Nazwa kategorii

Jak prawidłowo ciąć morele jesienią

Dlaczego przycinanie moreli, jej rodzaje i terminy

Zanim morela przedstawi pierwsze zbiory, zajmie to dużo pracy. Jedną z obowiązkowych technik agrotechnicznych do formowania korony jest przycinanie moreli. Nie wystarczy kupić narzędzie, trzeba zrozumieć znaczenie operacji i nauczyć się prawidłowego jej prowadzenia, odróżniając pinzirovok, prishchipku, goniąc. Ważne jest prawidłowe wycięcie gałęzi. Niechlujny, nie na czas przycięty, możesz zabić drzewo owocowe.

Rodzaje przycinania sadzonek i drzew owocowych

Patrząc z bliska na owocujące morele, można zauważyć, że istnieją drzewa o różnych kształtach, ale wszystkie mają rzadką koronę, utworzoną przez specjalne techniki przycinania moreli.

Drzewo otrzymuje kilka rodzajów przycinania w sezonie:

 • formowanie;
 • regulowanie;
 • redukcyjny;
 • sanitarny;
 • odmładzające.

Formowanie przycinanie jest wymagane do utworzenia jednorocznego oddziału, tworząc gałęzie pierwszego poziomu.

Na diagramie korona morelowa jest bez korony. Formacja trwa 4 lata, przed nadejściem owocowania.

Inny sposób formowania. Na pierwszej wiosną pozostawia się 2 gałęzie na uprawianej sadzce, centralny tułów jest skrócony o 30 cm, a gałązki między lewymi gałęziami pierwszego poziomu są przyciśnięte do tułowia, skierowane w dół. Wszystkie gałęzie są skracane. W maju usuń niepotrzebne pędy szczyptą, aw okresie letnim zachowaj kształt ścigania i szczypania niższego poziomu. W następnym roku druga warstwa jest również uformowana z wyższych gałęzi poprzez przycinanie moreli. Z piątej gałęzi powstaje trzeci poziom, a drzewo nabiera zwartego, zgrabnego kształtu.

Wszystkie gałęzie są skracane co roku, pozostawiając rzadką koronę. Drzewo jest przycinane. Recepcja stymuluje wzrost masy wegetatywnej i przyspiesza owocowanie. Schemat przycinania młodej moreli na wiosnę pokazano na rysunku:

Następnie wszystkie rodzaje przycinania zapobiegają przerostowi korony i tworzą drzewo dla lepszego oświetlenia przez słońce.

Morele wiążą pąki owoców 30 cm od wierzchołka młodych gałązek. Oddział owocowo-owocowy utrzymuje się przez 2 lata. W przyszłości nie przynosi plonów, konieczne jest tworzenie nowych gałązek owocowych.

Regulowanie przycinania pozwala zapisać plon. Ale morela wiąże wszystkie owoce, bez względu na to, ile kwiatów. Dlatego regulacja zbiorów metodą usuwania zbędnych gałęzi owocowych nie pozwala nam osłabić drzewa.

Odmładzające przycinanie moreli jest konieczne, aby stymulować pojawianie się nowych pędów, na których uformowany jest plon. Recepcja umożliwia powrót drugiej młodzieży do starego drzewa.

Przycinanie starego drzewa odbywa się zgodnie ze schematem:

 • starsze drzewa starsze niż 5 lat;
 • skrócić pęd macierzysty, tworząc warunki dla wzrostu młodego wzrostu;
 • część starych gałęzi powinna pozostać do czasu wygojenia ran pierwszej kardynalnej lamówki.

Podczas odmładzania przycinanie starego drewna należy stopniowo usuwać. Jeśli operacja zostanie przeprowadzona natychmiast, drzewo nie odzyska przytomności, umrze.

