Nazwa kategorii

Jak prawidłowo ciąć gwintowanie

Jak wyciąć gwintowanie

Być może najbardziej niezawodnym sposobem połączenia jest połączenie gwintowe. W przypadku, gdy coś się zepsuje, pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, jest naprawienie uszkodzonej części za pomocą śruby. Oprócz trwałości i wytrzymałości gwintowanego połączenia, ma on również właściwość demontażu, który często odgrywa decydującą rolę w wyborze tego rodzaju połączenia.

Zanim więc wymyślimy, jak naciąć gwint kranem, odkryjemy go z typami gwintów.

Gwint jest powierzchnią śrubową przyłożoną do korpusów obrotowych, na przykład na cylindrze, jak w przypadku śruby. Istnieją dwa rodzaje wątków:

 • po prawej: linia śrubowa podnosi się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara;
 • Po lewej: linia śrubowa biegnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Tak więc nazwa nici odpowiada kierunkowi skręcania. Należy zauważyć, że oprócz kierunku skręcania, nici dzielą się na następujące dwa typy:

 • wewnętrzny: używany w otworach;
 • zewnętrzna: stosowana na prętach.

Ponadto każdy wątek charakteryzuje się takimi parametrami, jak:

Rysunek 1 - Schemat ogólnego widoku wątku

W życiu codziennym używane są prawoskrętne gwinty prostokątne i oporowe, jak pokazano na poniższym rysunku.

Rysunek 2 - Schemat gwintów prostokątnych i oporowych

Narzędzia do cięcia gwintów

Ponieważ mamy do czynienia z zadaniem zawracania sobie głowy w domu, użyjemy ręcznego kranu do pracy.

Rysunek 3 - Kran ręczny do gwintowania wewnętrznego

Część robocza kranu służy bezpośrednio do gwintowania. Jest to konstrukcja dwóch elementów: części wlotowej i kalibracyjnej. Część wlotowa wykonana jest w formie stożka i wykonuje główną pracę przy cięciu gwintów, a część kalibracyjna - rozciąga gwint i kieruje kran.

Rysunek 4 - Konstrukcja z zaczepem ręcznym

Do cięcia zewnętrznych gwintów użyj matryc.

Pierwszym krokiem jest wycięcie gwintu za pomocą wiercenia otworów na gwintownik. Ten etap jest w istocie najważniejszy, ponieważ jeśli popełnisz błąd przy wyborze średnicy, śruba albo się rozejdzie, albo kran może po prostu się zepsuć. Średnicę otworów najlepiej wybrać z tabel, jednak można z grubsza oszacować: średnica otworu powinna być równa różnicy średnicy nici i jej wysokości. Na przykład, przy średnicy zewnętrznej 20 mm i kroku 1 mm, konieczne jest wywiercenie otworu o średnicy 19 mm.

Wywierć otwór wiertłem o odpowiedniej średnicy, przejdź bezpośrednio do gwintowania. Aby naprawić kran, zaleca się użycie "klucza" pokazanego na poniższym rysunku. W przypadku braku klucza używa się konwencjonalnego klucza.

Rysunek 5 - Klucz nasadowy

Rysunek 6 - Uchwyty do kranów i okrągłych wykrojników

Naprawiamy część w imadle, dodając trochę smaru do otworu. Ponadto, aby ręcznie przyciąć gwint kranem, wykonaj ruchy posuwisto-zwrotne: dwa obroty w prawo, jedno lub pół obrotu. Obracanie w przeciwnym kierunku jest konieczne, aby usunąć wióry powstające podczas gwintowania. Po przejściu przez otwór szorstkim kurkiem, wykonujemy kroki opisane powyżej, przy drugim dotknięciu.

Warto zauważyć, że często zdarzają się sytuacje, w których wymagane jest wykonanie rzeźby w dość cienkiej płytce z miękkiego metalu, o grubości rzędu 3-4 mm. W takim przypadku można zmechanizować proces za pomocą śrubokręta lub wiertarki. Zamiast mocowania kranu do kluczy, mocujemy go do wkrętaka.

