Nazwa kategorii

Jak pracować na poziomie

Jak pracować z poziomem: instrukcje użytkowania, urządzenie i opinie

Narzędzie konstrukcyjne do wykonywania operacji pomiarowych uległo w ostatnich latach znacznym zmianom. Tradycyjne poziomy i reiki odbijają się w tle, ustępując miejsca bardziej funkcjonalnym i technologicznym analogom elektronicznym. Urządzenia optyczne i laserowe do określania położenia obiektów budowlanych zapewniają wyniki o wysokiej dokładności, a także wykonują złożone obliczenia matematyczne na podstawie uzyskanych danych. I jest całkiem logiczne, że w miarę, jak sprzęt staje się bardziej skomplikowany, pojawiają się pytania o to, jak pracować z urządzeniem do poziomowania? Likbez dla początkujących, przedstawiony poniżej, pozwoli ci opanować podstawowe zasady korzystania z takich urządzeń. Pomimo ich fizycznej ergonomii, proces operowania obejmuje szereg procedur, od których zależeć będzie poprawność wyniku.

Urządzenie poziomów optycznych

Podstawa urządzenia tworzy spodarkę - metalowy okrąg, którego położenie jest ustalane za pomocą trzech podpór z elementami regulującymi. Śruby podnoszące umożliwiają optymalne umieszczenie konstrukcji na miejscu, minimalizując ryzyko odchyleń. Ponadto, urządzenie obejmuje poziomą kończynę, teleskop, poziomy cylindrycznego kształtu i kompensator w postaci amortyzatora magnetycznego lub powietrznego. Jak poprawnie pracować z poziomem tego typu? Początkowo regulacja odbywa się za pomocą powyższych śrub, a sam pomiar odbywa się za pomocą teleskopu. W zależności od konfiguracji, urządzenia optyczne mogą zawierać kilka soczewek w zestawie, umożliwiając pomiar w różnych warunkach. Aby poprawić czystość urządzenia, część głowy z optyką zapewnia również obecność śrub regulacyjnych, które zmniejszają ryzyko otrzymania dużego błędu. Za pomocą tego narzędzia możesz określić wysokość struktury, różnicę poziomów pozycji poszczególnych obiektów, ustalić kąty nachylenia i tak dalej.

Modele tego typu nie mają w zasięgu teleskopu, co oszczędza użytkownikowi niezależnego określenia parametrów geometrycznych obiektu. Podstawę roboczą reprezentuje emiter laserowy, który emituje wiązkę na docelowy obszar. Konstrukcja zapewnia również obecność złączek regulacyjnych, ale w tym przypadku tolerancja błędu jest wykluczona, ponieważ większość modeli, niezależnie od położenia, może automatycznie korygować kąt kierunku wiązki względem poziomu.

Jak działa poziom laserowy? Urządzenie przygotowane do operacji jest zorientowane optycznie na obiekt, w wyniku czego na powierzchni odbija się punkt, wzdłuż którego można oszacować wysokość i dokonać pomiaru. Takie wyposażenie jest dobre pod tym względem, że zmniejsza ryzyko błędu z powodu czynnika ludzkiego. Ponadto jego zalety obejmują szeroki zakres dodatkowych opcji związanych z przetwarzaniem otrzymanych informacji.

Funkcje modeli obrotowych

Są to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia zaprojektowane do wykonywania znaczników na budowie. Kluczową cechą takich modeli jest obecność detektora obrotowego, w którym znajdują się dwa lasery. Mogą poruszać się z prędkością około 600 obr / min, wyświetlając wiązkę w zakresie 360 ​​°. Jak pracować z poziomem rotacji? Technika posługiwania się takimi instrumentami zasadniczo odpowiada typowym urządzeniom laserowym, a różnica polega jedynie na organizacji końcowego znacznika. Oznacza to, że jeśli wiązka w zwykłych modelach podaje informacje o jednej charakterystyce, po czym musi zostać przesunięta, wówczas technika obrotowa z jednej pozycji umożliwia wykonywanie złożonych obliczeń. Takie podejście jest szczególnie skuteczne w przypadku instalowania okien, powierzchni wykończeniowych i innych operacji, w których należy uzyskać dane o położeniu różnych obiektów w jednym pomieszczeniu lub na placu budowy. Ale na otwartym terenie mogą istnieć ograniczenia związane z odległością od obiektu docelowego.

