Nazwa kategorii

Jak prawidłowo pokryć dach tekturą falistą

Jak pokryć dach profilowanym arkuszem. Prawidłowe mocowanie tektury falistej

Profilistka jest w rzeczywistości uniwersalnym materiałem budowlanym. Jest szeroko stosowany do realizacji różnych pomysłów. Obecnie często spotyka się bardzo atrakcyjne i eleganckie dachy, które pokryte są jasnym profilowanym blachą.

W większości przypadków widać nakładanie się jednego koloru. Istnieją jednak również wzory geometryczne w postaci prostokątów i pasów. Dzięki temu dachy domów mają swój własny styl. Niektórzy właściciele domów zastanawiają się: jak pokryć dach listą proflistów własnymi rękami? Ponadto wielu nie wie, jak się nim opiekować. W takim przypadku zaleca się zapoznanie z wszystkimi niuansami tkwiącymi w tym materiale. Po tym będziesz mógł sam z nim pracować.

Układanie wyprofilowanego arkusza na dachu ma swoją własną charakterystykę. Przed instalacją należy zapoznać się z zaletami tego materiału. Wielu chciałoby wykonać całą pracę samodzielnie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ obecnie wynajęcie profesjonalnej brygady robotniczej jest dość kosztowne. W tym przypadku możesz się bez niego obejść. Dach wykonany z wyprofilowanej blachy, własnymi rękami, jest całkiem wykonalny. Jest to główna zaleta tego materiału.

Pokrycie dachu profilowaną blachą najlepiej wykonać trójkątem. W tym samym czasie asystenci mogą nie mieć specjalnej wiedzy w tej dziedzinie. Układanie profilowanego arkusza na dachu odbywa się zgodnie z technologią. Ogólnie praca nie jest szczególnie trudna. Nawet nowicjusze poradzą sobie z tym zadaniem. Konstrukcja dachu od zera lub jego zachodzenia na siebie może być wykonana w dość krótkim czasie.

Wiele osób zaczyna myśleć o tym, jak właściwie pokryć dach profilowanym arkuszem. W końcu dach musi być niezawodny i trwały. Tutaj powinniśmy powiedzieć kilka słów o samym materiale. Jego głównym składnikiem jest blacha zimnowalcowana. W większości przypadków jest pokryty polimerem na wierzchu. Ze względu na swoją grubość profilowany arkusz jest dość odporny na obciążenia wiatrem. Bardzo ważna jest również warstwa farby i lakieru. Nie powoduje korozji, a osady uszkadzają powłokę. To naturalne, że w takim przypadku wynik instalacji okaże się całkiem niezawodny.

Zanim pokryjesz dach profilowanym arkuszem, musisz wziąć pod uwagę cechy klimatyczne danego regionu. Na przykład w obszarze, w którym w zimie spada dużo śniegu, najlepiej wybrać materiał o odpowiedniej grubości. Zalecana wysokość profilu nie jest mniejsza niż 20 mm. Koszt tego materiału jest dość przystępny. Dotyczy to również wszystkich dodatkowych elementów dachu. Tak więc możemy założyć, że kwestia niezawodności takiego dachu jest zamknięta.

Przed pokryciem dachu profilowanym arkuszem należy obliczyć wymaganą liczbę elementów. Tutaj musisz wziąć pod uwagę kilka punktów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że arkusze są montowane z zakładką. Krawędzie materiału nakładają się zarówno w poziomie, jak iw pionie. Ponadto istnieje potrzeba uwzględnienia wielkości zwisu dachowego. Obliczanie pionowych zakładek zależy od profilu. Powinien być wykonany z nakładającymi się falami. Różne stopnie wyprofilowanego arkusza mają inny skok fali. Ilość materiału zostanie obliczona zgodnie z kątem rampy. Dopiero po zakończeniu wszystkich tych obliczeń można zacząć pokrywać dach.

Jego wielkość zależy od kąta nachylenia dachu. Ponadto należy kierować się następującymi zaleceniami:

 1. Kąt rampy wynosi do 15 stopni. Następnie dodatek może wynosić więcej niż 20 cm.
 2. Kąt pochylenia w następujących granicach: 15-30 stopni. W tym przypadku wartość przyjęć zmienia się: 15-20 cm.
 3. Kąt pochylenia jest większy niż 30 stopni. Zalecany rozmiar wynosi do 15 cm.