Cokolwiek, jak nazywa się przycinanie, ma na celu zwiększenie żywotności i płodności drzewa. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić przycinanie, kierując się zasadami:

 • Tak mało, jak to możliwe, aby zranić drzewo, zamykając każde cięcie w barze ogrodowym;
 • użyj przycinania letniego moreli, usuwania cienkich pędów, gonienia, szczypania, aby jak najmniej nanieść plasterki na zdrewniałą gałąź;
 • Nie możesz przyciąć wczesną wiosną, ale musisz siać przed przepływem soku;
 • Przycinanie jesienne odbywa się tylko dla wczesnych i średnich odmian;
 • znać sztuczki właściwego przycinania i posiadać narzędzie ogrodowe;
 • konieczne jest uwzględnienie przebudzenia nerek, zdolności do tworzenia pędów moreli.

Przed rozpoczęciem tworzenia drzewa, miło zobaczyć szkolenie wiosną przycinanie moreli - filmy dla początkujących:

Gdy tylko zmieni się kolor kory drzewa morelowego, a soki zaczną karmić drewno, nadejdzie czas wiosennych prac. Wszystko, co dotyczy formowania młodych i owocujących moreli, musi zostać wykonane przed pojawieniem się zielonego stożka. W tym samym czasie odbywa się oczyszczanie i odmładzanie. Podczas operacji wszystkie plastry prowadzą do nerki. Ważne jest, aby wykonać odpowiednie nachylenie, kierunek cięcia i odległość od nerki.

Właściwe cięcie ma ogromne znaczenie dla szybkiego gojenia się rany. Konieczne jest posiadanie ostrego instrumentu, aby ćwiczyć i wbić rękę w pręty jałowych drzew. W tym samym czasie możesz oczyścić koronę i usunąć niepotrzebne gałęzie, które rosną do wewnątrz, skierowane w stronę pnia drzewa.

Pielęgnacja moreli w lecie obejmuje przycinanie wczesne i późne lato, a na początku inny sposób ścigania nazywa się pościgiem. Wczesne przycinanie odbywa się na początku czerwca. Promuje szybki wzrost zieleni. Nowo utworzone pędy mają czas na tworzenie pąków owocowych - żniwa w przyszłym roku. Rezultatem będzie wzrost plonów w ciągu najbliższych 3 lat. Jeśli używasz przycinania późnym latem, liście nie rosną, a nerka płodowa powstaje. W takim przypadku sekcje letnie szybko się zagoją, bez późniejszego gummedication.

Jeśli drzewo jest chore lub głoduje, przycinanie nie zwiększy plonu, ale całkowicie osłabi drzewo.

Przycinanie moreli jesienią odbywa się w połowie października, przy chłodnej pogodzie, gdy drzewo przygotowuje się do odpoczynku. Jesienią można wycinać wczesne i średnie odmiany moreli. Wydają one wszystkie rodzaje przycinania - tworzą, odmładzają, usuwają dodatkowy ładunek z drzewa. Poszlifuj główne gałęzie na 12 arkuszach. Długie gałęzie są przycinane na 50 cm, ale cięcie musi być idealnie gładkie. Otwarte rany traktowane są sosem ogrodowym.

Podsumowując, chcę powiedzieć, że najlepsze techniki rolnicze mogą okazać się bezużyteczne, jeśli nie uczysz się moreli. Jeśli wzmocnienie jest słabe, a wykończenie powinno być oszczędne. Ale ważne jest, aby ustalić, dlaczego drzewo powoli się rozwija, aby zbadać glebę, aby upewnić się, że wody gruntowe nie zaszkodzą. Dbałość o każdą roślinę jest wykonywana, biorąc pod uwagę jej cechy.

Jak prawidłowo ciąć morele jesienią

Morela to drzewo, które charakteryzuje się bardzo intensywnym wzrostem. W związku z tą cechą wzrost korony jest bardzo szybki, co może niekorzystnie wpłynąć na kondycję całej rośliny jako całości. Często ze względu na szybki wzrost pędów, drzewo morelowe przechodzi różne choroby, może nawet uschnąć i umrzeć. Aby uniknąć takich konsekwencji, konieczne jest regularne przycinanie zwierzaka jesienią.

