Nazwa kategorii

Jak zdemontować kasetę z wiertła wideo

Jak zdemontować kasetę z wiertła wideo

W tej chwili intensywnie angażuję się w prace remontowe i domowe. Wierć dużo. Korzystanie z jednej wiertarki elektrycznej jest trudniejsze, ponieważ musisz ciągle zmieniać wiertarki. W związku z tym praca składała się stale z dwóch wiertarek elektrycznych i obrotu do delikatnego wiercenia otworów dla dużych średnic. Dlatego postanowił dodać dziury do arsenału i dodać wiertarkę ręczną, nawet jeśli jest stara, ale działa. Tutaj tylko wkładka musi być uporządkowana - twarda obraca się, a bicie jest sprawiedliwe.

Tak więc kasetę należy zdemontować. Sprawdzono, jakie oferty w takich przypadkach, wirtualna przestrzeń Internetu - wszystko to bardzo wyraźnie, ale nieco skomplikowane, ponieważ na przykład proponuje się wykonanie operacji demontażu za pomocą elektrycznego perforatora. A jeśli po prostu podnosisz kasetę i używasz młotka i metalowego wysięgnika do demontażu?

Wierz, że udany demontaż jest gwarantowany, w końcu, zawsze, a uszkodzenie węzłów kasety jest wykluczone. Wygodny metalowy wysięgnik ma cylindryczny kształt z płaskimi końcami o średnicy odpowiadającej największej średnicy wiertła dla tego wkładu. Młot 150 - 200 gr.

Mamy korpus wiertarski, trzy krzywki z gwintem, klips i dwie połówki, które znam jako "biscuit9raquo;. Teraz wszystko zeskrobać z rdzy, spłukać nafty, wytrzeć do sucha i pilnik usunąć wszystkie zadziory i siniaki.

Są to krzywki, trzymają wiertło w pracy. Powinien być dokładnie taki sam pod względem kształtu i wielkości, jak bracia bliźniacy. A na zdjęciu to nie jest przestrzegane.

Użyłem małego elementu elektrycznego podłączonego do regulatora prędkości, tylko po to, aby spróbować coś zrobić. I powoli.

I tak dalece, jak to możliwe "z widzenia", przyniósł pięści do poziomu, który jest możliwy w takich przypadkach. Niepotrzebne, aby nie szlifować - będą spędzać czas w miejscu instalacji.

Złóż ponownie w odwrotnej kolejności. Ponieważ wszystko zostało już przetworzone przez plik, wkład jest złożony znacznie łatwiej, niż to rozumie. Smarowanie nie jest jeszcze potrzebne.

Gdy plik okrągły jest wkładany do kasety, aby dokończyć naprawę, krzywki są lekko dociśnięte do niego, a plik jest obracany kilka razy za pomocą kombinowanych szczypiec w krzywkach. Najważniejsze, żeby nie przesadzić, bo kamery mogą się nieodwracalnie zniszczyć.

W rezultacie zaostrzone krawędzie wewnętrzne stają się całkowicie jednorodne, a utworzone boczne nacięcia pomagają lepiej trzymać wiertło. Ale teraz nadszedł czas, aby wlać kilka kropel gęstego oleju do wnętrza wkładu. Teraz uchwyt wiertarski obraca się łatwo nawet z dłoni, jest rytm, ale jest to dopuszczalne, nie takie, jakie było. Wyjście z trudnej sytuacji podzielił Babay, Barnauł.

Uchwyt wiertarski: jak wyjmować, wymieniać, demontować - wideo, zdjęcie

Wśród rzemieślników krajowych najczęściej występują naboje do dwóch rodzajów wiertarek - klucz (korona dentystyczna) i szybkozaciskowa (BZP). Specyfika działania tych wkładów, spróbujemy rozłożyć w tym artykule i kompleksowo podkreślić wszystkie główne niuanse i złożoność pracy z nimi.

Najbardziej powszechne w przypadku wiertarek i wkrętaków domowych są tusze z uzębionym korpusem i szybkozaciskowe

Główne rodzaje wkładów do wiertarki

Konstrukcja zacisków do wiertarki dzieli się na dwa główne typy:

 • uchwyt z koroną i koroną, zacisk chwyta narzędzia, w którym wykonywany jest specjalny klucz;
 • uchwyt szybkiego działania do wiertarki (BZP), w którym tuleja zaciskowa napędzana jest przez ręczne obracanie.

