety i farby.
 11. Miękki wałek - nadaje się do wygładzania arkuszy, jeśli interesuje Cię jak przykleić tapetę do malowania (gładka, samoprzylepna lub wytłaczana).
 12. Wałek malarski i wanna - do równomiernego nakładania kleju na pasek tapety.

Klejenie tapet na tekturze gipsowej wymaga obowiązkowego przygotowania: obróbki kitem i podkładem. Wymagana jest staranna obróbka połączeń płyt gipsowych w celu uniknięcia nierówności za pomocą specjalnej taśmy z późniejszym nakładaniem szpachli. Okna i drzwi nie są otwierane podczas wklejania, w przeciwnym razie cała praca i zużyte materiały staną się daremne - kratki mogą zostać pokryte pęcherzykami lub odpadnięciem

Jeśli chodzi o proces, jak klej tapety na betonowych ścianach, to jest bardziej pracochłonne. W tym miejscu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, czy ściany wymagają wyrównania. Jeśli ściany są równe, są wstępnie oczyszczone z kurzu, brudu, a następnie nałożyć specjalny podkład lub mocno rozcieńczoną pastę do tapet z wodą. Doskonały do ​​obróbki jest odpowiedni podkład akrylowy.

Jak wkleić tapetę na ścianie

Przygotowanie pomieszczeń do pracy jest pierwszym ważnym etapem. Meble z pokoju są usuwane lub usuwane, pokryte folią. Ponadto, ściany są czyszczone, szpachelka w celu usunięcia nierówności i innych wad, rogi są wyrównane. Ostatnim obowiązkowym skokiem jest malowanie lub wybielanie powierzchni sufitu, po czym działają one ze ścianami. Po wklejeniu ścian krawędzie są obramowane krawężnikami, które lubisz.

Rozpocznij wklejanie ścian w pobliżu okna:

 1. Za pomocą linii pionowej narysuj równą pionową linię.
 2. Następnie nałóż klej na płótno, starannie umazane brzegi i rogi oraz wstążki starannie od środka na wierzch. Staraj się unikać zagnieceń, zwijając paski.
 3. Jeśli arkusz jest ciężki, to dodatkowo do klejenia należy przykleić ścianę za pomocą kleju.
 4. Po sklejeniu pierwszego paska, wszystkie późniejsze klejonki, bez przerw między nimi.

Kąty są uważane za trudne obszary do klejenia pasków papieru. Nie próbuj przyklejać całego kawałka taśmy do narożnika, najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie limitu w odległości kilku centymetrów na następnej stronie, a na wierzchu wklejenie następnego kawałka płótna. Następnie za pomocą ostrego noża do tapet wycina się miejsce, w którym staw jest podwójny, a resztki są usuwane. Ta metoda jest realną opcją do wymiarowania idealnego kąta.

Jeśli kratki nie są białe lub lite, ale zawierają obraz, muszą zostać przycięte przed etykietą, aby obrazy się pokryły. Zadanie jest uproszczone, jeśli producent z odwrotnej strony tapety aplikuje rapport - etykiety pokazujące, jak wyciąć arkusze, aby wzory pasowały poprawnie. Aby zapobiec przypadkowemu zabrudzeniu smug, układa się je w stos do 10 sztuk ze wzorem skierowanym w dół.

Podczas cięcia taśm należy wziąć pod uwagę równomierność sufitów: jeżeli sufity są równe, wówczas cięcie na taśmy odbywa się wcześniej, jeśli nie - każdy kolejny odcinek musi być mierzony indywidualnie. Jak przykleić tapetę sufitową? Aby ułatwić proces wklejania potrzebujesz asystenta (jak również przykleić tapetę licznika lub szeroką), która będzie wspierać drugą krawędź paska.

Pierwszy pasek powinien być nakładany przy ścianie, gładki od środka do krawędzi. Użyj wałka lub miękkiej ściereczki, aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków lub zgięć. Pod lampą konieczne jest wykonanie poprzecznego cięcia na płótnie. Nie obawiaj się, że krój wygląda brzydko, po włożeniu przez nią sznurka, ukrywasz stawy pasków przy pomocy plafonu.

