Nazwa kategorii

Jak poprawnie pracować z bułgarskim

Jak poprawnie pracować z bułgarskim: instrukcja krok po kroku

Wiedza o tym, jak prawidłowo pracować z bułgarskim, może pomóc w osiągnięciu celu i uratowaniu życia, a także zdrowia. To narzędzie nie toleruje zaniedbania bezpieczeństwa. Producenci podkreślają, że działaniu urządzenia musi towarzyszyć zgodność z instrukcjami.

Obecnie szlifierka kątowa jest znacznie bardziej funkcjonalna niż kilka lat temu, kiedy to narzędzie może być przydatne tylko do szlifowania. Dzisiaj te urządzenia są niezbędne w obróbce metali i budownictwie. Zewnętrznie bułgarski wygląda bezpretensjonalnie, ma cylindryczny korpus, po jednej stronie którego znajduje się rączka, a po drugiej - przystawkę do załączników. To dysze sprawiają, że urządzenie jest wielofunkcyjne. Są mocowane do wrzeciona, a tarcze dodatkowo mocowane są za pomocą nakrętki zaciskowej i kołnierza. Ten środek jest obowiązkowy podczas pracy z opisanym narzędziem.

Po zbadaniu nowoczesnych szlifierek kątowych zauważysz, że są one w stanie sprostać wielu zadaniom, między innymi:

 • polerowanie;
 • szlifowanie;
 • cięcie szkła, płytek, kamienia, sklejki, betonu, cegły i metalu.

Dla każdego rodzaju pracy i materiału należy użyć specjalnego narzędzia ściernego.

Ogólne zalecenia dotyczące pracy z bułgarskim

Aby zrozumieć, jak poprawnie pracować z bułgarskim, powinieneś zapoznać się z szeregiem załączników, między innymi - pędzlami i okręgami. Pierwsze przeznaczone są do polerowania i czyszczenia powierzchni. W takim przypadku można polerować spoiny i oczyścić rdzę z metalu. W zależności od kompozycji różne kręgi mogą być używane do różnych zadań. Niektóre potrafią ciąć ceramikę, a inne nadają się do metalu. Dzięki tym informacjom można zapoznać się z instrukcjami na płycie lub opakowaniu.

Jeśli masz do czynienia z kwestią prawidłowej pracy z bułgarskim, powinieneś wiedzieć, że istnieją różne nie tylko dysze, ale także szlifierki kątowe. Są oni reprezentowani w różnych klasach, wśród których:

Ta ostatnia opcja jest odpowiednia do pracy przez ograniczony czas każdego dnia. Profesjonalna szlifierka kątowa może pracować codziennie przez kilka godzin. Jeśli chodzi o urządzenia przemysłowe, jest to urządzenie, które działa prawie bez zmęczenia. Narzędzia różnią się wyglądem. W ten sposób korpus można uzupełnić o jeden lub dwa uchwyty, a także uchwyty absorbujące wibracje.

Bezpieczeństwo w działaniu bułgarskiego

Przed rozpoczęciem przepływu pracy należy przygotować narzędzie. Aby to zrobić, wybierz i ustaw krąg. Silnik ma pewną moc, wymaga wyboru koła o pewnych rozmiarach. Im mniejszy krąg, tym większa prędkość obrotu jest w stanie utrzymać. Niepoprawne użycie okręgu spowoduje zużycie urządzenia i deformację dysz.

Jeśli myślisz o tym, jak prawidłowo pracować z bułgarskim, aby uniknąć obrażeń, powinieneś wiedzieć, że instrument nie powinien być zainstalowany dyski większe niż te, dla których urządzenie jest przeznaczone. Dysze nie powinny być zdeformowane. Jeśli na kole są pęknięcia lub dziury, powinieneś się ich pozbyć. Nie używaj tych okręgów, które mają odchylenia od oryginalnego kształtu.

Po ustaleniu okręgu narzędzie należy uruchomić i sprawdzić w trybie bezczynności. W ciągu 30 sekund urządzenie pracuje z maksymalną prędkością. Jeśli nie zauważysz dziwnych dźwięków i wibracji, a obudowa ochronna nie dotknie dysku, możesz rozpocząć pracę.

Dość często początkujący mistrzowie domowi zastanawiają się, jak prawidłowo pracować z bułgarskim. Przed rozpoczęciem manipulacji sam operator powinien być przygotowany, w tym celu należy założyć:

 • specjalne ubrania;
 • okulary ochronne lub maska;
 • respirator;
 • gęste rękawiczki.

