Nazwa kategorii

Jak sprawdzić stan techniczny serwisu

Jak sprawdzić grzejnik na pralce w domu

Jedną z kluczowych części pralki jest TEN (rurowy elektryczny podgrzewacz). Reprezentuje metalową rurę, wewnątrz której znajduje się spirala. Ta spirala pod wpływem prądu elektrycznego się nagrzewa. Również ta spirala ma duży opór, dlatego prąd elektryczny przepływa przez nią i ją ogrzewa. Pomiędzy spiralą a rurą cała przestrzeń jest wypełniona dielektrykiem o wysokiej przewodności cieplnej.

Jak już zrozumiałeś, nagrzewnica ciągle się nagrzewa i chłodzi, więc Spirala w niej zużywa się i traci swoje pierwotne właściwości, i jednorazowo może całkowicie wypalić się lub zamknąć na ciele. Gdy tak się stanie, pralka zatrzyma podgrzewanie wody. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast sprawdzić, czy grzałka w pralce jest sprawna. Na szczęście jest to bardzo łatwe do zrobienia w domu.

Jak znaleźć grzejnik w pralce

Elementy grzejne dla różnych pralek mogą być umieszczone z przodu lub z tyłu. Ustal, gdzie grzejnik znajduje się w pralce, w jeden z następujących sposobów:

 • Zbadaj pralkę od tyłu, jeśli tylna ściana jest duża, najprawdopodobniej grzałka znajduje się z tyłu.
 • Możesz umieścić maszynę na boki i spojrzeć od dołu, gdzie znajduje się grzejnik.
 • Cóż, najbardziej praktycznym i prawdopodobnie 100% sposobem jest usunięcie tylnej pokrywy pralki, korzyść jest usunięta, jest bardzo prosta i sprawdź, czy jest grzejnik. Jeśli go tam nie ma, nie będzie to zbyt trudne do zamocowania.

Jeśli zdecydowałeś się na lokalizację grzejnika w pralce, nadszedł czas, aby zadzwonić do niego w celu zachowania integralności. Niektórzy specjaliści radzą, aby usunąć grzejnik przed wywołaniem, ale my osobiście nie widzimy sensu w tym. Wydaje nam się, że lepiej najpierw zadzwonić do grzejnika i upewnić się, że nie działa on prawidłowo, a dopiero potem wyjąć go i zmienić na nowy.

Dlatego nie będziemy go filmować, ale po prostu odkręcamy z niego przewody. Aby to zrobić, użyj klucza lub śrubokrętu i odkręć nakrętki przytrzymujące przewody.

Obliczamy opór grzałki

Aby sprawdzić działanie nagrzewnicy, musisz wiedzieć, jak ją nazwać i jakich danych potrzebujemy do nawigacji. Dlatego przed rozpoczęciem sprawdzania podgrzewacza wody musimy najpierw obliczyć jego normalny opór.

Aby obliczyć opór, potrzebujemy następujących danych:

 • U to napięcie przyłożone do grzejnika. U nas równy jest ciśnieniu sieci domowej, tj. 220 V.
 • P - moc samego nagrzewnicy. Aby określić ten parametr, zajrzyj do instrukcji pralki i znajdź moc urządzenia. Albo możesz znaleźć w Internecie pralkę na modelu i znaleźć tam moc.

Dalej od R = U² / P otrzymujemy opór grzałki w jej stanie roboczym w omach. To jest ta liczba, którą multimetr powinien nam powiedzieć, kiedy nazywa się TEN. Najpierw jednak przyjrzyjmy się przykładowi prawidłowego obliczania oporu.

Powiedzmy, że sprawdziliśmy w instrukcji do styralki, że moc nagrzewnicy elektrycznej wynosi 2 kW lub 1800 watów.

Obliczamy według wzoru: R = 220 ² / 1800 = 26,8 Ω. Oznacza to, że rezystancja naszego roboczego grzejnika powinna wynosić 26,8 oma. Zapamiętajmy tę cyfrę i przejdźmy do sprawdzenia samej grzałki.

Jak zadzwonić do grzejnika w pralce

Usuń wszystkie przewody, które pasują do grzejnika. Po tym Ustaw multimetr w trybie pomiaru rezystancji w omach przy 200 omach i przymocuj jego końce do końcówek grzałki.

