Nazwa kategorii

Jak korzystać z testera napięcia

Jak korzystać z multimetru - instrukcja dla manekinów

Przede wszystkim krótko wyjaśnimy, co znajduje się na przednim panelu urządzenia pomiarowego i jakie funkcje można wykorzystać podczas pracy z testerem, a następnie powiemy, jak mierzyć rezystancję, natężenie i napięcie w sieci. Tak więc na przednim panelu multimetru cyfrowego znajdują się następujące symbole:

 • WYŁ. - tester jest wyłączony;
 • ACV - napięcie przemienne;
 • DCV to napięcie prądu stałego;
 • DCA - prąd stały;
 • Ω jest oporem;

Możesz zobaczyć na własne oczy wygląd elektronicznego testera na zdjęciu:

Prawdopodobnie natychmiast zwróciłeś uwagę na 3 złącza do podłączenia sond? A więc musisz natychmiast ostrzec cię, że konieczne jest prawidłowe podłączenie macek do testera przed pomiarami. Czarny przewód jest zawsze podłączony do wyjścia oznaczonego jako COM. Red od sytuacji: W celu sprawdzenia napięcia sieciowego, natężeniu prądu do 200 mA lub odporności - jest to niezbędne do korzystania z uwolnienia «VΩmA», jeśli chcesz zmierzyć aktualną wartość przekracza 200 mA, należy włożyć czerwony przewód do gniazda z oznaczeniem „10 ADC». Jeśli nie weźmiesz pod uwagę tego wymogu i użyjesz złącza "VΩmA" do pomiaru wysokich prądów, multimetr szybko przestanie działać, ponieważ bezpiecznik się pali!

Istnieją również urządzenia starego typu - analogowe lub, jak się jeszcze nazywa, multimetry strzałkowe. Model ze strzałką praktycznie nie jest używany, ponieważ taka skala ma większy błąd, a ponadto pomiar napięcia, rezystancji i natężenia prądu na rozdzielnicy jest mniej wygodny.

Jeśli interesuje Cię korzystanie z multimetru wskazującego w domu, natychmiast poproś o obejrzenie wizualnej lekcji wideo:

O tym, jak korzystać z bardziej nowoczesnego modelu cyfrowego testera, omówimy później szczegółowo, po zapoznaniu się z instrukcjami krok po kroku na zdjęciach.

Aby samodzielnie zmierzyć napięcie w obwodzie, pierwszą rzeczą do zrobienia jest przełączenie przełącznika do żądanej pozycji. W sieci o napięciu przemiennym (na przykład w wylocie) strzałka przełącznika musi znajdować się w położeniu ACV. Sondy powinny być podłączone do gniazd COM i "VΩmA". Następnie wybierz przybliżony zakres napięcia w sieci. Jeśli na tym etapie występują trudności, lepiej ustawić przełącznik na najwyższą wartość - na przykład 750 woltów. Ponadto, jeśli wyświetlacz pokazuje niższe napięcie, można przełączyć przełącznik na niższy stopień: 200 lub 50 woltów. W ten sposób, zmniejszając wartość zadaną do bardziej odpowiedniego ustawienia, można określić najdokładniejszą wartość. W sieci o stałym napięciu używaj multimetru w ten sam sposób. Zwykle w tym drugim przypadku przełącznik najlepiej ustawić na 20 woltów (na przykład podczas naprawy elektryków w samochodzie).

Bardzo ważny niuans, o którym powinieneś wiedzieć - podłączyć mackę do łańcucha, który potrzebujesz równolegle, jak pokazano na rysunku:

W ten sposób można użyć miernika uniwersalnego do określenia napięcia stałego i zmiennego w obwodzie elektrycznym. Jak widać, nic nie jest skomplikowane, najważniejsze jest, aby nie dotykać gołymi częściami macek rękami, w przeciwnym razie należy unikać porażenia elektrycznego. Przy okazji można również użyć śrubokręta wskaźnikowego jako wskaźnika napięcia!

Aby niezależnie zmierzyć prąd w obwodzie za pomocą multimetru, należy najpierw ustalić, czy przez przewody przepływa stały lub przemienny prąd. Następnie należy poznać przybliżoną wartość w amperach, aby wybrać odpowiednie gniazdo do podłączenia czarnej sondy - "VΩmA" lub "10A". Zalecamy najpierw wprowadzić sondę do złącza o wyższej wartości prądu, a jeśli wyświetlacz pokazuje mniejszą wartość, należy przełączyć wtyczkę do innego gniazda. Jeśli, ponownie, widzisz, że zmierzona wartość jest mniejsza niż wartość zadana, konieczne jest użycie zakresu o mniejszej wartości w amperach.