Ogólne zalecenia dotyczące korzystania z instrumentów

Przed rozpoczęciem głównych ustaleń roboczych należy rozważyć środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzenia. Przede wszystkim ciało musi być chronione przed wodą, brudem, kurzem i fizycznymi atakami. Z reguły konstrukcja poziomów budynków ma wielopoziomową izolację przeciwpyłową i wodoszczelną, ale to może nie wystarczyć. Na przykład w przypadku ulewnego deszczu, nawet modele o klasie ochrony powyżej IP54 nie mogą być używane bez dodatkowej powłoki. To samo dotyczy zagrożenia bezpośrednim światłem słonecznym. Czasowe przegrzanie sprzętu, może i nie wyłącza go, ale całkowicie wpływa na dokładność pomiarów.

Jak pracować z poziomem, jeśli uliczny mróz lub upał i nawierzchnia nie pomagają? Początkowo warto upewnić się, że urządzenie zasadniczo nadaje się do pracy w tym lub innym reżimie temperatury. Zazwyczaj można stosować modele od dużych producentów o średnim zakresie od -10 do 25 ° C. Ale w tym przypadku konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad działania. Na przykład modele optyczne są wrażliwe na zmiany temperatury. Po wykonaniu pomiaru urządzenie należy doprowadzić do ciepłego pomieszczenia i ogrzewać w kompletnym opakowaniu przez 30 minut.

Aby zapewnić prawidłowe ustawienie urządzenia, użyj statywu. Bez niego można sobie poradzić w pokoju z równą podstawą, ale jeśli jest to praca na budowie na gołej ziemi, wówczas regulowane urządzenie nie będzie zbędne. Ale nawet w pomieszczeniu bez specjalnych urządzeń do przenoszenia nie będzie można pracować z urządzeniem. Do takich celów zapewniono ergonomiczne uchwyty. Można je mocować do ścian, wykładzin podłogowych, a nawet do sufitu.

To zajmie specjalny rake. Jego skala pozwoli wyznaczyć na docelowej powierzchni tarczy, zgodnie z którą rejestrowane będą wymagane odczyty. Jak pracować z poziomem i wędką? Tradycyjne metody sugerują, że dwie osoby będą uczestniczyć w procesie - jeden jest odpowiedzialny za poprawianie danych, a drugi trzyma szynę. Jednak najnowsze modele laserowych urządzeń elektronicznych automatycznie przetwarzają dane, biorąc pod uwagę specjalne kody paskowe regałów. W takim przypadku użytkownik musi tylko aktywować odpowiednią funkcję i prawidłowo ustawić pozycję wagi.

Obsługa instrumentów optycznych

Jak już wspomniano, prace zaczynają się od dostrojenia teleskopu. Głównym zadaniem na tym etapie jest uzyskanie maksymalnej klarowności obrazu obiektu. Regulacja odbywa się za pomocą śrub, a poprawność szacowana jest przez widok przez okular.

Resztę pracy, w przeciwieństwie do modeli laserowych, wykonują dwie osoby. Jeden pracownik prostopadle do ziemi ustawia szynę, a drugi czyta odczyty za pomocą optycznego obrazu niwelatora. Jak z nim pracować, aby podczas operacji poprawność danych nie została zmniejszona? Po pierwsze, wiele będzie zależeć od niezawodności urządzenia. Dlatego szczególną uwagę przywiązuje się początkowo do stabilności mocowania nóg. Po drugie, zawodowi geodeci korzystają z poziomów. Są to urządzenia o poziomach pęcherzyków, dzięki którym dopasowuje się pozycję statywu i pozycję poziomu. Gdy urządzenie jest gotowe do pracy, widok rury jest prowadzony przez podzielenie stojaka. Pozostaje tylko zapisanie zeznań w czasopiśmie technicznym.