 • Miernik powinien wyświetlać wartość zbliżoną do wartości obliczonej, w naszym przypadku jest to około 26 omów. W tym przypadku grzałka jest uszkodzona.
 • Jeśli numer 1 jest wyświetlany na wyświetlaczu multimetru, oznacza to, że nastąpiło przerwanie wewnątrz nagrzewnicy i wymaga ona wymiany.
 • Jeśli wyświetlacz pokazuje liczbę bliską 0, oznacza to, że w TEN występuje zwarcie, a także jest on wadliwy.

Powiedzmy, że twoja TEN wykazała "właściwy" opór, a zatem spirala wewnątrz nie jest zepsuta. Ale na tej kontroli grzejnik rurowy się nie kończy i trzeba sprawdzić coś innego, a mianowicie:

Sprawdzanie nagrzewnicy pod kątem awarii na ciele

Możliwe, że sama spirala działa, ale izolator jest wadliwy, który znajduje się w przestrzeni między nim a rurą, a kiedy prąd przepływa, prąd może dotrzeć do korpusu pralki, co jest bardzo niebezpieczne. Z powodu takiej awarii mogą nawet pojawić się iskry pod pralką.

Aby sprawdzić nagrzewnicę pod kątem awarii w ciele zmień multimetr w tryb ciągłości, W tym trybie, jeśli podłączysz oba przewody instrumentu do siebie, multimetr wyemituje pisk, a wskaźnik zaświeci się.

Następnie dotknij jednego końca multimetru terminala TEN, a drugi jego obudowy lub możesz podłączyć zaciski uziemienia.

Jeśli multimetr zacznie piszczeć, twoja TEN jest uderzona w obudowę i wymaga wymiany.

W ten prosty sposób możesz zadzwonić na podgrzewacz wody nie tylko w pralce, ale także w czajniku lub innym urządzeniu.

Jak sprawdzić (pierścień) TEN

Czy informacje były przydatne? Udostępnij to znajomym!

Jeśli chodzi o ciągłość rozkładu, masa jest niepoprawna. Wykrawanie niekoniecznie musi być krótkie i trwałe, "pishalok" może nie zostać znaleziony. Ale jeśli zadzwonisz, kładąc uchwyt multimetru na 2 megahermy - to będzie prawda. Urządzenie powinno pokazywać nieskończoność (urządzenie). Jeśli istnieje jakaś wartość, jest to podział na masę. I pokaże się, gdy się rozgrzeje. Dotyczy to nie tylko TEN, ale także transformatorów, uzwojeń stojana i wirnika silników elektrycznych itp.

Metoda testowania wydajności nagrzewnicy

Przede wszystkim spójrzmy na sposób ogrzewania elementu grzejnego, po czym głębiej wkroczymy w momenty związane z naprawą sprzętu AGD. Sprawdź, czy grzałka jest możliwa zgodnie z następującym schematem:

 1. Oblicz opór grzałki. Aby to zrobić, użyj wzoru: R = U 2 / P, gdzie U oznacza napięcie w sieci (220 woltów), a P to nominalna moc grzałki, którą można znaleźć w paszporcie urządzenia.
 2. Następnie należy odłączyć testowane urządzenie od sieci, dostać się do elementu grzejnego i odłączyć od niego przewody.
 3. Obróć multimetr do trybu pomiaru rezystancji (zakres 200 Ω) i dotknij sond do końcówek, jak pokazano na poniższym zdjęciu:

Kto nie wie, jak korzystać z testera, zalecamy przeczytanie artykułu - jak poprawnie korzystać z multimetru. Po dotknięciu sond do wniosków, może wystąpić kilka sytuacji, a mianowicie:

 • Wartość na tablicy wyników jest w przybliżeniu taka sama jak wartość wyliczona, co wskazuje na efektywność TEN.
 • Wyświetlane jest "0", co oznacza zwarcie, wymagana jest wymiana.
 • Wyświetlane jest "1" lub nieskończoność - nastąpiło otwarcie w obwodzie, należy wymienić grzałkę.

