Nazwa kategorii

Jak sadzić czosnek na zimę

Jak sadzić czosnek na zimę: dbać o roślinę zimową

Październik to czas, kiedy kończy się nie tylko biznes ogrodowy, ale także czas przygotowania letniej rezydencji do sadzenia ozimin. Jakość pracy będzie zależeć od przyszłych zbiorów. Jak prawidłowo sadzić czosnek na zimę, jaką odmianę wybrać, jak siać, jaka głębokość otworu jest lepsza? Sadzenie czosnku na zimę było praktykowane przez bardzo długi czas. Jest to promowane przez klimat, właściwości gleby. Prawidłowe lądowanie czosnku ("cebula kamienna") zapewni dobre zbiory na początku przyszłego lata, da możliwość posiadania na stołach pachnącego i energicznego warzywa.

Czas potrzebny do sadzenia warzyw zimowych jest bardzo ważny. Wielkość plonu zależy całkowicie od niego. Sadzenie czosnku jesienią na zimę rozpoczyna się w połowie września - w pierwszej dekadzie października, na bardziej południowych szerokościach geograficznych - w listopadzie. Sadzenie kultury jest konieczne do pierwszych przymrozków, aż nadejdą mrozy. Jednak jest zbyt wcześnie, aby rozpocząć pracę, ponieważ może to doprowadzić do zamrożenia rośliny, która zacznie rosnąć przed zimnem.

Korzystne dni na kalendarz księżycowy w 2018 roku

Znaczna część letniej pracy jest kierowana warunkami pogodowymi. Jednak każdy ogrodnik ogrodnik doskonale wie, jak kalendarz księżycowy wpływa na wzrost roślin, ich plon. Rośliny i księżyc mają znaczenie, gdy rosną rośliny: nie możesz wykonywać żadnej pracy na nowiu lub pełni księżyca, wszystko odbywa się z malejącą. Przed posadzeniem zimowego czosnku należy zwrócić się do kalendarza. W bieżącym sezonie korzystny czas pracy jest następujący:

 • w październiku: 5, 6, 10, 11, 20, 22, 25, 26 dnia;
 • w listopadzie: 1. 2, 7, 8, 16, 19 - 22, 29 liczby.

Ustalone wraz z miejscem do sadzenia kultury, należy zwrócić uwagę, po czym będzie rosnąć lepiej. Maksymalna wydajność będzie po rocznych warzyw: squash, dynia, pieprz, ogórek, bakłażan, jagody i zboża. Wyjaśnia to fakt, że wszystkie wymienione kultury są wcześniej wybierane, a grunty pod nimi mają czas na powrót do zdrowia. Posadź czosnek obok krzaków, drzewa owocowe nie są tego warte. Na miejscu po tym warzywniku, podobnie jak po cebuli, nic nie może być uprawiane przez następne trzy lata.

Jak prawidłowo posadzić czosnek na zimę, co wybrać miejsce do spania? Warzywo jest kulturą bardzo kapryśną. Dlatego sadzenie czosnku zimowego powinno odbywać się we właściwym miejscu. Uwielbia łatwą, żyzną, wilgotną i przepuszczalną wodę ziemię, piaszczystą gliniastą ziemię. Gleby, które są kwaśne, nie zrobią. Działka lub dom, w którym będzie uprawiany czosnek, musi spełniać następujące wymagania:

 • gleba jest dobrze nawożona;
 • miejsce jest wysublimowane, bez stagnacji wody;
 • dobre oświetlenie.

Niektórzy ogrodnicy tworzą wysokie łóżka, jeśli gleba jest bardzo mokra, ale dla czosnku nie jest zbyt przydatna. Preferowane są witryny:

 • gdzie jest dużo śniegu;
 • brak dostępu do zwierząt;
 • gdzie powstaje skorupa lodowa.

Najlepszym rozwiązaniem jest miejsce w pobliżu ogrodzenia, ale od strony północnej. Kiedy zimy są bezśnieżne, ogrodzenie będzie utrzymywać śnieg i nie pozwoli roślinom zamarznąć. Cień z płotu utrzyma skorupę z lodu.

Przed wylądowaniem "kamiennego łuku" musisz wybrać dobrze oświetlone miejsce. Warzywa są uprawą światłolubną, dlatego konieczne jest rozbijanie łóżek w miejscach nasłonecznionych. Posadź roślinę w pobliżu drzew, budynki będą nie tak. Łóżka znajdują się w jasnym miejscu, chronione przed wiatrem północnym. Dobrze oświetlony obszar pomoże ukorzenić czosnek, dać wysoką wydajność.

