Nazwa kategorii

Koreańska jodła

Jodła: opis ze zdjęciem

Nazwa botaniczna: jodła

Ojczyzna jodły koreańskiej: Korea Południowa, w tym wyspa Jeju

Oświetlenie: jest światłolubny, tolerancyjny w odcieniu, ale lepiej się rozwija pod pełnym oświetleniem

Gleba: od słabo kwaśnych do lekko zasadowych, iłów, lekkich gleb

Podlewanie: kochający wilgoć, w okresie suszy wymaga obfitego podlewania i zraszania korony co najmniej raz w tygodniu

Maksymalna wysokość jodły to koreański: 15 m

Średnia długość życia drzewa: Ma 150 lat

Sadzenie: nasiona, sadzonki półziarniste, szczepienia

Fir Korean - wiecznie zielone drzewo o gęstej, szerokiej, stożkowej koronie. Młode pędy są częściej żółtawe, zmarszczone, z wiekiem nabierają purpurowego odcienia. Kora sadzonek jest gładka, w kolorze jasnoszarym, u dorosłych drzew kora staje się czerwono-brązowa. Jodła, koreańczyk, którego wysokość sięga 15 m, ma sztywne, szablasto zakrzywione igły o ciemnozielonym, bogatym kolorze.

Igieł jodły koreański grubości nastilnosidyaschaya, 10-15 (20) mm 2-2,5 mm szerokości, sztywne, zakrzywione szabli, często w wierzchołku slabovyemchataya (młode rośliny ostre i kłujące), ciemnozielone górny, dolny znakomity , z dwoma szerokimi, lekkimi paskami.

Stożki jodły koreańskiej mają kształt cylindryczny, od 2 do 2,8 cm szerokości i od 5 do 7 cm długości. Dojrzewanie, szyszki zyskują purpurowo-fioletowy odcień.

Fir Korean, którego fotografia jest wyższa, na wolności często rośnie w górach, na wysokości od 1000 do 1850 metrów nad poziomem morza. Na Jeju prawie wszystkie lasy iglaste są tworzone przez te drzewa.

Po raz pierwszy ta iglasta roślina została zakwalifikowana w 1907 roku. Jodła koreańska, której opis przypomina wiele drzew sosnowej rodziny, występuje również w lasach mieszanych.

Rocky obszar, który w dziko rosnących jodły koreańskiej, wysokość, stałej ekspozycji na morzu monsunu - wszystkie te warunki sugeruje, że drzewa tego rodzaju mają silny rdzeń, pozostawiając w głąb gleby przez system korzeniowy.

Jodła koreańska (patrz zdjęcie) jest dość odporna na kolor, ale rozwija się lepiej przy dostatecznym oświetleniu. W pierwszych latach życia lepiej jest stworzyć półcień, w przyszłości drzewa te mogą rosnąć w otwartych obszarach słonecznych. Jodła koreańska jest dość higrofilna, w lecie susza wymaga obfitego podlewania. W upalne dni nie należy zapominać o pokropieniu korony przynajmniej raz na siedem dni.

Reprodukcja jodły koreańskiej: nasiona i sadzonki

Jodła koreańska rozmnaża się przez nasiona, ich zbieranie rozpoczyna się w początkowym okresie dojrzewania pąków. Siać należy rozpocząć jesienią lub na wiosnę, koniecznie po upłynięciu 30-40 dniowego okresu stratyfikacji. Stratyfikacja oznacza przedłużoną ekspozycję nasion roślin w pożądanej temperaturze. Odbywa się to w celu przyspieszenia kiełkowania nasion.

Jest całkiem możliwe, aby uciekać się do śniegu. Aby to zrobić, nasiona jodły koreańskiej układa się na ubitym śniegu na specjalnie wydzielonej otwartej przestrzeni lub w zimnym pomieszczeniu.

Najpierw materiał nasadzeniowy pokrywa się matami lub słomianymi matami, a następnie przykrywa folią polietylenową. Z góry nasiona koreańskiej jodły znów pokrywa się śniegiem i zapobiega się topieniu, izoluje się trocinami lub innymi materiałami.

Innym sposobem rozmnażania jodły jest koreański - roczne sadzonki z wierzchołkowym pączkiem. Korona drzew w tym przypadku powstanie naturalnie. Pierwsza dekada sadzonek jodły koreańskiej rośnie powoli, a następnie ich wzrost przyspiesza i trwa aż do starości.