Przed rozważeniem tego procesu należy ustalić, dlaczego morela potrzebuje takiej procedury. Powody mogą być następujące:

 1. Powstanie pięknej korony. W tym przypadku obrzezanie jest konieczne dla estetycznego piękna moreli: usuwanie wystających i zbyt długich pędów, tworzenie pożądanego kształtu korony drzewa.
 2. Odmłodzenie pędów. Intensywna owocująca i nadmiernie gęsta korona roślin prowadzi do starzenia się i śmierci pędów wewnętrznych.

Przycinanie moreli jesienią jest konieczne w celu zapewnienia każdego roku powstawania nowych pędów, co pozwoli zaoszczędzić obfite zbiory

 1. W przypadku braku obrzezania owoce są płytkie, a ich liczba znacznie się zmniejsza.
 2. Również bez przeprowadzania tej procedury Gałęzie pod ciężarem owoców się załamią. Konieczne jest uregulowanie liczby jajników na pędach.
 3. Zmniejsza się wzrost i rozwój młodych gałęzi, następnie w końcu się zatrzymuje. Apricot "starzeje się", w wyniku czego owoce tracą swoje cechy odmianowe, ulegając rozmiarem i smakowi.
 4. Zamrażanie pędów. Jeśli drzewo rośnie na średnich szerokościach geograficznych, nieuchronnie narażone jest na silne mrozy. W takim przypadku wszystkie dotknięte chorobą lub uschnięte gałęzie muszą zostać usunięte do celów sanitarnych.

Tak więc, aby stworzyć zwierzę piękną i piękną koronę i zapewnić regularne i obfite owocowanie, a także przedłużyć życie drzewa owocowego, Systematycznie konieczne jest odcięcie jego pędów.

Jeśli mówimy o odpowiednim czasie do przycinania drzewa morelowego, należy zauważyć, że konieczne jest przeprowadzenie złożonej procedury. Oznacza to, że trzeba odciąć morele jesienią, latem i wiosną.

Rozpoczęcie procesu cięcia gałęzi zalecane jest już w pierwszym roku. Wiosną zaczynają formować koronę, aby następnie stymulować obfite owocowanie i poprawić cechy jakościowe owocu.

Jesienią przycinane rośliny do celów sanitarnych. Spowoduje to usunięcie wszystkich chorych, uszkodzonych lub suche pędy do poprawy całego drzewa.

Gdy zagęszczone korony moreli, drzewo nie ma światła, co prowadzi do suszenia gałęzi i ich obumierania

Latem gałęzie są przycinane, aby stymulować powstawanie młodych pędów. Procedura ta odbywa się na odmłodzenie moreli z częstotliwością raz na dwa lub trzy lata.

Jak prawidłowo ciąć morele jesienią

W okresie jesiennym, morela musi zostać przycięta, aby usunąć uszkodzone i nierentowne gałęzie. W ten sposób roślina jest przygotowywana na nadchodzącą zimę i pomaga uzyskać siłę na następny sezon. Również Ważnym rezultatem cięcia słabych gałęzi będzie powstawanie młodych pędów. Często na nich powstaje większość owoców drzewa morelowego.

Inną wyróżniającą cechą tego drzewa owocowego jest to nadmiar jajnika nie jest odrzucany przez roślinę. Prowadzi to do rozpadu gałęzi i choroby rośliny.

W związku z tym jesienią konieczne jest nie tylko oczyszczanie sanitarne, ale także regulowanie i odmładzanie.

Do pielęgnacji drzewa morelowego potrzebne są następujące narzędzia:

 • Sekatory;
 • nóż do szczepienia w ogrodzie;
 • piła ogrodowa;
 • pasek do ostrzenia;
 • sznurka do wspierania pędów i gałęzi;
 • środki do krojenia plasterków i ran (na przykład, var ogrodowy).

Przycinanie moreli za pomocą sekatora

Po pierwsze wszystko narzędzia ogrodowe powinny być starannie naostrzone. Nóż ogrodowy zaostrzony jest na mokrym klocku, aby usunąć kawałki żelaza. Nowy sekator lub tępy, należy rozebrać i wyostrzyć ostrze. Następnie sprawdź narzędzie. Sekator może być regulowany poprzez kontrolowanie naciągu nakrętki: jeśli uchwyt jest zbyt ciasny, jest poluzowany, jeśli jest luźny - dokręcić.