Odmiany wkładów do wiertarek

Zaciskowe szczęki zaciskowe, montowane na nowoczesnych wiertłach, mogą niezawodnie zamocować narzędzie, średnica trzpienia mieści się w zakresie 1-25 mm. Urządzenia tego typu są praktycznie pozbawione niedociągnięć, z których najważniejszym jest ich raczej wysoki koszt.

Najpopularniejszym rodzajem urządzenia zaciskowego, zainstalowanego na nowoczesnych modelach wiertarek, jest szybkozaciskowy nabój (BZP). Aby zamocować narzędzie w uchwycie zaciskowym kategorii BZP, wystarczy kilka sekund, bez konieczności użycia specjalnego klucza. Zaciśnięcie chwytu narzędzia odbywa się dzięki ręcznemu obróceniu tulei regulacyjnej, której zewnętrzna powierzchnia jest wytłaczana, co ułatwia wdrożenie tej procedury. W celu regulacji mechanicznego działania wytworzonego na trzonku narzędzia, w tym zacisku zapewniono specjalne urządzenie blokujące.

Aby zamocować wiertarkę jedną ręką, przytrzymaj dolne sprzęgło, a drugą dokręć górny sprzęg zgodnie z ruchem wskazówek zegara

Najistotniejsze braki BZP należy przypisać temu, że w przypadkach, gdy elementy jego mechanizmu ulegają zużyciu, nie jest on w stanie pewnie zamocować trzonków wierteł o dużej średnicy. Powoduje to obrót narzędzia podczas pracy.

W porównaniu z urządzeniami zaciskowymi z kategorii BZP, naboje z uzębieniem dentystycznym do wyposażenia siewników zapewniają niezawodne zamocowanie narzędzia w każdej sytuacji. Użytkownicy, którzy często muszą pracować z wiertarkami elektrycznymi, wolą uchwyty mocujące tego typu. Jedyną istotną wadą takich urządzeń jest to, że klawisz, z którym są one aktywowane, jest łatwy do zgubienia. Tymczasem występowanie tego problemu można łatwo uniknąć, jeśli zaraz po zakupie wiertła klucz jest przymocowany do drutu urządzenia za pomocą taśmy izolacyjnej lub konwencjonalnej liny.

Średnica trzpienia dyszy zamocowanego w uchwycie mini zależy od średnicy tulei

Bardzo popularnym jest nabój do minigłówek, instalowany na kompaktowych urządzeniach wiertniczych. Te ostatnie są aktywnie wykorzystywane przez jubilerów. Mini-kartridż należy do kategorii szybko działających uchwytów na śrubokręt lub lekką wiertarkę. Taki mały wkład, głównie z mosiądzu, służy do mocowania narzędzi, średnica trzpienia jest w przedziale 0,1-4,5 mm.

Konstrukcja i cechy uchwytu korbowego

Klasyczny uchwyt wiertarski odnosi się do urządzeń mocujących typu tuleja lub krzywka. Mogą być mocowane nie tylko za pomocą różnych narzędzi z okrągłym trzpieniem, ale także cylindrycznych elementów do dalszej obróbki. Głównymi elementami konstrukcji uchwytów szczękowych są:

 • cylindryczny korpus;
 • pierścień nastawczy lub tuleja obracająca się na zewnętrznej powierzchni obudowy;
 • mechanizm krzywkowy lub tuleja zamontowana wewnątrz obudowy urządzenia.

Konstrukcja uchwytu krzywkowego (korona) z kluczem

Z kolei mechanizm tulei, którego elementy są wykonane ze stali hartowanej, składa się z trzech całkowicie identycznych szczęk, które, gdy pierścień regulujący lub tuleja są obracane, zbliżają się do siebie w tym samym czasie, zapewniając w ten sposób niezawodne mocowanie chwytu narzędzia. W pierwszych modelach kartridży do wierteł mechanicznych, krzywki tulei zbiegały się w wyniku obrotu pokrętła regulacyjnego, teraz używa się tu tulei regulacyjnej.

