Nazwa kategorii

Jak umieścić laminat na betonowej podłodze

Contents

Jak umieścić laminat na betonowej podłodze: 3 sposoby poziomowania i układania

Laminat jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów wykładzin w budynkach mieszkalnych i biurowych.

Wykorzystuje cechy dekoracyjne, trwałość, maksymalne przybliżenie fizycznych właściwości naturalnego drewna, łatwość układania i łatwą konserwację powłoki w procesie eksploatacji.

Jednak wszystko to można powiedzieć, jeśli laminat jest prawidłowo ułożony na dobrze przygotowanej powierzchni. Jedna z najczęstszych opcji układania laminatu - na fundamencie betonowym.

Czy każda betonowa podstawa jest odpowiednia?

Jeśli podjęto decyzję o ułożeniu laminatu na betonowej podłodze, właściwym pierwszym krokiem, po dokonaniu niezbędnych obliczeń i pozyskaniu materiału, powinna być gruntowna rewizja fundamentu.

Jeśli naprawa zostanie przeprowadzona w nowym budynku, fabryczne płyty betonowe mogą mieć znaczną nierówność, a poziom podłogi - znaczne różnice wysokości.

W starych domach, ze względu na kurczenie się konstrukcji, podłogi mogą również znacznie różnić się od poziomego, a jastrych, od czasu i testowany podczas pracy ładunków - mają "słabe" obszary, pęknięcia itp.

Nawet jeśli usuniesz starą, pozornie równą powłokę (linoleum, parkiet itp.) - to wcale nie gwarantuje integralności podstawy i jej bezwarunkowej przydatności do układania laminatu.

 • Po pierwsze, fundament musi być równy, bez dziur i nierówności.

Dopuszczalna różnica wysokości od poziomu głównego nie powinna przekraczać 2 mm na 2 metry długości powierzchni.

W przeciwnym razie pod powierzchnią laminatu mogą tworzyć się puste przestrzenie.

Jest to obarczone ugięciem paneli, pojawieniem się skrzypień, a nawet awarią zamków zabezpieczających sąsiednie panele, aw rezultacie pojawieniem się pęknięć w szwach.

Ponadto "natura nie toleruje pustki", a utworzone wgłębienia mogą wykorzystywać gniazda pasożytujące na owadach w domach, może też tam gromadzić się nadmierna wilgoć i rozwijają się ogniska mikroorganizmów - grzyb lub pleśń.

 • Po drugie, powierzchnia betonu musi być tak gładka, jak to tylko możliwe - zapewni to tylko wymagane dopasowanie laminatu do podstawy.

Upraszcza to również instalację powłoki, a podczas jej działania nie zacznie "hałasować".

 • Po trzecie, fundament musi być monolityczny

Bez obszarów pokruszonych, pylących, pękniętych pęknięć, niestabilnych fragmentów starego jastrychu. Wszystkie obszary tego odkształcenia mogą stać się ośrodkami dalszych procesów erozji.

 • Po czwarte, podłoga musi być wyrównana poziomo.

Być może lekkie odchylenie i nie wpłynie bezpośrednio na wydajność podłogi laminowanej, ale nieuchronnie pojawi się problem niestabilnych mebli, pochyłych szafek itp. Jeśli podejmiesz kwestię naprawienia na prawdę, to ta kwestia z pewnością powinna być poświęcona należytej uwagi.

W zależności od stanu "początkowej" podłogi, a także od przygotowania jej do układania, laminatu można podejść inaczej.

Jak wyrównać betonową podłogę pod laminatem?

 1. Jeśli główny obszar pokrycia zachowuje integralność i solidność, identyfikuje się płaską i poziomą powierzchnię oraz tylko niewielkie obszary uszkodzeń i pęknięć, można ograniczyć się do wykonywania częściowych napraw.

W tym celu niestabilne fragmenty podstawy są czyszczone do warstwy monolitycznej, pęknięcia są ostrożnie przecinane na całej długości o szerokości co najmniej 10 mm.

Utworzone rowki po starannym zagruntowaniu związkami o głębokiej penetracji są wyprowadzane na równą powierzchnię.

W tym celu można stosować specjalne suche mieszanki naprawcze (sprzedawane w sklepach) lub roztwór 1 części cementu, 1 część wysokiej jakości kleju do płytek (typ CeresitCM11) i 3 części piasku.

Po uchwyceniu kompozycji naprawczej, zmieleniu powierzchni i jej ogólnym zagruntowaniu, podstawa będzie gotowa do ułożenia laminatu.

 1. Przy znacznych różnicach wysokości i / lub rozległych wadach powierzchni betonu nie można zrezygnować z nowego stołu.

Technologia jastrychowania jest tematem osobnego artykułu szczegółowego. Można jedynie zauważyć, że metoda ta prowadzi do znacznego zmniejszenia wysokości pomieszczenia - podniesienia poziomu podłogi. W tym przypadku konieczne jest uwzględnienie zarówno grubości podłoża, jak i laminowanych paneli.

Aby zminimalizować jego grubość i osiągnąć najszybsze ustawienie, aby uzyskać najbardziej gładką powierzchnię, zaleca się stosowanie specjalnych zmodyfikowanych suchych mieszanek.

 1. Jeśli różnice w wysokości nie są duże, a powierzchnia nie ma znaczących wad, wówczas możliwe jest wypoziomowanie podłogi betonowej pod laminatem za pomocą mieszanek samopoziomujących.

Warunki ich utwardzania są niewielkie, przy prawidłowym nalewaniu uzyskuje się idealnie płaską powierzchnię.

Ich jedyną wadą jest dość wysoka cena, co powoduje, że nieopłacalne jest wypełnianie grubej warstwy.

Po wykonaniu prac naprawczych, ponownym odlaniu jastrychu lub samopoziomującej posadzki, dalsze działania podejmowane są dopiero po całkowitym wyschnięciu powierzchni.

Specjaliści sprawdzają to za pomocą specjalnych instrumentów - higrometry, aw domu można to zrobić za pomocą kawałka folii polietylenowej, około 1 × 1 m.

Dopóki skroplona woda nie zostanie ułożona na podłożu polietylenowym położonym na noc, przedwczesne jest przystąpienie do układania.

 1. Niektórzy mistrzowie wolą, przy ogólnej poziomej posadzce, zakończenie wyrównania betonowej podłogi pod laminatem za pomocą sklejki, płyty pilśniowej lub odpornej na wilgoć płyty OSB.

