Nazwa kategorii

Jak prawidłowo zawiesić telewizor na wysokości ściany

Na jakiej wysokości jest telewizor w sypialni?

Po renowacji w sypialni wiele osób aktualizuje sprzęt w tym pokoju. Po zakupie telewizora wiele osób nie wie, jaką ma wysokość, aby ją powiesić. Wszakże z jego właściwej lokalizacji zależeć będzie nie tylko wygoda oglądania, ale także bezpieczeństwo.

Przed podjęciem decyzji, na jakiej wysokości powieszać telewizor w sypialni, najpierw musisz określić miejsce, w którym będzie on zlokalizowany. Wybór miejsca zależy od komfortu oglądania i wysokości, na której będzie zawieszone urządzenie.

Aby określić położenie powinno leżeć na sofie lub łóżku w sypialni w wygodnej i znajomej pozie. Teraz musisz ustalić, na której ściance powinien być zamocowany telewizor, tak aby był wygodny i wygodny w użyciu.

Doświadczeni eksperci twierdzą, że optymalna lokalizacja to punkt wyciągnięty prosto ze środka łóżka do ściany, a wysokość tego punktu zostanie skorygowana później. Dzięki takiemu ustawieniu telewizor będzie dobrze widoczny dla wszystkich osób, które osiedliły się w sypialni, a podczas oglądania nie będzie żadnych niedogodności.

Jeśli urządzenie jest zawieszone w pokoju jednoosobowym lub pokoju dziecinnym, musi być umieszczone na linii ukośnej od środka łóżka. W takim przypadku, nawet podczas skrętu, nie będzie dyskomfortu podczas oglądania, a ekran będzie wyraźnie widoczny z dowolnej pozycji.

Kiedy potencjalne położenie telewizora jest już wybrane, możesz bezpośrednio rozpocząć obliczanie wysokości, przy której należy go naprawić.

Możesz wybrać optymalną wysokość telewizora na ścianie na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy opiera się na zwykłej wygodności oglądania, a drugi oparty jest na zaleceniach lekarskich i zaleceniach producenta.

 • Określ wysokość, gdzie znajdują się uchwyty wsporników, jeśli połóż się w ulubionej pozycji na łóżku, zamknij oczy na sekundę, a potem ostro je otwórz i natychmiast popatrz na ścianę. Punkt, w którym spocznie twoje spojrzenie i będzie środkiem ekranu telewizyjnego. Tak, to jest miejsce, w którym znajduje się główny nawias. Wybierając tę ​​opcję należy rozumieć, że nie bierze ona pod uwagę takich parametrów, jak odległość od łóżka do ściany i wymiary przekątnej ekranu. Wybierając tę ​​metodę, nie możesz być pewien bezpieczeństwa i komfortu swoich oczu podczas oglądania telewizji powieszonej w ten sposób.
 • Druga metoda opiera się na obliczeniach matematycznych i porady lekarza. Optymalna odległość między oczami a urządzeniem z ekranem ciekłokrystalicznym jest przekątna pomnożona przez trzy, a dla ekranów plazmowych ten produkt jest ukośny, a rysunek 4.

Nowe telewizory z panelem LED lub 3D mogą mieć absolutnie dowolny rozmiar przekątnej ekranu, ale inne rozszerzenie, na przykład 720 lub 1080 jednostek. Wysokość mocowania takich telewizorów jest obliczana według specjalnej formuły:

 1. Do telewizorów z rozszerzeniami ekranu 720 jednostek, wysokość mocowania jest równa iloczynowi przekątnej ekranu o współczynnik 2,3.
 2. Do telewizorów z przedłużeniem 1080 jednostek ta wartość jest równa iloczynowi przekątnej o współczynnik 1,6.

Ale przy wyborze wysokości należy również wziąć pod uwagę odległość od łóżka i samego oka do ekranu urządzenia.

Wielu okulistów twierdzi, że minimalna odległość od oczu do telewizora nie może być mniejsza niż jego przekątna, pomnożona przez dwa. To zalecenie jest całkowicie uzasadnione, ale nie bierze pod uwagę rodzaju ekranu tego urządzenia i wielkości jego rozdzielczości. Dlatego ta metoda obliczania odległości od oczu do ekranu ma zastosowanie tylko do starych modeli.

