Jak zbudować piwnicę

Przewodnik krok po kroku do budowy piwnicy

Optymalnym miejscem do długotrwałego przechowywania plonów i ich ochrony jest piwnica, która jest charakterystyczną cechą większości działek gospodarstwa domowego w Rosji. Istnieje kilka rodzajów piwnic, ale w naszym kraju są szeroko rozpowszechnione budynki, o których będziemy mówić w tym artykule.

Powiemy Ci, jak zbudować piwnicę własnymi rękami. Zostanie wydana instrukcja, w której wszystkie etapy budowy są rozpatrywane krok po kroku - od rozmieszczenia ścian po instalację wentylacji.

1 Piwnica i piwnica - jaka jest różnica?

Często pojęcia te są brane pod uwagę dla tego samego projektu, ale są to zasadniczo różne struktury. Piwnica jest pomieszczeniem wewnątrz prywatnego lub wielopiętrowego budynku, położonego poniżej poziomu gruntu. Jest wykorzystywany na takim parterze w jakichkolwiek potrzebach ekonomicznych - może przechowywać taką samą konserwację, narzędzia, zrobić pomieszczenie gospodarcze lub warsztat.

Piwnica służy wyłącznie do przechowywania produktów, różni się zarówno planowaniem, jak i wewnętrznym układem. W tym samym czasie konstrukcja piwnicy jest możliwa tylko wewnątrz domu, natomiast piwnica jest często wykonywana jako samodzielna lokal, jednak można ją ustawić zarówno pod domem, jak i w garażu. Projekty różnią się, a rozmiary, piwnica zbudowana przez ręce mogą zajmować całą powierzchnię domu, piwnica ma niewielkie rozmiary.

1.1 Wykonywanie piwnicy w garażu własnymi rękami

Przed rozpoczęciem budowy piwnicy pod garażem należy narysować szkic przyszłej konstrukcji. Schemat powinien wskazywać położenie przestrzenne budynku, lokalizację głównych elementów konstrukcyjnych - wejście, wentylację i wielkość konstrukcji.

Opierając się na fakcie, że sufit piwnicy powinny mieć wysokość 180-190 cm, głębokość wykopu powinny być opracowane przez 2 m. Jego powierzchnia jest wybrana na podstawie wielkości garażu i własnych potrzeb, do przechowywania zbiorów z ogrodu i małej ilości konserwacji będzie wystarczająco obszar przestrzeni 2 * 3 m.

Piwnica pod budynkiem

Musisz również zdecydować o użytych materiałach. Ściany piwnicy może być wykonana z cegieł lub bloczków (FBS), to nie zaleca się do tego celu materiałów komórkową (piankową i konkretnej napowietrzanie), ponieważ są one bardzo chłonne. Podłoga w piwnicy jest najłatwiejsza do wykonania w postaci konwencjonalnego jastrychu betonowego. Płytka powinna być wzmocniona i mieć grubość 5-10 cm, optymalną klasą wytrzymałości betonu jest M400.

Należy pamiętać, że piwnica w garażu lub pod domem ma sens, aby zrobić bezpośrednio na etapie układania fundamentów tych budynków, we wszystkich innych przypadkach bardziej racjonalne będzie wyposażenie osobnego stojącego budynku.

Jak zrobić piwnicę w garażu - instrukcja krok po kroku:

 1. Podłogi. Przede wszystkim konieczne jest wykopanie głębokość wgłębienia i pożądany kształt na dnie podsypku dwie warstwy piasku i żwiru o grubości 5 cm, a każda z nich musi być ostrożnie zagęszcza. Nad poduszek uszczelniających wypełnionych grubość warstwy stopie 2-3 cm, po wysuszeniu do uszczelniania konkretny preparat umieszcza się (to jest możliwe użycie zwykłego pokrycia dachowego) i wylano przednią grubości jastrychu 7-10 cm, będzie w podłodze piwnicy. Wiązanie musi być koniecznie wzmocnione siatką stalową.

Schemat podłogi i ścian piwnicy

Schemat nakładania się piwnic

Po przygotowaniu skrzynki w piwnicy rozpoczyna się praca nad urządzeniem wentylacji i hydroizolacji ścian. Piwnica w domu lub garażu może być wyposażona w konwencjonalną wentylację nawiewno-wywiewną rur o średnicy 10 cm, w większości przypadków wystarczy. Rura zasilająca musi być zainstalowana bezpośrednio pod sufitem, rura wydechowa musi znajdować się powyżej poziomu podłogi o 10 cm Rury są wyprowadzone na zewnątrz wzdłuż gruntu, ich przekrój musi być 30 cm powyżej dachu budynku. Otwór, aby uniknąć zaśmiecenia rury, musi być pokryty siatką.

