Jak zmienić licznik energii elektrycznej w mieszkaniu

Wymień licznik elektryczny w mieszkaniu: kolejność czynności

Prędzej czy później każdy właściciel nieruchomości musi być zainteresowany, jak wymienić licznik energii elektrycznej w mieszkaniu. Nie zawsze głównym powodem są awarie techniczne urządzenia. Wymagania wstępne mogą być całkiem spore. Jednak procedura wydawania dokumentów i prowadzenia prac montażowych jest zunifikowana.

Jakie urządzenie można zainstalować w miejsce starego?

Przed wymianą licznika prądu w mieszkaniu należy wybrać najlepszą opcję dla konkretnych warunków pracy. Współczesny rynek oferuje dużą liczbę modeli różniących się swoimi podstawowymi parametrami i rozmiarami.

Najpierw musisz określić typ urządzenia zgodnie z zasadą działania.

 1. Licznik indukcyjny działa dzięki utworzonemu polu magnetycznemu, które ma wpływ na element obrotowy. Zwykle wewnątrz produktu instalowany jest specjalny dysk.
 2. Licznik elektroniczny dokonuje pomiarów, przekształcając sygnały analogowe prądu elektrycznego w specjalny impuls lub kod. Zamiast zwykłej płyty zainstalowany jest wskaźnik świetlny.

Następnie musisz określić liczbę taryf. Przy aktywnym korzystaniu z energii elektrycznej w nocy możesz pomyśleć o zakupie urządzeń, które można zmierzyć o różnych porach dnia. Przy wyborze nie można zignorować opcji podłączenia do sieci elektrycznej, która może mieć jedną lub trzy fazy. Nie zapomnij o funkcjonalności.

Zanim zaczniesz, musisz zrozumieć, kto ma prawo do wymiany licznika energii elektrycznej w mieszkaniu, który będzie musiał zapłacić za weryfikację i innych działań związanych z usuwaniem starych urządzeń i instalacji nowego. Nieznajomość aspektów prawnych może prowadzić do niepotrzebnych problemów z prawem.

Kodeks cywilny przewiduje, że właściciel lokalu mieszkalnego sam ponosi wszelkie koszty finansowe związane z utrzymaniem urządzeń. Zgodnie z dokumentacją regulacyjną właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zapłaty za następujące czynności:

 • bezpośrednia instalacja urządzenia do rachunku energii elektrycznej;
 • wymiana produktu związana z końcem okresu operacyjnego lub z innymi możliwymi przyczynami;
 • konserwacja, składająca się z kontroli i kalibracji.

Wszystkie wymienione punkty dotyczą tylko sprywatyzowanych terytoriów zamieszkania. Jednak kto jest zobowiązany do wymiany licznika energii elektrycznej w komunalnym mieszkaniu, wielu nie rozumie, choć odpowiedź leży na powierzchni. W przypadku takich wydarzeń zarząd miejski lub wiejski powinien zapłacić, ponieważ nieruchomość jest ich własnością.

Demontaż starego licznika i instalacja nowego musi zostać przeprowadzona za zgodą firmy dostarczającej energię. W każdym regionie Federacji Rosyjskiej wymiana urządzeń bez powiadomienia o takiej organizacji jest uważana za naruszenie umowy, a zatem może skutkować nałożeniem grzywny w postaci poważnej sumy pieniędzy.

Jakie liczniki wymagają obowiązkowej wymiany?

Wiedząc, kto jest zobowiązany do wymiany licznika elektrycznego w mieszkaniu, konieczne jest zrozumienie, w jakich przypadkach należy to zrobić. Dość często wynika to z faktu, że instrumenty są po prostu przestarzałe. Na przykład, obecnie nastąpiły zmiany, które uniemożliwiają stosowanie produktów z błędem w pomiarach przekraczającym 2 procent. Klasy dokładności określonego modelu można znaleźć w paszporcie technicznym.

Urządzenia podlegają również wymianie w następujących sytuacjach:

 • gdy mechanizm liczący działa nieprawidłowo;
 • jeśli występują poważne zmiany deformacji ciała;
 • jeśli występuje wyciek lub uszkodzenie wziernika.

Działanie mierników błędów zwykle prowadzi do wzrostu błędu pomiaru. Straty finansowe mogą ponosić nie tylko organizacje sieciowe, ale także konsumenci.

Zanim samodzielnie zmienisz licznik prądu w mieszkaniu, musisz złożyć wniosek od właściciela nieruchomości bezpośrednio do firmy, która dostarcza energię do domu w regionie. Jest zobowiązana je zaakceptować i wyjaśnić wszystkie zasady takiego zdarzenia.