Odległość od oczu do telewizora LCD nie powinna być mniejsza niż suma dwóch przekątnych, a od monitora plazmowego do oczu - nie mniejsza niż iloczyn przekątnej i liczby 3.

Aby oglądać telewizor podłączony do ściany, był nie tylko wygodny, ale także bezpieczny, podczas jego instalacji zaleca się przestrzeganie następujących wskazówek:

 1. Maksymalny kąt odchylenia z ekranu telewizora podczas oglądania nie powinna przekraczać 30 stopni.
 2. Minimalna wysokość od podłogi do instalacji telewizora nie może być mniejszy niż 1 metr. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niezamierzonego podłączenia telewizora i upadku.
 3. Najlepiej umieścić gniazda w odległości nie więcej niż 45 cm od wspornika środkowego.
 4. Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę wysokość mebli, powyżej którego będzie znajdować się gadżet. Minimalna odległość od klatki piersiowej lub podłokietników sofy wynosi 25 cm.
 5. Jeśli to możliwe, lepiej jest zainstalować regulowany wspornik. W razie potrzeby zmieni kąt nachylenia telewizora w zależności od pozycji na łóżku i liczby osób, które będą go oglądać.
 6. Jeśli telewizor jest zainstalowany w sypialni dziecięcej, lepiej nie ograniczać się tylko do jednego wspornika. Najlepiej kupić specjalny stojak na ścianę do telewizora. Ogólnie, wysokość jego instalacji jest wybierana za pomocą dowolnej z metod opisanych powyżej.
 7. Przy zakupie wspornika,, że może wytrzymać ciężar twojego telewizora. Najlepiej kupić wsporniki zaprojektowane specjalnie dla posiadanego modelu telewizora.
 8. Zaleca się okresowe sprawdzanie, jak bezpiecznie telewizor jest zabezpieczony.

Na koniec chciałbym jeszcze raz podkreślić, że prawidłowa wysokość, która powinna być przymocowana do telewizora w sypialni, powinna być wybrana zgodnie ze wszystkimi podanymi parametrami, tj. Wysokością mebli, wielkością pomieszczenia, odległością od ekranu do oczu. Tylko w tym przypadku możliwe jest wybranie prawidłowej i bezpiecznej wysokości dla jej zamocowania.

Po zapoznaniu się z tym artykułem, na jakiej wysokości powinien znajdować się telewizor, włączamy uchwyt do telewizora. Zobacz wideo, aby uzyskać więcej informacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone, 14+

Kopiowanie materiałów na stronie jest możliwe tylko po zainstalowaniu aktywnego linku do naszej strony.

Na jakiej wysokości musisz odwiesić telewizor?

Wysokość, na której telewizor zostanie umieszczony na ścianie, ma bezpośredni wpływ na wygodę oglądania filmów / programów telewizyjnych i innych rzeczy. W takim przypadku wysokość różni się w zależności od pomieszczenia, w którym będzie znajdował się sprzęt.

Zasadniczo odległość między telewizorem a podłogą określa doświadczenie, oparte na preferencjach każdego członka rodziny. Jednak eksperci medyczni zalecają wyrzucenie sprzętu nie niżej i nie wyżej niż 1,35 metra (odległość ta jest mierzona od środka ekranu do podłogi). Według nich to ustawienie jest najbezpieczniejsze dla wzroku, a oczy nie będą się męczyć podczas oglądania.

Na jakiej wysokości musisz umieścić telewizor na ścianie w sypialni

Aby określić, jak powieszać telewizor na ścianie w sypialni, musisz położyć się na łóżku w znajomym miejscu, całkowicie się zrelaksować, zamknąć oczy, a następnie otworzyć je i spojrzeć na lokalizację rzekomej instalacji panelu TV. Obszar, do którego widok natychmiast spadnie, i będzie środkiem ekranu, czyli miejscem, do którego zostanie przymocowany wspornik.

Najważniejszymi czynnikami decydującymi o wysokości umieszczenia telewizora są:

Wysokość mebli tapicerowanych: łóżka, sofa

Lokalizacja miejsca, w którym planujesz oglądać telewizję

Parametry urządzenia

Pożądane jest, aby podczas oglądania kąt odchylenia od środka ekranu wynosił nie więcej niż 30 stopni - jest to najbardziej optymalna wartość.

Rada! Aby oglądać filmy w sypialni zawsze był w połączeniu z maksymalnym komfortem, należy kupić regulowany wspornik, który pozwoli na umieszczenie monitora w miejscu, które będzie najwygodniejsze.