Schemat systemu wentylacyjnego

Poprzez wyposażenie domu pod własnymi rękami, ważne jest, aby zadbać o hydroizolację ścian, ponieważ podziemne pomieszczenie pod ziemią będzie narażone na działanie wód gruntowych. Może to powodować wiele problemów - od tworzenia się na ścianach kondensatu, wilgoci i grzybów, aż po częściowe zalanie piwnicy. Najskuteczniejszą metodą ochrony jest obróbka ścian penetrującym impregnatem (Penetron, Penetrat, CT-Tron). Są to materiały powłokowe, które po nałożeniu na powierzchnię ścian wnikają w pory cegieł lub betonu i blokują je, zapobiegając przesączaniu się wody przez materiał.

1.2 Tworzenie piwnicy własnymi rękami (wideo)

2 Jak zbudować piwnicę?

Jako wewnętrznej aranżacji piwnicy, budowa fundamentów z piwnicą należy przewidzieć na etapie projektowania domu lub garażu. Technologia ich budowy nie różnią się znacznie, z wyjątkiem różnicy w wielkości pomieszczenia - tym samym piętrze betonowej wylewki, ściany z cegły lub PBS i sufitu w piwnicy jest również wykonane z płyty stropowej fabrycznych.

Jednak duży rozmiar piwnicy, która może zajmować cały obszar prywatnego domu, wymaga znacznie poważniejszych kosztów jego instalacji, a zatem decydując o potrzebie piwnicy, musisz być całkowicie pewny co do stosowności jej budowy.

Piwnica parterowego domu

Głównym powodem, dla którego budowniczy piwnicy nie jest możliwy, jest wysoki poziom wód gruntowych (poziom wód gruntowych). Mimo że istnieje wiele skutecznych sposobów odwadniania, w niektórych przypadkach łatwiej i taniej będzie wydłużyć parter domu niż zajmować się wodami gruntowymi.

Dowiemy się, jak zbudować piwnicę:

 1. Koparki kopiące tworzą fundament o wymaganych wymiarach.
 2. Płyta fundamentowa jest zaznaczona na dole wykopu.
 3. Zamontowany składany szalunek desek na wysokości płyty, wewnątrz szalunku wypełniony jest piaskiem i żwirową poduszką grubości 20-30 cm.
 4. Na wierzchu wylana jest stopa o grubości do 5 cm, która po utwardzeniu pokryta jest hydroizolacją.
 5. Opancerzona rama wykonana jest z prętów o średnicy 14 mm na podstawie. Płyta musi być wzmocniona ramą w dwóch pasach z komórkami 25 * 25 cm. Połączenie zwory wykonuje się za pomocą drutu spawalniczego lub wiążącego.
 6. Płyta jest betonowana betonem M400.
 7. Po rekrutacji, piwnica siły resztkowej podnosi ściany piwnicy z FBS. Każdy 4 rząd muru należy wzmocnić prętami o średnicy 12-16 mm, które układa się w ściegi wykonane na powierzchni bloków.
 8. Po zakończeniu układania ścian płyta jest układana za pomocą dźwigu, który pełni funkcję strumienia piwnicy.

Następnie wykonywane są prace hydroizolacyjne omówione w poprzedniej sekcji. Kilka słów o tym, jak zrobić schody do piwnicy. Może być wykonany z drewna, metalu lub odlewu z konstrukcji betonowej. Optymalna szerokość drabiny wynosi 80-90 cm, prześwit 200 cm, nachylenie 20 do 30 stopni, wysokość jednego kroku to 20 cm.

Najbardziej niezawodne i proste w aranżacji są metalowe schody. Do spawania potrzebne są dwa kanały, kąt 5 cm dla ramy stopni i blacha dla ich poszycia. Gotową konstrukcję należy betonować w studzienkach o głębokości 20 cm, w stropach zachodzących na zakładkę przymocowanych za pomocą kotew ze zbrojenia.

Przeczytaj także: ważne jest, aby wiedzieć, wybierając dobrze drabiny.

Jeżeli warunki na budowie umożliwiają budowę podziemnej piwnicy, wówczas można ją wybudować w już istniejącym budynku. Mogą jednak wystąpić problemy z brakiem wysokości piwnicy, która będzie używana jako ściany piwnicy. Zgodnie z zasadami SNiP wysokość piwnicy prywatnego domu powinna wynosić 2 metry. Biorąc pod uwagę grubość płyty podłogowej, konieczne będzie wykonanie wykopu fundamentowego co najmniej 2,1 m.

Technicznie problem rozwiązania niewystarczającej wysokości fundamentu jest rozwiązany, ale jest dość pracochłonny. Aby uzyskać wymagane 2,1 m, możliwe jest zbudowanie fundamentu od dołu za pomocą wkładki blokowej FBS lub wykonanie oddzielnej ściany piwnicy z boku taśmy fundamentowej.