Rozmiar narzutów zależy od wielkości nawisów. W tym przypadku mówimy o wysokości żebra. Jeśli nawis będzie mały, to pod dachem może dostać się wilgoć. Tak więc nieuchronnie nastąpi gnicie drewna, z którego jest wykonany system pokryć dachowych.

Należy to uwzględnić przed pokryciem dachu profilowanym arkuszem. Specjalne folie są stosowane do izolacji przeciwwilgociowej. Warto zauważyć, że gama podobnych produktów w wyspecjalizowanych sklepach jest bardzo szeroka. Zaleca się używanie ruberoidu tylko w ostateczności.

Do krokwi zamocowano ruberoid lub folię za pomocą zszywacza. Potem przychodzi kolej na skrzynię. Należy zauważyć, że elementy te muszą być ułożone w stos od dolnej krawędzi dachu. Z tego powodu wilgoć nie może przeniknąć do drewna. Należy wziąć pod uwagę, że urządzenie toru zależy od marki wyprofilowanego arkusza. Dla pewnej grubości materiału, musi on być stały. W większości przypadków stopień skrzyni ustawia się zgodnie z kątem nachylenia dachu i rozmiarem profilu. Zasadniczo mieści się w przedziale 50-100 cm, przy czym każdy drewniany element systemu kratownicowego należy poddać specjalnemu działaniu antyseptycznemu. W ten sposób drzewo jest chronione przed ogniem i gniciem.

Jak naprawić blachę falistą na dachu: podstawowe zalecenia

W takim przypadku wymagane jest nie tylko odpowiednie opakowanie materiału. Konieczne jest również radzenie sobie z piętrami międzystanowymi. Mówiąc o tym, jak naprawić profilowany arkusz na dachu, trzeba powiedzieć o pewnych niuansach w pracy. W szczególności odnosi się to do dostawy materiału. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na jego podnoszenie na dach. Ostrożność jest zalecana. W przeciwnym razie fałdowanie może zostać uszkodzone lub zadrapane. Przykrywając listwy należy również zachować najwyższą ostrożność. Ponadto należy zachować ostrożność, aby zapewnić bezpieczeństwo. Przed przykryciem dachu profilowanym arkuszem zaleca się nosić odzież ochronną i rękawice. Na dachu zaleca się chodzić wyłącznie w miękkich butach. W tym przypadku konieczne jest wejście na szczyt. Podczas instalacji wielkiej wartości jest poprawną definicją typu systemu krokwi. Dotyczy to również kroku, zgodnie z którym elementy są ustawione. Na parametry mają wpływ rodzaj materiału i kąt linii pionu. Zakryj dach tylko tymi parametrami.

Zanim pokryjesz dach profilowanym arkuszem, musisz zdecydować się na wersję podłogi. Następnie musisz pracować z podłogą z desek pod listwami w dolinie. Ponadto, elementy końcowe są zamocowane.

Bezpośrednio sama instalacja zaczyna się od układania gzymsu gzymsu. Należy zauważyć, że musi znajdować się poniżej warstwy hydroizolacyjnej. Następnie możesz rozpocząć naprawianie profilowanych arkuszy. To musi być zrobione z tyłka. Często są dachy hip. W tym przypadku algorytm działania jest nieco inny. Praca zaczyna się od środka biodra. Mocowanie jednego arkusza wymaga około 7-8 śrub. Na niektóre stawy należy zwrócić szczególną uwagę. W niektórych przypadkach stosuje się nity stalowe. Przed zakończeniem zbrojenia wszystkie arkusze należy wypoziomować wzdłuż kolby połaci dachowej. W tym samym czasie nakładanie się materiału jest obliczane z uwzględnieniem kąta nachylenia. Rozmiar podszewki wynosi 150-200 mm. Nakładanie nie powinno być mniejsze niż jedna fala.

Instalacja dodatkowych elementów

Układanie tektury falistej polega na projektowaniu miejsc w pobliżu kalenicy, rur i końców za pomocą blach. Wszystko to można zrobić niezależnie.

W tym przypadku planowana jest budowa krótkiej doliny. Konieczne jest cięcie arkusza w pobliżu dolnej krawędzi gniazda. Powinny istnieć dwie identyczne części. Jest to koniecznie brane pod uwagę przy obliczaniu materiałów do prac instalacyjnych. Najpierw umieść dolny arkusz. Po tym jest film na dole. Potem nadchodzi przełom arkusza dekarskiego.