Należy również sprawdzić nagrzewnicę pod kątem awarii (prądu upływu) za pomocą multimetru. Aby to zrobić, przetłumaczyć urządzenie na tryb brzęczyka, dotknij jedną sondę do wyjścia, a drugą do korpusu elementu grzejnego, jak pokazano na poniższym zdjęciu:

Brzęczyk zapiszczał - jest awaria, co oznacza, że ​​nie można obejść się bez części zamiennej.

Pożądane jest również sprawdzenie rezystancji izolacji grzejnika za pomocą megomierza. Aby to zrobić, należy uwzględnić go w zakresie pomiarowym "500 V". Sonda jednoprzyciskowa dotyka styku nagrzewnicy, a druga z ciałem urządzenia. Uważa się, że rezystancja izolacji przekracza 0,5 MΩ.

Aby uzyskać więcej informacji na temat sprawdzania TEN za pomocą megomierza i multimetru, można wyświetlić dane wideo:

Nawiasem mówiąc, przed przystąpieniem do testu należy wizualnie sprawdzić stan elementu grzejnego. Aby to zrobić, usuń wagę z grzejnika i sprawdź powierzchnię pod kątem pęcherzy, pęknięć i innych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli takowa, część musi zostać wymieniona.

Innym sposobem sprawdzenia nagrzewnicy pod kątem przerw w obwodzie jest użycie lampki kontrolnej elektryka. W tym celu jeden styk TEN jest zasilany z sieci, a do drugiej fazy przez tę lampę. Jeśli światło jest włączone, oznacza to, że nie ma pękania. Każda osoba może zrobić lampę kontrolną z improwizowanych środków, o tym pisaliśmy szczegółowo w artykule, do którego się odnoszą.

Tutaj w rzeczywistości i na wszystkie sposoby, aby sprawdzić integralność grzejnika. Jak widać, w niektórych przypadkach możliwe jest sprawdzenie elementu grzejnego nawet bez multimetru. Poniżej obejrzymy wideo wyjaśniające, jak zadzwonić do grzejnika pralki, kotła, zmywarki, czajnika i innych urządzeń elektrycznych używanych w życiu codziennym.

Jeśli kocioł nie podgrzewa wody lub nie zakłóca RCD po włączeniu, sprawdź TAN nagrzewnicy w następujący sposób:

Jeśli chcesz zadzwonić do pralki, musisz najpierw do niej dotrzeć. Wszystkie instrukcje są dostarczane krok po kroku w tym filmie:

Aby sprawdzić żelazko za pomocą multimetru, wystarczy zdemontować obudowę i dotknąć sond do zacisków, jak pokazano tutaj:

Jeśli chodzi o czajnik, możesz go nazwać następującą metodą:

Podobnie, możliwe jest sprawdzenie stanu elementu grzejnego w zmywarce, podgrzewaczu (na przykład w spirali opalarki) lub innego domowego urządzenia elektrycznego. Mamy nadzieję, że nasze instrukcje ci pomogły, a teraz jest jasne, jak przetestować multimetr TEN w domu!

Teng słodkiej bawełny na prostych pracach i przez regulator mocy nie działa Teng znaczy, że działa

Rurowy grzejnik elektryczny - TEN

Urządzenie, awarie, metody weryfikacji

Rurowy elektryczny grzejnik (TEN) to metalowa rurka o dowolnym kształcie, w której zainstalowana jest spirala drutów z nichromu z końcówkami na końcach. Aby ocieplić helisę i przenosić z niej ciepło, rurka jest wypełniona piaskiem kwarcowym. TEN nie ma polaryzacji, więc nie ma znaczenia, do której fazy jest podłączony i do jakiego zera.

Praktycznie w każdym nowoczesnym grzejniku elektrycznym, takim jak czajnik elektryczny, żelazko, automatyczna pralka, grzejnik i inne, rurowe elektryczne elementy grzejne, które są określane skrótem TEN, są używane jako źródło ciepła. Jest to prosty i niezawodny element zdolny do przestrzegania zasad działania przez wiele dziesięcioleci. Ale nie zawsze przestrzegane są zasady, a grzejniki są niskiej jakości i dlatego zawodzą.