Zanim zaczniesz przy piły ogrodowej trzeba rozcinać zęby w przeciwnych kierunkach, naprzemiennie ich pochylenie w prawo i lewo. Kąt zgięcia zębów jest równy, ostrym bokiem wszystkie zęby powinny być skierowane do wewnątrz.

Jesienią kształtowanie przycinanie moreli są przeprowadzane, aby roślina w następnym sezonie dostarczała składniki odżywcze do pędów owocujących równomiernie. Właśnie dlatego ten rodzaj przycinania praktykowany jest w młodym wieku drzew.

Takie przycinanie przeprowadza się w następujący sposób:

 1. W pierwszym roku życia drzewa są koronowane, odcinanie bata za kwartał. Na młodej roślinie pozostały dwa główne pędy, zapewniające odległość około 30 cm, pozostałe gałęzie są usuwane. Pozostałe gałęzie są przycinane na długość mniejszą niż długość bata o 20-30 cm.
 2. W następnym roku dwie młode gałęzie są odcinane w ten sam sposób, pozostawiając odległość 40 cm między nimi.
 3. W następnych latach przeprowadzana jest ta sama procedura, zwiększenie szczeliny o 10 cm.
 4. Oddziały na centralnej strzelance w połowie długości, jeśli przekraczają 60 cm długości. Krótki urlop bez zmian.
 5. Jeśli drzewo morelowe rosło krótko i słabe gałęzie, ale mogą one przynieść owoce w perspektywie, zalecają ich uszczypnięcie, dopóki nie będą wystarczająco silne, aby utrzymać ciężar owoców.

Układ przycinania moreli

Regulacja przycinania pomaga zachować koronę i plon moreli. W tym przypadku, pędy są usuwane z kierunkiem wzrostu wewnątrz korony, aby zapewnić wystarczający poziom oświetlenia wszystkich części rośliny.

Dorosła roślina często przestaje uprawiać nowe pędy. Aby odmłodzić dojrzałą roślinę, poddaje się ją przycinaniu jesienią:

 1. Po dokładnym zbadaniu rośliny wybiera się kilka gałęzi nie nawozowych. Ich piła z piłą ogrodową pod kątem 45 stopni.
 2. Zdefiniuj kilka najsilniejszych pędów, stosunkowo młodych. Wymagany usuwaj gałęzie rosnące na nich, wszystkie lub kilka dużych.

Jak dbać o drzewo po przycinaniu

Po przycięciu morela wymaga uwagi. Po zakończeniu procedury należy wykonać następujące czynności pielęgnacyjne:

 1. Wszystkie plasterki są zamknięte wino z ogrodu.
 2. Do dezynfekcji dużych ran, roztwór siarczanu miedzi.
 3. Do późniejszej adaptacji i odbudowy moreli, Wprowadzono nawozy fosforowe i azotowe.

Miejsca kawałków moreli muszą być natychmiast traktowane specjalnym ogrodem lub zwykłą farbą do drewna

Właściwe przycinanie drzewa morelowego może wydawać się pracochłonnym procesem, szczególnie dla początkujących ogrodników. Ale to niezbędny wymóg dla zdrowia roślin oraz zapewnienie wymaganej ilości i jakości owoców.

Przycinanie moreli w schemacie upadku

Odnowiwszy swój ogród dzięki świeżemu nasadzeniu moreli, każdy ogrodnik marzy o uzyskaniu przyzwoitych zbiorów. Wzrost i owocowanie moreli w ogrodzie zależy od przestrzegania zasad opieki. Ponieważ drzewo bardzo lubi światło, ale ma grube rozgałęzione gałęzie, obowiązkową miarą jest przycinanie korony wiosną i jesienią. W artykule omówimy szczegółowo zadania i opcje jesiennego przycinania moreli.