Doświadczenie budowlane: 13 lat

Zadaj pytanie

Sprawdź swoją gotowość do samodzielnego ustalenia historii

Jak zbudować piwnicę pod swoim domem własnymi rękami?

Piwnica w prywatnym domu jest najbardziej odpowiednim miejscem, w którym można przechowywać warzywa, a także konserwy. Zwykle budują go właściciele wiejskich chat i domów wiejskich, a także właściciele mieszkań, jeśli ich mieszkanie znajduje się na parterze i daje możliwość realizacji tego przedsięwzięcia.

W tym celu założono optymalne warunki przechowywania kęsów i warzyw przez cały rok. Jeśli piwnica zostanie zbudowana prawidłowo, utrzyma się stała temperatura w zakresie od +2 do -4 ° C, co gwarantuje bezpieczeństwo produktów.

Zanim zbudujesz piwnicę, musisz wybrać jeden lub inny wzór, który można wykonać z różnych materiałów, a mianowicie:

Klasyfikacja tych przesłanek może być również stopień penetracji, mogą być:

 • częściowo pochowany;
 • ziemski;
 • luzem;
 • pochowany;
 • położony na zboczu wzgórza.

Piwnice są również pod domem, letnią kuchnią, tarasem, garażem lub balkonem. Jeśli jednak planujesz urządzić taki pokój w prywatnym budynku, lepiej jest to zrobić na etapie projektowania budynku. Nie będzie to zbyt pracochłonne i pozwoli wykonywać prace jakościowo i szybko. W tym samym czasie w roli ścian konstrukcji, ściany fundamentu mogą wystawać, a piwnica będzie zachodzić na siebie. Takie podejście jest szczególnie często praktykowane przy budowie garaży.

Definicja cech projektu

Zanim zbudujesz piwnicę, musisz zdecydować, jakie będą jej parametry. Ważne jest również określenie lokalizacji obiektu. Znajduje się na podwyższonej stronie witryny. Najbardziej odpowiednie parametry to 2 x 2 m. Przestrzeń może mieć 3 m głębokości, ale struktura może być jeszcze bardziej imponująca, a także głęboka. Wszystko będzie zależeć od potrzeb właścicieli domu.

Przed rozpoczęciem budowy ważne jest określenie poziomu wód gruntowych. Aby to zrobić, konieczne jest przygotowanie otworu, pogłębianie w glebie na 3 m. Zainstalowana jest w nim rura, a następnie monitorowana, przy której znaku pojawi się woda. Jeśli nie masz rur, informacje te można uzyskać od sąsiadów. Gdy woda gruntowa jest zbyt blisko, wymagany będzie system odwadniania, a także hydroizolacja ścian i dna.

Rury odpływowe powinny znajdować się wzdłuż obwodu, zwykle są poniżej dna. Rury układane są ze spadkiem, który powinien być skierowany w stronę wykopanego otworu, w którym zbierana będzie woda. Czarodzieje mogą przygotowywać rowów odwadniających, które są wstępnie wypełnione kruszonym kamieniem o dużej frakcji.

Jeśli myślisz o tym, jak zbudować piwnicę, powinieneś wiedzieć, że jeśli woda gruntowa jest niska, możesz wykonać pracę na jeden z dwóch sposobów: wyściełany lub zstąpiony. Najnowszą technologią jest to, że piwniczna piwnica z cegły i betonu jest wzniesiona na powierzchni ziemi, a następnie stopniowo staje się głębsza, spod niej jest wydobywana. Metodę tę można porównać do budowy studni. Technologia jest czasochłonna i zajmuje dużo czasu, ale nie niszczy krajobrazu witryny.

Będziesz mógł uszczelnić pudełko od zewnątrz w początkowej fazie. Dość często właściciele domów wiejskich i domów jednorodzinnych w granicach miasta podnoszą kwestię budowy piwnicy. Bardziej popularnym sposobem jest praca w przygotowanym wcześniej kanale. Do wykopywania gleby potrzebna jest koparka, która powinna sięgać głębiej o 3 m.

Ze wszystkich stron dół powinien być większy o 0,5 m. Dno i ściany są dobrze wypoziomowane, a gleba musi być wybrana ręcznie. Jeśli nie ma wody gruntowej lub jest zbyt głęboka, wówczas nie jest wymagana wzmocniona hydroizolacja. Konstrukcja piwnicy jest dość prosta.

Budowa piwnicy w jamie fundamentowej: przygotowanie piwnicy

Jeśli zdecydujesz się zbudować piwnicę własnymi rękami, wówczas konstrukcja magazynu powinna rozpocząć się od przygotowania podstawy, która będzie zlokalizowana w dolnej części. W tym celu wykopano dół, którego dno jest wypoziomowane i pokryte warstwą piasku. Kolejną warstwą będą gruz i cegła. Jego grubość wynosi 20 cm lub więcej.