Operator musi usunąć wszystkie ozdoby, na przykład zegarki i bransoletki, ponieważ można je owinąć wokół koła. Nie możesz rozpocząć pracy, jeśli czujesz się zmęczony lub zatrucia alkoholowe. Używanie brzeszczotów do drewna jest wykluczone podczas pracy ze szlifierką kątową.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe i mocowanie części

Operator musi upewnić się, że w płaszczyźnie cięcia nie ma nikogo. Dopóki dysk się nie zatrzyma, nie wolno zwalniać instrumentu z rąk. Zatrzask nie powinien zostać dotknięty, zanim się nie ochłodzi. W miejscu pracy nie powinny znajdować się łatwopalne przedmioty, a mianowicie:

Jeśli jesteś zainteresowany pytaniem, jak prawidłowo pracować z bułgarskim, powinieneś pomyśleć o bezpiecznym zamocowaniu części. Wszystko, co jest przetwarzane i cięte, musi zostać naprawione. Wyjątkiem są elementy, które pozostaną nieruchome pod wpływem własnego ciężaru, w tym płyty i kamienie. Część może zostać naprawiona w imadle. W przypadku braku takiej możliwości należy skorzystać z pomocy partnera, który naprawi obrabiany przedmiot lub rurę za pomocą klucza. Trzymaj w ręku części do przetworzenia są zabronione.

Wielu właścicieli urządzeń opisanych na pierwszych etapach działania jest zainteresowanych pytaniem, jak prawidłowo pracować z małym bułgarskim. Należy zauważyć, że technika cięcia obrabianego przedmiotu w tym przypadku nie różni się od tej, w której w pracy wykorzystuje się profesjonalne narzędzie. Miejsca pracy należy oczyścić, oznaczyć przedmiot, dopiero po rozpoczęciu pracy.

Sprzęt należy trzymać obiema rękami. W przypadku zakleszczenia okręgu narzędzie nie powinno być wyrwane z rąk. Powinieneś zawsze być gotowy na odwrotny cios, co może spowodować silne nastawienie. Ogólnie rzecz biorąc, odrzut jest jednym z najbardziej niebezpiecznych momentów podczas używania szlifierki kątowej. W takim przypadku gwałtowne gwałtowne wyrzucenie narzędzia występuje, gdy dysk jest zablokowany w obrabianym przedmiocie.

O czym powinienem bez obaw powiedzieć, jak poprawnie pracować z bułgarskim? Gdzie iskry latają w trakcie przeprowadzania tej lub tej manipulacji - to właśnie powinien się opiekować mistrz. Nie powinny spaść na twarz, nogi i ubranie. Ważne jest, aby upewnić się, że przewód zasilający znajduje się poza zasięgiem napędu. Aby przełączyć się na inny obiekt, sprzęt musi być wyłączony i przeciągnięty, aby rozpocząć. W przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej urządzenie musi zostać odłączone od zasilania. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć kwestię prawidłowego działania bułgarskiego - na sobie lub na sobie. Odpowiedź na to pytanie jest następująca: ruch narzędzia i kierunek obrotu dysku muszą się pokrywać. Jednak iskry zamkną znaczniki. Z tego powodu reguły wyzysku są często ignorowane, ale na próżno. W celu wyeliminowania związania tarczy, tarczę należy doprowadzić do pełnego kontaktu z obrabianym przedmiotem przy pełnych obrotach wrzeciona.

Podczas wycinania obrabianego przedmiotu ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad. Linia cięcia musi przejść przez osobę, ale nie spoczywać na niej. Jeśli dochodzi do zablokowania dysku, napęd odrzutowy urządzenia ominie operatora. Ważne jest zapewnienie ochrony za pomocą obudowy. Musi być umieszczony między robotnikiem a okręgiem.

Narzędzia nie trzeba nadmiernie naciskać. Jednostka będzie w stanie poradzić sobie z zadaniami przy użyciu własnej wagi. Wtedy przeciążenie spowoduje pochylenie koła. Włączenie szlifierki kątowej jest wykluczone, gdy tarcza znajduje się w profilu obrabianego przedmiotu. Rozpocznij cięcie profilu od miejsca, w którym przekrój jest najmniejszy.

Należy pamiętać, że podczas cięcia płytek, betonu i kamienia powstanie dużo pyłu. Powinien być chroniony przed oddychaniem. Niektórzy producenci produkują obudowy z dyszą do odkurzacza. Zablokuj pojemnik na kurz i wodę, kierując strumień w miejscu cięcia. Jeśli potrzebujesz pracy przy otwieraniu ściany, powinieneś być przygotowany na to, że runda może uzyskać armaturę, rurę lub kabel. To z pewnością będzie przyczyną powrotu. Aby uniknąć obrażeń, należy trzymać się z dala od linii zmiany wyposażenia.

