Jak prawidłowo sadzić tulipany

Kiedy i jak sadzić tulipany: podstawowe zasady i błędy

Najbardziej odpowiedni okres do sadzenia tulipanów

Zasady sadzenia cebulek tulipanów

 1. Wybór miejsca do lądowania. Tulipany wolą słoneczne miejsce. W półcieniu rozkwitają, jeśli gleba jest wystarczająco nawożona i krucha. Silny ostry wiatr nie lubi roślin. Jeżeli miejsce, w którym masz zamiar kwietnik z tulipanów, skłonnej do stagnacji wody, powinny być na dnie otworów lub bruzd wypełnić piaskiem lub drobnym żwirem. Będzie to naturalny drenaż, nie pozwoli zgnić żarówek.
 2. Przygotowanie gleby. Rośliny roślinne najlepiej na łożu z lekką piaszczystą gliniastą ziemią. Ziemia powinna być gotowa do końca sierpnia. To musi być wykopane na głębokość łopaty, nawożenie humus, kompost i superfosfat. Przeciwwskazane w świeżych gnojowicy, powodując choroby grzybowe lub gnicie bulw. Tulipany wchłaniania substancji odżywczych w pobliżu systemu korzeniowego, ponieważ można dokonać superfosfatu na sadzenie pod każdym żarówki. Przydatne będzie stosowanie popiołu drzewnego w proporcji szkła na metr kwadratowy. Zbyt gęsta ziemia może zostać złagodzona przez dodanie piasku.
 3. Wybór żarówek. Jeśli materiał do sadzenia nie rośnie na własnym łożu kwiatowym i trzeba go kupić, najlepiej zrobić to zaraz po wykopaniu. To jest koniec lipca, początek sierpnia. Po wydaniu pieniędzy na żarówki, ogrodnik upewni się, że są odpowiednio przechowywane przed sadzeniem w ziemi. Leżąc przez kilka miesięcy w magazynie lub na półce sklepowej, gdzie nie zawsze jest odpowiedni mikroklimat, mogą wyschnąć i umrzeć.
 4. Materiał do sadzenia powinien być gęsty, równomiernie barwiony, bez widocznych plam i uszkodzeń mechanicznych, dobrze wysuszony. Przed posadzeniem cebulek należy namoczyć przez około dwie godziny w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Jeśli nie ma czasu na profilaktykę, wystarczy zrzucić tę manganową studnię do sadzenia. Duże cebule i niemowlęta powinny być sadzone oddzielnie od siebie. Dzieci zasadzone jesienią na następny rok jeszcze się nie zakwitną.
 5. Głębokość lądowania. Zależy od żarówki i jest w przybliżeniu równy jej trzyczęściowemu rozmiarowi. To około 10-15 centymetrów dla dużych cebulek, 5-7 dla dzieci. Żarówki można sadzić zarówno w studniach, jak i rowkach. W drugim wariancie sadzenia konieczne jest wybranie materiału do sadzenia o tym samym rozmiarze dla każdego indywidualnego rowka. W przypadku cebulek tulipanów bardzo ważne jest przestrzeganie prawidłowej głębokości sadzenia, a przy różnej wielkości głębokość rowka jest prawie niemożliwa do określenia.
 6. Odległość między cebulkami podczas sadzenia. Zależy od wielkości samej żarówki. Zwykle wynosi to około 10-15 centymetrów. Dzieci można sadzić kuchnee. Jeśli lądowanie odbywa się w rzędach, odległość między nimi wynosi 30-35 centymetrów. Nie trzeba brać ruletki ze sobą do ogrodu: ta odległość jest równa wysokości łopaty bagnetowej.
 7. Podlewanie. Przed sadzeniem, przygotowane dołki lub rowki powinny być dobrze rozlane wodą. Możesz podlewać rośliny po posadzeniu, aby ziemia lepiej przykrywała cebulki. Ale najpierw trzeba wyrównać grzbiet w rzędzie, aby woda nie kumulowała się w nacięciach.
 8. Przygotowanie do zimy. Chociaż tulipany są bylinami, co oznacza, że ​​są przystosowane do zimowania, powinny być chronione, jeśli zima jest zimna. Do tych celów użyj próchnicy, torfu, opadłych liści. Ponadto pod takim "płaszczem 9raquo; ziemia nie pęka pod wpływem zmian temperatury, a sama temperatura będzie bardziej wyrównana, co będzie miało korzystny wpływ na wzrost roślin.