Zasady dotykania za pomocą dotknięcia:

1. Jeżeli otwór, w którym nić jest przecinany, jest wystarczająco głęboki, konieczne jest okresowe oderwanie kranu od otworu. Przestrzeganie tej zasady jest konieczne, aby usunąć rowki, w przeciwnym razie kran może się łatwo przekręcić. Dotyczy to w szczególności miękkich metali, takich jak miedź, aluminium.

2. Stosuj kolejno wszystkie odczepy z zestawu: najpierw szorstkie, potem środkowe, a na końcu kończące. W przeciwnym razie wątek może okazać się gorszy niż standardowy, a stuknięcia spowodowane kruchością mogą pęknąć.

Rysunek 6 - Zestaw zaworów

3. W przypadku konieczności przecięcia nici w nieprzelotowym otworze, głębokość otworu musi być nieco większa niż planowana długość gwintu.

4. Podczas obróbki głębokich otworów, smar odgrywa ważną rolę. Specjaliści zalecają stosowanie oleju niezwiązanego z silnikiem, ale emulsji, nafty lub oleju lnianego.

Tabela średnic wierteł dla otworów do gwintowania metrycznego (GOST 19257-73)

Zwracamy uwagę na wideo, na którym pokazano, jak prawidłowo wyciąć wątek za pomocą kurka.

I jeszcze jeden film o tym, jak wyciąć zewnętrzny gwint na pręcie.

Fajnie, mam 5 na technologii, ATP kr4)

Doskonały artykuł. Wiele użytecznych i referencyjnych informacji na jednej stronie. Dziękuję.

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Częściowe lub pełne kopiowanie materiałów jest dozwolone tylko z bezpośrednim aktywnym linkiem.

Jak poprawnie gwintować kran: algorytm, zalecenia, tabele rozmiarów

Kwestia, w jaki sposób dotknąć gwintowników, ma miejsce, gdy wstępnie przygotowany otwór musi zostać przygotowany, aby pomieścić śrubę, śrubę, kołek i gwintowany łącznik dowolnego innego typu. To kran w takich sytuacjach jest głównym narzędziem, które pozwala szybko i dokładnie wyciąć gwint wewnętrzny z wymaganymi parametrami geometrycznymi.

Ręczne nawlekanie nici wewnętrznej wykonywane jest przez ślusarzy wraz z kołnierzem

Odmiany i sfery zastosowania kranów

Gwint wewnętrzny można wykonać ręcznie lub za pomocą maszyn różnych typów (wiercenie, toczenie itp.). Narzędzia robocze, które wykonują główne zadanie wycinania gwintów wewnętrznych, to gwintowniki maszynowe lub maszynowe.

Do różnych typów gwintowników są podzielone według wielu parametrów. Następujące zasady klasyfikacji kranów są ogólnie akceptowane.

