Nazwa kategorii

Jak obliczyć przekątną telewizora

Przekątna ekranu telewizora

Przekątna telewizora odgrywa ważną rolę przy wyborze odbiornika telewizyjnego. Od prawidłowego wyboru rozmiaru ekranu zależy od komfortu oglądania wideo na ekranie. I całkowicie błędne jest stwierdzenie, że im więcej przekątnej telewizora jest w cm, tym lepiej.

Ile to będzie, jeśli 1 cal na cm zostanie przeniesiony? Jak wiadomo 1 cal to 2,54 centymetra. Inch (od duim - thumb) to nazwa jednostki odległości w europejskich niemetrycznych systemach pomiarowych. Dzisiaj, cala jest powszechnie rozumiany jako angielski cal, dokładnie 2,54 cm dokładnie.

W systemie angielskim 1 cal = 12 linii = 72 punkty = 1/12 stopy = 1/36 jarda.

Po przyjęciu międzynarodowego systemu jednostek SI cale uważane są za przestarzałe, które należy stopniowo wycofywać. Mimo to, cale nadal są wykorzystywane w technice przy określaniu kalibrów i współczynników kształtu, w celu zapewnienia kompatybilności z rozwiązaniami technicznymi o ugruntowanej pozycji. W technice telewizyjnej, w calach, wyrażana jest przekątna ekranu, która jest mierzona jako odległość między przeciwległymi narożnikami matrycy, na przykład 37 "oznacza ekran o przekątnej 37 cali lub 37 x 2,54 = 93, 98 cm.

Prosty konwerter długości do konwersji cali na centymetry i cm na cale:

Na przykład, jeśli weźmiesz telewizor o przekątnej 32 cali, to ile to będzie w centymetrach? Korzystając z obliczeń w konwerterze, okazuje się, że 32 cale na centymetry to 81,3. Inny przykład, tłumaczymy 22 cale w cm, otrzymujemy 55,9 centymetra. A jeśli przyjmiesz przekątną 42 cale, otrzymamy 106,7 centymetra.

Przekątna ekranu w cm i calach, tabela konwersji:

Wybór przekątnej telewizora zależy od dwóch czynników:

  1. 1) odległość, z której będziesz oglądać odbiornik telewizyjny;
  2. 2) rozdzielczość obrazu wyświetlanego na ekranie.

Ta rozdzielczość obrazu zależy zarówno od ekranu, zakupionego urządzenia, jak i od sygnału wideo podawanego na wejście telewizora.

Na rysunku widać, jak zmierzyć przekątną telewizora.

Możesz to sprawdzić samodzielnie przy wyborze telewizora. Jeśli przyjrzysz się bliżej obrazowi o niskiej jakości, na przykład w telewizji na żywo, możesz zauważyć wszystkie wady zarówno obwodu przetwarzania obrazu, jak i sygnału wideo. A jeśli cofniesz się trochę, małe błędy staną się niedostrzegalne.

Na przykład, jeśli weźmie się odbiornik telewizyjny z 32-calowego, dla sygnału 625 linii (transmisji telewizyjnej) odległość patrzenia jest około trzy ukośne 32h3 = 96 cali lub centymetrów 96h2.54 = 243, która jest w przybliżeniu równa 2,5 m. Jeśli rozdzielczość obrazu wynosi 720p, odległość do ekranu dla normalnego oglądania wynosi już 1,9 metra lub więcej. Jeśli telewizor jest już w trybie Full-HD, oglądanie wideo będzie wygodne z odległości 1,3 metra lub większej. Jest to minimalna odległość do ekranu, z którego nie będzie widać zniekształceń obrazu spowodowanych strukturą sygnału wideo.

Na przykład, jeśli masz odległość wyświetlania około 2,2 metra, to kupowanie telewizora HD Ready może wybrać urządzenie o przekątnej do 37 cali. Jeśli wybierzesz telewizor Full-HD, możesz zwiększyć przekątną do 52 cali bez obniżania jakości obrazu. Nowe modele z rozdzielczością 4K (Ultra HD), posiadające moduł konwersji wideo do rozdzielczości UHD, będą miały więcej niż 60 cali w tej odległości oglądania.

Ale podczas oglądania z odległości przekraczającej szacunkową, duża różnica między telewizorami o różnych rozdzielczościach nie będzie widoczna. Nie zapominaj, że rozdzielczość samego urządzenia musi odpowiadać sygnałowi wideo w celu uzyskania najlepszej jakości odtwarzania. Dlatego, gdy dzisiaj pojawiają się prawie wszystkie telewizory Full HD, a nawet modele z rozdzielczością Ultra HD (4 razy więcej niż Full HD), należy wziąć pod uwagę liczbę pikseli w sygnale wideo.