Błędy w sadzeniu tulipanów i jak ich unikać

 • Czas lądowania jest za późno. Późno posadzone rośliny nie będą miały czasu na przygotowanie się do zimy, aby się zakorzenić. Wiosną wejdzie, najprawdopodobniej, chory i nie zakwitnie, bo stanie się znacznie później. Jeśli tulipan jest "opóźniony" 9raquo; z początkiem kwitnienia do czerwca nie można nawet podziwiać kwiatów. Osobliwością tej rośliny jest to, że w temperaturze powyżej 25 stopni wegetacja zatrzymuje się, szypułka umiera.
 • Zła głębokość sadzenia. Bardzo ważne jest utrzymanie wymaganej głębokości sadzenia. Jeśli żarówka jest wyższa niż zalecana głębokość - nie może znosić zimowego chłodu. Głębsze kopanie obfituje w fakt, że wiosną roślina będzie spóźniona wraz z początkiem wegetacji.
 • Sadzenie chorych lub uszkodzonych cebulek. Materiał do sadzenia musi być w doskonałym stanie. Jeśli tulipany nie zostaną kupione, ale wyhodowane i wykopane we własnym ogrodzie, warto uważnie przejrzeć każdą żarówkę. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do jego jakości i zdrowia, powinieneś wyrzucić taki materiał bez litości. Chora bulwa nie zdobi ogrodu kwiatowego, ale tylko go zaszkodzi, infekując resztę materiału nasadzeniowego.

 • Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze

Pod koniec sierpnia warto sadzić tulipany. To jest fakt, nie patrząc na inne zalecenia. Ile lat już uprawiamy te kwiaty w wiejskim domu i ani jednego roku nie było mało "harvest9raquo ;. Po prostu sadz je częściej.

 • Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze

ale czy je wykopujesz, kiedy? Gdy tylko liście zakwitną lub po liście zaczną zanikać? i co zrobić z cebulkami, aż znowu będą musiały być sadzone w ziemi?

Kiedy i jak sadzić tulipany

Pomimo krótkiego kwitnienia i późniejszego problemu wypełnienia pustej klomby, tulipany nadal są ulubioną kulturą kwiatową wielu ogrodników. Wszak nieskończona różnorodność ich odmian i odcieni może zaspokoić najbardziej wymagający i kapryśny smak.

Ta wspaniała roślina z odpowiednim miejscem na klomb, jest w stanie rozkoszować się swoimi wczesnymi kwiatami przez kilka sezonów z rzędu i bez przeszczepu. Jednak przy takiej uprawie ich cechy odmian bardzo szybko znikają, a twój ulubiony bulwiasty zdziczały.

Aby temu zapobiec, każdy ogrodnik musi wiedzieć, kiedy usunąć cebulki z ziemi po kwitnieniu iw jakim czasie muszą zostać ponownie posadzone na klombie.

Aby zrozumieć, kiedy ustala się najbardziej odpowiedni czas sadzenia cebulek, przypomnijmy o osobliwościach wzrostu tych roślin w środowisku naturalnym. W ojczyźnie tulipanów, w Azji Środkowej, kwitną obficie wiosną, potem doświadczają okresu podziemnego istnienia w suchym i gorącym lecie, gromadzą wilgoć jesienią i tworzą substancje niezbędne do wzrostu i kwitnienia w zimie.