Z jednej strony naboje do wiertarki są zainstalowane na wale używanego sprzętu, az drugiej strony wkładają narzędzie, za pomocą którego będzie wykonywane przetwarzanie. Zaciskowe szczękowe uchwyty służą głównie do mocowania w nich następujących narzędzi:

Uchwyt wałka rozrządu przeznaczony jest do mocowania szczęk za pomocą cylindrycznego lub sześciokątnego trzpienia

Jak usunąć uchwyt z gwintowanym połączeniem

Kwestia, w jaki sposób wyjąć wkład z wiertła, który jest na nim zamocowany za pomocą połączenia gwintowego, często pojawia się u mistrzów domu. Konieczne jest usunięcie takiego zacisku, biorąc pod uwagę fakt, że jest on zainstalowany za pomocą niestandardowego gwintu lewostronnego.

Gwintowany element urządzenia zaciskowego znajduje się w jego wewnętrznej części, dlatego konieczne jest, aby najpierw maksymalnie rozszerzyć szczęki zaciskowe, które zapewnią dostęp do śruby mocującej, którą odkręca się zwykłym śrubokrętem Phillips. W wiertłach bez takiej śruby, nabój jest po prostu skręcony z ich trzonka bez wykonywania wyżej opisanych prac przygotowawczych.

Głowica śruby mocującej może być w kształcie krzyża, z prostą szczeliną, pod sześciokątem lub nawet "gwiazdką"

Śruba z gwintem po lewej stronie, z którą gwintowany wkład jest zamocowany na wiertarce, może z czasem ulec zużyciu. Aby przywrócić niezawodność tego połączenia, możesz wykonać następujące czynności:

 • włożyć śrubokręt krzyżakowy do łba śruby naboju w wiertarce;
 • lekki młot dmucha, aby pogłębić śrubę w gwintowanym otworze.

Takie działanie nie uszkodzi zestawu mocującego wiertła, ale pozwoli na dokładniejsze i bardziej niezawodne zamocowanie urządzenia zaciskowego.

Wymiana wkładu gwintowanego na wiertarce może odbywać się za pomocą klucza 14, co znacznie ułatwia ten proces. Aby nie popełniać błędów, kiedy zamierzasz zdemontować wkład tego typu, możesz zapoznać się z materiałem teoretycznym na ten temat i obejrzeć odpowiedni film.

Wymiana i demontaż wkładu na wiertarce

W kwestii wymiany zużytego wkładu na wiertło nie ma nic trudnego. Aby to zrobić, wystarczy zakupić odpowiednie urządzenie mocujące, wyjąć starą wiertarkę i zamontować na niej nową. Jednocześnie należy pamiętać, że amunicja dwóch typów może być zainstalowana zarówno na konwencjonalnym, jak i na minidrekl:

Wkłady do instalacji na wiertarce, w której zastosowano gwint, są usuwane i mocowane zgodnie ze schematem opisanym powyżej. Wymieniając takie urządzenie, nie wystarczy wiedzieć, że jest ono gwintowane, ważne jest również wzięcie pod uwagę oznakowania, które z konieczności się do niego stosuje. Takie uchwyty zaciskowe można oznaczyć w następujący sposób:

Znakowanie uchwytu gwintowanego

Przedział 1.5-13, obecny w danych oznaczenia, wskazuje minimalną i maksymalną średnicę narzędzia skrawającego, które ma być zainstalowane. Zasady wymiany wkładu na wiertarce zakładają, że nowe urządzenie zaciskowe musi mieć znak identyczny jak stary.

W kwestii wymiany wkładu stożkowego na wiertło wszystko jest nieco prostsze. Urządzenia tego typu mogą być również oznaczone inaczej, a mianowicie:

Oznakowanie wkładu stożkiem Morse'a

Aby wymienić wkład tego typu wiertarką, wystarczy wybrać urządzenie zaciskowe z odpowiednim oznakowaniem i włożyć jego część do lądowania w otwór stożkowy urządzenia wiertniczego. Łatwo jest zorientować się w tym oznaczeniu: litera "B" oznacza, że ​​jest to wkład typu stożkowego, a cyfra wskazuje średnicę dolnej części otworu do lądowania.

Wyjmowanie wkładu stożkowego z wiertła jest tak proste, jak jego zainstalowanie. Aby wykonać taką procedurę, konieczne jest po prostu wyjęcie urządzenia zaciskowego z otworu wiertła, do którego stosuje się zwykły młotek. Dzięki szczegółom instalacji i demontażu stożka, wiertło elektryczne można również zobaczyć, oglądając odpowiedni film.

