Nazwa kategorii

Jak sadzić czosnek jesienią

Sadzenie czosnku jesienią

Ci, którzy twierdzą, że sezon ogrodniczy zaczyna się w lutym i marcu, bardzo się myli. Aby zapewnić wysoki plon, należy dbać o niego od jesieni. Jesienią przygotowują więc łóżka na następny rok, wprowadzają nawozy, regulują kwasowość gleby, a także uprawiają sadzenie ozime i sadzenie roślin ozimych.

W tym artykule porozmawiamy o tym, jak posadzić zimowy czosnek jesienią.

Przygotowanie czosnku do sadzenia jesienią

Pierwszym krokiem jest uporządkowanie materiału do sadzenia. Wszystkie uszkodzone, wysuszone, spleśniałe lub zepsute zęby są usuwane.

Wybierz zęby z marginesem - w przyszłości nadal będziesz culling nieodpowiedni. Po wybraniu największych i zdrowych zębów, złóż je do miski lub patelni z pokrywką i połóż na ganku lub balkonie na półtora tygodnia. W tym czasie zęby będą miały małe korzenie. Pod koniec tego okresu materiał sadzeniowy jest ponownie sortowany, odrzucając zęby z niewykrytymi wadami.

Wskazane jest również dezynfekowanie zębów przez moczenie ich przed sadzeniem przez 30-50 minut w roztworze dowolnego ogólnoustrojowego fungicydu lub manganu (roztwór jasnoróżowy). Zęby pozostałe do spłynięcia na powierzchnię roztworu są najprawdopodobniej zepsute lub przesuszone, co oznacza, że ​​nie nadają się do sadzenia.

Po dezynfekcji zęby nieco się wysuszyły, ale nie trzeba czekać na całkowite wyschnięcie.

Opatrunek na czosnek powinien być wybrany i przygotowany od lata. Najlepiej, jeśli wydasz go w czerwcu-lipcu. Następnie przynoszą obornik lub kompost i wykopują przyszłe łóżka czosnkowe. Wprowadzenie obornika lub innego nawozu organicznego bezpośrednio podczas sadzenia czosnku zwiększa ryzyko infekcji chorobami i szkodnikami.

Pamiętaj, że czosnek nie lubi kwaśnych i ciężkich gleb. Podłoże nie powinno być zalane wiosną, w przeciwnym razie czosnek po prostu "zmoczy się" i zgnije.

Na tydzień przed zasadzeniem czosnku w glebie pożądane jest wytwarzanie nawozów potasowo-fosforowych na kilka dni - trochę popiołu drzewnego (aby zapobiec zakwaszaniu gleby przez nawozy mineralne).

Jak sadzić czosnek jesienią

Sadzenia czosnku jesienią na zimę dokonuje się, gdy temperatura gleby spadnie do + 10-12 ° C na głębokości 5 cm, jednak terminy te są raczej arbitralne, ponieważ późniejsze sadzenie jest często nie mniej udane. Ale pośpiech i sadzenie czosnku nie jest tego warte - pojawienie się zielonych pędów czosnku jest pewnym znakiem, że bez dodatkowego schronienia łóżko nie wytrzyma zimowych przymrozków i nie umrze. Lepiej więc nie spieszyć się i nie czekać aż ustabilizuje się przeziębienie. Jednak zaciąganie się sadzeniem również nie jest opłacalne - dopóki mocne mroźne ząbki czosnku nie zdążą się zakorzenić, inaczej nie będzie potrzeby oczekiwać dobrych zbiorów w przyszłym roku.

Odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić 10-13 cm, odstęp powinien wynosić co najmniej 15-20 cm. Jeśli podsumujesz wszystkie wymagania, optymalny czas na posadzenie czosnku w środkowym paśmie to połowa października. W północnych regionach jeden lub dwa tygodnie wcześniej, a w południowych regionach kilka tygodni później.

Właściwy wybór miejsca lądowania nie jest mniej ważny niż przygotowanie przed siewem i odpowiednie terminy sadzenia.