Jodła koreańska w projektowaniu krajobrazu

Jodła koreańska (patrz zdjęcie poniżej) rośnie bardzo dobrze w środkowej strefie. Ponieważ nie ma szczytów dekoracyjności i wygląda świetnie w każdym sezonie, drzewa te są szeroko stosowane w kompozycjach krajobrazowych.

Jedną z cennych zalet używania jodły koreańskiej w projektowaniu krajobrazu jest powolny wzrost tych drzew. W warunkach krajowych średnia roczna pasma wzrost nie przekracza 3-5 cm. W ten sposób, trzydzieści koreański jod ma wysokość około 3 m. Ponadto, istnieją formy karłowate dekoracyjnego, drewna doskonale nadają się do krajobrazu małych obszarów podmiejskiej. Jodła koreańska w projektowaniu krajobrazu świetnie prezentuje się w połączeniu z drzewami iglastymi i liściastymi, a także z krzewami

Szczególnie skuteczne jodła koreańska (zob. Zdjęcie) wygląda pobliżu brzozy, berberysu lub odmian purpurnolistnymi krasnolistnyh klony. Nisko-owocowe odmiany jodły są z powodzeniem łączone z podobnymi odmianami tuju, sosny, świerku, cyprysu i jałowca. Idealnym partnerem dla jodły koreańskiej mogą być wieloletnie rośliny okrywowe. Odmiany karłowate z koreańskiej jodły są doskonałe do sadzenia w wannach lub ogrodowych skalistych wzgórzach.

Jodła koreańska, której opis odpowiada najlepszym tradycjom drzew noworocznych, jest często używana jako choinka. Świetnie wygląda na pojedynczym podeście, na przykład na środku trawnika. Dzięki bujnej koronie, jodła koreańska ma zdolność do zachowania dekoracyjności dolnych gałęzi przez długi czas.

Na zdjęciu jodła Koreańczyka prezentowana jest w noworocznym zdobieniu. To drzewo jest o wiele łatwiejsze do dekoracji niż zwykłe drzewa jak jodła koreańska ma miękkie zakrzywione igły, a zatem nie mogą być poruszeni ostrymi igłami.

Jodła koreańska w projektowaniu krajobrazu obszarów miejskich jest rzadko wykorzystywana, ponieważ drzewo to jest bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza. Jednak poza miastem w prywatnych dobrach, jodła koreańska (zdjęcie poniżej) jest używana bez przeszkód.

Duże okazy są dobre w pojedynczych nasadzeniach, a odmiany średnie lub o niskim wzroście są lepiej umieszczone w małych grupach. Fir Korean jest idealny do robienia żywopłotów.

Jodła koreańska: sadzenie i pielęgnacja

Obecnie jodła koreańska jest bardzo często stosowana w projektowaniu krajobrazu. To drzewo jest piękne i kompaktowe. Wyróżnia się niesamowitymi właściwościami dekoracyjnymi.

Fir Korean może oczyszczać powietrze wokół obwodu obszaru, na którym rośnie. To drzewo znane jest z uwalniania potężnych fitoncydów. Ponadto, za pomocą swoich igieł, zbiera szkodliwe zanieczyszczenia i substancje z otaczającego powietrza.

W Europie roślina ta pojawiła się dopiero na początku XX wieku. W przypadku potrzeb krajobrazu było ono używane znacznie później. Stało się to prawie sto lat później. Nawet teraz jodła koreańska jest z reguły sprzedawana przez duże firmy z branży drzewnej. Dziś to drzewo nie jest bardzo powszechne w Rosji. Jednak wielu uważa, że ​​wkrótce się to zmieni. Wynika to z niezwykłej urody i mocy tej rośliny.

Zgodnie z opisem botanicznym, jodła koreańska jest dość mocnym i silnym drzewem. Wysokość tułowia osiąga 14 metrów. W dorosłych drzewach jest bardzo duży. Średnica obwodu może sięgać 1 metra. Często do wznoszenia budynków mieszkalnych używa się jodły koreańskiej. Komentarze wielu właścicieli domów wiejskich pokazują, że zakład jest nie tylko doskonałym dodatkiem do krajobrazu, ale także doskonałym materiałem budowlanym. Jak mówią właściciele, w domu zbudowanym przy użyciu tego drzewa ciepło jest doskonale zachowane. Ponadto przyjemny zapach pochodzi ze ścian.