W następnym etapie konieczne jest podgrzanie bitumu i zalanie go, aby powierzchnia była równa. Taki fundament chroni piwnicę przed wilgocią. Na wierzchu gruzu należy umieścić metalowy drut 6-milimetrowy lub zbrojenie. Po wylaniu betonu grubość warstwy osiąga 15 cm, a po zestaleniu się roztworu konieczne jest ułożenie pudełka o wymiar piwnicy. Podstawa dla szerokości i długości powinna być większa niż zewnętrzne wymiary ścian o maksymalnie 50 cm.

Jeśli zdecydujesz się zbudować piwnicę własnymi rękami, musisz działać w oparciu o technologię. W następnym etapie przewiduje się układanie ścian. Ich grubość powinna być równa jednej cegle. Do pracy jest to konieczne vpustoshovku, numery łyżeczki i Tychowiye będą naprzemiennie między sobą. W przypadku cegieł przygotowuje się cegłę M100, którą utrwala się zaprawą cementową. Przed ułożeniem materiał jest zwilżony.

Przy pomocy drutu metalowego o średnicy 4 mm mur należy hartować co cztery rzędy. Szczególną uwagę należy zwrócić na narożniki, to tam kładzie się zbrojenie. Drut znajduje się po obu stronach muru z odchyleniem od krawędzi 5 cm Ważne jest, aby pamiętać, że wytrzymałość muru jest niezwykle ważna. Armatury nie należy żałować, murowanie należy hartować do maksimum.

Jeśli masz do czynienia z kwestią, jak prawidłowo zbudować piwnicę, to powinieneś wiedzieć, że ściany z cegły muszą być otynkowane zaprawą cementowo-piaskową. Konieczne jest stosowanie go nie tylko wewnątrz, ale również z zewnątrz. Aby szlam cementowy dobrze się trzymał, wymagane są murze w zagłębieniu. Tynk należy pozostawić do wyschnięcia. Zajmie to około miesiąca, w tym czasie rozwiązanie zyska siłę.

Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować suchą piwnicę, powinieneś lepiej poznać cechy hydroizolacji. W tym celu suchy tynk pokryty jest 2 warstwami gorącego mastyta bitumicznego i powleczony filcem dachowym impregnowanym żywicą. Ruberoid jest sklejony z zakładką. Warstwy poziome i pionowe muszą być przemienne. Ruberoid jest przyklejony stopionym bitumem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na izolację w miejscach, gdzie ściany są połączone z podstawą. Ruberoid jest przyklejony w taki sposób, że arkusze trafiają na poziomą powierzchnię. W następnym etapie możesz rozpocząć wypełnianie wykopu. Ściany są wstępnie pokryte grubą gliną. Grubość uformowanej warstwy powinna wynosić 10 cm, reszta przestrzeni pokryta jest ziemią.

Dość często, mistrzowie domu zastanawiają się, jak prawidłowo zbudować piwnicę. Technologia pracy wymaga wewnętrznego wykończenia. Wygodnie jest wykonywać te prace, aż podłoga się pokryje. Możesz użyć różnych materiałów, na przykład:

Jako alternatywne rozwiązanie działa płytka cementowa z azbestu, która pasuje do drewnianej skrzyni. W przypadku urządzeń dolnych stosowany jest materiał pokrycia dachowego, który jest układany na betonowej powierzchni w dwóch warstwach. Użyj gorącego bitumu. Materiał powinien sięgać ścian o 30 cm, a do ruberu stosuje się jastrych, a następnie można rozpocząć układanie płytek.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak prawidłowo zbudować piwnicę pod domem, powinieneś również zadbać o to, aby zakładka się nakładała. Piwnica pokryta jest płytą ze zbrojonego monolitycznego betonu, belek, betonowych płyt, płyt, kłód lub grubych desek. Twój wybór będzie zależał od budżetu przeznaczonego na budowę, a także od dostępności niektórych materiałów.

Najprostszą opcją byłoby nakładanie się grubych desek. Płyty muszą być najpierw zaimpregnowane gorącym bitumem i pokryte pokryciem dachowym. Na obwodzie ściany położona jest rama kanału. Ale możesz użyć rogu nr 65. W następnym etapie można przystąpić do instalacji belki lub belki, odległość między elementami wynosi 0,6 m.

W zakładce powinien znajdować się otwór, którego rozmiar wynosi 0,75 x 0,75 m. Jednak parametry można zwiększyć do 1 x 1 m. Rama obudowy jest spawana z metalowego narożnika, aby można było zainstalować dwie osłony. Pierwszy będzie znajdował się na poziomie sufitu, a drugi na poziomie gruntu. Zapewni to dodatkową izolację w zimie.

