Nazwa kategorii

Jak sprawdzić napięcie za pomocą multimetru

Jak mierzyć prąd i napięcie za pomocą multimetru?

Multimetr jest najbardziej potrzebnym urządzeniem dla inżyniera elektroniki. Czajniki, elektronika, od razu poleciłbym biec do sklepu i kupić to urządzenie, korzyść z różnorodności tych cudów urządzeń nawet łowić je 🙂

A oto mój priborchik

Spójrzmy na jego notację. Na rysunku zaznaczałem cyfry tymi symbolami, które występują na dowolnym multimetrze. Jeśli ich nie znasz, nie potrzebujesz też multimetru.

1) Ikona oporu. Ta ikona mówi nam, że będziemy mierzyć opór. Zdjęcie pokazuje zakres rezystancji, który możemy zmierzyć za pomocą multimetru - od 0 Ohm do 200 MegaOhm.

2) Ikona stałego napięcia. Znaczy, że przełączając się na nią, możemy zmierzyć prąd stały. W tym przyrządzie zakres pomiarowy stałego napięcia wynosi od 0 mililitrów do 1000 woltów.

3) Ikona napięcia przemiennego. Zakres pomiarowy w tym przypadku wynosi od 0 m do 750 woltów.

4) Ikona do pomiaru wzmocnienia tranzystorów. Ale ja go nie używam, bo nie ma takiej potrzeby.

5) Ikona pojemności kondensatora. Pojemność mierzona jest w Faradzie. Zakres wynosi od 0 do 200 mikrofaradów.

6) Ikona do pomiaru natężenia prądu stałego napięcia. Zakres wynosi od 0 do 20 amperów.

7) Ikona do pomiaru prądu zmiennego napięcia. Zakres wynosi od 0 do 20 amperów.

8) Sprawdzenie diody. Pokazuje dokładnie spadek napięcia na mierzonym elemencie w miliwoltach. Tak, tak, nie można wyczyścić oczu, aby przeczytać poprzednie zdanie ;-). Piękno tej funkcji polega na tym, że jeśli spadek napięcia jest wyświetlany poniżej 100 miliwoltów (w różnych modelach jest inny), z multimetru słychać sygnał drgań. Bardzo wygodne do sprawdzania diod, jak również integralności przewodów, bezpieczników (na końcu artykułu znajdują się odniesienia do tego, jak to zrobić). Kupując multimetr, należy przyjąć, że funkcja ta była jednoznaczna, w przeciwnym razie multimetr gwałtownie traci swoją funkcjonalność.

Pamiętaj o jednej zasadzie pomiaru: podczas pomiaru natężenia prądu sondy są połączone szeregowo z obciążeniem, a podczas pomiaru innych wielkości - równolegle.

Poniższy rysunek pokazuje, jak prawidłowo podłączyć sondy i obciążenie w celu pomiaru prądu:

Czarna sonda włożona do gniazda COM nie jest dotykana, ale czerwona jest przesyłana do gniazda, w którym zapisywane jest mA lub xA, gdzie zamiast x jest maksymalną wartością prądu, którą urządzenie może zmierzyć. W moim przypadku jest to 20 Amperów, ponieważ obok gniazda jest napisane 20 A. W zależności od wartości obecnej siły, którą zamierzasz zmierzyć, tam i przykleić czerwony czujnik. Jeśli nie wiesz, ile prądu przepłynie w obwodzie, umieść go w gnieździe xA:

Sprawdźmy, jak to wszystko działa w tej sprawie.

W naszym przypadku ładunek jest chłodniejszy od firmy. Nasz zasilacz ma wbudowane wskazanie do wyświetlania aktualnej siły i jak wiesz z kursu fizyki, prąd mierzony jest w amperach. Ustawiamy 12 woltów na multimetrze pióro włączyć pomiar DC. Ustawiamy limit pomiaru na kreskówce na 20 amperów. Zbieramy zgodnie ze schematem powyżej i obserwujemy zeznania na kreskówce. To dokładnie zbiegło się z wbudowanym amperomierzem na zasilaczu.

Aby zmierzyć prąd Napięcie AC Wsunęliśmy drążek skrętny multimetru ikona do pomiaru natężenia prądu przemiennego - "A

" i dokładnie w ten sam sposób, w jaki mierzymy.

Mierzymy napięcie DC.

