Nazwa kategorii

Jak obliczyć moc rysunku

Jak obliczyć wymaganą moc wyjściową do kuchni?

Aby obliczyć wymaganą moc wyjściową w kuchni, istnieje standardowa formuła:

Gdzie P - pojemność, S - powierzchnia kuchenna, H - wysokość stropów, 12 - SES norma dla odnowienia powietrza w kuchniach (12 razy na godzinę).

Na przykład obliczyć potrzebną moc dla 10-metrowej kuchni o wysokości sufitu wynoszącej 2,7 metra: 10 m2 x 2,7 x 12 = 324 m3 / h - to średnia wydajność okapu potrzebnego w kuchni.

Wskazane jest, aby wybrać modele o pewnym marginesie wydajności, na przykład dla potrzeb 324 m3 / h, lepiej wybrać okap o wydajności co najmniej 430 m3 / h.

Podczas korzystania z materiałów ze strony, wymagany jest link do kuhni2007.ru!

Jak obliczyć moc i wydajność okapów kuchennych

Zakres okapów kuchennych do talerzy jest ogromny, modele mają różne kształty i rozmiary. Ale pojawienie się w tej technice nie jest najważniejsze. Ważniejsze są parametry techniczne mocy i objętości pompowanego powietrza. Funkcjonalność jest ważniejsza niż estetyka. Tylko właściwy inżynier jest w stanie dokładnie wykonać obliczenia wydajności okapu kuchennego. Jednak przy wyborze sprzętu do ekstrakcji mieszkań i domów prywatnych często stosuje się uproszczone formuły. Zastanów się, jak prawidłowo ich używać i odpowiednio interpretować wyniki obliczeń.

Rodzaje okapów kuchennych i wymagania norm ↑

Podczas gotowania na kuchence, parowania, sadzy, nieprzyjemne zapachy są nieuniknione. Z tego wszystkiego należy natychmiast wyrzucić kuchnię, w przeciwnym razie można zapomnieć o wygodnym mikroklimacie i czystości w kuchni. Konieczne będzie poświęcenie znacznych wysiłków na zmywanie płyty i ścian wokół tabliczki z tłuszczem, a także utrzymywanie otwartych okien do wietrzenia.

Okap kuchenny powinien być piękny, wydajny i mieć wymiary większe niż powierzchnia płyty kuchennej

Dla piekarni i sklepów gotujących niezbędny jest ekstraktor spożywczy. W domku lub apartamencie jego instalacja pozostaje w gestii właścicieli. Zgodnie z normami budowlanymi budynki mieszkalne są wyposażone w wentylację naturalną lub wymuszoną. Jednak nawet w małej kuchni tego systemu wymiana powietrza często nie wystarcza.

Okapy kuchenne do kuchni składają się z:

  • obudowa;
  • silnik elektryczny;
  • wentylator;
  • Filtry oczyszczające powietrze;
  • elementy oświetlenia.

Mogą pracować w trybie ciągnięcia i recyrkulacji. W pierwszym przypadku powietrze z pomieszczenia zasysane jest z pomieszczenia i zastępowane nowym z systemu wentylacyjnego. A w drugim przepompowywany jest przez wewnętrzne filtry węglowe i wraca do pomieszczenia już oczyszczonego.

Ważne! Podłączenie okapu do istniejących kanałów wentylacyjnych może zakłócić jego działanie, nie wszystkie kanały są zaprojektowane w celu zwiększenia obciążenia.

W przypadku urządzeń czysto ekstrakcyjnych konieczne jest wyposażenie kurka w kanał wentylacyjny, który nie zawsze wygląda estetycznie. Dodatkowo, dla jego efektywnej pracy wymaga ciągłego przepływu świeżego powietrza z zewnątrz. Sprzęt z recyrkulacją jest łatwiejszy do zainstalowania, ale jego filtry węglowe będą musiały być wymieniane co najmniej raz w roku.

Różnorodne projekty ekstrakcji urządzeń do pieców kuchennych

Należy wyraźnie zrozumieć, że bez względu na model i moc, wyciąg kuchenny jest przeznaczony do czyszczenia i usuwania zanieczyszczonego powietrza wyłącznie z powierzchni płyty. Przestrzeń pod sufitem nie jest dla niej dostępna, dlatego tak ważne jest, aby wybrać technikę wentylacji w zależności od wielkości płyty.