Wniosek powinien zawierać dane kontaktowe klienta oraz adres placówki, w której nastąpi wymiana. Wymogi umowy na dostawy energii są obowiązkowe. Powinieneś mieć dokumenty potwierdzające prawo własności. Jeżeli organizacja jest adresowana nie przez samego właściciela, ale przez jego przedstawiciela, wówczas należy przedstawić pełnomocnictwo.

Kwalifikacje i narzędzia do pracy

Przed wymianą licznika energii elektrycznej w mieszkaniu powinieneś zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi kwalifikacji, które są prezentowane mistrzom firm energetycznych, oraz niezbędnymi narzędziami do wykonania pracy. Organizacje pracowników muszą mieć trzecią grupę lub więcej.

Pomimo koniecznego poziomu kwalifikacji, przepisy nie zabraniają niezależnej pracy. Wymiana urządzenia bez udziału specjalistów jest całkiem możliwa. Jednakże, aby przeprowadzić taką operację, wymagany będzie określony zestaw narzędzi, który obejmuje:

Do implementacji znaczników przydatny jest znacznik. Taśma izolacyjna będzie potrzebna do ukrycia gołych styków.

Pytanie, czy można zastąpić licznik energii elektrycznej w mieszkaniu, nie jest już udzielane, ponieważ odpowiedź jest pozytywna. Jednak praca nie może być wykonana bez wiedzy o ogólnych zasadach instalacji. Będą one szczególnie przydatne podczas przenoszenia miernika w inne miejsce.

 1. Urządzenie jest zainstalowane w wygodnym miejscu do czytania, konserwacji i kontroli technicznej.
 2. Pomieszczenie, w którym będzie znajdować się nowy licznik, musi być suche przy reżimie temperatury większym niż 0 stopni.
 3. Urządzenie można zamontować na metalowych, plastikowych lub drewnianych osłonach.
 4. Optymalna wysokość urządzenia wynosi od 150 do 170 cm.

Zazwyczaj instalowanie wyłączników odbywa się razem z instalacją produktu. Ich wybór musi być dokonany z uwzględnieniem charakterystyki obciążenia linii elektrycznej.

Jak wymienić licznik energii elektrycznej w mieszkaniu: sekwencja czynności

Jeśli uszczelka została już usunięta, możliwe jest rozpoczęcie prac nad demontażem starego urządzenia i zainstalowaniem nowego. Robiąc to, musisz wykonać określoną sekwencję czynności.

 1. Po pierwsze, przełącznik na linii podwodnej jest wyłączony. W starej sieci może być nieobecny, ale zgodnie z zasadami instalacji instalacji elektrycznych jego dostępność jest warunkiem wstępnym.
 2. Następnie śruby mocujące są poluzowane i zdjęta jest pokrywa. Za pomocą urządzenia pomiarowego sprawdzane jest napięcie na zaciskach urządzenia elektrycznego.
 3. Przewody są teraz odłączone bezpośrednio od licznika. Jeśli oznaczenie koloru jest niedostępne, zaleca się wzięcie markera i wykonanie specjalnych znaków.
 4. Demontaż jest zakończony przez odkręcenie łączników. Nowe urządzenie zostanie zainstalowane w odwrotnej kolejności. Jeśli zostanie przeniesiony do innej lokalizacji, wówczas do naprawy konieczne będzie wykonanie nowych dziur.
 5. Przewody są połączone. Przy czterech wyjściach, pierwszą rzeczą do zrobienia jest podłączenie wyjścia fazowego, a następnie wyjście zerowe.
 6. W końcowym etapie zainstalowane urządzenie jest testowane. Aby to zrobić, wystarczy włączyć urządzenia gospodarstwa domowego lub oświetlenie. Dysk powinien obracać się w prawą stronę.

Praca nie jest zbyt skomplikowana, więc wielu właścicieli nieruchomości już wie, jak wymienić licznik energii elektrycznej w mieszkaniu. W Moskwie za taką procedurę trzeba będzie zapłacić znaczną kwotę. Samodzielna instalacja urządzenia pomoże zaoszczędzić pieniądze.

Jeśli nie można wyłączyć sieci elektrycznej

Są miejsca, gdzie aby wyłączyć zasilanie nie jest to możliwe, więc niektórzy ludzie myślą o tym, jak zmienić licznik energii elektrycznej w mieszkaniu do życia. Pomimo potencjalnego ryzyka porażenia prądem elektrycznym, są równie ważne. W tym przypadku nie jest konieczne, aby wyłączyć inne odbiorniki bezpośrednio z sieci.

Opcja bezpieczeństwa obejmuje użycie terminali testowych, które stanowią podstawę niepalnego materiału z osłoną. Mają zaciski do śrub i specjalne podkładki. Podczas przeprowadzania wymiany konieczne jest usunięcie napięcia z zainstalowanego urządzenia i zwarcie uzwojeń wtórnych.