Wieko może być składane, może być zdejmowane lub na drewnianych zawiasach. Jest izolowany odpowiednimi materiałami. Jeśli masz pytanie, jak zbudować piwnicę lub piwnicę, musisz działać według pewnego algorytmu. Zapewnia on instalację drabiny pod kątem 45 °. Jeśli chodzi o izolację termiczną, może być wykonana z warstwy tlenku glinu, która jest ułożona na grubość 30 cm lub więcej. Czasami używa się do tego 50-centymetrowej warstwy ziemi.

Aby piwnica działała prawidłowo, konieczne jest zainstalowanie w niej wentylacji wyciągowej i wentylacyjnej. W tym celu w przeciwległych rogach pomieszczenia zainstalowane są dwie rury. Koniec jednego powinien znajdować się bliżej dna piwnicy. Usuń go z dna powinien wynosić maksymalnie 50 cm. Drugi koniec powinien być bliżej sufitu. Zapewni to cyrkulację powietrza.

Rury powinny być cementem azbestowym, metalem lub tworzywem sztucznym. Przy wyborze produktów należy zwrócić szczególną uwagę na ich średnicę, która zapewni dobrą wymianę powietrza. Jeśli zdecydujesz się zbudować piwnicę do przechowywania warzyw, której powierzchnia wynosi 6 m 2, powinieneś przygotować rury o średnicy 12 cm.

Zimą wentylacja jest blokowana przez płótno z zewnątrz i od wewnątrz. W domu zaleca się zawieszenie termometru alkoholowego, który monitoruje poziom temperatury. Możesz także wyposażyć pokój w psychrometr, który pomoże użytkownikowi monitorować wilgotność.

W regionach, w których ziemia zamarza na głębokości 2 m, a także przy projektowaniu krajobrazu terenu nad piwnicą na zewnątrz domu, możliwe jest dodatkowo zainstalowanie piwnicy kryjącej. Jest to dwuspadowy lub dwuspadowy dach, który zamknie piwnicę w całym obszarze. Ponadto należy zainstalować drzwi przednie po jednej stronie.

Dach jest zwykle pokryty materiałami termoizolacyjnymi, może to być:

Część lub cała konstrukcja pokryta jest ziemią, która zapewni normalny mikroklimat wewnątrz i udekoruje miejsce.

Piwnica w istniejącym domu

Jeśli chcesz zrobić piwnicę w wybudowanym domu własnymi rękami, musisz najpierw upewnić się, że podczas kopania fundamentu pod nią nie natkniesz się na wodę. Wymóg ten wynika z faktu, że czasami podczas kopania wykopu o głębokości do 2 m (która jest dopuszczalną minimalną wysokością) przez wodomierz jest już wykryty nawet w porze suchej.

Taki wynik nie pozwala zorganizować pokojowej w domu - jest niezbędne do przeprowadzenia do tyłu wypełnianie gleby, w przeciwnym przypadku woda będzie w sposób ciągły lub okresowo zastoju, co pociąga za sobą odpowiednie wady w postaci stałej wilgotności pod podłogą.

Jeśli zdecydujesz się zbudować piwnicę pod domem i nie znajdziesz blisko położonej wody gruntowej, wtedy praca może być kontynuowana. Lepiej, jeśli zostaną przeprowadzone jeszcze przed zamknięciem podłogi na pierwszym piętrze. W przeciwnym razie konieczna będzie praca polegająca na czołganiu, a następnie na ograniczonej przestrzeni kontynuować manipulację. Piwnica w tym przypadku nie będzie znajdować się pod całym domem, ale z wcięciem z piwnicy na pewną odległość. W przeciwnym razie możesz spotkać się z glebą, tak że pod podstawą utworzą się nisze, przez które będzie widoczna ulica.

Może również dojść do obniżenia bazy kapitałowej. Potem również będziesz musiał wypełnić wykopane wykopy, a także zalać je betonem i przeprowadzić zbrojenie, aby zapobiec zawaleniu się całego budynku. Jeśli myślisz o tym, jak zbudować piwnicę w prywatnym domu, który już działa, ważne jest, aby ocenić wiele czynników. Lepiej jest, jeśli wymiary dołu wynoszą nie więcej niż 2 x 4 m. Pierwszą wartością jest głębokość. Odległość od piwnicy powinna wynosić 2 m, a sam pokój znajdować się będzie w centralnej części domu. Jeśli w tym miejscu znajdują się nogi opóźnienia podłogi lub ściana wewnętrzna, to powinieneś pomyśleć o tym, jak je przenieść lub rozprowadzić ładunek.