Wideo: jak prawidłowo przykleić tapetę

Tarki z papieru - doskonała opcja do prac wewnętrznych w pomieszczeniach: w stosunku do innych jest to niedroga i praktyczna opcja. Taka powłoka jest łatwa do przyklejenia się, jeśli dostosujesz się i przestudiujesz informacje na temat wklejania. Jak prawidłowo przykleić wybraną tapetę papierową, aby nie zepsuć wyglądu pomieszczenia? Eksperci w filmach powiedzą Ci wszystkie sztuczki o nienagannej pracy i nie będzie żadnych trudności.

Jak przykleić papierową tapetę - sekrety, których nie powiedziałeś swojej babci

Żadna z mniej lub bardziej zauważalnych napraw - od kosmetyków do euro - nie wymaga tapetowania. Technologia przyklejania papierowych ścian na ścianach została opanowana przez naszych dziadków i babcie i wielu ludziom wydaje się, że nic nie jest łatwiejsze. W związku z tym bardzo rzadko powołuje się fachowców do naprawy powłoki papierowej na ściany, w przeciwieństwie do klejenia elitarnego winylu. Jednak, jak poprawnie przykleić papierową tapetę, jest cała nauka, w której są ich niewzruszone zasady i małe sztuczki.

Dlaczego warto wybierać tapety papierowe?

Wydawać by się mogło, że w dobie kolorowych winylowych i ekologicznych włókien, zapotrzebowanie na rolki papieru powinno znacznie spaść, ale jest to całkowicie błędne. Niedroga tapeta wciąż cieszy się oszałamiającą popularnością, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo wkleić się na ścianach mieszkania, willi lub wiejskiej okładki papierowej. Co jest takiego dobrego w tej tapecie?

 1. Ściana z papieru do ścian ma zauważalny start w cenie, od najbardziej "groszowych" bułek, do droższych i spektakularnych. Ta osłona jest dostępna dla wszystkich segmentów populacji, a wybór koloru i wzoru jest bardzo imponujący. Dla tych, którzy pragną, ale nie mogą sobie pozwolić na ściany "pod winylem", zawsze znajdzie się szansa na znalezienie kolorystyki, podobnej do drogiej, wśród asortymentu papieru.
 2. Kartkę papieru można wykorzystać do dekoracji ścian w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, mniejszej niż 40-60%.
 3. Te tapety są przyjazne dla środowiska, łatwe do przekazania, nie powodują alergii, idealne do pomieszczeń, w których mieszkają dzieci.

Klasyczne "ubranie" do ścian ma oczywiste wady: szybko się zużywa, blaknie pod bezpośrednim słońcem, jest niestabilne wobec wstrząsów i innych uszkodzeń, najczęściej nie toleruje wilgoci. Jednak wszystkie te niedociągnięcia można łatwo przekształcić w zalety, ponieważ okładka może być zmieniana tak często, jak jest to pożądane, co najważniejsze - aby opanować wszystkie niuanse sklejania papierowych tapet.

Materiał papierowy jest przyjazny dla środowiska i łatwy w użyciu

Delikatność przyklejania różnych rodzajów tapety papierowej

W sklepach z tapetami znajdziesz dwa rodzaje klasycznych rolek: simpleks i duplex. Pierwsza opcja składa się z pojedynczej warstwy papieru. Taka tapeta jest zwykle bardzo cienka i najtańsza. Duplex to powłoka dwóch warstw papieru sklejonych podczas procesu produkcji. Wzór jest drukowany tylko na górnej stronie. Taka powłoka może być gładka i wytłaczana, spieniona.

Kolejną nowością rynku napraw jest amerykańska tapeta, z których jedna to papier. W przeciwieństwie do klasycznych rosyjskich, to płótno jest bardzo przyjazne dla środowiska, świetnie przenosi powietrze kosztem wielu mikroporów i nie pozwala na rozwój pleśni i szkodliwych grzybów. Dzięki tym cechom, a także różnym kolorom - od szlachetnych pastelowych po wesołych kowbojów - innowacyjny pokrowiec jest idealny dla dzieci i sypialni.