Wilgotność jest wrogiem czosnku. Konieczność wyboru wilgotnego lub podwyższonego miejsca jest podyktowana faktem, że ta roślina jest bardzo wymagającą rośliną z delikatnym systemem korzeniowym. Jeśli ziemia jest bardzo mokra, korzenie rośliny zaczną gnić, zachorować, pojawią się szkodniki. Ponadto bardzo wilgotna gleba może spowodować wzrost masy ziemskiej, a nie bulw kultury.

Tworzenie się skorupy lodowej na ziemi

Na ziemi w niektórych okresach roku występuje skorupa lodowa. Jeśli jest miejsce w ogrodzie, możesz bezpiecznie założyć na nim kulturę. Skórka lodu utrzyma stałą temperaturę ziemi podczas zimowego chłodu. Jeśli nie ma takiego miejsca, można zapisać "kamienną cebulę" przed zamrożeniem przez materiał wierzchni. Takie materiały chronią plon przed mrozem, zapobiegają ewentualnemu zaleganiu ziemi.

Śnieg jest bardzo ważny dla wielu upraw ozimych. Jest szczególnie potrzebny do czosnku. Bez wystarczającej ilości śniegu, roślina po prostu zamarznie - wszystkie jesienne prace zostaną zniszczone. Dlatego wybierając miejsce, należy dać pierwszeństwo miejscom przy ogrodzeniach, płotach. Zatrzymają masę śniegu. Jeśli nie ma odpowiedniego obszaru, zaleca się zainstalowanie specjalnego ogrodzenia.

Gotowanie do lądowania czosnku powinno rozpocząć się około dwóch do trzech tygodni przed zejściem z pokładu. Gleba musi być niekwaśna, przed zasadzeniem upraw, na których będzie rosnąć czosnek, nawożony obornikiem. Wyjaśnia to fakt, że świeżo uziemiona gleba negatywnie wpływa na jakość warzyw: gdy zaraża się szkodnikami, zaczyna boleć. Jeśli gleba wymaga dodatkowego nawozu, zrób to nie później niż 2 - 3 tygodnie przed rozpoczęciem pracy.

Najpierw poluzuj glebę. Głębokość wykopywania: w bagnecie bagnetowym wysokość łóżka wynosi około 20 cm Wymagana ilość nawozu na m²:

 • 5-6 kg humusu, można zastąpić torfem (10 kg);
 • 30 g superfosfatu;
 • 20 g soli potasowej;
 • 2 szklanki popiołu drzewnego;
 • Miejsce należy wylać siarczanem miedzi (1 łyżeczka na 10 litrów wody, 1% roztworu). Będzie trochę deptać po ziemi. W glebie lekkiej, ząb będzie głęboko opadał, w ciężkim, ostatecznie wzrośnie do góry i zamarznie w zimie.

Przygotowanie nasion

Wiosenny czosnek różni się od upraw ozimych tym, że te ostatnie rozmnaża się na dwa sposoby: cebulki i ząbki. Różnica jest bardzo namacalna. Bulbock może wyhodować cebulę w ciągu dwóch lat, ale ząbki radzą sobie z tym zadaniem w sezonie. Dlatego są one częściej stosowane w uprawie czosnku w domu. Żarówki wyrastają cebulki z jednym zębem. Często jest sprzedawany jako materiał siewny, który daje prawdziwy czosnek z pełnych ząbków. Jeśli materiał do sadzenia nie jest szkodliwy, należy używać tylko zębów warstwy zewnętrznej.

Dobre zbiory są możliwe tylko wtedy, gdy nasiona są odpowiednio przygotowane. Uszkodzone, bardzo duże lub małe zęby są odrzucane, z uszkodzoną skorupą. Następnie zdemontuj głowice i te, które nadają się do sadzenia, potraktuj roztworem soli (na 5 litrów wody 3 łyżki soli) lub popiołem lotnym (400 g popiołu na 2 litry wody, gotuj przez 30 minut i ostudź). Wszystkie zęby są dezynfekowane w roztworze trwającym 2 godziny.