Długość paska wynosi około dwóch metrów. Zalecana zakładka materiału wynosi 50-100 mm. Sama instalacja powinna rozpocząć się na linii pionu. Następnie musisz ruszyć w kierunku grzbietu dachu. W pobliżu trzeba odciąć nadmiar. Powinny być pokryte (nie mniej niż jedna fala tektury falistej) całą płytą końcową. Następnie konieczne będzie dołączenie go do odpowiedniej płyty, a także profilowanych arkuszy w grzebieniu. Zalecany krok to 1 metr.

W takim przypadku używane są wyspecjalizowane gładkie elementy. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, pod profilowaną blachą należy układać uszczelki. Powinny być z delikatnym karbowaniem lub powtarzać profil samego dachu. Zalecana długość okrążenia wynosi od 100 mm. Po stronie arkusza należy przymocować listwę za pomocą wkrętów samogwintujących. Zalecany krok to 400 mm. Każdy zamontowany przez ciebie wierzchowiec musi znajdować się pod skórą lub w shtrobe. W tym przypadku uszczelka grzbietowa służy do ochrony. Side sąsiaduje nieco inaczej. Do tych celów wymagane jest uszczelnienie wzdłużne. Nie można go stosować na stromych zboczach.

Każda rura wylotowa składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Ten ostatni wybiera się zgodnie z profilem dachu. Zaleca się natychmiastowe zainstalowanie snowboardu. Zalecana średnica rury wynosi 100 mm. Elementy wentylacyjne muszą być izolowane. W ten sposób pokryć dach profilowanym arkuszem.

Zasadniczo proces ten nie jest również bardzo skomplikowany. Aby taki dach był czysty, wystarczy zwykły deszcz. Jednak woda nie może przenosić gałęzi, liści i innych zanieczyszczeń. Z tego powodu zaleca się regularne czyszczenie powierzchni. Musi się to odbywać każdego roku. Rynny wymagają również regularnego czyszczenia. Dotyczy to również wyścigów. Często są tam bardzo zanieczyszczone miejsca. Można je myć miękką szczotką. Można to również zrobić za pomocą wody z węża. Zalecane ciśnienie wynosi do 50 barów. Zdarza się, że brud jest mocno zakorzeniony w dachu. W takim przypadku należy użyć specjalnych narzędzi przeznaczonych do czyszczenia pomalowanych powierzchni. Istnieje prosty algorytm działania. Najpierw musisz zastosować produkt na powierzchnię. Aby uzyskać lepszy efekt, zajmie to kilka minut. Następnie produkt zmywa się czystą wodą. Złożone plamy należy oczyścić szmatami. Jest on wstępnie namaczany w rozpuszczalniku. Następnie dach należy spłukać wodą. Odradza się czyszczenie dachu środkami, które nie są przeznaczone do tego celu. Faktem jest, że przy takim efekcie arkusz lub powierzchnia polimeru może zostać uszkodzona. Lód i śnieg są usuwane na własną rękę. Do tego można użyć ostrzy drewnianych lub plastikowych. W takim przypadku musisz zachować ostrożność. W przeciwnym razie nie da się uniknąć zadrapań.

Jak pokryć dach tekturą falistą:

Możliwe jest pokrycie dachu profilowaną blachą, nawet jeśli nie ma profesjonalnych umiejętności konstrukcyjnych. Ważne jest tylko przestrzeganie technologii pracy i unikanie typowych błędów, które mogą wpłynąć na wynik.

Zalety tego materiału są oczywiste:

 • niewielka waga: pokrycie dachu z tektury falistej nie wymaga wzmocnienia istniejącego systemu krokwi, konstrukcji budowlanych i fundamentów;
 • rozsądny stosunek kosztu i trwałości materiału: jeśli prawidłowo zainstalowany, dach może służyć więcej niż 15 lat;
 • Estetyka: profilowana blacha z polimerową powłoką barwną pozwala stworzyć atrakcyjny dach;
 • praktyczność: proste blachy ocynkowane są niedrogim rozwiązaniem dla budynków przemysłowych i budynków gospodarczych.

Niezwykle ważne jest, aby wybrać materiał o niezbędnej charakterystyce wytrzymałościowej. Należy również pamiętać, że jako pokrycie dachowe jest profilowana być stosowany z rowkiem kapilarnym który promuje efektywne schowanym deszczówkę podczas montażu arkuszy nakładających. Nie zaleca się oszczędzania na materiale - z taniego wyprofilowanego arkusza wykonanego ze złej jakości stali, kapilarny rowek łatwo ulega deformacji pod obciążeniem i staje się bezużyteczny. Takiego dachu nie można wyczyścić w zimie bez obrażeń od śniegu, aw razie potrzeby naprawić.