Jodła koreańska, której opieka jest dość prosta, wygląda całkiem atrakcyjnie. Ta iglasta rasa wyróżnia się elegancką koroną w kształcie stożka. Szczególnie wyróżnia się kontrastem zielonych igieł z drzewną korą, która ma czerwonawy odcień. Ze względu na swoje właściwości dekoracyjne, roślina idealnie pasuje do krajobrazu terenu.

Ta roślina zmienia kolor igieł podczas całego okresu wegetacyjnego. Na samym początku wzrostu młode gałęzie charakteryzują się matowymi żółtymi odcieniami. Stopniowo ich kolor zaczyna ciemnieć. Zatem gałęzie zyskują czerwony lub pomarańczowy odcień. Pierwotnie są zupełnie naga i mają tylko mały puch. W przyszłości igły pojawiają się stopniowo na gałęziach. Igły znajdują się z reguły blisko siebie. Igły tej rośliny wyróżniają się krzywizną i zwiększoną sztywnością. Jego średnia długość wynosi około 2 centymetry. Nerki znajdują się na końcach pędów. Mają kulisty kształt.

W jodłach koreańskich wyróżnia się niezwykłym pięknem. Igły tej rośliny mają wyrafinowany szmaragdowy kolor. Jest jednak widoczny tylko od górnej strony. Dolna płaszczyzna igieł wyróżnia się innym kolorem - srebrzystym. Ponadto istnieją podłużne żywiczne żyły.

Dają dorosłemu drzewu dodatkową piękność. Szyszki mają intensywny fioletowy kolor. Są dość duże. Ich średnie wymiary wynoszą w przybliżeniu: szerokość - 4 cm, długość - 10 cm, wewnątrz stożków znajdują się nasiona. Są to kule o jajowatym kształcie. Nasiona charakteryzują się ciemnobrązowym odcieniem.

Jodła koreańska, zgodnie z wieloma właścicielami witryn, idealnie pasuje do krajobrazu nowoczesnego ogrodu. Ze względu na duży rozmiar drzewa obszar ten będzie chroniony przed wiatrem. Ponadto zapobiega przenikaniu zanieczyszczonego powietrza. Jodła koreańska tworzy wokół siebie pewien mikroklimat. Doskonale łączy się z innymi krzewami iglastymi i drzewami. Jodła koreańska to także bardzo udane sąsiady z roślinami kwitnącymi oraz owocami i jagodami. Jest jeszcze jedna niewątpliwa zaleta, której jodła ma koreański. Sadzenie i pielęgnacja tej rośliny nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy zapoznać się z prostymi zaleceniami.

Wyjątkowa bezpretensjonalność

Ta roślina jest bardzo odporna na zimno. Jego zimotrwałe właściwości można porównać do świerka lub cedru syberyjskiego. Jodła koreańska dobrze znosi silne mrozy (do -50 stopni). Doskonale dopasowuje się również do upalnych letnich okresów. Charakteryzuje się odpornością na suszę. Roślina jest bezpretensjonalna dla głównych składników gleby i jej struktury. Ponadto drzewo to może rosnąć na silnie zakwaszonych obszarach i iłach. Jednocześnie stopniowo niszczy i normalizuje skład gleby. Miejsce dla tej rośliny powinno być wybrane bardzo ostrożnie. Najlepsze miejsca do sadzenia jodły koreańskiej to gleba o jasnej strukturze, z dużą zawartością materii organicznej lub piaskowca.

W tym przypadku najlepszą opcją jest hodowanie roślin z nasion. Muszą być uzyskane w warunkach klimatycznych Rosji. Nie jest trudno zdobyć sadzonki. W tym celu konieczne jest sianie nasion roślin w odpowiednim pojemniku. Można to zrobić w domu. Siew należy wykonać we wrześniu. Przyjazne pędy pojawiają się głównie w ciągu miesiąca. Trzeba poczekać, aż osiągną 5 cm, po czym trzeba wykonać nurkowanie. Aby to zrobić, potrzebujesz oddzielnych doniczek. Ich zalecana średnica wynosi do 7 cm, aw następnym roku wiosną sadzonki są sadzone przez grupę na terenie jednego miejsca. Zanim to zrobisz, powinieneś je zahartować. Trzy lata później odbywa się sadzenie jodły koreańskiej na stałe.