Nawet przed nabyciem sprzętu opisanego w tym artykule, powinieneś nauczyć się wszystkiego, jak poprawnie powinien działać bułgarski. Dotyczy to nie tylko instrukcji obsługi instrumentu, ale także dźwięku towarzyszącego pracy urządzenia. Musi być poziom; upewnij się, że warto, wkładając dysk. Nadmiar dźwięków i wibracji podczas pracy, którą słyszysz i czujesz, nie powinien. Dźwięki bawełny, obce zapachy i ogrzewanie obudowy są wykluczone. Jeśli takie znaki zostały zauważone przez ciebie, to narzędzie jest lepiej wymieniane.

Bezpieczna praca bułgarskiego

Konsekwencje nieregularnej pracy bułgarskiego

Obudowa ochronna i gogle - obowiązkowe warunki bezpiecznej pracy. Dwie najważniejsze zasady, których należy ściśle przestrzegać - nie można pracować z bułgarskim z usuniętą osłoną i bez okularów. Iskry, cząstki ścierne, szczątki i łuski są nieodłącznymi towarzyszami podczas pracy z szlifierką kątową. Robienie tego w oku może prowadzić do obrażeń.

Iskry iskier od bułgarskiego

Okulary lub zastępująca je maska ​​muszą być typu zamkniętego. Iskry i odłamki latają po złożonej trajektorii i potrafią latać za szkłami lub maską, jeśli są otwarte z boku. Nieźle, jeśli maska ​​będzie miała siatkę bezpieczeństwa, ponieważ uderzenia gruzu w koło mogą być tak silne, że niezbrojona maska ​​nie wytrzyma uderzenia.

Okulary ochronne i maska

Idealna opcja ochrony podczas pracy z bułgarskim

Osłona ochronna jest pierwszą barierą stojącą pomiędzy operatorem i obracającą się w dużym kółku prędkości. Zniszczenie tego ostatniego jest dość częstym zjawiskiem. Wielu, którzy mniej lub bardziej regularnie korzystają z bułgarski, przynajmniej raz, ale w obliczu tego. Częściej, zniszczenie okręgu występuje, kiedy jest ono zaciśnięte w szczelinie.

Obudowa ochronna jest zainstalowana w taki sposób, że iskry i drzazgi nie są uwalniane po stronie operatora. Poniżej znajdują się obrazy, które wyraźnie pokazują, w jaki sposób osłona chroni operatora w przypadku zawinięcia się koła podczas obrotu. Widać wyraźnie, że sektor rozpraszania fragmentów jest ustalany przez otwór w obudowie.

Rozbudowa odłamków dysku bułgarskiego

Na końcu artykułu znajduje się wideo z tego eksperymentu.

Montaż obudowy musi zapobiegać spontanicznemu obrotowi. Ponieważ w niektórych przypadkach nie jest to niewygodne w pracy z obudową, jego usunięcie z narzędzia jest niedopuszczalne. W przeciwnym razie operator nie jest odporny na najbardziej nieprzyjemne konsekwencje.

Inne środki ochrony indywidualnej. Oprócz okularów do obowiązkowego wyposażenia ochrony osobistej podczas pracy z bułgarskim, należy również uwzględnić rękawiczki lub rękawiczki. Ręce znajdują się blisko wirującego koła i muszą być chronione przed iskrami, cząstkami ściernymi i fragmentami metalu. Najlepiej chronić ręce gęste skórzane rękawiczki, bawełna nie może służyć jako niezawodna ochrona przed iskrami.

Maska przeciwpyłowa lub maska ​​są używane, jeśli materiały kamienne są przetwarzane bez użycia urządzeń odciągowych.

Ubrania nie powinny być szerokie i dobrze schowane. Zwisające części można dokręcić za pomocą obracającego się koła.

Niedopuszczalne jest instalowanie na bułgarskim kręgu o większych rozmiarach niż te, do których jest przeznaczony. Szlifierki kątowe małych rozmiarów mają większe prędkości obrotowe niż maszyny o dużych rozmiarach. Kręgi o dużych średnicach (zarówno nowe, jak i poprzednie, o zmniejszonej średnicy) nie mogą wytrzymać dużych prędkości i zapaści. Jest to tym bardziej niebezpieczne, ponieważ aby zainstalować duże koło, trzeba zdjąć osłonę ochronną. Ponadto, zbyt duże obciążenie z obracania dużego koła powoduje większe zużycie łożysk i zmniejsza trwałość narzędzia.

Niedopuszczalne jest instalowanie na bułgarskim kręgu o większych rozmiarach niż te, do których jest przeznaczony.

Nie można również używać uszkodzonych kółek: z pęknięciami, wiórami i dziurami, mającymi odchylenia od okrągłości lub płaskości. Może to doprowadzić do odwrotnego uderzenia i ostatecznego zniszczenia koła, tworząc sytuację traumatyczną.