W przypadku montażu telewizora w sypialni, wspornik instaluje się na wysokości 1,5 m od podłogi, a w odległości 0,25 m od niego - blok wylotów.

Na jakiej wysokości musisz powiesić telewizor w kuchni

Będąc w trakcie gotowania, pani może od czasu do czasu tylko patrzeć na ekran i uważnie słuchać tego, co się na nim dzieje. Dlatego standardowa zasada umieszczania "środka ekranu - na wysokości oczu" nie jest tak istotna dla tego pomieszczenia.

Jeśli mówimy o analogowym LCD z matrycą TFT, to w płaszczyźnie poziomej ma on raczej duży kąt widzenia z niewielką zmianą kontrastu, ale w płaszczyźnie pionowej rzeczy nie są tak gładkie, ponieważ nawet przy najmniejszym odchyleniu ekran się ściemnia. Postępując zgodnie z tym, powinieneś powiesić telewizor w odległości od podłogi, na której najczęściej będzie wyglądał.

Jeśli oglądanie odbywa się w pozycji stojącej, idealna wysokość to 1,75 metra, a jeśli siedzisz na fotelach / fotelach - jest znacznie niższy, aby nie patrzeć na ekran od dołu do góry i nie obserwować przyciemnionego obrazu.

Informacje! Zazwyczaj kuchnie nie mogą się pochwalić dużymi rozmiarami, więc wysokie ustawienie telewizora jest jedyną opcją. W takim przypadku należy kupić ruchomy wspornik, który umożliwia zmianę kąta.

Jak powiesić telewizor na ścianie w salonie

Salon to miejsce, w którym wszyscy zbierają się w celu odpoczynku, pysznego obiadu i oglądania telewizji. Dlatego w tym pomieszczeniu bardzo ważne jest, aby telewizor był jak najbardziej komfortowy dla wszystkich w pobliżu. Aby to zrobić, konieczne jest przestrzeganie jednej podstawowej zasady - ekran powinien znajdować się naprzeciwko oczu każdego widza, należy wziąć pod uwagę wysokość sof i foteli, a im wyższe są ich siedzenia, tym wyżej znajduje się monitor.

Istnieją również ogólnie przyjęte parametry do umieszczenia telewizora, to jest: od 0,7 do 1,25 m od podłogi. Ale lepiej oczywiście zastosować wspólną metodę, umieszczając osobę przed planowanym miejscem instalacji (lub "układ" - na przykład kawałek kartonu) i określając dokładnie, gdzie skierowany jest jej bezpośredni widok.

Ale podobnie jak w przypadku sypialni i kuchni, zadanie będzie znacznie prostsze, jeśli kupisz ruchomy uchwyt, który pozwoli ci ustawić pozycję telewizora dla każdego członka rodziny.

Optymalna wysokość instalacji telewizora

Wysokość instalacji telewizora może powodować pewne trudności. Często opinie członków rodziny są różne lub sam gospodarz gubi się w dwóch lub trzech opcjach. W rzeczywistości ścisłe wymagania i reguły nie istnieją na tym koncie, ale istnieje szereg przydatnych zaleceń opartych na badaniach medycznych i technicznych cechach urządzeń. Nie ma znaczenia, ile telewizorów masz w domu, ważne jest, w którym pomieszczeniu planujesz je zainstalować: w sypialni, w kuchni, w salonie. Na podstawie miejsca docelowego lokalu możesz przystąpić do obliczenia idealnej lokalizacji panelu.

W salonie gospodarze zabierają przyjaciół, krewnych, świętują rodzinne wakacje. Krótko mówiąc, tutaj ludzie spędzają więcej czasu, co oznacza, że ​​oglądają telewizję z różnych punktów: z biurka, z krzeseł, z kanapy lub przy stole. Warunkowo, optymalny punkt środkowy ekranu znajduje się w odległości od 70 do 175 cm od podłogi, a w większości przypadków na wysokości 1,2 - 1,4 m.

Co należy wziąć pod uwagę przede wszystkim, co byłoby zrozumiałe na jakiej wysokości powieszać telewizor w salonie?

 • od tego momentu najczęściej będzie to oglądanie telewizji: ze stołu lub z kanapy;
 • przekątna;
 • średni wzrost wszystkich członków rodziny.