W dalszej części artykułu omówimy odmiany jodły koreańskiej. Wybór odpowiedniej odmiany jest raczej trudnym zadaniem. Będziemy musieli przeprowadzić pewną pracę selekcyjną. Teraz możesz kupić prawie wszystkie nasiona tej rośliny. Aby to zrobić, musisz skontaktować się z jedną z firm agro. Zaleca się zapoznanie z cechami każdego gatunku przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie marnuj czasu na uprawę odmiany, która nie pasuje do krajobrazu witryny lub nie podoba się jej właścicielowi.

Jodła Molly, zgodnie z cechami biologicznymi, jest najbliższa roślinie oryginalnego gatunku. Drzewo tej odmiany rośnie do 5 m. Szerokość korony w dolnej części wynosi do 4 metrów. Roślina ma przyjemny wygląd, łagodny zielony kolor. Dno powierzchni drzew iglastych odlane jest w odcieniach niebieskiego i srebrnego. Pomimo dość powolnego wzrostu (maksymalnie 7 cm rocznie), ta odmiana jest bardzo popularna wśród projektantów krajobrazu. Jednak roślina przyciąga wiele dzięki wczesnej formacji atrakcyjnej rozwalającej się korony.

Jodła jodłowo-jodłowa jest odmianą uprawną. Jego główne zalety to aktywny wzrost i wyrafinowane srebrzyste igły. Ta odmiana jest dość popularna. Do jej uprawy konieczne jest obserwowanie agrotechnologii i stosowanie specjalnych nawozów. Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie, pędy będą dodawane każdego roku o wysokości 11-12 cm.

Fir Korean Blue Emperor to asymetryczny lub przypominający poduszkę karzeł. Roślina charakteryzuje się powolnym wzrostem i wysoką dekoracyjnością. Młode rośliny początkowo różnią się krzewiastą formą. Z biegiem czasu staje się treelike. Różnorodność tej jodły ma krótkie, srebrno-fioletowe igły. Dolna część igieł jest biała. Ze względu na niezwykłą kolorystykę igieł drzewo wydaje się być niebiesko-szare. Sadzenie odmiany korzystnie przeprowadza się na słońcu lub w półcienistych miejscach o umiarkowanym ciepłym klimacie. Roślina ma wysoką zimotrwalosc. Ale z tym silnym wiatrem może uszkodzić igły. W związku z tym zaleca się ochronę rośliny na zimę.

Jodła koreańska: sadzenie i pielęgnacja

Prace prowadzone są analogicznie do innych roślin z rodziny Sosnovy. Jodła koreańska powinna być sadzona wczesną wiosną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że należy to zrobić jeszcze wcześniej, niż pąki zostaną rozpuszczone. Natychmiast po zasadzeniu drzewo powinno być codziennie spryskiwane. W tym przypadku chodzi o poprawę wskaźnika przeżycia. Powielanie tej rośliny odbywa się za pomocą sadzonek i smyczy. Młode drzewa łatwo znoszą sadzenie. W przypadku uprawianych roślin wszystko wygląda inaczej.

Zalecany wiek sadzenia jodły koreańskiej mieści się w przedziale 5-10 lat. Podczas tego procesu pożądane jest dodawanie nawozów mineralnych. Muszą być powoli rozpuszczalne. Należy zauważyć, że drzewo sadzi się na głębokości nie przekraczającej 80 cm. Konieczne jest dokładne monitorowanie obrzeża korzenia. Nie pozwól, aby był głęboko uziemiony.

Po zakończeniu sadzenia potrzebne jest dużo podlewania rośliny. To drzewo jest uważane za bardzo kochające wolność. Dla jodły Koreańczyków duże znaczenie ma wilgotność gleby. Nie oznacza to, że roślina zapuści korzenie w jakimś bagnistym obszarze. Warto zauważyć, że długotrwałe powodzie doprowadzą do śmierci drzewa.

