Nazwa kategorii

Jak połączyć się z tranzystorem

Jak przetestować dwubiegunowy tranzystor za pomocą multimetru

Tranzystor. Cholera, co za okropne słowo! Myślę, że dla wszystkich czajników tranzystor kojarzy się z czymś bardzo trudnym i niezrozumiałym. Ale zapewniam was, moje drogie czajniki, że tranzystor nie ma nic trudnego. Najpierw zrozummy, co robi w ogóle i jak można to sprawdzić pod względem wydajności.

Od razu zrobię rezerwację, w naszym artykule sprawdzimy tranzystory bipolarne. Co to znaczy? Więc to jest to tranzystory te składają się z dwóch przejść P-N. Przejścia P-N, dziury, elektrony bla bla bla. Cóż, nafig! Nie musimy wiedzieć, jak zachowują się elektrony, ale jako dziury itd. Itd. Wystarczy wiedzieć, czy prąd płynie przez złącze P-N, będzie mógł płynąć tylko w jednym kierunku. Od złącza P-N są wykonane wszystkie diody. I jak wiadomo, dioda przepuszcza prąd tylko w jednym kierunku i nie przechodzi w innym kierunku. Innymi słowy, w jednym kierunku rezystancja diody jest niewielka, aw drugim kierunku jest bardzo duża. To widzieliśmy z tobą w artykule, jak testować diodę za pomocą multimetru.

Tranzystor bipolarny, jak już powiedziałem, składa się z dwóch przejść P-N. I w zależności od tego, jak układa się materiały P i N, nazywany jest tak zwanym tranzystorem. Na poniższym rysunku schematyczne oznaczenie tranzystora P-N-P:

Jego wnioski są oznaczone jako emiter, baza i kolektor. Materiał, który znajduje się pośrodku pomiędzy dwoma innymi materiałami, nazywany jest tranzystorem podstawa. Emiter i kolektor znajdują się na krawędziach i składają się z jednego lub tego samego materiału. W tranzystorze P-N-P prąd płynie do emitera i gromadzi się w kolektorze. Aktualna baza reguluje prąd w kolektorze. To proste :-). Schematyczne oznaczenie tranzystora P-N-P w obwodzie wygląda następująco:

gdzie E jest emiterem, B jest podstawą, a K jest kolektorem.

Istnieje również inny rodzaj tranzystora bipolarnego - N-P-N. Tutaj materiał P jest już zamknięty między dwoma materiałami N.

Zasada działania jest podobna do tranzystora P-N-P, po prostu prąd płynie w innym kierunku.

Oto jego schemat na diagramach

Ponieważ dioda składa się z jednego złącza P-N i tranzystora dwóch, oznacza to możesz sobie wyobrazić tranzystor jak dwie diody! Eureka!

Teraz możemy sprawdzić tranzystor, sprawdzając te dwie diody, z których, mówiąc mniej więcej, składa się tranzystor.

No cóż, zastosujmy w praktyce wydajność naszego tranzystora. A oto nasz pacjent:

Uważnie przeczytaj, co napisaliśmy na tranzystorze: C4106. Teraz indeksujemy w Internecie i szukamy opisu dokumentu dla tego tranzystora. W języku angielskim nazywa się to arkuszem danych. Prawo i dysk w wyszukiwarce "C4106 datasheet". Należy pamiętać, że tranzystory importowe są pisane angielskimi literami. Ale dashat na to naryl: pobierz tutaj.

Najbardziej interesuje nas układanie kontaktów. Oznacza to, że musimy się dowiedzieć, jaki jest wniosek. W przypadku tego tranzystora musimy dowiedzieć się, gdzie znajduje się podstawa, gdzie znajduje się emiter, a gdzie jest kolektor. To jest piękno dashshit.

A oto układ pinouta:

Teraz rozumiemy, że pierwszy wniosek to podstawa, drugim wnioskiem jest kolekcjoner, a trzeci to emiter.

Wracamy do naszego rysunku

Nasz oddział to tranzystor N-P-N. Tak więc, jeśli on jest zdrowy, będziemy mieć mały spadek napięcia w mV, jeśli zastosujemy „plus” do bazy danych i „minus” do kolektora lub emitera. A jeśli zastosujemy „minus” do bazy danych, a „plus” do kolektora lub emitera, widzimy yedinichku na kreskówce. Zaczynamy sprawdzać diody tranzystora, tak jak to robiliśmy podczas sprawdzania diod w artykule Jak testować diodę za pomocą multimetru.