Jeśli w przeważającej większości przypadków planujesz oglądać filmy lub programy telewizyjne siedząc na kanapie, wtedy wysokość powinna być mniejsza, jeśli ze stołu jest wyższa. Najbardziej optymalną wysokość można określić tylko przez empirycznie: usiądź na kanapie i spójrz na ścianę, powinieneś być wygodny i wygodny. Lekarze zalecają następujące.

 1. Głowa nie powinna przechylać się do przodu ani do tyłu, co powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa szyjnego.
 2. Odległość od oczu do ekranu powinien być proporcjonalny do przekątnej monitora. Ustanowiony standard to 1: 2 (3), to znaczy, jeśli rozmiar monitora wynosi 100 cm, odległość powinna wynosić od 200 do 300 cm dla paneli LCD, dla zwykłych telewizorów jest o 25% większa.

Zwróć uwagę! Naprzeciwko ludzkiego oka powinien znajdować się środek monitora lub jego górna trzecia część.

Nie można zapominać o tym, że telewizor może mieć negatywny wpływ na widzenie, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W procesie oglądania uczestniczą również części kręgosłupa szyjnego. Dlatego należy wziąć pod uwagę porady ekspertów dotyczące zalecanej odległości od oczu do ekranu.

Często odpowiedź na to pytanie jest sama w sobie, kiedy panel jest wprowadzany specjalna nisza w meblach. Nie zawsze jest to poprawne: dzięki takiemu ustawieniu, wysokość telewizora może być niższa / wyższa niż to konieczne, jeśli kanapa nie spełnia normy, a ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę swój własny wzrost. Nie jest zbyteczne, aby samemu doświadczyć, jak bardzo taka wysokość będzie wygodna. W przypadku dyskomfortu należy dostosować lokalizację.

Instalowanie panelu w sypialni lub pokoju dziecinnym

Wysokość panelu LCD w sypialni zależy od aranżacji i parametrów mebli, idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie telewizora na ścianie, prostopadle do łóżka. W związku z tym wygodnie jest oglądać filmy w pozycji oszusta lub półsiedzącej. Ale dozwolona jest również instalacja równoległa.

Środek ekranu powinien znajdować się naprzeciwko oczu podczas oglądania "siedząc", ale należy zauważyć, że ekran powinien być pochylony o około 30 °. Charakterystyczną cechą monitorów ciekłokrystalicznych jest to, że podczas oglądania pod kątem utrata kontrastu, obraz ciemnieje, co ma negatywny wpływ na widzenie. Przechylanie panelu zapewni bezpośredni widok z pozycji "leżącej" lub "półsiedzącej".

Ważne jest, aby wiedzieć! Aby uzyskać maksymalny komfort, wybierz regulowane uchwyty. Za ich pomocą można zmienić nachylenie panelu lub obrócić telewizor w lewo lub w prawo. Jeśli wyobrażasz sobie małą permutację lub oglądasz filmy w różnych pozycjach, kierunek ekranu może być łatwo dopasowany.

Panele LCD z matrycą TFT mają dość szeroki zakres kąt widzenia, ale czułe na odchylenie pionowe: niska pozycja zwiększa kontrast i przyciemnia ekran, a zbyt duży kontrast - rozjaśnia.

Jeśli chodzi o żłobek, wówczas obliczenie wysokości, na jaką należy powiesić telewizor, polega na wzroście dziecka. Panel powinien wisieć tak, aby podczas gry dzieci nie dotykały go głowami lub rękami, może to zranić dzieci, a także zepsuć kosztowne rzeczy.

Aktywny styl życia młodszego pokolenia polega na oglądaniu telewizji z różnych punktów: z podłogi, z łóżka, zza biurka, a nawet z pozycji stojącej. Dlatego trudno jest obliczyć optymalną pozycję, indywidualna sytuacja pomieszczenia odgrywa tutaj ważną rolę. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kąt nachylenia, tak aby kontrast i przyciemnienie obrazu nie zaszkodziło oczom dzieci i nie tworzy obciążeń kręgosłupa, które w młodym wieku jeszcze nie wyzdrowiały.

Dobrą opcję zakwaterowania w kuchni wybiera się na podstawie jej obszaru i miejsca przeznaczenia. Jeśli pokój jest mały, najprawdopodobniej jest używany do przygotowywania posiłków i jedzenia jednej lub dwóch osób. Tutaj urządzenie często służy jako tło. Przestronna kuchnia może obejmować jadalnię, sofę, krawężnik, co pozwala oglądać programy przez długi czas.