Weźmy taką baterię

Jak widzimy, jest na nim napisane prąd 550 mAh , do którego może wystawić ładuj przez godzinę, to znaczy milliamper na godzinę, jak również napięcie, czyli nasza bateria - 1,2 V. Stres jest zrozumiały, ale co to jest? prąd przez godzinę? Załóżmy, że ładujemy żarówkę pobór prądu 550 mA. Dlatego światło będzie świecić jedną godzinę. Lub bierzemy żarówkę, która świeci łagodniej i niech to będzie z nami zjada 55 mA, to znaczy, że może pracować 10 godzin. Głupio podzielić wartość 550 mA, którą napisaliśmy na baterii, podzielić przez wartość, która jest zapisana na ładunku i uzyskać czas, w którym to wszystko będzie działać, aż akumulator siada. Krótko mówiąc, kto jest przyjazny matematyce, zrozumienie tego cudu nie będzie trudne 🙂

Zmierzmy napięcie akumulatora, jedną sondę multimetru na plus, drugą na minus, to znaczy połącz równolegle i voila! W tym przypadku napięcie akumulatora wynosi 1,28 wolta. Wartość nowej baterii powinna być zawsze większa niż wartość podana na etykiecie.

Zmierzmy napięcie na zasilaczu. Wystawiamy 10 woltów i mierzymy.

Czerwony to plus, czarny to minus. Wszystkie zbiegają się, napięcie wynosi 10,09 wolta. 0,09 woltów nie odgrywa żadnej roli, można je zaniedbać.

Jeśli pomylimy sondy multimetru lub sondy bloku, to w porządku, multimetr pokaże nam tę samą wartość, ale ze znakiem minus.

Pamiętaj, że w takich kreskówkach nie toczy się

Mierzymy napięcie przemienne

Włączyliśmy kreskówkę Limit pomiaru napięcia AC i zmierzyć napięcie w wylocie. Nie ważne jak umieścić sondy, przy napięciu nie ma plusów i minusów. Jest faza i zero. Z grubsza rzecz biorąc, jeden przewód na wylocie nie stanowi zagrożenia - to zero, a inny może zepsuć twoje zdrowie, a nawet twoje zdrowie - to jest faza.

Idea gniazdka powinna wynosić 220 woltów. Ale u mnie pokazuje 215. Nie ma w tym nic strasznego. Napięcie w gnieździe "gra". Dokładnie 220 woltów, których prawdopodobnie nie zobaczysz, mierząc napięcie w gniazdach twojego domu 🙂

Jak sprawdzić napięcie w gnieździe za pomocą multimetru

  1. Etap przygotowawczy
  2. Połączenie multimedialne i pomiar napięcia
  3. Wideo: jak mierzyć napięcie w gniazdku

Stan sieci elektrycznych w dużej mierze zależy od normalnego funkcjonowania wszystkich urządzeń i zainstalowanego sprzętu. Dlatego musisz dobrze znać ogólną strukturę sieci domowej i okresowo sprawdzać jej wydajność. Wśród wielu aspektów, które są najchętniej obserwowane, często pojawia się problem, jak sprawdzić napięcie w gniazdku za pomocą multimetru i upewnić się, że działa.

Najczęściej multimedia są wykorzystywane w różnych sytuacjach życiowych. Za jego pomocą można określić przyczynę, dla której nowa żarówka w żyrandolu nie pali się, określić stan okablowania, sprawdzić funkcjonowanie gniazd i przełączników. Oprócz multimetru mierzącego napięcie, wymagane jest stałe lub zmienne źródło prądu. Multimetr jest również znany jako tester, w razie potrzeby używany jako woltomierz.

Podczas kontroli należy pamiętać, że w sieci prąd elektryczny będzie zmienny, a w akumulatorach i bateriach - stały, z dodatnim i ujemnym biegunem. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie, który prąd zostanie zmierzony i ustawienie przełącznika multimetru w pozycji odpowiadającej prądowi stałym lub przemiennym.

Na skali urządzenia znajdują się symbole cyfrowe wskazujące maksymalną wartość mierzonych wskaźników. Jeżeli wielkość zmierzonego napięcia nie jest znana z góry, należy ustawić skalę na maksimum. Wiele modeli nowoczesnych urządzeń multimedialnych jest w stanie samodzielnie rozpoznać i rozróżnić między DC i AC. W takich przypadkach wskaźnik jest po prostu umieszczany na znaku naprężenia.

Połączenie multimedialne i pomiar napięcia

Wielu początkujących, którzy dopiero zaczynają się uczyć multimediów, nie zawsze wyobraża sobie, gdzie wstawić przewody pomiarowe do pomiarów i które pozycje będą prawidłowe.