Blacha ocynkowana jest najtańszą wersją dachu, ale nie można jej nazwać atrakcyjną. Wysokie zapotrzebowanie wykorzystuje profilowaną folię z ochronną i dekoracyjną powłoką polimerową. Ważne jest określenie wymagań dotyczących wytrzymałości i trwałości tej powłoki. Jeśli jest on przeznaczony do korzystania z blachy stalowej do montażu na dachu z dużymi promieniami kątowych, możliwe jest zastosowanie materiału z powłoką poliestrową, takie jak ze zjeżdżalniami dachu śniegu pod własnym ciężarem i mniejsze ryzyko uszkodzenia powłoki podczas czyszczenia. W przypadku dachów o mniejszym kącie nachylenia zaleca zakupu profilowanym ze znacznie bardziej wytrzymałej warstwy zewnętrznej pura lub PVDTF (poli winylidenu), ale w tym przypadku powlekanie jest bardziej kosztowne podłogi dachowe.

Jak uniknąć szkód materialnych podczas transportu

Profilowana blacha wykonana z blachy stalowej metodą profilowania na zimno, ponieważ pokrycia dachowe posiadają niezbędną wytrzymałość i zdolność wytrzymywania dużych obciążeń śniegiem i wiatrem. Ale arkusze, indywidualnie, są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Transport i podnoszenie materiału na miejsce instalacji należy przeprowadzać, podejmując określone środki ostrożności, aby zapobiec przypadkowemu uszkodzeniu tektury falistej.

Przed pokryciem dachu tekturą falistą materiał należy dostarczyć do obiektu. W tym celu należy przestrzegać określonych zasad transportu. Odkształcenie materiału pokrycia dachowego w procesie załadunku i rozładunku lub transportu spowoduje konieczność jego wymiany, a co za tym idzie podwyższenia kosztu dachu. Aby wykonać niezawodne pokrycie dachu, należy użyć profilowanego blachy o grubości 0,5 mm wykonanego z wysokiej jakości stali.

Podstawowe zasady transportu:

 1. Taki materiał jest transportowany przez stosy ułożone na solidnej, solidnej podstawie, na przykład na drewnianych kłódach, długość kłody musi przekraczać szerokość arkusza.
 2. W ramach przygotowań do przewozu ładunków schowanym w samochodzie, trzeba bezpiecznie zapiąć pasy w celu uniknięcia tarcia pomiędzy samymi arkuszami i przyległych obiektów - może uszkodzić powłokę ochronną.
 3. Zalecana prędkość pojazdu podczas transportu tektury falistej wynosi nie więcej niż 80 kilometrów na godzinę.

Jeżeli załadunek wyprofilowanego arkusza w punkcie zakupu jest zwykle przeprowadzany przez profesjonalistów używających specjalnego sprzętu, wówczas rozładunek na miejscu jest często przeprowadzany ręcznie ręcznie. Aby odpowiednio zakryć dach blachą falistą, należy ostrożnie przesuwać arkusze jeden po drugim. Wskazane jest przenoszenie każdego arkusza razem.

Zabrania się gięcia tektury falistej lub przesuwania arkuszy za pomocą przeciągnięcia! Zdeformowany arkusz jest prawie niemożliwy do przywrócenia oryginalnej geometrii i staje się nieprzydatny do montażu. Uszkodzenie warstwy ochronnej i dekoracyjnej prowadzi do szybkiego rozpoczęcia procesu korozji podczas eksploatacji pokrycia dachowego.

Również podniesienie tektury falistej do dachu powinno być wykonane prawidłowo. Technologia pracy jest następująca:

 • Nie podnoś materiału przy wietrznej pogodzie - może to doprowadzić do uszkodzenia;
 • od ziemi do dachu zaleca się rozciągać lagi, wzdłuż których są unoszone prześcieradła;
 • Można podnieść tylko jeden arkusz.

Zastanawiając się, jak poprawnie pokryć dach tekturą falistą, można zauważyć, że dwie osoby mogą wykonać pracę szybko i sprawnie. Jednocześnie podnoszenie materiału na dach jest znacznie wygodniejsze i łatwiejsze do przeprowadzenia w trójkącie. Dzięki technologii instalacji powłoki można znaleźć w wideo tematyczne.

