Nazwa kategorii

Jak wyczyścić lodówkę na laptopie

Jak wyczyścić lodówkę na laptopie

Chociaż producenci procesorów mobilnych stale redukują wytwarzanie ciepła podczas pracy, systemy chłodzenia laptopów wciąż stanowią krytyczne ogniwo, dzięki czemu laptop może zawieść. Terminowe czyszczenie chłodnicy i smarowanie łożysk wentylatora zapobiega przegrzaniu elementów elektronicznych.

Przyczyny przegrzania. Jak im zapobiegać?

Zasadą jest, że notebook jest wyposażony w jeden wentylator i grzejnik, do którego podłączone są przewody odprowadzające ciepło z mikroukładów. Wyjątek stanowią laptopy do gier, na przykład seria DellAlienware, wyposażona w dwa wentylatory do intensywniejszego chłodzenia.

Jak każde urządzenie mobilne, laptop działa w różnych miejscach. Rzadko się zdarza, że ​​laptop zastępuje stacjonarny komputer i jest zawsze na stole. Zazwyczaj używają go na łóżku, gdzie drzemka zatka kratkę, zmniejszając przepływ powietrza. Jeśli na łóżku jest używany laptop, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie pod nim obudowy: zrobi to zwykła taca kuchenna, szeroki album lub książka w twardej oprawie. Zapobiegnie to nakładaniu się kanałów wentylacyjnych i wnikaniu pyłu do środka. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego stojaka chłodzącego z dodatkowym wentylatorem.

Kiedy i jak należy czyścić?

Nawet przy dokładnym działaniu grzejnik staje się brudny w czasie, co prowadzi do pogorszenia charakterystyki układu chłodzenia. Następujące znaki wskazują na konieczność czyszczenia chłodnicy:

- Laptop jest bardzo gorący podczas pracy z wymagającymi aplikacjami lub podczas oglądania filmów.

- Wentylator jest bardzo głośny, nawet jeśli laptop jest w trybie gotowości.

- Komputer przenośny wyłącza się samoczynnie podczas pracy. Zabezpieczenie termiczne procesora, które odcina zasilanie w krytycznej temperaturze, może zostać uruchomione.

Jeśli powyższe zasady są przestrzegane podczas pracy z laptopem, konieczne jest oczyszczenie układu chłodzenia. Prostym rozwiązaniem jest przekazanie laptopa do centrum serwisowego, ale możesz też wyczyścić laptopa w domu. Pomimo pozornej złożoności operacji, laptopy są bardzo łatwe do złożenia i demontażu w domu.

Przed operacją należy przygotować następujące narzędzia:

- Zestaw śrubokrętów zegarowych i sześciokątnych oraz pincety. Można je kupić w sklepie ze sprzętem lub w sklepie z elektroniką radiową.

- Kilka serwetek wykonanych z włókniny. Będą potrzebne do usunięcia kurzu i starego tłuszczu termicznego.

- Olej silikonowy, na przykład PMS-200. Jest również kupowany w sklepie z elektroniką radiową.

- Smar termiczny. Na przykład KPT-8 lub AlSil. Podczas czyszczenia chłodnicy dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie starej pasty termicznej, aby poprawić radiator.

- Plastikowa karta lub mediator. Będzie to wymagane do zatrzaskiwania zatrzasków na korpusie.

- Formy do lodu lub pudełka zapałek, gdzie podczas demontażu laptopa zostaną dodane śruby mocujące i inne małe części.

Wiele laptopów w Internecie posiada instrukcje krok po kroku dotyczące demontażu, montażu obudowy i wymiany części. Można je znaleźć za pomocą wyszukiwarki, wpisując zapytanie "model instrukcji montażu laptopa". Często te instrukcje znajdują się na stronie producenta laptopa i są publikowane dla całej linii modelu. Numer modelu laptopa jest podany na spodzie obudowy lub na pudełku.

Po znalezieniu instrukcji należy ją wydrukować i rozpocząć demontaż obudowy. Często w instrukcji znajduje się rozdział dotyczący czyszczenia chłodnicy. Warto zauważyć, że do czyszczenia lodówki w większości przypadków nie jest konieczne całkowite zrozumienie laptopa. Postępując zgodnie z instrukcjami, nawet niedoświadczona osoba będzie mogła go wyczyścić. Jednak przy demontażu dowolnego laptopa należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

- Do wycierania części nie należy używać alkoholu ani wody. Płyn najlepiej jest wyłączyć.