Większość konstrukcji multimedialnych jest wyposażona w trzy złącza, do których podłączone są przewody i dwie sondy z przewodem czerwonym i czarnym. Czarny przewód jest wkładany do gniazda COM, a czerwony do gniazda z symbolem V. Przy trzecim gniazdku mierzone są wysokie prądy, więc nie nadaje się do pomiarów napięcia. Można włożyć sondę z czerwonym przewodem, a czarny przewód zawsze pozostaje w tym samym gnieździe.

Przed sprawdzeniem napięcia multimedialnego w gnieździe należy ustawić przełącznik w pozycji odpowiadającej prądowi przemiennemu. Znak powinien być wyższy niż 220 woltów. Po dokonaniu ustawień sondy są wkładane do gniazda, niezależnie od koloru przewodów. Podczas wykonywania testu należy przylgnąć do izolowanej części przewodów iw żadnym przypadku nie dotykać metalowych części. Ponadto, po podłączeniu do gniazdka, sondy nie powinny się stykać, aby uniknąć zwarć.

Jeśli wszystkie czynności zostaną wykonane prawidłowo, ekran urządzenia wyświetli bieżącą wartość napięcia w gnieździe i sieci energetycznej w mieszkaniu. Na ścieżce multimedialnej pokazanej na rysunku napięcie wynosi 234 V, co jest normą. Ekran urządzenia nigdy nie będzie pokazywał dokładnie 220 woltów, ponieważ dopuszczalny błąd w jednym lub drugim kierunku wynosi 20 V.

Podobnie jak w gnieździe, sprawdź napięcie za pomocą multimetru

Energia elektryczna w domu to zjawisko znane. Jest używany przez wszystkich. Wszyscy wiedzą, że sieć ma napięcie 220 V, a wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego są zaprojektowane do tego napięcia. Rzadko jednak ktoś spogląda na instrukcję, w której producent wskazuje dopuszczalne odchylenie napięcia od napięcia znamionowego, przy którym dane urządzenie może działać bez uszkodzenia jego obwodu elektrycznego. I do oglądania wszystko to jest warte, szczególnie, aby się upewnić, czy 220 V jest stabilne w sieci.

W rzeczywistości napięcie stale się zmienia, chyba że w domu są specjalne stabilizatory, które wygładzają wszystkie skoki, dokładnie chroniąc sprzęt. W zwykłym gniazdku można zaobserwować zarówno 180, jak i 270 V. Nie każda technika może wytrzymać tak sztywne podejście do siebie.

Co możemy zrobić, aby uchronić się przed ryzykiem utraty elektroniki? Po pierwsze konieczne jest umieszczenie bloku odcięcia wysokiego napięcia przy wejściu do rozdzielni dystrybucyjnej, która jest dostępna do sprzedaży. Po drugie, kup elektroniczny multimetr. Jak sprawdzić napięcie w gnieździe za pomocą multimetru? O tym - poniżej.

Urządzenia elektryczne to urządzenia służące do pomiaru wielkości elektrycznych. Ilości te obejmują prąd, napięcie i rezystancję. Dla każdego rodzaju pomiaru używany jest pewien rodzaj instrumentu, ale istnieje również uniwersalna technika, która pozwala mierzyć różne parametry energii elektrycznej.

Zależnie od rodzaju wydajności istnieją obwody analogowe i urządzenia cyfrowe. Wskaźniki analogowe wykorzystują mechanizm ze strzałką i skalą stopniowaną jako wskaźnikiem wartości mierzonego parametru. W wersji cyfrowej znajduje się wyświetlacz elektroniczny, na którym wyświetlany jest wynik pomiarów.

Wszystkie urządzenia mają następujące główne cechy:

W półprofesjonalnym parametry te są wystarczające do zmierzenia napięcia za pomocą multimetru w gnieździe.

Jakie parametry można zmierzyć za pomocą multimetru

Multimetry odnoszą się do urządzeń o uniwersalnym zastosowaniu. Mogą mierzyć prąd i napięcie prądu stałego i przemiennego, łączyć obwody, sprawdzać urządzenia półprzewodnikowe, określać pojemność kondensatora. Granice pomiarowe urządzenia są przełączane w kilku zakresach. Dzięki tej technice nie powstaje już pytanie: jak sprawdzić napięcie w gnieździe? Multimetr jest bardzo łatwy w użyciu.