Zwracamy uwagę na to, że jeśli zdecydujesz się użyć multimetru jako amperomierza, podłącz tester do obwodu szeregowo, jak pokazano na rysunku:

Cóż, najbezpieczniejszą rzeczą w odniesieniu do bezpieczeństwa multimetru będzie użycie urządzenia do pomiaru rezystancji elementów obwodu. W takim przypadku można ustawić przełącznik na dowolny zakres sektora "Ω", a następnie wybrać odpowiednie ustawienie dla dokładniejszych pomiarów. Bardzo ważny punkt - przed użyciem urządzenia do pomiaru rezystancji należy wyłączyć zasilanie obwodu, nawet jeśli jest to zwykła bateria. W przeciwnym razie Twój tester może pokazywać nieprawidłową wartość w trybie omomierza.

Najczęściej do pomiaru rezystancji za pomocą multimetru należy samodzielna naprawa sprzętu gospodarstwa domowego. Na przykład, jeśli żelazko nie działa, możesz zmierzyć opór elementu grzejnego, który najprawdopodobniej zawiodł.

Przy okazji, jeśli zobaczysz wartość "1", "OL" lub "OVER" podczas pomiaru rezystancji w segmencie obwodu za pomocą multimetru, to musisz przełączyć przełącznik na wyższy zakres. Po wybraniu wartości zadanej następuje przeciążenie. W tym samym czasie, jeśli na tarczy wyświetla się "0", przenieś tester na mniejszy zakres pomiarowy. Zapamiętaj tę chwilę i skorzystaj z multimetru, gdy pomiar rezystancji nie będzie trudny!

Jeśli spojrzysz na przedni panel testera, zobaczysz kilka dodatkowych funkcji, których jeszcze nie powiedzieliśmy. Niektóre z nich są używane tylko przez doświadczonych techników radiowych, dlatego nie ma sensu mówić o nich elektryk domowy (nadal w środowisku domowym są mało przydatni). Ale jest jeszcze jeden ważny tryb testera, który być może użyjesz - dialera (na obrazku poniżej wskazaliśmy jego oznaczenie). Na przykład, aby znaleźć otwarty obwód w obwodzie, należy wywołać okablowanie, a jeśli obwód jest zamknięty, usłyszysz sygnał dźwiękowy. W tym celu po prostu podłącz przewody pomiarowe do wymaganych 2 punktów obwodu.

Ponownie, bardzo ważnym niuanse jest to, że jedzenie na sekcji obwodu, które masz zamiar zadzwonić musi być koniecznie odłączony. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na zadzwonienie do okablowania w domu, odłącz wyłącznik obwodu wejściowego w rozdzielnicy na czas trwania operacji. Nie zaleca się używania multimetru z podłączonym zasilaniem!

Na koniec radzimy sprawdzić, jak prawidłowo korzystać z najpopularniejszych modeli multimetrów. Być może właśnie kupiłeś jedno z poniższych urządzeń, a instrukcje wizualne pokażą ci, jak korzystać z zakupionej wersji miernika!

To kończy naszą instrukcję. Mamy nadzieję, że nasz materiał pomógł Ci nauczyć się korzystać z podstawowych trybów uniwersalnego instrumentu, a teraz wiesz, jak korzystać z multimetru w domu i co trzeba, aby zmierzyć opór, napięcie i prąd w obwodzie!

Cześć, Jestem początkującym, studiuję multimetr i inne, ciężko, już jestem na emeryturze od 6 lat Naprawdę podobała mi się twoja strona, z przyjemnością ją wykorzystam. To miłe.

Jak korzystać z różnych typów testerów i wskazówek dotyczących wyboru multimetru

Tester lub multimetr - urządzenie do określania napięcia, natężenia prądu, rezystancji i innych wskaźników wymaganych podczas pracy z sieciami i urządzeniami elektrycznymi. W domu pozwala określić, czy gniazdo działa prawidłowo, czy przewód z komputera nie jest uszkodzony i czy działa bateria smartfona lub innego gadżetu. Do codziennych potrzeb odpowiednie jest nawet proste urządzenie z minimalnym zestawem funkcji. W celu dokładnych pomiarów producenci oferują ulepszone modele.

Rodzaje i mechanizm działania testerów napięcia ↑

Istnieją dwa rodzaje urządzeń mierzących charakterystyki sieci elektrycznych - analogowej i cyfrowej.