Jeśli urządzenie nie nagrzewa się, nie oznacza to, że nagrzewnica nie działa. Możliwe, że przyczyną usterki może być przełącznik, termostat lub inne układy sterowania. Ale zwykle najpierw sprawdź grzejnik, ponieważ jego weryfikacja nie jest trudna. Każdy mistrz domowy, po przeczytaniu tego artykułu bez doświadczenia w teście i zastąpienia TEN, może z łatwością poradzić sobie z takim zadaniem wybierając najbardziej dostępną metodę weryfikacji.

Urządzenie rurowego grzejnika elektrycznego (ТЭН)

Aby właściwie poznać ten przypadek, konieczne jest przedstawienie jego wewnętrznego urządzenia. Jak można zauważyć na poniższym rysunku, TEN jest metalową rurą wykonaną z miedzi, stali nierdzewnej lub żelaza, w której środku znajduje się spirala z nichromu nawinięta w formie sprężyny.

Rura wewnątrz jest całkowicie i szczelnie wypełniona piaskiem, co pozwala skutecznie usunąć energię cieplną ze spirali i wykluczyć jej kontakt z rurą. Końce spirali są połączone za pomocą spawania za pomocą prętów stykowych, które są zamocowane wewnątrz rurki za pomocą izolatorów ceramicznych. Aby dostarczyć napięcie zasilania na końcach prętów stykowych, należy nawlec lub spawać płytki kontaktowe.

Rury do produkcji elementów grzejnych używają różnych średnic i, w zależności od przeznaczenia, nadają im różne kształty aż po spiralę. Dobrym przykładem jest kocioł elektryczny.

Jakie są wady grzejników

Najczęściej elementy grzejne są odrzucane z powodu pęknięcia włókna ze spirali nichromowej, co ma miejsce z powodu stopienia włókna z nichromu z powodu jego przegrzania. Przegrzanie następuje, gdy w TEN powstaje gruba warstwa kamienia lub element grzejny do pracy w ciekłym medium, bez niego włączony. Spirala może się wypalić z powodu początkowej złej jakości grzejnika.

Spirala w środku rury TEN zachowana jest dzięki gęstemu wypełnieniu piaskiem. Jeśli podczas wypełniania piasku jest słabo zagęszczony lub spirala przesunęła się od środka do ścianki rury, to z czasem spirala może oderwać się od wibracji i dotknąć wewnętrznej powierzchni rury. Jeżeli cewka porusza się w jednym punkcie, w przypadku braku podłączenia przewodu uziemienia i RCD w mieszkalnej sprawności grzałki elektryczne i okablowanie traci lub jakiekolwiek inne urządzenie grzewcze będzie nadal działać. Ale w tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo uzyskania fazy na ciele produktu i jeśli jest to metal, to prawdopodobieństwo porażenia prądem przez osobę, gdy dotkniesz ciała.

Jeśli urządzenie zostanie uziemione, w wyniku skracania spirali, uwolniona moc znacznie wzrośnie, a jeśli automatyczne urządzenie zabezpieczające nie działa, spirala stopi się i grzejnik ulegnie całkowitemu uszkodzeniu. Jeśli w okablowaniu apartamentu przy wejściu znajduje się wyłącznik RCD, to po włączeniu czajnika elektrycznego będzie on działał i rozładowywał całe mieszkanie.

Jeśli spirala dotknie rury jednocześnie w dwóch lub więcej miejscach, jak na zdjęciu, to przy braku uziemienia i RCD, jeśli wyłącznik nie będzie miał czasu na pracę, spirala natychmiast się przepali.

Tak więc, elementy grzejne mogą mieć jedną z dwóch wad: spirala z nichromem lub zwarcie na metalowej osłonie rurowej. Żadna z tych awarii nie może zostać wyeliminowana, a grzejnik, jeśli to możliwe, powinien zostać wymieniony. W nowoczesnych czajnikach elektrycznych, ze względu na ich konstrukcję, kiedy TEN nie działa, konieczne jest wykupienie nowego czajnika, ponieważ TAN jest wykonywany w tym samym czasie co dno.