Rzeczywiście, powierzchnia staje się idealna do układania laminatu. Być może dzieje się tak tylko wtedy, gdy nie ma znaczących ograniczeń wysokości podłogi, ponieważ taki fundament "zje" kolejne 15-20 mm.

Ponadto takie panele powinny same być układane na płaskiej betonowej podstawie, bez tworzenia pustych przestrzeni od dołu, w przeciwnym razie ich deformacja i pojawianie się hałasu będą nieuchronnie pojawiać się z czasem.

I nie wolno nam zapominać, że drewniana baza kompozytowa może stać się pożywką dla gryzoni, owadów i mikroorganizmów.

Cechy procesu układania na fundamencie betonowym

Po przygotowaniu powierzchni przystąpić do etapowej instalacji ostatecznej powłoki laminatu.

Jak położyć laminat na betonowej podłodze?

Na początku podłoga, w celu hydroparamacji, jest wybijana folią polietylenową.

Zaleca się pokrycie całego pomieszczenia (można znaleźć wkładki polietylenowe o szerokości do 6 m).

Jeśli kilka elementów jest ukrytych, przy zakładaniu specjalnych uszczelek zachodzi obowiązkowa zakładka co najmniej 20 cm.

Takiej procedury nie można wykonać podczas układania laminatu na sklejce, ponieważ wykonuje się pod nim hydroizolację lub gdy stosuje się podłoże z warstwą polietylenu w swojej strukturze.

Jeśli to konieczne, kładzie się warstwę izolacji termicznej. Jest to konieczne podczas ogrzania podłogi parteru budynków, gdzie specjalna posadzka nie była przewidziana w podstawowej konstrukcji podłogi.

Jeżeli izolacja termiczna nie jest warunkiem wstępnym, to bez użycia podłoża pod laminatem nie można tego zrobić.

Ta warstwa technologiczna zapewnia nie tylko dodatkowe właściwości termoizolacyjne i izolację akustyczną podłogi - nadal działa jako rodzaj amortyzatora, który eliminuje obciążenia zewnętrzne na panelu.

Tył laminatu nie wchodzi w bezpośredni kontakt z betonową podstawą, co może prowadzić do szybkiego pogorszenia się powłoki. Ponadto podłoże kompensuje niewielkie nieregularności powierzchni

W przypadku podłoża można użyć wielu materiałów:

 • Najbardziej niedroga opcja - spieniony polietylen, który jest dostępny w różnych grubościach w rolkach lub arkuszach.
 • Cienka warstwa EPS (ekstrudowany spieniony polistyren).
 • Układanie podłoża korkowego pod laminatem lub złożonego podłoża na bazie korka i mieszanek gumowo-bitumicznych. Ta wersja ma doskonałą wydajność i jest szczególnie dobra do laminatu lub parkietu, ale jest najdroższa spośród innych.
 • Wielowarstwowe specjalne podłoża. Mogą być foliowane lub powlekane folią polietylenową, mają kulki polistyrenowe lub mogą być wykonane z ekspandowanego polietylenu. Ta wielowarstwowa kompozycja nadaje podłodze dodatkowe właściwości hydroizolacyjne i termoizolacyjne.

Po pokryciu substraty idą do natychmiastowego złoŜenia laminowanej powłoki. W rzeczywistości nie ma więcej funkcji w technologii układania laminatu na betonowym fundamencie.

Jeśli powierzchnia jest starannie przygotowana, wszystkie procedury przygotowawcze są wykonywane, następnie układanie odbywa się zgodnie z rodzajem użytego laminatu i zaleceniami producenta.

Aby lepiej zrozumieć, spójrz na instrukcję wideo, w jaki sposób ułożyć laminat na betonowej posadzce, to szczegóły układania samego laminatu w sposób klejenia.

Podsumowując, należy zauważyć, że prace nad instalacją laminowanej powłoki na betonowej podstawie nie tolerują pośpiechu.

Wszystkie wymagania technologiczne dotyczące naprawy posadzki lub wylewania nowych jastrychów muszą być spełnione, przestrzegane są wszystkie warunki kompletnego ustawienia i suszenia powierzchni.

Tylko w tym przypadku sam proces instalacji nie będzie trudny, a nowa wykładzina będzie trwać przez wiele lat.

Zapisz się do aktualizacji na stronie w kontakcie, Facebook, Odnoklassniki, Google+ lub przeczytaj nas na Twitterze.

Jak umieścić laminat na betonowej podłodze

Laminat jest najpopularniejszym materiałem do wykończenia podłogi. Wynika to z niskich kosztów, dobrej wydajności i różnorodności wyglądu. Z podłóg przemysłowych tylko linoleum jest tańsze. Ponadto popularność laminatu dodaje i względną prostotę samopoziomowania. Najlepsze cechy wydajności zapewniają układanie laminatu na betonowej posadzce.

1 - folia ochronna, 2 - papier ze zdjęciem, 3 - podstawa, 4 - ochrona

Jest to ważne, ponieważ wymaga zgodności z pewnymi warunkami podczas układania w stos. W rzeczywistości, laminat jest wielowarstwową przekładką wykonaną z powierzchniowej folii ochronnej (akrylowej lub melaminowej), wzorem na papierze i warstwą lub kilkoma warstwami podstawy z zabezpieczeniem lub bez.

Górna warstwa może mieć reliefową teksturę i służyć jako główna zewnętrzna warstwa ochronna: ochrona przed wilgocią, przed ścieraniem.

Podłoże jest prasowane i impregnowane. Na krawędziach znajdują się specjalne zamki do mocowania paneli razem. To jeden ze słabych punktów laminatu. Do wypukłości zamków należy starannie zastosować wysiłek. Przy bezpośrednich uderzeniach - łatwo się kruszą.

Praktycznie wszystkie typy laminatów na styku zamków nie mają dobrej odporności na wilgoć. Zaleca się czyszczenie na mokro, ale nie mokro. Chociaż niektórzy producenci twierdzą, że ich produkty mogą być używane nawet w pomieszczeniach o dużej wilgotności (wanna, basen, sauna itp.). Mimo to nie zalecamy używania w nich laminatu.

Panele są kruche do łamania niezależnie od grubości i klasy. Grubsze i grubsze płyty wytrzymują większą chwilową siłę. Ale z upływem czasu, z nierównościami podłogi lub resztkami pozostawionymi pod panelami, ta przewaga nie ma znaczenia - wszelkie panele są łamane i przebijane (szczególnie w połączeniach, tworząc szczeliny między płytami). Dlatego jest ważne! Zgodność z wymaganiami dotyczącymi przygotowania powierzchni do układania laminatu.