Na sowieckich wiertłach, kaseta ze zwężającym się zapięciem była po prostu znokautowana, konstrukcja reduktora pozwalała na taką grubiaństwo. Aby wyjąć wkład z nowoczesnych modeli, musisz użyć ściągaczy lub specjalnych urządzeń

Jak zdemontować wkład śrubokrętowy lub wiertło? Ta procedura musi być okresowo przeprowadzana w celu utrzymania urządzenia (czyszczenie i smarowanie wszystkich jego elementów wewnętrznych), jak również jego drobnych napraw. Pozwala to znacznie przedłużyć żywotność wkładu.

Podczas demontażu wkładu należy wziąć pod uwagę jego typ. Koncentrując się na instrukcjach lub filmie, należy wykonać wszystkie czynności związane z demontażem takiego urządzenia tak ostrożnie, jak to możliwe, aby nie uszkodzić jego elementów składowych. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności konserwacyjnych lub naprawczych elementów uchwytu wiertarskiego należy go zmontować w odwrotnej kolejności.

Jeśli elementy konstrukcyjne są mocno zużyte i nie można ich zrekonstruować, lepiej jest wymienić cały mechanizm, który będzie znacznie tańszy niż jego naprawa.

 • Tokarka z wiertarki własnymi rękami - instrukcja z rysunkami, zdjęciami i filmami
 • Stawiamy stojak na wiertło własnymi rękami: instrukcje, rysunki, wideo
 • Wiertarka do płyt PCB ręcznie: rysunki, zdjęcia, wideo
 • Jak wywiercić płytkę, aby nie pękać: wideo, zdjęcia, porady
 • Domowa tokarka metalowa: rysunki, zdjęcia, wideo
 • Frezarka do metalu własnymi rękami: rysunki, wideo, zdjęcia

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Samouczki wideo krok po kroku Pytanie-odpowiedź

Zadaj pytanie specjaliście

Książki do obróbki metalu

Paszporty obrabiarek do metali GOST

Katalog popularnych GOST

Grubość ścianki: mm

Grubość ścianki: mm

Grubość blachy: mm

Powierzchnia całkowita: m 2

Powierzchnia całkowita: m 2

Grubość ścianki: mm

Grubość ścianki: mm

Grubość ścianki: mm

Korzystanie z materiałów witryny jest możliwe tylko po określeniu pełnego aktywnego linku do źródła.

Jak prawidłowo rozmontować i naprawić uchwyt wiertarski

Szybka wymiana uchwytów wiertniczych własnymi rękami jest całkiem możliwa Uchwyt uchwytu wiertarki może być reprezentowany przez kilka typów, które różnią się znacznie pod względem cech urządzenia i projektu. Jest całkiem możliwe zastąpienie takiej części wiertarki elektrycznej własnymi rękami, ale konieczne jest poznanie podstawowych zasad wykonywania takiej pracy.

Uchwyt wiertarski: urządzenie i odmiany

Znaczna część modeli wierteł jest wyposażona w tak zwane urządzenia krzywkowe. Takim wariantem jest wydrążony cylindryczny korpus, na którego powierzchni znajduje się ruchoma część w postaci pierścienia lub tulei kontrolnej. Jedna podstawa cylindra jest przymocowana do wału wiertniczego. Drugą podstawą jest utrwalenie dysz. Proces obracania pierścienia regulacyjnego powoduje ruch szczęk wykonanych z metalu. Podejście i usunięcie takich krzywek zależy od kierunku obrotu kołowego.

Aby wykonać mocowanie na wale, korpus jest wyposażony w specjalny wygodny gwintowany otwór lub ma specjalną zwężającą się powierzchnię. Istnieją również rodzaje wkładów, które najlepiej nadają się do wyposażenia specjalnie zaprojektowanych modeli perforatorów. Usuń i zmień to całkiem możliwe samemu. Wkłady typu Cam do wiertła umożliwiają zamocowanie dyszy i trzpienia w standardowym zakresie 0,8-10 mm i 1,5-13 mm.

Aby zmaksymalizować niezawodność mocowania, bardzo ważne jest, aby dokręcić wkład z dużą siłą. Kamery mogą być:

 • "Zwyczajne", reprezentowane przez warianty "klucza" lub "korony zębate";
 • "Quick-clamping" lub BP naboju.