Wydajność okapu jest obliczana w metrach sześciennych na godzinę - jest to objętość powietrza, którą jest w stanie przepompowywać przez siebie. Moc jest mierzona w kilowatach, odzwierciedlając ilość energii elektrycznej zużytej podczas pracy. Nie możesz pomylić tych dwóch wartości.

Wymagania norm! Wydajność urządzeń wydechowych musi być taka, aby w ciągu godziny całe powietrze w kuchni mieszkania lub domu prywatnego zostało odnowione co najmniej dziesięć razy.

Według SNiP w pracy, sprzęt wentylacyjny, który obejmuje ekstraktor, powinien całkowicie odświeżać powietrze w pomieszczeniu przez kilka godzin kilka razy. W przypadku kuchni w domach wielorodzinnych wartość tę określa się na 10-15. To zależy od rodzaju płyty, trybu pracy wentylatora i innych czynników. Aby uprościć obliczenia, przyjmuje się, że współczynnik ten wynosi 12.

Jak obliczyć moc urządzeń wydechowych ↑

Wydajność okapu jest bezpośrednio związana z jego wydajnością. Im więcej jest w stanie pompować powietrze, tym mocniejszy jest wentylator, który potrzebuje silnika elektrycznego do pracy.

Zalecenia dotyczące wydajności, w zależności od wielkości rodziny i ilości gotowania

W przypadku urządzeń podłączonych do kanałów wentylacyjnych działających tylko w trybie zasysania wydajność powinna być obliczana na podstawie przekroju przewodów. Zrób to bez wiedzy inżynierskiej, a projekt domu jest prawie niemożliwy. Obliczenie mocy rozciągania obszaru jest odpowiednie tylko dla modeli recyrkulacji. W przeciwieństwie do pierwszej opcji ich pojemność nie wpływa na wielkość kanałów wentylacyjnych.

Najprostsza formuła obliczania obszaru ↑

Klasyczne obliczenie wydajności okapu kuchennego - zwielokrotnienie kwadratu kuchni, jego wysokości i współczynnika 12. Uzyskana wartość jest jednak bardzo warunkowa. Nie bierze pod uwagę wielu czynników.

Ta formuła pozwala obliczyć parametry dla idealnych warunków:

  • gotowanie na kuchence elektrycznej;
  • kuchnia z zamkniętymi drzwiami i oknami;
  • Prostokątna kuchnia bez obfitości dekoracyjnych przysmaków.

Jeśli do gotowania używa się kuchenki gazowej, współczynnik 12 należy zmienić bez wahania o 20. W tym przypadku, oprócz oparów, okap musi usuwać z kuchni i produkty spalania gazu. Dodatkowo, w każdym scenariuszu, warto dodać 15-20% dla akcji.

Obliczanie wydajności urządzeń wydechowych zgodnie z kubaturą kuchni

Kolejne 25-30% mocy musi zostać dodane do filtra węglowego. Tworzy dodatkową odporność na przepływ powietrza.

Ważne niuanse! Obliczenia wydajności i pojemności do rysowania należy przeprowadzić z obszaru kuchni i pomieszczeń przylegających, jeżeli nie są one odgrodzone od pierwszego.

Jeśli drzwi do kuchni są zawsze otwarte lub zamiast nich łuk, a następnie obliczyć parametry technologii spalinowej powinny być oparte na ogólnej kwadraturze sąsiednich pomieszczeń. To samo dotyczy korytarzy, a także połączonych salonów lub przedpokojów. Brak barier zwiększa objętość oczyszczonego powietrza, ponieważ stale krąży pomiędzy kuchnią a sąsiednimi pomieszczeniami.

Powyższe obliczenie wydajności jest przeznaczone do ekstrakcji z recyrkulacją. Jeśli technika działa w trybie wydechowym, wysyłając przepływ do wentylacji, to na jego wydajność silnie wpływa przepustowość kanałów wentylacyjnych. Oczywiście, możliwe jest zwiększenie objętości powietrza pompowanego przez wąski wał ze względu na zwiększoną moc silnika, ale prowadzi to do zwiększenia hałasu z działającego wentylatora i przegrzania silnika elektrycznego.