Podstawowe zasady wykończenia pomieszczeń tymi tapetami są takie same, ale są niuanse. Tak więc, jeśli wybierzesz simpleks w sklepie, ściany powinny być absolutnie równe - cienki papier ujawni wszystkie wady powierzchni, wszelkie dziury i pęknięcia. Ale aby położyć to płótno może zachodzić na siebie, w przeciwieństwie do bardziej gęstego dupleksu - do klejenia tapet papieru spienionego jest konieczne na ścianie tyłek. Kupując rolki amerykańskiej tapety, należy sprawdzić szczegóły dotyczące sprzedawcy ich aplikacji. Zwykle głównym wymaganiem jest czas, w którym tkanina powinna leżeć z rozprowadzonym klejem, zwykle 15-20 minut.

Jak przygotować pomieszczenie do naprawy tapet

Kiedy zamierzasz odświeżyć ściany w domu za pomocą nowych papierowych tapet, pierwszym warunkiem jest pozbycie się wszystkich śladów starej powłoki.

Jeśli ściana jest nierówna i pęknięcia, należy wyrównać wszystkie szpachlówki, tynki, a na finał - Walk startera do nowego ornamentu precyzyjnie określone i przechowywane przez długi czas. A jeśli gęsty dwustronny relief może jeszcze wygładzić pewne nierówności, tanie tapety papierowe nie wybaczą ci frywolności.

Następnie musisz zaopatrzyć się we wszystko, co niezbędne do wklejenia ścian. Na pewno będziesz potrzebować:

 • ostre nożyczki lub specjalny nóż osłonowy;
 • ołówek, linia pionowa z kawałkiem kredy lub poziom, długa linijka;
 • Szeroka szczotka do nakładania kleju i cienka szczotka do stawów;
 • kielnia z tworzywa sztucznego do tapet;
 • Mały wałek do malowania i kilka kawałków czystej suchej bawełnianej szmatki;
 • wilgotna gąbka;
 • wiadro do klejenia i samego kleju;
 • drabina lub taboret (zależy od wysokości sufitu);
 • kilka starych gazet;
 • klej do tapet papierowych, jak go wybrać, napisaliśmy w poprzednim numerze.

Pomieszczenie, w którym ma być zawieszona papierowa tapeta, powinno być bez przeciągów (zamknąć wszystkie okna i okna, bez wentylatorów), pozbawione zasilania, podłoga sucha i czysta. Rozłóż paski i rozłóż je lepszą na papierze lub innym materiale, aby uniknąć rozmycia podłogi.

Narzędzia, które mogą być potrzebne do pracy

Przed pocięciem kawałków materiału, upewnij się, że wszystkie rolki z jednej partii. Aby to zrobić, początkowo kup materiał z marginesem, jeśli rysunek na papierze jest duży, lepiej jest wziąć dodatkowe 1-2 rolki, aby dopasować wzór.

Jeśli rolki różnią się nieznacznie od siebie, wybierz to samo dla najszerszych ścian, a pozostałe elementy pozostaw na powierzchniach pokrytych baterią, zasłonami lub szafkami.

W obcej tapecie papierowej często spotyka się krawędź z jednej krawędzi, rosyjska - z obydwoma. Granicę tę należy odciąć, aby była gęsta, która będzie układana w obie strony - z obu stron, dla cienkich - z jedną. Wygodniej jest wyczyścić krawędź, siedząc na krześle, można wyciąć niepotrzebny pasek i natychmiast zrolować gotowy arkusz z powrotem do rolki.

Następnie należy wyciąć fragmenty tapety: rozłożyć stronę z wzorem w dół i przyciąć płótno zgodnie z wysokością ściany. Jeśli rysunek jest mały lub monofoniczny, możesz szybko przygotować kilka pasków, jeśli chcesz zadokować - uważaj, aby dopasować wzór: na każdej nowej tapecie przesunie się. Pamiętaj, aby pozostawić zasiłek w przypadku nierównych ścian: dla monochromatycznych - 10 centymetrów, a dla złożonych zdjęć - nie mniej niż 30.

Następnie weź ścianę: w miejscu, w którym zaczynasz wklejać tapetę, musisz narysować pionową linię, aby pierwszy element był układany idealnie gładko. Aby to zrobić, możesz użyć pionowego pionownika z linią lub poziomem lasera.