Wtyczka zamykająca wykonana jest w postaci prostej śruby, wyposażonej w izolowany uchwyt do bezpiecznego użytkowania. Przy pomocy śrubokrętu ze specjalnymi uchwytami, płyty kontaktowe podnoszą się. Po wykonaniu tego działania obecny łańcuch rachunkowości zostanie zamknięty przez wspólny talerz, a nie przez licznik. Pozostaje wymienić urządzenie w standardowej procedurze.

Działania po zainstalowaniu nowego urządzenia

Powyższy opis procesu wymiany pozwala zrozumieć, w jaki sposób wymienić licznik energii elektrycznej w mieszkaniu. Jednak po zainstalowaniu nowego urządzenia proces nie może być uznany za kompletny. Zainstalowane liczniki muszą być sprawdzone i zaplombowane przez pracowników regionalnych firm zajmujących się dostawą energii. Zwykle po apelacji wysyłają inspektora z departamentu, który znajduje się w strefie usługowej dzielnicy mieszkaniowej.

Do wniosku należy dołączyć dodatkowe informacje:

 • paszport techniczny zainstalowanego produktu;
 • odczyty pobrane z rozebranego urządzenia;
 • dokumenty, pozwalające ustalić właściciela mieszkania;
 • w niektórych przypadkach wymagane jest uszczelnienie, które zostało usunięte ze starego urządzenia.

Po wymianie licznika energii elektrycznej w mieszkaniu dokonano aktu wymiany. Jest podpisany przez obie strony jednocześnie. Dokument zawiera następujące informacje: adres budynku mieszkalnego i lokalizację instalacji, charakterystykę nowego urządzenia wraz z opisem modelu i roku wydania, a także datę instalacji i wymagane wyposażenie organizacji.

Zgodnie z uchwałą Rządu Federacji Rosyjskiej liczniki w sprywatyzowanych mieszkaniach nie należą do wspólnej własności. Nie podlegają jurysdykcji organizacji usługowych. Dlatego wymiana, instalacja, demontaż, uszczelnianie, weryfikacja i inne czynności wykonywane są na koszt właściciela nieruchomości.

Jednak osoby prywatne mogą pomyśleć o tym, jak wymienić licznik energii elektrycznej w mieszkaniu za darmo. Ta kategoria populacji obejmuje:

 • duże rodziny;
 • weterani i uczestnicy II wojny światowej;
 • emeryci z niewielkimi płatnościami.

Istnieje pewna niejednoznaczność w przypadku liczników, które nie znajdują się w mieszkaniu. Pracownicy spółek zarządzających ustawodawstwem traktują na swoją korzyść, ponieważ wspólną własnością obiektu jest sprzęt polegający na utrzymaniu kilku mieszkań, a nie jednego.

Jeśli chodzi o prawników, uważają prawo pod innym kątem. Jeżeli urządzenia rachunkowe znajdują się przy wejściu, należy je utożsamiać ze wspólną własnością budynku mieszkalnego. Aby uniknąć komplikacji, zaleca się dokładniejsze przestudiowanie umowy zawartej z firmą zarządzającą.

Udało mi się ustalić, czy możliwe jest samodzielne zastąpienie miernika elektrycznego w mieszkaniu, ale czy jest jakiś sposób, aby upewnić się, że konto jest poprawne? Jest to konieczne, jeżeli po wymianie kwota płatności za energię elektryczną znacznie wzrosła w czasie. Istnieją specjalne procedury testowe, które umożliwiają weryfikację dokładności przyrządu.

Najprostszą opcją jest całkowite odłączenie mieszkania od sieci elektrycznej. Licznik musi być zasilany w tym samym czasie. Po wyłączeniu należy zarejestrować czas i podążać za dyskiem urządzenia indukcyjnego lub elektronicznego wskaźnika analogowego. Na pierwszym z nich w ciągu 15 minut dysk nie powinien wykonać więcej niż jeden obrót. Jeśli chodzi o urządzenie elektroniczne, dopuszczamy tylko jeden impuls.

Bardziej złożony wariant polega na określeniu błędu, z jakim licznik pracuje w danym momencie. Aby to zrobić, należy wyłączyć wszystkie urządzenia i oświetlenie. Standardowo może działać urządzenie z żarówką o mocy 100 W. Łączy się z siecią, po której czas perfekcyjnego impulsu lub rewolucji obliczany jest za pomocą stopera.

Przy obliczaniu błędu stosuje się wzór podany w tabeli.

Moc odniesienia

Czas obrotu lub impulsu

Przełożenie (dostępne na jednostkę)

Jeśli po obliczeniu uzyskana zostanie liczba ujemna, wówczas zainstalowane urządzenie pracuje w trybie zaawansowanym. Dodatni błąd wskazuje, że produkt zwalnia. Aby być przekonującym, obliczenia są dokonywane przy standardach o różnej mocy. Błąd o wartości nieprzekraczającej 10 procent można uznać za normalny.