- Podczas demontażu nie wywieraj silnego nacisku, aby uniknąć odkształcenia plastikowych części.

- Pętle i kable należy rozłączać pincetą.

- Aby usunąć kurz, lepiej nie używać ręcznego odkurzacza, w przeciwnym razie wyładowanie statyczne może wyłączyć tranzystory na płycie. Najlepiej usunąć kurz przy pomocy serwetki. Na radiatorze może po prostu dmuchać.

- Stary smar termiczny można łatwo usunąć przy pomocy serwetki. Z reguły stara pasta jest łatwo zeskrobana szmatką.

- Nowa pasta powinna być lepiej nakładana za pomocą wykałaczki lub zapałki. To zajmuje sporo czasu.

- Oleje do smarowania wentylatora wystarczą 1-2 krople.

Jeśli nie znalazłeś instrukcji montażu na laptopie i wątpisz w swoje umiejętności, najlepiej przenieść laptopa do centrum serwisowego. Będzie to tańsze niż zakup nowego laptopa po nieudanym demontażu.

Monitorujemy naruszenia praw autorskich wobec naszych materiałów, dlatego korzystanie z materiałów jest dozwolone wyłącznie za pisemną zgodą administracji strony.

Jak wyczyścić wentylator w laptopie

Jedną z zalet laptopa jest cisza podczas jego pracy. Zwykle system chłodzenia komputerów przenośnych jest praktycznie hałaśliwy. A jeśli w twoim przypadku tak nie jest, musisz zrobić profilaktykę - wyczyść chłodnicę i wentylator z nagromadzonego kurzu. Nie jest to bardzo prosta procedura, więc powinieneś dokładnie przestudiować ten artykuł, zanim przejdziesz do rzeczy. Jeśli zrobisz wszystko porządnie i powoli, nic złego się nie wydarzy, a rezultat nie będzie Cię czekał - hałas z wentylatora zniknie, a wydajność wzrośnie.

Kiedy i jak często czyścisz system chłodzenia laptopa? Pomimo licznych zaleceń, aby robić to raz w roku, nie spiesz się, aby odkręcić liczne śruby i oderwać cienkie mocowania na ciele. Przed rozpoczęciem czyszczenia laptopa z kurzu warto upewnić się, że kurz jest przyczyną niestabilnej pracy systemu.

Po pierwsze, musisz "załadować" system: uruchomić "ciężką", wymagającą dużej ilości zasobów aplikację - na przykład grę. Lub wykonaj test warunków skrajnych za pomocą programu do testowania komputera. W takim przypadku procesor zacznie się nagrzewać mocniej, a wentylator - aby wirować bardziej aktywnie, aby szybko "odpędzić" gorące powietrze z chłodnicy. Jeśli użyjesz narzędzia do przetestowania systemu, aktualna temperatura procesora zostanie wyświetlona na ekranie laptopa. Zbyt wysokie temperatury oznaczają, że wentylator nie ma czasu na usunięcie gorącego powietrza z chłodnicy, nie pozwalając mu ostygnąć i ochłodzić samego procesora. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ grzejnik jest zatkany kurzem. Na ostrzach chłodnicy jest również kurz.

W takim przypadku konieczne jest wyczyszczenie chłodziarki do notebooka i dodatkowych procedur opisanych na końcu artykułu. We wszystkich innych przypadkach należy ustalić przyczynę niestabilnej pracy komputera.

Niemożliwe jest czyszczenie systemu chłodzenia dowolnego komputera bez jego dekonstrukcji. W przypadku laptopa sytuację pogarsza fakt, że znacznie trudniej jest go rozmontować niż komputer stacjonarny - duża liczba śrub i cienkich plastikowych haczyków mocno przytrzymuje części ciała i łatwo pęka po demontażu.

Najpierw odwróć laptopa do góry nogami i spójrz na dokładny opis modelu. Następnie znajdujemy w Internecie opis, najlepiej ze zdjęciami lub filmami, dokładnie w jaki sposób uporządkowany jest twój model laptopa. Gdzie są śruby, ile tam jest? Jak zrywać wierzchowce? Po ustaleniu odpowiedzi na te pytania, możesz zacząć przygotowywać miejsce pracy.