Aby uniknąć rozwoju chorób i hodowli szkodników, nie warto uprawiać czosnku przez kilka lat w tym samym miejscu. Najlepszymi jego poprzednikami są buraki i marchewka, kapusta, pasternak, seler, dynia, rośliny strączkowe. Niepożądane jest sadzenie czosnku po ziemniakach, cebulach, pomidorach lub paprykach.

Sadzenie kulkami cebuli czosnku na jesieni nie różni się zasadniczo od sadzenia zębów. Jedyna różnica polega na tym, że ze względu na niewielki rozmiar żarówki nie należy kopać bardzo głęboko. Ale nie zapominajcie, że z ognisk nie rosną pełnowymiarowe głowy, ale czosnek-jeden ząb (sevok) zdrowe nasiona, czyli mała żarówka. Jednak sadzenie cebulek jesienią nie jest konieczne - dobrze rosną na wiosnę. Główną zaletą podzimnego siewu bulbochek - oszczędność czasu na wiosnę.

Teraz możesz nie tylko określić, kiedy musisz posadzić czosnek jesienią, ale także wybrać odpowiednie miejsce i przygotować łóżko, aby zapewnić dobrą zimę i wysoką wydajność.

Jak widać sekrety sadzenia czosnku na jesieni nie są tak skomplikowane. Wystarczy przestrzegać zasad elementarnych, aby uzyskać doskonały zbiór aromatycznego czosnku zimowego na następny rok.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Jak przygotować łóżko i czosnek do sadzenia jesienią. Wszystkie zalety sadzenia czosnku na zimę: czas i technologia

Czosnek ma wiele przydatnych właściwości, rośnie każdego letniego mieszkańca.

Jednak nie każdy może uzyskać dobre zbiory.

Aby mieć doskonałe zęby latem, musisz posadzić czosnek jesienią.

I trzeba zacząć od wyboru materiału do sadzenia, przygotowania łóżek i wielu innych.

Na początku ogrodnik musi zdecydować, który czosnek chce wyhodować. Faktem jest, że kultura ta dzieli się na kilka rodzajów:

Gatunki te różnią się od siebie wyglądem zewnętrznym i ilością zębów.

1. Zamki zimowego czosnku są duże, tego samego rozmiaru. Są równomiernie rozmieszczone wokół podstawy w jednym rzędzie.

2. Odmiany czosnku zimowego dają strzałę kwiatową, która tworzy bulbochki.

Zimowy czosnek jest wcześnie wykopywany, używany do konsumpcji letniej lub do kęsów. Przy dłuższym przechowywaniu uprawiane są odmiany czosnku wiosennego. W tym artykule porozmawiamy o rosnącym czosnku zimowym.

Zalety sadzenia czosnku zimowego

Niektórzy ogrodnicy wolą uprawiać wiosenny czosnek, ponieważ okres przechowywania jest dłuższy. Jednak sadząc zimowy czosnek, istnieje wiele zalet.

1. Oszczędność czasu podczas prac wiosennych. Warunki sadzenia są rozciągnięte, co pozwala nie spieszyć się i dobrze przygotować do zabiegu. Na wiosnę jest zbyt dużo prac w ogrodzie, nie ma czasu na dobre przygotowanie łóżka i materiału, a jesienią jest znacznie większa.

2. Zimowy czosnek nie obawia się przymrozków, podczas gdy nawracające przymrozki mogą zabić delikatne pędy wiosennego czosnku.

3. Materiał do sadzenia jest wystarczająco duży, a drobna frakcja czosnku wiosennego często wysycha przed sadzeniem.

4. Czosnek ozimy jest mało wymagający, ponieważ wilgotność gleby wystarcza do jego rozwoju.

5. Zimowe odmiany czosnku są bardziej odporne na szkodniki, mniej podatne na różne choroby.

6. Zbiór zimowego czosnku jest znacznie wyższy niż plon wiosny.

7. Zbioru dokonuje się miesiąc wcześniej, co pozwala na wykorzystanie czosnku do spożycia w lecie.

Ważnym czynnikiem w drodze do zbioru jest odmiana, którą uprawia się na miejscu. Doświadczeni mieszkańcy lata wolą fioletowe paski odmian czosnku. Ludzie nazywają je tak do skalowania kolorami. Rzeczywiście, te odmiany są najbardziej odporne na choroby i mrozy. Szefowie jakości towarów na najwyższym poziomie. Żarówki są utworzone w gramaturze około 150 gramów.