Prace konserwacyjne

Prace przy konserwacji urządzenia są dozwolone dla osób mających trzecią grupę dostępu do instalacji elektrycznych lub wyższych. Muszą przejść pełną odprawę bezpieczeństwa. Podstawowym zadaniem specjalistów jest sprawdzenie niezawodności połączenia obwodów mocy i obwodów interfejsu urządzenia.

W tym celu zdejmij uszczelkę z pokrywy ochronnej, a następnie usuń kurz bezpośrednio z bloku zacisków. Następnie ostrożnie dokręć śruby mocujące kabel zasilający i interfejsowy. Po sprawdzeniu i napięciu zaczepów należy założyć z powrotem osłonę, przymocować ją specjalnymi zatrzaskami i uszczelnić.

Z powyższych informacji można było dowiedzieć się, czy możliwe jest samodzielne zastąpienie miernika elektrycznego w mieszkaniu bez zaproszenia kapitana. Proces demontażu i instalacji urządzenia nie jest trudny, dlatego w większości przypadków nie prowadzi do negatywnych rezultatów, zwłaszcza w przypadku ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Wymiana licznika elektrycznego w mieszkaniu i domu

Jeśli konieczne jest zastąpienie licznika prądu, konsumenci energii elektrycznej mają więcej zadań prawnych i administracyjnych niż technicznych: kto powinien napisać aplikację, w której metrażu znajduje się licznik, ile czasu potrzeba, kto powinien zmienić licznik energii elektrycznej, na czyjej to koszt. Jest tyle pytań, że osoba oświecona może się zdezorientować.

Miernik indukcyjny pomiaru energii elektrycznej SO-EE6706

Tutaj konieczne jest, aby wiedzieć, w jakich prawo wymaga wymiany licznika możliwe jest to zrobić samemu, który świadczenia usług na wymianie starych urządzeń na nowe liczniki, który model powinien zostać zastąpiony, który płaci rachunek za wykonaną pracę, ile to kosztuje, czy zrobić z rękami, można .

Decyzja zależy od formy własności mieszkania jest konsumentem. Może to być wymiana licznika energii elektrycznej w prywatnym domu, w mieszkaniu lub sprywatyzowanym mieszkaniu. W każdym osobnym przypadku prawo przewiduje opcje rozwiązania problemu: w jaki sposób licznik się zmienia, kto napisze wniosek.

W dwudziestym wieku przemysł aktywnie produkuje, konsumenci wprowadzają liczniki indukcyjne zużytej energii elektrycznej. Stare modele indukcyjne są bardzo dobrze sprawdzone w mieszkaniach, domach prywatnych i innych obiektach. Przyciąga się w nich niezawodnością, przystępnym kosztem dla większości odbiorców energii elektrycznej w mieszkaniach. Ten typ starych liczników jest nadal produkowany i ustalany z uwzględnieniem nowych zasad. Z biegiem czasu dokładność pomiaru i dopuszczalne obciążenia prądem zostały zwiększone, gdy stare instrumenty zostały zaprojektowane na długie okresy pracy przy prądzie nie większym niż 10 A.

Wraz z pojawieniem się nowych energochłonnych urządzeń gospodarstwa domowego, systemów split, klimatyzatorów, pieców elektrycznych, kotłów grzewczych i innych urządzeń gospodarstwa domowego, zużycie energii wzrosło. Z tego powodu stare modele często zawodziły, nie spełniając terminu. Świadectwo stało się niedokładne, czasami były pożary, teraz wszystkie z nich podlegają wymianie.

Opracowano nowe zasady prawne dotyczące liczników elektrycznych. W miejsce starych urządzeń producenci wprowadzili wiele nowych rozwiązań:

 • zaawansowane liczniki indukcyjne;
 • połączone struktury, w których pomiary są wykonywane metodą indukcyjną, dane są przetwarzane przez elektronikę i wyprowadzane na ekran ciekłokrystaliczny;
 • w pełni elektroniczne urządzenia z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym;
 • wielotaryfowe mierniki cyfrowe i inne modele.

Wszystkie mierniki elektryczne nowej generacji mają wartości progowe obciążenia prądowego od 40-60 A, klasa dokładności 2 lub 1, żywotność nie mniejsza niż 16 lat.