Analogowy tester napięciowy wyposażony jest w igłę magnetyczną i wagi pomiarowe, obok których podpisywane są wartości. Popularność tego urządzenia wynika z niskiej ceny - jest kupowana pomimo niedociągnięć:

 • potrzeba przekazywania jednostek w procesie pomiarów;
 • małe dywizje i podpisy na skalach;
 • niedokładne wyniki z powodu oscylacji strzałki.

Aby dostroić tester, dostępny jest rezystor trimera, który pozwala ustawić strzałkę na zero.

Urządzenie cyfrowe jest wyposażone w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który pokazuje wyniki pomiarów. We wczesnych modelach, zamiast wyświetlacza, wynik został pokazany przez diody LED. Zalety licznika: tester generuje wynik z dokładnością do 4,5 cyfr, jest łatwy w użyciu i nie wymaga wiedzy do tłumaczenia wartości.

Inne zalety:

 • dodatkowe funkcje - czujnik temperatury, miernik częstotliwości;
 • Animowana skala na wyświetlaczu do pomiaru wibracji.

Interfejs i okablowanie ↑

Sprawdź interfejs, aby nie mieć wątpliwości, jak używać testera do pomiaru własnymi rękami. Na przednim panelu najprostszego urządzenia znajdują się trzy wyjścia (złącza) do podłączenia przewodów i cztery obszary pomiarowe.

Identyfikacja złączy testera:

 • COM lub "-" - wspólny, do podłączenia czarnego drutu;
 • 10A - do podłączenia czerwonego przewodu pomiarowego przy pomiarze prądu do 10 amperów;
 • VRmA lub "+" - aby podłączyć czerwony przewód podczas pomiaru pozostałych wartości i dowolnego prądu innego niż 10A.

Złącza mogą mieć cztery - wtedy są zwykle klasyfikowane w następujący sposób:

 • 10A lub 20A;
 • mA - do pomiaru prądu w miliamperach;
 • COM - do podłączenia czarnego drutu;
 • VΩHz - dla innych pomiarów.

Niektóre modele mają dodatkowe wyjście do testowania tranzystorów.

W centrum testera znajduje się okrągły przełącznik, zaprojektowany do ustawiania granic pomiaru w co najmniej czterech obszarach:

 • DCV (V =) - stały zakres napięcia, dopuszczalne granice pomiaru - 10, 20, 200, 1000 V
 • ACV (V

) - obszar napięcia przemiennego, granice - 200 i 750 V

 • DCA (A =) - pomiar mocy prądu stałego w zakresie od 0,5 mA do 500 mA;
 • Ω - rezystancja, ograniczenia - 200 Ohm - 2 MΩ.
 • Ponadto przełącznik testera można przełożyć na następujące pozycje:

  • Off;
  • 10A - do pomiaru prądu, do 10A;
  • Temp - do określenia temperatury;
  • Hfe - aby sprawdzić tranzystory;
  • Sprawdź ciągłość obwodu elektrycznego.

  Podczas korzystania z testera ważne jest, aby znać przybliżone limity pomiarów. W razie wątpliwości ustaw przełącznik w pozycji maksymalnej i wykonaj pierwszy pomiar - miernik wyświetli przybliżoną wartość. Jeśli jest niski, ustaw przełącznik w niższej pozycji i powtórz pomiar - wynik będzie dokładniejszy.

  Przykład: Aby zmierzyć napięcie w sieci elektrycznej, umieść przełącznik na ACV 750V i podłącz przewody testowe do gniazdka. Po wyświetleniu wartości 160V na wyświetlaczu, przełącz kontroler testera na pozycję 200 V i powtórz pomiar.

  Zastosowanie multimetru obejmuje trzy podstawowe etapy: podłączenie przewodów, ustawienie regulatora na pożądaną pozycję i pomiar z korektą. Każda charakterystyka sieci energetycznej jest mierzona zgodnie z daną zasadą.

  Jak zmierzyć napięcie DC ↑

  Stałe napięcie tworzy akumulatory, zasilacze, galwaniczne. Zasilają sprzęt, a kiedy się nie uda, pierwsza rzecz, którą mierzy napięcie na styku baterii.

  Jak prawidłowo korzystać z testera do autotestu napięcia prądu stałego:

  1. Ustaw przełącznik na obszar DCV na maksymalną wartość, zwykle około 750 lub 1000 V. Na wyświetlaczu pojawi się ostrzeżenie o zbyt wysokim napięciu - uważaj, jeśli liczby są zbyt duże.
  2. Podłącz przewody - czarny do wyjścia COM, a czerwony - do wyjścia VRmA.
  3. Zatrzymaj się. Widząc wartość mniejszą niż 1000 V (na przykład 12 V w okablowaniu samochodowym), ustaw mniejszy limit 20 V.
  4. Powtórz pomiar - zobaczysz zaktualizowane dane na wyświetlaczu.