Jednym z najważniejszych wymogów bezpieczeństwa podczas pracy z bułgarskim jest niedopuszczalność używania pił do drewna w ESM. Ze względu na ekstremalne niebezpieczeństwo powinno to być absolutnie wykluczone. Historia wyzysku Bułgarów jest pełna tragicznych faktów, które wynikały z zainstalowania dla nich brzeszczotów na drewnie.

Nie można umieścić brzeszczotów na bułgarskim drzewie

Wynika to z faktu, że drzewo jest heterogenicznym materiałem, w którym występują węzły mogące prowadzić do odwrotnego uderzenia. Można złapać i paznokcie. Ponadto szlifierka ma bardzo dużą prędkość, a brzeszczot szybko staje się tępy.

Po zainstalowaniu narzędzia należy sprawdzić działanie młynka na biegu jałowym przez co najmniej 1 minutę przy maksymalnej prędkości obrotowej. W takim przypadku koło powinno obracać się swobodnie, nie dotykając obudowy ochronnej, a wibracje nie powinny przekraczać normalnych wartości.

Mocowanie przedmiotów obrabianych

Podczas układania przedmiotu należy wykluczyć jego zginanie w strefie skrawania, zwłaszcza jeśli przecina on cięcie. W takim przypadku prawie nieuniknione jest zaciśnięcie koła podczas cięcia i odwrócenie uderzenia. Prawidłowo ułożony kęs powinien mieć przystanki w strefie cięcia i na krawędziach.

Prawidłowe (po lewej) i złe (po prawej) cięcie bułgarski

Bułgar musi być mocno trzymany obiema rękami. Jest to podstawowy wymóg, który musi zostać przeprowadzony rygorystycznie. Jeśli zachowanie narzędzia jest wystarczająco niezawodne, nawet skok powrotny nie spowoduje dużego przesunięcia narzędzia lub wyrwania go z ręki.

Konieczne jest, aby pozycja ciała była stabilna, bez możliwości zachwiania równowagi.

Przewód zasilający powinien znajdować się z dala od obracającego się koła. W przeciwnym razie może zostać przycięty lub przechwycony przez dysk. Oba stwarzają niebezpieczną sytuację - zwarcie i nagłe zatrzymanie dysku z przesunięciem narzędzia.

Przewód zasilający musi znajdować się z dala od kratki roboczej

Nie można zwolnić szlifierki kątowej z rąk, dopóki obrót koła całkowicie się nie zatrzyma - aby zapobiec obracaniu się kółka jakichkolwiek obiektów lub powierzchni nośnej.

Przechodząc z jednej stacji roboczej do drugiej, należy wyłączyć to narzędzie. Obracający się okrąg może chwytać ubrania lub dotykać obcych obiektów.

Jeśli podczas pracy wystąpi awaria zasilania, należy wyłączyć żarówkę, aby po wznowieniu zasilania jej niekontrolowany start nie nastąpił.

Podczas pracy tarcze tnące i ściernice stają się bardzo gorące, nie dotykaj ich, dopóki nie ostygną.

Wszyscy obcy powinni znajdować się w bezpiecznej odległości od miejsca pracy - tak, aby iskrzenie i cząstki ścierne - oraz w razie wypadku i odłamków koła - nie mogły spowodować szkód.

Cięcie bułgarskie. Aby wprowadzić koło w styczność z materiałem, konieczne jest pełne obroty wrzeciona, w przeciwnym razie koło może zostać zatrzaśnięte.

Producenci Bułgarów jednoznacznie zalecają cięcie w taki sposób, aby kierunek ruchu narzędzia i obrót okręgu pokrywały się. W tym przypadku wykluczona jest możliwość niekontrolowanego wyjścia koła z gniazda.

Kierunek cięcia bułgarskiego

Być może to właśnie ten wymóg bezpieczeństwa jest najczęściej naruszany przez użytkowników. Faktem jest, że za pomocą takiego narzędzia strumień iskier wylatujących spod okręgu ukrywa znacznik, co uniemożliwia prowadzenie koła wzdłuż zamierzonej linii. Dlatego wielu użytkowników celowo narusza wymogi bezpieczeństwa, prowadząc cięcie w kierunku przeciwnym do obrotu koła. W tym przypadku iskry nie zasłaniają oznakowania i wygodniej jest zachować dokładne cięcie. Niemniej jednak, prawidłowe działanie młynka zakłada, że ​​narzędzie jest utrzymywane w taki sposób, że kierunek ruchu pokrywa się z kierunkiem obrotu koła.