 • Zainstalowany licznik energii elektrycznej musi odpowiadać liście urządzeń, które zostały certyfikowane i zatwierdzone do działania w Rosji;
 • Po naprawie, sprawdzeniu lub wymianie starego licznika, zostaje zaproszony przedstawiciel ds. Sprzedaży energii. Uszczelnia, sprawdza poprawność połączenia, umieszcza urządzenie w rejestrze, sporządza certyfikat odbioru, tam, gdzie jest wskazany, którego licznikiem są wskazania w momencie uruchomienia i numer seryjny produktu. Jeden egzemplarz certyfikatu jest wydawany właścicielowi, konsumentowi pod ręką;
 • Dla wygody dokonywania odczytów zaleca się instalowanie liczników elektrycznych na wysokości co najmniej 1,7 m nad poziomem podłogi;
 • Liczniki muszą być zapieczętowane w dwóch miejscach. Okienko z oknem jest zaplombowane przez przedstawicieli służby metrologicznej, a pieczęć umieszcza się z datą weryfikacji. Na dolnej pokrywie, która zamyka grupę styków połączeniowych, umieszcza się pieczęć organizacji zaopatrzenia w energię.
 • Miejsce instalacji licznika musi być suche, łatwo dostępne, wygodne do czytania i naprawy, jak to się dzieje w budynkach mieszkalnych na klatkach schodowych;
 • Licznik musi odpowiadać mocy i natężeniu prądu, który przechodzi w sieciach elektrycznych konsumenta;
 • Klasa dokładności urządzenia nie może być niższa niż druga;
 • Podczas instalacji nowego licznika, który jest krótszy niż dwa lata od daty produkcji, nie można sprawdzić usługi metrologicznej.

Jest to lista dozwolonych w ramach krajowych i importowanych modeli energii elektrycznej, które mogą być umieszczone na zastąpieniu starych: indukcja licznika CO-EE6706 do pomiaru zużycia energii elektrycznej w jednofazowym 220V w produkcji od lat 50-tych ubiegłego wieku, nowe modele doprowadzonej do perfekcji, dzięki czemu jest bardzo niezawodny i trwałe, sprzęt gospodarstwa domowego electroinduction dla jednofazowego klasy dokładności 220V 2. I449 CO-220, prąd ładowania od 10 do 60A, i podobne pomiaru zużytej energii elektrycznej CO 505 220 10 do 40a.

Elektryczne urządzenie indukcyjne СО-И449

Nowoczesne modele ЦЭ 6807 - jedna-dwie taryfy dla sieci 220V pierwszej klasy dokładności.

Model licznika energii elektrycznej CE 6807

Licznik UE 2726 jest zaprogramowany na cztery taryfy z pierwszą klasą dokładności, posiada wewnętrzny zegar z ustawieniem daty i czasu, autonomiczne zasilacze (baterie).

Program wyników pracy, która sporządza rachunek, przewiduje 4 taryfy, 8 interwałów dziennie, 12 rocznych sezonów oraz 32 święta i weekendy. Tryby pracy licznika są zaprogramowane, zmieniają się automatycznie w zależności od wybranej taryfy. Warto takiego licznika jest droższy, ale także pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty.

Nie zaleca się samodzielnego instalowania tego miernika na klatce schodowej.

Miernik energii elektrycznej EU 2726

Informacja o wskazaniach w pamięci urządzenia nieulotnego jest przechowywana przez okres do 20 lat, jest wyświetlana na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Technologia pozwala sprawdzić dokładność rachunku do zapłaty za dowolny okres. Przerwa między przeglądami wszystkich wymienionych urządzeń wynosi 16 lat, producenci twierdzą, że ich żywotność przekracza 30 lat.

Wymiana starych liczników elektrycznych na nowe modele wielotaryfowe odbywa się w porozumieniu z organizacją energetyczną. W większości przypadków robią to właściciele prywatnych i wielorodzinnych domów, w których apartamenty są sprywatyzowane.

Konsumenci energii elektrycznej i właściciele urządzeń pomiarowych u jednej osoby są zainteresowani opłaceniem rachunku za niższe plany taryfowe. Prywatne firmy, właściciele budynków, przedsiębiorstwa komunalne, organizacje zaopatrzenia w energię same sobie tracą, z korzyścią dla konsumentów, nie zainstalują na swoim nowym drogim sprzęcie.

Właściciele sprywatyzowanych mieszkań w budynkach mieszkalnych, w których liczniki są zainstalowane na klatkach schodowych, zgodnie z prawem można zainstalować modele wielotaryfowe. W takim przypadku jednostka rozliczeniowa może zostać przeniesiona do mieszkania, tylko konieczne jest uzgodnienie z organizacją zaopatrzenia w energię i właścicielem budynku. Pojawia się pytanie, w której własności będą te urządzenia, po tym wszystkim rachunek za wykonane roboty i sprzęt powinien zostać zapłacony konsumentowi. Licznik przejdzie do swojej własności.

Ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z ustawy właściciel mieszkania jest zobowiązany do sprawdzenia, naprawy i konserwacji licznika na własny koszt, ale nie własnymi rękami. Będzie musiał wystąpić do organizacji, które świadczą takie usługi, przygotowując umowę między konsumentami a właścicielem domu.