Alternatywnym rozwiązaniem jest przywrócenie podpór po urządzeniu piwnicznym. Niektóre niedogodności w tym przypadku polegają na tym, że laz wewnątrz nie będzie umiejscowiony blisko ściany, ale z pewnym przesunięciem do środka domu. Jeśli nadal chcesz umieścić wejście w rogu, będziesz musiał wykonać dodatkową pracę, aby pogłębić i przebudować fundament w tym rogu. W przypadku niektórych rodzajów gruntów należy zastosować oszalowanie z desek tak, aby krawędzie studzienki nie odpadły. W tym przypadku konieczna jest zasada stosowana podczas kopania studni.

W drewnianej studni, korony są ułożone z kłód lub belek, a po kopaniu odbywa się pod dolną koroną, a górne są budowane. To samo powinno się zrobić w przypadku piwnicy. Jednak zamiast drewna lub kłód należy użyć deski o grubości 30 mm. Ponadto pionowe pręty są stosowane w postaci prętów, które znajdują się wewnątrz studzienki i są rozszerzane, gdy szalunek jest opuszczany.

Jeśli też były wśród tych, którzy zastanawiali się pytanie, jak zrobić piwnicę w nowo wybudowanym domu, po zakończeniu planowanej głębokości wykopu jest armatury i młotkiem dolny koniec w piwnicy. Więzadło powinno być przeprowadzone wzdłuż całego obwodu. Następnie przystąp do instalacji wewnętrznego szalunku. Na początku dolne deski są instalowane, beton jest wylewany, a następnie budowane są górne rzędy. Następnie możesz kontynuować nalewanie roztworu. Jeśli nie ustawisz szalunku na pełną wysokość, wylewanie betonu z góry będzie dość pracochłonne.

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu z piwnicą, po zakończeniu prac nad układem musisz wykopać wykop i uformować szalunek. Tarcze są zamocowane na krawędziach, a następnie można przejść do zbrojenia i odlewania. Baza jest poddawana starzeniu przez 4 tygodnie, szalunek jest usuwany, a wewnątrz wykopywany dół dla piwnicy.

W następnym etapie baza jest przygotowywana zgodnie ze schematem opisanym powyżej, ściany są wodoszczelne, prace drenażowe i drenaż są koniecznie przeprowadzane. Jeśli masz pytanie, jak prawidłowo zbudować dom z piwnicą, musisz działać zgodnie z algorytmem opisanym w powyższym artykule. Gdy podstawa i piwnica będą gotowe, można przystąpić do urządzenia sufitowego i do wznoszenia ścian.

Lepiej jest przewidzieć zakładkę piwnicy na etapie projektowania domu. Jego urządzenie jest wykonywane w momencie budowy. Wymóg ten wynika z faktu, że wytwarzanie takich prac w budynku operacyjnym jest raczej trudne, ponieważ są one pracochłonne i mogą powodować prawdopodobieństwo zawalenia się domu.

Instrukcje dotyczące wzniesienia piwnicy w prywatnym domu

Piwnica w prywatnym domu, zbudowana własnymi rękami, jest często niezbędnym założeniem. Ale przy konstruowaniu takiego projektu możesz napotkać wiele problemów. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie niuanse, tak aby w przyszłości nie było poważnych problemów i niespodzianek.

Przede wszystkim musisz określić cel pokoju. Podłoga podziemna może być kilku rodzajów:

 1. Parter - podłoga, która jest w połowie lub mniej pochowana w ziemi. Parter jest najbardziej optymalnym wariantem aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Możliwe jest wykonanie pełnych okien w ścianach.
 2. Ogrzewana piwnica - podłoga, pochowany w ziemi ponad połowę. W tym samym czasie pokoje są ogrzewane. Konstrukcji ciepłej piwnicy (a także cokoły) towarzyszy wiele wymagań, które należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania domu.
 3. Nieogrzewana piwnica - Podłoga jest więcej niż w połowie zakopana w ziemi, bez ogrzewania. Ta opcja jest najłatwiejsza. Technologia wznoszenia własnymi rękami charakteryzuje się zmniejszoną kompozycją dodatkowych prac. Taka piwnica może być wykorzystywana jako pomieszczenie do przechowywania, tutaj możesz mieć wiele pomieszczeń gospodarczych (panel elektryczny, wodomierz, urządzenie grzewcze itp.).

Aby stworzyć fundament z piwnicą, musisz spełnić kilka wymagań. Najważniejsze z nich to hydroizolacja i ochrona termiczna. Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest zbadanie warunków geologicznych na budowie. Jeśli woda gruntowa jest zbyt wysoka, budowa piwnicy będzie kosztować okrągłą sumę.