Zakładamy tarczę i zaczynamy rozpakowywać nasz tranzystor. Najpierw wstaw "plus" do podstawy, a "minus" do kolektora

Wszystko jest w porządku, bezpośrednie węzeł P-N jest na mały spadek napięcia na tranzystorach krzemu 0,5-0,7 V, 0,3-0,4 V dla germanu. Na zdjęciu 543 miliwatów lub 0,54 wolta.

Sprawdzamy przejście bazy-emiter, umieszczając bazę "plus" na podstawie i emiter "minus".

Ponownie widzimy spadek napięcia bezpośredniego połączenia P-N. Wszystko w porządku.

Zmieniamy czujniki w miejscach. Umieszczamy "minus" na podstawie, a "plus" na kolektorze. Teraz mierzymy spadkowy spadek napięcia na złączu P-N.

Wszystko jest w porządku, ponieważ widzimy jeden.

Sprawdzamy teraz odwrotny spadek napięcia przejścia między podstawą a emiterami.

Tutaj mamy kreskówkę również pokazuje jeden. Więc możesz dać diagnozę tranzystorowi - zdrowemu.

Sprawdźmy jeszcze jeden tranzystor. To jest jak tranzystor, który sprawdziliśmy. Jego pinout (czyli pozycja i znaczenie wniosków) jest taki sam jak naszego pierwszego bohatera. Dodajemy też kreskówkę na tarczy i kurczowo trzymamy się naszych podopiecznych.

Hałas. To nie jest dobre. Oznacza to, że złącze P-N jest zepsute, a ponieważ jest przebite, bezpiecznie można wyrzucić taki tranzystor do kosza.

Podsumowując artykuł, chciałbym dodać, że lepiej jest zawsze szukać arkusza danych dla zweryfikowanego tranzystora. Istnieją tak zwane tranzystory kompozytowe. Co to znaczy? Oznacza to, że w jednym konstruktywnym korpusie tranzystora razem z tranzystorem można wbudować dwa lub więcej tranzystorów lub nawet diody. Należy również pamiętać, że niektóre elementy radiowe działają jak tranzystory. Mogą to być tyrystory, stabilizatory lub konwertery napięcia, a nawet jakiś rodzaj mikroukładu zagranicznego. Tutaj tak! Nie bądź leniwy, aby znaleźć arkusze danych dla testowanych tranzystorów.

Jak sprawdzić tranzystor?

Sprawdzanie tranzystora za pomocą multimetru cyfrowego

Zaangażowany w naprawy i projektowanie elektroniki często musi sprawdzać tranzystor pod kątem serwisowania. Rozważmy technikę testowania tranzystorów bipolarnych za pomocą tradycyjnego multimetru cyfrowego, który jest praktycznie dostępny dla każdego początkującego amatora radia.

Pomimo tego, że technika testowania tranzystora bipolarnego jest dość prosta, początkujący amatorzy radiowi mogą napotkać pewne trudności. O osobliwościach testowania tranzystorów bipolarnych powiedzą nieco później, ale na razie rozważymy najprostszą technologię weryfikacji za pomocą konwencjonalnego multimetru cyfrowego.

Najpierw trzeba zrozumieć, że dwubiegunowy tranzystor można warunkowo przedstawić jako dwie diody, ponieważ składa się on z dwóch złącz p-n. A dioda jest znana jako zwykłe przejście p-n.

Oto schemat bipolarnego tranzystora, który pomoże zrozumieć zasadę weryfikacji. Na rysunku p-n przejścia tranzystora są reprezentowane jako diody półprzewodnikowe.

Tranzystor bipolarny urządzenia p-n-p struktura za pomocą diod jest przedstawiona następująco.

Jak wiadomo, tranzystory bipolarne mają dwa typy przewodnictwa: n-p-n i p-n-p. Fakt ten należy wziąć pod uwagę podczas weryfikacji. Dlatego pokazujemy warunkowy odpowiednik tranzystora struktury n-p-n złożonej z diod. Będziemy potrzebować tego zdjęcia, kiedy będziemy je sprawdzać.

Tranzystor o strukturze n-p-n w postaci dwóch diod.

Istotą tej metody jest weryfikacja integralności tych bardzo p-n skrzyżowań, które są konwencjonalnie przedstawione na figurze jako diody. I, jak wiadomo, dioda przesyła prąd tylko w jednym kierunku. Jeśli podłączysz plus ( + ) Do anody diody, a minus (-) do katody otwiera złącze p-n i dioda zaczyna przewodzić prąd. Jeśli zrobisz coś przeciwnego, połącz plus ( + ) do katody diody i minus (-) do anody, następnie połączenie p-n zostanie zamknięte i dioda nie przejdzie prądu.