Odrębnym dokumentem do umowy jest akt różnicowania bilansu: schemat planu wskazuje, czyj przeciwny jest, jego położenie w granicach odpowiedzialności konsumenta. Wnioski o zastąpienie starych liczników energii nowymi miernikami dwubiegowymi zaleca się dostarczać zbiorczo, przy wszystkich wejściach, co znacznie skraca czas realizacji zadania.

Wymiana powinna być przeprowadzana wyłącznie przez wykwalifikowanych elektryków posiadających uprawnienia do wykonywania tych prac. Lepiej, gdy usługi te są świadczone przez przedstawicieli organizacji zaopatrzenia w energię elektryczną, dobrze znają schemat połączeń na klatkach schodowych, są natychmiast zapieczętowani i ustawiają ustawienia trybów dla wybranych taryf.

Do 26 października 2014 r. Dwubiegowe liczniki zostały przeprogramowane, biorąc pod uwagę zmiany w okresie zimowym i letnim, teraz to prawo już nie obowiązuje.

Istnieje wiele takich liczników w budynkach mieszkalnych. Jeśli glukometr zostanie zwolniony przed tą datą, sprawdź, czy jest on uszyta zgodnie z nowymi wymaganiami. Program powinien określać ograniczenia przejścia z 23 marca na czas letni. Nie rób tego sam, szczególnie własnymi rękami, tutaj potrzebujesz specjalnego sprzętu, oprogramowania i odpowiednich kwalifikacji. Można to zrobić w wyspecjalizowanych organizacjach, które świadczą takie usługi.

Po flashowaniu chipa wystawiany jest paragon, który należy przedstawić firmie dostarczającej energię elektryczną. Jeśli licznik nie zostanie przeprogramowany w odpowiednim czasie, jego odczyty będą nieprawidłowe. Konto będzie musiało być wypłacane w pełnej wysokości, bez uwzględniania wzoru różnicowego dla dziennych odstępów czasu, dni wolnych i dni wolnych.

Na podstawie dekretu rządu RF nr 442 z 4 maja 2012 r. Stare modele liczników energii elektrycznej nie są produkowane, nie są sprawdzane i nie są naprawiane. Jeżeli usterka lub termin wygaśnięcia wynosi 16 lat od daty ostatniej kontroli, podlegają one wymianie. Bez względu na to, w której własności się znajdują, nowe liczniki powinny mieć klasę dokładności co najmniej 2. Kolejność sposobu wymiany licznika energii elektrycznej w 2000 r. Jest określona w piśmie Gosenergonadzor i zatwierdzona decyzją Federalnej Federacji Rosyjskiej.

Zastąpienie licznika elektrycznego w prywatnym domu i sprywatyzowanych mieszkaniach opłacają właściciele nieruchomości na podstawie art. 210 kodeksu cywilnego Federacji Rosyjskiej. Urządzenia rachunku zużytej energii elektrycznej, znajdujące się w domach mieszkalnych, na klatkach schodowych lub w innych miejscach generała wykorzystującego własność konsumentów, nie są.

Tarcza na podeście

Są one w bilansie właścicieli budynku lub organizacji zasilania, a liczniki mogą odnosić się do mienia komunalnego, do firmy państwowej lub prywatnej. Rachunek za okresową konserwację, inspekcję, naprawę i wymianę ponosi organizacja, w której bilansie się znajduje, z wyjątkiem przypadków określonych prawem, gdy urządzenie zostało uszkodzone z winy konsumenta.

Zabrania się samodzielnego prowadzenia tego rodzaju prac, samodzielnego usuwania i instalowania licznika. Powinno to zostać wykonane przez wykwalifikowanych elektryków z organizacji zasilania.

Szczegółowe zasady przydziału ceł na utrzymanie liczników energii elektrycznej i ich wymiany są określone przez prawo rosyjskie:

 • Kodeks cywilny: art. 210 i 354 ust. 2;
 • Federalna ustawa nr 261;
 • Uchwała rządowa nr 354 z 27 sierpnia 2012 r.

Wymiana licznika elektrycznego ma swoje osobliwości. Z tego filmu można nauczyć się ważnych niuansów.

Jeśli znasz modele zainstalowanych urządzeń, ich właściwości techniczne są łatwiejsze do dokonania wyboru i zmiany licznika energii elektrycznej. Po przestudiowaniu procedury wymiany licznika energii elektrycznej w budynku prywatnym lub wielomieszkaniowym ludzie są łatwiej zorientowani, a ich licznikiem jest to, kiedy trzeba go zmienić i do kogo można się zwrócić, biorąc pod uwagę wszystkie warunki pracy.

Musisz być zalogowany, aby opublikować komentarz.