Konieczne jest również wybranie odpowiedniej klasy laminatu w zależności od pokoju:

(od czasu do czasu)

(od czasu do czasu)

Rodzaje zamków i metody połączenia

Technologia układania laminatu na betonowej podłodze nie zależy od rodzaju zamków i wymiarów paneli. Materiał jest układany szeregowo wzdłuż rzędów (z kilkoma wyjątkami). Blokady zamków zostały opracowane całkiem sporo i pojawiają się nowe gatunki. Są one podzielone na dwa rodzaje:

 • Blokuj. Rowek i ostrze połączone są siłą bezpośrednią. Kolec jest prowadzony prosto do rowka, prosto, bez pochyłości, i jest wciskany do wnętrza z dużą siłą (silnym kranem lub metodą uderzeniową). Pełnemu wystąpieniu towarzyszy charakterystyczne kliknięcie (nie dla wszystkich gatunków). Ten typ zamków jest charakterystyczny na końcach;
 • Kliknij. Rowek i czop są połączone pod kątem około 45 °. Po zainstalowaniu kołka w rowku panel prostuje się, zamek zamyka się z charakterystycznym dźwiękiem (może nie być żadnego kliknięcia). W ten sposób boczne krawędzie paneli są zwykle połączone ze sobą.

Zwróć uwagę! Połączenie zamków w konkretnych produktach może być zupełnie inne. Aby wzmocnić połączenie, jego ochronę przed czynnikami środowiskowymi, czasami stosuje się dodatkowy klej lub szczeliwo.

Najlepiej wyrównać betonowy stół z dowolnym płynnym podłożem samopoziomującym. Nawet dobrze wykonany wylew betonowy może mieć mikroruchość. Jest to mikroruchość, która najbardziej szkodzi posadzce na podstawie laminatu. W Internecie istnieją zalecenia dotyczące poziomego wyrównywania podłogi (2 mm na 2 m). Wymóg ten (odzwierciedlony w SNiP 3.04.01.87 i SP 29.13330.2011) dotyczący laminatu nie ma znaczenia. Jest krytyczny dla instalacji mebli. W przypadku paneli laminowanych ważny jest brak jamek i nierówności. Nawet pofalowana podłoga bez ostrych różnic wysokości będzie służyć idealnie prosto.

 1. Pomiar. Ruletka, linijka, kwadrat.
 2. Ołówek lub marker. Na materiale zwykły ołówek trzyma się dobrze.
 3. Narzędzia do cięcia. Wyrzynarka elektryczna z piłami na laminacie (zalecane). Zamiast wyrzynarki można użyć metalowej piły, piły ręcznej lub piły z bardzo małym zębem (aby nie podnieść materiału i nie pozostawić długo rozdrobnionych krawędzi). Ostrzeżenie! Materiał jest bardzo twardy. Piły na drewnie z małym zębem wystarczą na jedno, dwa pokoje. Przy standardowej liczbie cięć (jeśli pokoje nie mają dużo złożonych występów).
 4. Pasek. Gładkie drewniane lub z dowolnego innego miękkiego materiału kawałek o długości do 30 - 40 patrz Przez to panele są wbite, aby nie uszkodzić krawędzi lub zamków.
 5. Hammer.
 6. Zestaw poduszek wynosi około 10 - 12 mm. gruby. Podczas instalacji konieczne będzie zainstalowanie pomiędzy ścianą a laminatem w celu utworzenia szczeliny dla rozszerzenia temperatury. Zainstalowany około metra wzdłuż całej długości pomieszczenia. Wykonany jest niezależnie od materiału o odpowiedniej grubości (sklejka, listwy drewniane i tak dalej).
 7. Nóż, nożyczki do wyrównywania podszewki.
 1. Metalowa płytka wygięta w formie łacińskiego S. Służy do dociskania paneli końcowych do ściany. Zamiast talerza można użyć gwoździarki. Krawędź laminatu jest zwykle pokryta cokołem, więc niewielkie uszkodzenie krawędzi ścian nie stanowi poważnego problemu. Zamiast płytki mocujemy gwóźdź i, koniecznie przez pręt, opierając się o ścianę, naciskając panel. Uwaga! W ten sposób nawet przez podszewkę może uszkodzić ścianę (zwłaszcza płyty gipsowo-kartonowe).

Płyta do paneli zewnętrznych.

Ilość materiału podstawowego jest obliczana przez całkowitą powierzchnię i jest zwiększana o 10%. Zwiększenie pójdzie do przycinania i ewentualnego małżeństwa w pracy. Jeżeli obiekt o złożonej geometrii (półokrągłe drabiny, wykusze itp.), Zaleca się zwiększenie obliczonego obszaru o 15-20%, w zależności od liczby zakrętów.

Głównym przeznaczeniem podłoża - eliminacja mikroprzerzutów, tłumienia blach, wygłuszenia. Dodatkowa - izolacja cieplna, izolacja wilgoci.

Zalecana grubość wynosi około 1-3 mm. Układanie podłoża o grubości przekraczającej 3 mm jest zabronione, jest to bezpośrednio wskazane w instrukcjach większości producentów laminatów.

Istnieje kilka rodzajów:

 • Ze spienionych materiałów (polietylen, polipropylen, polistyren itp.). Niski koszt. Przed zakupem należy sprawdzić zgodność materiałów i zaleceń producentów;
 • Cork. Wysokie koszty, pozostałe cechy kruszywa przewyższają właściwości substratów na bazie innych materiałów;
 • Iglasty. Do dużych obciążeń. Ma niski współczynnik kompresji i sztywności. Wysokie koszty.

Podłoże może być odbijającym ciepło włóknem. Wyprodukuj również laminat z już wykończonym klejonym podłożem.

Uwaga, proszę! Zasady układania laminatu zabraniają stosowania materiału bez podłoża. W takim przypadku producent nie daje żadnej gwarancji trwałości.

Zaleca się przy planowaniu posadzki również wybór cokołów i prętów łączących (proste, przejściowe, progowe, kątowe). Mają inny rozmiar i mocowanie. Ważne jest, aby znać obliczony rozmiar zachodzenia na siebie.

Układanie laminatu na betonowej podłodze z podłożem może rozpoczynać się od dowolnej ściany. Zaleca się układanie materiału wzdłuż głównego światła dziennego, tj. kończyć z okien. W takim przypadku boczne połączenia paneli stają się mniej zauważalne.