Proces klejenia tapet: podstawowe zalecenia

Wklejanie ścian z klasyczną tapetą rozpoczyna się od przygotowania rolek: musisz rozłożyć kawałki, rozprowadzić klej, złożyć na pół i pozostawić "dojrzewają". W przypadku cienkich tanich tapet papierowych to 1-2 minuty, bardziej gęsta powinna leżeć przez 5-7 minut. Doświadczeni mechanicy radzą sobie na różnych grubościach i rozmazują je na różne sposoby: cienkie - z zimnym klejem w jednej warstwie, te grubsze - z ciepłą kompozycją w dwóch warstwach.

Aby wkleić tapetę własnymi rękami, była jak najwyższa i przyjemniejsza, lepiej jest podjąć to zadanie razem, z drugą połówką lub prawdziwym przyjacielem. W takim przypadku proces układania wstęgi papieru będzie wyglądał następująco: jedna osoba bierze obciągniętą tapetę obiema rękami ponad górę i podaje ją partnerowi stojącemu na stołku / drabince.

Pościel musi być bardzo starannie przyklejona, aby między nimi nie było żadnych szczelin

Nakłada kawałek rolki na ścianę, z łatwością opuszkami palców łączy stawy. Następnie rozkłada panel i kończy przycinanie (druga osoba pomaga od dołu, lekko pociągając pasek i kończąc połączenie złączy). Następnie oboinu trzeba wygładzić, od wewnątrz na zewnątrz, od góry do dołu, aby wydalić uwięzionego powietrza i usunąć pęcherzyki i nadmiar kleju.

Smooth obejmujące najwygodniej spłaszczyć plastikowej pacy z zaokrąglonymi narożnikami, ale kiedy kleite papier piana tapety, lepiej jest użyć wałka lub pędzla specjalną aby uniknąć uszkodzenia terenu.

Krawędzie są mocno sklejone, jeśli walcowane są na wierzchu specjalnym wałkiem gumowym, o szerokości co najmniej 7 centymetrów. Ponownie, ta technologia klejenia jest idealna dla cienkich lub gładkich, a nie strukturalnych tapet.

Nadmiar kleju, który wystaje z krawędzi, należy czyścić wilgotną gąbką. Szczególną ostrożność należy zachować podczas pracy z lekkim papierem - podczas wygładzania takiego paska należy umieścić arkusz papieru pod drukarką pod papierem lub rolką, aby nie zabrudzić powłoki.

Mała rada: w procesie jest okresowo przerywany i uważnie patrzeć na już wklejone taśmy: pozwoli to czas na zauważenie błędów powłokowych tapety oraz ich poprawiania.

Tapeta papierowa w problematycznych miejscach

Najbardziej podatne na błędy miejsca podczas tapetowania własnych rąk to narożniki, miejsca za baterią i gniazdami.

Tapetę papierową odpowiednio klejącą w rogach pomieszczenia ułatwi jedna prosta zasada. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie układaj całego paska na rogu, w rogach tapety są tylko przyklejone tyłki, w ekstremalnych przypadkach - zachodzą na siebie.

Jeśli masz szczęście, a rogi w naprawie są dość równe, sklejenie tapety będzie całkiem proste. Położyliśmy jeden pasek na ścianie w rogu, z maksymalną przyczepnością na następnej - 1-2 centymetry. Następnie delikatnie przycinaj nadmiar arkusza nożem, ponieważ linijka jest bardzo wygodna w użyciu szerokiej, ostrej szpachelki. Z następną tapetą - taką samą. Jeśli kąt jest nierównomierny, wówczas naddatek może wynosić 5-8 centymetrów. Kiedy płótno zacznie się marszczyć, możesz wykonać kilka cięć na papierze i gładko przykleić je do ściany. Kolejny pasek, na drugiej ścianie, przyklejamy ściśle do pionu, narysujemy linię z linią pionu. Nadmiar tapety z góry można również ostrożnie odciąć.