Dlaczego i jak zmienić licznik prądu w mieszkaniu?

Jak zmienić licznik prądu w mieszkaniu - to pytanie pojawia się u wielu najemców budynków mieszkalnych, które działają od ponad 15 lat. Konieczność wymiany jest spowodowana zmianą wymagań dotyczących dokładności przyrządu. Zgodnie z Uchwałą Rządu Federacji Rosyjskiej nr 442, klasa dokładności licznika powinna wynosić co najmniej 2,0. Stare modele z obrotowym dyskiem mają klasę dokładności 2,5. Rozporządzenie nie nakłada rygorystycznych wymagań na czas wymiany urządzeń. Powszechną praktyką jest wydawanie instrukcji przez przedstawicieli organizacji dostarczających energię na koniec okresu weryfikacji lub okresu operacyjnego.

Producenci oferują kilka modeli liczników, które mają różne cechy i możliwości. Jednym z głównych wskaźników jest maksymalny dopuszczalny prąd. Ten parametr jest podany na opakowaniu, skali licznika mechanicznego lub specjalnej etykiecie wyświetlacza elektronicznego. Wartość określa maksymalną moc urządzeń i urządzeń, które można podłączyć do sieci monitorowanej przez miernik. Na przykład licznik o maksymalnym prądzie 40A może łączyć urządzenia o mocy 8 kW. Korzystanie z urządzeń o wyższym zużyciu energii spowoduje wyłączenie licznika.

Większość urządzeń, niezależnie od producenta, jest podzielona na 2 grupy:

W budynkach wielorodzinnych liczniki jednofazowe są wykorzystywane głównie do dostarczania energii elektrycznej do poszczególnych mieszkań. Trójfazowe instalowane są na wspólnym wejściu do domu, czasami w łańcuchach dostaw wejść, piwnic i pomieszczeń przemysłowych.

Za pomocą sposobu wyświetlania odczytów urządzenia można również podzielić na 2 typy:

 • z licznikiem mechanicznym;
 • z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym.

Urządzenia z mechaniczną metodą mają niższy koszt i ograniczoną funkcjonalność, ale są duże zapotrzebowanie ze względu na niewielką cenę. Dla większości właścicieli w sprywatyzowanym mieszkaniu te modele będą najlepszą opcją.

Urządzenia z wyświetlaczem elektronicznym są droższe, ale wyposażone w ulepszoną funkcjonalność. Większość modeli może być używana w sieciach o różnych taryfach czasowych. Przy znacznym zużyciu energii elektrycznej zastosowanie wielotaryfowego licznika elektrycznego przyniesie znaczne oszczędności z powodu różnicy w kosztach energii elektrycznej w dzień iw nocy. Istnieje również możliwość zdalnego odbioru odczytów, pracy w sieci komputerowej rachunkowości. Instalacja takich modeli powinna być skoordynowana z organizacją serwisową. Pracownicy firmy energetycznej powinni zapoznać się z taryfami obowiązującymi w danym regionie i zaprogramować licznik, zgodnie z wybranymi warunkami płatności.

Niezależnie od przyczyn wymiany licznika należy dokładnie rozważyć następujące wymagania:

 • producent musi posiadać certyfikat uprawniający do produkcji urządzeń pomiarowych;
 • urządzenie musi znajdować się na liście autoryzowanych urządzeń pomiarowych do działania w Federacji Rosyjskiej;
 • rok produkcji musi odpowiadać roku instalacji;
 • korpus miernika musi być zaplombowany;
 • Urządzenie nie może mieć uszkodzeń mechanicznych, zadrapań i wgnieceń;
 • Urządzenie z wyświetlaczem elektronicznym należy sprawdzić, podłączając je do gniazdka elektrycznego.

Sprzęt musi zawierać paszport dla licznika, wskazujący numer, datę wydania, parametry techniczne, warunki instalacji i działanie urządzenia. Dokument musi być opatrzony datą poprzedniej kalibracji miernika, częstotliwość inspekcji follow-up, określony przez producenta, jego dane kontaktowe, adresy centrów serwisowych.

Przed zakupem licznika należy dokładnie sprawdzić miejsce instalacji, ustalić metodę zamocowania. Niektóre modele nie mają otworów montażowych na śruby i są przymocowane tylko za pomocą specjalnej szyny. Wymiary starych i nowych modeli różnią się znacznie, tzn. Nowe urządzenie jest zwykle trudne do zainstalowania w starych punktach mocowania. Zgodnie z zasadami instalacji wymieniony licznik musi być bezpiecznie przymocowany do pionowej powierzchni, montaż wyłącznie na przewodach bez mechanicznego mocowania jest niedozwolony.