Gdy nasiona i fabuła będą gotowe do siewu, nadszedł czas, aby przejść do głównej sceny. Ważne jest przestrzeganie kolejności prac w celu obserwacji technologii. Jest to następujące:

 1. Technologia sadzenia zaczyna się od formowania bruzd. Głębokość: 15-20 cm, skok: 20-25 cm.
 2. Na dnie bruzdy drenaż (może zwykły piasek) ma około 3 cm wysokości, co jest niezbędne do odpływu nadmiaru wilgoci i zachowania korzeni.
 3. Głębokość otworów nie powinna być bardzo duża. Zęby ustawia się w odległości 15 cm, jeśli mały materiał ma 7 cm.

Potem pojawia się osadzanie. W końcu posadzono, łoże powinno być pokryte zimnem, stosuje się folię lub materiał dachowy. Proces przebiega następująco:

 1. Mocowanie zębów wykonuje się na głębokości 3 cm, krok - 2 cm z rzędu, między rzędami - 10 cm, nie mocno wciskaj zębów, inaczej korzenie nie będą się dobrze formować. Dobrze zakorzenione, jeśli gleba pod nimi będzie umiarkowanie miękka.
 2. Po posadzeniu nie należy podlewać gleby, wystarczy zmielenie gleby okruchami torfu. Wysokość - do 3 cm Jest to konieczne do ochrony przed zimnem w przypadku zamarznięcia gleby.

Jeśli sadzisz czosnek jesienią, to na wiosnę nie przyniesie to wiele zmartwień. Samo warzywo jest dobrze tolerowane przez zimno. Wraz z nadejściem chłodu, okopcony sezon zimowy będzie bardzo trwały. Wiosną, aby kiełkować szybciej, wyrasta schronienie i część ściółki. Pod koniec czerwca roślina strzela strzałami. Wybijają się na wysokości 10 cm, a jeśli tak się nie stanie, żarówka będzie niewielka. Kiedy pojawia się pierwsza zielona trawa, gleba jest zapładniana: mocznik, roztwór ptasich odchodów lub dziewanny.

Miesiąc później następuje kolejne karmienie: wiadro wody i 200 g popiołu. Podlewanie jest umiarkowane: jeden litr roztworu na kilka rzędów. Kiedy następuje aktywny wzrost - roślina jest podlewana, ale w deszczową pogodę nie powinno się tego robić - korzenie mogą zachorować i zgnić. Po podlaniu łoża ogrodu rozluźnia się, jeśli to konieczne, posypuje ziemię. Gdy pędy zaczynają rosnąć, są one rzadziej podlewane.

Najlepsze odmiany czosnku zimowego dla regionu moskiewskiego

Czosnek ma zasłużoną renomę, często jest używany w celu zapobiegania chorobom. Dzięki starannej pielęgnacji stanie się doskonałym materiałem siewnym, odpornym na długotrwałe przechowywanie. W regionie moskiewskim najbardziej popularne są odmiany: "Komsomolec", "Pietrowski", "Lirżasza", "Jubileusz Gribovsky", Violet Charków ".

Odmiana "Komsomolec" jest wiosną i zimą. Doskonale toleruje zimno i gorąco. Żarówka jest średniej wielkości i waży do 50 g. Liść ma lekką powłokę woskową, wysokość ich wynosi do 40 cm, w jednym pakiecie po 5-7 sztuk. Głowy mają fioletowy odcień, mają ostry smak. Wyląduje na jasnym i przestronnym miejscu. Piaszczysta i gliniasta gleba. Rozmnażanie przez zęby lub cebulki.

Odmiana "Pietrowski" jest uważana za zimę. Kultura jest uniwersalna, często używana jako przyprawa do potraw. To doskonałe narzędzie do leczenia przeziębień. Podczas wzrostu lubi dobre podlewanie, bezpretensjonalny w pielęgnacji. Ciężar żarówki mieści się w zakresie 60-70 g. Glebę zaczyna się przygotowywać pod koniec sierpnia. Kiedy plon w głowie rośnie 5-7 zębów.

Odmiana "Lubasha" jest uważana za najbardziej popularną. Rośnie bardzo duże: głowa czosnku osiąga 200 g, liczba ząbków - od 4 do 7. Propagowane przez zęby i żarówkę. Okres trwałości wynosi do jednego roku. Strzałki rosną do 1,5 m. Liście mają ciemnozielony kolor i jasną powłokę woskową. Czosnek doskonale toleruje zimowanie. W czasie wzrostu uwielbia opatrunek.