Przed rozpoczęciem pracy zaleca się przechowywanie materiału w naprawionym lokalu bez pakowania przez około jeden dzień. W tym czasie charakterystyka temperatury i wilgotności zostaje wyrównana.

Cały proces dzieli się na kilka etapów:

 1. Zakończ przygotowania powierzchni. Przed rozłożeniem wykładziny zaleca się po raz kolejny umieścić miotłę na miotle lub odkurzyć.
 2. Podłoże jest rozłożone biorąc pod uwagę szerokość rzędu wzdłuż całej długości. Nie trzeba rozkładać podłoża bardziej niż na jeden rząd. Ponadto, jeśli to konieczne, można naprawić kawałki podłoża za pomocą zwykłej taśmy.
 3. Układanie serii laminatu. Cała seria zostaje zebrana, a następnie połączona z poprzednią. W zależności od rodzaju zamka: włóż bezpośrednio i poprowadź młotkiem przez pręt lub odbierz cały rząd osobno, pod kątem na całej długości w zamku poprzedniego rzędu i wyprostuj. Wyprostuj ostrożnie, wstępnie przesuwając blokadę na całej długości. Podczas prostowania szczelina między płytami powinna delikatnie zamykać się bez szczeliny. Jeśli przesadzisz, możesz złamać zamek. Panel nie wyprostowuje się ze zwykłą siłą lub jest przerwa - ponownie zakręć i spróbuj dalej docisnąć zamek. Wciąż jako opcja, zamek może dostać śmieci - weź go i wyczyść.

Cała seria zostanie zbudowana w zamku na całej długości.

Istnieje również możliwość złożenia laminatu kawałek po kawałku, w zależności od rodzaju przedniego zamka.

Montaż laminatu na sztukę.

Wiersze są wykonane z przesunięciem o około jedną trzecią długości. Jest to tak zwana kolejność montażu pokładu, zwiększa wytrzymałość konstrukcyjną i żywotność. Ponadto, dzięki takiemu układowi, połączenia końcowe są mniej zauważalne.

Pomiędzy ściankami a laminatem instalowane są tymczasowe uszczelki o grubości 8 - 10 mm na każdy metr. Jeśli nie zainstalujesz elektrod, to później, przy dołączaniu do kolejnych rzędów, laminat może się poruszyć, zwłaszcza jeśli musisz naciskać z wysiłkiem. Zwykle blachy zewnętrzne są problematycznie wbite i wysiłki są wystarczające, aby przesunąć całą zebraną podłogę. A z niewielką liczbą uszczelek, nawet łamiących się w niektórych miejscach, łączeń blokujących.

Przy dużej krzywiźnie ściany (promieniowa, półokrągła ściana) zaleca się ułożyć laminat od samej ściany. Pierwszym w tym przypadku jest seria całych arkuszy, które nie zbliżają się do ściany. Brakujące elementy do ściany są mierzone, cięte i instalowane w miejscu przez kawałek.

W zależności od zamków lub obecności przeszkód, może być konieczne połączenie paneli nie do wszystkich oprócz jednego po drugim. W takim przypadku należy zainstalować uszczelkę między końcem pierwszego panelu a ścianą i ścianą.

Arkusz jest najpierw instalowany z blokadą boczną do poprzedniego rzędu. Następnie za pomocą młotka i pręta połącz powierzchnię końcową z poprzednim panelem tego rzędu.

W końcowych połączeniach ostatnich paneli ściany nie są przymocowane brusochekiem na krawędzi, ale z płytką w kształcie litery S i uderzają ją. W niektórych przypadkach można użyć gwoździa lub podobnej dźwigni, popychając ją przez podszewkę do ściany, drugi koniec do krawędzi panelu (można uszkodzić ścianę).

Występują trudności z instalacją w przypadku różnych przeszkód (na przykład grzejników).

Instalowanie laminatu pod przeszkodą

W takim przypadku konieczne jest odcięcie wystających części zamków, aby panele mogły być swobodnie połączone. Przed ostatecznym połączeniem z miejscami plasterków, klej musi zostać nałożony bezbłędnie.

Instalacja w miejscach komunikacji

Półokrągłe otwory w połączeniu paneli w miejscu przejścia rur.

Kolejnym problemem są istniejące rurociągi. Dwa sposoby instalacji:

 1. Na połączeniu paneli. Możliwe jest wdrożenie, jeśli nie ma dużej komunikacji. Rozpocznij układanie podłogi od miejsca, w którym przechodzą rury. Na styku płyt wyciąć na półokrągu o pożądanej średnicy;
 2. Na środku panelu. Wykonaj otwór o pożądanej średnicy i odetnij go od najbliższej krawędzi lub od krawędzi, gdzie cięcie jest najmniej widoczne później. Cięcie wzdłuż szerokości jest równe średnicy rury. Średnica otworu jest nieco większa, biorąc pod uwagę możliwość włożenia na miejsce i połączenia z innymi panelami. Nacięcie wykonuje się bardzo delikatnie cienkim pilnikiem, jednym kawałkiem. Powstały kawałek jest następnie wklejany na miejsce.

Układanie laminatu na betonowej posadzce z podłożem: kompletna technologia powlekania

W tym artykule dowiesz się jak prawidłowo wykonany r laminatu na betonową podłogę z podłożem z krok po przeglądu kroku każdy z etapów tej technologii: Jak wybrać materiał do powlekania, aby przygotować grunt do dalszej pracy, aby określić, jaki rodzaj podłogi nadaje się jako podłoże i wykonać układania podłogi. Ponadto rozważona zostanie możliwość instalacji systemu ciepłych podłóg pod laminatem.

Układanie laminatu na betonowej posadzce

Technologia układania laminatu na posadzce betonowej: przygotowanie do pracy

Instalacja podłóg laminowanych odbywa się w kilku etapach. Najpierw dobierane są materiały i narzędzia oraz przygotowywany jest fundament. Następnie wykonuje się podłogę podłoża i instaluje się panele laminatowe.

Technologia układania laminatu ma swoją własną charakterystykę, od przygotowania fundamentu do ostatecznego projektu

Zazwyczaj przygotowanie fundamentu trwa około 5-15 dni, w zależności od metody przygotowania i materiałów użytych w pracy. Aby pokryć podłoże, a także bezpośrednio zainstalować powłokę, zajmuje od 1 do 3 dni. Czas trwania pracy zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia, które jest przetwarzane, ale także od umiejętności specjalistów.