Wymiana licznika energii elektrycznej w mieszkaniu jest możliwa tylko za zgodą organizacji zasilania. Niezależne działania naruszające pieczęcie mogą prowadzić do kar i pobierania opłat według standardowych stawek. Nawet jeśli istnieje zamówienie na wymianę licznika, należy złożyć wniosek w organizacji dostarczającej. Oświadczenie powinno wskazywać przyczynę wymiany, rodzaj nowego licznika. W wielu firmach procedura ta jest uproszczona, wystarczy zaprosić przedstawiciela do telefonu wskazanego w recepcie.

Specjalista firmy zarządzającej powinien sprawdzić integralność pieczęci, zarejestrować odczyty licznika, wydać pozwolenie na pracę. W wyniku jego działań wydaje się świadectwo kontroli w 2 egzemplarzach, z których 1 jest wydany konsumentowi. Ten dokument można uznać za pozwolenie na zastąpienie licznika. Możesz zastąpić kontrę własnymi umiejętnościami i doświadczeniem, możesz zaprosić specjalistę od strony trzeciej lub skorzystać z usług firmy zarządzającej.

Od momentu zarejestrowania aktu praca jednostki rachunkowej jest uznawana za nieważną, obliczenie zapłaty odbywa się na podstawie aktów normatywnych. Kwoty pobierane za zużytą energię elektryczną mogą znacznie różnić się od płatności za licznik. Dlatego pożądane jest dokonanie wymiany tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli wymiana licznika jest wykonywana przez pracownika organizacji usługowej, praca wykonywana jest w krótkim okresie czasu, a zmieniony licznik jest niezwłocznie plombowany.

Przedstawiciel firmy po zakończeniu całej pracy sporządza akt zastąpienia z ustaleniem ostatnich i początkowych wskazań. W tym przypadku nie ma opłaty za energię elektryczną według normy. Wykonując pracę samodzielnie, być może będziesz musiał zapłacić za odłączenie i podłączenie jednostki rachunkowej, plus płatność za energię elektryczną zgodnie ze standardami na okres wymiany.

Jednym z ważnych problemów jest płatność za wykonaną pracę. W przypadku mieszkań należących do systemu komunalnego wszystkie prace muszą być opłacane przez władze miasta. W sprywatyzowanym pokoju lub apartamencie wszystkie prace wykonywane są na koszt właściciela lokalu mieszkalnego. W rzeczywistości przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i zaopatrzeniowe próbują pod każdym względem zmienić koszt wymiany liczników dla mieszkańców.

Procedura wymiany licznika energii elektrycznej jest taka sama dla większości modeli:

 1. Konieczne jest wyłączenie napięcia. Jeśli przed miernikiem zostanie zainstalowany wyłącznik obwodu wejściowego lub przełącznik serii, nastąpi to przez wyłączenie. Jeśli nie ma potrzeby odłączania się od ogólnej tarczy.
 2. Usuń uszczelkę, otwórz pokrywę, sprawdź brak napięcia na zaciskach. Brak napięcia można sprawdzić za pomocą wskaźnika, testówki lub multimetru.
 3. Odłącz przewody od miernika i odkręć śruby mocujące. Czasami te operacje są wygodniejsze w odwrotnej kolejności: najpierw usuń elementy złączne, a następnie odłącz przewody.
 4. Przed zainstalowaniem licznika określ pozycję wyświetlacza. Jeśli licznik jest zainstalowany w mieszkaniu na ścianie lub w specjalnej szafce, ten moment nie ma większego znaczenia. Podczas wymiany miernika w tarczy znajdującej się na podeście należy ustawić go tak, aby wyświetlacz znajdował się przed określonym oknem.
 5. Jeżeli miejsca mocowania ze starego licznika nie pozwalają na zainstalowanie miernika w normalnym położeniu, konieczne jest wywiercenie nowych otworów i ewentualnie odcięcie w nich nici.
 6. Po zamocowaniu należy podłączyć przewody do zacisków. Połączenie musi odpowiadać schematowi wskazanemu w paszporcie. Nie zaleca się łączenia bez uprzedniego sprawdzenia. Jeśli przewody nie są widoczne wizualnie, należy je wywołać multimetrem lub innym urządzeniem. Śruby na zaciskach należy starannie dokręcić, luźny kontakt może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Po zakończeniu wszystkich prac należy włączyć automatyczne lub seryjne przełączniki, sprawdzić obecność napięcia na obu zaciskach miernika, przepracować sprzęt elektryczny w mieszkaniu.

W większości przypadków optymalnym rozwiązaniem problemu zmiany licznika energii elektrycznej w mieszkaniu będzie skontaktowanie się z zarządem lub firmą usługową. Wymiana samego miernika lub przy pomocy specjalistów zewnętrznych może prowadzić do nieprzewidzianych problemów i dodatkowych kosztów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

− 3 = 1