 1. Za pomocą metody obrotowej rozróżnia się gwintowniki maszynowe i maszynowe, za pomocą których wykonuje się nawlekanie gwintu wewnętrznego. Gwintowniki maszynowe wyposażone w kwadratowy trzonek są używane ze specjalnym urządzeniem z dwoma uchwytami (jest to tak zwany klucz, uchwyt do kranów). Za pomocą takiego urządzenia kurek jest wprawiany w ruch obrotowy i przecina gwint. Gwintowanie gwintu za pomocą gwintownika maszynowego wykonuje się na różnych obrabiarkach do metalu, w których to naboju narzędzie takie jest zamocowane.
 2. Przy okazji cięcia wewnętrznego nici rozróżnij krany uniwersalne (przez) i kompletne. Część robocza pierwszego jest podzielona na kilka sekcji, z których każda różni się od pozostałych parametrami geometrycznymi. Sekcja części roboczej, która najpierw zaczyna oddziaływać z powierzchnią poddawaną obróbce, wykonuje obróbkę zgrubną, druga jest pośrednia, a trzecia, znajdująca się bliżej trzonu, jest wykończeniowa. Do gwintowania z kompletnymi gwintownikami potrzebne są różne narzędzia. Tak więc, jeśli zestaw składa się z trzech gwintowników, pierwszy jest przeznaczony do obróbki zgrubnej, drugi do pośredniego, trzeci do wykończenia. Zazwyczaj zestaw gwintowników do gwintowania określonej średnicy zawiera trzy narzędzia, ale w indywidualnych przypadkach, gdy produkty wykonane ze szczególnie twardego materiału są poddawane obróbce, zestawy składające się z pięciu narzędzi mogą być użyte.
 3. W zależności od rodzaju otworu na wewnętrznej powierzchni konieczne jest przecięcie nici, rozróżnij krany dla otworów przelotowych i nieprzelotowych. Narzędzie do obróbki otworów przelotowych charakteryzuje się wydłużoną końcówką stożkową (podejście), która płynnie przechodzi do części roboczej. Taka konstrukcja najczęściej jest używana jako typ uniwersalny. Proces gwintowania gwintów wewnętrznych w otworach nieprzelotowych odbywa się przez stukanie, którego wierzchołek jest odcinany i pełni funkcję prostego noża. Ta konstrukcja kranu umożliwia cięcie go za pomocą gwintu na głębokości otworu nieprzelotowego. Do wycinania gwintów tego rodzaju stosuje się z reguły zestaw kranów napędzanych ręcznie za pomocą kluczy.
 4. Zgodnie z konstrukcją części roboczej można przykręcać zawory z prostej lub śrubowej skróconym rowka odprowadzającego wiórów. Należy pamiętać, że stosowanie kranu z rowkami o różnych rodzajów jest możliwe do gwintowania produkt ze stosunkowo miękkiego materiału. - węglowe, stopów stali niskostopowych itp Jeżeli nitka musi być cięte w części wykonane z bardzo twardego lub twardych materiałów (ze stali nierdzewnej, nadstopów stali itp.), wówczas do tych celów stosowane są krany, których elementy tnące są rozmieszczone w kolejności schodkowej.

Dobry kran wykonany jest z wysokiej jakości stali narzędziowej, wygląda schludnie i ma dokładnie wystające zwoje i rowki

Gwinty są z reguły używane do cięcia gwintów metrycznych, ale istnieją narzędzia, za pomocą których cięte są gwint wewnętrzny rury i cal. Ponadto krany różnią się również kształtem powierzchni roboczej, która może być cylindryczna lub stożkowa.

Przygotowanie do gwintowania

Aby upewnić się, że proces gwintowania przy pomocy kurka nie jest szczególnie trudny i daje wynik jakościowy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do tej operacji. Wszystkie metody gwintowania za pomocą kranu zakładają, że w obrabianym przedmiocie został już wykonany otwór o odpowiedniej średnicy. Jeśli gwint wewnętrzny do cięcia ma standardowy rozmiar, wówczas można użyć specjalnej tabeli z danymi GOST, aby określić średnicę otworu przygotowawczego.

Tabela 1. Średnice otworów wywierconych do standardowego gwintu metrycznego

W przypadku, gdy cięty gwint nie należy do kategorii standardowej, średnicę otworu można obliczyć zgodnie z uniwersalną formułą. Przede wszystkim należy zbadać oznakowanie kranu, które z konieczności wskazuje na rodzaj ciętego gwintu, jego średnicę i skok, mierzone w milimetrach (dla metrycznych). Następnie, aby określić rozmiar przekroju otworu, który musi zostać wywiercony dla gwintu, wystarczy odjąć krok od jego średnicy. Na przykład, jeśli do cięcia niestandardowych gwintów wewnętrznych stosuje się narzędzie oznaczone M6x0,75, wówczas średnica otworu przygotowawczego obliczana jest w następujący sposób: 6 - 0,75 = 5,25 mm.

W przypadku standardowych gwintów w kategorii cala dostępny jest również stół, który pozwala wybrać właściwe wiertło, z którym można wykonać prace przygotowawcze.