Warunki sadzenia czosnku zimowego jesienią

Doświadczony ogrodnik wie, że tylko dobre zbiory są możliwe tylko wtedy, gdy sadzenie odbywa się dokładnie. Wiele myli gatunki czosnków i sadzi je w nieodpowiednim czasie, co obniża jakość plonu i jego ilość.

W przypadku wczesnych zbiorów sadzenie zimowego czosnku odbywa się jesienią. Jeśli zostanie posadzone na wiosnę, zęby nie będą związane, ale bujne, zielone liście będą rosły. Tworzenie się głowicy towarowej następuje w określonych warunkach.

Co musisz wziąć pod uwagę przy sadzeniu zimowego czosnku

Czas sadzenia czosnku jesiennego jesienią dla każdego regionu będzie inny, ale przestrzeganie pewnych zasad pomoże w dokładnym określeniu korzystnego czasu.

1. Przygotuj przygotowany materiał lepiej na miesiąc przed przewidywanym mrozem. Na ukorzenienie zębów potrzeba około 3 tygodni.

2. W warunkach środkowego pasa jesienny sezon sadzenia czosnku przypada na przełom września i października. Przez miesiąc zęby stworzą potężny system korzeniowy, który jest obietnicą obfitych zbiorów.

Zimno i mróz nie są okropnym czosnkiem, jeśli system korzeniowy rozwinął się wystarczająco, ale spóźnione lądowanie prowadzi do tego, że korzenie są źle uformowane. To prowadzi do tego, że zęby umrą zimą.

Ważne! Zbytnie spieszenie się z sadzeniem nie jest tego warte, nie powinieneś pozwolić na kiełkowanie zimowego czosnku jesienią.

Przygotowanie materiału do sadzenia

Jakość zębów zależy od wydajności przyszłego roku. Cały materiał sadzeniowy poddawany jest rygorystycznej obróbce i przygotowaniu.

• Do sadzenia wybierz dobrze wysuszone głowy, które są starannie podzielone na zęby, starając się nie uszkodzić łuski.

• Wybrany materiał jest posortowany. Zęby muszą być zdrowe, bez widocznych oznak choroby, plam, pęknięć lub zranień. Zepsute zęby gniją i mogą zainfekować całe łóżko.

• Lepiej sadzić te odmiany, które są uprawiane w regionie. Zapewni to bardziej stabilne zbiory.

• Wszystkie zęby są wstępnie posadzone. Czosnek moczono przez kilka minut w roztworze soli. Aby to zrobić, 5 litrów wody dodaje się 3 łyżki. łyżki soli stołowej.

• Następnie zdezynfekuj materiał nasadzeniowy. Zęby zanurza się w roztworze siarczanu miedzi. Dodano 10 litrów wody 1 łyżka. łyżka witriolu. Zęby trwają od jednej do dwóch minut.

Rada! Jeśli chcesz wyhodować duży czosnek, to na jesień sadzenie wybiera się tylko duże zęby.

Doświadczona dacza do dezynfekcji materiału do sadzenia wykorzystywać roztwór nadmanganianu potasu, preparat "Phytosporin-M9raquo;, napar z popiołu. Przygotowane i zmiażdżone zęby trwają około 30 minut.

Przygotowanie łóżek do jesiennego lądowania czosnku + zdjęcie

Innym czynnikiem wpływającym na plon jest gleba, w której uprawia się czosnek. Jakość uzyskanych głów zależy bezpośrednio od ich budowy i składu. Dlatego na szczególną uwagę zasługuje przygotowanie gleby. Co to znaczy?

1. Łóżko do jesiennego sadzenia czosnku przygotowuje się wcześniej. Z reguły na miesiąc przed proponowanym lądowaniem.