Optymalne miejsca to trzy: na szafce nocnej; na ścianie, gdy wysokość środka telewizora mieści się w zakresie 1,2 m - 1,5 m od podłogi; nad lodówką. Czy mogę umieścić telewizor bezpośrednio na lodówce? Ta okolica ma pewne niuanse. Ważne jest również, aby pamiętać:

 • Panel nie jest zawieszony w pobliżu pieca, piekarnika lub źródeł wody;
 • środek monitora powinien znajdować się naprzeciwko oczu podczas stania, gdy nie należy go oglądać przez dłuższy czas lub z pozycji siedzącej, jeżeli kuchnia jest wyposażona i przeznaczona do odpoczynku;
 • Światło słoneczne z okien tworzy podświetlenia i odbicia na ekranie, tak jak należy je wykluczyć rolowane lub grube żaluzje tekstylne, lokalizacja.

Nie zapomnij o swoich własnych preferencjach i zwyczajach. Takich subiektywnych zadań nie da się rozwiązać wyłącznie na podstawie zaleceń ekspertów i producentów elektroniki. Wysokość telewizora jest zawsze dostosowywana w oparciu o najczęściej oglądane obszary, wzrost osoby, wygodne pozy.

Zanim powiesisz telewizor na ścianie, powinieneś rozważyć wszystkie rodzaje zapięć zalecane przez producenta. W większości przypadków każdy model można kupić wspornik trzech rodzajów:

 • trudne;
 • skłonny;
 • Uniwersalny (obraca się na boki lub w górę / w dół).

Te drugie są najwygodniejsze i najdroższe, pierwsze dwa typy są kupowane, jeśli masz pewność, że w najbliższej przyszłości nie będzie reorganizacji mebli, a planowane położenie telewizora będzie wygodne. Mocny montaż oznacza małą szczelinę dla otworów wentylacyjnych urządzenia - około kilku centymetrów. Telewizor zostanie zainstalowany na stałe, bez możliwości regulacji kąta patrzenia.

Pochylone wsporniki najczęściej kupowane do zainstalowania telewizora w sypialni. Pozwalają one na zmianę pozycji monitora w pionie, jest to wygodne, gdy oglądasz z różnych punktów na przemian: ze stołu, z kanapy lub z podłogi, a także siedząc lub leżąc. Odległość od ściany do panelu wynosi około 10 cm.

Pochylony uchwyt do telewizora

Jeśli planujesz powiesić panel w sypialni lub salonie, zwróć uwagę na uniwersalne zapięcie. Nazwa mówi sama za siebie, użytkownik może ustawić i zmienić zarówno kąt pochylenia, jak i obrócić panel w lewo lub w prawo. Wybierając wspornik tego typu, nie należy oszczędzać zbyt wiele: obecność dużej liczby ruchomych części wymaga doskonałej jakości metalu i śrub, ponieważ ciężar telewizora będzie stale obciążony. Aby uzyskać więcej informacji na temat różnych typów elementów złącznych, zobacz artykuł dotyczący wyboru wspornika.

Uniwersalny wspornik TV

Jak powiesić panel samodzielnie

Jeśli użytkownik zdecydował się odmówić usług specjalistów, możesz samodzielnie powiesić telewizor na ścianie. To będzie wymagało perforator. Ściana z cegły lub betonu jest wystarczająco mocna, aby utrzymać ciężar ponad 30 kg, ale w przypadku płyt gipsowo-kartonowych jest to ograniczenie. Zestaw sprzętu do mocowania części ściennej wspornika jest kompletny, wystarczy zrobić otwór w ścianie i zamocować profil.

Ważne jest, aby wiedzieć! W betonie i cegle otwór wykonuje dziurkacz za pomocą wiertarki do betonu, aw drewnie lub płycie gipsowo-kartonowej wiertło w drewnie.

Po przymocowaniu drugiej części wspornika do panelu i przymocowaniu telewizora do ściany. To kończy instalację, możesz zacząć oglądać film.

Ocena najlepszych telewizorów 2017 roku, zalety i wady optymalnych modeli. Porównanie cen, opis funkcji i cech technicznych telewizorów różnych marek.

Dodaj komentarz

− 1 = 3