Odmiana "Gribovsky" zyskuje popularność w gospodarstwie domowym jako bardzo produktywny gatunek (1 metr kwadratowy do 2 kg czosnku). Liście osiągają wysokość 70 cm, a ostry smak warzyw uzyskuje się dzięki obfitości olejków eterycznych w swoim składzie. Ta właściwość rośliny pomaga radzić sobie z bólami głowy, problemami ze stawami, zwiększać apetyt, wzmacniać odporność. Waga nie jest bardzo duża, do 50 g. W głowie czosnku rośnie do 6 ząbków.

Odmiana "Purple Kharkivskiy" nie jest bardzo ciężka, do 60 g. Jest popularna ze względu na wysoką wydajność: z 1 hektara można zebrać około 11 ton, od 1 splotu do 100 kg. Cecha odmiany o wysokiej odporności na choroby. Głowa ma fioletowy odcień, lekko spłaszczony, liczba zębów jest do 6. Czosnek doskonale toleruje zimowanie, podczas wzrostu lubi karmienie.

Kiedy sadzić czosnek na zimę i jak to zrobić poprawnie

Pytanie "Kiedy sadzić czosnek na zimę" jest dość popularne wśród ogrodników. Jednak nie znaleziono jeszcze jednej odpowiedzi, ponieważ daty sadzenia zależą od wielu czynników. Na przykład, w regionach o krótkim lecie i wczesnych przymrozkach, musisz posadzić czosnek we wrześniu, inaczej roślina nie będzie miała czasu, aby się zakorzenić. O ile w regionach o łagodnym lub gorącym klimacie rozsądniej jest poczekać do połowy października, w przeciwnym razie czosnek zacznie gwałtownie rosnąć i może źle znosić pierwszy śnieg.

Eksperymenty pokazują, że w regionach o umiarkowanie zimnym klimacie, doskonałe plony dają odmiany zimowe posadzone pod koniec sierpnia. Roślinom udaje się stworzyć rozległy system korzeniowy, rozwinąć odporność i łatwo przetrwać zimę. Następnie, tak jak uzębienie obsadzone w październiku nie miało czasu do zapuszczenia korzeni, z powodu tego, co źle ukształtowały się korzenie, a na wiosnę roślina rosła znacznie wolniej.

Jest to jednak sukces sytuacyjny, który w dużej mierze zależy od stanu gleby, warunków pogodowych i jakości nasion. Jeśli nie jesteś gotowy na zaryzykowanie zbiorów czosnku, posadź go jesienią od połowy września do połowy października.

Wybór miejsca i przygotowanie gleby

Ważne jest, aby wybrać właściwe miejsce lądowania. W przypadku czosnku idealnym miejscem będzie suchy, dobrze oświetlony obszar. Gleba musi być gliniasta o niskiej kwasowości. Jednocześnie przygotowywanie łóżek powinno odbywać się półtora miesiąca przed zasadzeniem, czyli niemal natychmiast po zbiorach, który przypada w połowie lipca.

Czosnek dobrze przetrwa zimę, jeśli uda mu się podnieść poprzedników. Ważne jest również obserwowanie płodozmianu, to znaczy nie sadzić rośliny w tym samym miejscu przez dwa lata z rzędu.

Najlepsze wyniki pokazują tę kulturę, rosnącą po ogórkach, papryce, bakłażanie, dynie, cukinie. Coroczne uprawy o krótkiej wegetacji ograniczają nasycenie gleby azotem, co przyczynia się do dobrego rozwoju czosnku.

Najgorszymi poprzednikami społeczeństwa czosnkowego ogrodników były ziemniaki, topinambur, rzodkiew, rzepa, marchew. Rośliny te wyczerpują ziemię w trakcie sezonu wegetacyjnego, aw krótkim okresie między nasadzeniami nie ma czasu na regenerację, nawet w przypadku właściwego nawozu.

Półtora miesiąca przed zasadzeniem przygotowanie gleby rozpoczyna się od nawozów. Zrób rezerwę humusowego nawozu końskiego, nitrofoski, superfosfat, mąkę dolomitową lub, opcjonalnie, wapno.

Za 1 metr kwadratowy powierzchni, trzeba będzie 1 wiadro nawozu organicznego, 1 łyżka nitrofosfatu i superfosfat, 1 szklanka wapna lub dolomitu.