Aby dokręcić lub odkręcić pierścień kontrolny na "normalnym" urządzeniu, musisz użyć specjalnego klucza.

Charakterystyka uchwytów szybkiego działania

Standardowy uchwyt szybkomocujący nie jest zbyt skomplikowany. Dokręcanie i luzowanie będzie wymagać użycia specjalnej metalowej tulei, która ma radełkowane lub karbowane. Często w tym celu stosuje się tuleję z tworzywa sztucznego z żebrami.

Główną różnicą takiego elementu jest brak klucza zaciskowego i zastosowanie zewnętrznej powłoki, która umożliwia zaciskanie warg wiertła. Najczęstszym zastosowaniem BZP są następujące problemy i trudności:

 • niewystarczająca jakość mocowania wiertła;
 • brak wystarczającej odporności na pył;
 • złamanie mechanizmu zaciskowego.

Uchwyty wiertarskie: odmiany (wideo)

Jeśli model mini-wiertarki lub śrubokręta jest zakończony specjalnym rodzajem blokera, konieczne jest użycie elementu jednokomórkowego mocującego. W narzędziu bez blokera stosuje się dwuczęściowy element lub mini-kartridż. Zazwyczaj korpus takiego urządzenia jest wykonany z tworzywa sztucznego, a do wytwarzania mechanizmu i krzywek stosuje się stop stali.

Każdy wariant niezależnej realizacji prac naprawczych wymaga znajomości urządzenia i głównych komponentów:

 • stożkowe wargi chwytające w kształcie stożka;
 • wewnętrzna część z wargami;
 • zewnętrzna część mocująca.

W razie potrzeby można wymienić każdy pojedynczy element takiego urządzenia, dla którego należy prawidłowo rozmontować urządzenie.

Jak zdemontować i zdemontować elektryczny uchwyt wiertarski

Nawet niewielka, drobna naprawa wymaga odpowiedniego demontażu konstrukcji. Do chwili obecnej istnieją tylko dwa mechanizmy mocowania do wału roboczego, więc proces demontażu może być różny.

Gwintowana metoda zabezpieczenia demontażu konstrukcji jest konieczna w następującej kolejności:

 • zagubić pięści wewnątrz ciała i zmaksymalizować ich rozcieńczenie;
 • aby rozwinąć śrubę mocującą znajdującą się w centralnym dnie urządzenia. Elementy złączne z gwintem lewostronnym należy obrócić zgodnie z ruchem wskazówek zegara;
 • za pomocą klucza do karabińczyka założyć wałek, odkręcić urządzenie.

W przypadku braku mieszkań, ciało jest rozbierane, a wał wirnika jest następnie zablokowany w imadle. Zaleca się odkręcenie elementu za pomocą klucza do gazu.

Najbardziej popularnym i często używanym w nowoczesnym instrumencie jest połączenie stożkowe. Oprócz wyjątkowej wytrzymałości połączenia stożkowego, opcja ta może być łatwo oddzielona niezależnie, jeśli podejmie się właściwe podejście. W tym celu z reguły wstępne stukanie ciała w kółko, po czym element jest sprowadzany z szybu z ostrym i precyzyjnym uderzeniem z tyłu szybu.

Po wyjęciu wkładu konieczne jest prawidłowe określenie rodzaju usterki. Samodzielną naprawę można wykonać bez znacznego uszkodzenia części i zacięcia, Jest to spowodowane przez metalowe wióry, które dostały się wewnątrz sąsiednich części. Zasadniczo przywrócenie zdolności do pracy z tym wariantem pęknięcia umożliwia mycie elementów w oleju lub nafcie miękką szczotką średniej wielkości. Po tej metodzie czyszczenia zespół wykonuje się w odwrotnej kolejności.

Najczęściej właściciele aktywnie używanego narzędzia napotykają szereg błędów, spowodowane przez zużycie, jak również uszkodzenia, na które miały wpływ gwintowane lub uzębione części. Mniejsze lokalne obrażenia tego typu z reguły można łatwo wyeliminować przez szlifowanie. W tym celu zaleca się stosowanie overfill lub standardowych skór szlifierskich. W najbardziej złożonych przypadkach awarii najczęściej wymagana jest całkowita wymiana uszkodzonego wkładu.