Ether TV ma uprawnienia SD (625 linii). Ale telewizja cyfrowa staje się coraz bardziej popularna, a rozdzielczość musi być dodatkowo rozpoznawana, ale będzie większa niż SD. Wiele filmów ma jakość Full HD, ale zawartość Ultra HD jest wciąż bardzo mała. Możesz dziś doradzić, aby wykonać wszystkie obliczenia, pod warunkiem, że oglądasz filmy w jakości Full HD, a uzyskasz minimalną odległość oglądania. A jeśli chcesz zwiększyć odległość, na przykład ustawienie telewizora w salonie, a następnie pogorszenie jakości obrazu, którego nie zobaczysz.

Przekątna telewizora w tabeli cm

Minimalna odległość oglądania telewizora i rozmiar przekątnej ekranu mogą być powiązane przez taki stół:

Przedstawiono przekątne telewizorów w calach i centymetrach, tabela daje możliwość wyboru trzeciego przez dwa parametry. W tabeli wybierz poziomy wymiar przekątnej ekranu, pionowo wybierz rozdzielczość wideo na ekranie (zależy zarówno od telewizora, jak i sygnału na wejściu), a na przecięciu tych ilości będzie wymagana odległość oglądania w metrach.

Sygnał o jakości 720p może wytwarzać programy telewizji satelitarnej, gry z konsol, kopie dysków BD, telewizję cyfrową.

Rozdzielczość 1080p odpowiada telewizorom Full-HD i lepiej jest używać takich urządzeń, jeśli masz źródła takiego sygnału. Chociaż istnieją rozwiązania obwodów, które zwiększają rozdzielczość sygnału do 1080p, ale takie schematy nie zawsze działają idealnie. Wszystko musi być sprawdzone na miejscu.

Dlatego lepiej jest wcześniej ustalić odległość od ekranu i odpowiednio wybrać żądaną rozdzielczość i przekątną telewizora w cm, aby wygodnie oglądać.

Przegląd telewizorów Samsung w 2017 roku, funkcje i ceny.

Nowe modele telewizorów LG w 2017 roku.

Pierwszy telewizor OLED, nowy w każdej serii, wszystkie modele i ceny.

Wszystkie modele Panasonic na rok 2017. Krótki opis i ceny.

Najlepsze modele na 2017 r. Według wyników wystawy EISA.

Nowe modele odbiorników TV Philips, krótko o nowych funkcjach.

Obliczanie długości i szerokości telewizora po przekątnej

Każda nowoczesna telewizja ma wiele różnych cech technicznych, z których jedną jest jej wielkość, która zwykle nazywana jest po prostu parametrem nazywanym Przekątna. Jednak, aby to zrobić właściwy wybór, Musisz wiedzieć to samo szerokość i wysokość ekranu (na przykład, aby zaplanować instalację), jak również optymalna odległość od ekranu do oglądania telewizji w zależności od tego przekątne.

Istnieje wiele publicznie dostępnych tabel i metod obliczeniowych, aby zaoszczędzić czas cytuję tutaj kalkulator, który jest tylko jeden rozmiar, a mianowicie - przekątne, obliczy wysokość i szerokość, jak również odległość dla optymalnego oglądania telewizji.

Przekątna telewizora

Wybierając telewizor w sklepie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na przekątną ekranu. Dziś na rynku są powszechne urządzenia z płaskim ekranem (z płaskim ekranem), co oznacza, że ​​wielkość telewizora zależy od wielkości wyświetlacza. A jeśli wybieramy przekątną ekranu ze względu na wygodę oglądania, to rozmiar telewizora należy wybrać w zależności od miejsca, w którym zostanie zainstalowany.

Zobaczmy, jak zmierzyć przekątną telewizora:

Określanie przekątnej ekranu

Podczas etykietowania telewizorów przekątna ekranu jest zawsze zapisywana w calach. Liczby te, oznaczające przekątną, znajdują się na początku oznaczenia praktycznie w oznaczeniu dowolnego producenta.

Przykład: nazwa Samsung UE-65 HU8700,

65 - to jest przekątna w calach.

Opakowanie może mieć oznaczenie w centymetrach. Przypomnijmy, że 1 cal to 2,54 centymetra. Na przykład przekątna 32 cali będzie równa 81,3 centymetrów (cm), a 40 cali równa się 101,6 centymetrów. W takim przypadku poziomy rozmiar i wysokość ekranu będą inne, ponieważ uważamy, że jest to przekątna.

Współczynnik kształtu w większości nowoczesnych telewizorów to 16: 9. Wymiary telewizora będą o kilka centymetrów więcej, w zależności od rozmiaru obudowy, ale w nowoczesnych telewizorach ta rama jest bardzo cienka.

Rozmiar telewizora i miejsce instalacji

Dzięki miejscu zainstalowania telewizora możesz zdecydować w domu. Aby zapewnić normalną wentylację urządzenia, musisz utworzyć odstęp między bokami telewizora i innymi obiektami w odległości kilku centymetrów.

Ale cena telewizora zależy w dużej mierze od rozmiaru ekranu, z ukośnym wzrostem o zaledwie kilka cali, cena może wzrosnąć o kilkaset dolarów. W związku z tym budżet przeznaczony na zakup wpływa na ostateczny rozmiar ekranu. Wybierając maksymalną możliwą przekątną, w zależności od miejsca instalacji i biorąc pod uwagę budżet, przystępujemy do dalszych działań w celu określenia optymalnej wielkości telewizora. Dalszy wybór powinien być dokonywany z odległości oglądania telewizji.