Jeśli nagle podczas testu okaże się, że połączenie p-n przepuszcza prąd w obu kierunkach, oznacza to, że jest "przebity". Jeśli jednak połączenie p-n nie przechodzi prądu w żadnym kierunku, to przejście w "klifie". Oczywiście, w przypadku awarii lub zerwania co najmniej jednego z połączeń p-n, tranzystor nie zadziała.

Zwracamy uwagę na to, że diagram warunkowy Od diod jest to konieczne tylko dla bardziej widocznej reprezentacji techniki sprawdzania tranzystora. W rzeczywistości tranzystor ma bardziej wyrafinowane urządzenie.

Funkcjonalność prawie dowolnego multimetru umożliwia sprawdzenie diody. Na panelu multimetru tryb sprawdzania diody jest przedstawiony jako obraz warunkowy, który wygląda tak.

Myślę, że już jest jasne, że będziemy testować tranzystor za pomocą tej funkcji.

Trochę wyjaśnienia. Multimetr cyfrowy ma kilka gniazd do podłączenia sond testowych. Trzy, a nawet więcej. Podczas testowania tranzystora, ujemny przewód pomiarowy (czarny) połączyć się z gniazdem COM (od angielskiego słowa często - "ogólne") i sondę dodatnią ( czerwony ) do gniazda z literą Omega #&37;, Listy V i ewentualnie inne litery. Wszystko zależy od funkcjonalności urządzenia.

Dlaczego tak dużo mówię o tym, jak podłączyć przewody testowe do multimetru? Ponieważ sondy mogą następnie być łatwo pomylić i podłączyć czarną sondę, która jest powszechnie uważana za „minus” do gniazda, do którego chcesz się podłączyć czerwony, „plus” sondę. W końcu spowoduje to zamieszanie, aw rezultacie błędy. Bądź uważny!

Teraz, gdy zarysowana jest sucha teoria, przejdźmy do praktyki.

Z jakiego multimetru będziemy korzystać?

Multimetr był używany jako multimetr Victor VC9805 +, chociaż dowolny cyfrowy tester, jak wszystkie znane DT-83x lub MAS-83x, nadaje się do pomiarów. Takie multimetry można kupić nie tylko na rynkach radiowych, w sklepach z częściami radiowymi, ale także w sklepach z częściami samochodowymi. Odpowiedni multimetr można kupić w Internecie, na przykład w Alyexpress.

Najpierw sprawdzimy tranzystor bipolarny krzemu produkcji krajowej KT503. Ma strukturę n-p-n. Oto jego punkt szczególny.

Dla tych, którzy nie wiedzą, co oznacza to niezrozumiałe słowo pin, Wyjaśniam. Pinout to lokalizacja terminali funkcyjnych na korpusie elementu radiowego. Dla tranzystora, wnioski funkcjonalne są odpowiednio kolektorem (Do lub angielski C), emiterE lub angielski E), baza (B lub angielski W).

Najpierw łączymy czerwony ( + ) sondę do podstawy tranzystora KT503, oraz czarny (-) sonda do zacisku kolektora. Tak więc sprawdzamy działanie połączenia p-n w bezpośrednim połączeniu (to znaczy, gdy połączenie prowadzi prąd). Wartość napięcia przebicia pojawia się na wyświetlaczu. W tym przypadku wynosi 687 miliwoltów (687 mV).

Następnie, bez odłączania czerwonego przewodu pomiarowego od wyjścia podstawowego, podłącz czarną ("ujemną") sondę do końcówki emitera tranzystora.

Jak widzimy, przejście p-n między bazą a emiterem również przewodzi prąd. Wyświetlacz ponownie pokazuje wartość napięcia przebicia równą 691 mV. W ten sposób zweryfikowaliśmy przejścia B-K i B-E z bezpośrednim włączeniem.

Aby sprawdzić, czy przejścia pn w KT503 są sprawne, sprawdzimy je również w systemie włączenie odwrotne. W tym trybie połączenie p-n nie przewodzi prądu, a wyświetlacz nie powinien pokazywać niczego poza "1". Jeśli wyświetlacz jest "1", Oznacza to, że opór przejścia jest duży i nie przepuszcza prądu.

W celu sprawdzenia przejść pn BK i BD w połączeniu odwrotnym, zmienimy polaryzację połączenia sondy na końcówki tranzystora KT503. Sonda ujemna ("czarna") jest podłączona do podstawy, a biegun dodatni ("czerwony") jest najpierw podłączony do zacisku kolektora ...

... A następnie, bez odłączania przewodu pomiarowego minus od wyjścia podstawowego, do nadajnika.