Po ułożeniu tej kompozycji w ziemię, ostrożnie wykop ją tak, aby głębokość wykopu była nie mniejsza niż 20 centymetrów. Po wyrównywaniu terenu z grabiami ogrodowymi wylej roztwór siarczanu miedzi. Przygotuj go z łatwością: rozpuść 40 gramów witriolu w 10 litrach wody. Na 1 metrze kwadratowym witryny odejdzie 1 litr roztworu.

Po zakończeniu nawożenia powinieneś pokryć łóżka folią lub materiałem pokryciowym, aby chronić go przed rozpoczęciem sadzenia. Ewentualnie możesz zmiażdżyć ziemię, na przykład za pomocą liści.

Pomiędzy kolejnymi rzędami czosnku należy polać popiołem drzewnym, aby utrzymać miejsce z owadów i innych szkodników.

Jak wiadomo, czosnek rozmnaża się selektywnie. Czosnek zimowy jest obsadzony zębami lub żarówkami.

Wybór nasion zależy od tego, czy chcesz szybko zebrać plony, czy też chcesz wydobyć dobrą odmianę z dużymi cebulkami. Do pierwszego potrzebne będą zębiska, ale na drugi - bulbochki.

Fakt, że czosnek z bulbochek jako całość rośnie 2 lat: na koniec pierwszego sezonu wegetacyjnego okazuje cebuli cebula 1 ząbek, z którego w przyszłym roku rozwijać pełny z dużą ilością cebuli goździkami.

Aby uzyskać zdrowe zbiory, ważne jest, aby dokładnie wybrać materiał do sadzenia. Najpierw wybierz rozmiar - wybierz największe ząbki, ponieważ rosną lepiej. Po drugie, nie chorujcie, nie psujcie się, owady zjedzone przez owady - rośliny będą chore i chore. Po trzecie, dezynfekuj je i stwardnij - przesiądź dzień w różowym roztworze nadmanganianu potasu lub roztworu siarczanu miedzi. Alternatywnie przygotuj ługu popiołu. Aby to zrobić, wymieszaj 400 gramów popiołu drzewnego, gotuj w 2 litrach wody przez 30 minut. Ochłodzić roztwór i przytrzymać w nim zęby przez 2 godziny.

Bulwy zimowego czosnku należy wysuszyć, po zabraniu największego. Przed sadzeniem można je posypać nalewką popiołu lub silnym roztworem nadmanganianu potasu.

Przygotowanie do sadzenia na jesieni jest to, że liście, które można ściółkować łóżka są usuwane. Podczas planowania przyszłych łóżek gleba powinna być lekko wilgotna.

Między rzędami powinna być wolna przestrzeń 25 centymetrów, a odległość między zębami w rzędzie nie powinna przekraczać 15 centymetrów. Najlepiej jest zrobić głębokość bruzdy około 16-17 centymetrów, dno powinno być pokryte 3 centymetrami czystego piasku rzecznego. Żarówki sadzone są na płytszej głębokości (lepiej, aby nie przekraczały 3-4 centymetrów), odległość między nimi powinna wynosić około 10 centymetrów.

 1. Przygotowany obszar lekko nawilża ciepłą wodą lub ciepłym roztworem drożdży. Ułóż bruzdy, tak aby między nimi był 20-25 centymetrów odległości. Zęby są sadzone z ostrą częścią co 10 centymetrów. Gdy gleba wróci na miejsce, ponownie podlewamy. Konieczne jest ściółkowanie łóżek, na przykład za pomocą liści.
 2. Jeśli twoja strona nie ma dużo miejsca, a ty zasiejesz więcej roślin na zimę, możesz uciekać się do podwójnego sadzenia jesienią. W bruzdach na głębokości 10 centymetrów układane są ząbki, które pokrywa warstwa ziemi 5-6 centymetrów. Następnie posadź drugą warstwę ząbków tak, aby głębokość ich lądowania nie przekraczała 6 centymetrów i ponownie zasypiaj z ziemią. Ta metoda sadzenia obejmuje ściółkowanie gleby. Użyj liści, które do tego czasu powinny być liczne.
 3. Trzeci sposób w ludziach nazywa się "leniwy". W tym przypadku nie myślisz o głębokości bruzdy, odległości między zębami. Najważniejsze to zachować odległość między łóżkami w 20-25 centymetrów. Zęby same rozsypały się na łóżku, a potem posypały ziemią i mulcząc liśćmi.