2. Zbyt gęsta gleba nie nadaje się do uprawy czosnku, więc należy ją poluzować.

3. Idealną glebą dla czosnku są glina.

4. Dobry plon uzyskuje się tylko w glebie bogatej w składniki odżywcze. Aby poprawić skład gleby, pomogą nawozy.

Jakie nawozy użyć podczas przygotowywania łóżek do sadzenia jesienią czosnku

Ilość i rodzaj nawozów zależy od gleby, na której planowana jest uprawa. Kompleksy mineralne są wprowadzane do gleby gliniastej pod kopaniem. Na 1 kwadracie. metr:

• 1 szklanka mąki dolomitowej;

• 1 łyżka. łyżka superfosfatu;

• 1 łyżka. łyżka nitrofonowa

Możesz wzbogacić glebę w nawozy organiczne. Odpowiedni humus lub kompost, jedno wiadro na 1 kwadrat. m. łóżka.

Inne rodzaje gleby są nawożone w różny sposób.

1. Gliniasta gleba jest wzbogacona o torf. 1 wiadro na 1 kw. M. metrów łóżka.

2. Torfowiska są hodowane z gliniastą ziemią.

3. Gleby piaszczyste wymagają nawozów dla obu glin, ale z dodatkiem torfu.

Wszystkie nawozy są wykonywane pod kopaniem łóżek. Poluzuj glebę na głębokość 20 cm, następnie uformuj i zagnij miejsce sadzenia.

Gotowe łóżko wylewa się roztworem dezynfekującym. Do tego celu użyj siarczanu miedzi. W 10 litrach wody rozcieńczyć 50 gr. przygotowanie. Łóżko jest podlewane i przykrywane folią do momentu zasadzenia.

Lekka i luźna ziemia, wzbogacona o składniki odżywcze, pozwala wyhodować duży i zdrowy czosnek.

Łóżko z czosnkiem najlepiej umieścić w dobrze oświetlonym miejscu. Ta kultura nie lubi stagnacji wody, nadmierna wilgoć przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych. Jeśli nie ma innego miejsca, możesz poprawić sytuację, układając wysokie łóżka.

Najczęściej czosnek uprawia się w rzędach w rzędach. Odległość między nimi wynosi około 25-30 cm, co ułatwia pielęgnację upraw. Zubki w rzędach sadzi się w odległości około 10 cm od siebie. Jednak zależy to od wielkości materiału do sadzenia. Większe zęby wymagają więcej miejsca, a mniejsze zęby można sadzić mocniej.

Głębokość zgrzewania zębów zależy od czasu sadzenia czosnku. Jesienią, przy siewie podmorskim, bruzdy robią się głębsze, około 10 cm, a niewystarczająca głębokość sadzenia powoduje, że czosnek się zamarza. W surowym klimacie ogrodnicy ćwiczą ściółkę słomy lub suchej trawy. Jednak wczesną wiosną schronienie powinno zostać usunięte.

Bruzdy do sadzenia są ułożone równolegle do siebie, a zęby są sadzone ściśle pionowo, z dołu w dół. W tworzeniu łóżek nie ma nic trudnego, przestrzeganie wszystkich zasad, można spodziewać się dobrych zbiorów następnego lata.

Top 10 sekretów dobrego zbioru czosnku zimowego

1. Po zasadzeniu materiał do sadzenia należy natychmiast zasadzić. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej nie przechowywać go dłużej niż tydzień. Ponadto zmniejsza się odsetek kiełkowania zębów.

2. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, jak sąsiadujące uprawy wpływają na plon w plonach. Najlepszymi prekursorami czosnku są zioła, warzywa korzeniowe, ogórki, pomidory, bakłażany, kapusta i cukinia. W tym samym ogrodzie można uprawiać czosnek z truskawkami, ogórkami i pomidorami.

3. Nie można sadzić czosnku po cebuli. Przywróć kulturę do pierwotnego miejsca w ciągu trzech lat.

4. Ścisłe przestrzeganie terminu lądowania czosnku jesienią.

5. Do sadzenia wybierz wysokowydajne sprawdzone odmiany. Nie czekaj na dobre zbiory z mało wydajnej odmiany.

6. Terminowa aktualizacja zasobów sadzenia. Czosnek, jak każda inna kultura, stopniowo ulega degeneracji. Raz na trzy lata musisz odmłodzić odmianę. Aby to zrobić, pozostaw kilka strzałek, z których otrzymasz bulbochki. W pierwszym roku z nich rośnie unicom. Po zasadzeniu jednorocznych jesienią na łóżku, w lecie otrzymują towarowe głowy.