Dbanie o jodłę koreańską nie jest trudne. Ta roślina rozmnaża się za pomocą nasion, jak również wegetatywnie. Siew należy przeprowadzać późną jesienią. Nasiona układane są w rowki, których głębokość nie przekracza 2 cm, istnieje również możliwość siewu w okresie wiosennym. Można to jednak zrobić tylko po rozwarstwieniu. Proces ten polega na długoterminowej konserwacji nasion w określonych temperaturach. W ten sposób ich kiełkowanie zostaje przyspieszone.

Pielęgnacja rośliny nie wymaga specjalnych manipulacji. Obfite nawadnianie jest wymagane do wyprodukowania około trzech razy w ciągu całego sezonu. Jeśli lato jest suche, konieczne jest rozpylenie co najmniej dwa razy w tygodniu. Zasadniczo sadzenie i pielęgnowanie jodły koreańskiej jest dostępne dla każdego ogrodnika. Wymagany jest jednorazowy górny opatrunek. Zaleca się trzymanie go przez 2 lub 3 lata po zejściu z pokładu. Do obciągania najlepiej używać złożonych nawozów mineralnych. Glebę należy utrzymywać w stanie luźnym. Pożądane jest pozbywanie się chwastów w odpowiednim czasie. Możesz uciekać się do stymulowania wzrostu roślin. W tym przypadku mamy na myśli ściółkowanie gleby za pomocą trocin lub torfu. Zasadniczo korona drzewa tworzy się niezależnie. W związku z tym nie potrzebuje dodatkowej fryzury. W okresie jesiennym wymagane jest usunięcie centralnych pąków. Znajdują się one na pędach bocznych.

Jodła koreańska: choroby i szkodniki

To drzewo, podobnie jak wszystkie inne rośliny, podlega im. Główną przyczyną tej choroby są zmiany temperatury. Roślina może stracić swoje dekoracyjne właściwości. W szczególności odnosi się to do upadku nerek i igieł. W niektórych przypadkach drzewo może nawet umrzeć. Do najczęstszych chorób tego gatunku należą seler świerkowy i zgnilizna. Pierwszy jest jak biała tablica, którą obserwuje się na gałęziach i igłach drzewa. W rzeczywistości Hermes oznacza obecność mszyc. Jego larwy mają długie woskowe włosy. Wizualnie wszystko to wygląda jak biała powłoka na roślinie. Mszyce zaczynają wysysać soki z drzewa. W wyniku tego igły stają się żółte. W przypadku roślin dorosłych choroba ta nie stanowi szczególnego zagrożenia. Mimo to młode jodły mogą z tego zginąć. Do zwalczania mszyc używał specjalnego środka owadobójczego, a także zielonej herbaty, naparu czosnku lub popiołu. Pheidenica również często atakuje roślinę. Szkodnik ten występuje bardzo często na następujących obszarach:

Jedwabnik może również zaszkodzić firanki koreańskiej. W rezultacie drzewo zaczyna wysychać. W procesie przekształcania się w motyla jedwabnika zaczyna jeść igieł sosnowych. Potem pojawia się kora cienkich pędów i młodych szyszek.

Jodła koreańska: sadzenie i pielęgnacja

Dekoracja zagrody z roślinami iglastymi od dawna stanowi dobrą tradycję na średnich szerokościach geograficznych. Jednakże, jeśli wcześniej w pobliżu domu zdecydowano się wyhodować jodły i sosny, a następnie do dyspozycji nowoczesnych ogrodników najbogatszy asortyment ciernistych zwierzątek na każdy gust. Zwłaszcza profesjonalni mistrzowie architektury krajobrazu i zwykli domownicy polubili jodłę koreańską - dekoracyjne drzewo iglaste reprezentujące rodzinę sosen.

W naturze jodła koreańska rośnie w czystych i mieszanych lasach południowej części półwyspu koreańskiego, preferując osiedlanie się w górach na wysokości 1800 m nad poziomem morza. W europejskiej kulturze ogrodowej urocza roślina migrowała w 1905 roku i szybko zyskała niespotykaną popularność wśród miłośników drzew iglastych. Zewnętrznie drzewo o regularnej stożkowej koronie wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie - nad igłami w kształcie szabli maluje się w nasyconym ciemnozielonym kolorze, a od dołu wydaje się srebrzone z powodu dwóch szerokich szparkowych bruzd. Na tle grubych, dwukolorowych igieł, takich jak świąteczne zabawki, rozkwitają cylindryczne stożki, których kolor zmienia się od purpurowo-liliowego do ciemnofioletowego. Popielato-gładka kora drzewa, czasami rzucająca purpurę, zostaje ostatecznie pokryta głębokimi pęknięciami i zyskuje kasztanowy odcień. Młode jodły koreańskie rozwijają się niezwykle wolno, ale z wiekiem przyspieszają wzrost i osiągają wysokość 15 m przy średnicy pnia 50-80 cm.