Sadząc zimowy czosnek ważne jest, aby zrozumieć, że wiosną trafi do zębów aktywnego wzrostu, a zatem dbać należy uznać, że gleba była wystarczająco nawóz i pozostawia że wy owija łóżka, dobrze perepreli (być może trzeba zaktualizować warstwę przed mrozem). Jeśli mróz zeszła, zanim roślina zakorzeniła, zaktualizuj pozostawia w łóżkach i na dodatek Nestle polietylenowej lub dachowych materiału, starannie zabezpieczenia go.

Film przedstawia technologię sadzenia zimowego czosnku, a także przydatne wskazówki dotyczące przygotowania tego procesu.

Jak prawidłowo posadzić czosnek na zimę, aby uzyskać dobre plony

Główną cechą wyróżniającą zimowe odmiany czosnku jest to, że ich wyładunek, w przeciwieństwie do odmian wiosennych, występuje jesienią. Jednak do sadzenia czosnku na zimę przyniosły pożądany efekt, trzeba znać czas sadzenia materiału sadzenia.

Zwykle sadzenie czosnku jesienią odbywa się około 35-45 dni przed rozpoczęciem mrozu. Jeśli nie masz czasu zainwestować w wyznaczonym czasie, system root nie będzie miał czasu na rozwój. Na początku mrozy powinna wzrosnąć o 10-12 cm.

Sadzenie sadzonek odmian zimowych można rozpocząć od 20 września. Sadzenie zimowego czosnku trwa do połowy października. Eksperci zalecają czekanie na moment, kiedy w nocy ziemia chwyci skorupę lodową, a po południu odwilży. Dlatego, aby dokładniej określić czas wysiadania, konieczne jest sprawdzenie za pomocą prognozy pogody. Możesz także użyć kalendarza księżycowego, określając najbardziej korzystne dni do przeprowadzenia tej manipulacji.

Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy sadzić zimowy czosnek, ponieważ bardzo wczesne sadzenie doprowadzi do kiełkowania materiału sadzeniowego. Jeśli kierowca ciężarówki był spóźniony i nie posadził zębów na czas, materiał sadzeniowy nie będzie miał czasu, aby zapuścić korzeń i zamrozić.

Wielu początkujących ogrodników często zadaje pytanie "czy mogę posadzić zimowy czosnek na wiosnę". Tak, możesz. Ale tylko pod warunkiem, że jako materiał do sadzenia nie będą używane zębiska i cebulki. Ich siew odbywa się w kwietniu. Aby sadzić zboża ozime na wiosnę, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie materiału do sadzenia.

Jak widzimy, dla przyszłych zbiorów bardzo ważne jest, aby sadzenie materiału do wyładunku odbywało się we właściwym czasie.

Po jakiej kulturze lepiej jest sadzić

Przestrzeganie płodozmianu jest bardzo ważnym punktem, który bezpośrednio wpływa na jakość i ilość zbiorów uzyskanych pod koniec sezonu. Po niektórych kulturach, czosnek rośnie bardzo słabo, tworząc wadliwe głowy. Dlatego też sadzenie czosnku na zimę powinno odbywać się w miejscu, gdzie rosły optymalne poprzedniczki.

Co najważniejsze, odmiana ta rośnie podczas sadzenia w miejscu uprawy dorocznych warzyw, które mają krótki okres wegetacyjny (na przykład, cukinia, dynia, pieprz, ogórek, bakłażan). Również ząbki można sadzić po krzewach jagodowych i zbożach.

Nie można sadzić czosnku jesienią po uprawach korzeniowych. Wynika to z faktu, że mają one późniejszy okres zbioru, a w trakcie ich wzrostu poważnie wyczerpują glebę, która do następnego sezonu nie ma wystarczająco dużo czasu, aby wyzdrowieć.

Nie zaleca się również uprawiania tej odmiany przez dwa kolejne lata w tym samym miejscu. Powrót do poprzedniego miejsca lądowania będzie możliwy dopiero po 3-4 latach.

Aby posadzić czosnek na zimę, musisz nie tylko określić czas tej procedury, ale także wybrać miejsce zejścia z pokładu. W końcu czosnek jest kapryśną kulturą, która uwielbia żyzne gleby lekkie.

