Nazwa kategorii

Jak zmienić dziesiątkę w pralce

TEN dla pralki: zamiennik. Jak usunąć grzejnik z pralki?

Jak wiadomo, nowoczesne modele pralek są podłączone tylko do zimnej wody. Podczas procesu prania jest on podgrzewany do pożądanej temperatury za pomocą wbudowanego elementu grzejnego. Dlatego grzałka pralki ma ogromne znaczenie. Jeśli ta część się nie powiedzie, wydajność całego urządzenia zostanie zakłócona.

Z pewną wiedzą możesz samodzielnie naprawić element grzejny. W tym celu musisz wiedzieć, jak usunąć grzałkę z pralki i prawidłowo ją wymienić.

Najczęstsze powody zwolnienia ich elementu grzejnego

Ogrzewanie pralki ma fundamentalne znaczenie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego ta część najczęściej zawodzi i jak jej uniknąć.

 1. Warunki pracy. Podczas pracy nagrzewnica jest stale ogrzewana i chłodzona, co ostatecznie prowadzi do pogorszenia się wewnętrznych spiral i prowadzi do jego awarii.
 2. Sztywna woda. Grzałka stale styka się z wodą. Niska jakość jego składu prowadzi do powstawania kamienia na rurkach. Powoduje to, że TEN zużywa więcej energii na podgrzewanie wody do wymaganej temperatury. Aby zapobiec tworzeniu się kamienia, eksperci zalecają zainstalowanie filtrów wody na wężu dopływowym wody, przy użyciu specjalnych narzędzi wraz z proszkiem podczas mycia. Możliwe jest także okresowe rozpoczynanie bezczynnego cyklu prania, to znaczy bez prania, z użyciem kwasu cytrynowego lub zawierających go formulacji.

Ponieważ grzejnik pralki jest jedynym elementem grzewczym, dla większej wydajności znajduje się w dolnej części zbiornika. Ale od której strony urządzenia - z tyłu lub z przodu, zależy od firmy i modelu. Dlatego wymiana pralki na pralkę rozpoczyna się od określenia jej umiejscowienia. Możesz to zrobić po wyglądzie urządzenia. Jeśli tylna ściana pralki jest duża, prawdopodobnie element grzejny znajduje się za nią. W każdym razie tylna część ochronna jest łatwiejsza do zdemontowania niż przednia, więc warto zacząć od tego.

Jak wymienić grzejnik za pomocą tylnej pokrywy?

 1. Odłącz pralkę od źródła zasilania.
 2. Spuść całą wodę ze zbiornika (można ją osiodłać przez filtr awaryjny).
 3. Rozwiń urządzenie otwierając dostęp do tylnej osłony ochronnej.
 4. Zdejmij tylny panel odkręcając śruby lub śruby, na których się trzyma.
 5. Za pokrywą ochronną znajduje się obudowa zbiornika, pod nią jest część TEN. Główna część elementu grzejnego do kontaktu z wodą znajduje się w zbiorniku.
 6. Aby wyjąć grzałkę, należy najpierw wyjąć zaciski za pomocą przewodów.
 7. Następnie odkręć środkową nakrętkę do zabezpieczenia elementu grzejnego za pomocą klucza lub klucza.
 8. Odkręć go, aż nakrętka znajdzie się w tej samej płaszczyźnie co kołek.
 9. Następnie za pomocą śrubokręta lub rękojeści młoteczkowej wypychany jest sworzeń przez naciśnięcie.
 10. Możliwe jest teraz usunięcie samego elementu grzejnego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest osadzony na gumowej uszczelce. Dlatego, aby go zdobyć, może być potrzebny śrubokręt płaski.
 11. Jeśli nowa grzałka do pralki jest już kupiona, można ją zastąpić uszkodzonym urządzeniem. Wkładany jest do otworu w ten sam sposób, w jaki zainstalowano stary - równomiernie, ciasno, bez zniekształceń.
 12. Istniejąca nakrętka jest przykręcana i dokręcana.
 13. Podłącz zaciski do zainstalowanego urządzenia.
 14. Ściana ochronna pralki jest unieruchomiona.