Wyświetlanie odległości i przekątnej ekranu

Kiedy istniały kineskopowe odbiorniki telewizyjne, istniała formuła, zgodnie z którą odległość oglądania została wybrana na 4-5 przekątnych ekranu. Dziś nowoczesne telewizory nie niosą za sobą tak wielu szkód, że trzeba usiąść z powodu bezpieczeństwa. Teraz wybór odległości zależy tylko od komfortu oglądania obrazu na wyświetlaczu.

Ale komfort oglądania zależy od przekątnej ekranu, rozdzielczości ekranu i odległości oglądania. Te trzy wartości są ze sobą powiązane, a przy wyborze przekątnej telewizora należy wziąć pod uwagę zarówno rozdzielczość ekranu, jak i odległość wyświetlania.

Komfort oglądania jest określony przez strukturę pikseli obrazu na ekranie. I minimalna odległość, przy której nie widać już pikseli na ekranie i jest odpowiednia odległość. Dlaczego zaleca siedzieć bliżej ekranu? Przy takim podejściu zostanie użyte widzenie peryferyjne, podobne do oglądania w kinie, i będziesz mógł wirtualnie zanurzyć się w to, co dzieje się na ekranie. Ale podczas oglądania programów informacyjnych często trzeba usiąść na dłuższy dystans, aby zobaczyć wszystkie elementy na ekranie (linia biegania, informator pogodowy, czas w programach sportowych). Wskazane jest, aby podczas oglądania telewizji unikać sytuacji, w których trzeba ciągle obracać głową, aby śledzić, co się dzieje.

Wybór przekątnej według odległości i rozdzielczości ekranu

W związku z tym okazuje się, że optymalna odległość oglądania jest wybierana na podstawie treści nadawanej. Podczas oglądania filmów pożądane jest, aby siedzieć bliżej ekranu, tak aby nie zauważać pikseli na ekranie. I podczas przeglądania transmisji informacji, musisz wybrać odległość, tak aby cały ekran był widoczny bez obracania głowy. Zwłaszcza, że ​​większość filmów ma obecnie format Full HD (1920x1080), co umożliwia oglądanie takich filmów z bliskiej odległości, a transmisje telewizyjne można nadawać jako SD (625 linii) lub 720p (720 linii). Jeśli jest naprawdę krótki, bez obliczeń, wówczas optymalną odległość można uznać za 1,5-3 przekątne ekranu. Więcej informacji o odległości oglądania tutaj.

Kąt widzenia i rozmiar ekranu

Tak dużą uwagę poświęca się przekątnej ekranu, rozdzielczość i odległość oglądania jest podana, ponieważ parametry te wpływają na "efekt obecności" widza. Ten efekt wskazuje, jak bardzo jesteś zanurzony w tym, co dzieje się na ekranie. Na efekt obecności wpływa peryferyjne pole widzenia, a praca widzenia peryferyjnego zależy od kąta patrzenia obrazu.

Kąt widzenia podczas oglądania telewizji

  1. Kąt widzenia 20 °. Pod tym kątem odległość oglądania wynosi "przekątna x 2,5".
  2. Kąt widzenia 30 °. Następnie odległość wynosi "przekątna x 1,6". Szczególnie popularny w kinach domowych.
  3. Kąt widzenia 40 °. TCN zaleca, aby odległość została wybrana jako "przekątna x 1,2". Jest to minimalna odległość oglądania telewizorów Full HD.

Kupując telewizor do domu, a nie tylko do zestawu kina domowego, należy wziąć pod uwagę nie tylko efekt zanurzenia, ale także inne funkcje związane z ograniczeniami instalacji telewizora. Dlatego optymalna odległość i przekątna telewizora nie są powiązane z jedną wartością, ale wskazują zakres optymalnych odległości dla każdej przekątnej. Następnie producenci i sprzedawcy telewizorów.

Zwykle dla pewnej przekątnej odległości odpowiadają kątom widzenia (różne źródła mają różne dane):

  • Maksymalnie wynosi 30-40 stopni;
  • Minimum to 10-20 stopni.

Tabela określająca odległość oglądania na przekątnej telewizora

Decydując o odległości oglądania, wybierasz przekątną ekranu telewizora i na odwrót, wybierz maksymalnie przekątną, a następnie określ optymalną odległość oglądania.

Jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, w głównej chwili produkowane są telewizory o rozdzielczości Full HD. Jest to dziś najbardziej popularne rozwiązanie. Nowe modele z rozdzielczością Ultra HD są nadal bardzo drogie i dostępne są tylko w najlepszym segmencie w atrakcyjnej cenie. Chociaż modele Ultra HD zyskują popularność co roku, a na rok 2016 wśród modeli telewizorów, rozdzielczość 4K nie jest gorsza od Full HD pod względem liczby modeli.

Dodaj komentarz

7 + 2 =