Zwróć uwagę! Laminat, jako uniwersalny materiał, może być montowany na prawie każdej podstawie, ale wytrzymałość może zapewnić jedynie posadzkę betonową.

Podłogi z laminatu mają wiele zalet:

 • prosty system instalacyjny;
 • schludna i gładka powierzchnia;
 • długa żywotność powłoki;
 • prostota w pielęgnacji i czyszczeniu;
 • higieniczny;
 • pewien poziom izolacji;
 • doskonałe właściwości dekoracyjne (materiał imituje naturalną drewnianą powierzchnię).

Jasne laminowane podłogi w salonie

Montaż laminatu na betonowej posadzce: jak prawidłowo ułożyć i wybrać materiał do pracy

Aby wybrać sposób przygotowania fundamentu i rozpocząć wykonywanie tych prac, należy wcześniej określić rodzaj materiału do powlekania. Techniczne i operacyjne właściwości laminatu w dużej mierze determinują dalszą technologię.

Ogólna klasyfikacja obejmuje następujące rodzaje (klasy) materiału:

 • 21 - powłoka dla pomieszczeń mieszkalnych typu o niskim poziomie obciążenia na powierzchni podłogi, mogą one obejmować pokoje dziecięce i sypialnie;
 • 22 - pokrycia podłogowe w pomieszczeniach o średnim współczynniku obciążenia, na przykład w salonie, jadalni;
 • 23 - pokrycia podłogowe w obszarach mieszkalnych o dostatecznie wysokiej przepuszczalności, na przykład w kuchni, korytarzu, korytarzu;
 • 31 - pokrycie dla pomieszczeń biurowych o małym natężeniu ruchu, ta kategoria obejmuje sale konferencyjne, szafy;
 • 32 - powłoki komercyjne do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu, na przykład szafki mieszczące kilka miejsc pracy lub sale przyjęć;
 • 33 - wykładziny podłogowe w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu ruchu, zakres laminacie stosowane do miejsc publicznych, takich jak sklepy, centra handlowe, banki, hale, bibliotek, szkół, itp

W przypadku pomieszczeń o dużym obciążeniu mechanicznym należy wybrać laminat klasy 31 lub wyższej

Przydatna rada! Przy wyborze laminowanych paneli należy kierować się oznakowaniem w postaci liczb. Na przykład "2" na początku numeru powie Ci, że przed tobą jest osłona przestrzeni życiowych. W przypadku pomieszczeń biurowych i innych pomieszczeń z wysokimi obciążeniami podłogowymi, należy kupić handlowy laminat oznaczony cyfrą "3".

Nie kupuj lokali komercyjnych na lokale mieszkalne i odwrotnie. Laminat o wysokiej trwałości w pomieszczeniach o małej drożności będzie marnować pieniądze. Podczas gdy materiał przeznaczony do instalacji w pomieszczeniach mieszkalnych bardzo szybko stanie się bezużyteczny, jeśli zostanie umieszczony w biurze.

Laminat na betonowej podłodze: jak nakładać różne rodzaje materiału

Laminowany panel składa się z kilku międzywarstw. Laminat może mieć podstawę z różnych materiałów, dzięki czemu określa się jego właściwości fizyczne, przy sprzedaży dostępne są warianty powłok bez niego. W rezultacie rodzaj fundacji lub jej brak wpływa na prace przygotowawcze i technologię jako całość.

Istnieje kilka odmian odpornego na wilgoć materiału. W każdym przypadku nakłada się specjalne wymagania dotyczące montażu powłoki:

(materiał na sztywno)

Przydatna rada! Elastyczny lub winylowy laminat można układać na posadzce cementowej. Większość tych powłok ma podstawę klejącą, więc jeśli zamierzasz zainstalować na bazie cementu, powinieneś zakupić materiał bez warstwy kleju. W tym przypadku do zamocowania paneli używa się specjalnej kompozycji klejowej.

Układanie laminatu na betonowej podłodze z podłożem polietylenowym

Przygotowanie podłoża do montażu laminatu: konieczne jest ułożenie folii pod przykryciem

Zgodnie z technologią instalacyjną pomiędzy wykładziną podłogową umieszcza się podłoże w postaci laminatu i podłoża betonowego, a także międzywarstwę folii. Często osoby, które same instalują lamele, zastanawiają się, czy pod laminatem potrzebny jest film, czy też wystarczy ograniczyć go do pojedynczego podłoża.

Eksperci zalecają, aby nie ominąć tego etapu prac i wyścielić powłokę filmową na przygotowanej podłodze, dlatego należy wcześniej obliczyć potrzebną ilość materiału i zakupić go.

Wstępne obliczenia materiału mogą być wykonane w oparciu o wymagania technologiczne dotyczące tworzenia warstwy barierowej dla pary. Folia polietylenowa jest sprzedawana w rolkach i nakładana, aby uniknąć pojawienia się szczelin między paskami. W tym celu, elementy bariery dla pary układane są na zakładkę o długości 10-20 cm jeden na drugim. Powłoka foliowa powinna dotrzeć do powierzchni ścian około 2-3 cm.

Schemat 3D do układania laminatu na zwijanym podłożu

Zanim wykonasz podłogę z folii pod laminatem, nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu i odkurzeniu podstawy. Ułożony materiał w stawach jest ze sobą unieruchomiony za pomocą specjalnej taśmy klejącej. Zastosowanie warstwy paroszczelnej wyklucza możliwość przenikania kondensatu, który tworzy się na powierzchni betonu, do laminatu.

Montaż laminatu na betonowej podłodze: co umieścić pod przykryciem

Aby zapewnić efekt wysokiej jakości, pod pokrywą znajduje się specjalne podłoże. Nowoczesny asortyment oferuje dziesiątki materiałów o różnych właściwościach specjalnie do tych celów.

Warunkowo podłoża ułożone pod laminowaną powłoką na betonowej podłodze są podzielone na dwie kategorie: materiały pochodzenia naturalnego i sztucznego. Większość materiałów na podłoże dostępne jest w postaci zwojów, ale istnieją również odmiany liści.

Walcowane podkłady do laminatu styropianowego

Do grupy materiałów naturalnych wchodzi powłoka korkowa. Tego rodzaju podłoże można sprzedawać zarówno w formie arkusza, jak i rolki. Grubość produktów wynosi 2-4 mm.