Podczas cięcia ważne jest, aby zapewnić prawidłową pozycję bułgarskiego. Linia cięcia musi przechodzić przez operatora, a nie opierać się o niego. W takim przypadku, gdy koło zostanie zablokowane, ruch reaktywny narzędzia również przejdzie na bok.

Pokrywa ochronna musi znajdować się między kołem a operatorem. Tylko w tym przypadku zapewnia niezawodną ochronę.

Podczas cięcia należy unikać silnego nacisku na bułgarski. Konieczne jest umożliwienie inwentaryzacji cięcia "na własną rękę". Przeciążenie powoduje, że koło się kręci i blokuje niebezpieczeństwo z odwrotnym uderzeniem. Zadaniem operatora jest korygowanie postępów przyrządu, lekkie naciskanie go w miejscach, w których jest to konieczne.

Podczas cięcia profili cięcie musi zaczynać się od najmniejszego przekroju.

Nie włączaj narzędzia, jeśli koło znajduje się w przecięciu.

Szlifowanie z bułgarskim. Nie używaj zbyt cienkich tarcz tnących do szlifowania. Nie należy szlifować powierzchni bocznej tarczy tnącej, która nie jest przeznaczona do pracy. Koła nie są zaprojektowane do znacznych sił bocznych i mogą się złamać. Szlifowanie powinno odbywać się przy krawędzi koła przechylonej pod kątem od 15 do 40 stopni względem płaszczyzny szlifowania. W tym samym czasie narzędzie porusza się z umiarkowanym naciśnięciem do przodu i do tyłu. Podczas rozpoczynania nowej tarczy, nie należy obsługiwać narzędzia w kierunku (B), w przeciwnym razie zostanie ono przecięte na przedmiot obrabiany. Po zaokrągleniu krawędzi dysku można go używać zarówno w kierunku (A), jak iw kierunku (B).

Cięcie bułgarskiego betonu, płytek, kamienia. Cięcie betonu, płytek lub kamienia musi odbywać się za pomocą specjalnych kręgów zaprojektowanych do pracy z tymi materiałami. Podczas cięcia tych materiałów powstaje dużo pyłu, który jest szkodliwy dla zdrowia. Osłony w celu usunięcia kurzu stworzyły bardziej zamkniętą osłonę ochronną z dyszą do podłączenia odkurzacza.

Domowy kaptur do młynka z dyszą do podłączenia odkurzacza

Jeśli nie można zorganizować odsysania, należy zastosować respirator z filtrem klasy P2. Możliwe jest również tłumienie kurzu za pomocą strumienia wody skierowanego na cięcie, należy zastosować wentylację pomieszczenia.

Należy zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu odcinków ścian, w których mogą znajdować się różne rurociągi, kable elektryczne i osprzęt. Jeśli uderzą w płytę, może wystąpić odrzut. Uszkodzenie otaczających przewodów elektrycznych może spowodować zwarcie, przypadkowe przecięcie gazociągu może doprowadzić do wybuchu. Zanim zaczniesz pracę w nieznanych miejscach, musisz się ich nauczyć do komunikacji.

Wzmocnienie w ścianie żelbetowej

Dźgnięcie w plecy. Głównym zagrożeniem w pracy bułgarskiego jest skok powrotny - ostry i nagły wyrzut narzędzia w wyniku zaklinowania wirującego koła w obrabianym przedmiocie. W tym przypadku okrąg jest często niszczony.

Zgodnie z prawami fizyki ruch dyszy instrumentu następuje w kierunku przeciwnym do obrotu dysku. Odrzut jest zwykle wynikiem błędu operatora. Aby temu zapobiec lub uniknąć poważnych konsekwencji w razie jego wystąpienia, niektóre środki ostrożności pomogą:

 • Należy mocno trzymać narzędzie obiema rękami. W tym celu należy użyć standardowych uchwytów.
 • Ciało powinno być w stabilnej pozycji. Pomoże to oprzeć się sile skoku powrotnego.
 • Konieczne jest trzymanie się z dala od miejsca, w którym instrument zostanie przemieszczony podczas uderzenia w tył. Jeśli koło odcinające jest "samoistnie", w przypadku suwu powrotnego, elektronarzędzie może odbijać się prosto na operatora.
 • Podczas pracy na narożnikach i ostrych krawędziach należy zachować szczególną ostrożność i być przygotowanym na ewentualne odrzucenie narzędzia. Szczególnie często kopnięcie powrotne występuje na końcu cięcia, kiedy ostatni zwornik, który łączy oddzielne części obrabianego przedmiotu, jest cięty. W tym przypadku, w celu uniknięcia wstecznych uderzeń, zaleca się, bez usuwania cięcia do końca, usunąć kółko i delikatnie przeciąć zworkę z drugiej strony.
 • Podczas zacinania odłącz narzędzie i wyjmij je z cięcia.