Aby wkleić tapetę za baterią, musisz przestrzegać tych samych zasad, co przy dekorowaniu zwykłych ścian. Jeśli nie można usunąć chłodnicę i uszczelnić przestrzeń za nim całkowicie, można ozdobić wstęga papieru jest tylko 10-12 centymetrów za baterią po obu stronach.

Przed prawidłowym podłączeniem tapety z papieru do obszaru gniazda / przełącznika konieczne jest odłączenie zasilania od pomieszczenia i usunięcie obudów. Następnie - przymocuj tapetę, przymocuj ją do miejsca, w którym znajduje się rozeta, i wykonaj dwa cięcia poprzecznie, jeśli jest kwadratowy, i kilka wycięć z gwiazdką - jeśli okrągłe. Następnie papier jest mocno dociśnięty do krawędzi gniazda i odcięty. Jeśli krawędzie są obcięte nierównomiernie lub jeśli odstępy wynoszą kilka milimetrów - w porządku, możesz z łatwością dodać nadmiar papieru do okładki.

Kolejnym małym niuansem, który musisz wiedzieć, kiedy przyklejasz klasyczną tapetę, jest dekoracja ścian z krawężnikami. Krawężniki kleju mogą być tylko po całkowitym wyschnięciu nowych pięknych ścian. Papierowe tapety wysychają różnie, w zależności od gęstości materiału i ilości rozłożonego kleju - od 12 do 32 godzin. Najczęściej powierzchnia staje się całkowicie sucha i gotowa do ponownego dekoracji w jeden dzień.

Krawężniki można przykleić na już całkowicie wysuszonej tapecie

Nawet jeśli papierowa tapeta jest prawidłowo wklejona, mogą one nadal tworzyć bąbelki - najgorszy koszmar każdego, kto sam zrobił naprawę tapet.

Tapeta Stick bez tworzenia się pęcherzyków jest prawie niemożliwa - na mokrej powłoce zawsze pojawiają się pęcherzyki powietrza, nawet po perfekcyjnym wygładzeniu płótna. Zazwyczaj paski mogą wyschnąć przez kilka godzin, a następnie rozciągnąć się na ścianie - a bąbelek znika samoczynnie. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Jeśli po wyschnięciu na nowej tapecie są puste przestrzenie z powietrzem, możesz je usunąć na dwa sposoby.

Weź strzykawkę, napełnij ją płynnym klejem i delikatnie pociągnij pod papierem. Następnie wygładź szpachelką i wyciśnij nadmiar na powierzchnię, aby wytrzeć mokrą gąbką.

Jeśli puste przestrzenie są bardzo duże i cienkie tapety, można spróbować dokonać cięcia w dolnej części bańki ostrą brzytwą i wstrzyknąć tam kleju. Jednak ta metoda może doprowadzić do powstania szczelin na papierze, dlatego najpierw sprawdź reakcję tapety w niepozornym miejscu.

Proces klejenia tapet - to całkiem proste, a nawet początkujący mechanik poradzi sobie z tym. Ale nawet jeśli masz pewność, że wiesz, jak prawidłowo i pięknie przyklejać papierowe tapety, nigdy nie przeszkadza ci to w badaniu wszystkich subtelności tego pytania - a wtedy Twoje ściany będą wyglądały luksusowo, nawet w najprostszej i niedrogiej powłoce.

Raz w tygodniu wysyłamy podsumowanie z najpopularniejszymi artykułami.

Aby przyspieszyć operację, możesz wykonać kilka poziomych cięć nożem lub nożyczkami. Usuń starą papierową tapetę może parowiec. Aby to zrobić, weź pojemnik z wodą, doprowadzić go do wrzenia. Urządzenie jest wyłączone. Następnie włącza się parowiec, dyszę doprowadza się do części ściennej wodą i spryskuje. Mechanizm jego działania opiera się na przekształcaniu wody w parę wodną, ​​która lepiej wnika w materiał tapety. Po kilku minutach możesz sfotografować tapetę.

Kopiowanie materiałów witryny jest możliwe bez uprzedniej zgody w przypadku zainstalowania aktywnego indeksu linku do naszej strony.

Wklejanie ścian za pomocą papierowej tapety

Tapeta papierowa pozostaje najpopularniejszą i jednocześnie niedrogą opcją wykończenia ścian wewnątrz mieszkania. Ich główną zaletą jest taniość, prostota pracy i dobry, estetyczny efekt.