Badanie cech wyjaśnia, że ​​najbardziej uzasadnione lądowanie tych bulwiastych jesienią. Ale jeśli nie mógłbyś zrobić tego w sprzyjającym czasie, wtedy wiosna okresu dla takich manipulacji także nie jest przeciwwskazana.

Sadzenie tulipanów na jesieni gwarantuje aktywne kwitnienie już na początku następnego sezonu wegetacyjnego, ale konieczne jest, aby wybrać daty w taki sposób, aby rośliny miały wystarczająco dużo czasu, aby wzmocnić system korzeniowy i przetrwać zimowanie w otwartym terenie.

 • odpowiedni czas sadzenia cebulek dobierany jest zgodnie z lokalną charakterystyką klimatu, na przykład w centralnej Rosji jest to ostatnia dekada września, a na południu - na początku października;
 • głównym kryterium określania dat jest stabilne schładzanie gleby do 8-10 ° C ciepła;
 • gdy posadzone w ziemi w temperaturze mniejszej niż + 7 ° C cebulki nie mogą wyrosnąć wystarczającej ilości korzeni, a jeśli gleba jest cieplejsza niż + 10 ° C, rośliny będą dawać pędy jesienią, które umrą przy pierwszych przymrozkach;
 • w celu uformowania masy korzeniowej tulipana w ciągu 2 tygodni, wymagane są sprzyjające warunki zewnętrzne, aby gleba na klombie została poluzowana i uwolniona od chwastów, a przy suchej pogodzie - zapewnić umiarkowane podlewanie przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu;
 • w wyjątkowych przypadkach możliwe jest zejście z pokładu materiału na samym końcu okresu wegetacyjnego w ustalonych ujemnych temperaturach, jeżeli łoże jest następnie ostrożnie przykryte od góry gałązkami iglastymi lub opadniętymi liśćmi i zapewnia grubą pokrywę śnieżną na górze.

Kiedy prawidłowo trzymać podest sprężynowy

Jeśli nie masz czasu na sadzenie tulipanów jesienią lub kupiłeś nowe ciekawe odmiany tylko podczas wiosennej wyprzedaży, to nie martw się, że nie będziesz musiał podziwiać kwiatów w nadchodzącym sezonie. Tylko czas kwitnienia nadejdzie nieco później, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie cechy wiosennego lądowania tej bulwiastej kultury:

 • Przed sadzeniem należy upewnić się, że gleba na głębokości 10 cm jest wystarczająco nagrzana, to jest w temperaturze powyżej + 9 ° C;
 • należy wziąć pod uwagę, że ukorzenienie żarówki trwa około 14 dni, po czym pojawiają się zielone pędy, a kwiaty pojawią się po kolejnych 2 tygodniach;
 • w zależności od tego, kiedy trzeba zdobyć kwiaty i biorąc pod uwagę wyżej podane terminy, czas sadzenia cebulek można wybrać do końca czerwca;
 • Nie możesz sadzić tulipanów po 1 lipca, ponieważ ryzykujesz pozbawieniem bulwiastych możliwości dojrzałości i pełnym przygotowaniem na następny sezon wegetacyjny;
 • czas sadzenia zależy również od odmiany: jeśli wybierzesz wczesny gatunek, powinieneś go sadzić tak wcześnie, jak to możliwe, podczas gdy gatunki późno kwitnące mogą czasem rosnąć nawet po 1 lipca;
 • ponieważ wczesne tulipany uwielbiające kwiaty najlepiej sadzić w kwietniu, ale jeśli w tym miejscu gleba i powietrze nie są wystarczająco ciepłe, najpierw umieść je w pojemniku i przechowuj w pokoju do czasu, aż pogoda będzie wystarczająco ciepła;
 • aby przyspieszyć kwitnienie podczas przygotowywania cebulek przed sadzeniem, trzymaj je przez 24 godziny w lodówce (nie w zamrażarce), a następnie przez kilka godzin w słabym roztworze nadmanganianu potasu.