Jak pracować z poziomem lasera?

Urządzenie jest również mocowane za pomocą statywu lub specjalnych uchwytów. Przekonawszy się o niezawodności instalacji, możesz rozpocząć pracę. Po naciśnięciu specjalnego przycisku na powierzchni docelowej jest podawana wiązka. Linie mogą być rzutowane poziomo lub pionowo, a niektóre modele zapewniają również możliwość promieniowania krzyżowego. Następnie urządzenie automatycznie odczyty z przygotowanych listew z podziałami. Jeśli planujesz znaczniki na duże odległości, nie możesz obejść się bez specjalnego odbiornika, który osobno zarejestruje pozycję wiązki. Jak nauczyć się pracy z urządzeniem poziomującym uzupełnionym takim urządzeniem? Podstawowa operacja jest również przejmowana przez automatykę. Operator musi jedynie śledzić odczyty na wyświetlaczu odbiornika, które mogą ustalić położenie punktów w odległości około 80-100 m. W momencie rejestracji wiązki urządzenie wyda odpowiedni sygnał i wyświetli otrzymane informacje, które są rejestrowane w dzienniku.

Konserwacja urządzenia

Najbardziej wymagające w utrzymaniu urządzenia optyczne. Dlatego po każdym użyciu należy wytrzeć okulary, soczewki i powierzchnie teleskopu. Najmniejsze zanieczyszczenie może wpłynąć na dokładność odwzorowania danych. Na przykład firma "Condtrol9raquo; Posiada szeroką gamę urządzeń tego typu, zalecając regularne działanie i weryfikację. W recenzjach tego produktu często pojawia się krytyka, która zauważa, że ​​ostrość na poziomie "Sokia9raquo;. Przyczyny obniżenia jakości obrazu modeli z tej serii mogą polegać na zapyleniu optyki i naruszeniach strukturalnych. Na przykład, jeśli te same soczewki nie zostały zainstalowane bezpiecznie. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie procedur weryfikacyjnych przy użyciu białej kartki papieru. Znajduje się na określonej odległości w pobliżu paska znaczników. Korekta sprzętu optycznego przeprowadzana jest do momentu, gdy wyniki pomiarów nie pokrywają się z wcześniej znanymi rzeczywistymi danymi.

Recenzje na temat modeli typu optycznego

Główną grupą użytkowników takich poziomów są profesjonalni budowniczowie i geodeci, którzy jasno rozumieją zasady przepływu pracy. Według nich urządzenia optyczne, pod warunkiem, że są prawidłowo używane, mogą zapewnić dokładność z błędem 0,2 mm. Ale ich główną zaletą jest elastyczność procedury pomiaru. Operator może dokonywać drobnych korekt w trakcie procedury, w zależności od warunków pracy. Na przykład, jak pracować z poziomem na budowie, jeśli pogoda przeszkadza lub występują interferencje innego rodzaju? Jest to ręczny proces regulacji, dostosowany do tych lub innych okoliczności, w takich sytuacjach będzie bardziej opłacalny. Użytkownik może przesuwać urządzenie bez rozpraszania się konfiguracją oprogramowania, szybko naprawiając dane.