W zależności od dostępności przyrządów pomiarowych, możesz sprawdzić grzejnik w jeden z następujących sposobów. Zmierz rezystancję spirali i rezystancję między spiralą a rurą za pomocą testera strzałowego lub multimetru, pierścienia za pomocą wskaźnika fazy lub sterowania elektryka.

za pomocą testera strzałowego lub multimetru

Aby sprawdzić, urządzenie musi być włączone w trybie minimalnego pomiaru rezystancji i dotknąć końcówki elementu grzejnego końcówkami sondy.

Jeśli spirala znajduje się w klifie, tester pokazuje oporność równą nieskończoności, a multimetr pokazuje "1" zamiast rzeczywistego oporu, który jest równy nieskończonemu oporowi. Aby dowiedzieć się, jaki opór powinien mieć spirala TEN, w zależności od jego mocy, możesz skorzystać z kalkulatora online.

Wystarczy wprowadzić do okien kalkulatora napięcie, dla którego zaprojektowano grzejnik i jego moc. Zazwyczaj te wartości są wybijane na rurze. Możesz użyć informacji o zużyciu energii przez urządzenie. Przykładowo rezystancja czajnika elektrycznego TEN o mocy 2000 W będzie wynosić 24,2 oma.

Jeśli spirala jest nienaruszona, jeden koniec sondy multimetru musi zostać dotknięty przez jeden z zacisków TETA, a drugi do metalowej rury. Jeśli nie ma zwarcia między spiralą a rurką, tester pokaże nieskończony opór, a multimetr pokaże "1". Jeśli urządzenie pokazuje inną wartość niż wskazana wartość, występuje zwarcie i nie można dalej pracować z tym grzejnikiem.

za pomocą diody elektroluminescencyjnej i baterii lub źródła zasilania

Jeśli nie jest dostępny tester lub multimetr, albo siedzieli w akumulatorze DMM-cell „Krona”, w obecności któregokolwiek z diodą LED, a są one prawie wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego oraz wszystkie akumulatory, nawet skurczony, o napięciu 3 V do 12 V, może być z powodzeniem sprawdzić dowolny grzejnik, w tym czajnik elektryczny.

Na zdjęciu widać, jak to jest możliwe, przy pomocy akumulatora "Krone", pobranego z multimetru, że napięcie na jego zaciskach wynosi tylko 5 V zamiast  B), rezystor o mocy 51 omów i dioda emitująca światło w celu sprawdzenia integralności spiralnej sieci TEN. Wystarczy wziąć pod uwagę, że dioda LED nie jest żarówką i musi być podłączona, zachowując polaryzację. Ponieważ sam grzejnik ma opór, podczas sprawdzania spirali za pomocą starej baterii, można zrobić bez rezystora.

Jeśli dioda LED świeci, oznacza to, że spirala jest kompletna. Aby sprawdzić rezystancję izolacji, konieczne jest odłączenie obwodu od któregokolwiek z prętów stykowych TEN i dotknięcie rury TEN. Dioda LED nie powinna świecić.

Jeśli w pobliżu nie ma baterii, można ją z powodzeniem zastąpić dowolnym źródłem prądu zmiennego lub stałego, odpowiednia jest także dowolna ładowarka, na przykład z telefonu komórkowego lub laptopa. Na tym zdjęciu, za pomocą krokodylków, napięcie zasilania jest zasilane ze stałego źródła napięcia. Dioda LED była pewnie świecąca, gdy napięcie wahało się od 2,5 do 12 V.

Sprawdzanie nagrzewnicy za pomocą wskaźnika fazowego

Uwaga, proszę! Sprawdzając grzałkę za pomocą wskaźnika fazy i nadzoru elektryka, należy zachować szczególną ostrożność. Dotknięcie ciała osoby na częściach lub łańcuchach połączonych z drutem fazowym może spowodować poważne uszkodzenie zdrowia, aż do zatrzymania akcji serca. Innymi słowy, niedopuszczalne jest dotykanie korpusu TEN i jego zacisków po podłączeniu do gniazda.

Jeśli masz wskaźnik fazy elektryka, a następnie możesz sprawdzić przydatność nagrzewnicy. Jednocześnie rezystancja izolacji (między cewką Nichroma i rurką) zostanie sprawdzona z większą pewnością, ponieważ podczas testowania za pomocą multimetru napięcie jest podawane nie więcej niż  B, a podczas sprawdzania wskaźnika ponad 220 V.