Tabela 2. Średnice otworów wywierconych na gwint calowy

Istotne dla uzyskania jakościowego wyniku jest pytanie nie tylko o to, co wątek jest wycinany, ale także o to, jak wywiercić otwór przygotowawczy. Wybierając wiertło należy zwrócić uwagę na parametry i jakość jego ostrzenia, a także, że obraca się we wkładzie używanego sprzętu bez bicia.

Kąt ostrzenia części tnącej dobierany jest w zależności od stopnia wyważenia materiału. Im wyższa twardość materiału, tym większy kąt ostrzenia wiertła, ale ta wartość nie powinna przekraczać 140 °.

Podczas wiercenia otworów nieprzelotowych kontrolujemy głębokość wiercenia

Jak prawidłowo wyciąć rzeźbienie? Na początek musisz wybrać narzędzia i materiały:

 1. Wiertarka elektryczna lub wiertnicza, zdolna do pracy z niską prędkością;
 2. Wiertło, którego średnica jest obliczana lub wybierana zgodnie z tabelami odniesienia;
 3. Wiertło lub pogłębienie, za pomocą którego skos zostanie usunięty z krawędzi przygotowanego otworu;
 4. zestaw kranów odpowiedniego rozmiaru;
 5. uchwyt na rękę do kranów (klucz);
 6. ślusarz ślusarski (jeżeli produkt, w którym konieczne jest przecięcie nici, należy ją naprawić);
 7. rdzeń;
 8. młot;
 9. olejem maszynowym lub innym składem, który w trakcie obróbki musi być smarowany zarówno kranem jak i sekcją gwintu pociętymi przez nią;
 10. szmaty.

Stukanie gwintów

Po dotknięciu wewnętrznego wątku, kran kieruje się następującym algorytmem.

 • W punkcie na powierzchni przedmiotu obrabianego, w którym ma zostać wywiercony otwór gwintowany, konieczne jest utworzenie rowka dla dokładniejszego etapu wiercenia, za pomocą rdzenia i tradycyjnego młotka. Wiertło jest zamocowane w uchwycie wiertarki elektrycznej lub wiertarki, na której ustawione są niskie obroty obrotu narzędzia. Przed rozpoczęciem wiercenia, część tnąca wiertła musi być pokryta smarem: smarowane narzędzie łatwiej wchodzi w strukturę obrabianego materiału i powoduje mniejsze tarcie w obszarze obróbki. Nasmaruj wiertło kawałkiem zwykłej smalcu lub solidolu, a podczas obróbki lepkich materiałów do tego celu używaj oleju maszynowego.
 • Jeśli nić ma być cięta małymi częściami, należy ją wcześniej zamocować za pomocą metalowego imadła. Rozpoczynając wiercenie, narzędzie zamocowane w uchwycie musi być ustawione prostopadle do powierzchni obrabianego przedmiotu. Konieczne jest regularne smarowanie kranu i upewnienie się, że nie przechyla się i nie porusza się ściśle w określonym kierunku.
 • Przy wejściu do otworu, jak już wspomniano powyżej, konieczne jest usunięcie sfazowania, którego głębokość powinna wynosić 0,5-1 mm (w zależności od średnicy otworu). W tym celu można użyć wiertła o większej średnicy lub pogłębienia stożkowego, instalując je w uchwycie urządzenia wiertniczego.
 • Proces gwintowania wewnętrznego zaczyna się od kranu nr 1, który jest najpierw instalowany w kluczach. Nie zapomnij o smarze, który musi zostać przyłożony do gwintownika. Położenie gwintownika względem otworu obrabianego należy ustawić na samym początku pracy, ponieważ wtedy, gdy narzędzie znajduje się już w otworze, nie będzie działać. Podczas nawlekania kranu należy przestrzegać następującej zasady: 2 zwoje kranu wykonuje się wzdłuż gwintowania, 1 - w stosunku do skoku. Gdy kielnia zostanie obrócona o jeden obrót, układ jest wypłukiwany z części tnącej i zmniejsza się obciążenie. Tapping odbywa się tą samą metodą.
 • Po przecięciu gwintu za pomocą kranu №1, narzędzie №2 jest zainstalowane w kluczach, a po nim - №3. Są one przetwarzane zgodnie z opisaną powyżej procedurą. Podczas gwintowania i matryc należy czuć, kiedy narzędzie zaczyna się obracać z wysiłkiem. Gdy tylko nadejdzie taka chwila, przekręć klucze w przeciwnym kierunku, aby wyrzucić wióry z krawędzi tnącej narzędzia.