Jesli mozesz ciec morele jesienia

Jesienne przycinanie moreli nie może być wykonane zbyt późno. Pora deszczowa i zimna może osłabić drzewo, co negatywnie wpłynie na jego zimowanie. Aby uniknąć obrażeń zbyt długich, temperatura powietrza powinna wynosić co najmniej 8 stopni podczas przycinania. Jesienią wykonują regenerujące i odmładzające przycinanie.

Świeże artykuły o ogrodzie i ogrodzie

Optymalny okres dla procedury to od 5 do 15 października. W regionach południowych drzewa morelowe można przycinać w późniejszym terminie - pod koniec października lub nawet w listopadzie, a na północy - we wrześniu. Szczególnie ważne jest, aby przycinać jesienią w ciągu pierwszych 5-6 lat życia drzewa, aby stworzyć odpowiednią koronę. Po tym okresie przycinanie jesienią może być nieregularne - raz na 2-3 lata. Niektórzy ogrodnicy zajmują się tylko przycinaniem wiosennym po usunięciu martwych gałęzi.

Co jest konieczne, aby przyciąć morele jesienią

Morela zwykle kwitnie obficie, po czym powstają liczne jajniki. Są one zlokalizowane na prawie każdej gałęzi w dużych ilościach, a same drzewa nie są w stanie ich kontrolować i zrzucać nadmiar. Dlatego owoce rosną mniej i są mniej jakościowe, ponieważ drzewo po prostu nie ma wystarczającej siły. W konsekwencji gałęzie mogą być łamane, sam krzew staje się podatny na wiele chorób i szkodników.

Również, począwszy od wieku sadzonek, morela szybko rozpoczyna młode pędy z głównego pnia pod wąskim kątem, tym samym ciągnąc cały tułów na długość. Staje się wydłużony i mniej stabilny. Te główne powody prowadzą do potrzeby stworzenia odpowiedniej korony drzewnej, aby zapewnić jej zdrowie i siłę, aby następnie uzyskać dobre zbiory o wysokiej jakości.

Narzędzia do przycinania moreli

W przypadku pełnowartościowej pracy, która jest szczególnie ważna w przypadku starego drzewa, bardzo trudno jest go odciąć, należy przygotować następujące narzędzia:

 1. Nożyce ogrodowe lub nóż;
 2. Secateurs;
 3. Ogród VAR;
 4. Urządzenie do ogrzewania blasku w ogrodzie;
 5. Piła do metalu;
 6. Drabiny.

Posiadanie takich narzędzi znacznie ułatwi pracę, a kształtowanie korony i pomaganie drzewu, nie ma lepszych sposobów prawidłowego rozwoju, niż zapobieganie zagęszczeniu się korony i praca nad jej cięciem. Musisz to zrobić ze zdrową rośliną, gdzie wzrost latem wynosi 40 cm Możesz sprawdzić poprawność opisanych narzędzi do swojego ogrodu na wideo na końcu nagrania.

Tworzą koronę drzewa morelowego, rozpoczynającego się w następnym roku po posadzeniu. Celem przycinania formowania jest uzyskanie mocnej, dobrze oświetlonej korony, a także stymulowanie wzrostu młodych pędów. W procesie przycinania, bezskutecznie rosnące roczne gałęzie są usuwane, reszta jest skrócona.

Drzewo moreli jest wcześnie owocujące. W tym okresie gwałtownie maleje wegetatywny wzrost. Aby utrzymać równowagę pomiędzy wzrostem młodych pędów a owocowaniem, konieczne jest wspomagające (regulujące) przycinanie. O wiele skuteczniejsze jest usuwanie kilku dużych gałęzi podczas przycinania, a nie wielu małych. Tak więc pożądane oświetlenie korony będzie utrzymywać się przez kilka lat.

Podczas odmładzania przycinania usuwaj stare gałęzie drzew, stymulując wzrost młodych. Przede wszystkim całkowicie usuwają rosnące gałęzie, rozcieńczając koronę, po czym gałęzie szkieletu zostają skrócone do pięcioletniego drewna. Apricot jest przedstawicielem południowych regionów w naszych ogrodach i często marznie przez zimę. W takim przypadku konieczne jest przycinanie sanitarne, w trakcie którego usuwa się uszkodzone pędy.