Tapety papierowe wykonane są w szerokiej gamie typów i typów:

 1. Gładkie. Wykonany w całości z papieru wzór jest stosowany w zwykły sposób typograficzny.
 2. Podwójna (dwustronna tapeta). Połączone ze sobą: jedna warstwa - podstawa, druga - bezpośrednio rysunek. Mają dodatkową powłokę, która chroni przed zewnętrznym naprężeniem mechanicznym, podczas gdy warstwy produkcyjne są ściskane razem. Tapeta dwustronna jest bardziej odporna, nie boi się wilgoci i bezpośrednich promieni słonecznych.
 3. Wytłoczony. Również dwuwarstwowy, ale figura jest obszerna, relief jest wyraźnie widoczny.
 4. Strukturalny. Rysunek wykonany jest z dodatkiem różnych rozdrobnionych materiałów w farbie - trociny, piasek, łupiny orzechów.
 5. Pieniste tapety. Płótno z wolumetrycznym rysunkiem wykonanym na specjalnej technologii.
 6. Odporność na wilgoć. Pokryta specjalną warstwą hydrofobową, która chroni przed niewielkim uderzeniem wilgoci.

Pomimo ogromnego asortymentu, prezentowanego w sklepach budowlanych, tapety papierowe do ścian można podzielić na dwa główne typy:

 • simpleks (jednowarstwowy);
 • dwuwarstwowa lub dwustronna tapeta.

Ich główną zaletą jest kompatybilność ekologiczna. Arkusze papieru, a także klej używany do pracy z nimi, są wykonane z naturalnych składników i całkowicie nietoksyczne. Dlatego tapet papierowych można używać nawet w pokojach dziecięcych, gdzie komponent ekologiczny jest bardzo ważny.

Tapety papierowe - materiał przyjazny dla środowiska, który jest często stosowany do wykańczania pokojów dziecięcych

Wadą wszystkich papierowych tapet, niezależnie od rodzaju i tekstury, jest niepraktyczność i słaba odporność na wpływy zewnętrzne.

Biorąc pod uwagę bardzo dużą podatność na zwilżanie, tapety papierowe nie mogą być stosowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia.

Ponadto życie takiego wykończenia jest dość krótkie. Zazwyczaj musisz zrobić to ponownie po 5-7 latach. Istotną wadą, która znacznie komplikuje prace naprawcze, jest mała grubość płótna, co zmusza do starannego przygotowania ścian przed wklejeniem. Dzięki papierowej tapecie, nawet wytłoczonej, wszystkie niedociągnięcia powierzchni ściany będą wyraźnie widoczne.

Wybrałeś więc odpowiedni rysunek, opuściłeś pokój i zacząłeś pracować. Naklejka z papierowej tapety własnymi rękami ma kilka cech. Aby wkleić tapetę poprawnie, bez dalszych niespodzianek, powinieneś rozważyć kilka ogólnych zaleceń, które pozwolą uniknąć błędów w procesie:

 1. Przeczytaj zalecenia producenta tapet i kleju. Na samej taśmie znajdziesz informacje o tym, jak przyklejać papierowe tapety tego typu. W tym producenci wskazują: przyklejaj je do nasadki lub zakładki.
 2. Przygotuj mury, to jest najważniejszy moment, poświęć im szczególną uwagę. Powierzchnie muszą być starannie oczyszczone, jeśli to możliwe, wszystkie ewentualne nieregularności i pęknięcia są otynkowane. Na przygotowane ściany należy zastosować podkład. Konieczne jest rozpoczęcie wklejania dopiero po całkowitym wyschnięciu.
 3. Wszystkie przełączniki i gniazdka są odłączone od sieci i są wypuszczane z zewnętrznych skrzynek, po czym można je założyć po zakończeniu pracy.
 4. Aby przykleić pierwszy pasek, musisz podejść z największą odpowiedzialnością, poprawność pracy będzie zależeć od jakości etykiety wszystkich pozostałych płócien.
 5. W pokoju, w którym odbywa się praca, nie powinno być żadnych przeciągów, w przeciwnym razie cała praca pójdzie źle. Płótna mogą się po prostu odkleić.
 6. Pokryte papierowe okładki, które nie powinny być przyklejone do końca, są wyposażone w specjalną krawędź, ale należy pamiętać, że zachodzenie na siebie jest odpowiednie tylko dla cienkich płócien. Gruba tapeta, na przykład wytłaczane dupleksy, lepiej przykleić tyłek, aby szew był mniej zauważalny. W takim przypadku, jeśli krawędź jest obecna, musi zostać odcięta z obu stron.