Przydatna rada! Użyj tego rodzaju podłoża w połączeniu z laminatem, który ma w swoim składzie warstwę korka. W ten sposób można uzyskać lepszą izolację dźwiękową i cieplną pomieszczenia.

Cork ma pewne wady. Do jego montażu wymagana jest idealnie płaska powierzchnia podstawy, a także zastosowanie gęstej folii polietylenowej jako bariery paroszczelnej. Ponadto betonowa podłoga musi być bardzo dobrze oczyszczona aż do odkurzacza, tak aby nawet małe cząsteczki zanieczyszczeń i pyłu nie pozostały na powierzchni.

Podkładka z korka pod laminatem

Po jakościowym przygotowaniu podłoże korkowe idealnie leży na każdym rodzaju podłoża, co zasadniczo upraszcza proces montażu laminatu.

Sztuczne rodzaje podłoży do podłóg laminowanych na posadzce betonowej

Często jako podłoże stosowany jest izolon. Ten rodzaj materiału uzyskuje się sztucznie za pomocą procedury spieniania polietylenu. W sprzedaży dostępne są produkty dwóch rodzajów - standard i uzupełnione warstwą folii.

Izolon po stronie folii odbija strumienie ciepła dzięki błyszczącej powierzchni. Z tego powodu wzrasta poziom izolacji termicznej pomieszczenia. Ta zaleta jest szczególnie ważna dla właścicieli domów na parterze, ponieważ w takich mieszkaniach większość ciepła jest pochłaniana przez piwnicę przez podłogę.

Jeśli nie masz żadnych problemów z dodatkową izolacją, możesz zaoszczędzić pieniądze, kupując zwykły isolone bez warstwy folii. Jest znacznie tańszy niż poprzednia wersja materiału.

Izolowane folią podłoże

Przydatna rada! Isolon ma podobny materiał, stosowany również jako podłoże podczas montażu laminatu. Nazywa się poli-formą i odnosi się do kategorii budżetowej powłok. Użyj go, jeśli chcesz ograniczyć to do minimalnych wydatków.

Istnieją inne odmiany sztucznych substratów:

Surowcem do ich produkcji są wypełnione gazem materiały polimerowe. Te substraty mogą być rolkami i arkuszami.

Układanie arkusza pod laminatem

Układanie laminatu na betonowej posadzce z podłożem: przygotowanie podłoża

Istnieje kilka sposobów wyrównywania podstawy betonowej podłogi do układania laminowanych paneli. Z jednej z wybranych metod zależą dalsze działania związane z instalacją wykładziny.

Na wstępnym etapie do wyrównywania podłogi można użyć następujących narzędzi:

 • specjalny związek samopoziomujący (podłogi samopoziomujące);
 • skrzynia, wykonana na bazie drewnianych prętów;
 • arkusze ze sklejki.

Wyrównanie podłogi za pomocą mieszanki samopoziomującej: technologia procesowa, rodzaje mieszanin. Technologia urządzenia podłogi wypełniacza. Właściwości mieszanin. Lista narzędzi. Cechy wyrównania podłóg drewnianych.

W każdym przypadku technologii towarzyszą pewne zalety i wady.

Wykończenie podłogi wypełniającej

Jak wyrównać betonową podłogę pod laminatem: przygotowanie i czyszczenie powierzchni

Panele laminatu układa się na wierzchu stałej, płaskiej i całkowicie suchej powierzchni. Przed bezpośrednim wyrównywaniem fundamentu betonowe podłogi są starannie przygotowane. Bez względu na rodzaj niwelacji, w większości przypadków będziesz musiał zdemontować stare wykładziny podłogowe.

Po usunięciu starej powłoki należy usunąć powierzchnię podłogi w celu usunięcia dużych zanieczyszczeń, a następnie przejść po niej odkurzaczem budowlanym w celu usunięcia drobnych cząstek. Na tym etapie można zidentyfikować pewne wady i wady powierzchni, które również należy wyeliminować.

Typowe wady powierzchni i sposoby ich eliminacji:

Zwróć uwagę! Po zdemontowaniu starej pokrywy, upewnij się, że sprawdziłeś bazę z poziomem dla różnic wysokości. Dopuszczalna wartość to 2 mm / m².

Przygotowanie podstawy do układania laminatu

Jak wyrównać podłogę pod laminatem za pomocą podwójnego jastrychu betonowego

Jeśli podłogi w pomieszczeniu mają wysokość większą niż 3 mm / m², wykonaj wyrównanie za pomocą podwójnego stołu.

Technologia podwójnego stołu:

 1. Powierzchnia betonowej posadzki jest zagruntowana specjalnym związkiem.
 2. Oznakowanie jest stosowane do powierzchni ścian w celu umieszczenia jastrychu na poziomie.
 3. Są budowane sygnały nawigacyjne (w tym celu mogą być stosowane poziomo rozmieszczone listwy na slajdach).
 4. Napełnianie odbywa się za pomocą ciekłej mieszaniny składającej się z piasku, wody i cementu.
 5. Poziom jastrychu jest korygowany za pomocą reguły.
 6. Powierzchnia jest walcowana specjalnym wałkiem, aby usunąć pęcherzyki powietrza z mieszaniny.
 7. Po stwardnieniu roztworu betonu, lampy ostrzegawcze są usuwane, a otwory w miejscach, w których stały, są uszczelnione.

Po wyschnięciu powierzchni nakłada się drugą warstwę wyrównującą w postaci specjalnego poziomu mieszanki. W końcu wyrównuje powierzchnię i po jej zestaleniu można rozpocząć układanie podłoża i instalację laminowanej powłoki.

Nakładanie warstwy wyrównującej na wylewkę betonową

Proporcje dla podłogi wolnej dla laminatu (podwójne jastrychy)

Aby zapewnić wytrzymałość i wysoką niezawodność wylewki betonowej, należy starannie dobrać materiały do ​​mieszanki, a także ich proporcje. Do przygotowania zaprawy cementowej zalecany jest piasek rzeczny, w którym praktycznie nie ma cząstek gliny.

Zwróć uwagę! Bardzo ważne jest, aby używać czystego materiału bez zanieczyszczeń glinki, które są w stanie utworzyć skorupę na powierzchni piasku i zmniejszyć właściwości adhezyjne jastrychu, aw konsekwencji jego jakość. Jeśli tego się nie uniknie, zwiększ ilość sproszkowanego cementu o 15-20% i, jeśli to możliwe, zmniejsz ilość płynu.

Do przygotowania jastrychów cementowych stosuje się cement różnego gatunku. W zależności od oznaczenia tego materiału obliczana jest wymagana ilość piasku.