Jak widać ze zdjęć, w obu przypadkach pojedynczy "1", Które, jak już wspomniano, wskazuje, że połączenie p-n nie przechodzi prądu. Sprawdziliśmy więc przejścia BK i BD włączenie odwrotne.

Jeśli uważnie śledziłeś prezentację, zauważyłeś, że przeprowadziliśmy kontrolę tranzystora zgodnie z wcześniej opisaną metodą. Jak widać, tranzystor KT503 okazał się sprawny.

Jeżeli którykolwiek z przejazdów (B-C lub B-E) są perforowane, wtedy podczas sprawdzania multimetr wyświetlacz okazało się, że obie strony, zarówno bezpośrednie włączenie, a wręcz przeciwnie, nie pokazują napięcie przebicia złącza pn, ale opór. Opór ten wynosi zero "0" (brzęczyk będzie piskliwie) lub będzie bardzo mały.

Przy zerwaniu połączenie p-n nie przekazuje prądu w kierunku do przodu lub do tyłu - w obu przypadkach wyświetlacz będzie "1". Przy takim defekcie złącze p-n zamienia się w izolator.

Weryfikacja bipolarnych tranzystorów struktury p-n-p jest podobna. Ale w tym przypadku konieczna jest zmiana biegunowości podłączanie sond do zacisków tranzystora. Przypomnijmy sobie obraz warunkowego obrazu tranzystora p-n-p w postaci dwóch diod. Jeśli zapomniałeś, to spójrz jeszcze raz, a zobaczysz, że katody diod są ze sobą połączone.

Jako próbkę do naszych eksperymentów, weźmy krajowy tranzystor krzemowy KT3107 struktury p-n-p. Oto jego punkt szczególny.

Na zdjęciach sprawdzanie tranzystora będzie wyglądało tak. Sprawdzamy przejście BK z bezpośrednim włączeniem.

Jak widać, przejście jest normalne. Multimetr wykazał napięcie przebicia przejścia - 722 mV.

To samo dotyczy przejścia B-E.

Jak widać, jest również dźwięk. Wyświetlacz pokazuje 724 mV.

Teraz sprawdzamy integralność przejść w przeciwnym kierunku - na obecność "załamania" przejścia.

Idź po BK, gdy go odwrócisz ...

Przejście B-E przy włączeniu odwrotnym.

W obu przypadkach przyrząd wyświetla pojedynczy "1". Tranzystor jest uszkodzony.

Podsumujmy i zapiszmy krótki algorytm do testowania tranzystora za pomocą multimetru cyfrowego:

Określenie wyprowadzenia tranzystora i jego struktury;

Sprawdzanie przejść BK i BD w bezpośrednim połączeniu za pomocą funkcji sprawdzania diod;

Sprawdzanie przejść BK i BD w kierunku do tyłu (dla "awarii") za pomocą funkcji kontroli diod;

Podczas sprawdzania należy pamiętać, że oprócz konwencjonalnych tranzystorów bipolarnych istnieją różne modyfikacje tych elementów półprzewodnikowych. Należą do nich tranzystory kompozytowe (tranzystory Darlington), tranzystory "cyfrowe", tranzystory liniowe (tak zwane "wioślarze") itp.

Wszystkie mają swoje własne cechy, takie jak wbudowane diody ochronne i rezystory. Obecność tych pierwiastków w strukturze tranzystora czasami komplikuje ich weryfikację za pomocą tej techniki. Dlatego przed sprawdzeniem nieznanego tranzystora wskazane jest przeczytanie dokumentacji na jego temat (karta katalogowa). O tym, jak znaleźć arkusz danych dla konkretnego komponentu elektronicznego lub mikroukładu, mówiłem tutaj.

TBędziesz także zainteresowany:

Jak sprawdzić tranzystor? 2 proste sposoby

To wstyd przyznać, ale jak sprawdzić tranzystor (TRZ), którego wczoraj nie znaliśmy. Po zapytaniu pracowników budowlanych, redaktorzy tego domu opracowali prostą instrukcję inspekcji krok po kroku. Okazuje się, że istnieją 2 sposoby określenia przydatności urządzenia.

Jak sprawdzić tranzystor i co to jest?

Przed zainstalowaniem nowego tranzystora na płycie, najlepiej najpierw sprawdzić go pod kątem serwisu. Najczęściej małżeństwo pochodzi od producentów krajowych. Radio amatorzy mogą przechowywać tranzystory, uzyskane ze starej płyty głównej. Wtedy lepiej jest natychmiast sprawdzić tranzystor pod względem wydajności, niż wtedy, aby szukać wadliwej części w obwodzie.