Specjalne wymagania bezpieczeństwa. Zasady pracy z bułgarskim zakładają spełnienie szeregu wymagań, które choć nie dotyczą bezpośrednio samych operacji cięcia i szlifowania, są jednak bardzo ważne.

W pobliżu obszaru roboczego nie powinny znajdować się łatwopalne ciecze i gazy, materiały palne: paliwo, rozpuszczalniki do lakieru, szmaty itp.

Konieczne jest usunięcie materiałów i produktów, które mogą cierpieć z powodu iskier i rozprysków, w szczególności plastiku i zwykłego szkła, po których iskry pozostają nietknięte po uderzeniu iskier. Jeśli nie możesz ich usunąć, musisz zatuszować odpowiedni materiał (na przykład mokrą ścierkę).

Podczas używania bulgarka w wilgotnym pomieszczeniu lub na wolnym powietrzu w warunkach dużej wilgotności, konieczne jest podłączenie go przez RCD, aby zapobiec porażeniu prądem elektrycznym.

Nie można ufać, że praca z USM jest dla nieznajomych, jeśli nie ma pewności, że posiadają wystarczające kwalifikacje do bezpiecznej pracy. Należy również wykluczyć dostęp do bułgarskich dzieci.

Eksperyment rozpraszania fragmentów koła podczas pracy z bułgarskim

Wskazówki: jak prawidłowo pracować "bułgarski" i bezpieczeństwo w pracy

Kilka uwag na temat prawidłowej pracy "Bulgarian9raquo;: zasady i przydatne porady

Niezwykle ważne jest, aby mieć pojęcie, jak poprawnie pracować "Bulgarian9raquo; podczas wykonywania najpowszechniejszej operacji tego narzędzia - cięcia metali i innych odpowiednich materiałów (cegły, betonu, kamienia naturalnego lub sztucznego itp.). Znajomość zasad pozwala na maksymalne bezpieczeństwo operatora, a także gwarantuje wysoką efektywność pracy.

Uwaga, proszę! Praca "Bulgarian9raquo; - bardzo niebezpieczne narzędzie, które musi być używane z niezwykłą ostrożnością, biorąc pod uwagę zasadę działania i możliwe negatywne okoliczności!

Funkcje i funkcje "Bulgarians9raquo;

Dla przytłaczającej większości ludzi narzędzie przeznaczone do cięcia różnych materiałów jest znane jako "bułgarskie9raquo ;, chociaż słusznie nazywa się to UWM, czyli szlifierką kątową. Szlifierka kątowa została opracowana przez firmę "Akkerman and Schmidt" (obecnie znana jako Flex) w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Dlaczego "Bulgarian9raquo;? Tak, ponieważ pod koniec ubiegłego wieku w ZSRR dostarczono USM firmy Sparky, której siedziba znajduje się na terytorium Bułgarii. Oczywiście modele początku i połowy ubiegłego wieku, przeznaczone wyłącznie do szlifowania, nie były zadowolone z łatwości obsługi. Obecnie do pracy "Bulgarian9raquo; znacznie łatwiej: nowoczesne modyfikacje mają szerokie możliwości praktyczne i przemyślany design. To narzędzie jest szczególnie pożądane w branży metalowej i budowlanej.

Zanim nauczysz się, jak prawidłowo ciąć "Bulgarian9raquo; musisz zrozumieć jego cechy konstrukcyjne. Narzędzie nie jest szczególnie skomplikowane i składa się z wrzeciona, na którym zamocowane jest takielunek (w szczególności tarcze do szlifowania i cięcia) oraz cylindrycznego korpusu, który może mieć jeden lub dwa uchwyty. Różnorodność w wykonaniu "Bulgarian9raquo; Operacja jest spowodowana obecnością różnych załączników, które umożliwiają wykonywanie następujących zadań:

 • cięcie wszelkiego rodzaju materiałów, od różnych metali i stopów po materiały kompozytowe, cegłę, beton, kamień naturalny i sztuczny itp .;
 • szlifowanie i wszelkiego rodzaju operacje czyszczenia.

Ważne! Właściwa praca to "Bulgarian 9raquo; Konieczne jest bezpieczne zamocowanie oprzyrządowania do wrzeciona za pomocą nakrętki zaciskowej i kołnierza.

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, wymienne załączniki dla "Bułgarskiego 9raquo; są wykonane w postaci kółek (brył lub płatków) lub pędzli. Aby osiągnąć pożądany wynik, należy dokładnie przestudiować przeznaczenie dyszy. Na przykład istnieje wiele rodzajów okręgów o różnych składach, z których niektóre są przeznaczone do przetwarzania wyrobów ceramicznych, a inne są używane do cięcia metali. Jeśli chodzi o szczotki, są one używane do czyszczenia powierzchni, obróbki spawów po spawaniu, a także usuwania osadów korozyjnych.