Tapetowanie złożonych obszarów

Ludzie, którzy nie mają doświadczenia w budowaniu, często zastanawiają się, jak wklejać papierowe tapety w rogach, aby nie było fałd i płótno jest mocno trzymane. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że w takich miejscach tapeta powinna być pokryta warstwami. W tym celu, podczas klejenia pasów, na sąsiedniej ścianie wykonuje się 1-2 cm prześwit, a następnie arkusz jest przyklejany do naroża na bok. Tłoczone i inne wytłaczane papierowe papiery dupleksowe wymagają innego podejścia. Są one odpowiednio nałożone, a następnie obcinane podwójne połączenie i usuwanie nadmiaru materiału.

Sklejanie kąta z kolbą: przecięcie w środku połączenia dwóch wklejonych kanw, po czym usuwamy wszystkie niepotrzebne

Wklejanie ścian za pomocą papierowej tapety. Sekwencja pracy

Narzędzia, przybory i adaptacje, które muszą być przygotowane, aby działać jakościowo:

 • Specjalny nóż (zapytaj w sklepie) lub nożyczki do tapet. Narzędzia te muszą być w dobrym stanie i dobrze zmielone;
 • ołówek, a to lepiej nie jeden. Musi to być ruletka i długi linijka;
 • wiadro lub dowolny pojemny pojemnik na klej, szczotki i zwykły wałek do futra, do nanoszenia kleistego roztworu;
 • specjalny wałek do tapet;
 • gąbka do usuwania nadmiaru kleju;
 • kawałki czystych bawełnianych szmat.

Do klejenia płótna można użyć kleju, zakupionego w sklepie lub przygotowanego niezależnie od zwykłych produktów dostępnych w każdej kuchni. Dowiedz się więcej - jak spawać pastę z mąki.

Aby prawidłowo przeciąć płótno - musisz przewrócić rolkę do góry nogami i zmierzyć wysokość ściany, dodając około 5 centymetrów. Tapeta papierowa bez zdjęcia jest cięta na kilka pasm jednocześnie, jeśli istnieje wzór - musisz monitorować wzór. Jeśli nie ma pewności, że ściany w całym pomieszczeniu są tej samej wysokości, odetnij każdy pasek z marginesem 7-10 cm.

Do daszków przyklejono poprawnie na pionie, ściany będą musiały być oznaczone. Rozpocznij znakowanie z okna, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Oznakowanie ścian przed tapetowaniem

Przed przyklejeniem tapety papierowej należy je starannie przykleić klejem. Poprawne będzie nakładanie kleju na płótno, rozkładanie go na dużym stole. Ale jeśli nie ma, spróbuj się upewnić, że miejsce na podłodze jest zawsze czyste, a klej nie dostaje się na przedniej stronie tapety.

Umieść kilka pasków, aby odległość od krawędzi stołu wynosiła około dwóch centymetrów, po czym od góry, od kolczyka do krawędzi, umieść pasek, z którym będziesz pracować jako pierwszy. Odbywa się to tak, że po rozłożeniu materiału na powierzchni stołu nie uderzyło ono w klej i nie zabarwiło tapety od strony przedniej.

Klej nakłada się równomiernie za pomocą wałka lub pędzla na cały obszar, zaczynając od środka. Konieczne jest zapewnienie, że nie ma brakujących obszarów. Jeśli klej zostanie nałożony poprawnie, nie będzie pęcherzyków.

Pasek składa się na trzy czwarte, zaczynając od góry i pozostawiając na około 10 minut do impregnacji. Klej powinien być dobrze wchłaniany, konieczne jest dosuszenie tapety.