Jak prawidłowo wylądować w ziemi

Aby na wiosnę otrzymać duże, jasne i wczesne kwiaty, ogrodnik musi wiedzieć, jak prawidłowo sadzić tulipany. Oto podstawowe zasady, których należy przestrzegać:

 • jeśli zakup materiału do sadzenia, to najlepiej zrobić to w drugiej połowie lata, czyli natychmiast po wykopaniu cebul śledzić proces magazynowania i zapobiec suchości;
 • Przed sadzeniem należy wybrać tylko całkowicie zdrowe, nieuszkodzone, największe i najsilniejsze żarówki;
 • Materiał do sadzenia wymaga obowiązkowego leczenia przeciwgrzybiczego z moczenia w roztworach wyspecjalizowanych leków lub normalnego nadmanganianu potasowego w ciągu około dwóch godzin, jeżeli czas nie dopuszcza do tego, możliwe jest po prostu rzut rozwiązanie to rowki lub otwory;
 • miejsce na klomb jest wybrane, gdzie kwiaty będą dobrze chronione przed zimnym wiosennym wiatrem i będą otrzymywać dużo światła słonecznego i ciepła;
 • ważne jest, aby rośliny miały luźną glebę wzbogaconą w mikroelementy, a do tego konieczne jest dokładne wykopanie podłoża, a następnie dodanie humusu lub kompostu, a także nawozów fosforowych i popiołu drzewnego;
 • dokonać superfosfatów korzystnie obok systemu korzeniowego przyszłej rośliny, a efektywna dawka popiołu drzewnego wynosi 1 szkło / m2;
 • przeciwwskazanie do stosowania jako nawozu świeżego obornika, powodującego gnicie nasadzeń i pojawianie się chorób grzybowych;
 • jeżeli gleba na łożu kwiatowym jest zbyt gęsta, zaleca się stosowanie piasku rzecznego do jego poluzowania;
 • przygotowują otwory o odległości między nimi około 15 cm i bruzdach - nie mniej niż 35 cm i głębokości trzy razy większej niż rozmiar samej żarówki;
 • Jeśli wybrany do łóżka miejscu, jest zawyżona poziomu wody gruntowej, w celu uniknięcia gnicie bulw na dnie rowków lub otwory umieszczony materiał drenażowy, takie jak żwir lub piasek;
 • Sortuj duże cebule do sadzenia w środku klombu kwiatowego, aby nie zacieniały mniejszych pędów i oddziel je od roślin zaplanowanych do kwitnienia;
 • dla ułatwienia pielęgnacji w okresie wegetacji posadź każdą odmianę tulipanów osobno;
 • materiał do sadzenia umieszczony w przygotowanych rowkach nie większy niż 10 cm i spróbuj dla każdego rzędu zbierać żarówki, które pasują do siebie pod względem wielkości;
 • Przed wylądowaniem ostrożnie wylej dziury lub bruzdy, jeśli chcesz, możesz to zrobić i po wyrównaniu powierzchni kwietnika, aby zapobiec gromadzeniu się wody we wgłębieniach;
 • bezpiecznych żarówek zimowania i zapobiec ich zamrożenie w przypadku małego śniegu w zimie jest dobry, aby podjąć środki ostrożności i ukryć łóżko gałęzi świerkowych, torf, humus lub ściółce;
 • Materiał do sadzenia chronić gryzonia zimowy np traktować przed sadzeniem nafta lub maści Wiśniewski, przestrzenny sadzenia bulwiasta zawierające substancje trujące (żonkile leszczynowe), przy pomocy specjalnych środków chemicznych, sprzedawane w postaci granulek lub brykietów.