Tak, zgadza się! Bardzo obraźliwe jest zgubienie kilku zębów lub złamanie plastikowych zaczepów. Dlatego miejsce pracy powinno być płaską, lekką powierzchnią. Czasami czyszczenie systemu chłodzenia laptopa i po prostu demontaż małego sprzętu odbywa się na starej białej kartce. Czy to zabawne? Ale na jasnym tle można łatwo zobaczyć dowolny, nawet najmniejszy, ale zazwyczaj czarny, tryb zębów. I toczenie się po powierzchni materiału śruby jest znacznie trudniejsze niż na wypolerowanej ciemnej powierzchni biurka. Więc pomyśl i spróbuj przewidzieć różne, niezbyt przyjemne sytuacje.

Oprócz lekkiej i poziomej powierzchni, do uporządkowania miejsca pracy potrzebne jest małe, płaskie pudełko, w które wkręcimy wkręty, a będzie ich dużo. Na przykład niektóre laptopy HP zawierają około 26 śrub! A wszystkie mają różne rozmiary. W związku z tym potrzebujemy śrubokręta Phillipsa, a innego - rurki ze smarem termicznym.

Teraz ważne jest, aby robić wszystko powoli i trzeźwo. Odkręcamy jeden po drugim wszystkie śruby ze skrzynki na laptopa, zgodnie z obwodem znalezionym w Internecie. Jednocześnie nie zapominamy, dokąd wkręcamy duże i długie śruby, w których - krótkie. To ważne! Wprowadzając zamieszanie, przy ponownym montażu można użyć dłuższej śruby do złamania obudowy laptopa lub elementu na płycie głównej. Upewniając się, że wszystko, co wymaga skręcenia, można przystąpić do zatrzaśnięcia szpilek w etui. Zrób to najlepiej dzięki plastikowej karcie lub specjalnemu narzędziu - plastikowe uchwyty do naprawy przenośnego sprzętu.

W razie potrzeby powinieneś delikatnie nacisnąć klawiaturę i pętle touchpada. W niektórych modelach laptopów, na przykład - Asus lub Lenovo, które uzyskałyby dostęp do układu chłodzenia, wystarczy odkręcić śruby i usunąć część dolnej pokrywy. W innych modelach, aby wyczyścić laptopa z kurzu w domu, należy go całkowicie rozmontować.

Po ostrożnym zdemontowaniu notebooka i dostępie do chłodnicy i chłodnicy należy je ostrożnie zdemontować i zakurzyć. Zazwyczaj grzejniki są przymocowane do płyty głównej za pomocą sprężynowych śrub oznaczonych cyframi. Odkręć śruby w ścisłej zgodności z numerami.

Tak więc można czyścić lodówkę na laptopie w następujący sposób:

  • przedmuchać sprężonym powietrzem ze specjalnej puszki;
  • usuń kurz za pomocą pędzla;
  • wyczyść wykałaczką.

Ogólnie rzecz biorąc, po wyczyszczeniu wentylatora i całkowitym usunięciu gruzów z chłodnicy można rozpocząć montaż laptopa. Istnieje jednak kilka innych ważnych procedur, o których wspomniano na początku artykułu.

Po pierwsze, jeśli zdiagnozujesz poważne problemy z chłodzeniem laptopa, powinieneś sprawdzić, czy radiator jest nienaruszony. W tym celu bierzemy to pod rękę. Zasadniczo, chłodziarka chłodzącego laptopa jest dwiema płytami, połączonymi ze sobą za pomocą szyny i bezpośrednio z żebrami chłodzącymi. Tak więc, ten projekt, trzymając płyty jedną ręką, musisz umieścić drugi koniec pod strumieniem gorącej wody z kranu. Jeśli ręka natychmiast stała się gorąca, wszystko jest w porządku. Jeśli nie, musisz poszukać dokładnie tego samego sprzętu dla twojego modelu laptopa. To prawda, pęknięcia w oponach chłodzenia - dość rzadkie zjawisko.

Po drugie, aby uzyskać lepsze chłodzenie, należy wymienić pastę termiczną między procesorem a płytką grzejnika. Jeśli pomyślnie zdemontowałeś grzejnik, zauważyłeś ślady pasty na dwóch żetonach umieszczonych na płycie głównej. Pozostałości należy usunąć plastikową kartą, a następnie za pomocą tej samej karty nałożyć świeżą cienką warstwę pasty termoprzewodzącej.