  Oznaczenia limitów na testerze:

  • 200m - do 200 mV, tj. 0,2 V;
  • 2000m - do 2 V, na przykład na ogniwie galwanicznym;
  • 20 - do 20 V, w okablowaniu samochodowym;
  • 200 - do 200 V;
  • 1000 - do 1000 V.

  Jak obliczyć napięcie przemienne ↑

  Często wymagane jest zmierzenie napięcia zmiennego, aby określić przydatność do pracy wylotu lub innego elementu sieci energetycznej w mieszkaniu.

  Jak korzystać z testera elektrycznego do pomiaru napięcia AC:

  • Podłącz dwie sondy do przyrządu - czarne do złącza COM, czerwone do złącza VRmA.
  • Ustaw regulator na pozycję ACV.
  • Wiedząc, że napięcie w standardowym gniazdku wynosi około 220 V, ustaw przełącznik na wyższą wartość - 750 V lub 600 V. Nie ustawiaj regulatora na wartość 200 - urządzenie "spali".
  • Podłącz wtyczki do gniazd w dowolnej kolejności. Na wyświetlaczu testera zobaczysz wynik pomiaru w woltach.

  Jak określić opór przewodu ↑

  Można zmierzyć rezystancję rezystora za pomocą regionu Ω. Zakres wartości jest duży - od 200 Ohm do 2000 Ohm (= 2 MΩ).

  Jak korzystać z testera-multimetru do określenia oporu:

  1. Podłącz sondy i wybierz obszar Ω.
  2. Aby ustawić limit pomiaru, spójrz na oznaczenie rezystora. Na przykład element 1K5 powinien być mierzony w granicach 2000 Ohm i 560K - w granicach 2000 kOhm.
  3. Jeśli wartość rezystancji nie jest znana, ustaw regulator na dolną granicę.
  4. Jeśli opór jest większy niż wybrany limit, na wyświetlaczu pojawi się cyfra 1. Stopniowo zwiększaj limit, aż pojawi się znacząca wartość.

  W większości modeli możliwe jest mierzenie tylko prądu stałego, ale w części - istnieje mechanizm przełączania sond do pomiaru zmiennej.

  Jak pracować z miernikiem prądu stałego:

  1. Ustaw regulator na DCA lub 10A (z pomiarami prądu do 10 amperów).
  2. Podłącz przewody pomiarowe: czarny do COM, czerwony do VRmA lub 10A.
  3. Wybierz granicę pomiaru od 200μm do 200mA.
  4. Podłącz przewody pomiarowe do obwodu elektrycznego szeregowo. Wyświetlacz pokazuje aktualną wartość.

  Jak wykonać test z sondami ↑

  Tryb ciągłości jest funkcją, która pozwala sprawdzić obecność nieciągłości i zwarć w obwodzie.

  Jak korzystać z testera napięcia w trybie ciągłości, aby sprawdzić integralność połączenia:

  1. Ustaw regulator w odpowiedniej pozycji. Zazwyczaj wskazuje na to symbol przypominający głośnik lub falę dźwiękową.
  2. Podłącz przewody z sondami do urządzenia.
  3. Podłącz przewody testowe do krawędzi obwodu, który ma zostać wywołany, po wyłączeniu zasilania.

  Jeśli obwód jest zamknięty, po dotknięciu sond usłyszysz sygnał dźwiękowy, który nie będzie obecny, jeśli wystąpi przerwa.

  Sprawdzanie działania diod ↑

  Dioda przesyła prąd tylko w jednym kierunku, odpowiednio, sondy muszą być podłączone w ustalonej z góry kolejności. Po podłączeniu w przeciwnym kierunku prąd nie przejdzie.

  Jak korzystać z testera napięcia, aby określić, czy dioda działa:

  1. Podłącz przewody testowe do instrumentu.
  2. Ustaw przełącznik na tryb sprawdzania diody.
  3. Podłącz czarny przewód ("ujemny") do katody, a czerwony ("plus") do anody.
  4. Na wyświetlaczu pojawi się wartość napięcia przebicia - przeciętnie 100-800 mV.
  5. Zamień przewody i sprawdź wynik. Jeśli wartość nie jest większa niż jeden, dioda jest w porządku. W przeciwnym razie dioda przepuszcza prąd, a parametry dla obu połączeń są równe jeden. Oznacza to, że jest wadliwy.

  Podobnie można sprawdzić diodę LED - łatwiej z nią pracować, ponieważ podczas podłączania przewodów testowych świeci się element roboczy.