Należy pamiętać, że wszyscy "Bułgarzy" 9raquo; są podzielone na trzy typy:

 • profesjonalny - ma duży zapas mocy i nadaje się do codziennego użytku w celach zawodowych (mniej więcej 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu);
 • gospodarstwo domowe - przeznaczone są do rzadkiego wykonywania prostych prac (od czasu do czasu coś do zrobienia w garażu lub, na przykład, w kraju);
 • przemysłowe - najbardziej odporne na obciążenia operacyjne i zdolne do funkcjonowania przez długi czas, jednak koszt mają odpowiedni.

Istnieją również różnice w cechach konstrukcyjnych instrumentu: "Bulgarians9raquo; może być wyposażony w uchwyty obrotowe i pochłaniające wibracje (z reguły dotyczy to modeli profesjonalnych). Możliwe jest wybranie optymalnej modyfikacji, w zależności od warunków i celów użytkowania, a także osobistych preferencji.

Jak poprawnie działać "Bulgarian9raquo; bez ryzyka dla zdrowia?

Zadaniem o pierwszorzędnym znaczeniu dla tych, którzy zamierzają korzystać z USM, jest wybór i instalacja koła. Należy wziąć pod uwagę, że istnieje zależność pomiędzy średnicą dyszy a mocą silnika narzędzia. Oznacza to, że do wykonywania pracy z dużym kołem potrzebny jest mocniejszy silnik, ponieważ w przeciwnym razie nie zapewni on wymaganej częstotliwości obrotowej pod obciążeniem. Informacje na temat maksymalnej średnicy użytych narzędzi muszą być podane w instrukcji obsługi szlifierki kątowej.

Uwaga, proszę! Użycie tarcz ściernych o średnicy większej niż ta, dla której to "bułgarskie" 9 raquo, stanowi ogromne zagrożenie dla operatora i może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci.

Nie można używać uszkodzonych okręgów, więc jeśli właściciel znajdzie dziury, nierówności, pęknięcia i inne usterki na zestawie, należy go natychmiast wyrzucić.

Gdy koło jest bezpiecznie przymocowane do wrzeciona, możliwe jest uruchomienie "bulgarka9raquo; pusty, aby sprawdzić poprawność jego funkcjonowania. Aby to zrobić, narzędzie jest podłączone do zasilania i włączone dla maksymalnej liczby obrotów. Jeśli nie wykryjesz żadnych odchyleń (obcych dźwięków, nadmiernych wibracji itp.), Możesz zacząć pracę. Podczas sprawdzania warto również upewnić się, że tarcza ścierna nie ociera się o osłonę ochronną.

Jak prawidłowo wyciąć "Bulgarian9raquo;: biorąc pod uwagę podstawowe zasady pracy, szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie bezpieczeństwa osobistego. Niektórzy uważają, że aby wyeliminować wszystkie niebezpieczeństwa, wystarczy osłona ochronna, aby przeciąć metal, ale tak nie jest. W istocie znacznie zmniejsza ryzyko przenikania gorących cząstek przetworzonego materiału na odzież i ludzką skórę, ale nie gwarantuje pełnej ochrony. Odpowiednio, dodatkowo podczas pracy z "Bulgarian9raquo; Operator powinien używać maski oddechowej w celu ochrony dróg oddechowych, rękawic i odzieży wykonanej z gęstego materiału, okularów lub maski, aby zapewnić bezpieczeństwo oczu.

Jak korzystać z bułgarskiego: pracując z USM, musisz przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa. Tego nie możesz zrobić w żadnym wypadku:

 • umieszczać łatwopalne przedmioty i substancje (paliwo, szmaty, substancje rozpuszczające itp.) w bezpośrednim sąsiedztwie "Bulgarians 9raquo ;;
 • rozpocznij cięcie bez dbania o apteczkę pierwszej pomocy: narzędzie ma zwiększone ryzyko urazu, więc lepiej być bezpiecznym;
 • dotykać kółkami i innym sprzętem rękami, aż do momentu, gdy ich obrót się całkowicie zatrzyma;
 • wydawanie "bułgarskiego 9raquo; aż koło całkowicie się zatrzyma;
 • znajdować się w płaszczyźnie obrotu koła;
 • naprawić i użyć narzędzia nieprzeznaczonego do USM, na przykład brzeszczotów do drewna;
 • rozpocznij pracę "Bulgarian9raquo ;, nie upewniając się, że szczegóły ubrań, biżuterii, pomocniczych elementów wyposażenia itp. są starannie zamocowane i nie obracają się na platformie podczas obracania;
 • używać urządzenia w stanie zmęczenia lub odurzenia, a także pod wpływem leków i innych substancji, które powodują senność, zaburzenia koordynacji, wolniejszą reakcję itp.