Jest to najprostszy sposób wymiany elementu grzejnego. O wiele trudniej jest to zrobić z przodu. Na przykład, jeśli pralka "Samsung", TEN jest zastąpiony przez przednią pokrywę.

Jak wymienić element grzewczy przez przednią pokrywę?

Jeśli pojawiło się pytanie, w jaki sposób usunąć grzejnik z pralki "Samsung" lub "Bosch", można zauważyć, że proces wyodrębniania urządzenia jest taki sam, jak opisano w powyższych instrukcjach. Jedyna różnica polega na tym, jak się do tego dostać. Aby to zrobić, potrzebujesz:

 1. Podobnie jak w pierwszym przypadku: odłącz urządzenie od zasilania, spuść wodę ze zbiornika i zwolnij dostęp zarówno z przodu maszyny, jak iz tyłu.
 2. Zdejmij górną pokrywę ochronną. W tym celu odkręć dwie śruby od tylnej strony i zdejmij je z przednich elementów ustalających.
 3. Wyjmij szufladkę na detergent.
 4. Wyjmij śruby, które przytrzymują panel sterowania, a także wyjmij go z zamków. Konieczne jest wykonanie pracy ze szczególną starannością, aby nie oderwać wielu przewodów prowadzących do bloku programów.
 5. Otwórz klapę, zdejmij zacisk przytrzymujący mankiet i sam uszczelkę gumową.
 6. Odkręć śruby mocujące główną przednią osłonę ochronną, wyjmij ją z zatrzasków (trochę do siebie i do dołu).

Teraz dostęp do elementu grzewczego jest otwarty. Pozostaje rozłączyć go w taki sam sposób, jak opisano w powyższych instrukcjach, w celu przeprowadzenia profilaktyki zbiornika (usunąć wagę lub obce małe przedmioty) i zainstalować nową grzałkę w miejscu.

Gdzie mogę kupić nowy element grzejny do pralki?

Jeśli planujesz samodzielnie wymienić wadliwy komponent, najlepiej kupić akcesoria do naprawy sprzętu AGD w wyspecjalizowanych sklepach. Tam wykwalifikowani handlowcy pomogą wybrać właściwe urządzenie.

Nie jest konieczne kupowanie komponentów po niskich cenach za pośrednictwem różnych forów dyskusyjnych. Jakość takich części nie może być właściwie sprawdzona. W najgorszym przypadku mogą doprowadzić do zerwania innych elementów urządzenia.

Jeżeli pralka zatrzymała podgrzewanie wody, element grzejny prawdopodobnie uległ awarii. Możesz go wymienić samodzielnie, bez pomocy mistrza. Najważniejsze jest, aby postępować zgodnie z kolejnością czynności i wybrać odpowiedni element grzejny, który będzie odpowiadał modelowi pralki.

TEN dla pralki: samodzielna wymiana

Grzejnik jest rurowym podgrzewaczem elektrycznym, który jest niezbędny do podgrzewania wody podczas pracy automatycznej pralki. Gdy TEN jest używany przez długi czas, pralka jest pokryta brudem i szumowinami, co powoduje wypalenie wewnętrznej spirali grzewczej. Ta część może mieć różne kształty, marki i producentów.

Gdy wymagana jest wymiana elementu grzejnego

Rozpoznanie momentu, w którym konieczna jest wymiana elementu grzejnego w pralce, nie jest trudne. Pierwszym sygnałem jest to, że woda przestaje się nagrzewać. Powodem tego jest twarda woda. W takim przypadku w miejscu, gdzie zainstalowana jest grzałka pralki, tworzą się osady wapienne. Detal, na którym pojawiły się piany, przestaje generować niezbędny transfer ciepła, dochodzi do przegrzania i odpowiednio się psuje. Ponieważ modele nowoczesnych pralek nie zapewniają wymiany bezpiecznika termicznego, konieczna jest zmiana całej części.

Usterkę nagrzewnicy można określić za pomocą takich cech:

 • W trybie prania korpus pralki nie nagrzewa się.
 • Podczas mycia woda pozostaje zimna.