Strona wybrana do uprawy tej rośliny musi spełniać następujące wymagania:

 • być dobrze zapłodnionym. Gleba musi być pożywna, lekka i dostępna dla penetracji warstw powietrza;
 • Podwyższone miejsce, w którym wykluczona jest sytuacja stagnacji odtajanych wód. Jeśli miejsce stagnacji wilgoci, wtedy czasami zwiększa się ryzyko gnicia korzeni roślin. Doprowadzi to do pojawienia się chorób i szkodników. W takim przypadku musisz zrobić wysokie łóżka. Ale takiej sytuacji należy nadal unikać;
 • oświetlenie łóżek przez prawie cały dzień.

Aby znaleźć optymalny obszar na wiosnę, gdy śnieg się topi, musisz dokładnie monitorować ogród i identyfikować wszystkie miejsca, w których ma miejsce gromadzenie się wilgoci. Na nich jednoznacznie niemożliwe jest założenie uzębienia. Jesienią wybrane miejsce powinno zostać pokryte wczesnym śniegiem, aby zapobiec zamarznięciu materiału sadzeniowego. W wyniku obserwacji należy preferować miejsca, w których:

 • śnieg leży wystarczająco długo;
 • nie kroczcie ludźmi i zwierzętami;
 • utworzyli skorupę lodową.

Wybierając miejsce do wyładunku zimowego czosnku, należy wziąć pod uwagę fakt, że podczas niskich zimowych miesięcy materiał nasadzeniowy może zamarznąć. Zwykle dzieje się tak w przypadku braku śniegu w mrozie podczas silnych mrozów.

Aby zapobiec rozwojowi takiego negatywnego scenariusza, musisz wiedzieć, jak posadzić czosnek jesienią.

Dobrą stroną będzie strona zlokalizowana w pobliżu ogrodzenia. Pożądane jest, aby znajdował się on po stronie północnej. W takim przypadku cień z ogrodzenia pozwoli lodowatej skorupie pozostać jak najdłużej na powierzchni ziemi. W tym przypadku ogrodzenie chroni łóżka przed przelatującym śniegiem.

Po określeniu miejsca do sadzenia ustalono zimową odmianę czosnku, należy ją odpowiednio przygotować. Bez przygotowania bardzo trudno jest uzyskać naprawdę dobre zbiory.

Przygotowanie łóżek polega na tym, że miejsce to powinno być dobrze wykopane i nawożone. Doskonały nawóz do tej kultury będzie próchnicy. Można również użyć złożonych opatrunków górnych. Możesz użyć nawozów zanim materiał sadzenia zostanie zasadzony bezpośrednio. W takim przypadku należy użyć superfosfatu (30 g), soli potasowej (20 g) i próchnicy (5-6 kg). Dodatkowo zaleca się wlać całą powierzchnię, po zastosowaniu nawozów, roztworem siarczanu miedzi.

Obliczenie ilości zastosowanych nawozów opiera się na tym, jak żyzna była wybrana strona. Jeśli istnieje silne wyczerpanie ziemi, jedno wiadro próchnicy powinno opuścić jeden metr kwadratowy terenu. Najlepszym wyborem dla czosnku tej odmiany jest gleba piaszczysta i gleby bezkwasowe.

Przygotowanie na miejsce do zejścia z pokładu powinno nastąpić na początku września. Po zakończeniu procedur przygotowawczych, łóżka z góry są pokryte folią, która jest usuwana przed bezpośrednim sadzeniem.

Po tym, jak zorientowaliśmy się, kiedy posadzić czosnek i który obszar, należy zrozumieć zasady lądowania. Należy zauważyć, że lądowanie zimowego czosnku na wiosnę od jesiennej procedury wyróżnia się odmiennym rodzajem materiału nasadzeniowego, a także technologią. Czosnek, który został posadzony na wiosnę, wyrasta z buloboka, a nie ze ząbków. Kiedy konieczne jest lądowanie wiosenne, aby uwzględnić warunki pogodowe.

Na wiosnę powstają bruzdy dla posadzonego materiału sadzeniowego. Żarówki osiadają na głębokości nie większej niż 3 cm, odległość między nimi wynosi 2 cm, a pomiędzy sąsiednimi rowkami 10 cm wolnej przestrzeni.

Aby zrozumieć, jak sadzić różne odmiany czosnku w zimie, musisz znać następujące zasady:

 • wyładunek materiału sadzeniowego odbywa się w bruzdach, które mają głębokość około 15-20 cm;

 • pomiędzy zębami zachowany jest dystans 20-25 cm, chociaż informacja jest taka, że ​​pomiędzy dużymi okazami powinna być odległość 12-15 cm, a pomiędzy małymi okazami 8-10 cm;
 • Gruboziarnisty piasek wylewa się na dno bruzdy. Jego warstwa powinna wynosić 1,5-3 cm, a warstwa piasku ochroni materiał siewny przed rozpadem.