Aby przetestować TRZ użyj multimetru cyfrowego lub konwencjonalnego testera.

WAŻNE! Tester jest również nazywany tarczą.

Zdjęcie 1 - Multimetr z którym można sprawdzić TRZ

Po pierwsze, dwubiegunowy TRZ reprezentuje wizualnie dwie diody, ponieważ składa się z dwóch połączeń p-n.

Zdjęcie 2 - Schemat bipolarny (TRZ), w tym diody

Po drugie, kontrola polega na połączeniu ping p-n. Diody tworzące TRZ zawsze mogą przekazywać prąd tylko w jednym kierunku.

Podczas podłączania sondy dodatniej do anody i sondy ujemnej do katody zostaje otwarte połączenie p-n. Z tego powodu prąd przepływa przez diodę.

Jeśli podczas testu okaże się, że połączenie p-n przepuszcza prąd w dwóch kierunkach, oznacza to:

Dowolny multimetr (zwany również warsztatem) jest wyposażony w funkcję sprawdzania diod. Aby to zrobić, wybierz odpowiedni tryb.

Kiedy urządzenie ulegnie uszkodzeniu, tranzystor jest testowany w obwodzie, a nie parowanie go z obwodu.

Najczęściej występują awarie wzmacniacza i karty graficznej. Im mocniejszy TRZ, tym szybciej zrywa z powodu swojej pojemności.

Metoda numer 1: z bezpośrednim połączeniem

Prosty algorytm do sprawdzania wszystkich rodzajów TRZ i diod:

1. Podłącz czerwony przewód pomiarowy (plus) do podstawy tranzystora, który ma być sprawdzony, czarny (minus) do zacisku kolektora.

WAŻNE! Sprawdza to efektywność połączenia p-n, gdy przewodzi prąd.

Zdjęcie 4 - Łączenie przewodów pomiarowych

2. Czerwona sonda zostaje na miejscu, a czarna sonda jest podłączona do terminala emitera.

Zdjęcie 5 - Przejście przewodzi prąd. Ta metoda pozwala przetestować przejście po włączeniu bezpośrednio

 • Metoda numer 2: po ponownym włączeniu

Aby zapewnić wydajność, lepsze cross-sprawdź to z odwrotnej połączenia: złącze p-n nie będzie w stanie przewodzić prąd, a na ekranie licznik powinien wskazywać numer 1 - oznaczałoby to, że rezystancja styku jest bardzo wysoka i nie można przewodzić prąd.

Aby przetestować przejście w trybie odwrotnym, potrzebujesz:

1. Zmień biegunowość przewodów pomiarowych na wyjście tranzystora, to znaczy podłącz ujemną do podstawy, a dodatnią do kolektora.

Zdjęcie 6 - Wartość 1 na multimetrze: przejście P-N podczas połączenia w tył nie przechodzi przez prąd

Testowaliśmy TRZ na dwa sposoby i upewniliśmy się, że działa.

Tranzystory są dwojakiego rodzaju:

W tabeli przedstawiono przykłady typów tranzystorów różniących się funkcjonalnością.

WAŻNE! Epitaksyjny materiał jest używany do tranzystorów znajdujących się w obwodzie różnych wzmacniaczy i przełączników elektronicznych.

Dodaj komentarz

Remont, budowa i wykończenie pod klucz w Moskwie i regionie moskiewskim! Jesteśmy gotowi zrobić dla ciebie.

 • Oddzielne rodzaje działalności związane z naprawą i budową

 • Prace remontowe w budownictwie

 • Oferuję swoje usługi naprawy mieszkania od podstaw i pod klucz, a także wszelkiego rodzaju wykończenia r.

 • Realizujemy prace na zasadzie "pod klucz" i oddzielne rodzaje.

  Darmowe oprogramowanie do projektowania domu

 • Który program wybrać do projektowania kuchni?

 • Projekt sufitu z płyty gipsowo-kartonowej: ponad 120 miejscowych pomysłów z imitacji gwiaździstego nieba na afrykańskie sawanny

  © 2007-2018 EtotDom - wymiana zamówień budowlanych i remontowych

  Podczas korzystania z materiałów strony obowiązkowe

  warunkiem jest obecność hiperłącza do strony: etotdom.com

  Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?

  Czy na pewno chcesz usunąć wszystkie komentarze użytkowników?

  Czy na pewno chcesz odrzucić komentarz użytkownika?

  Czy na pewno chcesz przenieść komentarz użytkownika do spamu?

  Czy na pewno chcesz przenieść komentarz użytkownika do kosza?

 • Dodaj komentarz

  7 + 3 =