Jak wybrać grzejnik do pralki

Na nowoczesnych maszynach do prania ТЭНы może się różnić:

 • w formie;
 • w wielkości;
 • obwód mocujący;
 • moc;
 • napięcie;
 • obecność złączek czujnika temperatury i bezpiecznika termicznego.

Ale pomimo tej różnorodności dość łatwo jest znaleźć odpowiednią część. W większości przypadków konieczne jest poznanie producenta i modelu urządzenia, zwłaszcza, że ​​w większości TENy do pralek są uniwersalne, to znaczy nadają się do wielu próbek.

Zdarzają się przypadki, w których nie można kupić oryginalnej części pralki, w tym przypadku można ją zastąpić podobną, należy tylko przestrzegać kilku warunków:

 • długość elementu grzejnego może się różnić o plus / minus 10 milimetrów (mierząc od końca do dołu);
 • możliwy błąd mocy - 100-150 W (parametr wskazany na podstawie TEN);
 • jeżeli oryginalna TEN ma złącze czujnika temperatury, musi również znajdować się na analogu;
 • miejsce i stopień zagięcia na analogu, liczba terminali i ich umiejscowienie powinny dokładnie odpowiadać oryginałowi.

Zmieniamy więc grzałkę pralki. LG może wziąć na przykład. Część w trybie prania powinna zawsze pozostać w wodzie, w rzeczywistości dlatego jest instalowana z tyłu obudowy pralki. Ekstrakcja elementów grzewczych krok po kroku:

 • Upewnij się, że urządzenie jest odłączone od sieci.
 • Zdejmij tylną pokrywę odkręcając śruby. Grzałka znajduje się pod kołem pasowym (w próbkach z bezpośrednim napędem pod silnikiem).
 • Aby było to wygodne, można zdjąć pasek napędowy, po którym należy usunąć trzy napędy z zacisków TEN: jeden - uziemienie i dwa zasilacze. Konieczne jest również wyjęcie złącza z czujnika temperatury (jeśli jest dostępny);
 • W środku śruby elementu grzejnego odkręć nakrętkę na 5-6 zwojów i wciśnij śrubę do środka.
 • Weź dwa śrubokręty, z ich pomocą, podnieś i wyjmij grzałkę do pralki (będziesz musiał podjąć wysiłek, ponieważ gumka może być mocno dociśnięta).
 • Oczyść dziurę z brudu i kamienia.

Wymiana elementów grzejnych w pralce

Nowa część musi być zainstalowana w odwrotnej kolejności:

 • W kierunku wspornika prowadnic wewnątrz zbiornika pralki, szczelnie założyć element grzejny, dokręcić główną nakrętkę. Nie trzeba dokręcać go mocno, dokręcić nakrętkę, aby nie było zbyt małego oporu dla zaciśnięcia.
 • Umieść pas na silniku i kółku bębna. Po przewinięciu bębna sprawdź, czy pasek biegnie pośrodku koła pasowego i nie przeciera dostarczonego silnika elektrycznego.
 • Następnie podłącz przewody elektryczne i sprawdź ponownie.
 • Uruchom "idle 9raquo; umyj, aby sprawdzić, czy woda wycieka i czy woda jest podgrzewana podczas pracy.
 • Jeśli nie pojawi się problem, zamknij pokrywę i ustaw maszynę w pierwotnej pozycji.

Nagrzewnica do zamontowanej z przodu pralki zmienia się w ten sam sposób, ale w tym przypadku konieczne będzie zdjęcie przedniej części obudowy.

Proces wymiany elementu grzejnego nie jest jednak trudny, jeśli nie jesteś zaznajomiony z technologią lub nie jesteś pewien sukcesu, lepiej powierzyć wymianę grzejnika specjalistom, którzy zwykle zapewniają gwarancję wykonanej pracy.