Obliczanie proporcji piasku i cementu:

Najczęściej do organizacji betonowego jastrychu w mieszkaniu używa się zapraw o stopniach 150 i 200. Ale są inne przypadki.

Obliczanie ilości materiałów dla płynne podłogi laminatu, jak bardzo się wysusza Powierzchnia

Jako przykład, weź pokój o powierzchni 35 m². Jeśli planowane jest wypełnienie o grubości 5 cm, wzór do obliczenia ilości roztworu jest następujący: 0,05 m (grubość warstwy) x 35 m² (powierzchnia całkowita) = 1,75 m3 (wymagana objętość roztworu).

Gdy stosunek piasku do cementu w recepturze wynosi 3: 1, obliczamy liczbę składników dla tej mieszaniny:

Stosunek objętości i masy materiałów:

Aby obliczyć ilość cementu (kg) do wykonania wylewki w pomieszczeniu 35 m² za pomocą następującej formuły: 0,44 m³ (potrzebną ilość) x 1300/1400 kg / m (masy cementu) = 572/620 kg.

Zwróć uwagę! W trakcie przygotowywania roztworu ilość mieszaniny jest znacznie zmniejszona. Dlatego jeśli weźmiesz 1 m³ suchego proszku cementowego, na wyjściu otrzymasz objętość roztworu w zakresie 0,6-0,71 m³. Wynika z tego, że do przygotowania 1 m³ roztworu konieczne jest użycie znacznie więcej suchych materiałów.

Czas schnięcia zalewa się w zależności od grubości warstwy betonu. Jeśli konwencjonalny jednowarstwowy podkład zostanie naniesiony cienką warstwą szlamu cementowego, należy odczekać 3 dni przed kolejnym etapem pracy (układanie podłoża). Podwójne jastrych do pełnego suszenia zajmie co najmniej tydzień.

Jastrych cementowo-piaskowy - jedna z najpopularniejszych podstaw do układania wykańczających wykładzin podłogowych

Przygotowanie podłogi do laminatu własnymi rękami: wideo, zastosowanie mieszanki samopoziomującej

Technologia wyrównania fundamentu za pomocą płynnych podłóg jest dziś bardzo popularna ze względu na swoją prostotę. Wynik tego wyrównania jest bardziej jakościowy niż w przypadku podwójnego jastrychu cementowego. Prace przygotowawcze mające na celu usunięcie starej powłoki i usunięcie wad powierzchniowych przeprowadza się w podobny sposób, jak opisano wcześniej.

Technologia krok po kroku do tworzenia podłóg samopoziomujących:

 • oczyszczona, naprawiona, ponownie oczyszczona i wysuszona powierzchnia pokryta jest kompozycją gruntującą;
 • zgodnie z instrukcją przygotowuje się roztwór do formowania podłogi wypełniacza. W tym celu zaleca się użycie dużego pojemnika (wiadra). Jakość i równomierne mieszanie składników można uzyskać za pomocą konwencjonalnej wiertarki, wyposażonej w specjalną dyszę lub mieszalnik budowlany;

Podłoga jako podstawa do laminatu

 • Gotowa mieszanina jest rozprowadzana po całym pomieszczeniu w formie pasków lub małych kałuż;
 • Roztwór jest równomiernie rozłożony na całej powierzchni pomieszczenia za pomocą grabi lub łopatki. Musisz przejść z najdalszych zakątków na przeciwną stronę pokoju. Etap wylewania materiału i jego wyrównania jest lepiej podzielony między dwie osoby, dzięki czemu oba te procesy występują jednocześnie.

Zwróć uwagę! Nie zapominaj o procesie anaeracji. Pamiętaj, aby chodzić po powierzchni napełniania za pomocą wałka pokrytego igłami, aby usunąć pęcherzyki powietrza.

Skorzystaj z wideo, aby zobaczyć proces tworzenia masywnej podłogi.

W tym przypadku czas schnięcia zależy nie tylko od grubości warstwy, ale również od deklarowanych właściwości na opakowaniu. Producent samopoziomującej mieszanki zwykle wskazuje czas schnięcia roztworu na opakowaniu.

Przygotowanie podłogi do laminatu: wyrównanie za pomocą arkuszy sklejki

Technologia wyrównywania posadzek betonowych jest stosowana w przypadku, gdy powierzchnia ma znaczące różnice wysokości. Najczęściej linoleum nie jest usuwane przed ułożeniem laminatu, ale w takich okolicznościach należy go zdemontować, a podstawa naprawić, a następnie zagruntować powierzchnię.

Technologia osiowania krok po kroku:

 1. 1 cm sklejki (nie mniej!) Do rozmieszczone na podłodze, nie zapominając o małych szczelin pomiędzy sąsiednimi elementami, ponieważ drewno jest poddawane zmianom deformacji pod wpływem wilgoci i temperatury. Mocowanie wykonuje się za pomocą kleju lub wkrętów samogwintujących, których czapki powinny być zagłębione o około 1-2 mm.
 2. Za pomocą drewnianego wypełniacza konieczne jest wypełnienie wszystkich połączeń między arkuszami, a także rowków wynikających z montażu wkrętów samogwintujących.
 3. Powierzchnia jest zapętlona. W tym celu użyj maszyny cyklonowej, możesz chodzić po rogach za pomocą szlifierki narożnej.

Jak położyć laminat na betonowej posadzce za pomocą drewnianej skrzyni

W niektórych przypadkach nie jest możliwe wylewanie posadzek betonowych, a do instalacji posadzki stosuje się podstawę drewnianych klocków.

Wyrównanie podłogi za pomocą arkuszy ze sklejki

Zwróć uwagę! Ta metoda niwelacji jest również stosowana w przypadkach, gdy do pomieszczenia potrzebna jest dodatkowa izolacja. Materiały termoizolacyjne układane są bezpośrednio na betonie pomiędzy elementami skrzyni.

Wyrównanie wygląda następująco:

 1. Jeżeli przed tym na podłożu betonowym ustawiono drewnianych podłóg, po oczyszczeniu powierzchni warto ustalenie pokrycia dachowego, która nie pozwoli na cząstki pyłu do pomieszczenia i zapewnić ochronę przed wilgocią.
 2. Znakowanie nanosi się na powierzchnię podłoża. Jeżeli do izolacji stosuje się maty z wełny mineralnej, belki listew należy układać w odstępach co 0,6 m.
 3. Zgodnie z wykonanym oznaczeniem przeprowadzana jest instalacja prętów. Nie zapomnij wcześniej założyć nóg, a także narożników do montażu mat izolacyjnych (jeśli watolina nie pasuje bezpośrednio na beton).
 4. Nogi na podporach, które są regulowane, pewnie przymocowane do podstawy.
 5. Przy użyciu poziomu budynku należy wyregulować wysokość skrzyni.
 6. Izolacja jest zainstalowana, a warstwa paroizolacyjna jest zamocowana, przymocowana do prętów za pomocą zszywek.