Kolejny ważny wymóg prawidłowego działania "Bulgarians9raquo; jest niezawodnym zamocowaniem obrobionych części (jednak przedmioty, które są wystarczająco ciężkie, aby zapewnić stałą pozycję, nie wymagają dodatkowego mocowania). Mocowanie można wykonać za pomocą zacisków lub zacisków: ważne jest, aby pamiętać, że przedmiot obrabiany należy zamocować tylko z jednej krawędzi, ponieważ zapięcie dwoma krawędziami z pewnością doprowadzi do "podjadania" 9raquo; koło i wsteczny wpływ.

Jak prawidłowo wyciąć "bułgarski9raquo;

Prace bułgarskiego można rozpocząć pod następującymi warunkami:

 • w pobliżu miejsca pracy nie ma obcych;
 • przestrzeń robocza jest maksymalnie oczyszczona z ciał obcych;
 • element obrabiany jest pewnie zamocowany;
 • Koło ścierne jest prawidłowo zainstalowane na wrzecionie i mocno zamocowane;
 • nie wykryto usterek podczas weryfikacji EWM.

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest potrzeba bezpiecznego trzymania instrumentu w dłoniach. Wychwyt powinien być nie tylko silny, ale także wygodny, aby wykluczyć utratę "Bułgarów9raquo; Z rąk, gdy dysk jest zwolniony lub zablokowany. Niebezpieczeństwo odrzutu polega na tym, że dzieje się to niespodziewanie i nagle, więc pracownik musi podjąć dodatkowe wysiłki, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Przyjęcie stabilnej pozycji ciała zasługuje na szczególną uwagę. Drugim ważnym punktem jest kierunek emisji iskier: początkujący mistrzowie zwykle starają się skierować swój przepływ z dala od siebie, co jest dość logiczne, ale błędne, ponieważ w przypadku zakleszczenia EWM poleci prosto do operatora. Dlatego niezależnie od tego, jak może to brzmieć paradoksalnie, powinieneś pracować z iskrami na sobie i aby nie powodowały one niedogodności, powinieneś nosić odpowiednie ubranie i rękawiczki.

Wykonując prace bułgarskiego, należy przestrzegać takich podstawowych zasad:

 • Kabel sieciowy należy umieścić tak daleko, jak to możliwe od okręgu, tak aby nie został przypadkowo przecięty;
 • za każdym razem, przesuwając obrabiany przedmiot lub zmieniając obrabiany przedmiot, konieczne jest wyłączenie "bułgarskiego 7raquo;
 • wskazane jest, aby nie używać instrumentu w przypadku awarii zasilania;
 • Rozpocznij leczenie powinno nastąpić dopiero po zakończeniu przetaktowywania koła, a narzędzie osiągnie maksymalną prędkość.

Według producentów USM, odpowiadając na pytanie, jak prawidłowo obsługiwać "bułgarski", najważniejsze jest to, że kierunek ruchu narzędzia pokrywa się z kierunkiem obrotu koła. Jest jednak jeden niuans: czasami w takiej sytuacji staje się nieodróżnialnym znacznikiem, z powodu tego, co wielu nie bierze pod uwagę tej porady dotyczącej operacji, co pogarsza jakość cięcia.

Oto kilka ważniejszych wskazówek dla każdego, kto zamierza wyciąć "bułgarski9raquo; i chce to zrobić dobrze.

 1. Wysokie ryzyko odrzutu występuje podczas cięcia ścian, co wynika z obecności rur, wzmacniania i osadzania elementów i kabli wewnątrz powierzchni, kontaktowania się z nimi, koła mogą odbijać się. Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń można tylko odejść od linii prawdopodobnego odbicia "Bulgarians9raquo;.
 2. Przy pracy z kamieniem betonowym, ceglanym, naturalnym lub sztucznym i innymi podobnymi materiałami konieczne jest stosowanie respiratora z powodu obfitego tworzenia się pyłu. Zanieczyszczenie powietrza w walce może być wykonane za pomocą specjalnych obudów z przyłączem do odkurzacza.
 3. Aby ochronić osobę przed lataniem spod koła iskier, obudowa ochronna musi znajdować się pomiędzy robotnikiem a kołem.
 4. Przede wszystkim przecinaj miejsca o najmniejszym przekroju.
 5. Nie powinieneś wywierać dużej presji na "Bulgar9raquo; w procesie pracy: nie przyspieszy to procesu, ale zwiększy zużycie narzędzia i znacznie skróci żywotność narzędzi ściernych.

Dodaj komentarz

54 − = 52