7. Zgodność z harmonogramem zbiorów. W każdym regionie różnią się. Określ dokładny czas za pomocą strzałki. Gdy tylko pękły i pojawiły się cebulki, czosnek dojrzał.

8. Łamanie strzał pozwala rosnąć większe łby czosnku, przyspiesza proces dojrzewania.

9. Zgodność z precyzyjnym systemem nawadniania. W pierwszej fazie wzrostu zimowy czosnek jest obficie podlewany, a pod koniec sezonu wegetacyjnego zatrzymuje się podlewanie.

10. Ściółkowanie z czosnkiem korzystnie wpływa na powstawanie głów. Chochoł pomaga zatrzymać wilgoć, która jest niezbędna do tworzenia dużych zębów.

Rada! Jeśli wykonamy kołysanie łóżek w drugiej połowie czerwca, pomoże to stworzyć bardziej równą i większą głowę.

Co należy wziąć pod uwagę przy uprawie czosnku zimowego

Pomimo wszystkich sztuczek, nie będzie możliwe wyhodowanie dużego czosnku bez koniecznego karmienia. W sezonie wegetacyjnym czosnek zimowy musi być podawany kilka razy.

Pierwszy topowy dress odbywa się na początku sezonu wegetacyjnego, kiedy pojawiły się pierwsze liście. W tym okresie stosuje się nawozy azotowe. Doświadczeni ogrodnicy nawadniali ogród naparem dziewanny lub kurczaka. W 10 litrach wody podaje się 1 kg substancji. Po zakończeniu procesu fermentacji roztwór rozcieńcza się 1:10 wodą, pobiera się 10 części wody na 1 część naparu.

Drugie nawożenie przeprowadza się w momencie formowania głowy. Rozwiązanie jest takie samo.

Zbioru musi odbywać się w określonym czasie, co wpływa na jakość. Zimowy czosnek jest odkopywany, gdy liście zaczynają żółknąć. Rozwidleniem z rozwidlenia łóżka, ostrożnie wyjąć czosnek. Zebrane plony są strząsane z ziemi i suszone.

Wysusz czosnek w cieniu pod baldachimem. Pni i korzeni nie da się złamać. Muszą wyschnąć na własną rękę. Podczas procesu suszenia wszystkie składniki odżywcze z łodygi spadają do głowy. Podczas suszenia rośliny są okresowo kontrolowane i poddawane starzeniu. Szczególną uwagę zwraca się na niższe warstwy, ponieważ mogą one być cieńsze.

Gdy czosnek jest dobrze wysuszony, łodygi są przycinane na wysokość 10 cm, resztki suchych korzeni są usuwane, a głowice umieszczane są w magazynie. W tej formie zbiory są przechowywane do czasu sadzenia.

Podsumowując, można powiedzieć, że czosnek jest bezpretensjonalną kulturą. Jego uprawa nie sprawia kłopotów, ale wzięcie pod uwagę wszystkich powyższych zasad jest niezbędne, aby uzyskać dobre zbiory zimowego czosnku.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Sadzenie czosnku jesienią: sadzenie prawidłowo

Przed posadzeniem czosnku należy odpowiednio przygotować teren do uprawy. Kultura dla udanego wzrostu i dobrej wydajności wymaga żyznej, dobrze osuszonej gleby. Czosnek dobrze rośnie w gliniastej, kwaśnej glebie, którą należy nawozić podczas kopania.

Kopanie łóżka na zimę czosnku odbywa się około miesiąc przed sadzeniem, pod koniec sierpnia, więc nawóz był całkowicie rozpuszcza się i wchłania się do gleby.