Wymiana elementów grzejnych w pralce

Grzałka jest elementem grzejnym pralki. Znajduje się w zbiorniku maszyny. Lub raczej w jego dolnej części. Urządzenia gospodarstwa domowego są produkowane w różnych krajach. Istnieje wiele firm, które to robią. Również ich wygląd może się różnić. Dlatego w niektórych modelach grzałka znajduje się z przodu maszyny. I dla innych z odwrotnością. Spójrzmy na obie opcje.

Jak dotrzeć do sieci TEN w pralce różnych marek?

Jak już napisano powyżej, dostęp do elementu grzejnego można uzyskać od przodu niektórych maszyn i od tyłu innych. Aby zrozumieć, skąd się przed nami ukrył, musimy przyjrzeć się projektowi naszego samochodu. Jeśli podczas badania tylnej części obudowy zauważyliśmy, że zdejmowana część jest duża i zajmuje całą lub całą ścianę, prawdopodobnie grzejnik znajduje się z tyłu.

Jeśli nasza kontrola wykazała, że ​​część wyjmowana za maszyną jest mała, jest mało prawdopodobne, że element grzejny znajduje się za nią. Najprawdopodobniej jest z przodu. Jeśli zdecydujemy, że on jest z tyłu, usuniemy tył obudowy. A jeśli doszli do wniosku, że z przodu, a następnie z przodu. Przy okazji, jeśli wątpisz w lokalizację tej części, lepiej najpierw usunąć osłonę z tyłu. Jest usuwana i ubiera się znacznie łatwiej niż z przodu. Dlatego, aby w końcu upewnić się, że możesz sprawdzić, aby go otworzyć i poznać wnętrze maszyny.

Możesz użyć innej metody, aby określić lokalizację. Zwykle nagrzewnica znajduje się z tyłu sprzętu następujących producentów: Zanussi, Kandy, Electrolux, Ariston, Indesit, Ardo.

W samochodach od Hansa możesz dostać się do szczegółów, których potrzebujemy na cokole. Na maszynach tego producenta z obciążeniem pionowym może być z boku. Nawiasem mówiąc, inne pionowe stylale można osiągnąć poprzez boczną część kadłuba.

Jak usunąć pralkę?

Aby usunąć grzałkę, musimy wylać wodę ze zbiornika. W tym celu możemy umieścić wąż spustowy na poziomie podłogi lub skręcić filtr pompy spustowej.

Nawiasem mówiąc, w celu usunięcia wycieku wody można wstępnie przygotować szmatkę lub zastąpić niewielki pojemnik. Następnie musimy odłączyć przewody podłączone do elementu grzejnego. Następnie przekręcamy nakrętkę, która znajduje się pośrodku. A pozostała spinka z rzeźbą, ta, na której był orzech, musimy wjechać do środka. Aby to zrobić, możesz mocno naciskać lub delikatnie uderzać młotkiem. Następnie musimy podnieść TEN za pomocą śrubokrętu lub noża i delikatnie wyciągnąć go ze zbiornika.

Po wyjęciu grzejnika musieliśmy go przetestować tylko pod kątem wydajności. Jeśli jest uszkodzony, po prostu zmień go na nowy.

 • Dostajemy naszą nową (lub starą) TEN i ostrożnie wkładamy ją do dziury.
 • Konieczne jest sprawdzenie jego pozycji. Musi koniecznie być taki sam jak poprzedni element grzejny. Ani nachylenia, ani nic. Jego lądowanie powinno być gęste.
 • Mocując naszą część ręcznie, powoli dokręć nakrętkę.
 • Konieczne jest, aby grzejnik był pewnie zamocowany, ale jeśli przesadzisz, możesz go wycisnąć z siedzenia.
 • Następnie przywróć przewody do miejsca.
 • Następnie wykonujemy testowe pranie. Możesz uruchomić program z grzaniem do 60 stopni.

Jeśli wszystko jest w porządku, odkładamy zdjętą ścianę i zwracamy maszynę do zwykłego miejsca. Umyć swoje zdrowie!

Przy okazji, dla tych, którzy lepiej postrzegają wideo, zamieściliśmy film, w którym nakręcony został cały proces wymiany TEN. Zobacz:

 • Podziel się swoją opinią - zostaw komentarz

Dodaj komentarz

64 − 62 =