Tulipany nie należą do kapryśnych roślin, które wymagają szczególnej pielęgnacji lub umiejętności ogrodniczych. Jednak początkujący kwiaciarni nie są odporni na niektóre błędy:

 • jeżeli wykonujemy instalację żarówki w upadku jest zbyt późno, zakład nie będzie w stanie zdobyć siłę do bezpiecznego zimowania i wiosną mogą powstać później i nie mają czasu, by rozkwitnąć w korzystnych warunkach dla niego, dopóki temperatura powietrza nie przekracza + 25 ° C;
 • bardzo ważne jest prawidłowe określenie niezbędnej głębokości zejścia z pokładu, ponieważ jego niedostateczność spowoduje zamarznięcie w zimie, a zbyt głęboka penetracja opóźni początek sezonu wegetacyjnego;
 • nie można pozwolić na sadzenie uszkodzonego lub chorego materiału, ponieważ pojawienie się co najmniej jednej niskiej jakości żarówki może doprowadzić do infekcji, a nawet śmierci wszystkich nasadzeń.

Jak prawidłowo sadzić tulipany, biorąc pod uwagę głębokość i odległość sadzenia

Bujne kwitnienie wiosennych tulipanów przynosi ogromną przyjemność nie tylko tym, którzy je hodują, ale także przypadkowym przechodniom, szczególnie jeśli kwiaciarnia jest dobrze zorientowana w prawidłowym sadzeniu tulipanów. Na takich klombach ze smukłymi rzędami bezbłędnych dużych kwiatów wygląda podwójnie przyjemnie!

Ważne warunki prawidłowego sadzenia tulipanów

W rzeczywistości nie jest konieczne imponujące doświadczenie w uprawie tulipanów - początkujący mogą osiągnąć niezwykłe wyniki w tym obszarze od samego początku, pod warunkiem starannego podejścia do procesu sadzenia tych niezwykle popularnych kwiatów. Na odpowiednio dobranym terenie o dobrze nawożonej glebie prawie każda odmiana tulipanów kwitnie bez żadnych problemów, zachowując przy tym niezbędne środki pielęgnacyjne.

Każdy ogrodnik wie, że po kwitnieniu wiosennym tulipany muszą być co roku wykopywane (z rzadkimi wyjątkami) i przechowywane w suchym, ciemnym miejscu. I już w miesiącach jesiennych, przed nadejściem mrozu, przechowywane cebulki są ponownie sadzone na klombie. Takie podejście pozwala nam kontrolować jakość uprawianych tulipanów, czas otsortirovyvaya małych, chorych i zgniłe cebuli, więc nie psują ogólny obraz i nie powodować niepotrzebnych problemów, zarażając zdrowe rośliny. Ponadto, kopiąc i sadząc cebulki, masz możliwość reprodukcji odmiany, którą lubisz bez większych trudności, bez kupowania nowego materiału sadzeniowego.

Aby uzyskać piękne, gładkie, wysokiej jakości tulipany, należy zachować ostrożność w przechowywaniu cebulek i sortowaniu materiału sadzeniowego, pozostawiając najwyższej jakości próbki o dużych i średnich rozmiarach. Przed zapisaniem cebulki tulipanów zalecane wyryte nadmanganianu potasu do zabijania grzybów i innych patogenów, a tuż przed lądowaniem, można użyć czynników wzrostu do rozwoju tulipanów był szybszy.

Teraz pozostaje wybrać oświetlone miejsce w ogrodzie, chronione przed przeciągami i silnymi wiatrami, z luźnym lekkim zabrudzeniem i głębokimi wodami gruntowymi. Przygotuj łoże kwiatowe, dodaj nawozy organiczne i mineralne, jeśli wymaga tego skład gleby, a możesz przystąpić do sadzenia cebul w ziemi, wybierając najodpowiedniejszy czas do tego celu.