Przybliżone wskaźniki wymaganej wydajności okapu kuchennego

W większości domów prywatnych i wielorodzinnych kanały wentylacyjne w przekroju nie przekraczają 125 mm, co pozwala na przepompowanie około 400 m3 / h powietrza przez nie. Jeśli zainstalujesz kaptur w kuchni o większej wydajności, nie będzie z niego pożytku. Ponadto kanały powietrzne często mają nieregularności, zwężają się i skręcają w środku, co dodatkowo zmniejsza ich przepustowość.

Ważne! Skuteczność okapu kuchennego zależy od sposobu działania i sposobu jego montażu, a także kubatury pomieszczenia, rodzaju płyty i cech konstrukcyjnych kanałów wentylacyjnych.

Jeśli zastosujesz uproszczoną kalkulację, to dla małej kuchenki wystarczy mały kaptur. Jednak formuły są formułami i zdrowy rozsądek nigdy nie boli. Mały pokój pachnie z płyty szybciej, a ich koncentracja w tym przypadku jest o rząd wielkości wyższa niż w przestronnej kuchni. W przypadku bardzo małego pomieszczenia, w którym przygotowuje się jedzenie, konieczne jest wybranie techniki silniejszej niż obliczone wskaźniki.

Wybór okapu kuchennego: hałas względem wydajności ↑

Wraz ze wzrostem mocy zwiększa się hałas układu wydechowego. Nadmierny hałas szybko męczącej gospodyni domowej, gotowane jedzenie może w rezultacie okazać się nieodpowiednie do użycia.

Nowoczesny ekstraktor do domowej kuchni działa przy hałasie 40-45 decybeli

Okapy domowe są wyposażone w asynchroniczne silniki elektryczne, które w przeciwieństwie do agregatów mocy w odkurzaczach i wiertarkach pracują znacznie ciszej. Jednak gdy są włączone z pełną mocą, hałas staje się zauważalny. Tylko przy małych i średnich obrotach nie wywołują nieprzyjemnych wrażeń.

Rada! Optymalna maska ​​to model z regulowaną mocą i kilkoma trybami pracy.

Całkowicie bezgłośne urządzenia kuchenne nie istnieją. Producenci robią wszystko, co możliwe, aby zmniejszyć hałas, ale nie są wszechmocni. Jednocześnie natężenie hałasu zależy nie tylko od mocy silnika elektrycznego i wentylatora, ale także od czystości filtrów i kanałów wentylacyjnych. Bez regularnej konserwacji ekstraktor przyniesie tylko ból głowy zamiast komfortu.

Wideo: jak wybrać kaptur dla optymalnego projektu i mocy ↑

Spalinki kuchenne są częścią systemu wentylacji wymuszonej, dlatego obliczenia ich mocy i wydajności powinny być przeprowadzane wraz z projektem całej wentylacji. Powyższe formuły pozwolą Ci zorientować się w obliczonych i niezbędnych liczbach. W przypadku większości domowych kuchni jest to wystarczające. Jeśli chcesz maksymalnej wydajności i stabilności w pracy, lepiej jest zwrócić się do profesjonalistów w celu dokładnych obliczeń.

Nowoczesne urządzenia gospodarstwa domowego powinny mieć dwie uzupełniające się cechy - być tak funkcjonalne, jak to możliwe i idealnie dopasowane do stylu kuchni.

Wybór najlepszej opcji dla kompaktowego wbudowanego okapu kuchennego

Kanały wentylacyjne w naszych domach niestety nie zawsze radzą sobie z zanieczyszczonym powietrzem i zapachami. To była przyczyna rozwoju różnych.

Instalowanie okapu w kuchni własnymi rękami: sztuczki erekcyjne

Kuchnia to nie tylko aromat gotowanych potraw, ale także dużo zanieczyszczeń, w tym powietrza. Niezawodny asystent w walce o czystość może stać się.