Należy zauważyć, że dla każdego składu gleby stosowane są różne rodzaje nawozów:

 • W gliniastej glebie wprowadzamy mieszaniny organiczne i mineralne. Na 1 m² potrzebujesz 1 wiadra próchnicy (możesz kompostować), a także 1 szklankę wapna, 1 łyżka. łyżka superfosfatu plus ta sama ilość nitrofosforanu.
 • Jeżeli zęby sadzenia w glebie gliny, a następnie dodatkowo do wszystkich powyższych nawozów dodać jeszcze 1 wiadro z torfu na 1 metrów kwadratowych na poprawę struktury.
 • Sadzenia czosnek żyznej gleby (humus) zużycia nawozu zmniejszona - jest wystarczająca, aby pojemnik kompostu 1 na każdy 1 metrów kwadratowych, plus 30 g superfosfatu i 20 g soli potasowej ich dowolne mieszaniny, a ponadto należy dodać piasku lub torfu, w celu poprawienia właściwości odwadniania.

Wszystkie nawozy być rozmieszczone na powierzchni ziemi, a następnie kopania ziemi na głębokości 25-30 cm. Następnie wyrównać łoże trochę skondensowane, a następnie traktuje się roztworem odkażającym siedmiowodnego siarczanu. Przygotowanie środka w proporcji 40 g proszku w 10 litrach wody. Działki potraktowano z szybkością 1 litra / 1 metrów kwadratowych. Po wszystkich czynnościach pokrywamy łóżko filmem. Zęby roślinne w tak przygotowanej glebie mogą wynosić około miesiąca.

Aby zasadzić zimowe odmiany czosnku, musisz wybrać otwarte, nieobciążone obszary, gdzie słońce świeci intensywnie przez co najmniej pół dnia. Położenie łóżka w ogrodzie w miejscu nasłonecznionym przyspieszy pędy na wiosnę i dojrzewanie głów w lecie. Ważne jest również, aby miejsce było suche, nie zanurzone w wodzie gruntowej i, jeśli to możliwe, znajdowało się na podwyższeniu. Jeśli ustawisz łóżko na nizinie lub na zboczu, woda deszczowa może ulec stagnacji, co doprowadzi do gnicia żarówek.

W przypadku czosnku ważne jest, kto był jego poprzednikiem w ogrodzie. Kultura dobrze rośnie w okolicy, gdzie rosły rośliny strączkowe, kultury dyniowe, warzywa, kapusta. Ważnym warunkiem wysokiej wydajności jest przestrzeganie płodozmianu.

Nie należy sadzić czosnku przez dwa lata w jednym miejscu. Ponadto powrót czosnku do starego łóżka może nastąpić dopiero 3-4 lata później.

Przygotowanie czosnku do sadzenia

Przygotowanie zimowego czosnku do siewu nie wymaga wiele czasu i wysiłku, ponieważ do siewu używa się świeżo zebranych plonów. W tym przypadku głównym zadaniem jest jedynie dezynfekcja nasion (zębów).

Najpierw musisz wybrać najlepszej jakości, dobrze wysuszone cebule, bardzo ostrożnie podzielić je na zęby, starając się nie uszkodzić nasion. Do sadzenia należy wybrać duże lub średnie zęby. Małe okazy nie powinny być sadzone, ponieważ mogą po prostu nie wykiełkować, lub zauważalnie będą opóźnione w rozwoju.

Aby zdezynfekować zęby, konsekwentnie stosuje się dwa rozwiązania:

 • pierwsza sól fizjologiczna (3 łyżki soli / 5 litrów wody) - zęby trzymane są w niej przez 2 minuty;
 • następnie zęby są umieszczane w roztworze siarczanu miedzi (1 łyżka proszku / 10 l wody) i utrzymywane przez 1 minutę.

Po tych prostych procedurach czosnek sadzi się w przygotowanej ziemi.

Sadzić zimowy czosnek przez 1-1,5 miesiąca przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Ten czas wystarczy, by korzenie wykiełkowały i wniknęły głęboko w glebę 10-12 cm, ale pędy się nie pojawiły. W regionach o klimacie umiarkowanym okres sadzenia przypada na koniec września i początek października. W regionach północnych czosnek ozimy można sadzić po 20 września, a w regionach południowych - po 10 października. Z czasem sadzenia zaleca się, aby nie stracić, ponieważ wcześnie obsiany czosnek może kiełkować do zimnej pogody i posadzić późno - zamarznie.