W trosce, iglaste piękno jest bezpretensjonalne, zimą odporne i dobrze toleruje kaprysy surowego klimatu środkowego pasa. Jest tylko jedna znacząca wada: jodła koreańska, znana z czystego górskiego powietrza, jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia i dym atmosferyczny, więc nie będzie bardzo wygodna w centrum przemysłowego megapolis.

Na stałym miejscu, jodła koreańska posadzona jest w 4 połowie (nie młodszej!) Sadzonki w drugiej połowie kwietnia lub we wczesnych dniach jesieni, preferowana jest druga opcja. Zaleca się wykonywanie prac w deszczu lub przy pochmurnej pogodzie.

Aby zasadzić jodłę koreańską, należy wybrać obszar zacieniony lub półcieniowany, położony na wilgotnych, dobrze osuszonych, najlepiej gliniastych glebach. Aby pracować, należy postępować z wyprzedzeniem:

 • Na wybranej stronie wykopać dół 60? 60? 60.
 • 2-3 wiadra wody wlewa się do studzienki, po wchłonięciu którego dno ziemi jest starannie szuflowane i wylewa warstwę odwadniającą (kruszony kamień, zepsuty cegieł) o grubości 5-7 cm.
 • Oddzielnie przygotuj podłoże odżywcze - humus, glinę, torf i piasek wymieszać w stosunku 3: 2: 1: 1, dodać nieco trocin i 200-300 g nitrofosforanu. Powstały dół jest wypełniony do połowy i pozostawiony do skurczenia się.
 • Po 2 tygodniach na dnie wykopu powstaje niskie wzgórze glebowe, sadzi się na nim sadzonkę, korzenie są rozłożone, a ziemie są wypełnione glebą, tak że szyjka korzeni rośliny jest wyrównana z powierzchnią.

Po zakończeniu pracy gleba jest ubita, jodła jest podlewana, a koło cumownicze o średnicy 50 cm trocinami lub torfem. Uwaga: materiał ściółkowania nie powinien być ściśle przyległy do ​​szyi korzenia drzewa.

W plantacjach allein między sadzonkami obserwować odległość 4-5 m, w luźnych grupach - około 3-3,5 m, w żywopłotach - nie więcej niż 2-2,5 m.

Podobnie jak większość drzew iglastych, jodła koreańska jest bezpretensjonalna pod względem zawartości. Powinieneś rozważyć tylko niektóre aspekty technologii rolniczej:

 • Podlewanie młodych sadzonek jest konieczne tylko w przypadku ostrej suszy. Dorośli mają również wystarczającą ilość wody deszczowej, więc nie potrzebują sztucznego nawadniania.
 • W ciągu pierwszych 2 lat od posadzenia nie musisz karmić drzewa. Trzeciej wiosny wypełnij glebę złożonym nawozem mineralnym (150-200 g).
 • Upraw jodłę koreańską wczesną wiosną, przed początkiem przepływu soków. Podczas zabiegu usuń suche i chore gałęzie. W razie potrzeby drzewo otrzymuje schludny kształt, skracając pędy o nie więcej niż jedną trzecią. Jednak korekta symetryczna z natury korony jest nieczęsta.

W jednym miejscu zadbana jodła koreańska żyje przez ponad 250 lat, a ze względu na powolny wzrost pozostaje bardzo elegancka i malutka przez długi czas. W środkowej strefie klimatycznej roczny przyrost rośliny wynosi tylko 3-5 cm, więc nawet najwyższe drzewa w wieku trzydziestu lat rzadko osiągają wysokość ponad 3 m.

Kiedy twoja koreańska jodła rozwija się i dorasta, możesz łatwo odtworzyć ją za pomocą sadzonek. Do ukorzenienia wystarczają tylko jednoroczne pędy o długości 5-8 cm, ścięte drzewa nie są odcinane, ale odcinane ostrym ruchem, tak aby pięta pozostała w podstawie pędu (fragment drewna rośliny matki). Materiał zbierany jest wczesną wiosną, przed aktywnym ruchem soków, najlepiej w pochmurną pogodę. Najlepsze są sadzonki z północnej części korony.