Rura wentylacyjna do okapów kuchennych: rodzaje i cechy samodzielnego montażu

przyjrzyj się pochylonym kapturom od Aristona, są one w cenie dość humanitarnej, a jakość na solidnej 5)

potężny przy takim hałasie (65db) tego, co wy kastujesz

Indisite jest również dobre (sam wiem!). dzięki za artykuł, bardzo pouczający i zrozumiały

Wow, bardzo szczegółowy artykuł! Sporo niuansów, jak wygląd, dobrze, że kiedy kupiliśmy okap, mamy dobrego konsultanta, że ​​nie wiedział, w tym czasie, mimo że wentylacja powinna być nie mniejsza niż powierzchnia płyty, jak wyjaśnił nam wszystkim. Kupiłem kaptur z hotpoint-ariston w końcu, doskonale, mogę doradzić każdemu)

Buzz

Mam indizit z kapturem, nie jest drogi i po prostu pyszny. całkowicie mi pasuje, działa cicho, a lampy są bardzo mocne.

Jak wybrać odpowiedni okap kuchenny i obliczyć moc

Prawidłowo obliczona moc i moc okapów rozwiązują znacznie więcej problemów, niż nam się wydaje. Nieprzyjemne zapachy palenia, nieuniknione parowanie z urządzeń grzewczych, znienawidzony nalot na ściany i sufit kuchni oraz wiele innych rzeczy rozwiązuje się za pomocą kaptura. Dodaj do tego czyste powietrze (co jest ważne dla alergików, na przykład), oszczędzając pieniądze z częstych kosmetycznych napraw pokoju i mebli (z wilgotności) i czasu na ogólne czyszczenie (z płytki nazębnej). Łącząc wszystkie komponenty, rozumiecie, jak ważne jest dobranie właściwego okapu, który jest odpowiedni dla was.

Co musisz wiedzieć przede wszystkim przy wyborze maski:

- metoda połączenia kaptura: Ważne jest, aby wiedzieć, czy masz możliwość podłączenia osłony do zewnętrznego przewodu wentylacyjnego w celu oczyszczenia powietrza. Jeśli istnieje taka możliwość - idealnie, zanieczyszczone powietrze zostanie łatwo usunięte z pomieszczeń. Jeśli nie jest to możliwe - nie szkodzi, powietrze usunie specjalne filtry wbudowane w maskę.

- wymiary kaptura: Wybierając okap do kuchni, należy wziąć pod uwagę stosunek płyty kuchennej i okapu kuchennego. Zapamiętaj podstawową zasadę: weź kaptur o wymiarach nie mniejszych niż powierzchnia do gotowania. Następnie wyciek zanieczyszczonego powietrza jest minimalny. W przypadku zaniedbania tych parametrów można zmniejszyć skuteczność usuwania oparów i produktów spalania.

- rodzaj i wielkość pokoju (Oddzielna kuchnia, otwarta kuchnia, kuchnia, pokój dzienny, wysokość, system wentylacji w pomieszczeniu, itp ..) Znając te parametry można obliczyć wydajność (moc), a poziom hałasu spalin, zapewniając w ten sposób siebie i swoje rodziny z czystym powietrzem w kuchnia.

Jak prawidłowo obliczyć wydajność i moc maski:

Przy obliczaniu wydajności ekstraktów kuchennych do tej pory obserwuje się całkowite zamieszanie. Zaczynając od faktu, że różni producenci wskazują parametry swoich urządzeń, uzyskane na różne sposoby. Ktoś deklaruje "nagie" działanie turbiny, ktoś pisze rzeczywiste pomiary określonego modelu. Poważne firmy w swoich katalogach wskazują wszystkie możliwe parametry dla wszystkich rodzajów testów (dodatkowe informacje można uzyskać od menedżerów w sklepie Osmin), a głównym parametrem jest parametr swobodnego przepływu dla każdego modelu.

Klasyczna formuła obliczania mocy:

gdzie P oznacza minimalną wymaganą wydajność wyciągu (m3 / h); V - powierzchnia kuchni; H - wysokość sufitu; 12 - optymalna wymiana powietrza na godzinę.

Po pierwsze, Rysunek 12, stopa SES na odnowienie powietrza w kuchni (12 razy na godzinę), który zapewni niezbędną wydajność swojego miejsca na maksimum (!) prędkość rysowania, co oznacza, że ​​nie masz jeszcze zdolności rezerwowej w nagłych przypadkach. Ponadto, kaptur z tą mocą działa w trybie hałaśliwym.