Hydroizolacja przy niskim GWP (ochrona przed kapilarną wilgocią)

Ważne jest, aby horyzont lokalizacji wód podziemnych znajdował się w odległości co najmniej 50 cm od podstawy piwnicy. Jeśli to wymaganie nie jest spełnione, konieczne jest wyposażenie systemów utraty wody lub niezawodne uszczelnienie. Obie te opcje wymagają imponującej kwoty pieniędzy.

Zasada działania drenażu przy wysokich HWS

Na wysokim poziomie wód gruntowych zaleca się odmowę zapewnienia piwnicy pod domem mieszkalnym. Wynika to z faktu, że zwiększenie powierzchni nie może stać się rekompensatą za wszystkie koszty fundacji wraz z piwnicą. W takim przypadku rozsądne byłoby stosowanie tego rodzaju fundamentów jako płytkiej płyty lub pali.

Nawet w miejscu o niskiej wilgotności wymagany jest niezawodny system ochrony przed wilgocią. Podczas wykonywania pracy własnymi rękami należy uwzględnić następujące typy (wszystkie stosowane jednocześnie):

 • pionowa hydroizolacja ścian piwnic (powłoka lub z materiałów rolkowych);
 • pozioma hydroizolacja wzdłuż krawędzi fundamentu;
 • drenaż;
 • obszar niewidoczny wzdłuż obwodu budynku, który chroni konstrukcję przed skutkami topnienia i deszczu.

Schemat izolacji i ocieplenia piwnicy z wysokim GW (ściany z FBS lub monolityczne)

Drenaż jest umieszczony wokół obwodu budynku. Jest on montowany z rur o średnicy 100-200 mm. Prawidłowe wykonanie drenażu własnymi rękami jest możliwe z uwzględnieniem kilku wymagań:

 • rury należy układać w odległości 300 mm od podstawy fundamentu wzdłuż pionu;
 • Odległość pozioma powinna wynosić od 300 do 1000 mm;
 • wokół drenażu konieczne jest ułożenie warstwy filtracyjnej z tłucznia;
 • aby zapobiec rozprzestrzenianiu się gruzu, będzie on prawidłowo owinięty geowłókniną;
 • nachylenie rur odwadniających powinno wynosić co najmniej 0,003 (oznacza to, że na każdy metr długości powinna nastąpić zmiana w pionie o 3 mm).

Kolejność warstw w hydroizolacji piwnicy

Drenaż jest odprowadzany do kanalizacji lub do otwartego obszaru. Ważne jest, aby po wyładowaniu woda nie powracała ponownie do obwodu budynku.

Konstrukcja piwnicy oznacza obecność ślepego obszaru wzdłuż obwodu budynku. Zwykle przyjmuje się szerokość 1-1,5 m. Takie wymiary nie tylko skutecznie usuwają wodę deszczową w bezpiecznej odległości, ale również zapewniają wygodne przejście wokół domu.

Obszar ślepy może być wykonany z asfaltu, betonu, płyt chodnikowych, gruzu. Teraz popularne są również struktury, które znajdują się pod powierzchnią ziemi, a na dodatek posadzono trawnik (tzw. "Miękka zasłona"). Minimalne nachylenie strefy ślepej z dala od budynku jest przypisane w zależności od użytego materiału. Średnio wartość przyjmuje wartość 0,02-0,04 (20-40 mm wysokości na każdy metr wzdłuż długości). Przeczytaj szczegółowy artykuł na temat obszaru niewidomych urządzenia własnymi rękami.

Aby chronić istniejącą piwnicę przed wodą gruntową, można również zastosować wewnętrzne uszczelnienie i drenaż. Potrzeba tego pojawia się przy wysokim położeniu wilgoci. Takie środki są drogie, więc nie otrzymały szerokiej dystrybucji.

W istniejącej piwnicy można wykonać drenaż wewnętrzny

Wewnętrzną hydroizolację można również wykonać za pomocą pasty, powłoki, materiałów penetrujących lub wtryskowych. Koszt w tym przypadku będzie niższy. Przeczytaj o tym w szczegółowym artykule na temat hydroizolacji fundamentów już zbudowanego domu.

Specjalne wymagania są również nakładane na izolację. Różnią się one przy wznoszeniu ogrzanej i nieogrzewanej objętości. Technologia budowy podłogi bez ogrzewania zapewnia obecność warstwy izolacji w podłodze posadzki podłogowej na pierwszym piętrze. Zwykle pasuje do nakładania się. Jako materiał nie zaleca się stosowania wełny mineralnej ani styropianu ze względu na słabe wskaźniki wytrzymałości. Najlepszym rozwiązaniem do układania w podłodze jest ekstrudowana pianka polistyrenowa (na przykład Penoplex). Więcej informacji o izolacji podłogi Penokleksom.