Jak usunąć wkład z wiertarki (wideo)

Do demontażu i samodzielnego demontażu elektrycznego uchwytu wiertarskiego konieczne jest przygotowanie zestawu narzędzi reprezentowanych przez:

 • wice;
 • szczypce;
 • śrubokręt;
 • młot;
 • z małym młotkiem;
 • dłuto;
 • filigran i papier ścierny;
 • szczotka z miękkim włosiem i smarownicą;
 • zestaw kluczy gazowych;
 • klucz nastawny;
 • szydło;
 • plik;
 • zacisk.

Podstawowa wersja zestawu narzędzi może się nieznacznie różnić w zależności od rodzaju połączenia i złożoności prac demontażowych. Nie używaj nadmiernej siły, ponieważ w tym przypadku nie tylko nieodwracalnie uszkodzona może być nie tylko zewnętrzna, ale także wewnętrzna część robocza urządzenia.

Wymiana uchwytu wiertła własnymi rękami

Istnieje kilka typowych problemów, które można zaobserwować podczas działania przyrządu, oraz będzie wymagać wymiany wkładu:

 • często obserwuje się opadanie stałego elementu. Ten problem występuje nie tylko w starych narzędziach, ale również w całkowicie nowych modelach, które charakteryzują się stożkowym mocowaniem części krzywkowej. Z reguły spadek części towarzyszy wierceniu głębokich otworów. W takim przypadku, gdy wiertło zostanie podniesione i uwolnione z nagromadzonych wiórów, kaseta wypadnie ze stożka. Ten problem można rozwiązać, zwiększając napięcie sprzężenia stożkowego. W tym celu konieczne jest ogrzanie wkładu olejowego do temperatury 110 ° C, a następnie umieszczenie go na części mocującej zimnego narzędzia;
 • jeżeli podczas pracy, któremu towarzyszy uwalnianie znacznej ilości kurzu, wiórów lub zabrudzeń, kliny zaciskają się, należy wykonać prawidłowy demontaż wkładu, a następnie dokładnie i dokładnie oczyścić i spłukać wszystkie ruchome, pracujące elementy tak dokładnie, jak to możliwe. Przed zmontowaniem części bardzo ważne jest wykonanie wewnętrznego smarowania za pomocą szczotki i litu. Dobrym rezultatem jest zastosowanie własnej obudowy ochronnej, która zapobiega zatykaniu się pracujących części;
 • Jeśli podczas wiercenia zaobserwowane zostanie bicie patrona, przyczyną może być znaczne pogorszenie stożka lądowania. Nie mniej powszechną przyczyną tego zjawiska może być nierównomierne zużycie krzywek, które mogą ulec wymianie. Jeśli to konieczne, wykonywana jest całkowita wymiana uszkodzonego wkładu.

Montaż zdemontowanej części odbywa się w odwrotnej kolejności demontażu, z zachowaniem zasad mocowania na narzędziu.

Jak wymienić wkład w wiertarce własnymi rękami (wideo)

Kaseta jest jednym z głównych elementów elektrycznego mechanizmu wiertarskiego, dlatego też zdolność robocza narzędzia i jakość wykonanej pracy będą zależeć od jego stanu. Całkowicie można zastąpić takie urządzenie samodzielnie, nie mając umiejętności i specjalnej wiedzy, ale w tym przypadku konieczne jest prawidłowe ustalenie przyczyny niepowodzenia i przestrzeganie standardowych instrukcji naprawy.

Aby nie zgubić materiału, zapisz go w swojej sieci społecznościowej Vkontakte, Odnoklassniki, Facebook, klikając po prostu na poniższy przycisk:

Uwaga, tylko DZISIAJ!

Czy znalazłeś błąd w tekście? Wybierz go i naciśnij Ctrl + Enter. Dziękuję

Zadaj pytanie członkom naszej społeczności!

To całkowicie za darmo 🙂

Zadaj pytanie członkom naszej społeczności!

Opisz problem tak szczegółowo, jak to możliwe, powiedz nam o sobie. Pożądane jest również wskazanie Twojego adresu e-mail, na który będziesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach. To nic nie kosztuje!

© DachaDecor.ru, 2010-2017 Kopiowanie materiałów jest dozwolone przy umieszczaniu bezpośredniego linku do strony.

Środki masowego przekazu są zarejestrowane w Roskomnadzor EL № FS 77 - 63781 z 27.11.2015

Projekt firmy

+7 (812) 244-64-57

[email protected]

Dodaj komentarz

8 + 2 =