Właściciele tego sprzętu stawiają na czele wygodę, szybkość przetwarzania danych i wielofunkcyjność. Jak pracować z nowym poziomem tego typu? Wystarczy - wystarczy umieścić urządzenie w optymalnym punkcie do pomiaru i uruchomić program obliczeniowy. Ponadto odczyty z miejsca pomiaru zostaną automatycznie usunięte. Sprzęt taki jest wykorzystywany przez niedoświadczonych mistrzów domu i profesjonalistów, których przyciąga obecność dodatkowych opcji - na przykład możliwość złożonych i szeregowych obliczeń dla określonych funkcji.

Pojawienie się urządzeń pomiarowych nowej generacji niewątpliwie zmieniło samą zasadę organizacji procesu znakowania. Pod wieloma względami innowacja ułatwiała zadania konstruktorom, inżynierom i geodetom, ale wśród osób nieprofesjonalnych logiczne jest stawianie pytań o to, jak używać tego poziomu? Cechy działania urządzeń optycznych i laserowych wiążą się z większą odpowiedzialnością za środki przygotowawcze. Cały zestaw czynności regulacyjnych przypada na użytkownika, a dokładność wyników pomiaru zależy bezpośrednio od ustawienia. Jest to mniej prawdopodobne w przypadku modeli laserowych, dlatego zaleca się je przede wszystkim do użytku domowego. Urządzenia optyczne są nie tylko trudne do skonfigurowania, ale także bezpośrednio na etapie przepływu pracy.

Jak korzystać z poziomu

Jak korzystać z poziomu

Poziom optyczny to koło poziome, które jest regulowane za pomocą specjalnych śrub mocujących i przymocowane do górnej części urządzenia teleskopowego. Przed przystąpieniem do pracy inżynier ankietera naprawia go na statywie, ustawia go ponad punktem odniesienia i prowadzi do absolutnie poziomej pozycji.

Urządzenie jest gotowe do pracy, gdy okrągły bąbelek znajduje się pośrodku i nie porusza się podczas obracania urządzenia w różnych kierunkach.

Podczas przeprowadzania ankiety można polegać na bałtyckim układzie współrzędnych, jeśli w pobliżu znajduje się punkt odniesienia (punkt o znanej wysokości nad poziomem morza), w przeciwnym razie określany jest układ względny, a każdy jest traktowany jako punkt odniesienia.

W celu określenia horyzontu instrumentu, punkt odniesienia badania jest montowany w punkcie odniesienia, na którym skala jest wykreślona graficznie i w postaci cyfr. Inżynier-geodeta przecina sieci nitek w teleskopie i przyjmuje znak i dodaje do punktu odniesienia. To jest horyzont urządzenia.

Aby określić znaki innych nieznanych i nieznanych punktów, grabie geodezyjna jest instalowana sekwencyjnie na każdym z nich. Otrzymane wskazania są pobierane z horyzontu instrumentu, uzyskane wyniki i są znakami poszukiwanych punktów.

Aby nie wykonywać niepotrzebnej pracy, miejscem każdego punktu są ustawione drapacze chmur. Zapisuje on rzeczywistą wysokość lub ustawia poprzeczkę na tej samej wysokości, na jakiej wyświetlana jest wysokość.

Zgodnie z elewacjami, możliwe jest przeprowadzenie dalszych prac, czy to betonowania kolumn, wylewanie obojętnego materiału na terenie do znaków projektowych lub wylewanie szalunku z mieszanki betonowej.

Nie można usunąć poziomu z pozycji roboczej do czasu ukończenia wszystkich niezbędnych prac geodezyjnych. W przeciwnym razie instalacja urządzenia w pozycji roboczej jest powtarzana zgodnie z powyższym algorytmem i zajmuje trochę więcej czasu.

Istnieją sytuacje, w których jeden z poszukiwanych punktów nie jest dostępny do wizualnego odczytu wskazania na szynie. W takim przypadku musisz wykonać przejście i ponownie zainstalować urządzenie w innym miejscu, co spowoduje zmianę horyzontu urządzenia.