Przed aplikacją na tapetę tapetę należy dobrze zaimpregnować klejem

Jeśli płótno jest bardzo cienkie, można je nakładać na ścianę natychmiast po nałożeniu kleju. Po stronie wierzchniej klej należy usunąć mokrą gąbką, nie czekając na wyschnięcie, ale nie można go natrzeć.

Następny pasek przesuwa się na krawędź stołu i powtarzamy cały proces od nowa.

Prawidłowe przyklejenie papierowej tapety jednowarstwowej lub dupleksowej do ścian jest naprawdę łatwe, z należytą umiejętnością i dokładnością. Podczas klejenia praca zaczyna się od okna, jest to ogólnie znana zasada. Jeśli w pokoju jest kilka okien - prace rozpoczynają się od strony południowej. Gęste, wytłaczane arkusze należy delikatnie przykleić.

Powierzchnię należy wstępnie zaznaczyć, a następnie rozłożyć zwinięty pasek tapety i przykleić jego górną połowę. Wklejanie pierwszego paska jest najważniejszym etapem, nie ma znaczenia, czy tapeta jest wklejona, czy pokryta. Powinien być idealnie pionowy, ponieważ od niego zależy, jak wszystko pójdzie dalej. Po upewnieniu się, że wszystko idzie tak, jak powinno, zwolnij resztę i wklej ją do ściany.

Zwróć maksymalną uwagę na sklejenie pierwszego pasma, co wpływa na jakość całej pracy

Mocowanie wykonuje się za pomocą szczotki lub wałka do tapet, pasek delikatnie wygładza od środka do krawędzi. Połączenie z podłogą w pobliżu listew przypodłogowych jest ważnym obszarem. Aby uzyskać zadowalający wynik, ostrze dociśnięte jest do płyty bazowej za pomocą szpachelki, nadmiar zostaje odcięty.

Wytłaczana i gładka papierowa tapeta idealnie wpasuje się w ścianę, bez najmniejszych pęcherzyków, jeśli wcześniej ściana będzie dobrze pokryta klejem. Jeśli to konieczne, brzegi są delikatnie szczotkowane za pomocą czystej szczotki, a szmatkę dokładnie wygładza się wałkiem lub szmatką. Jeśli zrobisz wszystko poprawnie i dokładnie, wtedy gdy wyschnie koniec, wynik na pewno Ci się podoba.

Czasami powstaje pytanie, czy można dokonać napraw bez pomocy, samemu? Niestety, bardzo niepożądane jest klejenie samych powłok do tapet. Nie wspominając już o tym, że fajniej jest pracować w firmie, proces wklejania ścian wymaga co najmniej dwóch par rąk. Nie można powiedzieć, że jest to całkowicie niemożliwe, ale wynik będzie taki, że trzeba będzie je także podziwiać, ponieważ po prostu będzie to kłopotliwe dla innych.

 • Wykończenie wnętrza
  • Pułap
  • Ściany
  • Seks
  • Drzwi, łuki
  • Windows
  • Piec, kominek
 • Wykończenie lokalu
  • Kuchnia
  • Łazienka, WC
  • Korytarz, hol wejściowy
  • Balkon, loggia
  • Inne pokoje
 • Wykończenie budynków
  • Letnie i prywatne domy
  • Domy drewniane
  • Łaźnie, sauny
 • Materiały wykończeniowe
  • Drywall
  • Panele okładzinowe
  • Tapeta, korek
  • Płytka
  • Laminat, linoleum
  • Tynk dekoracyjny
 • Prace wykończeniowe
  • Stiuk
  • Primer
  • Putty
  • Malowanie, bielenie
 • Wykończenie zewnętrzne
  • Fasada

Ludzkość korzysta z deski do wykończenia ścian przez ponad jeden wiek, więc może być słusznie rozważona.

Zastosowanie płytek gipsowych jest dobrym rozwiązaniem dekoracyjnym. Produkt jest łatwy w instalacji bez zaangażowania specjalistów. Biorąc pod uwagę.

Mozaika na płycie może być jednym z najbardziej udanych rozwiązań dekoracyjnych w kuchni. W naszym.

Dodaj komentarz

+ 76 = 82