Proces sadzenia jest następujący:

 • Na wykopanych i zapłodnionych pokładach wykonujemy podłużne rowki o głębokości do 8 cm w odległości 20 cm od siebie.
 • Napełnij trochę piasku lub popiołu na dnie bruzdy. Ta procedura jest konieczna, aby chronić zęby przed bezpośrednim kontaktem z glebą i tym samym zapobiegać ich zepsuciu.
 • Następnie sadzimy ząbki czosnku z osłem w odległości 10-12 cm dla dużych okazów i 8-10 dla mniejszych.
 • Zęby należy sadzić tak, aby odległość do powierzchni gleby wynosiła 4-5 cm.
 • Następnie ustawione zęby są pokryte ziemią i lekko ubite.

Jeśli sadzimy czosnek w wilgotnej glebie - wodzie to nie jest konieczne. Jeśli tak się stanie, że na jesieni ziemia jest bardzo sucha, wtedy można podlać łóżka.

Pod opieką zimowego czosnku nie ma nic trudnego. Wszystkie główne działania są odkładane do wiosny, a jesienią trzeba tylko wypełnić łóżko humusem lub torfem, które będzie służyło nie tylko do nawozów, ale także do bezpiecznego schronienia przed zimnem. Łóżka pokryte są 2-centymetrową warstwą materiału organicznego, po 2-3 tygodniach od lądowania zębów.

Ponieważ pędy czosnku posadzone na jesieni pojawiają się bardzo wcześnie - gdy tylko topi się śnieg i gleba nagrzewa się do 5-6 ° C, pielęgnacja łóżek rozpoczyna się wczesną wiosną. Gdy pojawiają się pierwsze pędy czosnku, należy poluzować łóżko na głębokość 2-3 cm i kilkakrotnie miażdżyć torfem lub humusem.

Wodne łóżka czosnkowe przez cały maj i czerwiec, aw lipcu, przez 2-4 tygodnie przed zbiorami, podlewanie jest zatrzymywane. Woda powinna być nakładana w miarę wysychania gleby. Normy podlewania zależą od pogody:

 • jeśli temperatura powietrza jest umiarkowana, podlewanie przeprowadza się raz w ciągu 8-10 dni z szybkością 10-12 l / m²;
 • kiedy jest bardzo gorąco, ale nie ma opadów, łóżka są podlewane częściej - raz na 3-5 dni;
 • w deszczową pogodę czosnek nie potrzebuje podlewania.

Przez cały okres wiosenny i do lipca należy podawać czosnek, który można łączyć z podlewaniem. Główne karmienie powinno wynosić co najmniej trzy:

 • pierwsza jest wykonywana, gdy rośliny osiągają 3-4 liście - użyj ciekłej dziewanny lub specjalnych rozpuszczalnych nawozów, wody z konewki w obliczeniu 2-3 l roztworu / 1 m²;
 • po raz drugi karmienie odbywa się gdzieś w 2 tygodnie po pierwszym - rośliny wylewa się roztworem nitrofoski, który jest hodowany w proporcji 2 łyżki. łyżki / 10 litrów wody, natężenie przepływu wynosi 3 litry / 1 m²;
 • po raz ostatni czosnek zimowy jest karmiony na początku lipca, około 2 tygodnie przed kopaniem cebulek - użyj superfosfatu w ilości 2 łyżki. łyżki / 10 litrów, na każdy 1 m² zużywa 3-4 litry roztworu.

Czosnek zimowy jest dość odporny na choroby, ale czasami jest dotknięty chorobami mikrobiologicznymi, takimi jak mączniak prawdziwy, rdza lub atak szkodliwych owadów: roztocza, gąsienice, niedźwiedzie, muszki owocowe. W celu zapobiegania tej pladze rośliny można spryskiwać roztworem popiołu, serwatki.

Nie zaleca się stosowania insektycydów na czosnek, ponieważ szybko pochłania z gleby nie tylko użyteczne substancje, ale również trujące.

Ten film opowiada o tym, jak sadzić zimowy czosnek jesienią, jak wybrać optymalny czas sadzenia, przygotować glebę do sadzenia itp.

Dodaj komentarz

3 + 5 =