Przygotowanie podłogi do podłóg laminowanych

W końcowym etapie posadzki z arkuszy sklejki są układane zgodnie z opisaną wcześniej metodą. Tylko w tym przypadku konieczne jest umieszczenie materiału tak, aby połączenia spadły na środek prętów skrzyni.

Powłoka laminatowa: jak prawidłowo ułożyć podłoże i ułożyć panele

Przed położeniem podłoża, dla dodatkowego komfortu, można zainstalować "ciepłe podłogi" pod laminatem na betonowej posadzce. System ten zapewnia ogrzewanie pomieszczeń jako główne lub dodatkowe źródło ciepła do ogrzewania już dostępnego w domu. Istnieje kilka wariantów takich systemów.

Istnieją następujące typy ciepłych podłóg:

 • woda;
 • powietrze;
 • Elektryczny (film na podczerwień, oparty na matach grzewczych lub kablach).

Zwróć uwagę! Biorąc pod uwagę, że instalacja podłóg wodnych jest możliwa tylko w domach prywatnych, a laminat obawia się wilgoci, zaleca się stosowanie folii na podczerwień. Są łatwe w obsłudze, mają prosty system instalacyjny i nie wymagają formowania wielowarstwowego jastrychu, takiego jak kabel.

Ciepła podłoga na podczerwień pod laminatem

Po zainstalowaniu systemu ciepłych podłóg instalowane jest podłoże i powłoka. Jest to zalecane w tym samym czasie, aby nie uszkodzić korka lub innej powierzchni podczas układania laminatu.

System ciepłych podłóg pod laminatem na betonowej posadzce: jak ustawić ogrzewanie folii

Podłogi z folii na podczerwień są dobre pod tym względem, że nie uszkadzają wykładziny podłogowej. Ten rodzaj materiału może być zdemontowany i ponownie użyty, czego inne systemy ciepłych podłóg nie mogą obiecać.

Schemat instalacji systemu:

 • na podłożu zaleca się położyć foliowaną powłokę odblaskową;
 • podłogi z folii są przycinane tak, aby pasowały do ​​wielkości pomieszczenia;
 • otrzymane paski są rozprowadzane na podłożu na materiale foliowym, a następnie mocowane za pomocą taśmy klejącej;
 • Paski folii są połączone ze sobą za pomocą styków i drutów w określonych miejscach. Te styki są wykonane z miedzi i mosiądzu, należy je najpierw zaizolować taśmą z powłoką bitumiczną. Robi się to w następujący sposób: taśma jest złożona na dwa, wewnątrz jest umieszczona w kontakcie i zaciśnięta za pomocą szczypiec;
 • Na jednej ze ścian na wysokości 120-150 cm od podłogi zainstalowany jest termoregulator;

Ciepła podłoga na podczerwień - praktyczne rozwiązanie dla ciepła w domu

 • Folia jest ułożona w taki sposób, że końcowe przewody trafiają na ścianę do termostatu. Konieczne będzie zainstalowanie czujnika termicznego, który zarejestruje temperaturę ciepłych podłóg. Między nim a termostatem odbywa się połączenie przewodowe.

Zwróć uwagę! Montaż ogrzewania podczerwonego wymaga umiejętności radzenia sobie z energii elektrycznej, ale jeśli trzymać się z technologią, z instalacją tego systemu mogą być zarządzane i niezależnie.

Cechy układania laminatu na betonowej posadzce

Proces instalowania wykładziny podłogowej powinien rozpoczynać się od najdalszego kąta pomieszczenia. Po rozłożeniu paska podłoża w strefie narożnej pomieszczenia należy zainstalować pierwszy panel. Powierzchnia nie może znajdować się blisko ściany. Pomiędzy nim a powierzchnią ściany konieczne jest pozostawienie szczeliny o wielkości około 1-1,2 cm. W tym celu można zastosować elementy dystansowe, które są zamontowane wzdłuż pierwszego rzędu, a także na częściach końcowych.

Natychmiast nałożono pierwszy element drugiego rzędu. W tym przypadku panel jest przecinany na pół. Cięcie materiału powinno być wykonane tak, aby końcowa blokada znajdowała się na boku następnego łącznika.

Następnie należy położyć pierwszy rząd paneli na ścianie, łącząc elementy razem za pomocą zamków końcowych. Jeśli ostatni panel przy ścianie nie pasuje, materiał jest cięty za pomocą wyrzynarki.

Układanie laminatu na betonowej podłodze - procedura jest dość powszechna i stosunkowo prosta do samospełnienia

Druga seria jest wykonywana w podobny sposób. Ta technologia ma zastosowanie, jeśli używasz materiału z systemem Lock. Lamele z zatrzaskiem typu "Click" są instalowane w kolejności, tzn. Nie układamy drugiego rzędu, dopóki nie zostanie zamontowany pierwszy.

Służy do jaśniejszego zbadania funkcji układania laminatu na materiale wideo na podłożu betonowym, który znajduje się poniżej.

Podobny schemat układania służy do instalacji okładki winylowej. Tylko w tym przypadku elastyczne panele są układane na solidnej bazie w postaci arkuszy fornirowych i bardzo gęstej podłoże wykonane z korka.

Technologia instalacji powłok jest na tyle prosta, że ​​można nią zarządzać bez pomocy specjalistów. Najtrudniejszym etapem jest wyrównanie betonowej podstawy, jednak można ją łatwo pokonać.

Układanie ciepłej podłogi pod płytką: technologia niezależnej instalacji systemu

Ocieplenie podłogi w drewnianym domu od dołu: materiały i technologia instalacji

Układanie płyt chodnikowych na piasku: technologia i specyfika pracy

Miękki dach do montażu wideo: technologia urządzenia

Instrukcje krok po kroku dotyczące układania laminatu własnymi rękami: cechy pracy

Płyty do płytek i laminatu: jak prawidłowo umieścić je pomiędzy powłokami

Dodaj komentarz

91 − = 88