Istnieją urządzenia analogowe i elektroniczne. Analogi dla każdego typu pomiaru mają własną skalę z podziałką. Na granicach są wskazane mnożniki, do których należy pomnożyć liczby uzyskane przez pomiar, aby mieć pojęcie o rzeczywistej wartości mierzonego parametru. Elektroniczne jest łatwiejsze, ponieważ nie wymagają dodatkowych działań - tablica wyników natychmiast wyświetla wynik. Bardzo łatwo jest sprawdzić napięcie za pomocą multimetru w gnieździe.

Funkcjonalne elementy multimetru

Większość produkowanych multimetrów, które można znaleźć na rynku, jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców. Mają standardową konstrukcję z układem sterowania.

Panel przedni jest wyposażony w szeroki wyświetlacz LCD (ciekłokrystaliczny), okrągły przełącznik dla opcji mierzonych parametrów i ich ograniczeń, trzy złącza do podłączenia sond pomiarowych, złącze do pomiaru parametrów tranzystora. Obwód elektryczny urządzenia zasilany jest przez baterię typu "Krona9raquo; o 9 V.

Oznaczenie pozycji przełączników wskazuje na:

  • WYŁ. - urządzenie jest nieaktywne;
  • DCV - tryb pomiaru napięcia stałego;
  • DCA - tryb pomiaru prądu stałego;
  • Tryb pomiaru ACV - AC;
  • hFE - kontrola tranzystorów;
  • ●)))) - dzwonienie obwodu elektrycznego lub diod;
  • Ω jest pomiarem wartości rezystancji.

Podobnie jak w gnieździe, sprawdź napięcie za pomocą multimetru

Aby dokonać jakichkolwiek pomiarów, najpierw należy podłączyć sondę do instrumentu. Zazwyczaj są one w dwóch kolorach - jeden czerwony, drugi czarny. Czarny, z reguły, jest sondą zerową, wspólną lub ujemną, więc jest połączony z najniższym złączem o oznaczeniu COM. Druga, czerwona, jest połączona ze średnią dla prawie wszystkich pomiarów. Górny łącznik jest przeznaczony do czerwonego przewodu pomiarowego przy pomiarze prądu AC do 10 A.

Następnie wybierz tryb pracy, obracając okrągły przełącznik do żądanej pozycji. Jeśli wiesz, jaką wartość powinien mieć zmierzony parametr, to limit pomiaru jest ustawiony nieco wyżej. Odbywa się to, aby nie spalić urządzenia. Ale może być sytuacja, w której nie ma żadnych założeń, które urządzenie może pokazać. Następnie limit pomiaru jest ustawiony tak wysoko, jak to możliwe.

Następnie włącz urządzenie. Jeśli mierzone jest napięcie, to równolegle, jeśli prąd jest połączony szeregowo. Pomiar rezystancji lub parametrów półprzewodnikowych wykonywany jest przy braku mocy w obwodzie mierzonym. Dalsze odczyty są podejmowane.

Jak sprawdzić napięcie w sieci za pomocą multimetru? Przestaw przełącznik na pozycję ACV z limitem 750 V i zmierz. Jak sprawdzić napięcie w sieci 380V za pomocą multimetru? W ten sam sposób. Należy pamiętać, że taka energia elektryczna jest niebezpieczna dla życia i należy zachować ostrożność.

Jak sprawdzić sieć, gdy nie ma urządzenia

Jeśli multimetru nie ma, ale musisz pilnie sprawdzić, czy w gnieździe jest napięcie, możesz użyć prostego obwodu. Wziąć zwykłą żarówkę 220 V i cokół metalowego lub miedzianego pręta o średnicy nie większej niż 4 mm jest szczelnie przymocowany do cokołu (do gwintowanej części). Pręt jest zaostrzony na końcu, a drut wielordzeniowy jest przylutowany do drugiego styku lampy w izolacji. Okazało się, że sonda. Oczywiście nie można określić wielkości napięcia, ale można ustalić dostępność energii elektrycznej. Nawet ty możesz sprawdzić, czy jest faza, jeśli istnieje dobre uziemienie, ponieważ wiadomo, że prąd może przepływać między fazą a ziemią, bez potrzeby stosowania zerowej sieci przewodowej. Ale ta opcja jest odpowiednia dla bardziej doświadczonych elektryków.

Jeśli nadal występują trudności, jak w gniazdku sprawdzić napięcie za pomocą multimetru, a następnie w instrukcji do urządzenia otrzymuje szczegółowy opis. Cieszę się, że takie urządzenia mają akceptowalną cenę.

Dodaj komentarz

9 + = 16