Zasada działania poziomu lasera jest prawie identyczna z instrumentem optycznym. Jedyną różnicą jest to, że wiązka lasera jest skupiona na pasku geodezyjnym i nie jest konieczne patrzenie przez okular.

Jak pracować na poziomie

H Iveler na placu budowy, narzędzie ma drugie znaczenie po taśmie pomiarowej. Nie wiedząc, jak pracować jako poziom, nie ma co myśleć o rozpoczęciu poważnej budowy. Równocześnie zasada działania poziomu i podstawowe metody pracy z nim są tak proste, że mogą je opanować nawet uczniowie klas podstawowych.

Zastanów się, na czym polega zwykły poziom optyczny i jak działa. Główną częścią urządzenia jest tuba optyczna, z systemem soczewek zdolnym do przybliżenia obserwowanych obiektów z dwudziestokrotnym lub większym powiększeniem.

Rura jest przymocowana do specjalnego obrotowego łóżka niezbędnego do następujących funkcji:

 • montuje się na statywie;
 • ustawienie osi optycznej poziomu w pozycji ściśle poziomej, dla której rama ma trzy "nogi" o regulowanej wysokości i jeden lub dwa (w modelach bez automatycznego strojenia) poziomy pęcherzyków;
 • dokładne prowadzenie w poziomie, które odbywa się za pomocą pary lub pojedynczego pokrętła.

W niektórych modelach rama ma specjalną kończynę, skalę umożliwiającą pomiar lub konstruowanie kątów poziomych.

Po prawej stronie rury znajduje się koło zamachowe zaprojektowane do regulacji ostrości obrazu.

Regulację widzenia operatora wykonuje się obracając pierścień regulacyjny na okularze.

Patrząc na okular teleskopu, widzimy, że oprócz zbliżania się do przedmiotu obserwowanego w urządzeniu, poziom narzuca jego obrazowi układ drobnych linii, zwany siatką obserwacyjną lub nitkami obserwacyjnymi. Tworzy wzór w kształcie krzyża, z pionowych i poziomych linii (patrz rysunek 1).

Dodatkowe urządzenia i urządzenia

Oprócz samego urządzenia do pracy potrzebny będzie wyżej wymieniony trójnóg, a także specjalny pręt pomiarowy z nadrukowanymi podziałami i figurami. Podziały to paski z naprzemiennymi czarnymi lub czerwonymi paskami o szerokości 10 mm.

Liczby na szynie są drukowane w dziesięciocentymetrowych przyrostach, a wartość od zera do końca taktu w decymetrach, z cyframi wyrażonymi w dwóch cyfrach. Tak więc, 50 cm jest oznaczony jako 05, liczba 09 oznacza 90 cm, liczba 12 wskazuje 120 cm, itp.

Dla wygody, pięć centymetrów każdego decymetra łączy się również z pionowym paskiem, tak że cały pasek jest oznaczony literami "E", bezpośrednim i lustrzanym.

Stare modele urządzeń dają odwrócony obraz, a grabie do nich wymaga specjalnego, odwróconego rysunku.

Urządzenia pomocnicze do poziomowania

Paszport jest dołączony do poziomu, na którym wskazano datę ostatniej kontroli i korekty, lub, jak mówią geodenci "weryfikacji". Wierzcie na poziomy nie rzadziej niż raz na trzy lata, w specjalnych warsztatach, które są następnym wpisem do paszportu.

Oprócz paszportu, zestaw do poziomowania zawiera klucz serwisowy i miękką flanelę do wycierania soczewek i, oczywiście, futerał ochronny, w którym jest przechowywany. Modele z poziomą kończyną - goniometr są wyposażone w pionowy uchwyt do instalacji w ściśle określonym miejscu.

Chroń poziom przed uderzeniami i wstrząsami, nawet gdy znajduje się w futerale. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne urządzenie, które dokonuje dokładnej regulacji w poziomie, silne popychanie, odejście od najmniejszego śladu, może uszkodzić delikatny mechanizm.