Przycinanie młodej sadzonki moreli w systemie jesień

Formacja korony rozpoczyna się już w sadzonkach moreli: ma tułów i kilka gałęzi pierwszego rzędu. Jeśli drzewo zostanie prawidłowo posadzone, a także zachowa niezbędną ostrożność, morela rozwija się szybko, będzie miała młode pędy (o długości około 1 m) wyrastające z tułowia pod ostrym kątem. W takim przypadku korona jest uformowana niepoprawnie, a gałęzie są delikatne, a zatem wymagane jest przycięcie moreli na czas. Aby zapewnić prawidłowe ukształtowanie korony, należy ją przyciąć na zdrowe sadzonki, młode trawy o długości ponad 40 cm.

Jesienią, w następnym roku po posadzeniu moreli, trzeba przyciąć ćwiartkę bata drzewa.

Na miejscu uprawy moreli na przyszły rok powinny wyrosnąć 3 duże gałęzie, które jesienią należy wyciąć w ten sam sposób. Należy to zrobić tak wcześnie, jak to możliwe, aż do położenia nerek

W trzecim sezonie po posadzeniu korona moreli stanie się sferyczna. Konieczne jest przycinanie wszystkich pędów, które wyróżniają się z ich koron, które zapewnią to samo jedzenie i położyć więcej nerek, a składniki odżywcze nie będą się rozwijać. Słabe boczne gałęzie moreli muszą być owocujące. Aby to zrobić, ich punkty wzrostu trzeba przyciąć.

W czwartym sezonie po posadzeniu moreli konieczne jest regularne odcinanie pędów macierzystych, które rosną znacznie szybciej niż pozostałe. Jest to konieczne w celu zapewnienia równomiernej podaży moreli, a co za tym idzie bogatszych zbiorów. Owocowe gałęzie moreli nie żyją długo, dlatego muszą być usuwane co 2-3 lata.

Przycinanie starych moreli w systemie jesień

Wraz z nadejściem fazy starzenia dokonuje się ulepszonego odmłodzenia drzewa, odcinając gałęzie do poziomu siedmioletniego drewna bez zachowania gałęzi następnego rzędu. Nie skracaj gałęzi w gołych częściach. Przy nieregularnym prowadzeniu przycinania moreli jego korona jest nadmiernie zagęszczana. Na zaniedbanych drzewach zaczynają najpierw rozrzedzać obwód, skracając długość gałęzi półkulistych. Usuń uszkodzone, połamane i cieniowane gałęzie.

Jeśli to nie wystarczy, skróć do 25% niższych gałęzi. Następnie przestawiają się na kurczenie zarastającego drewna owocowego, odrzucając martwe i uszkodzone części. Zdrowe części są zachowane do owocowania. Dojrzałe rozgałęzienia szkieletu pierwszego rzędu usuwa się tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Nie można oszczędzać gałęzi i gałęzi peryferyjnych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie optymalnej średnicy korony. Ograniczenie wymiarów korony uzyskuje się również poprzez przycinanie z przeniesieniem do gałęzi. Ale ten rodzaj przycinania jest dozwolony tylko przed drugą fazą cyklu wegetacyjnego w latach chudych lub po żniwach.

Wiedząc, jak prawidłowo przyciąć morelę jesienią, będzie można prawidłowo uformować koronę drzewa, a następnie nie będzie trzeba ciąć grubych gałęzi, które nie każde drzewo normalnie wytrzyma.

Księżycowy kalendarz sadzenia nasion na rok 2018

Jakie kwiaty sadzić w lutym dla sadzonek?

Cebula na rosnącym parapecie

Sadzonki w ślimakach i pieluchach Julia Minyaeva

Julia Minyaeva to nie tylko urocza kobieta, ale prawdziwy guru na pokładzie i ...

Dodaj komentarz

+ 3 = 4