  Sprawdzanie tranzystorów p-n-p oraz n-p-n ↑

  Sprawdź integralność tranzystora, możesz użyć multimetru w trybie omomierza - miernika oporu. W takim przypadku należy rozważyć tranzystor w postaci "n-p-n", ponieważ diody są połączone w przeciwnym kierunku. Sekwencja działań:

  1. Podłączyć przewody do testera i ustawić regulator w żądanym położeniu obszaru Ω.
  2. Podłącz czerwony przewód do zacisku bazowego za pomocą krokodylkowego zacisku.
  3. Podłącz czarny przewód pomiarowy z kolei do pozostałych zacisków - kolektora i emiter.
  4. Wartości na wyświetlaczu będą takie same jak przy testowaniu diody.

  Jeśli zamienisz czerwone i czarne przewody pomiarowe, wartość na ekranie będzie równa jednej, która wskazuje integralność tranzystora.

  Aby w końcu upewnić się, że element jest w dobrym stanie, wywołaj sygnały wyjściowe kolektor-emiter, emiter bazy i kolektor-baza. Powinien być jeden na ekranie.

  Tranzystor "p - n - p" należy sprawdzić w ten sam sposób, zamieniając sondy dodatnie i ujemne od początku.

  Wideo: Jak poprawnie korzystać z testera

  Funkcje korzystania z urządzenia analogowego ↑

  Zasada działania analogowego multimetru pokrywa się z cyfrowym, ale istnieje kilka podstawowych różnic w działaniu.

  Jak korzystać z testera strzałki:

  1. Skalibruj instrument - ustaw strzałkę na zero, obracając koronę znajdującą się pod skalą.
  2. Aby zmierzyć napięcie za pomocą przycisków, wybierz naprzemiennie lub na stałe.
  3. Podczas pomiaru rezystancji, przechodzenia z mniejszych jednostek do większych iz powrotem, użyj rezystora nożycowego.

  Pozostałe ustawienia są takie same jak ustawienia cyfrowego testera - podłącz przewody do złączy zgodnie z mierzoną wartością i ustaw regulator zgodnie z granicą pomiaru.

  Jak pracować z testerem lub multimetrem analogowym, na jakich skalach odczytywać:

  • stałe napięcie - czarna skala, V, mA;
  • napięcie zmienne - czerwona skala 10 V AC lub czarna, V, mA, w zależności od wybranych wartości granicznych;
  • rezystancja - zielona skala, Ω;
  • prąd stały - waga czarna VmA;

  Niektóre modele testerów analogowych umożliwiają pomiar dB i testowanie akumulatorów. Stan baterii jest określany przez czerwoną lub zieloną skalę, a parametr dB przez czerwony.

  Podczas pracy z testerem analogowym może pojawić się pytanie: jak ustawić sam przyrząd w czasie pomiaru, ponieważ odczyty zależą od położenia strzałki. Aby prawidłowo zainstalować urządzenie, spójrz, w jaki sposób stopy podpierające znajdują się na obudowie.

  Zasady korzystania z testerów napięcia ↑

  Istnieje zestaw reguł, których należy przestrzegać podczas pracy z jakimkolwiek testerem - są to zasady bezpieczeństwa.

  1. Po wybraniu zakresu pomiarowego i dopuszczalnych wartości granicznych, zainstaluj przewody testowe w odpowiednich złączach.
  2. Ustaw tryb działania przyrządu przed podłączeniem przewodów pomiarowych do obwodu elektrycznego. Nie przełączaj trybu, jeśli przewody są pod obciążeniem - spowoduje to pęknięcie.
  3. Jeśli nie znasz przybliżonej wartości zmierzonej wartości, zacznij od większej wartości (wyjątek - pomiar rezystancji).
  4. Podczas pomiaru napięcia od 60 V nie trzymaj czujników obiema rękami - istnieje ryzyko porażenia prądem.
  5. Mierząc napięcie od 380 V, wymień przewody testowe na wysokonapięciowe, wyposażone w ograniczniki antypoślizgowe.

  Określ, dlaczego potrzebujesz testera - elektryczny multimetr może być bardzo precyzyjny lub mieć zestaw dodatkowych funkcji. Ale w życiu te możliwości są rzadko używane.

  Jak wybrać tester-multimetr - główne kryteria:

  • cyfrowy lub analogiczny sposób wyświetlania wyników;
  • dostępność dodatkowych czujników i funkcji;
  • błąd pomiaru mieści się w zakresie od 0,025 do 3%;
  • projekt i rozmiar;
  • ochrona przed wilgocią i wstrząsem;
  • klasa bezpieczeństwa elektrycznego: CAT 11 jest odpowiedni do określania charakterystyk w sieciach elektroenergetycznych, CAT 111 do pracy z wewnętrznymi obwodami dystrybucyjnymi w budynkach; CAT 1 V dla obwodów dystrybucyjnych poza budynkami;
  • producent.