Aby uzyskać piękne, równe, wysokiej jakości tulipany, należy zachować ostrożność przy prawidłowym przechowywaniu cebulek

Rzeczy do rozważenia podczas sadzenia tulipanów:

 • głębokość sadzenia tulipanów powinna wynosić średnio do 15 cm, w zależności od wielkości bańki (zazwyczaj wysokość żarówki jest pomnożona przez trzy w celu określenia pożądanej głębokości);
 • Zaleca się umieścić na sadzenia dużych żarówek centralnych wierszy i bulw mniejszych łóżka obsadzone na krawędziach - a więc kompozycja będzie bardziej wyraźny, niskie rośliny, a nie w cieniu będzie duża;
 • ważne jest, aby zastanowić się, jak daleko sadzić tulipany, tak, że w czasie wzrostu i kwitnienia nie kolidują one ze sobą, aby prawidłowo się rozwijać i uzyskać więcej składników odżywczych, więc podczas sadzenia dużych cebul powinno pozostać z dala i 10 cm, a małe okazy sadzone są 5-8 cm;
 • jeśli łóżko kwiat planujecie rosną tulipany w różnych kolorach i odmianach, odległość pomiędzy grupami kolorów najlepiej zostawić na 20 cm, więc będzie łatwiej dbać o sadzenia, cebule w ziemi i nie pomylić;
 • żarówki układane są w rowki lub otwory, ale w żadnym przypadku nie są wciskane w ziemię;
 • po posadzeniu rowki są wypełnione ziemią i starannie wyrównane, aby później woda nie stagnowała w otworach;
 • w deszczową jesień nie ma potrzeby podlewania zasadzonych cebulek, ale jesli jesienie jest suche, po dziesiciu dniach od posadzenia cebulek nalezy je polewac.

Żarówki układa się w bruzdy lub otwory, ale w żadnym wypadku nie są wciskane w ziemię

Z wielu dodatkowych kłopotów pozbędziesz się specjalnych koszy i pojemników na tulipany. Nie musisz spędzać pół dnia pochylając się nad kwietnikiem - możesz sadzić w wygodniejszym otoczeniu. Tulipany różnych odmian wygodniej umieszcza się w osobnych koszach i łatwiej jest nimi zaopiekować się roślinami i żarówkami, aby je wykopać. Podczas używania koszy i innych pojemników nie zapomnij o głębokości sadzenia tulipanów. W końcu, jeśli sadzisz żarówkę zbyt głęboko, pojawienie się pierwszych pędów będzie musiało czekać dłużej niż oczekiwano.

Jak prawidłowo karmić tulipany przed i po posadzeniu

Przygotowanie klombu do tulipanów, nawożenie gleby nawozami fosforowymi i popiołem drzewnym. Możesz używać złożonych nawozów sprzedawanych w sklepach. Zawierają w optymalnym stosunku wszystkie niezbędne substancje mineralne niezbędne do prawidłowego wzrostu tej kultury kwiatowej.

Kiedy podawać tulipany:

 • w okresie jesienno-zimowym cebulki są sadzone w glebie, nadchodzi okres odpoczynku, nie ma potrzeby zakłócać ich w tym czasie, wystarczy dodać azotanu amonu i przykryć sadzenie na zimę;
 • ale wiosną, wraz z pojawieniem się pierwszych nieśmiałych pędów, zaleca się, aby tulipany uzupełniane były azotem - pomoże to roślinom szybciej uformować zieloną masę;
 • gdy pędy tworzą co najmniej dwa prawdziwe liście, możesz podać tulipanom siłę złożonego nawozu mineralnego;
 • szczególnie ważne jest obciąganie podczas wiązania pąków, w tym okresie zwiększanie zawartości fosforu i potasu podczas stosowania nawozów;
 • ten sam górny opatrunek będzie przydatny w okresie masowego kwitnienia tulipanów.

Tulipany szybko i skutecznie reagować stosowania nawozów mineralnych, ale nie zbyt ponieść - częste nawożenia takich roślin do niczego, ale czas przedstawia w rozsądnych dawkach azotu, fosforu i potasu, będzie bardzo przydatna.

Oczywiście można uprawiać tulipany bez uwzględnienia zaleceń, ale jaki będzie wynik? Lepiej początkowo dbać o prawidłowe sadzenie cebulek, aby zapewnić dobry początek tulipanom, aw przyszłości wspierać ich wzrost i kwitnienie z należytą starannością.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

38 − = 31