Następująca procedura jest następująca:

 • W celu zapobiegania chorobom grzybiczym sadzonki przez 6 godzin moczone w gęstym malinowym roztworze nadmanganianu potasu lub w 2% roztworze preparatu "Fundazol".
 • Podłoże do eliminacji przygotowuje się z ziemi liści, próchnicy i piasku, równomiernie rozłożonych, po czym sterylizuje się 35-40 minut we wcześniej ogrzanym piecu.
 • Dezynfekowana mieszanina gleby jest pokryta pojemnikiem, sadzonki są sadzone, a pojemnik jest pokryty szkłem.
 • Zawiera nasadzenia pod rozproszonym światłem, zapewniając roślinom codzienne wietrzenie i niższe ogrzewanie gleby (2-3 ° powyżej temperatury otoczenia).
 • Na zimę pojemnik z sadzeniem jest umieszczony w chłodnej, niezamarzającej piwnicy, a początek wiosny przeprowadzany jest na otwarte powietrze.

Ukorzenienia sadzonek - proces ten jest dość długi, ponieważ sadzonki jodły pierwszą rzeczą, zwiększając kalusa (grubość kukurydzę w miejscu rozdzielania, wspomaga gojenie uszkodzonej tkanki), a to dopiero drugi rok zaczynają tworzyć korzenie.

Z nasion można również uprawiać jodłę koreańską, ale w porównaniu z metodą wegetatywną zadanie to będzie trudniejsze. Pierwszą trudnością jest zbiór materiału do sadzenia: uskrzydlone nasiona z dojrzałych stożków można rozproszyć, zanim do nich dojdziesz. Dlatego do sadzenia należy pobrać nieotwarty garb, wysuszyć go na ciepłym parapecie okiennym, usunąć nasiona i umieścić je na rozwarstwieniu w komorze warzywnej lodówki. W pierwszej dekadzie kwietnia nasiona jodły wysiewa się na łóżku w mieszance z piaskiem. Uprawy pogłębiane są o 2 cm i bez podlewania pokryte polietylenem. Zdejmij film, gdy za 30-40 dni od ziemi dojdą pierwsze kiełki. Pielęgnacja sadzonek to regularne podlewanie, obluzowywanie i pielenie gleby. W pierwszym roku młode jodły muszą być zbierane na zimę przez jodłowe pazury. W nadchodzącym sezonie roślina zostaje przeszczepiona do stałego miejsca. Bądźcie przygotowani na to, że przed ukończeniem czwartego roku życia wasze drzewa będą rosły niezwykle wolno, ponieważ w pierwszych latach ich cała siła życiowa jest ukierunkowana na aktywne formowanie się systemu korzeniowego. Jednak w przyszłości proces rozwoju znacznie przyspieszy.

W przeciwieństwie do innych przedstawicieli rodziny, koreańska jodła z powodzeniem przenosi przeszczep. Oczywiście łatwiej jest przenieść młode drzewo. Aby to zrobić, podłoże pod roślin głęboko bagnetowym ostrym łopaty, co wskazuje na okrąg o średnicy 60-80 cm. Jod Następnie ostrożnie usuwa się z grudki ziemi, transportowanej z nowym miejscem zamieszkania i sadzone w przygotowanym dołu.

To samo dotyczy transplantacji dorosłych osobników, jedynie gliniasta grudka jest ograniczona rok przed zabiegiem, a średnica koła powinna być 2-3 razy większa. Do czasu przeszczepu, jodła będzie miała czas, aby zbudować młode korzenie wewnątrz skalowanej części i szybko dostosować się do nowej lokalizacji. Najważniejszą rzeczą w całej procedurze nie jest niszczenie bryły ziemi, więc natychmiast po kopaniu, zawiń ją w płótno i zawiąż silnym sznurkiem. Należy pamiętać, że samodzielne przeszczepianie i transport jodły dorosłych jest bardzo problematyczne, co oznacza, że ​​do przeprowadzenia operacji potrzebny jest niezawodny asystent.