  Testery napięcia są uniwersalnymi urządzeniami do pracy z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi, pozwalającymi na ustalenie awarii w kilka minut. Po przeczytaniu instrukcji jego użycie nie jest trudne. Urządzenie dla domu mieści się w przedziale 300-500 rubli, można go kupić w sklepach radiowych i elektrycznych.

  Jak korzystać z testera - pełne instrukcje

  Multimetr lub tester to wielofunkcyjne urządzenie, które umożliwia pomiar prądu, napięcia, rezystancji, a także innych wskaźników sieci elektrycznej i urządzeń gospodarstwa domowego. Urządzenia Home Masters mogą wykorzystywać takie urządzenia do sprawdzania serwisowania gniazd, przewodów zasilających, przewodów komputerowych, akumulatorów urządzeń cyfrowych.

  Rodzaje i cechy współczesnych testerów

  Obecnie istnieją dwa rodzaje urządzeń używanych do pomiaru charakterystyk sieci elektrycznych - cyfrowych i analogowych. Urządzenia analogowe są wyposażone w strzałki magnetyczne i wagi pomiarowe, na których wskazano wartości. Urządzenia analogowe są nadal bardzo popularne ze względu na niski koszt i niezawodność, ale mają znaczące wady:

  • małe podpisy na wadze;
  • małe dywizje;
  • Niemożliwość dokładnego określenia ilości z powodu oscylacji strzałki;
  • konieczność transferu jednostek na giełdzie.

  Nowoczesne urządzenie cyfrowe jest wyposażone w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym wyświetlane są wyniki. Korzystanie z cyfrowego testera jest bardzo proste, pozwala uzyskać najdokładniejsze dane i nie wymaga przesyłania wartości. Takie przyrządy często mają dodatkowe funkcje, wykonywane przez czujniki temperatury, specjalne mierniki częstotliwości i inne urządzenia. Animowana skala wyświetlana jest na wyświetlaczu podczas pracy, co umożliwia pomiar drgań.

  Zapoznaj się z interfejsem i dowiedz się, jak podłączyć przewody

  Zanim zaczniesz korzystać z testera, musisz zrozumieć jego konstrukcję i interfejs. Na zewnątrz panelu znajdują się trzy wyjścia do podłączenia przewodów. Każde wyjście jest przeznaczone dla różnych:

  • COM lub "-" - połączenie czarnego drutu;
  • 10A - do podłączenia czerwonego przewodu pomiarowego używanego do pomiarów prądu do 10 amperów;
  • VRmA lub "" - służy do podłączenia czerwonego drutu, służy do sprawdzania różnych wartości i wskaźników, w tym natężenia prądu powyżej 10 amperów.

  Niektóre nowoczesne urządzenia mogą mieć cztery wyjścia:

  • 10 lub 20A - do pomiaru prądu;
  • mA - aby sprawdzić prąd w miliamperach;
  • COM - połączenie czarnego drutu;
  • VΩHz - wszelkie inne pomiary.

  Część multimetrów dostępnych na rynku ma dodatkową moc wyjściową, przeznaczoną do testowania tranzystorów. W centralnej części urządzenia znajduje się okrągły przełącznik konieczny do ustawienia granic pomiarów (w czterech lub więcej obszarach). W pobliżu okrągłego przełącznika znajdują się znaki, które umożliwiają prawidłowe ustawienie:

  • DCV (V =) - tryb stałego ciśnienia z dopuszczalnymi wartościami granicznymi w 10, 20, 200 lub 1000 In;
  • ACV (V

  ) - tryb napięcia AC z ograniczeniami 200 lub 750 V;

 • DCA (A =) - powierzchnia pomiarów prądu stałego w zakresie od 0,5 mA do 500 mA;
 • Ω - obszar testowania rezystancji w zakresie od 200 Ohm do 2 MΩ.
 • Przełącznik multimetru można również przenieść do innych pozycji:

  • Wyłącz - wyłącz;
  • 10A - pomiar prądu mniejszego niż 10 A;
  • Temp - kontrola temperatury;
  • Sprawdź - lokalizacja pęknięcia kabla;
  • Hfe - kontrola tranzystorów.