Zasada poziomu. Ustawianie urządzenia

Zasada działania poziomu jest niezwykle prosta: oś optyczna urządzenia jest usytuowana ściśle w poziomie i nie odchyla się podczas obrotu urządzenia, stale będąc w tej samej płaszczyźnie poziomej.

Rozważmy bardziej szczegółowo, w jaki sposób ta jakość może być stosowana w praktyce.

Prace rozpoczynają się od instalacji urządzenia. Rozszerzamy go i instalujemy statyw. Podczas pracy na miękkiej glebie wciśnij w nią punkty, w których kończą się "nogi" statywu.

Dostosowując długość "nóg", stawiamy trójnóg na wygodną wysokość do pracy, starając się, aby jego górna platforma, na której znajduje się poziom, była umieszczona poziomo.

Usuwamy poziom z futerału ochronnego i instalujemy go na statywie, mocując śrubę statywu.

Teraz konieczne jest ustawienie poziomu tak, aby jego oś optyczna znajdowała się dokładnie w poziomie. W tym celu narzędzie wyposażone jest w okrągły poziomnicę umieszczoną na ramie. Obracając noniusz na nogach urządzenia, wystawiamy pęcherzyk powietrza ściśle do środka poziomu (patrz ryc. 1).

Teraz, niezależnie od tego, jak obracamy rurkę instrumentu, oś optyczna będzie ustawiona poziomo.

Pracuj z poziomem na budowie

Jak zainstalować narzędzie, zorientowaliśmy się, teraz rozważ, jak określić przy użyciu różnicy poziomów wysokości dwóch lub więcej punktów. Aby to zrobić, potrzebujemy prowizji i asystenta, które utrzymają prowizję i przenoszą ją tam, gdzie jest to potrzebne.

Wybieramy pierwszy punkt pomiarowy (oznaczymy go przez "a"), do którego pomocnik umieszcza grabię ​​tak pionowo, jak to możliwe. Pionowość można skorygować za pomocą pionowego ryzyka docelowej siatki, przekazując odpowiednie sygnały do ​​asystenta.

Skieruj urządzenie na szynę, początkowo w przybliżeniu, za pomocą "wzroku" na górze rury. Patrzymy w okular i obracając koło zamachowe, uzyskujemy wyraźną widoczność reiki.

Bierzemy świadectwo. W tym celu sprawdzamy, między wartościami prowizji, która była poziomą linią siatki obserwacyjnej, dodaj do niższej wartości liczbę centymetrowych podziałów między linią wartości a linią wzroku urządzenia (lub, jeśli jest to wygodniejsze, odejmij od górnej wartości).

Na przykład ryzyko wynosi nieco więcej niż trzy dywizje wyższe niż liczba 15. Musisz zapisać wartość 153 w notatniku, zaokrąglając do centymetra mniej więcej.

Polecamy asystentowi przeniesienie zgrabiarki do następnego punktu ("b") i ponownie wykonujemy pomiary. Załóżmy, że na szynie widzimy wartość "18", a nasze ryzyko trochę nie trafiło na "literę E", która odpowiada pięciu działom (centymetrów). Wysokość będzie wynosiła 185. Nagraj ją.

Ponieważ horyzont poziomu jest stały, a zębatka porusza się, im jest niższy, tym więcej wartości zobaczymy w obiektywie. Odejmij: 185-153 = 32 Punkt "b" poniżej punktu "a" o 32 centymetry.

Wykrywanie rzędnej punktu

Zastanówmy się, jak przenieść znak poziomu za pomocą pomocy niwelacyjnej. Na przykład, musimy zrobić punkt odniesienia, koncentrując się na tym, że koparka wykopie dół, dwa metry poniżej podłogi budynku. Wartość wysokości podłogi, musimy jakoś wskazać koparkę.