Po drugie, jeśli kaptur jest podłączony do wylotu powietrza, należy dodać współczynnik rezerwy mocy 1,3, a jeśli jest czyszczony za pomocą filtrów węglowych, to 1,5-1,7. Filtry wychwytujące tłuszcz i zapachy mają wysoką odporność na przepływ powietrza, więc współczynnik mocy jest wyższy.

Po trzecie, Współczynnik obliczeniowy może wciąż różnić się w zależności od rodzaju powierzchni do gotowania. Tak więc, w przypadku elektrycznych powierzchni grzewczych, potrzebny jest współczynnik 1,5, a dla gazu 2.0, ponieważ w tym przypadku, oprócz dymów kuchennych, obecne są również produkty spalania samego gazu.

Tak więc, m kuchni 3x4 i wysokości sufitu 2,7 m z w płytę grzejną wymaganej minimalnej ekstraktora pojemności 486 metrów sześciennych / godz, a gazem - 648 metrów sześciennych / godz. Do wygodnego stosowania w średnich warunkach i dostępności wykonania akcji, zalecamy 600 i 800 metrów sześciennych / h, odpowiednio.

Po czwarte, jako obliczony obszar należy użyć granic izolowanego pomieszczenia, to znaczy ograniczonego do ścian, drzwi i okien. Jeżeli w kuchni nie ma drzwi zamykających lub nie jest ona używana, wówczas do obliczenia powierzchni należy uwzględnić również powierzchnię sąsiedniego lokalu, nie oddzieloną od kuchni. W przypadkach, gdy kuchnia jest połączona z salonem, wymagania stołówki dla wydajności gwałtownie wzrastają z powodu bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się zapachów i oparów do sąsiednich pomieszczeń, ponieważ automatycznie stają się one pomieszczeniami kuchennymi.

Podsumujmy więc, jak poprawnie obliczyć moc maski:

Zadanie: znajdź kaptur odpowiedni do zasilania

Rozwiązanie: (3 * 4) * 2,7 * 12 * 1,5 = 583,2 metrów sześciennych na godzinę

Przeciętnie wydajność ekstraktu, który wybierzesz, powinna wynosić co najmniej 600 metrów sześciennych na godzinę, czyli ile jest w stanie przenieść metrów sześciennych powietrza na godzinę w twoim pokoju. Gratulacje! Jest to średnia produkcja w najpopularniejszej kategorii cenowej. Wybór tutaj jest ogromny pod względem formy, koloru i ceny.

Co musisz wiedzieć o okapach dodatkowo:

- Zwróć uwagę na dodatkowe cechy nowoczesnych okapów kuchennych: jakie lampy oświetlają Twoją powierzchnię roboczą nad kuchenką; Czy istnieje resztkowy przebieg wentylatora, który pozwala całkowicie oczyścić powietrze po zakończeniu gotowania; istnieje przerwa włączenia okapu, czasami nazywana jest "trybem 24-godzinnym", tak że dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia nie zatrzymuje się i utrzymuje czyste powietrze w kuchni. Timer, jonizacja powietrza, przepisy online, oświetlenie designerskie, praca z pilotem lub uruchomienie z urządzenia mobilnego - każdego roku pojawia się coraz więcej modeli technologicznych.

- Projekt mebli pokojowych i kuchennych: ma to wielkie znaczenie przy wyborze okapu kuchennego. Zwróć uwagę na konstrukcję okapu, sposób i położenie jego mocowania, zastosowane materiały, schemat kolorów, rodzaj płyty grzewczej oraz rodzaj i rozmiar pieca.

- Twoje nawyki i styl życia przy wyborze notatka rysunek wielki jeśli masz rodzinę, jak często i wiele jesteś gotowania żywności, obecność alergii, zwierząt, dzieci, palenie w pokoju, itd. Ponieważ wszystkie te informacje pomogą Ci wybrać instrument to dla rodziny i. dla twojego domu.

Mamy nadzieję, że w tym artykule usunęliśmy Twoje pytania dotyczące sposobu obliczania mocy maski. O czym jeszcze nawigować podczas wybierania okapów, przeczytaj w artykule, jak wybrać odpowiedni okap kuchenny.

Teraz możesz samodzielnie wybrać okap kuchenny z asortymentu firmy Osmin. Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń lub zapytaj nas online. Z pewnością pomożemy w zakupie okapu kuchennego, którego potrzebujesz.

Dodaj komentarz

48 + = 51