Następnie zainstaluj na płycie bezpyłowy układ styków i żeber chłodzących i zamocuj go za pomocą śrub. Następnie zbierz ciało swojego asusa lub acera i wkręć wszystkie śruby. Uwaga - nie mylić wymiarów, w przeciwnym razie można złamać otwory na śruby lub elementy na płycie! Ostrożnie włóż pętle, sprawdzając instrukcję montażu i demontażu modelu.

Jeśli wszystko zostało zrobione poprawnie, laptop przyjemnie Cię zaskoczy.

Czyszczenie laptopa z kurzu w domu. Jak wyczyścić lodówkę, klawiaturę na laptopie

Trudno się spierać z tym, że pod względem wydajności stacjonarne komputery osobiste są bardziej preferowane niż ich mobilne odpowiedniki - laptopy. Pojemny pojemnik pozwala bez żadnych szczególnych trudności umieścić tam skuteczny układ chłodzenia zdolny do rozpraszania ciepła uwalnianego przez elementy. Niemniej jednak w ostatnich latach obserwuje się wyraźną tendencję do stopniowego porzucania przeciętnych użytkowników komputerów osobistych na korzyść laptopów. Spowodowane jest to w szczególności spadkiem liczby fanów gier ultranowoczesnych, ich pracą wymagającą imponującej mocy obliczeniowej, a także chęcią jakoś optymalizacji miejsca pracy. Tak więc, w mieszkaniu na miejscu niezbędnym dla wysokiej klasy bloku systemowego stołu komputerowego można umieścić kompozycję-ikebana. W tym samym czasie, aby uzyskać zwartość, trzeba "zapłacić 9": każdy właściciel przenośnego systemu komputerowego musi po prostu wiedzieć, jak czyścić laptopy z kurzu w domu.

Teraz aktywnie omawiaj potencjał komputerów kwantowych lub nawet biologicznych, które nie emitują dużo ciepła. Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​podczas gdy wszystkie modele mas są typowymi elektronicznymi. Ich praca podlega odpowiednim prawom, wśród których jednym z kluczowych jest nagrzewanie przewodów podczas przepływu prądu. Aby usunąć ciepło z procesora i karty graficznej, używany jest radiator metalowy, wydmuchiwany przez strumień powietrza wentylatora. Z czasem te pierwiastki gromadzą kurz, co znacznie zmniejsza efektywność ich pracy i prowadzi do błędów w programach. Okresowy demontaż i czyszczenie laptopa może zapobiec takim problemom, a czasami chronić komputer przed uszkodzeniem z powodu przegrzania. Ta operacja może być wykonywana niezależnie. Właściciele, którzy z jakiegokolwiek powodu nie mogą tego zrobić, powinni skontaktować się z centrami serwisowymi, w których zostaną im dostarczone odpowiednie usługi - naprawa laptopa. Czyszczenie, z reguły, jest jedną z odmian tej procedury.

Przed założeniem śrubokręta należy się upewnić, czy jego czyszczenie jest na czas. Łatwo ustalić na podstawie pośrednich dowodów. Tak więc, jeśli laptop czyta to nawet fanatycznie podczas czytania tego artykułu i nie wyłącza go przez minutę; Jeśli aplikacje są często zamykane bez wyraźnego powodu; jeśli gorące powietrze wydobywa się cały czas z kratki wentylacyjnej obudowy, a właściciel nigdy nie słyszał o tym, jak czyścić lodówkę na laptopie, możesz być pewien: czas na audyt. Najwyraźniej "Diagnoza9raquo; może nawet postawić studenta.

Czyszczenie laptopa z kurzu w domu jest niemożliwe bez demontażu obudowy. Najpierw musisz przygotować wszystko, czego potrzebujesz. Jest to zestaw wkrętaków zegarowych, waty i alkoholu. Bardzo pożądana jest mała strzykawka, dziecięca szczotka do rysowania i pinceta.

Większość laptopów rozumie tę samą zasadę. Odłącz przewód zasilający i wyjmij baterię. Zatrzask, który ją przytrzymuje, znajduje się na dnie obudowy i ma odpowiednie oznaczenie. Zwykle, aby uzyskać dostęp do baterii, należy przesunąć przełącznik na bok z obrazem otwartej blokady, a następnie użyć drugiego, na którym wyświetlana jest bateria. Źródło zasilania musi być zawsze usunięte. W przeciwnym razie czyszczenie laptopa z kurzu w domu może doprowadzić do jego awarii z powodu zamknięcia torów przypadkowo spadającym śrubą.