W tak przygotowanych rowkach i zimowym czosnku roślin jesienią. W tym przypadku czosnek jest ukojony w taki sposób, że dno jest poniżej. To pozwoli systemowi root szybko zacząć tworzyć. Po prawidłowym umieszczeniu ząbków w bruździe są one pokryte ziemią. Teraz już wiesz, jak prawidłowo posadzić czosnek. Jednakże, aby wyhodować godne zbiory, potrzebne jest nie tylko właściwe sadzenie, ale także właściwa pielęgnacja.

Po zakończeniu lądowania ziemia jest mulczowana. Nad łóżkami rozłożyła się warstwa suchego torfu. Można go mieszać z trocinami i ziemią. Aby chronić się przed zimnem z góry, możesz umieścić ruberoid. Czosnek na zimę idzie dokładnie w tej formie. Po tym troska o łóżka zostanie przeprowadzona na wiosnę.

Obejmuje następujące działania:

 • usunięcie ruberoidu i oczyszczenie gleby z ściółki;
 • Strzałki, które pojawiają się pod koniec czerwca, muszą zostać zerwane. Nie powinny rosnąć powyżej 10 cm, w przeciwnym razie głowa okaże się mała;
 • gdy pojawiają się pierwsze pędy w glebie, wprowadza się nawozy azotowe (dziewanny, mocznik, ptasie odchody);
 • drugie karmienie odbywa się w czerwcu / lipcu. Użyto tu popiołu;
 • obfite podlewanie powinno spaść na etapie aktywnego wzrostu roślin i formacji głowy;
 • Po każdym podlewaniu następuje poluzowanie ziemi i pielenie chwastów;

Jak widać, sadzenie i pielęgnacja czosnku zimowego jest prosta. Dlatego jest uprawiana w wielu regionach naszego kraju.

Popularne odmiany czosnku zimowego

W tej chwili istnieje wiele odmian czosnku zimowego. Dlatego dla rolników ciężarówek często trudno jest ustalić, jaki rodzaj roślin powinien zostać zasadzony na swojej stronie. Rozważ najbardziej popularne odmiany czosnku, który jest sadzony na zimę.

Jest to odmiana o średniej dojrzałości, która tworzy strzały. Jego okres wegetacji wynosi około 120 dni. Ale w regionach południowych zmniejsza się do 100 dni.

Głównymi zaletami tej odmiany są:

 • odporność na mróz;
 • ostry, dobry smak;
 • prosta opieka;
 • bezpretensjonalność;
 • dobra odporność.

Człon Komsomołu tworzy dużą głowę, która ma kształt płaski. Przy odpowiedniej pielęgnacji od 1 metra kwadratowego można zebrać do 1,2-1,4 kg zbiorów.

Odmiana o średniej dojrzałości, która ma uniwersalny cel. Sadzenie czosnku odbywa się jesienią. Roślinę tworzą głowy o spłaszczonym kształcie. Wierzch jest pokryty brudnymi białymi łuskami, które są przesiąknięte podłużnymi fioletowymi pasami. Średnio jedna głowa waży około 75 gramów. Ma 8 zębów. Mają ostry smak i brązowy kolor.

Wśród zalet tej odmiany są następujące punkty:

 • stabilne owocowanie;
 • powszechne mianowanie czosnku;
 • wysoka jakość plonu;
 • dobry smak;
 • doskonała odporność.

Pietrowski jest teraz aktywnie uprawiany na terytorium Rosji, Mołdawii, Ukrainy.

Kolejną wspaniałą odmianą zimowego czosnku jest Gribovsky 60. Jego sadzenie odbywa się na zimę. Odmiana tworzy strzałę. Pierwsze pędy pojawiają się wczesną wiosną. Wyładunki są dobrze tolerowane nawet przez silne mrozy. Smak jest ostry. Jedna głowa zawiera około 11 zębów.

Aby wyhodować duży czosnek zimowy, wystarczy przestrzegać zasad sadzenia i pielęgnacji roślin. Nawet amator sobie z tym poradzi.

Na tym filmie dowiesz się, jak prawidłowo posadzić czosnek na zimę.

Dodaj komentarz

+ 8 = 13