Ustawiamy szynę na wysokości punktu, która odpowiada wysokości konstrukcyjnej podłogi budynku, odliczamy. Załóżmy na przykład, że jest 162.

Bezpośrednio na miejscu przyszłego dołu, poprowadź kołek i, zbliżając szynę do niego, ponownie usuń wartość, niech będzie równa 179. Różnica wynosi 17 centymetrów. Odłóż 17 cm od spodu listew w górę kołka, zanotuj wartość znacznika ryzyka lub ołówka. Jadąc obok jeszcze jednego kołka, tak że jego górna pokrywa się z ryzykiem, otrzymujemy wyraźnie widoczny punkt orientacyjny, po którym można zdjąć kołek z ryzykiem.

Jeśli jakakolwiek duża wysokość musi być przechowywana przez dłuższy czas, powinna być ona bezpiecznie zamocowana przez wbicie gwoździa lub oznakowania wodoodporną farbą. W tym celu narysuj dwie poziome linie, z niewielką (kilka milimetrową) szczeliną między nimi. To ta luka musi odpowiadać znacznikowi wysokości.

Poziom optyczny i jego możliwości

Urządzenie poziomu: pobieranie rachunków

Dbaj o narzędzia. Natychmiast po zakończeniu pracy usuń poziom ze statywu i umieść go w etui. Lepiej to zrobić, nawet jeśli po pewnym czasie będziesz kontynuować pracę z tego samego miejsca. W takim przypadku po prostu nie zdejmuj statywu samodzielnie. W razie potrzeby ponownie ustawia się poziom, a wysokość osi optycznej poziomu, jeśli się zmienia, jest nieznaczna.

Zadawaj pytania w komentarzach lub pocztą. Wyślij swoją pracę, zdjęcia, opublikujemy je na stronie. Zamów pracę dla specjalistów! Wspieraj projekt! Powodzenia dla ciebie, dobrze dla twojego domu!

Opisz swoje pytanie i swoją sytuację tak konkretnie i jak to tylko możliwe! Wyślij zdjęcia i szkice! Im dokładniej powiesz, czym jest twoja porażka, tym dokładniej dostaniesz odpowiedź! Z przyjemnością odpowiemy na każde Twoje odwołanie tak szybko, jak to będzie możliwe, zazwyczaj odpowiedź nie będzie dłuższa niż jeden dzień.