Natura obdarzyła jodłę koreańską doskonałą odpornością, ale w niektórych przypadkach drzewo może nadal potrzebować twojej pomocy. Niegodziwymi wrogami iglastej piękności są świerkowe chernmes, jodłowe mole i jodłowe szyszki. Aby zapobiec atakowi szkodników, posyp je wczesną wiosną wodnym roztworem leku "Rogor" lub "Antio" (20 g / m?).

W przypadku zakażeń grzybami dla jodły koreańskiej rdza jest najbardziej niebezpieczna, o czym świadczą pomarańczowo-brązowe formacje poduszkowe na pędach i gwałtowne żółknięcie igieł. Po wykryciu tych objawów, chore gałęzie są cięte i spalane, spadające igły są również wysyłane do ognia, a korona rośliny jest opryskiwana 2% roztworem siarczanu miedzi. Po wykonaniu podstawowych czynności, sprawdź miejsce: w siedlisku drzew iglastych obecność traw chwastów, takich jak gwiaździste podłoże (mocrica) i gąbka polna jest niedozwolona. Dorastając, rośliny te tworzą gęsty dywan, który zapobiega parowaniu wilgoci, a wilgoć, jak wiadomo, sprzyja rozwojowi patogennych grzybów.

W klimacie połowy szerokości geograficzne koreańskich dorosłych jodła zima bez schronów, ale młode osobniki zalecany próg mróz izolacyjne lapnikom i pni drzew gleba zamulchirovat suche liście lub gruby (10-12 cm) warstwę suchego torfu.

W ostatnich dniach zimy, kiedy zaczyna się grzać słońce, warto przykryć drzewo materiałem włókninowym, w przeciwnym razie brązowe plamy oparzeń całkowicie zniszczą wygląd twoich piękna.

Rynek sadzonek oferuje bogaty asortyment odmian jodły koreańskiej. Od popularnych odmian można polecić:

 • Piccolo to miniaturowa, rozpościerająca się roślina o wysokości 30-35 cm, idealna do dekoracji alpejskich zjeżdżalni. Średnica korony dorosłego drzewa osiąga 1,5 m.
 • Aurea jest drzewem karłowatym o stożkowej, czasami nieregularnej koronie. Stare igły są zielone, młode wzrostu są złote. Rośnie powoli, osiągając wysokość 1,5 m w wieku dziesięciu lat.
 • Brevifolia to wolno rosnąca odmiana karła z krótkimi błyszczącymi igłami w kolorze zielonym i małymi purpurowymi szyszkami. Wysokość drzewa w ciągu 10 lat wynosi około 1 m przy średnicy korony 0,5 m.
 • Brylant jest cenną reliktową formą kultury. Pulvinate miniaturowy drzewa rośnie wysokość tylko 40 cm, średnica koronki rzadko przekracza 60 cm igły dwukolorowe. - od góry do krótszych igieł są zielone, a w dolnej - w srebro.
 • Niebieski standard - na zewnątrz ten gatunek wygląda bardziej jak naturalna forma jodły koreańskiej niż inne, tylko guzy mają bogaty fioletowy kolor.
 • Kompaktowy duorf to przypominający krzew kształt kultury o wysokości 70-80 cm z gęstą symetryczną koroną w kształcie poduszki. Gęsto posadzone krótkie igły z góry szmaragdowo zielone, a od dołu - niebiesko-białe.
 • Taiga jest bardzo popularną odmianą w kulturze. Karzełkowe rośliny iglaste w wieku dziesięciu lat ledwo osiągają wysokość 30 cm przy średnicy korony 60 cm Igły są jasnozielone z niebieskawym odcieniem.

Oprócz nich, w strefie środkowej jest dobrze sprawdzony i bardzo kochany przez ogrodników takich odmian roślin uprawnych: Dennis, Molly Tordis, tundra, Oberon, naleśniki, Blue Heath i wiele innych.

W krajobrazie jodły koreańskiej pięknie wygląda w jednym sadzenia, a grupa jest używany w projektowaniu ogrodów skalnych, żywopłotów i alejek. Jako sąsiedzi za miły pasuje efedryny dekoracyjne i kwitnących krzewów i różnorodny - Weigel przyjemne, Berberis thunbergii, Snowberry biały, Oregon Grape, Physocarpus Amurem i innych. Odmiany karłowate świetnie wyglądają w towarzystwie roślin okrywowych - vinca, alissum, pępowinowa.

Dodaj komentarz

44 − = 41