Samodzielna budowa podłogi z ogrzewaniem zakłada obecność nagrzewnicy w konstrukcji podłogi piwnicy i na ścianach. Podłogę na ziemi można zaizolować za pomocą ekstrudowanej pianki polistyrenowej lub żwiru ekspandowanego. Grubość izolacji jest dostosowywana w zależności od warunków klimatycznych. W przypadku ogólnym można podać następujące zalecenia:

 • grubość penopolix wynosi 100-150 mm;
 • Grubość proszku z ekspandowanej glinki wynosi 300-500 mm.

Penoplex jest układany na warstwie piasku, na wierzchu znajduje się materiał paroszczelny. Ta technologia zapewnia minimalną grubość jastrychu podłogowego równą 30 mm. Betonowanie podłogi piwnicy odbywa się na wierzchu materiału termoizolacyjnego. Można również zastosować wariant pieca podłogowego, w którym pod warstwą izolacji cieplnej umieszczony jest preparat betonowy. Przy stosowaniu ekstrudowanej pianki polistyrenowej można obejść się bez warstwy hydroizolacyjnej.

Schemat izolacji podłogi Penoplex

Ściany piwnicy podczas budowy nowego budynku własnymi rękami są izolowane od zewnątrz. Podczas naprawy mogą być wykonane z izolacją wewnątrz, ale to nie jest poprawna pod względem techniki cieplnej: wnętrze jest chroniony, ale podstawą jest poddany niekorzystnym wpływem zimna. Jako izolator stosuje się ponownie ekstrudowany polistyren. Po umieszczeniu na zewnątrz pełni również rolę dodatkowej hydroizolacji.

Izolacja piwnicy od wewnątrz

Grubość izolacji prawidłowo dobiera obliczenia. Jeśli nie ma możliwości skontaktowania się ze specjalistą, możesz przypisać wartość w przybliżeniu. W większości regionów wystarczy użyć Penoplex o grubości 100 mm. Mocowanie materiału odbywa się na specjalnym kleju i kołków rozporowych. Arkusze muszą być ustawione schodkowo, aby zapewnić połączenie pionowych połączeń.

Instalacja w piwnicy składa się z podstawy taśmy. Może być monolityczny lub z bloków FBS. Budując prywatny dom, mądrze jest wybrać pierwszą opcję. Technologia monolityczna ma następujące zalety:

 • nie ma potrzeby stosowania ciężkiego sprzętu;
 • mała potrzeba zasobów pracy;
 • redukcja kosztów transportu.

Ściany piwniczne monolityczne

Beton do pracy może być wytwarzany niezależnie i można go zamówić w fabryce. Zaleca się, aby podkład pod taśmę był wylewany z fabrycznie wykonanego betonu. Wynika to z faktu, że łatwiej jest wytworzyć mieszankę w fabryce, która w pełni spełnia wszystkie wymagania. Szczególnie ważny jest stosunek cementu, piasku i żwiru do kompozycji.

Oznaczenie mieszanki betonowej określa się w zależności od liczby kondygnacji budynku i materiału ściennego. Do taśmy w większości przypadków wystarczą klasy B15 - B20 (lub marek M200-M250).

Aby wykonać monolityczne podłoże taśmowe własnymi rękami, musisz wykonać oznaczenie terytorium i zainstalować szalunek. Układanie roztworu odbywa się w jednym kroku (najlepiej). Szybszą pracę można wykonać za pomocą pompy do betonu. Zazwyczaj takie usługi są oferowane przez producentów mieszanek betonowych.

Kolejność pracy w ogólnym przypadku jest następująca:

 1. Usuwanie terytorium, usuwanie gruzu, układ budynku;
 2. wykop odkrywkowy;
 3. zagęszczanie gleby;
 4. urządzenie poduszki z piasku o grubości 300-500 mm pod podstawą;
 5. montaż szalunku z desek (możliwy jest wariant szalunku stałego ze styropianu);
 6. prace wzmacniające (podstawa taśmy jest wzmocniona ramami, minimalna średnica roboczych prętów podłużnych wynosi 12 mm, dla wiązania pionowego i
 7. poziomej średnicy przypisuje się co najmniej 8 mm);
 8. wylewanie betonu;
 9. ponadto konieczne jest podanie czasu założenia dla zestawu sił, dokładny odstęp zależy od warunków klimatycznych, średnio 1-2 tygodnie są wystarczające (pełna siła osiąga się w ciągu 4 tygodni);
 10. następny krok będzie wymagał wykonania izolacji i uszczelnienia;
 11. zasypywanie zatok wzdłuż obwodu ścian piaskiem o średniej lub grubej frakcji.

Podłoża taśmowe do domu z piwnicą są głębokie. Ilość pracy w tym przypadku jest dość duża, ale wszystkie muszą być wykonane, aby zapewnić niezawodną ochronę wewnętrznych pomieszczeń budynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

+ 89 = 94