Im twardszy jest obrabiany materiał, tym bardziej konieczne jest nasmarowanie kurka podczas gwintowania

Przed wykonaniem gwintowania wewnętrznego za pomocą kranu lub obcięcia nici na powierzchniach zewnętrznych, należy dobrze przestudiować te procedury i przestrzegać zasad ich postępowania. Tylko wtedy możemy oczekiwać, że wynik zadowoli Cię jakością i dokładnością.

 • Średnica otworu dla gwintu metrycznego: tabela wymiarów według GOST
 • Gwint metryczny: tabela wymiarów i parametrów według GOST
 • Inch carving: tabela rozmiarów, znakowanie, GOST
 • Średnice rur ze stali nierdzewnej - GOST i tabela rozmiarów
 • Gwintowanie na tokarce - siekacze, krany, matryce, głowice i grzebienie
 • Jak prawidłowo włożyć i wyciągnąć wiertarkę w dziurkaczu, śrubokręt i wiertarkę

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Samouczki wideo krok po kroku Pytanie-odpowiedź

Zadaj pytanie specjaliście

Książki do obróbki metalu

Paszporty obrabiarek do metali GOST

Katalog popularnych GOST

Grubość ścianki: mm

Grubość ścianki: mm

Grubość blachy: mm

Powierzchnia całkowita: m 2

Powierzchnia całkowita: m 2

Grubość ścianki: mm

Grubość ścianki: mm

Grubość ścianki: mm

Korzystanie z materiałów witryny jest możliwe tylko po określeniu pełnego aktywnego linku do źródła.

Jak wyciąć gwint wewnętrzny za pomocą kurka

Wywiercony otwór, w którym gwint gwintowany jest gwintowany, należy przebić lub obrobić za pomocą pogłębienia stożkowego. Średnica wiertła musi być większa niż wewnętrzna średnica gwintu, ponieważ materiał jest lekko "wyciskany" przez stukanie. W przypadku metali twardych i kruchych różnica między tymi wartościami jest mniejsza niż w przypadku miękkich i lepkich metali. Dla brył, na przykład 6,7, a dla miękkich - 6.8.

Jeśli wywiercić otwór o takiej samej średnicy jak wewnętrzna gwintów zęby wodociągowej przegrzania na skutek dużego tarcia i narostat metalu ze względu na materiał wytłaczany na cięcie. W wyniku tego otrzymujemy rozdarty wątek lub po prostu rozerwamy kran.

Jeśli wywiercisz otwór większy niż wymagana średnica, otrzymamy niekompletny wątek.

Po zakończeniu prac przygotowawczych przedmiot obrabiany zostaje zamocowany w imadle, a kran zostaje wprowadzony pionowo w otwór w narożniku.

Ściskając lewą rękę na klamce z kranu, skręcić w prawo w prawo tak długo, jak z kranu nie upaść na kilka wątków w metalu i nie zajmie stabilną pozycję, a następnie podjąć gałkę uchwytu oburącz oraz obracać z przechwyceniem rąk każdy półobrót

W celu ułatwienia sterownik do pracy z kranu nie obraca się cały czas w kierunku ruchu wskazówek zegara, a jeden lub dwa obroty w prawo i pół obrotu w lewo i tak dalej. D. W związku z tym ruchem wahadłowym z kranu chipy przełamania, krótką (zgnieciony), a proces cięcie jest znacznie ułatwione.

Po zakończeniu cięcia obróć pokrętło w przeciwnym kierunku za pomocą kurka z otworu, a następnie przeprowadź go.

Krany są wykonywane ręcznie przez gwintowanie w 2. i 3. klasie dokładności.

50% oleju siaryzowanego, 30% nafty, 20% kwasu oleinowego

Dodaj komentarz

− 3 = 1