Aby to sprawdzić, należy najpierw określić, gdzie faza znajduje się w gnieździe (zgodnie z zasadami powinny znajdować się po prawej stronie), a następnie połączyć jeden z prętów stykowych TEN, jak pokazano na zdjęciu, z kawałkiem drutu z wyjściem fazowym.

Następnie dotknij ściegu wskaźnika fazy najpierw do przeciwnego pręta stykowego TEN (lampka wskaźnika powinna się zaświecić), a następnie do lampy (żarówka nie powinna się świecić).

Gdy dotykowego do przeciwnych zawarcia PETN lampa nie zapala, oznacza to, że w przypadku przerwy w spirali, a jeżeli świeci dotykając rury, a następnie jest podział izolacji (spiralna rura zakresie).

Sprawdzanie nagrzewnicy za pomocą elektryka

Praktycznie można sprawdzić grzałkę za pomocą sterowania elektryka, ponieważ nie są wymagane żadne urządzenia pomiarowe. Istotą testu jest sekwencyjne włączenie dowolnej żarówki ze spiralą TEN, a następnie podłączenie obwodu do domowego okablowania elektrycznego o napięciu 220 V.

Aby przygotować się do testu, należy wziąć wtyczkę za przewód i podłączyć jeden koniec do dowolnego terminala sieci TEN, a drugi koniec do wkładu elektrycznego. Po drugim wylocie naboju jest zamocowany dodatkowy kawałek drutu. Pocisk wkręcony jest w dowolną lampę, zaprojektowaną na napięcie 220 V.

Najpierw wolny przewód z kasety jest podłączony do wolnego końca grzałki, jak pokazano na powyższym schemacie. Następnie podłącza się do gniazda. Z działającą spiralą światło powinno świecić jasno. Jeśli nie świeci, to spirala w klifie nie może być dalej sprawdzona, ponieważ grzałka nie podlega dalszemu działaniu.

Ponadto, wtyczka jest wyjmowana z gniazda, a prawy otwór wylotowy z kasety jest podłączony do rury TEN, jak pokazano na zdjęciu. Wtyczka jest włożona do gniazda, jeżeli żarówka nie świeci, rezystancja izolacji między spiralą a rurą jest duża, a grzałka jest uszkodzona. W przypadku, gdy żarówka zaczyna świecić, następuje rozpad izolacji i niedopuszczalne jest użytkowanie takiej grzałki.

Niestandardowe sposoby testowania grzejników

Jeśli nie można sprawdzić nagrzewnicy na jeden z powyższych sposobów, można podłączyć przewody z przewodu i podłączyć bezpośrednio do zacisków grzałki i włożyć wtyczkę do gniazda na kilka sekund. Jeśli grzejnik zacznie się nagrzewać, to spirala jest całością. Uwaga, podczas sprawdzania temperatury nagrzewnicy nie pal się.

W celu przetestowania odporności izolacyjnej jeden z końców kabla, po wyjęciu wtyczki z gniazda należy odłączyć od wyjścia PETN oraz połączyć je poprzez bezpiecznik celu ochrony prądu wynosi nie więcej niż 5 A do PETN rury. Następnie włóż wtyczkę do gniazdka domowego gniazdka elektrycznego. Czas nie jest tutaj ograniczony. Jeśli bezpiecznik nie spali się natychmiast, nie ma zwarcia spirali z obudową i działa TEN.

Po prostu nierealistyczne jest wprowadzenie wszystkich możliwych sposobów testowania nagrzewnicy. Grzejnik można nawet sprawdzić za pomocą telefonu stacjonarnego, włączając w to zerwanie jednego z przewodów, z którym telefon jest podłączony do sieci. Jeśli po podłączeniu w odhaczonej rurze znajduje się sygnał, działa TEN. Możesz nawet nie podnieść słuchawki telefonu, ale możesz zadzwonić z niej z telefonu komórkowego. Obecność dźwięku dzwonka potwierdzi integralność spirali TEN.

Dodaj komentarz

89 − = 83