 • AUTO 1
 • BEZPIECZEŃSTWO 7
  • Nadzór wideo 1
  • Bezpieczeństwo drzwi i okien 1
 • POPRAWA 17
  • Park i ławki 1
 • DZIECI I EDUKACJA 1
 • PROJEKTOWANIE 26
 • ZWIERZĘTA 1
  • Koty 1
 • LIVESTOCKY 7
  • Zwierzęta domowe 1
  • Hodowla ptaka 3
  • Hodowla bydła 1
 • INSTRUMENTY 1
  • Elektronarzędzia 1
 • KOMPUTERY I INTERNET 2
  • Ochrona przed wirusami 1
 • KULINARIUM 2
 • MEBLE 42
  • Sofy i łóżka 5
  • Produkcja mebli 1
  • Meble kuchenne 3
  • Materace 1
  • Meble łazienkowe 3
  • Meble tapicerowane 1
  • Meble ogrodowe 1
  • Zestaw sypialniany 2
  • Szafki 3
 • METAL I KOVKA 1
 • PROPERTY 7
  • Rynek nieruchomości 2
 • URZĄDZENIE 6
 • INNE 6
 • OGRÓD I OGRÓD 8
  • Uprawa warzyw 1
  • Ochrona roślin 1
  • Podlewanie roślin 1
  • Gleba 1
  • Szklarnie 3
 • Ogrodnictwo 1
 • SELF-LIKE 2
 • INSTALACJA 72
  • Zaopatrzenie w wodę 2
  • Zaopatrzenie w wodę i studnie 1
  • Inżynieria wodno-kanalizacyjna 3
  • Ścieki i zaopatrzenie w wodę 9
  • Uzdatnianie wody 1
  • Sprzęt sanitarny 17
 • RZEŹBA 2
 • POLE 1
 • BUDOWA 815
  • Balkony i loggie 4
  • Wykończenie zewnętrzne 10
  • Bramy i brama 7
  • Roboty hydroizolacyjne 5
  • Drzwi i okna 24
  • Konstrukcje stoczni 4
  • Demontaż pracy 3
  • Drogi i ścieżki 7
  • Prace drenażowe 1
  • Ogrodzenia i kraty 7
  • Ziemia i geodezja 2
  • Sztuczne stawy 3
  • Kamieniarstwo i cegła 8
  • Elementy złączne i zawieszenia 10
  • Dach i pokrycia dachowe 18
  • Schody i weranda 7
  • Windy i windy 1
  • Prace malarskie 14
  • W obliczu prac 17
  • Prace malarskie 11
  • Organizacja i szkolenie 9
  • Fundamenty i fundacje 40
  • Materiały wykończeniowe 2
  • Prace wykończeniowe 16
  • Ogrzewanie i wentylacja 35
  • Sufity i sufity 24
  • Piece i kominki 9
  • Prace kaflowe 5
  • Przygotowanie i demontaż 6
  • Podłogi i jastrychy 50
  • Praca z płytami gipsowo-kartonowymi 6
  • Układ i układ 1
  • Rekonstrukcja i odbudowa 8
  • Naprawa i dekoracja pomieszczeń 11
  • Prace spawalnicze 1
  • Rzeźby 1
  • Ściany i ścianki działowe 17
  • Narzędzia do budowania 4
  • Materiały budowlane 27
  • Technologie budowlane 5
  • Budowa budynków 9
  • Prace izolacyjne 21
  • Ceny i szacunki 1
  • Spakowanie działa 6
  • Prace tynkarskie 12
  • Prace izolacyjne 4
  • Badanie 1
 • TECHNOLOGIA 31
  • Sprzęt audio i wideo 1
  • Urządzenia gospodarstwa domowego 9
  • Maszyny do prac ziemnych 2
  • Maszyny do przemieszczania ziemi 2
  • Telewizja i radio 1
 • TURYSTYKA 1
 • GOSPODARKA 35
  • Grzyby 1
  • Dom na wsi 10
  • Gospodarstwo domowe 16
  • Odzież i obuwie 3
  • Zakupy 3
  • Magazyn 1
  • Kombinezon 1
 • ELEKTRYKA 34
  • Oświetlenie i oświetlenie 2
  • Elektryzacja 5
  • Urządzenia elektryczne 6

 • Evgeny V. Morozov nagrywać Jak zrobić wentylację w domu własnymi rękami
 • Evgeny V. Morozov, aby nagrać wodę (jak wyciągnąć wodę do domu) ze studni własnymi rękami
 • Sergey do rekordowego zaopatrzenia w wodę (jak czerpać wodę do domu) ze studni własnymi rękami
 • Olga. Jak zbudować garaż własnymi rękami
 • Renat, aby nagrać Jak wykonać wentylację w domu własnymi rękami

Kopiowanie części lub kompletnych materiałów w Internecie za pomocą instalacji aktywnego indeksowanego hiperłącza do chonemuzhik.ru jest dozwolone.

Inne wykorzystanie materiałów jest możliwe wyłącznie za zgodą redakcji. Nieautoryzowane użycie materiałów jest ścigane przez prawo. 16+

Zapisz się do grupy VKontakte! Mamy wiele przydatnych porad dotyczących prac domowych i zakwaterowania!

JEŚLI NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDŹ NA TWOJE PYTANIE, ZAPYTAJ JEGO NAM! ODPOWIEMY Z PRZYJEMNOŚCIĄ!

Dodaj komentarz

3 + 1 =