Jak uniknąć uszkodzenia materiału podczas instalacji?

Jak prawidłowo pokryć dach tekturą falistą? Jeśli chcesz zamontować dach o dość dużej powierzchni, to znaczy podczas mocowania blach będziesz musiał chodzić po już ułożonym materiale, przede wszystkim należy dbać o buty. Wymagane jest zakładanie butów z miękką podeszwą, która nie przesunie się po metalu i nie uszkodzi jej ochronnej warstwy polimerowej. Krok na pokrycie dachu jest możliwy tylko w tych miejscach, gdzie arkusz leży na skrzyni.

Jeśli przycinamy dach za pomocą profilowanego arkusza, wówczas powinniśmy wybrać odpowiednie narzędzie do prac montażowych. Montaż tego pokrycia dachowego nie wymaga użycia skomplikowanego drogiego sprzętu. Wystarczy mieć:

 • śrubokręt;
 • nożyce do metalu, zdolne do cięcia stali o grubości do 0,6 mm;
 • Piła do metalu z małymi zębami;
 • nożyce elektryczne lub elektryczne układanki.

Nie zaleca się stosowania spawania elektrycznego lub spawania gazowego podczas instalowania tektury falistej, ponieważ w tym przypadku prawdopodobieństwo uszkodzenia powłoki ochronnej arkuszy jest wysokie.

Aby uniknąć korozji na podłożu, tnij blachy faliste, pożądane jest natychmiastowe wykończenie końców materiału podkładem antykorozyjnym.

Cechy mocowania tektury falistej

W kwestii pokrycia dachu profilowanym arkuszem szczególną uwagę zwraca się na elementy złączne. Aby niezawodnie przymocować arkusze do skrzyni, najlepiej użyć ocynkowanych śrub samogwintujących z wiertłem na końcu. Rozmiar elementów złącznych wynosi 4,8 × 35 mm. Każda śruba musi być wyposażona w specjalną uszczelkę neoprenową, która chroni urządzenie przed wilgocią. Wkręty samogwintujące należy wkręcić w falę w dolnej części przylegającej do skrzyni. Podczas mocowania kalenicy śruba jest przykręcana do górnej części fali. Producenci tektury falistej często oferują wkręty samogwintujące z czapeczkami pomalowanymi w kolorze wybranego pokrycia dachowego, co podnosi estetykę gotowego dachu.

Podczas instalowania tektury falistej z powłoką polimerową szczególnie ważne jest zapewnienie, aby wióry powstałe podczas skręcania śrub nie uszkodziły zewnętrznej warstwy ochronnej materiału. Żetony muszą zostać natychmiast usunięte. Jeśli pozostawiony w miejscu mocowania, szybko zaczyna rdzewieć i będzie służyć jako źródło rozprzestrzeniania się korozji, a ponadto obecność chipu zapobiega przyklejaniu uszczelka neoprenowa uszczelnić miejsce montażu.

Nie możesz przymocować tektury falistej do skrzynki za pomocą aluminiowych nitów lub gwoździ! Ten typ elementów złącznych nie zapewnia wymaganej stabilności pokrycia dachowego przy silnym obciążeniu wiatrem.

Biorąc pod uwagę, jak odcięte i pokrycia dachowe, można zauważyć, że moc i trwałość pokrycia dachu w dużej mierze zależy od prawidłowo wybranym punkcie toczenie wystarczającą pionowe i poziome nałożonej warstwy arkusza za pomocą specjalnych listew, które chronią końce dachowego na warunki atmosferyczne oraz innych czynników.

Główne etapy montażu dachu z tektury falistej są szczegółowo opisane w materiale wideo.

Błąd 521 Promień ID: 3df53e251818273e • 2018-01-18 23:13:04 UTC

Przeglądarka

Co się stało?

Serwer sieciowy nie zwraca połączenia. W rezultacie strona internetowa nie jest wyświetlana.

Jeśli jesteś odwiedzającym tę stronę:

Spróbuj ponownie za kilka minut.

Jeśli jesteś właścicielem tej strony:

Skontaktuj się ze swoim dostawcą hostingu, informując go, że Twój serwer internetowy nie odpowiada. Dodatkowe informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Identyfikator Cloudflare Ray: 3df53e251818273e • Twoje IP: 2a02: c207: 2008: 7822 :: 1 • Wydajność & bezpieczeństwo przez Cloudflare

Dodaj komentarz

78 − 73 =