  Aby prawidłowo korzystać z multimetru, należy znać przybliżone granice wykonywanych pomiarów. Jeśli nawet nie wiesz o limitach, musisz ustawić je na maksymalne wartości i wykonać pierwszy pomiar. Urządzenie wskaże przybliżoną wartość i pozwoli na dokładniejsze ustawienie granic kolejnych pomiarów.

  Pomiary multimetrem różnych charakterystyk sieci elektrycznych

  Cała procedura sprawdzania parametrów sieci elektrycznej obejmuje trzy etapy. Najpierw przewody są połączone, następnie regulator jest ustawiony w odpowiedniej pozycji, a na końcu pomiar dokonywany jest z niezbędną korektą. Jednak pomiar różnych parametrów układu elektrycznego ma swoje unikalne cechy.

  Aby sprawdzić napięcie DC testera, ustaw przełącznik na strefę DCV na maksymalną możliwą wartość 750 lub 1000 V. Teraz podłącz przewody: czerwone do wyjścia VRmA i czarne do wyjścia COM, a następnie podłącz je do testowanego urządzenia lub sieci. Następnie możesz wykonać pierwszy pomiar. Na podstawie uzyskanych wskaźników wartość regulatora powinna zostać zredukowana do wymaganej wartości, a praca powinna zostać powtórzona. Na przykład, jeśli dokonano pomiaru w okablowaniu samochodu, to napięcie pojawi się w granicach 12 V, więc następny pomiar powinien zostać wykonany przy limicie 20 V.

  Podczas badania instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu często konieczne jest mierzenie napięcia przemiennego. W tym celu podłącz czarny (do wyjścia COM) i czerwony (do wyjścia VRmA) do urządzenia. Regulator powinien być ustawiony na pozycję ACV i ustawić wartość pomiaru na poziomie 600-750 V. Biorąc pod uwagę, że w standardowym gnieździe napięcie przemienne wynosi około 220 V, nie jest konieczne ustawianie wartości na multimetrze na 200 V, urządzenie może się palić. Rysik urządzenia powinien zostać zainstalowany w otworach testowanego gniazda, po którym na wyświetlaczu urządzenia powinny pojawić się rzeczywiste wartości napięcia.

  Aby sprawdzić rezystancję rezystora, ustaw regulator na zakres Ω od 200 Ω do 2000 kΩ. Limit należy ustawić zgodnie z oznaczeniem na rezystorze. Jeśli rezystor jest oznaczony 1K5, wówczas pomiary powinny być wykonane w granicach 2000 Ohm, a dla rezystora z oznaczeniem 560-2000 KOhm. Gdy wartość oporu nie jest ustawiona, ustaw minimum i wykonaj pomiar. Jeśli na wyświetlaczu pojawi się cyfra 1, należy zwiększyć limit i ponownie wykonać pomiary. Procedurę należy powtarzać do momentu pojawienia się wartości oporu na wyświetlaczu zamiast jednego.

  Większość testerów mierzy jedynie prąd stały, tylko niektóre modele zapewniają mechanizm przełączania sond do pomiaru prądu przemiennego. W przypadku pomiaru DC ustaw regulator na 10 A lub DCA (w zależności od oczekiwanej wartości). Następnie sondy są podłączone do przyrządu: czarny do COM, czerwony do 10 A lub VRmA. Teraz musisz wybrać granicę pomiaru od 200 μ do 200 mA. Następnie można podłączyć przewody pomiarowe do sieci zasilającej, a następnie ekran wyświetla prąd w systemie elektrycznym.

  Jeśli multimetr elektryczny ma funkcję wybierania numeru, urządzenie może sprawdzić sieć pod kątem przerw. Aby to zrobić, umieść regulator w odpowiedniej strefie, która jest zwykle wskazywana przez obraz fali dźwiękowej lub głośnika. Następnie przewody z sondami są podłączone do urządzenia, a sondy są przykładane do krawędzi sprawdzanego obwodu (bez zasilania). Jeśli obwód zostanie zamknięty, usłyszysz specjalny sygnał, jeśli wystąpi przerwa, wskazanie dźwięku nie nastąpi.

  Multimetr często pozwala wykonywać i sprawdzać diody. Dioda przesyła prąd w jednym kierunku, dlatego bardzo ważne jest, aby podłączyć przewody do testowanego elementu we właściwej kolejności. Sama weryfikacja wygląda następująco:

  • podłączamy przewody do urządzenia;
  • ustaw przełącznik na tryb testu diod;
  • Czarny (ujemny) drut jest podłączony do katody, czerwony (plus) przewód do anody.
  • popatrz na wartość napięcia na ekranie, będzie wynosić co najmniej 100 i nie więcej niż 800 mV;
  • zmienić przewody w miejscach i przeprowadzić pomiar ponownie, jeśli wynik nie jest większy niż 1, wtedy dioda działa.