Na dole znajduje się pewna liczba śrub mocujących pokrywkę. Należy je ostrożnie odkręcić. Osłona jest dodatkowo mocowana za pomocą zatrzaskowych zatrzasków, które powinny zostać zaciśnięte płaską końcówką małego śrubokręta. Ważne jest, aby sonda nie wchodziła głęboko w obudowę, aby uniknąć uszkodzenia wewnętrznych elementów. W żadnym przypadku nie zalecamy pośpiechu, ale pomyśl o każdym działaniu. Zwłaszcza jeśli demontaż i czyszczenie laptopów z kurzu w domu odbywa się po raz pierwszy.

Po zdjęciu pokrywy możesz zobaczyć układ chłodzenia. W nowoczesnych komputerach przenośnych jest reprezentowana przez kilka grzejników połączonych rurami cieplnymi. Po jednej stronie zbiegają się w blok wymiennika ciepła składający się z cienkich metalowych płyt nadmuchiwanych przez powietrze wentylatora. Zasada działania systemu jest niezwykle prosta: ciepło z najgorętszych składników przez rury cieplne jest przenoszone na płyty. Wentylator pobiera powietrze zewnętrzne przez kratkę na dnie (przy okazji, dlatego praca z laptopem leżącym na kolanach nie jest dobrym pomysłem). Dalej dzięki specjalnemu projektowi "snail9raquo; powietrze jest kierowane do wymiennika ciepła i wyprowadzane przez kratkę z boku lub z tyłu korpusu (w zależności od modelu). Wszystko jest niezwykle proste.

Taka implementacja "problemu 9raquo; jest kilka miejsc - kratki do wlotu / zrzutu powietrza, wentylator z "ślimakiem9raquo; i płyty rozpraszające ciepło. To na nich stopniowo gromadzą się kurz i śmieci domowe (czasem pojawia się nawet słoma), z powodu których proces usuwania ciepła zmniejsza się lub całkowicie ustaje. Początkujący często pytają, jak wyczyścić lodówkę na laptopie. W rzeczywistości wszystko jest dość proste. Przede wszystkim należy odłączyć kabel zasilający wentylatora od płyty - istnieje proste połączenie wtykowe. Następnie delikatnie odkręć śruby mocujące wentylator (idealnie namagnesowany śrubokręt) i usuń całą konstrukcję. Następnie za pomocą strzykawki i pędzla można usunąć cały brud z płytek, po prostu je dmuchając. To samo dotyczy całego systemu rur grzewczych. Ostrza wentylatora są wycierane wacikiem nasączonym alkoholem. Jednym słowem wszystko zostaje doprowadzone do stanu "ostatnio kupiony". Podczas instalacji miniaturowych śrub z powrotem może wymagać pincety. Cała operacja usunięcia kurzu zajmuje nie więcej niż 10-15 minut, jeśli wszystko odbywa się bez pośpiechu. W niektórych "zaniedbanych" raquo; przypadki takie czyszczenie laptopa nie zawsze mogą pomóc. Wymiana pasty termicznej to ostatni argument, który może rozwiązać wszystkie problemy z przegrzewaniem, które pozostały po wyeliminowaniu kurzu. Faktem jest, że pomiędzy radiatorami i chłodzonymi mikroukładami znajduje się specjalna warstwa zaprojektowana w celu usprawnienia procesu wymiany ciepła. Nazywa się "thermopaste9raquo; i ma złożony skład, często zawierający srebro. Z biegiem czasu jego właściwości przewodzenia ciepła spadają i konieczna jest jego aktualizacja. Aby to zrobić, musisz przygotować nowy smar termiczny, ostrożnie zdemontować cały układ chłodzenia (nigdy się nie odklejając i ostrożnie usunąć), usunąć resztki starej międzywarstwy, nałożyć cienką warstwę nowej warstwy za pomocą zapałki i umieścić wszystko na swoim miejscu. Sama pasta może być zakupiona w każdym sklepie komputerowym na grosze (od 100 rubli).

Nawiasem mówiąc, podczas procedury czyszczenia nie należy ignorować przetwarzania klawiatury. Zwłaszcza jeśli klawisze zatapiają się lub kłują. W większości modeli każdy z nich można łatwo zepchnąć śrubokrętem, zdejmując go z zatrzasku. Następnie, używając waty i alkoholu, wytrzyj fotele i same przyciski. Żadne centrum serwisowe nie jest wymagane!

Dodaj komentarz

− 3 = 5