  Jeśli oba testy pokazują 1, dioda przekazuje prąd w obu kierunkach, co oznacza, że ​​jest uszkodzony. Podobnie można sprawdzić działanie diody LED - świecąca się robocza dioda LED podczas podłączania przewodów z testera.

  Kolejną użyteczną funkcją multimetru jest możliwość testowania tranzystorów. Do testowania konieczne jest użycie urządzenia w trybie testu rezystancyjnego. Tranzystory n-p-n można uznać za diody połączone w przeciwnym kierunku. Aby je przetestować, podłącz przewody do multimetru i ustaw regulator na pozycję Ω. Czerwony przewód powinien być podłączony do zacisku bazowego za pomocą krokodylkowego zacisku. Sonda na czarnym drucie jest połączona z kolei z innymi terminalami - emiterem i kolektorem.

  Wyniki uzyskane w trakcie pracy powinny być takie same jak dla testu diodowego. Podczas zastępowania czarnych i czerwonych sond miejscami, wartość na ekranie powinna być równa 1, co wskazuje na integralność tranzystora. Sprawdzanie tranzystora p-n-p jest dokładnie takie samo, ale sondy plus i minus są początkowo zamienione.

  Jeśli potrzebujesz urządzenia do testowania kabla lub całej linii kablowej, normalny multimetr nie działa w tym celu. Do wykonywania takich pomiarów wykorzystywane są specjalne testery kabli. Za ich pomocą można określić układ okablowania, tłumienie, przesłuch przy najbliższym końcu kabla, utratę powrotu itp.

  Różnice w korzystaniu z testera analogowego i cyfrowego

  Zasada działania testera analogowego jest dokładnie taka sama jak opisana powyżej zasada korzystania z urządzeń cyfrowych. Jednocześnie użycie instrumentów analogowych ma również wiele indywidualnych cech. Aby zmierzyć, musisz skalibrować urządzenie. Aby to zrobić, musisz ustawić strzałkę na zero, przekręcając głowę, znajdującą się pod cyfrową skalą.

  Podczas określania napięcia należy najpierw wybrać stałe lub zmienne napięcie za pomocą odpowiednich przycisków. A przy pomiarze oporu, kiedy potrzebujesz przejść z mniejszych jednostek do większych, musisz użyć rezystora nożycowego. W przeciwnym razie ustawienia i korzystanie z urządzeń analogowych i cyfrowych są takie same.

  Skale do czytania:

  • napięcie przemienne - czarna skala V, mA lub czerwona 10 V, AC (w zależności od wybranych wartości granicznych);
  • stałe napięcie - czarna skala V, mA;
  • prąd stały - skala czarna V, mA;
  • rezystancja - zielona skala Ω.

  Podczas korzystania z mierników analogowych należy wziąć pod uwagę, że dokładność odczytów zależy od położenia strzałki, dlatego bardzo ważne jest, aby bezpiecznie zainstalować urządzenie na płaskiej powierzchni (na wszystkich dostępnych nogach).

  Zalecenia dotyczące doboru i działania multimetrów

  Praca z układem elektrycznym zawsze wiąże się z poważnym ryzykiem, więc nie zagraża zdrowiu i sprzętowi, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze, przewody testowe muszą zostać zainstalowane w odpowiednich złączach po wybraniu zakresu i limitów pomiarowych. Po drugie, nie można podłączyć sond do obwodu elektrycznego przed ustawieniem trybu pomiaru. Po trzecie, bez znajomości przybliżonej wartości ilości w sieci, konieczne jest rozpoczęcie pracy z dużymi wartościami (z wyjątkiem pomiaru rezystancji).

  Ponadto podczas pomiaru napięcia w sieci powyżej 60 V nie można trzymać czujników obiema rękami, ponieważ istnieje ryzyko porażenia prądem. Jeśli chcesz zmierzyć napięcie w sieci od 380 V i powyżej, użyj specjalnych drutów i urządzeń wysokiego napięcia z ogranicznikami antypoślizgowymi. Aby kupić funkcjonalne urządzenie do domu, najpierw ustal, dlaczego potrzebujesz multimetru. Testerzy mają bardzo różne typy, dokładność i funkcje. Wszystkie z nich pozwalają mierzyć napięcie, opór, prąd, ale tylko najdroższe mogą wykonywać inne pomiary.

  Pełne lub częściowe kopiowanie informacji z witryny bez wskazania aktywnego linku jest zabronione.

  Dodaj komentarz

  57 + = 63